MCW niet populair in ziekenhuis Partnerkeuze: het staat in de sterren Het Gesprek van de Dag OLLAPODRIDA CFO steunt voorzitter Leiden: vijfduizend prikken tegen polio DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 17 FEESTVRAGEN Saam: AnnetteMinderman Beroep: Huisvrouw Leeftijd: 42 jaar Woonplaats: Leiden 1. Welke onderdelen ran het feest wilt u niet missen? ,De markt vind ik leuk, en daar- ïa ga ik ergens wat drinken. Normaal ging ik altijd bij 't Vat- tegat staan om de optocht te zien. Het sfeertje is daar erg leuk. Maar de optocht gaat dit jaar niet over de Garenmarkt, dus ik ga niet naar de optocht kijken. Ik eet wel hutspot, ge- i thuis, en 's avonds ga ik natuurlijk naar het vuurwerk." 2. Wat mag van u worden afge schaft? ,Laat alles maar zo. Ik vind het vel goed. In het begin niet. Toen ik zestien jaar geleden in Leiden kwam wonen vond ik er helemaal niets aan. Dat komt denk ik omdat ik er niet mee ben opgegroeid. En ik hou niet van de kermis, durf ook nergens in. Maar de kermis afschaffen, nee. dat zou ik niet willen. Ik heb ook nog kinderen." 3. Wat vindt u leuker: 2 of 3 ok tober? ,,Op 2 oktober doe ik niets, nooit gedaan ook. Hoewel. vToeger ben ik weieens op 2 ok tober met de kinderen naar de kermis gegaan. De tarieven zijn dan lager." 4. Hoeveel geld bent u van plan uit te geven? „Weinig, heel weinig. Ik ga pa ling halen op de markt en meer niet. We gaan met een stel nog wat drinken en dat kost natuur lijk ook wel wat. Maar niet zo veel. Ik heb nooit veel uitgege- 5. Hoe laat bent u meestal dron ken „Ik ben nooit dronken geweest want ik drink maar één glaasje. En dan ben ik al in een hoera- stemming." 6. Bent u weieens verliefd gewor den op 3 oktober? „Nee. niet op 3 oktober. Ik heb om me heen weieens wat zien gebeuren. Al die alcohoL.ze draaien allemaal door." 7. Wat gaat u zondag doen .Zondag ga ik naar mijn moe der want die is jarig. Geen pro bleem, want ik drink toch niet veel." Knappe kerels, mooie meiden, ingewikkelde intriges, zeldzame ziektes, curieuze complicaties, ongelooflijke ontknopingen. Het kan allemaal niet op bij Medisch Centrum VVest. De televisieserie wordt nu al zes jaar lang door velen verguisd maar door even zo velen geprezen. Dit weekeinde kregen de makers en uitvoerders eindelijk erkenning van het publiek: zij wonnen de Televïzierring. Vreselijk blij zijn ze er mee, de bekendste zusters, broe ders en artsen van Nederland. Hun wat minder beroem de maar veel 'echtere' collega's in deze regio ook? Een rondje langs de ziekenhui zen in Leiden en omgeving leidt in elk geval tot de conclusie dat die minder beroemde maar o zo echte collega's vreselijk gehaast zijn. Als een verslaggever vraagt: „Mag ik u even wat vragen?", dan kijken ze verschrikt op hun horloge en zeggen: ..Als het maar niet te lang duurt, want ik heb weinig tijd." Vergeleken met hun bekende pseudo-collega's zijn ze ontzet tend bescheiden ook. Want hun naam, nee, die mag in de mees te gevallen niet in de krant. De personeelsleden van het Rijnoordziekenhuis in AJphen en van het Sint Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp willen zelfs helemaal niet in de krant. De voorlichter van deze zieken huizen laat weten dat de ver pleegkundigen die zij heeft ge polst nooit naar de serie kijken. Ze vinden het grote onzin, over trokken. een vertekening van de werkelijkheid. En in de koffie pauzes wordt er ook nooit over gesproken. Een 27-jarige Leidse verpleeg kundige kan dat nauwelijks ge loven. .Als ik kan dan kijk ik zegt ze. En ze weet dat ze op haar afdeling echt niet de enige is. „Lekker ontspannendvindt ze de serie. „Een hoop drama en veel dingen die mis gaan. Ik vermaak me er wel mee." Natuurlijk heeft het programma niets te maken met de werke lijkheid, zegt ze. Maar zo zijn er zo veel series. Ze begrijpt niet