Leidsch Dagblad 'Deur naar fraude wijd open' A Verongelukte Airbus ontplofte in de lucht Kosto: Nederland is sociaal gezien nu vol Nat karwei in de Médoc Britse koningin moet belasting betalen Kiwi-dump brengt Nieuwzeelandse boeren aan de afgrond DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 c OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39968 LOSSE NUMMERS 1.50 Premies omhoog 3 De premies voor parti culiere ziektekosten verzekeringen gaan per 1 januari met minstens 5 procent omhoog. Ross Perot 7Doet-ie het of doet-ie het niet. Perot maakt een spelletje van de vraag of hij aan de VS-verkiezin- gen deelneemt. Hutspot-recept -7 Het eerste recept I van hutspot op het Gesprek van de Dag: een hutspot zonder aardappe len maar met rijst Het Arsenaal 1 q Leiden krijgt wat I -/ Haarlem, Delft en Utrecht ook hebben: een professionele theatergroep van vijf Leidse acteurs. Maradona Na zijn schorsing I speelde Maradona met Sevilla tegen Bayem München. De Spanjaarden wonnen met 3-1 Harde kritiek op beleid Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden De Leidse kantonrechter mr. H. Morshuis heeft scherpe kritiek op de gemeente Leiden omdat deze te weinig zou doen aan de bestrijding van bijstandsfraude. „Leiden zet de deur naar steunfraude wagenwijd open", aldus Mors huis. Hij vindt dat de gemeente meer opsporingsambte naren moet inzetten om steunfraude op te sporen en aan te pakken. Hij wijst er op dat dit de gemeente geen geld kost omdat deze ambtenaren door het rijk worden be taald. leiden emiel fangmann Bij de Leidse sociale dienst wer ken op dit ogenblik drie opspo ringsambtenaren. Volgens lan delijke richtlijnen mogen dat er zeven zijn. In Leiden is er echter voor gekozen veel aandacht te besteden aan het voorkomen van steunfraude. Daarvoor is een aparte ambtenaar aange trokken. Dit terughoudend vervol gingsbeleid wekt volgens de kantonrechter misbruik van de sociale voorzieningen in de hand. Morshuis, die zegt op persoonlijke titel te spreken, vindt het 'onbegrijpelijk' dat wethouder De la Mar (verant woordelijk voor de sociale dienst) niet door het gemeente bestuur wordt teruggefloten. Hij noemt het opsporingsbeleid van de Leidse sociale dienst 'strijdig' met de landelijke richt lijnen. De kantonrechter vindt uitbreiding van het aantal op sporingsambtenaren de beste preventie. „Als je weet dat er ze ven controleurs rondlopen, laat je het wel uit je hoofd om frau de te plegen." Volgens Morshuis wordt in grote mate misbruik van de so ciale voorzieningen gemaakt. ,Je hoort aan de lopende band van fraude", aldus Morshuis: „De omvang van de steunfrau de is niet minder geworden, er is alleen minder aandacht voor. Het bijklussen. Samenwonen den die het niet opgeven. Maar het ergste is natuurlijk een uit kering hebben en daarnaast een baan." Ook studenten maken zich in zijn ogen geregeld schuldig aan fraude. „Loop maar eens een restaurant binnen en kijk naar al die studenten, die allemaal zwart werken. De belasting dienst gaat zich nu om de hore ca richten. Maar het justitiële apparaat is waarschijnlijk te klein om die hele beroepsgroep door te lichten." Morshuis reageert met zijn uitspraken op een artikel twee weken geleden in deze krant waarin De la Mar duidelijk maakte het aantal opsporings- amtenaren niet te willen uit breiden. Wethouder De la Mar zegt in een reactie dat de rech ter 'zich niet met /i|n beleid moet bemoeien'. „De rechterlij ke macht is onafhankelijk van de uitvoerende macht en omge keerd is dat gelukkig ook zo", aldus De la Mar. Pagina Leiden: Steunfraude is een ernstig misdrijf. Reddingswerkers doorzoeken de wrakstukken van de Airbus van Pakis tan International Airlines (PIA). Op de voorgrond liggen enkele slachtof fers van de ramp. foto atp Veertien Nederlanders onder slachtoffers den haag» cpd-dpar ongeluk bij de Nepalese hoofc stad Kathmandu zeggen dat het toestel in de lucht is ontploft. Andere getuigen hebben het amsterdam 'Meer vreeindelingen leidt tot ontwrichting wel in de verschillende sociale 