Kermis kostbaar 'Fokker moest wel gaan samenwerken' Stand van Zaken clb het Ambacht Bedrijven uiterst soepel met betalingsvoorwaarden Nieuwe editie starterskrant 'Week van het brood' WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 20 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK ERIC JAN WETERINCS ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zaJtelijk nieuws uit de regio's Lelden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Twee dagen reuzenrad kost 34.000 gulden Hotelplan REGIO - De boekingen van Ho telplan Nederland zullen de ko mende drie jaar via het Galileo Gentral System lopen. Dat zijn de directies van beide bedrijven overeengekomen. Galileo is een wereldwijd opererend systeem voor reserveringen, distributie en informatie voor de reiswe reld. Eind dit jaar gaat Galileo samen met Covia, een Cana dees systeem. Dan ontstaat het grootste wereldomvattende re serveringssysteem. Hotelplan Nederland en Galileo zeggen in de toekomst nog intensiever sa men te gaan werken. Vleeswarenland NOORDW1JKERIIOIJT - Delica tessenzaak Vleeswarenland opende gisteren haar deuren aan de Kerkstraat in Noordwij- kerhout Bedrijfsleider M. Hét- wig hield voor die gelegenheid gisteren een receptie. Ponyrijden kan waarschijnlijk nog voor een zacht prijsje, maar voor het reuzenrad moet diep in de buidel worden getast. Kermisexploitanten betalen ook dit jaar weer forse bedragen voor een standplaats op de drie-oktoberkermis: voor 100 gulden mogen pony's twee dagen op een plaatsje achteraf hun rondjes lopen, terwijl twee dagen reuzenrad 34.000 gulden moet kosten. LEIDEN. ERIC it Dat geld komt in de kas van de 3 October-Vereeniging, die daarmee het feestprogramma van Leidens Ontzet betaald. De netto opbrengst van de kermis Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! HOLLAND SECURITY ysa SYSTEMS BV Weesjes KATWIJK - Interieurbouw Weesjes b.v. uit Katwijk heeft een verklaring ontvangen van de Stichting Erkenningsregeling Interieurbouwbedrijven S.E.I. Het aan de Lageweg in Katwijk gevestigde bedrijf is pas het tweede interieurbouwbedrijf in Nederland dat de verklaring ontvangt. Daartoe moet het op alle niveaus aan de strengste ei sen van de 8.E.I. voldoen. advi n installeert: Bouwkundige beveiligingen Elcctronischc signaleringssystemen Brandmeldsystcmcn Gesloten televisie-circuits Toegangscontrolesystemen <1 I is ongeveer 400.000 gulden zegt M. Du Prie, voorzitter van de kermiscommissie. „Daarmee kunnen we ongeveer de kosten dekken. We zijn er tenslotte niet om winst te maken." Pachtsommen Volgens directeur B. Donks van de Bovak, de nationale bond van kermisexploitanten, is het drie-oktoberfeest moeilijk te vergelijken met andere feesten in Nederland. „Er wordt veel geld uitgegeven, maar ik vraag me toch af hoe sommige exploi tanten de hoge pachtsommen er in twee dagen uit kunnen ha len." Volgens Donks zijn prijzen van 30.000 gulden en meer geen uitzondering voor de grotere at tracties. Een gemiddelde prijs betaald bijvoorbeeld een gebak kraam, waarvoor 13.000 gulden staangeld wordt geboden. Ongeveer 110 kermisexploi tanten kunnen een plaatsje be machtigen op de markt door in mei mee te doen aan een open bare inschrijving. Het kermis terrein op het gebied rond Mo len De Valk wordt verdeeld in vier vakken. Geïnteresseerde ondernemers kunnen inschrij ven per vak. Daarbij kunnen ze ook aangeven of ze wel of geen concurrenten in hun vak willen hebben. De hoogste bieder krijgt de plaats. Onderhands De suggestie om onderhands te verpachten, waarbij de exploi tant zich verplicht om lage prij zen te hanteren, ziet Du Prie niet zitten. „Dat is niet te con troleren. Misschien worden de ritten wel korter, of wordt toch nog een te hoge prijs gevraagd. We kunnen moeilijk een politie agent bij iedere attractie neer zetten." Ook voor plaatsen op de markt worden forse prijzen ge boden. De marktkooplui moe ten daarvoor bij het Leidse ge meentebestuur zijn. Ook hier geldt een systeem van inschrij vingen en secretaris F. Zappeij van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel is daar best tevreden over. „Je kunt natuurlijk altijd wel piepen dat iets te duur is, maar niemand gaat naar zo'n markt toe als hij niet verwacht veel meer dan een gewone dagom zet te halen." Toch krijgt Zap peij ieder jaar klachten dat de Leidse markt zo duur zou zijn. „Maar dat zijn dan altijd klach ten achteraf, als de verkopen zijn tegengevallen. Beunhazen Volgens de secretaris is er op 3 oktober een goed georganiseer de markt. „Een goede en strak ke organisatie kost geld, dat is ook het belang van de koop man. In Leiden zitten we wat dat betreft goed. De controle op beunhazen is perfect." De