zo goed dat collega's er proble men mee hebben. Hele discus sie s zijn er over gevoerd via het vakblad Verpleegkundenicuws. „De enige die het allemaal seri eus nemen zijn volgens mij ver pleegkundigen." Op de afdeling anaesthesie van het AZL gaat de televisie zeker niet uit als de serie wordt uitge zonden. Als tijdens een avond dienst moet worden gekozen tussen MCW en een actualitei tenrubriek. dan is de keuze snel gemaakt. Twee doktoren van deze afde ling, een Haagse en een Rotter dammer. kijken dan ook mee. Zonder zich eraan te storen. Hoewel ze wel een beetje moei te hebben met het feit dat aller lei. of in elk geval twee. vooroor delen over de gang van zaken in ziekenhuizen worden bevestigd. Zoals de gedachte dat gemakke lijk wordt geëxperimenteerd met medicijnen. .Absoluut be zijden de waarheidzegt de anaesthesist. „In de praktijk gel den dan allerlei regels, worden lange besprekingen gevoerd en zijn bij de uiteindelijke besluit vorming veel mensen betrok ken." Het andere vooroordeel gaat over 'het relationele aspect'. In de serie is de ene relatie tussen een dokter en een verpleegster nog niet voorbij of de volgende dient zich alweer aan. „Dat ge- beun overal waar mensen wer ken", meent de arts. Maar ge beurt het in een ziekenhuis niet vaker dn WnnbeÉI Id een supermarkt? Zijn vrouwelijke collega schiet hem te hulp: „Het gebeurt bij elk bedrijf waar mensen intensief met elkaar sa menwerken." „De serie geeft zeker geen goed beeld van het werken in een ziekenhuis", zegt een AZL-ver pleegkundige. Het personeel van Medisch Centrum VVest draagt strakke rokken, hoge schoenen en veel make-up. „Gewoon niet werkbaar", vindt de leidse zuster. De paar keren dat ze de serie zag. klopten een paar zaken ook niet. ..Maar dat merkt een leek niet." Waar ze zich ook wel aan stoort is dat in de serie soms wat te simpel en te luchtig wordt ge daan over heel ernstige zaken. Hel is mee, en moewljk. mm ze. om met ernstig zieke patiën ten om te gaan I n dat komt in de serie bepaald niet tot uiting. „Het stoort me niet. Het heeft ■Deen niete nel een echt zie kenhuis te maken", roept een vrouwelijke arts in het voorbij gaan Een assistente uit Sassenheim kan zich ook niet druk maken over de serie. „Er zijn zo veel dingen op televisie die niet cor responderen met de werkelijk heid en dit is er een van." Ze denkt niet dat mensen eerder voor een baan in de gezond heidszorg zullen kiezen door deze serie. „Welnee, daarvoor moeten eerst de salarissen om- hoog Overigens vindt ze niet dat de verhalen een heel erg vertekend beeld weergeven van de werke lijke gang van zaken. Affaires komen bijvoorbeeld geregeld voor. „Zoals in elke werkkring." Een al wat oudere voedingsas sistente uit Leiden die al 31 jaar in het academisch ziekenhuis werkt, denkt daar echter heel anders over. „Ze doen weieens aardig tegen elkaar, rnaar daar is alles mee gezegd." IANETVAN DIIK varianten op hutspot Spaanse hutspot: bedon'en voedsel Veel Leidenaars die op 2 en 3 oktober van hun hutspot genie ten, denken dat hij of zij daar mee aan een traditie voldoen die rechtstreeks voortkomt uit het Leids ontzet. Nu is dat maar ten dele waar. Want naar de in houd van de pot die op 3 okto ber 1574 bij de Lammenschans is gevonden kunnen wij eigen lijk alleen maar speculeren Uit overlevering is dan bekend dat er 'een pot met gecookten huts pot' werd gevonden die door de Spaanse soldaten daar was ach tergelaten. De ingrediënten van die hutspot zijn echtereen vo- komen raadsel. Nu wordt aangenomen dat de groente en vlees die de Spaans kok gebruikte van Nederlandse origine zijn geweest. Hoogst waarschijnelijk waren dat de schaarse spullen die toevallig nog voor handen waren. Het voedsel van een Spaanse soldaat bestond vaak uit een eenpansprak. in het Spaans 'ollapodrida' genoemd. Een 