'r. Leiderdorp heeft 1500 huizen nodig Pretpark is gezwel van Wassenaar Warmond centraal in zeilraces 'Ze noemen ons bloemenmeisjes' 1 Regio Leiden Opvang van Joegoslaven in Rij neveld WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 Administratie kinderopvang op orde leiderdorp De administratie van de Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) is op orde. „De zaak is inzichtelijk gemaakt zei wethouder A. Roest gisteravond tijdens de commissievergade ring welzijn. Roest meldde dat er nog gesprekken met het SKL- bestuur gaande zijn maar dat het vertrouwen in de stichting te rug is. De komende weken worden er nadere afspraken gemaakt over het opstellen van de begroting voor 1993. Volgens de wet houder bestaat de mogelijkheid dat het bestuur op korte termijn wordt versterkt met een interim-manager. De SKL krijgt volgend jaar een subsidie van 307.000 gulden. Wassenaarder geridderd wassenaar De Wassenaarder P. van Holland is vanmiddag be noemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij ontving de koninklijke onderscheiding voor zijn werk voor het Marine Elek tronisch en Optisch Bedrijf in Oegstgeest (MEOB), dat precisie- apparatuur maakt voorde Koninklijke Marine. Holland heeft vanmiddag afscheid genomen na een dienstverband van veertig jaar. Gesprek over bezuiniging Muzenhof leiderdorp» De Werkgroep Aktiviteiten Muzenhof (WAM) in Lei derdorp gaat volgende week om de tafel zitten met welzijns-wet- houder A. Roest. De WAM heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de door het gemeentebestuur aangekondigde bezuiniging van 30 procent op het theaterbudget. De wethouder zei gister avond tijdens de commissievergadering over het welzijnsplan 1993 dat hij de mensen van de werkgroep heeft uitgenodigd voor een persoonlijk gesprek. „Wellicht worden we het dan met elkaar eens", aldus Roest. Racefietser gewond in Wassenaar wassenaar Een 77-jarige racefietser uit Wassenaarder heeft gis termiddag op de Rust en Vreugdlaan een sleutelbeenfractuur opgelopen. De sportieve bejaarde passeerde ter hoogte van de Backershagenlaan twee fietsers en werd van links aangereden door een 33-jarige automobilist. Hij is overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Gouweleeuw nieuwe directeur Welzijn wassenaar De afdeling welzijn van de gemeente Wassenaar krijgt per 1 december een nieuwe directeur. Mr. J. Gouweleeuw (48), nu nog werkzaam bij de Dienst Sociale Zaken en Werkgele genheid van de gemeente Rotterdam, wordt het nieuwe hoofd. Gouweleeuw volgt J. Bemelmans op, die ruim 23 jaar in dienst was van de gemeente en nu met de VUT gaat. Plannen Duinrell schieten buurtbewoners in verkeerde keelgat „Eén ingang en één uitgang. En niets anders", dat is wat de om wonenden van het Wassenaarse attractiepark Duinrell willen. Bijna honderd verontruste buurtbewoners maakten dat gisterenavond duidelijk aan de Wassenaarse wethouders van verkeer en ruimtelijke ordening, M. van Rij en A. Pruijs. De be woners zijn bang dat door de verbetering van de verkeerssitu atie bij de ingang van Duinrell, het aantal bezoekers enorm zal toenemen. „Het pretpark is al jaren een gezwel in Wasse naar". aldus een omwonende van het pretpark. „Wassenaarders let op uw saeck", zo luidde eerder deze week de oproep van de buurt verenigingen om massaal naar de informatie-avond te komen en te protesteren tegen de plan nen. Veel mensen hadden ge volg gegeven aan die oproep. Volgens de nieuwe plannen moet de huidige ingang 85 me ter in noordelijke richting wor den verplaatst. Campinggasten kunnen dan gebruik maken van de huidige ingang, die 40 meter meer naar achteren komt te lig gen. De wachtende kampeer ders belemmeren namelijk de snelle doorstroming van het pretparkverkeer. De bestaande uitgang mag alleen nog maar door fietsers worden gebruikt. Het busverkeer kan volgens het plan gebruik maken van