Leidsch Dagblad Plan voor optillen van kust ilSIf Aalsmeer zet overheid voor het blok 'Prins Hendrik had nog meer onechte kinderen' Feest in Brazilië na schorsing Collor Dollar duikelt Gemeente wil zekerheid over bouwplaatsen rond Schiphol Overgordijnen voor intieme momenten? 3» Snelheids controle op rijksweg A4 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39969 LOSSE NUMMERS 1,50 Consumptiegedrag 2 Arme landen zijn ge baat bij ander con sumptiegedrag van rijke landen. Dus selectiever en milieu-vriendelijker. Tempobeurs 3 Als een tempobeurs wordt ingevoerd, krij gen de studenten minder tijd voor bestuursfuncties binnen hun verenigingen. Oktoberrevolutie 7 Het Tiananmen-plein in de Chinese hoofd stad is afgelopen week omgetoverd in een soort mini-Floriade Wetenschapsweek 9 Ruim 100 instellingen op het gebied van we tenschap en techniek hou den in de week van 11 tot 18 oktober open huis. Snorfietsen "7 Politie in Leiden en I Alphen maakt zich zorgen over de vele jonge ren die rijden op een op gevoerde snorfiets. Twee hoogleraren gaan onderzoeken of het mogelijk is de Nederlandse kust gedeelte lijk op te hogen via een chemisch proces op anderhalve kilometer diepte. Door het broeikaseffect stijgt de zeespiegel heel langzaam. Via inspuiting van kalksteen lagen met zwavelzuur ontstaat een chemische reactie, die uiteindelijk gips oplevert. Dat gips heeft een twee keer groter volume dan kalksteen. Daardoor wordt als het ware de kust opgetild waardoor de bescherming tegen bijvoorbeeld een grote springvloed groter wordt, zo is de theorie. UTRECHT JAN PETER VERSTEEGE De beide hoogleraren, prof.dr. R. Schuiling van de Utrechtse Universiteit (faculteit aardwe tenschappen) en prof.dr. J. Nieuwenhuis van de Techni sche Universiteit van Delft (mijnbouwkunde) hebben on geveer een miljoen gulden ge kregen om hun theorie in een laboratorium te toetsen. Een deel van het geld. bijna drie ton, is afkomstig van het bedrijfsle ven. De rest. ruim zeven ton, wordt beschikbaar gesteld door de Stichting voor de Technische Wetenschappen (STW) uit Utrecht. Voordat een proef in de prak tijk kan worden gedaan, moet laboratoriumonderzoek ant woord geven op een aantal vra gen. Belangrijk is de snelheid van de chemische omzetting en de kwaliteit van het gips. Ook belangrijk is de drukgevoelig- heid van het proces vanwege de grote diepte en uiteraard de temperatuur. Verder moet wor den bekeken hoeveel koolzuur gas vrijkomt. Als dat vrijkomt en het broeikaseffect versterkt, wordt het paard achter de wa gen gespannen. Het onderzoek gaat ongeveer drie jaar duren. Als de proef al een praktische bruikbaarheid aantoont, dan is de methode nog niet langs de hele kust bruikbaar. Onder een deel van de kust ontbreken kalksteenlagen. De enige moge lijkheid is op die plaatsen ver dere dijkversterking aan te brengen. Tijdens het onderzoek wor den in het laboratorium proe ven gedaan met grote kalkblok- ken. Woordvoerder dr. W. Boontje van de STW zegt dat hij zeer te spreken is over de theo rie. „Dit moet gewoon worden onderzocht", zegt hij. .Als het allemaal klopt, dan is het heel revolutionair. We Financieren overigens niet omdat we zeker zijn van een bruikbaar eindre sultaat." Het STW steekt zeven ton in het project. „Dat doen we graag", vertelt Boontje. „Het is immers een heel gewaagd con cept. Neem alleen maar het as pect hoe plaatselijk je de kust lijn zou moeten optillen. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat je een deel van de kust ophoogt en dat in een dorp achter de duinen de muren scheuren gaan vertonen." De beide wetenschappers wa ren vanmorgen wegens verblijf in het buitenland niet voor commentaar bereikbaar. Uitgebreid programma 3 oktober Het komend weekeinde staat de sleutelstad weer in het teken van de jaarlijkse herdenking van Leidens )nl/et in 1 57 I i )|i ui .in plaatsen in de stad wordt zowel vrijdag als zaterdag dat feit gesierd met een groot aantal festiviteiten. Met ais traditionele pu bliekstrekkers: taptoe, op tocht en lunapark. Omdat grote gebeurte nissen hun schaduw voor uit werpen, publiceert de ze krant in de editie van morgen een zeer uitge breid programma van de 99-ste viering van 3 okto ber. Hierin is behalve het officiële programma van de 3 October Vereeniging een volledige lijst opgeno men van alle optredens van muziekgroepen, ar tiesten en bands in de 1 cidse cafes. Droomijs <7^ De schrijvers Remco Z I Camperten Jan Mulder gaan met het lite raire programma 'Droom ijs' op tournee. Gokbedrijf uit Leiden krijgt geen kans LEIDEN OLAF VAN RUNSOIVIR Het Leidse bedrijf Roulette- Esta/ette heeft het kort geding tegen de staat verloren. Het be drijf wilde voor anderen gaan spelen in casino's maar du werd door de staat met behulp van Grote vondst valse paspoorten Roosendaal De marechaussee heeft gistermiddag tijdens een routinecontrole op het NS-station in Roosendaal een 23-jarige Nigeriaan aangehouden, die in het bezit was van 105 vervalste reis- en andere documenten. Een woordvoerder van de brigade van de Koninklijke Marechaussee in Hoogerheide schat dat de handelswaarde van de documenten in de tienduizenden gul dens loopt. De man liep tegen de lamp toen hem om zijn eigen identiteitspapieren werd gevraagd. Die bleken ook vals te zijn. De man verklaarde dat hij de documenten uit verschillende lan den had moeten afleveren in Den Haag. Haagse claimt halfzus van Juliana te zijn PEN HAAC CARINE NEEFJES Nadat er in het begin van de ja ren tachtig al een vermeend on echt kind van prins Hendrik op dook, claimt nu ook de Haagse mevrouw Edith Schaap-Abbo een dochter te zijn van de veel besproken opa van koningin Beatrix. De prins zou nog drie andere kinderen buiten zijn hu welijk hebben verwekt. De bewering van mevrouw Schaap, die overigens door de Rijksvoorlichtingsdienst ont kend, noch bevestigd wordt, staat in het boek De zwarte schapen van Oranje van de on bekende auteur Hendrik Jan Korterink. Het boek komt bin nenkort uit. „Ik kan nooit bewijzen dat prins Hendrik onechte kinderen heeft verwekt. Maar uit gesprek ken met mevrouw Schaap blijkt dat haar moeder Mien Lier- Wenneker een relatie had met de prins. Edith moest als klein meisje met haar moeder langs het paleis paraderen om de prins te ontmoeten. Ze kreeg cadeautjes van 'oom Henk' en hij stuurde haar naar een adel lijke school", vertelt Korterink. Het boek gaat over de ver meende onechte kinderen van prins Hendrik. De schrijver zet te zijn speurtocht in nadat mr. Lou de Jong in 1979 in zijn stan daardwerk over de Tweede We reldoorlog melding maakte van een onecht kind van prins Hen drik. Kort daarna dook mr. Pim Lier op en maakte zich bekend als de zoon van prins Hendrik en Mien Lier-Wenneker. Eigenlijk wilde de schrijver een boek schrijven over Lier, die lijsttrekker was van de Centrum Partij en later zijn vrouw ver moordde. Volgens Korterink zijn de onechte kinderen van prins Hendrik „terloops opge doken". Uit gesprekken met Edith Schaap-Abbo, een oudere zus van Pim Lier, maakte hij op dat haar moeder Mien Lier-Wenne- ker een relatie had met prins Hendrik. Hun eerste dochter Stien, zou op 30 november 1907 zijn geboren en later zijn overle den in een 'Jappenkamp'. Edith werd in 1910 geboren. Pim volgde later. Moeder Mien was getrouwd met haar 22-jarige oudere oom Comelis Abbo. „Een kille relatie die niets voorstelde", aldus de schrijver. De oom stierf en prins Hendrik zou zich verplicht heb ben gevoeld een nieuwe vader voor zijn kinderen te zoeken. Hij koppelde zijn geliefde aan luitenant Jan-Dirk Lier. „De man was een soort oppasser in huis. De verhouding van Mien en prins Hendrik werd niet ver broken", vertelt Korterink. Uit dit nieuwe huwelijk wer den vier kinderen geboren on der wie de tweeling Aart en Rietje. Die zou volgens het boek ook door prins Hendrik zijn ver wekt. Uit een document blijkt dat het Koninklijk Huis behalve voor de opvoeding van Pim Lier en de twee oudste dochters, ook voor de tweeling heeft betaald. Aart