'ol- la' is een vleespot en het woord 'podriga' betekent verrot of be dorven voedsel. Eet smakelijk. Volgens Anne Scheepmaker, schrijfster van het boekje 'Ko ken op 3 oktober', is het ollapodrida een Spaans natio naal gerecht van vlees (varkens- en rundvlees, kippenbouten, mergpijp, worsten ham) en groente (sperzie- of witte bo nen, kikkererwten en pompoen of wortelen). Het gerecht komt ook voor in het boek Don Qui- chot van Cervantes. Hoe wij dan aan de samenstel ling van de huidige hutspot zijn gekomen, is ook niet duidelijk, liet kan zeker niet rechtstreeks uit 1574 stammen. MM OOM voorouders wisten op dat mo ment nog niet van het bestaan van aardappels Het enige zin nige dat over de fameuze pot aan de Lammenschans kan worden gezegd is dat het een Hollandse ollapodrida heeft be vat. Wij zijn op zoek naar andere Hollandse ollaprodidas. Een maaltijd die verwant is aan de huidige hutspot maar net even anders. De inzender van het ori gineelste recept krijgt van ons een etensbon van 100 gulden. Inzendingen naar Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB in Leiden. Vandaag de eerste inzending die kans maakt op de prijs. HUTSPOT RISOTTO De Leidse Ada Meuleman heeft haar 'Hutspot Risotto' helemaal zelfbedacht. „Wij zijn hier dol opeenpammaallijden En omdat het bovendien wel makkelijk in de bereiding is. staat het bij ons vaak op tafel". Ada kornt eigenlijk niet uit leiden, zij woont hier zo'n zes jaar, maar de traditie met hutspot spreekt haar wel aan „Het probleem is echter dat ik niet zo van aardappelen houd. Van daar dat ik twee jaar geleden op zoek ging naar een ven anger daar van. Dat werd dus Surinaamse rijst. Mijn gezin vindt de Hutspot RftfUttOdol Irkkndrr den hel normale gerecht met peen. uien en aardappelen. Visite bij wie ik dit heb voorgezet zeggen weer. geef mij maar de Leidse hutspot. Nou ja. ieder zijn smaak." aldus Ada Meuleman. BENODIGDHEDEN 400 gr (nimlerlgehakt I zakje gehaktkruidrn 400 gr Surinaamse rijst 400 gr uien 600 gr winterwortelen 6 dl heet water met een vleesbouillontablet ketjap asin BEREIDINGSWIJZE Bak gehakt met kruiden rul en voeg er een hand gesneden uien toe. Als hel gehak t bruin begint te kleuren de rijst toevoegen. Doe al roerende de schoongemaakte en klein gesneden wortelen en de rest van de gesneden uien daarbij. Giet de bouillon erbij en roer alles goed door elkaar, laat de Hutspot Risotto in 20 25 minu ten gaar worden. Serveren met ketjap asln. OR in concern Van der Valk Onderzoek van Leidse bioloog/astroloog Jan Ruis Jan Ruis: „Bij twee partners maakten bepaalde planeten steeds dezelfde boeken met elkaar." toto Htm bouwman DEN HAAG GPD De Horecabond FNV heeft het Van der Valk-concern (39 res taurants, motels, hotels) einde lijk op de knieën gekregen. Na tien jaar 'touwtrekken' hebben of krijgen vierentwintig vesti gingen toch een ondernemings raad (OR). Het Bedrijfschap Ho reca onderzoekt momenteel of de overige vijftien vestigingen ook een OR moeten hebben. Vakbondsman F. Wendelgelst is desondanks nog niet hele maal gelukkig met het tot dus ver bereikte resultaat. „Als het zolang duurt, heb je daar hele- LEIDEN/KATWUK JAN WESTERLAKEN Directeur A. Groenenberg van de GGD in Leiden schat dat in leiden 5000 mensen tegen po lio moeten worden ingeënt. De GGD is blij met de nieuwe richt lijnen van de inspecteur. Er was aanvankleijk berekend dat niet minder dan 50.000 mensen in en om Leiden moesten worden ingeënt. Door de nieuwe maat regel is dat terruggebracht tot vijfduizend. De GGD denkt dat zij de ko mende weken ongeveer 1000 kinderen tot en met 12 jaar op roept voor een inenting. Kinde ren van 0-4 jaar worden bij de consultatiebureaus geprikt, bij jeugd van 4-12 wordt dat door de GGD gedaan. Omstreeks half oktober denkt de gezondheids dienst met het vaccineren van volwassenen te