een 'keerlus' op het Duinrellcom- plex zelf. Dit zou de overlast van de bussen op de Storm van 's- Gravezandeweg voorkomen. Om het verkeer op deze weg be ter te kunnen verwerken, zou De huidige in- en uitgang van het attractiepark Duinrell ligt middenin de kem v Bevolking groeit naar bijna 25.000 inwoners In Leiderdorp moeten de komende tien jaar 1500 nieuwe huizen worden gebouwd om aan de vraag van woning zoekenden te kunnen voldoen. Tussen 1992 en 2002 zal de Leiderdorpse bevolking naar verwachting groeien van 22.800 naar 24.800 inwoners. Dit blijkt uit het woningbe hoefte-onderzoek dat de gemèente heeft laten maken. leiderdorp caroune van over- voor mensen met hogere inko- beekemens, komen er weer goedko pere woningen vrij voor andere woningzoekenden, zo verwach ten de onderzoekers. Deze goe- kopere woningen zijn vooral ge schikt voor 'starters' en woning zoekenden met lage inkomens. Leiderdorp beschikt nu aver on geveer 9200 woningen. Bij nieuwbouwplannen moet de gemeente de komende jaren vooral rekening houden met de vergrijzing van de bevolking. Uit het woningbehoefte-onder zoek blijkt dat het aantal 55- plussers de komende tien jaar in Leiderdorp zal toenemen met ongeveer duizend. Naar ver wachting komen er ongeveer driehonderd 75-plussers bij. Deze ouderen hebben vooral behoefte aan kleinere goedkope huurwoningen en koopapparte menten. zo blijkt uit het rap port. Ook moet Leiderdorp bij nieuwbouwplannen rekening houden met een grote vraag naar koopwoningen in de vrije sector vanaf twee ton. Door meer koophuizen te bouwen 'Opvanggemeente' In eerste instantie wil de ge meente de beschikbare woon ruimte en de nieuw te bouwen huizen verdelen onder de Lei derdorpers zelf. Daarbij is het zaak dat er duidelijke afspraken worden gemaakt met de wo ningbouwvereniging AWL. de particuliere verhuurders, pro jectontwikkelaars en makelaars. Wel moet Leiderdorp rekening houden met de mogelijkheid dat zij wordt aangewezen als 'opvanggemeente' voor wo ningzoekenden uit het Groene Hart. Uit het onderzoek blijkt dat Leiderdorp tot 1997 nog genoeg ruimte heeft om de benodigde achthonderd woningen te bou wen. Hoewel de grote bouwlo catie Buitenhof snel vol is, is er nog genoeg plaats voor woning bouw in de Bloemerd II en de Ruigekade. Maar vanaf 1997 zullen er ruimteproblemen ont staan. In een structuurschets wil de gemeente zich nader over deze problematiek buigen. Zo dra er meer bekend is over de verbreding van de rijksweg A4 en over de aanleg van de hoge snelheidslijn, moet worden be keken wat hiervan de gevolgen zijn voor de woningmarkt. Met een 'woningcartotheek' van actuele gegevens over vraag en aanbod zou de gemeente de woningmarkt beter in de gaten kunnen houden en bouwplan nen kunnen bijstellen. Verder bevelen de onderzoekers aan om per buurt of wijk een regi stratiesysteem op te zetten waar bewoners klachten kwijt kun nen over de leefbaarheid van hun wijk. Het woningbehoefte-onder zoek wordt op 5 oktober be sproken ir telijke ordening. hij moeten worden geasfalteerd. De NZH-chauffeurs kunnen nieuwe verkeerslichten vanuit de bus bedienen. In het plan is ook rekening gehouden met de aanleg van twee tennisbanen. „Of het Duinrell terrein wellicht ook een tweede Melkhuisje wordt?", wil een vrouw weten. „Dan komen er nog meer mensen en wordt de situatie helemaal onhoud baar. „Wanneer gaan de heren die door ons zijn gekozen eens rekening houden met de bur- Burgemeester en wethouders van Ktjneveld willen een ge meentelijk pand geschikt ma ken voor de opvang van onge veer tien vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Wet houder G. Hoogendoom-Os- kam (CDA/) van sociale zaken wilde het gisteren nog niet be vestigen. maar zeer waarschijn lijk heeft zij een oogje op het oude raadhuis aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp. Dit pand komt binnenkort leeg doordat