Kleurloze Franco ervaren politicus Niet wentelen in schuldgevoel Collor schrijft met afzetting geschiedenis Ik. Kopen van zendtijd als zelfbedrog Feiten &Meningen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 Collor de Mello is de eerste president in het 103-jarig bestaan van de Braziliaan se republiek tegen wie een afzettings procedure van start is gegaan. Hieron der de ontwikkelingen, die tot dat be sluit van het Braziliaanse parlement hebben geleid. 10 mei: Pedro Collor beschuldigt zijn presidentiële broer van corruptie en het aannemen van steekpenningen. Hij zou miljoenen dollars hebben ontvangen van zakenlieden, aan wie regeringsop drachten zijn verstrekt. 26 mei: Het Braziliaanse parlement besluit een speciale commissie in te stellen die de beschuldigingen moet onderzoeken. 27 juni: De vroegere chauffeur van de president, Eriberto Franca, bevestigt het merendeel van de beschuldigingen. Hij heeft van Collors zakenvriend Farias geld ontvangen om persoonlijke uitga ven van de president te betalen. 26 augustus: De speciale commissie aanvaardt met 16 tegen 5 stemmen een rapport waarin wordt aanbevolen een afzettingsprocedure tegen de president te beginnen. 1 september: De Organisatie van Bra ziliaanse Advocaten dient bij het parle ment een officieel verzoek in voor een afzettingsprocedure. 8 september: De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Ibsen Pinhei- ro, stelt een nieuwe commissie aan die het verzoek om een afzettingprocedure moet onderzoeken. 23 september: Het Hooggerechtshof van Brazilië verwerpt het verzoek van de president om stemming over de af zettingsprocedure in het parlement uit te stellen. Ook het verzoek van de presi dent om een geheime stemming wordt niet gehonoreerd. 24 september: De speciale commissie adviseert het parlement met 32 tegen één een afzettingsprocedure te begin- 29 september: De 503 leden van het Braziliaanse parlement stemmen over de afzettingsprocedure. Het voorstel wordt met veel meer dan het vereiste aantal stemmen (tweederde van het aantal leden) aanvaard. Opvolger Collor tegenpool van Braziliaanse ex-president I)e afgezette Braziliaanse presi dent Fernando Collor de Mello zal zeker in de geschiedenis boekjes van zijn land komen te staan. Het Huis van Afgevaar digden schreef de afgelopen nacht geschiedenis door Collor voor een periode van 180 dagen te schorsen, een eerste stap op weg naar zijn afzetting. Voor zo- welBrazilië als Latijns Amerika een unieke gebeurtenis. Deskundigen in en buiten Bra zilië beschouwen zijn schorsing en vermoedelijke definitieve af zetting als een teken dat de de mocratie in het grootste land van Latijns-Amerika toekomst heeft. Alleen al het feit dat het parlement over Collors lot kon beslissen, de pers vrijelijk bijna dagelijks nieuwe beschuldingcn kon publiceren en het leger niet ingreep, was voor veel Brazilia nen een wonder. De geschorste president kwam drie jaar geleden met een anti- corruptiecampagne aan de macht. Hij zou wel even de be zem door het land halen en de jacht openen op de corrupte ,,maharadjahs": de rijke lui die de lakens uitdeelden in de door hen - ten eigen bate - uitgemol ken staatsbedrijven. Uiteindelijk zou hij zelf een „maharadjah" worden. Fernando werd uiteindelijk door zijn broer Pedro, die in mei door een geruchtmakend interview met het weekblad Ve- ja de aanzet tot 'Collorgate' gaf, aan de schandpaal genageld. De hoop van de Braziliaanse armen bleek ijdel en Collor verloo chende zijn eigen politieke boodschap. De pers speelde in 'Collorgate' een pikante rol. De president, die zijn verkiezing voor een deel dankte aan de steun van het grootste en machtigste (com merciële) televisie-station en mediaconcern van Brazilië, O Globo, werd het slachtoffer van de grotere persvrijheid die hij zelfintroduceerde. ,,De media zijn zonder twijfel sterker ge worden door deze affaire", zei de bekende Braziliaanse politie ke wetenschapper