kunnen begin nen. De GGD zegt zo'n 3000 te lefoontjes met vragen over polio te hebben verwerkt. Hiervoor zijn vier uitzendkrachten aan getrokken. In de Duin- en Bollenstreek begint de GGD deze week met het oproepen van kinderen, die niet of niet voldoende tegen po lio zijn beschermd. Het gaat om kinderen die na 1 januari 1980 zijn geboren. Volwassenen tot en met 40 jaar kunnen zich bij de GGD in Katwijk, laten enten en op een nog niet bekende Irkatie in I.isse. De dienst maal geen reden toe. Bovendien is nog maar de vraag of alles in orde is. We zijn pas tevreden als overal een OR is geïnstalleerd Bedrijfschapwoordvoerder W. van Schie: „We gaan kijken hoe veel mensen er werken". Het precieze aantal is belangrijk omdat een bedrijf volgens de wet verplicht is een OR in te stellen wanneer er 35 of meer mensen werken. Het Van der Valk-concern beweert dat er in een aantal vestigingen minder dan 35 man personeel werkt, maar Van Schie vermoedt dat part-timers soms niet zijn mee gerekend. schat ongeveer 2000 mensen te moeten vaccineren. De GGD Rijnstreek heeft giste ren 1500 mensen tegen polio (kinderverlamming) ingeënt. De gezondheidsdienst die in Alphen is gevestigd schat in middels rond de 4000 vaccina ties te hebben verricht. Directeur L. Jonkers vertelde vanochtend dat het maandag gigantisch druk was. Mensen, die voor een prik kwamen, stonden zelfs tot buiten in de rij. De GGD verwacht dat dit beeld de komende dagen niet zal ver anderen. De dienst wordt bo vendien overspoeld met vragen over polio. Mevrouw Jonkers: „Om die vragen te beantwoor den hebben we vijf uitzend krachten ingehuurd. Met onze eigen mensen konden we dat werk niet aan." De GGD Rijnstreek zegt over voldoende vaccin te beschikken om iedereen in te enten. Dat komt ook omdat de richtlijnen van de geneeskundig hoofdin specteur van de volksgezond heid zijn veranderd. Kinderen tot en met 12 jaar. die niet zijn gevaccineerd, krijgen een op roep: mensen tot 40 jaar. die. niet of onvolledig zijn ingeënt, wordt aangeraden zich alsnog te laten prikken. Zij moeten daartoe zelf het initiatief ne men. Aanvankelijk was het de bedoeling dat iedereen tot 62 jaar zou worden gevaccineerd. LEIDEN OLAF VAN RUNSOEVER Bepaal de stand van de verschil lende planeten op de dag en tijdstip van de geboorte en je hebt je geboortehoroscoop. Leg daar tegenover de stand van de planeten van de partner. En wat blijkt: er bestaat dus wel dege lijk een verband tussen partner keuze en astrologie. Dit Leidse bioloog en wetenschapper Jan Ruis zegt dit met zijn laatste on derzoek te hebben bewezen. Voordat Ruis ging studeren kwam hij in aanraking met het verschijnsel astrologie. „In het begin stond ik er nogal scep tisch tegenover. Een vriendin maakte een geboortehoroscoop en aan de hand daarvan voor spelde zij mijn karakter. Ik vond dat zo boeiend dat het me wel intrigeerde. Het is gek en ab surd. Ik had veel twijfels, maar juist daarom wilde ik er het mij ne van weten", aldus Jan Ruis. De astrologie die de meeste mensen kennen, met die ster renbeelden, noemt Ruis Popi- jopi astrologie. „Op de dag van de geboorte staat de zon op een bepaalde plek van de dieren riem. Het heeft dus niets met sterren te maken maar uitslui tend met de zon. Vandaar dat ik ook liever van zonnetekens spreek. Dat is veel te kortzichtig maar wel gemakkelijk. Daarom is het ook zo populair." De zon staat voor het zelfbe wustzijn. Maar wat te denken van Mercurius (communicatie), maan (emoties), Venus (gevoel) en Mars (fysieke activiteit). Alle planeten staan voor verschillen de factoren. „Die kan je niet zo maar builen beschouwing la ten". aldus Jan Ruis. „De werke lijke astrologie heeft dus niets met sterrenbeelden te maken, en dat is iets wat maar heel wei nig mensen weten." Mars De Leidenaar vertelt dat voor astrologen