Leiden Regio Flats Slaaghwijk zijn plots in trek Anonieme klachten over politie in behandeling JE BENT GOED BIJ DE TIJD Straatbeeld verandert Leden stemmen in met fusie bouwverenigingen Rijnland heeft nu opeens plannen voor kraakpand 12 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 13 roy klopper n leefmans e rn a straatsma gert visser (CH£F) wim wegman 071-161417 Krakers ^irDe krakers van het I D Groencomplex wensen niet te vertrekken voordat zij van de eigenaar een fors bedrag hebben ontvangen Huizen A Q De behoefte aan I -7 woningen is groot in Leiderdorp. In de ko mende ben |aar moeten 1500 huizen worden ge bouwd leiden erna straatsma De gemeente overweegt ano nieme verdachten de mogelijk heid te geven een klacht in te dienen over het optreden van de politie. Die mogelijkheid is onlangs aangedragen door de Nationale Ombudsman. De raadscommissie bestuur lijke zaken ging gisteravond ak koord met een onderzoek naar die mogelijkheid. Tot nu toe is het voor verdachten die hun naam niet willen prijsgeven on mogelijk om bezwaar te maken tegen het optreden van agen ten. Anonieme verdachten zou den in de nieuwe regeling ech ter alleen bij 'bijzondere omn- standigheden' een klacht kun nen indienen. Burgemeester C. Goekoop: „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat bijvoorbeeld skinheads deze mogelijkheid kunnen gebruiken om de politie in een kwaad daglicht te stel len." Loeiend alarm niet stil te krijgen leiden Politie en brandweer zijn de afgelopen nacht stevig in de weer geweest om een alarm tot zwijgen te brengen. De politie werd rond half vier gebeld door omwonenden van café Le Petit Jardin aan de Oude Vest. Ze klaagden over het helse kabaal dat een zogeheten 'buitenalarm' maakte. De beheerder van het ca- fée bleek op vakantie te zijn en daarom riep de politie de brand weer er bij. die met een ladderwagen kwam voorrijden en het apparaat van de muur schroefde. Het alarm bleef echter gewoon doorloeien. Ten einde raad reed de brandweer met de ladderwa gen over het ding. Het alarm bleek van een wel zeer degelijke kwaliteit. Nadat de wagen was teruggereden, begon het onmid dellijk weer te loeien. Pas nadat de brandweerwagen er vier keer overheen was gegaan, hield het eindelijk op. Snijwonden na buiteling op rijksweg leiden» Een 23-jarige Haagse heeft gistermiddag op de rijksweg Wassenaar-Amsterdam alle geluk van de wereld gehad. De Haagse reed rond drie uur op de linkerrijstrook, in de richting van Wassenaar, toen ze plotseling een klapband kreeg. Haar wa gen sloeg een aantal malen over de kop en bleef ondersteboven in de berm liggen. Ondanks de buitelingen hield de vrouw aan het ongeval slechts lichte snijwonden aan knie en hand over. De wagen werd totaal vernield. Dief neemt fax mee leiden Uit de Primafoonwinkel aan de Haarlemmerstraat heeft een onbekende gisteren een fax-apparaat gestolen. De dief is er in geslaagd ongezien met het apparaat de winkel uit te komen. De waarde bedraagt ongeveer 4000 gulden. De flats in de Slaaghwijk blijken populair bij de woningzoekenden die op korte termijn onderdak willen hebben Promotiecampagne gemeente is groot succes Ongeveer 150 woningzoekenden hebben zich aangemeld voor een woning in de Slaaghwijk. Dat is het voorlopige resultaat van een gemeentelijke promotiecampag ne om dreigende leegstand in de flats aan de Horsten te voorko men. Zo'n tien a twintig van hen is inmiddels een woning toege wezen. leiden erna straatsma De overige belangstellenden zijn op een wachtlijst geplaatst. „Niet iedereen wil overal in de Slaaghwijk wonen", zegt gemeente-ambtenaar M. Boer van de afdeling woonruimteverdeling. „Er zitten een heleboel mensen bij die be langstelling hebben voor één speciale flat of woning. Soms is zelfs het ge wenste huisnum mer opgegeven De belangstelling komt zowel van Leidenaars die al ingeschreven ston den. maar tot op heden per se niet in de Slaaghwijk wilden wonen en van woningzoekenden buiten de stad die in Leiden werken. „Die kunnen op de ze manier snel aan een woning ko men." De gemeente plaatste in juli adver tenties om woningzoekenden te lok ken. De wijk werd aangeprezen als 'ruim opgezet, met goede voorzienin