Amaury de Souza onlangs. Collor ontkende tot gisteravond categorisch alle tegen hem in gebrachte beschuldigingen en bij geen enkele gelegenheid gaf hij aan af te zullen treden. Zijn broer Pedro acht hem eerder in staat zelfmoord te plegen, zoals zijn voorganger Getulio Vargas in 1954 ook deed. Vorige maand nog liet hij weten ,,te bidden voor het overleven van mijnheer Collor". Tegelijkertijd zorg de hij ervoor om op de dag van Collors ondergang diens baan over te kunnen nemen. De 61-jarige vice- president Itamar Franco, de komende maanden pre sident van Brazilië, zal het vertrek van zijn ex-baas niet al te hard vallen. De verhouding tussen Franco en Fernando Collor de Mello is nooit optimaal ge weest en was de laatste maanden tot het nulpunt gezakt. DEN HAAG GPD-ANP Franco heeft nauwelijks iets ge meen met zijn voorganger. Hij is volgens veel Brazilianen een kleurloos, streng en sober man, terwijl de jonge en dynamische Collor met miljoenen van de Braziliaanse belastingsbetalers de bloemetjes buiten zette en zichzelf en zijn familie op grote schaal verrijkte. Maar Franco heeft wel iets waardevols dat Collor ten enen male ontbeert en dat is een re putatie van integer man. Bo vendien heeft hij een gedegen politieke ervaring. Zestien jaar was hij senator van de invloed rijke staat Minas Gerais, en twee keer burgemeester van zijn woonplaats Juiz de Fora. De ta melijk onbekende Collor had aan de respectabele Franco een goede kracht in zijn verkie zingscampagne in 1989, maar eenmaal op het presidentieel pluche beland was er voor Fran co bijna geen plaats meer. Collor hield zijn tweede man buiten tal van belangrijke be slissingen. Franco moest in april bijvoorbeeld via de televisie ver nemen dat Collor zijn volledige kabinet naar huis had gestuurd. De president had hem verder verboden om ook maar iets te ondertekenen wanneer hij in het buitenland verbleef. ,,De vice-president wordt óf ge kritiseerd omdat hij niets doet, óf omdat hij zijn ideeën wil ven tileren", klaagde Franco later. De breuk kwam in mei van dit jaar. Franco had zich al gekeerd tegen het Braziliaanse privatise- Itamar Franco vermoedelijk tot eind 1994 president van Brazilië. ringsbeleid waarvan de Usimi- nas, de staalfabriek in Franco's eigen staat Minas Gerais, het eerste slachtoffer was. Hij keer de in mei Collors partij PRN de rug toe. Een paar dagen later brak het corruptieschandaal rond Collor los. De interim-president zal ver moedelijk tot eind 1994, als nieuwe verkiezingen worden gehouden, aanblijven omdat de kans dat Collor terugkomt niet erg groot is zelfs als de Senaat hem in een later stadium vrij spreekt. Collors politiek prestige en gezag zal dermate zijn ge daald dat een machtsbasis in het parlement om verder te re geren, zal ontbreken. Veel Brazilianen beschouwen de nieuwe president als hun ei gen Dan Quayle (de vice-presi dent van de VS), een onbekwa me bestuurder die geen leiding kan geven aan het grootste La- tijnsamerikaanse land en Brazi lië niet uit het politieke en mo rele slop kan halen. Maar er zijn ook andere geluiden. Senator Fernando Hendrique Cardoso van de oppositionele Sociaal Democratische Partij, zei vorige week dat een regering-Franco netheid" in de Braziliaanse po litiek zal kunnen terugbrengen. Hij voorziet zelfs een samen werking tussen oppositie en re gering om de enorme economi sche problemen van het land aan te pakken. AMSTERDAM WOUTER GORTZAK MfDf WERKER Geld voor R11 1m Kok de gelegenheid te geven bij mevn igv ki ijl uit te leggen hoe z'n begroting in Ikaar stak. Of zoiets. 