vast staat dat de ge boortehoroscoop verband houdt met je persoonlijkheid. Maar dat de stand van de pla neten ook van invloed kan zijn op de beroepsuitoefening was voor velen iets nieuws. Ruis: „De vorig jaar overleden Frans man Michel Gauquelin consta teerde dat de planeet Mars tij dens de geboorte van topspor ters opvallend vaak aan de hori zon staat. Dit onderzoek is later bekend geworden als het Mars- cHH t Ruif. wilde verder. Hij bekeek of de stand van de planeten ook van invloed was bij de partner keuze. Tijdens zijn onderzoek had Ruis nog steeds zijn twijfels: „Niemand kent zichzelf echt goed. In de ene situatie ben je zo en in een andere sitatie ben je weer anders. Met sommigen mensen klikt het goed terwijl je met andere nauwelijks twee woorden kan wisselen. Hoe kun je dit soort psychologische ei genschappen van een mens nou meten? Voor het onderzoek gebruikte hij de gegevens van een oud on derzoek het verband tussen erfelijkheid en astrologie - van Gauquelin. De gegevens van 4348 huwelijken stopte Ruis in de computer en het vergelijken kon beginnen. Van te voren had hij zien voorgenomen om te stoppen met onderzoek naar astrologie als hij geen verban den kon ontdekken Maar Ruis had wel succes. „Bij twee part ners maakten bepaalde plane Mn eMedi tarin boeken bni elkaar. Bijvoorbeeld, de Zon in de horoscoop van de vrouw maakte vaak een hoek van 120 graden met Satumus in de ho roscoop van de man Astrolo gisch gezien betekent dit stabili- Toen Ruis twee willekeurige horoscopen met elkaar ging vergelijken bleken dergelijke verbanden niet voor te komen. „Dat kan geen toeval meet zijn", aldus Ruis. Dat het hier om ren belang rijk onderzoek gaat binnen de astrologie blijkt uit de interesse van buitenaf Een aantal promi nente critici in het astrologisch onderzoek kregen vroegtijdig de ontdekkingen in de eaten Het onderzoek was uitgelekt ..Om te benadrukken dat het onder zoek door mij is grhouden heb ik publiciteit gr/orht. En als je in de krant hebt gestaan, heb ben de mensen opeens een heel andere waardering voor je", zegt Ruis met enige trots. SASSENHE1M ANR De grootste CNV-bond, de CFO. steunt het vinirstel van voorzitter Wester laken om met de werkgevers harde afspraken te maken over werkgelegenheid, kwaliteit van de arbeid en milieu. In ruil daarvoor zou dan een aantal jaren kunnen wor den afgezien van loonsverho gingen die het inflatiepercenta ge te boven gaan. Voorwaarde is wel. dat de over heid de collectieve sector meer financiële ruimte biedt dan al leen voor het behoud van koop kracht. zei CFO-voorzitter L Poell dinsdag in Sassenheim. I >A.ir gaf minister I >e nes so ciaie /aken en werkgelegen heid) het startsein voor het pro ject „kwaliteit van de arbeia" in de zorgsector. Een beheerste loonontwikkeling in het be drijfsleven zal het voor het kabi net iets gemakkelijker maken om de o verheids vak beweging tegemoet te komen, zo veTon der stelde de CFO voorzitter kwaliteit «Ml de ,ii!» i.! nu t plezier je werk doen", kan lei den tot minder stress, daling van ziekteverzuim en minder arbeidsongeschiktheid. Nieuwe aanpak personeelstekort bejaardenhuizen IEPEN» Herintrredstrrs en allochtonen kunnen makkrlijkrr aan het werk in de zorgsector De ver zorging*- en verpleeghuizen in I ridrn en 1* HolIrtiMni-k hfh ben een nieuwe cursus tot ver zorgster opgezet voor deze groep De zorginstellingen. 39 verzorgingshuizen en zeven verpleeghuizen, willen hiermee een eind te maken aan hef ch tonische personeelstekort Het eerste project begint In november 50 mensen krijgen een leer werkcontract bij ren van de instellingen Van de eer stc lichting zijn 20 leerlingrn van buitenlandse afkomst De restrrrnde 30 zijn veelal vrou wen die na een aantal jaren thuia, waar aan dr Uagwtiéa.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17