'sectoren zoals het onderwijs, de woning- en arbeidsmarkt en de gezondsheidszorg." De keuze dat iedereen het dan maar met wat minder moet doen, is volgens Kosto onge wenst omdat de rekening dan vooral op het bordje komt van de mensen Nederlanders of hier levende vreemdelingen aan de onderkant van de sa menleving. Om het evenwicht in de samenleving te bewaren, voert Nederland daarom vol gens Kosto een terughoudend toelatingsbeleid. De integratie van vreemdelin gen moet volgens Kosto „zo krachtig mogelijk" worden be vorderd. Landelijk door wetge ving, scholing en arbeid, plaat selijk door oude wijken leefbaar te houden, en individueel door een houding van respect en to lerantie. Het is volgens Kosto in dit verband „onze dure plicht" om alert te blijven op alle tekenen die in de richting van racisme wijzen. Hij waarschuwde echter voor al te snel gebruik van de term. De oorspronkelijke bewo ner van een oude stadswijk die zijn buurt radicaal ziet verande ren door de komst van vele vreemdelingen met een andere cultuur, raakt volgens Kosto in de knel. Als hij zich, geërgerd door la waai van jeugd, krakers, crimi naliteit en drugsgebruik, nega tief uitlaat over de aanwezig heid van vreemdelingen, is het fout zo iemand racist te noe men, vindt Kosto. Hij wees erop dat het stempel van racist deze groep mensen isoleert. Eenmaal uitgestoten door het maatschappelijk en politiek establishment worden ze „de prooi van politieke tin negieters. die wel degelijk aan hun sociale onvrede de context geven van vreemdelingenhaat". Nederland is misschien niet qua ruimte, maar sociaal gezien wel degelijk vol. Om maatschappe lijke ontwrichting en agressie tegen asielzoekers zoals in Duitsland te voorkomen, is daarom een terughoudend toe latingsbeleid noodzakelijk, ge combineerd met een actieve in tegratie. Aldus gisteren staatssecretaris Kosto van justitie tijdens een le zing in Amsterdam, over de Ne derlandse samenleving en de migratie van deze tijd. Volgens Kosto spitst de politieke keuze ten aanzien van het toelatings beleid zich uiteindelijk, toe op de vraag of Nederland vol is. Zijn antwoord: „Niet direct wat betreft het grondgebied, maar Bouw nieuwe Haagsche Schouwbrug is onzeker leiden wim wegman Het is niet zeker dat er op de plaats van de afgebroken Haagsche Schouwbrug een nieuwe brug wordt aange legd. De gemeente twijfelt aan de noodzaak van een nieuwe brug omdat de ver keersafwikkeling rond de Stevenshof op dit moment 'redelijk verloopt'. Als de nieuwe brug wordt ge schrapt, bespaart de ge meente een bedrag van drie tot vier miljoen gulden. De Haagsche Schouw brug werd eind maart van de ene op de andere dag buiten bedrijf gesteld, na dat was gebleken dat het bouwwerk in slechte staat verkeerde. Het leidde tot grote commotie in de wijk en bij het nabijgelegen res taurant De Haagsche Schouw. De paniek rond de plot selinge buiten-gebruikstel- ling van de brug is volgens wethouder Van Rij (ruimte lijke ordening) nu al weer aardig gezakt. „Nadat in ju ni De Vink is opengegaan, blijkt het verkeef van en naar de Stevenshof nauwe lijks problemen te onder vinden. Dat werpt de vraag op of de nieuwe brug echt wel zo noodzakelijk is." De gemeente gaat eerst een onderzoek houden naar de verkeersafwikkeling rond de brug voordat een definitieve beslissing wordt genomen over een nieuwe brug. Voorlopig wordt ge woon doorgewerkt aan een ontwerp voor de nieuwe verbinding. Wanneer een definitieve beslissing valt is nog niet duidelijk. st estephe Een nat karwei voor de druivenplukkers die gisteren in de regenkleding gehuld. Dat betekent van buiten nat maar ook van Médoc ten noorden van Bordeaux met de wijnoogst zijn begonnen. Ter want druiven plukken Is nu eenmaal een zware klus. fo bescherming tegen de gestaag neervallende regen zijn de plukkers in Niet elf, maar slechts vier leden van het Engelse koningshuis krijgen in de toekomst een bij drage uit de begroting. Boven dien moet koningin Elizabeth in het vervolg, net als iedere bur ger, belasting gaan betalen. Volgens de