gen en gemakkelijk bereikbaar per nets'. Ook aan niet-ingeschreven wo ningzoekenden werden de Horsten flats aangeboden. Zowel alleenstaan den als gezinnen konden meedingen naar een vier- of vi|fVamcri1.it W.ur wel streng op wordt gelet is het inko men van nieuwe huurders. Leidenaars kunnen sinds een half jaar namelijk niet meer dan 275 gulden huursubsidie per maand ontvangen. Studenten Naast advertenties heeft woonruimte verdeling ook een aantal woningzoe kenden individueel benaderd met de vraag of ze willen verhuizen naar de Slaaghwijk. Ook de universiteit is ge vraagd ex-studenten te werven. Boer „Ex-studenten die inmiddels een baan hebben gevonden en snel uit hun stu dentenflat moeten." De promotie campagne van de ge meente is gehouden omd.it de Hors ten-flats verre van populair zijn bij wo ningzoekenden. W. de Waard, hoofd verhuur/bewonerszaken van de Wo ningbouwvereniging Leiden, van wie enkele flats zijn: „De woningen die wij in de Slaaghwijk hebben zijn de groot ste waarover we beschikken Toch IMI BB onderaan de VOOlfaeiIIllUsi van woningzoekenden. Daardoor zijn ze ze naar zwakke groepen gegaan, die elders moeilijk terecht kunnen Men sen met de laagste inkomens, die in de minst gewilde en duurste woningen te recht komen." Leidenaars met een minimuminko men konden voor de huursubsidiere geling werd aangescherpt. wel in de dure Slaaghwijk flats terecht. N oor de ze bewoners, die vaak meer dan 275 gulden huursubsidie per maand ont vangen, is het nu nog moeilijk naar een goedkopere woning te verhui/en Boer „Met het huidige systeem is dat nau welijks mogelijk, want dat is er op ge baseerd om mensen van een goedkope naar een duurdere woning te laten doorstromen In het nieuwe woon- ruimteverdelingssysteem wordt dat an ders. Dan wordt er vooral gekeken naar hoe lang iemand ergens woont Voor een aantal Slaaghwijk-bewoners zal dat betekenen dat ze snel naar een goedkopere woning kunnen verhul- Twee jaar cel voor deurwaarder Een 40-jarige deurwaarder uit Roelofarendsveen is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan verduistering. De rechtbank achtte bewezen dat de man zich voor privé-doeleinden zo'n 275 duizend gulden van het GAK had toegeeïgend. Vanaf 1985 tot aan het eind van 1989 hield de Roelofarends- vener in Leiden een deurwaar derskantoor. Dat liet hij in 1989, op verzoek van het GAK, failliet verklaren. De officier van justitie eiste twee weken geleden drie jaar cel voor de frauderende deur waarder. De raadsman van de verdachte vroeg om vrijspraak, omdat de man inmiddels een parttime baan bij een schoon maakbedrijf heeft. MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 900 - 12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED V00R UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 leiden De naderende viering van Leidens Ontzet wordt langzaam zichtbaar in het straatbeeld. Groenteboeren prijzen voor hun winkels de 'peen en uien' a krijgt de traditionele kennis gestalte. Gisteren werd begonnen met de opbouw, vrijdag aan het eind van de middag gaat de kermis van start. Eendracht en De Goede Woning samen leiden emiil fangmann De leden van de woningbouw verenigingen De Eendracht en De Goede Woning zijn gister avond bijna unaniem akkoord gegaan met een fusie. Vanaf I januari volgend jaar gaan de twee samen verder onder de naam Woningbouwvereniging Zijl en Vliet. Hi| De Goede Wo ning stemden 38 leden voor en onthield zich er een, bij De Een dracht waren er 14 voorstanders en eveneen een onthouding. Er waren geen tegenstemmen. Zijl en Vliet gaat ongeveer 3400 eenheden beheren Voor zitter van de nieuwe vereniging is Duivestcijn. nu nog voorzit ter van De Goede Woning. Er is een gezamenlijk bestuur van 11 leden gevormd I ».ii is le veel zegt I )ui vestei jn Dus willen we dat door natuurlijk verloop in vier tot zes jaar terugbrrngm tot zeven personen." Het be stuur wordt bij de begrotingsbe handeling in december officieel gekozen. De woningbouwvere niging heeft aangekondigd mee te zullen werken aan de oprich ting van bewonerscommissie* De twee verenigingen zijn gefu seerd omdat zij santen profes sioneler kunnen werken dan elk voor zich. Van het tijk knigrn