1 sjonge! Bfla-i.i«ggeld uitgeven voor wat de TV journalist gratis doet en voor niets Maar wel kr i lier w aarschijnlijk. PvdA- pnrtijpropag.n da» p kosten van de belas tlngbetalcr! H gênant, dat wel. en strikt E nomen mag het niet. luridisch medewer •rGijs Schn mins lichtte dat op deze pagi na al toe. Maar een schandaal is overdrc ven. Want Koks hoop door het kopen van zendtijd e< n relatie te leggen tussen on- doorzicl tig, gedepolitiseerd landsbestuur en burger is, hoewel onnozel, alleszins res pectabel. Die Kok! Hij denkt dal wc meestal niet be grijpen vn at er in Den Haag gebeurt. Daar neett hij dus gelijk in. En als we het allemaal wél doorzien dan is het ook weer niet goed. Want dan vinden we de politiek schandalig als ons eigenbelang in het geding is. en saai wanneer we er geen last van hebben. Kok wilde die houding doorbreken en hoopte daarbij op de gekochte zendtijd, waarin het ministerie van financiën precies zou kun nen uitleggen wat ten departemente was ujtgebroea. Hetgeen berust opeen misver stand. In de jaren vijftig was het anders. Niet per se beter, vaak ook saai. maar anders. De Haagse politiek was nog redelijk overzichte lijk, tie verambtelijking in een beginfase en Op dc mini'ii nes ging «cd mindei grid om. Krant en radio verklaarden de leek wat in politiek Den Haag gebeurde. Ook toen volg de niet iedereen elke politieke verwikkeling, maar mensen met belangstelling waren op de hoogte. Dc partijdige kranten van toen hielden nieuws en commentaar onvoldoen de uit elkaar, maar waakten er voor (iet re geringsbeleid partijpolitiek geheel te ver duisteren. Vaak met de beste bedoelingen, en groten deels onafhankelijk van de Ueur van opeen volgende kabinetten, werd het regeringsbe leid ingewikkelder, de Miljoenennota mil jardennota, de overzichtelijke ambtelijke stand het ambtenarenleger. Vermindering van onrecht vereist blijkbaar vermeerdering en verfijning van wetgeving. Bestrijding van ongelijkheid in inkomen (en mogelijkhe den) verlangt een overheid die geld hérver- deelt. Economisch zwak geachte sectoren (kunst) moeten door overheidssubsidies worden gestimuleerd. Nederlands concur rentievermogen behoeft overheidsinveste ringen in verkeer en onderwijs. Het meer werd teveel en wij volgen het minder. Toch is onze opleiding hoger, zijn de dagbladen minder partijdig, is de jour nalist kwalitatief vaak beter en de politiek- economische berichtgeving alerter. Maar veel mensen hebben hun krant opgezegd en halen hun informatie tegenwoordig van de beeldbuis. Van mij zult u er geen kwaad woord over horen, maar als nieuws- en ach-, tergrondmedium schiet televisie te kort; het bewegende beeld leent zich beter ter illu stratie van het incident, dan voor toclich- ILLUSTRATIE TOM JANSSEN ting bij fundamenteler ontwikkelingen. Het Hilversumse menu is te schriel, kortom. Maar de krantelezer, die kan kiezen uit een rijker aanbod, liggen beschrijvingen analy se van de Haagse ontwikkelingen vaak zo zwaar op de maag dat hij liever het smake lijke randverhaal leest dan de fundamente ler beschouwing. Als het regeringsbeleid een herkenbaar politieke dimensie heeft of het eigen belang direct in het geding is, houden we soms vol. Maar vaker is het ons een rotzorg omdat het te ingewikkeld is om je druk over te maken. Regeringsbeleid zit opgesloten in een vicieuze cirkel. Omdat het omvattender, duurder en ingewikkelder werd kwamen er ministeriële voorlichters, nu ook zij niet meer voldoende zijn. wordt zendtijd ge kocht: als het ministerie zelf zijn beleid uit eenzet, wordt het contact met de burger wel hersteld. Oftewel: koop van zendtijd om aan de vicieuze cirkel te ontsnappen. Zo ongeveer. Het is goed bedoeld, net stuit me tegen de borst dat RTI, 4 er geld voor krijgt en het helpt geen donder. Overzichtelijker beleid, minder bemoeiziek, minder ambte naren en minder geld. De rest is zelfbedrog. Grand Gala van het Genoeg bepleit ander consumptiegedrag AMSTERDAM ELS W1EGANT De arme landen zullen er geen haartje beter van worden als wij in Nederland minder gaan con sumeren, de buikriem aansnoe ren. Maar ze hebben er wél pro fijt van als de Eerste Wereld burger anders gaat consumeren; selectiever, milieu-vriendelijker en meer op het behoud van mens en aarde op de lange ter mijn gericht. In een luxe Amsterdams