Engelse krant The Guardian mag de conservatieve premier John Major van de ko ningin de stofkam door haar fi nanciën halen. Aanleiding daar voor is de toenemende kritiek op de Britse eerste familie, haar fortuin, de omvang van de ge subsidieerde familiekringen ge drag van leden van de familie. De onkostenvergoeding van het koningshuis bedraagt 30 mil joen gulden. Een meerderheid van volgens sommige opiniepeilingen wel 90 procent van de Britse bevol king vindt dat de koningin be lasting moet betalen en dat minder familieleden een staats- bijlage moeten krijgen. De omvang van de belastin gen die de Britse vorstin gaat betalen is onduidelijk. Elizabeth staat op de achtste plaats in het lijstje van de tien rijkste vrou wen in Groot-Brittannië, meld de een zakenblad afgelopen weekeinde. Zij zou bezittingen hebben ter waarde van rond 100 miljoen pond, ruim 280 miljoen gulden In Nederland betalen de ko ningin en andere leden van het koninklijk huis niet alleen be lasting, maar ook premies en een bijdrage voor hun pen- londen michael fathers the independent De Nieuwzeelandse boeren die de nou velle cuisine haar meest decoratieve vrucht schonken de kiwi gaan failliet. Volgende week zal tijdens crisis beraad in Auckland een plan worden besproken om de kiwi-planten, die veel arme zuivelboeren tien jaar geleden tot miljonair maakten, uit de grond te trekken en te vernietigen. De ooit zo welvarende kiwi-boeren kloppen weer bij de overheid aan voor steun. De harige, groene kruisbessensoort. die oorspronkelijk uit China stamt en die in veel stadstuinen op het Nieuwzeelandse North Island vrolijk woekerde, groeide dankzij een goed doordachte marke tingstrategie uit tot sjieke kost, eerst in California en vervolgens in de rest van de wereld. Maar de internationale smaak veran derde en de exclusieve kiwi werd ge woon. Goedkopere producenten in Cali fornia. Chili, Italië en Frankrijk kochten de Nieuwzeelandse kiwi-plant en over spoelden de Europese en Noordameri- kaanse markt met zelf geproduceerde vruchten, waardoor de prijzen kelder den. Hier konden de Nieuwzeelandse ki wi-boeren niet tegen op. Boer Paul Heywood vindt dat Nieuw Zeeland een kapitale fout heeft gemaakt door in het midden van de jaren tachtig, toen het land nog een matiktmonopolie had. kiwi planten uit te voeren. Een uit voerverbod zou de buitenlandse concur renten natuurlijk niet hebben tegenhou den, maar zou hun opmars in ieder geval aanzienlijk hebben vertraagd. Het afgelopen seizoen verdienden boeren 4.35 gulden per bak geprodu ceerde kiwi's. Dit bedrag was ternauwer nood kostendekkend. De gemiddelde boer moet ongeveer 40.000 bakken pro duceren om de onkosten te dekken en in zijn levensonderhoud te voorzien. Een jaar eerder kregen de boeren nog zeven gulden per bak en in het topjaar 1987 was dat zelfs 9,45. Het komend s als nun kiwi's vier gulden per bak ople- Naar schatting worden er wereldwijd 130 miljoen bakken geproduceerd Aan gezien een bak ongrveer 24 kiwi's bevat, proberen dus meer dan drie miljard ki wi's hun weg naar de consument te vin den. De producenten beschuldigen el kaar van het op grote schaal dumpen van kiwi's tegen afbraakprijzen. Frankrijk dreigt zelfs met vergeldings maatregelen tegen andere Nieuwzee landse exportprodukten als Nieuwzee landse kiwi's na 1 november nog op de Europese markt komen. Op die datum zal namelijk de Franse en Italiaanse ki wi-oogst op de markt verschijnen. Eén van de eerste kiwi boeren. Peter Hansen uit Clevedon, gelooft dat alleen de sterkste of slimste boeren de crisis zullen overleven. „En slimme boeren trekken hun kiwi-planten uit de grond", aldus Hansen. Toch is misschien nog niet alles verlo ren. Op hun niet aflatende speurtocht naar nieuwe produkten werken Nieuw zeelandse landbouwkundige weten schappers in het geheim aan een kiwi hybride. De eerste berichten maken ge wag van een onbehaarde kiwi met een groene schil en roze. gevlekt vruchtvlees. vliegtuig van Pakistan Interna tional Airways (PIA) na een har de knal tegen een berghelling