de muziekschool, die er nu nog in zit, verhpist naar het nieuwe multifunctioneel cen trum in het dorp. Van verschillende kanten is het Rijneveldse gemeentebe stuur de afgelopen weken bena derd met vragen en opmerkin gen over de eventuele opvang van Joegoslavische vluchtelin gen binnen de gemeentegren zen. Zo boden de drie Rijne veldse woningbouwcorporaties een complete woning aan de ds. DA van den Boschstraat aan. De corporaties stelden de wo ning gratis ter beschikking en waren bereid op te draaien voor de kosten van gas, water en licht. In het huis zou een gezin van maximaal vier personen ge huisvest kunnen worden. Start- enfinishplaats van Turfrace; keerpunt in Strontrace De schippers van oude zeilen de vrachtschepen meten ook dit jaar weer hun krachten tij dens de traditionele Turf- en Strontrace. Warmond vervult als start- en finishplaats (voor de Turfrace) en als keerpunt (voor de StrontTace) een be langrijke rol in beide evene menten. die kort na elkaar in oktober worden afgewerkt. Het startsein voor de Turfra ce Warmond-Vinkeveen-War- mond wordt op donderdag 8 oktober gegeven. De vloot be staande uit Westlanders. Kage- naars en Aakjes vertrekt dan om 10.00 uur vanaf het park iroot I mutt. De Turfrace is een reconstructie van het turf- transport zoals dat in het verle den plaatsvond, tussen War mond en Vinkeveen. De route A van de tocht voert onder meer via de Kagerplassen. de Ring vaart, de Oude Wetering, het Braassemermeer, de Leidse Vaart, het Aarkanaal en het Amstel-Drechtkanaal. Aan de wedstrijd zullen naar verwachting tussen de 16 en 20 schepen deelnemen. Zij wor den op vrijdag 9 oktober bij jachthaven Omtzigt in Vinke veen verwacht, waar de volgen de dag om 10.00 uur weer wordt gestart voor de terugreis naar Warmond. Hier komen zij waarschijnlijk op zondag weer aan. De tocht is een ware uit- houdingsproef voor de beman ningen. Bij ongunstige wind moet worden gezocht naar an dere methoden zoals bo men, roeien of trekken om de zware vrachtschepen voor uit te krijgen. Tijdens de race heeft de or ganiserende Stichting Zeilvaart Warmond in een tent in het park Groot Leerust een café terras ingericht, met onder meer een doorlopende video voorstelling van zeilfilms. 's Middags speelt er een muziek groep en er zijn ook demon straties van oude ambachten. Strontrace De negentiende Strontrace IWorkum-Warmond Workum gaat op maandag 19 oktober van start. De Stichting Zeilvaart Warmond organiseert voor be langstellenden een busreis naar dit Friese stadje. De deelne mende skütsjes. tjalken en aken varen over het IJsselmeer door Amsterdam of Haarlem en via de Ringvaart en de Ka gerplassen naar Warmond. Bij de aanmeerplaats in het park Groot Leerust wordt de lading in zakken verpakte koemest ge lost. De schepen blijven vervol gens een uur aan de kant lig gen, voordat de terugreis wordt aanvaard. De naam Strontrace is ontleend aan het transport van natte koemest, zoals dat aan het begin van deze eeuw plaatshad. Friese boeren brachten de most naar de Hol landse bollenkwekers. Vanwege de doordringende stank stond dit transport in de volksmond bekend als de 'strontarmada'. F)estijds was de snelheid van het transport al van groot be lang: wie snel wist te lossen kon meerdere reizen maken en dus meer verdienen. Naar ver wachting doen dit jaar tussen de 25 en 30 schepen aan de Stront race ntfce. Zij worden in gedeeld in een zware en een lichte klasse. gers?", opent zij de aanval op de wethouders. Een luid applaus van de zaal bevestigt dat het te genoffensief van de omwonen den is begonnen. „Het plan is klunzig, klungelig. Het is veel te vaag", vindt een man. Wordt de Storm van 's- Gravezandeweg verbreed? Ko men dan overal gigantische borden. Wat gebeurt er met Wassenaars' laatste bescherm de dorpsgezicht van het Berk heideveld als daar verkeerslich ten komen? Allemaal vragen