en Rietje leven nog. maar schuwen de publiciteit. In afwachting van de uitslag van de stemming van het Nationale Congres van Brazilië eisen demonstranten voor het parlementsgebouw in Brasilia het aftreden van president Fernando Collor de Mello. foto BRAStUA Rtr-UPt-AFP-GPP Tienduizenden Brazilianen zijn de afgelopen nacht dansend en zingend de straat op gegaan na dat het parlement had besloten een afzettingsprocedure tegen president Collor te beginnen. De van corruptie verdachte pre sident is in afwachting van een onderzoek door de Senaat voor een periode van 180 dagen ge schorst. Zijn taken worden overgenomen door de 61-jarige vice-president Itamar Franco. Na een emotioneel, ruim twee uur durend debat stemden 441 van de 480 aanwezige par lementsleden voor afzetting van de president. Achtendertig par lementariërs stemden tegen en één onthield zich van stem ming. Voor de rechtsgeldigheid van net besluit waren 336 stem men nodig. Toen dat aantal werd bereikt, barstte in het par lement een luid gejuich los. Ook buiten hei parlementsge bouw was het feest. Van Port Velho in het Amazone-oerwoud tot de financiële hoofdstad Sao Paulo WlimiwMim de Brazilia nen zich op de pleinen om op grote tv-schermen de stemming in het parlement te volgen. Toen de benodigde 336 stem men waren bereikt, brak een Braziliaans carnavalsfeest los. Het verkeer in de straten van Rio de Janeiro en Sao Paulo zat muurvast toen duizenden men sen dansend en zingend de straat op gingen. De 6.000 poli tieagenten die achter de hand werden gehouden voor het ge val het parlement anders zou beslissen, hoefden niet in actie te komen. De president, die wordt be schuldigd van het aannemen van miljoenen dollars aan steekpenningen, heeft tot nu toe alle beschuldigingen ont kend. maar hij had alle schijn tegen. Al maandenlang trokken honderdduizenden Braz.ilianen in protestdemonstraties door dc hoofdstad om zijn vertrek te ei- Het parlementaire besluit van afgelopen nacht heeft daarvoor de weg vrijgemaakt. De Senaat gebruikt de schorsing van de president om een onderzoek in te stellen naar dc beschuldigin gen van corruptie. AJs Collor schuldig wordt bevonden, zal hij formeel door Itamar Franco worden opgevolgd tot aan de presidentsverkiezingen van 1994. Collor dc Mello liet zich giste ren niet zien. Hij had zien de hele dag met zijn regering te ruggetrokken in zijn presiden tieel paleis. Ook na de stem ming kwam er geen reactie van de geschorste president. Pagina 2: Kleurloze Franco er varen politicus. AMSTERDAM KRP-DPA-ANP De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen opnieuw geduikeld en op de Amsterdam se wisselmarkt ruim onder de 1,60 gulden gekomen. Om 11.00 uur werd 1,59 genoteerd. De dollarkoers naden nu opnieuw het na oorlogse dieptepunt van 1,5665, dat op 2 september werd geregistreerd. De daling is opmerkelijk omdat vorige week de dollar nog naar 1,71 steeg. Dat de dollar opnieuw onder druk is komen te staan, hangt volgens deskundigen samen met de betrekkelijke rust rond het Europese Monetaire Stelsel (EMS) na ÖB UÉttilg van het Franse referendum. De valu- tahandel krijgt daardoor weer meer oog voor de zwakte van de Amerikaanse economie en het lage rentepeil in de Verenigde Staten. HAAGS REDACTEUR Binnen één jaar moet het rijk een geluidszone rondom Schip hol vaststellen. Dat eist Aals meer morgen in een kort geding voor de Haagse rechtbank tegen de staat. De gemeente wil ze kerheid over bouwplaatsen voor woningen, maar het rijk ver zuimt al ruim 14 jaar geluidszo nes rondom vliegvelden vast te stellen. Daaraan moet een eind komen, vindt Aalsmeer. De uitslag is niet alleen bepa lend voor woningbouw rondom de luchthaven, maar ook voor de verdere ontwikkeling van Schiphol. Ook in Den Haag wordt beseft dat de geluidsover last moeten worden aangepakt. De aanzet voor een landelijke geluidsnorm is er. De overheid riep een werk groep in het leven die voorstel len moet doen over geluidsnor men en -zones. Volgens plan rapporteert