hotel debatteerden gisteravond zes vooraanstaande Eerste Wereld burgers over de relatie tussen de armoede in de ontwikke lingslanden en het consumptie gedrag in de ontwikkelde lan den. Het debat, dat de titel Grand Gala van het Genoeg meekreeg, was georganiseerd door de ontwikkelingsorganisa tie Novib en dagblad Trouw. De Novib, zo legde algemeen secretaris Max van den Berg uit. vindt het tijd vooreen maat schappelijk debat. Steeds vaker worden ontwikkelingswerkers in het arme zuiden geconfron teerd met de vraag: Wat doen jullie er nou eigenlijk in het westen aan om de wereld recht vaardiger. schoner en vrediger te maken? Een terechte vraag, vindt Van den Berg. Een vraag die ertoe kan leiden dat er een andere, gelijkwaardigere relatie ontstaat tussen 'het Noorden' en 'het Zuiden'. Op de grote Unced- conferentie in Rio de janeiro deze zomer is daarmee al een begin gemaakt. Nu moeten we verder, spoorde Van den Berg het massaal toegestroomde pu bliek aan. PvdA-minister Hans Alders van milieu, een van de belangrijke onderhandelaars in Rio. was het helemaal eens met Van den Berg, ooit voorzitter van zijn ei gen partij. Het kan toch niet zo zijn dat slechts twintig procent van de wereldbevolking maar liefst tachtig procent van de grondstoffen in de wereld op soupeert. ..Het is tijd voor een nieuwe-balans. De ontwikke lingslanden hebben zo langza merhand iets te bieden waar door die balans drastisch an ders kan worden." Maar wat de arme landen pre cies te bieden hebben, werd niet helemaal duidelijk. Moet je bij dat 'iets' denken aan mate riële zaken als schone lucht, grond en water? Of bedoelt Al ders gewoon dat het tijd wordt om een ereschuld in te lossen? Hebben de rijke landen immers het zuiden niet eeuwenlang kaalgeplukt en ondertussen hun eigen werelddeel zo vervuild dat het bijna onleefbaar aan het worden is. Bedoelt Alders dat het tijd is dat we ons bewust worden van onze verantwoor delijkheid voor het voortbe staan van de aarde en ons ge drag beteren? Het bleef een beetje vaag. Toch had Alders, net als de andere sprekers, even daarvoor nog ge constateerd dat het geen zin heeft als rijk. westers land voortdurend 'mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa' te roepen. Dat vond ook W. van Dieren, lid van de Club van Rome en me de-oprichter van Milieudefen sie. jezelf een schuldgevoel aan praten is wel lekker, maar heel onverstandig. Het gevaar schuilt erin dat de ontwikkelingslanden zich niet meer verantwoordelijk voelen voor hun eigen hande len. En dat is onjuist, stelde Van Dieren vast, want aan de deplo rabele situatie van het milieu hebben ook zij schuld. En het zijn vooral lokale bestuurders die daarbij een stevige duit in het zakje doen. Zoiets onder- mijnends en schadelijks als ont bossing is voor tachtig a negen tig procent te danken aan lokale omstandigheden en lokale be stuurders, aldus Van Dieren. Toch onderstreepte ook hij de noodzaak van een drastische verandering van het consump tiepatroon in de rijke landen. En daarvoor is het niet genoeg te gen de burger te zeggen: Een beter milieu begint bij jezelf. Dat is zelfs belachelijk als die zelfde overheid het bestaat om de volgende dag haar fiat te ge ven aan een grootscheepse uit breiding van de luchthaven Schiphol. Zo n overheid is niet geloofwaardig, zo kaatste Van Dieren de bal richting de milieuminister. Maar Alders liet zich niet op de kast jagen. Geduldig legde hij nog maar eens uit dat de over heid er alles aan doet om het gedrag van de burger positief te beïnvloeden. „Maar", zo be sloot hij, „zelfs als alle maatre gelen zijn genomen en als je al les hebt gedaan, dan nog heb ben u en ik onze eigen verant woordelijkheid.'' Collor de Mello gistermiddag in de tuin van het presidentiële paleis. Enkele uren later zou het parlement stemmen over Collors politieke lot. Een meerderheid stemde v de president.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2