waarop omwonenden antwoord willen hebben. Niet alleen het plan baart hen zorgen. „Is de honger «Ml prei parkdirecteur H. van Zuylen van Nijevelt dan nooit te stillen. Hoe lang moeten we nog onder deze adellijke hobby leiden?", vraagt iemand zich af. Volgens de wethouders is er weinig tegen de expansiedrift van Dutamfl te Ix-ginm n Wei- houder C Aptroot, voorzitter van de informatieavond: „Het enige wat we als gemeente kun nen doen. is elke verandering die in strijd is met het bestem mingsplan weigeren. Als het niet in stnjd is met het bestem mingsplan. dan kan de gemeen te niets doen." In het verleden had Wassenaar .tl eens het na kijken, toen de Raad van State het pretpark in het gelijk stelde. Groot is het wantrouwen van de bewoners van het villadorp jegens pretparkdirecteur Van Anlen ..De vijand van Wasse naar", aldus een bewoner. Een ander wil welen waarvoor de slagbomen in het plan dienen. .nu hei mag dan ien uhgng voor bussen zijn, wie garan deert mij dat die slagbomen op een goede dag niet open gaan onder het mom van een snelle re verkeersdoorsiroming? Voor je het weet. heeft Duinrell er toch weer een verkapte ingang bij." De omwonenden van het att- tractiepark zijn vooral bang dat i en wAwiwbmlni Mi KM meer bezoekers en dus meer overlast Een buurtbewoner „De verbetering van de toegang is eigenlijk het enige wat nog ontbrak om te zorgen dat het park in de toekomst dne mil joen bezoekers kan trekken.",. Hoelang nog kan een dorpje als WmMMMK DM Mn DM dm zend inwoners nog 1.25 miljoen bezin kers verwerken7", vraagt een Wassenaarse zich vertwij feld af. De plannen van de gemeente liggen de komende twee weken ter vWe op liet lyrmntnuliiih De inwoners' van Wassenaar kunnen tegen de plannen een herwerarhiift IndMoea Hei gemeentebestuur heeft toege zegd de gisteravond geuitte be zwaren van de buurtbewoners nader te bekijken. Nachtzorg is nieuwe service duw-wkxliwtwpl. Vanaf morgen is het mogelijk in de Duin- en Bollenstreek nacht zorg te krijgen Dit is hulp van verzorgende, begeleidende en licht huishoudelijke aard tussen 23.00 en 08.00 uur. Deze nieuwe service is een aanvulling op de reeds bestaande avond en weekcindhulp De nieuwe zorg wordt geleverd door de twee stichtingen voor de maatschap pelijke dienstverlening in de Duin- en Bollenstreek. Dat maakte directeur M Buven van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek (SMDB) gisteren bekend. In het bureau van de stichting aan de Emmalaan in Sassen - heim was gisteren ter gelegen heid van de landelijke campag ne 'De Dag van de Thuiszorg' een lunch georganiseerd voor de werkers m de thuiszorg. Met deze actie willen de organisaties voor maatschappelijke dienst- vetk nlng hei bnepo ven hun medewerkers een beetje opvij zelen. Huishoudelijke en verzorgen de beroepen staan volgens de organisatoren van de Dag van de Thuiszorg nog steeds in een te laag aanzien. Onterecht, me nen q W.mi |i.iiieii!cn kunnen bijvoorbeeld na een ziekenhuis opname wel weer met allerlei medische toeters en bellen naai huis worden gehaald, maar als niemand de dagelijkse zorg rc geit. wordt het toch niks. Thuiszorg wordt in de Duin en Bollenstreek gegeven door de twee maatschappelijke dienstverleningsinstituten De Duinstreek en de Bollenstreek, de Thuiskraamzorg Duin- en Bollenstreek en het Kruiswerk Rijn Duin. Onderiing wordt intensief samengewerkt Leiderdorps Sint Elisabeth-Ziekenhuis zoekt vrijwilligers JUDITH BILSEN»MEDEWERKER Het verplegend personeel in het leiderdorpse Sint Elisabeth- Ziekenhuis (EZL) heeft het druk en komt daarom vaak niet toe aan praktische klusjes als het WUJOHBU MB dc bloemen of het opvangen van nieuwe pa tiënten. „Patiënten zaten in het verleden wel eens wat WHOWI te wachten totdat iemand ze kwam halen voor hun opname op een afdeling. Daarom heb ben we nu vrijwilligers die zich bezig houden met de opvang van nieuwe