aan zien vliegen. Onder de 167 vermiste passagiers besinden zich veertien Nederlanders. Aangenomen wordt dat nie mand het ongeluk heeft over- leeld Het vliegtuig, een Airbus, brandde nog toen gisteren de eerste hulpverleners de plek van het ongeluk bereikten De res ten zijn moeilijk te bereiken. Slechts een zandpad leidt naar de omgeving, w aar de brokstuk ken van het vliegtuig zijn aan getroffen. Daarna is nog een tocht van twintig minuten te voet nodig door moeilijk terrein. Het vliegtuig verdween gis terochtend om 8.45 uur Neder landse tijd van de radarscher men. De piloot had niet gemeld dat er iets niet in orde WH, al dus een woordvoerder van het vliegveld in Kathmandu Een eerste onderzoek van de Nepa lese luchtvaartdienst wijst op een menselijke fout. De Airbus vloog 450 meter lager dan was toegestaan. Bovendien was het zicht slecht en beschikt het vliegveld bij Kathmandu niet over mo derne radarapparatuur. Piloten omschrijven de Nepalese lucht haven als 'gevaarlijk'. Hij ligt midden tussen de steile berg wanden van de Himalaya, en vliegtuigen moeten tussen de toppen laveren voordat zij kun nen landen. De verkeerstoren begeleidt de vliegtuigen met ra diosignalen. De familie en verwanten van de Nederlandse slachtoffers zijn inmiddels ingelicht. De 14 Ne derlanders hebben eerst tien dagen vastgezeten in de Pakis taanse stad Gilgit als gevolg van overstromingen. De rnmpvïucht die de toeristen van van Karachi in Pakistan naar Kathmandu in Nepal moest brengen, was als extra vlucht geboekt, zo meldt een woordvoerder van de reis organisatie China Winkel waar 12 van de 14 Nederlanders mee reisden. Het kantoor van Pakistan In ternational Airways in Amster dam heeft een informatielijn geopend voor familieleden Er kunnen drie nummers worden gebeld 020 626.47.18. 626 47.19 of 626.47.10 Het is het tweede engeluk met een Airbus in hel Hima- lava-gebied in korte tijd. Op 31 juli verongelukte een Airbus van Thai International, dat even eens op weg was naar Kath mandu Het onderzoeksteam dat die crash onderzocht, heeft geen mechanische fouten aan dat toestel kunnen ontdekken, zo liet Airbus Industries weten Persprijs België voor Rob van den Dobbelsteen HAAJUiM De persprijs 1992 van het Office de Promotion du Tourisme in België is dit jaar toegekend aan on/e redacteur Rob van den Dobbelsteen (51). Hij krijgt de onderscheiding, waaraan naast een trofee ook een bedrag van 2500 gulden is verbonden, voor zijn verhaal Het aroom van vcr- vlogenc tijden', dal op 17 janua ri in deze krant verscheen De jury. die ruim tachtig verhalen onder ogen kreeg, oordeelde in haar rapport, dat de titel 'niet toevallig aan louis Couperus' was ontfutseld. Al eerder was het opgevallen dal Van den Dobbelsteen 'in zijn journalis tiek naar literatuur neigt'. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Rffiio RTV Show Sport VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Vannacht enkele mistbanken en minimumtemperatuur omstreeks 12 graden Overdag wolkenvelden en mogelijk wat regen Middag- temperatuur ongeveer 18 graden Wind draaiend van zuidoost naar zuidwest, kracht 3 of minder Spanje wil hulp EG bij stoppen illegalenstrooni ^BARCELONA gk> tie. Tomas de la Quadra, gisteren de steun gevraagd van de F.(en de Magrrb-landen om een einde te maken aan de stroom van illegale immigran ten uil Afrik.i I >r/r blijven, met groot gevaar voor eigen leven, proberen om via de Straat van Gibraltar een betere economi sche toekomst in Europa te zoe ken. IX» la Quadra is van mening dat het probleem van de illcgale Afrikanen niet langer meer al leen Spanje aangaat, maar heel Europa Gisteren werden op verschillende plaatsen opnieuw enige tientallen Marokkanen aangehouden, die eerder mrt vissersbootjes vanuit Marolcko illegaal in /uid-Spanje waren geland. I M^^boonement bet»»1 As* maand (117 80l vu titcb* bete»*>g" I Pf kwartaal (f 80.101 VI I J A*r kw»rt»»H»80 SOI v I rrmtifcch# batetmg* I Naam en voorletter» I 8 Tl21*1*40 j1 i

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1