netto opbrengst van de kermis is ongeveer 400.000 gulden. Het bedrijfsleven lijkt niet al tijd even tuk op geld te zijn want Nederlandse onderne mingen hanteren uiterst soe pele betalingsvoorwaarden. Dat blijkt uit een onderzoek van Rabobank-dochter De Lage Landen Incasso. Gemid deld wordt pas uiterlijk dertig dagen na levering betaling verwacht. En in de meeste be drijfstakken is een overschrij ding van die termijn met twee weken geen uitzondering. In de grafische industrie en in de computerbranche is de overschrijding van betalings termijnen het grootst. In de meeste branches maakt het weinig verschil of een Neder landse of een buitenlandse ldant op zijn geld moet wach ten. Het aantal bedrijven dat door het uitblijven van beta lingen in de problemen komt, stijgt dan ook in alle sectoren, constateert directeur C. van der Velden van De Lage Lan den in een publikatie van de Rabobank. Het bedrijfsleven is over het algemeen terughoudend om dat het bang is klanten te ver liezen. Volgens Van der Vel den loopt een bedrijf echter door zo soepel op te treden heel veel geld mis. „Wanneer een factuur van 25.000 gulden een maand na de betalings termijn nog openstaat dan is daar, bij de huidige rentestan den, al gauw een renteverlies van vierhonderd gulden mee gemoeid. Dat gaat af van de winst van het produkt of van de dienst." Uitblijven van betalingen zet de rentabiliteit van een bedrijf onder druk. Zelfs het voortbestaan kan er door worden bedreigd. „Banken tellen facturen die te lang uit staan over het algemeen niet meer mee. De financiële ver houdingsgetallen van de on derneming worden aangetast en dat kan de financiering lastiger en dus duurder ma ken. Het .betalingsprobleem waarmee de afnemer kampt wordt zo ten onrechte het probleem van de leveran- archifffoto dijkman Van de zogenaamde Starters krant is een nieuwe editie ver schenen. De krant is bedoeld voor mensen die een eigen be drijf willen beginnen. Vragen over vergunningen, vestigings plaatsen, belastingen, financiën en andere voor de nieuwe on dernemer vaak moeizaam te doorgronden zaken worden hel der op een rijtje gezet. De krant wordt uitgegeven door de Ka mervan koophandel. De vijfde editie van de krant verschijnt deze maand in een oplage van 200.000 exemplaren. Sinds in 1985 de eerste editie verscheen haalden meer dan 600.000 ondernemers-in-spé een exemplaar op bij een van de Kamers van koophandel. Over het maken van een goed doortimmerd ondernemings plan geeft de Kamer een aparte krant uit: Ondernemend begin nen. In de Leids/Alphense regio zijn beide uitgaven (gratis) te verkrijgen bij de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland, Stationsweg 41 Lei den. (Tel. 071-250500). Bakkers en supermarkten die brood verkopen hebben in de eerste week van oktober voor alle klanten een receptenfokier met broodtips en broodgerech ten klaarliggen. Ook kan iedere klant meedoen aan een wed strijd met als hoofdprijs een echt broodje goud van 100 gram. Deze feestelijkheden zijn te danken aan de Stichting Voor lichting Brood, die ieder jaar in de eerste volle week van okto ber een 'week van het brood' organiseert. Dit jaar is het the ma van de broodpromotors 'Brood, een rijke oogst'. De stichting noemt haar campagne 'een moderne versie van het ou de oogstfeest'. Daar hoort 'oogstbrood' bij, gebakken van meel van de nieuwe oogst. Nederlanders eten gemiddeld 60 kilo brood per persoon per jaar. Dat is drie kilo meer dan tien jaar geleden. De stijging komt vooral omdat meer broodjes buiten de deur worden gegeten. Ook de populariteit van bruine broodsoorten neemt nog steeds toe. Overname van reisbureaus Vijftien reisbureaus in onder meer Leiden en Oegstgeest wor den op 1 november van Central Holland Travel overgenomen door Arke. Central Holland Travel heeft veertig werknemers en een omzet van rond de der tig miljoen gulden. De leiding blijft in handen van de huidige directeur, P. Felderhoff. Het personeel van zijn onderne ming is inmiddels over de over name door Arke geïnformeerd. Hoeveel geld er met de transac tie is gemoeid laten beide par tijen niet weten. Minister Andriessen: „Bij de universiteit zijn diverse fotografen in dienst en iedereen heeft zijn eigen specialisme. Dat van mij is het fotograferen vgn foetustan en harten* Op de foto ben ik bezig het licht in te stellen om het preparaat van een it.ui te fotograferen, i lat it een echt hart, overgoten met was die hard is geworden. Zo kun je het aan alle kanten bekijken en zien hoe het er van binnen uitziet, je kunt bijvoorbeeld zien dat de scheidingswanden tussen de hartkamers maar heel dun zijn. Ik werk vooral voor de vakgroep anatomie. De afde ling waar ik werk is in