patiënten. Eii het ziekenhuis heeft méér mensen nodig: uiteindelijk willen we op alle verpleegafdelingen vrijwilli gers inzettenaldus A. Duve kot. Zij coördineert het vrijwilli gerswerk in het EZL In het dagverblijf van de in terne afdeling kunnen patiënten even de benen strekken of een praatje maken met medepa tiënten Hier ontvangen de gastvrouwen ook de nieuwe pa tiënten. Op maandagochtend komen altijd veel nieuwe pa tiënten aan. Een zestal nieuwe lingen is net binnengekomen en zit gemoedelijk met elkaar te babbelen .As het zo druk is. hoef ik niet zo veel te doen. Ze praten elkaar moed in", zegt de Sassenheimse vrijwilligster C Verdegaal. Over het werk van de gastvrouwen zijn de aankomen de patiënten vol lof. „Het is een goede service en het verblijf in net ziekenhuis begint zo in elk geval goed, vindt een vrouw. „Ze zouden het overal zo moe ten doen", zegt een ander. Gastvrouw Verdegaal gaat rond met koffie. Als het wat lan gcr duun voorM dt vdpnda patiënt wordt geholpen, gaat ze even poolshoogte nemen. „U wordt zo opgehaald", meldt ze even later. Over haar werk zegt ze: „het b dankbaar werk. oe mensen zijn blij dat ze niet meer aan hun k>t worden over laten. Een verblijf in het zie kenhuis is niet leuk en mensen vinden het over het algemeen fijn om op deze manier te wor den gerustgesteld." Andere vrijwilligers verzorgen de bloemen van patiënten. Du vekot: „Vroeger waren er veel meer patiënten die op de afde ling rond liepen. Dat kwam om dat ze vaak langer in het zieken huis moesten blijven Dr/e In pende patiënten' verzorgden vaak de bloemen van hun ka merge nol en. Nu gaat een pa uent die weer uit bed mag, di rect naar huis." Thuis is maar thuis' zegt vrijwilliger S. de long. „Ik wilde graag wrat nut tigs doen en ik houd van bloe men i en odand m dt tak bloemen in het ziekenhuis v. lukken, IS een dankbare In- zighcidlicht ze haar keuze toe M. Tonckens begon met het vrijwilligerswerk 'om toch een beetje binding met haar vroege re werkkring het ziekenhuis te houden'. Voor de zieken vormen de da mes van de bloemen een con tact met de buitenwereld. „Pa tiënten zien de hele dag artsen, verplegend personeel, diëtisten. Wij zijn net even anders. Men sen vinden het gezellig om met ons even een praatje te maken over alledaagse dingen weien de dames. Het is af en toe wel ntaMr work unit Dt Jot| „Zo n zaaltje met zieke mensen dtM MonH It mm i dtM m Thuis denk ik wel eens: hoe zou het nu met die mevrouw /ijn 'Een hele kunst' noemen de vrijwilligers het herschikken van de bloemen soms. De patiënt bepaalt of MO botïtl Mg Mg „Ie moet het tactisch aanpak ken. Voor een patiënt kan een bosje dat in onze ogen niet veel MM i ht I waardevol zijn Ze kregrn het van een goede vriend of een dierbaar klein kind. Er was ook eens een mijn heer die zijn 86e verjaardag hier vierde. Overal in de kamer ston den emmers met 86 rozen. Wij hebben die toen voor hem in va/en gezet Het verplegend personeel was eerst een beetje afwachtend over het vrijwilligerswerk, me nen de beide dames. „Nu ze zien dat het zo goed gaat en dat wij er niet zijn oip hun werk over te nemen, zijn ze erg tevre den over ons." Volgens Duvekot it het ver plegend personeel juist blij met bet vrijwilligerswerk „De ver- pieegkundigi-n hebben nu wat meer ontspanning, ze hoeven zich niet te haastrn om tussen de bedrijven door nieuwe pa tiënten op te vangen. Ze kun nen nu even de tijd nemen om nistighun koffie op te drinken „Vorig jaar november zijn we met dit vrijwilligersprojec t be gonnen omdat men daar in het Alphense ziekenhuis Rijnoord goede ervaringen mee had", licht Duvekot net project toe. .As ik op dit jaar trmgjujk. hen ik erg tevreden. Maar we kun non nieuwe vrijwilligers goed gebruiken." Belangstellenden voor het vrijwilligerswerk in het EZL kunnen zich aanmelden via te-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19