woningbouwverenigingen een grotere zelfstandigheid Ze krij gen ook een eigrn budget, maar moeten ook meer kennis in huis hebben De fusie heeft geen gevolgen voor het personeel. Alle werkne mers kunnen aan de slag bij de nieuwe vereniging De huurders worden binni*nkort verzocht om lid van de Zijl en Vliet te worden ..Tot nu toe was je bij de Eendracht als huurder auto matisch lid, bij De (ïocdc Wo ning moest je je aanmelden, wij hebben 200 ledenaldus Dui vesteijn. LEIDEN Bij de Leidse Communicatie Salon wordt morgen avond, donderdag 1 oktober, een forumdiscussie gehouden over Leidse kranten en bladen. Aanleiding is de komst van een tweede zondagskrant waardoor het aantal huis aan huis bladen in leiden op vijf komt. Voor dc discussie, die om half zes begint in de leidse Salon aan de Steenstraat 2 zijn dne panelleden uitgenodigd Wil lem Buijteweg die bij uitgeverij SijthofT 2.1 miljoen huis aan huis bladen uitgeeft. VVim Bouterse die hoofd exploitatie is bij Damiate uitgever van ondrr imrr Nieuwsweek en de/e krant en Olaf Hoenson. baas bij 'Het' op zondag. Dit trio praat onder meer over de vraag of vijf uitgevers in de regio met wat veel is voor de leidse bladen- en advertentiemarkt loman leefmans Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil dat de krakers het pand aan de Breestraat 38 ont ruimen. Dat eiste het waterbe drijf gisterochtend in een kort geding voor de Haagse recht bank. Het pand werd begin de ze maand na twee jaar te heb ben leeggestaan gekraakt. Rijn-' land beweert het pand nu hard nodig te hebben wegens een te kort aan kantoorruimte. De kra kers geloven daar niets van. „Ik zal niet zeggen dat deze plannen gefabriceerd zijn, maar nu het gekraakt is. heeft het Hoogheemraadschap het pand opeens hard nodig", sprak raadsvrouwe Van den Brille na mens de krakers. Zelfs president Van Goethem van de Haagse rechtbank vond dat het zwakke punt in het betoog van raads man Lever die namens Rijnland optrad: „Het lijkt er in ieder ge val op dat de plannen voor het pand in een stroomversnelling zijn geraakt door de kraakac- tie", aldus Van Goethem. Van den Brille deed daar nog een schepje bovenop. Zij wist dat Rijnland nog geen verbouw- of inteme sloopvergunningen had aangevraagd en de offertes van schilders en aannemer voor een renovatie pas onlangs wa ren opgevraagd. „Twee jaar leegstand in een stad waar een groot tekort aan woonruimte heerst voor studenten en jonge ren is onaanvaardbaar aldus Van den Brille. En dus was de vraag van de krakers om een tij delijk gebruikerscontract te mo gen afsluiten volgens haar rede lijk. Daar kwam volgens de advo cate nog een argument bij Het ruimtegebrek van Rijnland komt niet tot uitdrukking in het voornemen van het schap om zijn afdeling voorlichting naar de Breestraat 38 te willen ver huizen. Die afdeling bestaat uit slechts drie personen: „En het pand verkeert ook nog in een slechte staat en daar zou dan een representatieve afdeling ko men?". vroeg zij hardop zich af. Lever sprak dat allemaal te gen: „We komen al jaren kan toorruimte te kort. Daarom is indertijd ook het pand aange kocht. Dat het zo lang heeft leeggestaan. komt omdat de ge meente haar medewerking moet verlenen aan bepaalde procedures. tn dat duurt altijd lang. Maar op 15 september is er een gesprek met de wethou ders geweest Een gesprek dat al voor de kraakactie vaststond. En nu zou hrt pand door Rijnland gebruikt kunnen wordenal dus Lever. President Van (ioethrm doei over veertien dagen uitspraak. Inspraak over Heroverwegingsnota 1993 en Programma Welzijn en Zorg 1993 Op donderdag 1 oktober a.s. is er gelegen heid tot inspraak op de Heroverwegings nota 1993 en het Ont werp-programma Welzijn en Zorg 1993. De avond zal plaatsvinden in kamer 23/24 .in hrt .11 ii lus Hn-estraat 125 en de aanvang is 19.30 uur. De avond zal worden voorgezeten door mevrouw drs. F P L. van Soest. Het college van Burgemeester en Wethouders zal zo voltallig mogelijk aanwezig zjjn De raads leden zullen voor deze avond worden uitgenodigd. Het Ontwerp-pmgramrna Welzijn zal ala eerste aan de orde komen, rond 20.30 uur volgt de Heroverwegingsnota

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13