hetzelfde pand gevestigd, dus vandaar. Daarnaast werk ik voor de vakgroep huisarts geneeskunde. de onderzoekgroep bio-materialen en af en toe voor andere afdelingen van de universiteit. Ik maak van alles, van dia's voor onderwijsdoeleinden tot foto's voor proefschriften. De meeste preparaten die ik fotografeer zijn zoge naamde 'natte' exemplaren, die komen uit potjes. Het weefsel is meestal zacht en daardoor is het redelijk makkelijk te fotograferen. Ie kunt het weefsel een beetje kneden, openklappen of vastzetten met pinnetjes. Uit eindelijk wil je steeds het plaatje maken dat de weten schapper bij zijn verhaal wil zien. Sommige dingen zijn moeilijk in beeld te brengen. Naast 'gewone' harten fotografeer ik ook harten van foetussen die maar een paar c entimeter groot zijn. Fen afwijking is dan .vaak moeilijk zichtbaar te maken, bij voorbeeld een wand met een heel klein gaatje. Sommigen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag J.H. (Jan) Lens (45), medisch fotograaf bij de Rijksuniversiteit Leiden, „je kunt mij beter fotograaf in dienst van de wetenschap noemen." Dc wetenschapper speelt bij het maken van zo'n foto een belangrijke rol. Hij staat er bij en kijkt zelf door de camera, dat is heel tijdrovend. Ik kijk hoe je bijvoor beeld meer in de diepte moet verlichten en naar andere foto-technische kanten van de zaak. Je kunt dc afstand tussen het objectief en de camera vergroten door tus- senringen aan te brengen. Dan fotografeer je een veel kleiner vlakje: waardoor je gedetailleerder kunt fotogra feren. En zo zijn er meer technieken. Je werkt met gevoelig materiaal. Soms komen hier foetussen van abortussen binnen, maar vaak gaat het ook om foetussen die te vroeg zijn geboren. Zo'n foetus heeft twee ouders. Dat moet je je realiseren. Een heel enkele keer vragen mensen of ze een foto van de foetus mogen hebben. Ik weet niet of ze die dan ook krijgen, daar beslist de gynaecoloog over. Ik heb de MTS voor fotografie en fototechniek ge daan, dat is een driejarige dagopleiding. Daama heb ik nog een jaar extra op school gezeten om te leren om in dienst van de wetenschap te fotograferen. Dat jaar leer de ik bijvoorbeeld hoe je door een microscoop moet fo tograferen. Mijn eerste keus was om algemeen fotograaf te wor den. Ik was in het vak geïnteresseerd, thuis was ik al lang bezig met zelf afdrukken en dat soort dingen. Ik begon mijn opleiding met het idee de industriefotogra fie in te gaan, of de reclame. Dat pakte anders uit, het bleek moeilijk om in mijn vak aan de slag te komen. Ik heb eerst een tijdje in een fotozaak gewerkt en daarna op de subfaculteit biologie, daar heb ik heel veel ge leerd. Zo ben ik uiteindelijk hier terecht gekomen. Ei genlijk door toeval ja, maar ik heb het best naar mijn TEKST: ERIC JAN WETERINCS AMSTERDAM/LEIDEN FOTO: HIELCO KUIPERS GPD/ERIC JAN WETERINCS Fokker had de concurrentie met vliegtuigbouwers uit Duitsland, Frankrijk en Italië waarschijnlijk niet aangekund. Het was daar om noodzakelijk om tot een overeenkomst met hen te ko men onder het motto 'If you can't beat them, join them'. Dat zegt minister K. Andriessen van economische zaken. Volgend jaar vestigt Fokker haar divisie Fokker Space en Systems (FSS) in leiden. De minister doet zijn uitspra ken in het partijblad CDActueel. Volgens Andriessen is het bij zondere probleem van Fokker dat het een grootschalige indus trie in een (te) klein land is. Daarnaast heeft de vliegtuig bouwer marktproblemen: 20 procent van alle nieuwe vlieg tuigen staat ongebruikt in een weiland te wachten op een ko per. „Fokker heeft wel goed vliegtuig en een prima infra structuur om dit vliegtuig te maken, maar we hebben in Ne derland niet voldoende draag vlak om dat vliegtuig blijvend te verkopenconstateert de mi nister. Andriessen zegt nog eens Fokker voor ons land te wilfon behouden, ongeacht wie de ei genaar van het bedrijf is. Wel keert hij zich duidelijk tegen omvorming van het bedrijf in een assemblage-onderneming voor anderen. De minister noemt Fokker overigens „een succes story" vergelijkbaar met Stork, Hoogovens en Volvo. De fusieperikelen van Fokker zouden de komst van het bedrijf naar Leiden kunnen verhinde ren. Aanvankelijk zou de com plete divisie Space and Systems (FSS) naar het industriegebied de leeuwenhoek komen. FSS zou gehuisvest worden in nieuw te bouwen kantoren en in een grote produktiehal. Voorlopig worden alleen de kantoren ge- Minister Andriessen: „Fokker een succes story" foto archiff bouwd. Over de definitieve ver huizing van de divisie wordt pas besloten nadat volgend jaar duidelijk wordt hoe Fokker er na de fusie uit gaat zien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20