de groep eind '93. waarna in 1995 de nieuwe af spraken van kracht moeten worden. Nu dreigen omwonenden roet in het eten te gooien. Om wonenden van hel Limburgse vliegveld Beek hebben via de Raad van State al gedaan gekre gen dat verkeer en waterstaat wordt gedwongen daar een keuze te maken. Dat leidde tot een chaotisch wetsvoorstel tot wijziging van de Luchtvaartwet, dal overal en nergens van toe passing is. geen rechtszekerheid heeft en de overheid de vrijheid laat om te pas en te onpas van gedachten te veranderen. Eén zekerheid geeft het wél: het blokkeert de procedures rond de uitbreiding van Schiphol niet. De zaak Aalsmeer kan daarin verandenng brengen. Het is niet denkbeeldig dat dc rechter ook in dit geval het uitblijven van een besluit over de geluidszone ring rond vliegvelden laakt. De staat zal zich zonder twijfel be roepen op het voorstel tot wijzi ging van de Luchtvaartwet. Als de rechter dit beroep honoreert zijn de druiven voor Aalsmeer zuur. Het wijzigingsvoorstel biedt net zo weinig zekerheid als het nu geldende interimbe- Md Stelt de rechter Aalsmeer in het gelijk dan heeft de staat de zware opgave om binnen een jaar geluidszones rondom Schiphol vast te stellen. Het rijk dient daarbij econo mische en gezondheidsbelan gen tegen elkaar af te wegen. Tenzij de rechter alsnog een ju ridisch gaatje vindt, waardoor het rijk het probleem weer eni ge jaren voor zich kan uitschui- Als je 't binnen knus wilt maken, sluit je de wereld even buiten met gordijnen uit de nieuwe IKEA kata- logus. 328 pagina's woonideovn met K oa. veel stoffen in prachtige motn ven. 6»- De nieuwe KEA katalogus. Gebruik 'm. AMSTERDAM DEI ET DUIVEN AtNMf EMDHOVEN/EtrifERSRin Nog geen obonnee.' n rï 071 - 161400 DlL! 071 161353 .ABOftTCEE SERVICE AR HET WOORD IS AAN W.C.Capel Misplaatste ernst Is oog onverdra- gelijker dan misplaatste scherts. onmogelijk gemaakt. Het bedrijf had intrekking van het noodwetje gevraagd en eiste een schadevergoeding van een ton maar beide eisen werden vanochtend door de president van de Haagse rechtbank ver worpen. Als reden voor het noodwetje werd twee weken geleden door de vertegenwoordiger van de staat aangegeven dat Roulette- Esta/ette niets anders is dan een veredeld lotto-spel. „Via de ze bemiddeling kunnen we bo vendien geen toezicht houden op het gokcircuit binnen de Holland Casino's", zei staatsad- vot ate Bitter vorige week Volgens eigenaar 1' Bloemink van het Leidse bedrijf lijdt hij door de ingreep van de staat een verlies van een miljoen gul den. De Rijkspolitie houdt donder dag I oktober tussen 10 00 en 15.00 uur een snelheidscontrole sterdam ter hoogte chendam. „We kondigen de controle vooraf aan opdat auto mobilisten hun nigeurag zullen aanpassen", aldus Bennink. voorlichter van de Rijkspolitie In Driebergen. Het gaat vooralsnog om een experiment Vanaf november gaat op initiatief van een aantal ministeries een landelijke actie van start met het vooraf aan kondigen van controles. Vorige week werd een contro le ook al aangekondigd Volgens Bennink mei een zichtbaar re sultaat. „Door de van vonge VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio Schnjvende lezers - Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking Veel bewolking maar vnjwH overal droog in de nacht en och tend enkele mistbanken Mini mumtemperatuur rond 10. m»d- dagtemperatuur rond 16 graden Zwakke, veranderlijke wind, kracht 3 of minder de aankondiging ek is het aantal gedaald Maar nog sten er 1 4b7 van de 10.019 auto's te hard. Dat is teveel." De snelheidscontroles van de politic zullen vooral op de 100- km wegen plaatsvinden. Ben nink ,.<)p de 120 km wegen vallen de snelheden wel mee. Wij maken ons het meeste zor gen over de 100-km-zones." Dafprerhuur personenauto's Z. MmMcOIMUIII HOELANG KUNT U NOG ZONDER? Ja. ik *atm n« iatrodaclia 9 alaaawal mm aatvaaf ft kraat ét aardt twaa «aakaa f»d«» mafiftCba betahng* NesmpnvoortdWt 8 VI2K I 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1