DE 'Cultureel belang is niet onze zaak' Leiden Topdrukte langs de kust Verbod grondontsmetter van de baan Kinderbroekenweek"* TIJD VAN TOEN Stort Braassemermeer kan zonder milieustudie Mortier-granaat op strand MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 7 Topdrukte. Dat was het het afgelopen weekeinde langs de kust in de Duin - en Bollenstreek. Voor de tijd van het jaar bezocht een buitensporig hoog aantal bezoekers het strand in Noordwijk en Kat wijk. De drukte heeft nergens tot verkeersproble men geleid. Weliswaar stonden er rond het middaguur files naar het Noordwijkse strand maar om vijf uur 's middags waren ze volgens de Noordwijkse politie opgelost. Zon- en zeeliefhebbers voor het Kat- wijkse strand hoefden nergens in de file te staan. Zowel op het Katwijkse als het Noordwijkse strand hadden de meeste strandtenthouders hun tenten aJ opgeruimd. Theo Lange van Willy Zuid in Katwijk daarentegen had zijn horeca-gelegen- heid nog open. „Een lotje uit de loterij", zei hij. „Het was een echte topdag, extreem druk voor de tijd van het jaar." Waterschap wil kosten molenviergang Aarlander\'een niet dragen Nog maar een week geleden sloeg de de actiegroep 'Houd de molenviergang in werking' groot alarm. Water schap De Aarlanden was zonder vergunning begon nen met het plaatsen van elektrische gemalen. Ondanks alle protesten was het waterschap bezig 's werelds laatste werkende molenviergang overbodig te maken. viergang Aarlanderveen, eige naar van de molens, legde zich erbij neer dat de molens hun functie zouden verliezen. Maar een aantal Aarlander- veense burgers ging actie voe ren onder de naam 'Houd de molenviergang in werking' en in april kon de groep ruim 5500 handtekeningen aanbieden aan dijkgraaf A. Kemp van De Aar- Niemand had verwacht dat het waterschap nog geen week later akkoord zou gaan met het handhaven van de molens als hoofdbemaling voor de polder. Maar dat gebeurde wel, al wil het waterschap de kosten daar voor niet dragen. Sinds 1985 werkt het water schap aan plannen om de landen. Ook de provincie bleef drooggemaakte polder ten wes- actief. In juli kwam zij met een ten van Aarlanderveen volauto- alternatief plan voor de molen- matisch te gaan bemalen. Het is viergang. Plaats naast de mo te riskant om voor de bemaling lens elektrische hulpgemalen, helemaal aangewezen te zijn op Ook op die manier kun je de molens, vindt het schap. Met polder prima droog houden, en louter windbemaling valt niet bovendien bespaar je zo een meer te voldoen aan de eisen ton per jaar, had de provincie die de landbouw tegenwoordig berekend. Het waterschap was stelt. niet onder de indruk. Alleen De provincie Zuid-Holland met een volledig geautomati- en de gemeente Alphen hebben seerde bemaling kun je het wa- zich steeds verzet tegen het bui- terpeil in de polder optimaal re ten werking stellen van de mo- gelen, stelde Kemp. lens. De provincie probeerde Dat het waterschap nu toch ook in te grijpen. Voordat het akkoord gaat met het handha- waterschap de nieuwe gemalen ven van de molens als hoofdbe- mocht bouwen moest de pro- maling, heeft alles met die hulp- vincie de begroting goedkeuren, gemalen te maken. In het plan De provincie keurde het project van de provincie waren dat ech- af. maar werd eind vorig jaar te hulpgemalen. De elektrische door de Kroon teruggefloten, pompen konden de molens te Niets leek de plannen van het hulp schieten, maar ze waren waterschap toen nog in de weg niet in staat de hele bemaling te staan. De stichting Molen- over te nemen. In het plan waarin waterschap, provincie en gemeente elkaar hebben ge vonden kunnen die pompen als het moet zelfstandig de polder droog houden. In zekere zin worden de molens straks dus toch overbodig. De molens houden straks in elk geval nog voldoende werk. De elektrische pompen gaan onder normale omstandighe den op halve kracht draaien. Al leen wanneer de molens het niet aan kunnen, wordt het ver mogen van de pompen opge voerd. Naast de molens komt er dus een volwaardige elektrische bemaling. De nu gevonden oplossing is daardoor duurder dan het oor spronkelijke plan van het water schap. Wie de extra kosten moet betalen is nog niet be kend. Maar Van Helden maakt duidelijk dat het waterschap niet staat te trappelen om de extra kosten voor zijn rekening te nemen. „Het cultureel belang van de molens is een zaak van rijk, provincie en gemeente. Die krijgen daar ook geld voor. Het waterschap is er niet om monu menten in stand te houden." Waterschap, provincie en ge meente zijn het vrijdag 'in hoofdlijnen' eens geworden over de toekomst van de Aar- landerveense molenviergang. Maar er zijn nogal wat zaken waarover de komende tijd nog stevig onderhandeld moet wor den. Tot die tijd blijven de hulp gemalen, waarover vorige week zo'n opwinding ontstond, nog in de polder liggen. VRUETUD Hara Het Vrouvvenge/ondheidscen trum Hara is op zoek naar vrij willigers voor publiciteit, docu mentatie en het verzorgen van spreekuren in het advies en m fcmiiHecantmn, Gémm seerden kunnen bellen naar 07I-2SS28& Eetvrouwen Voor vrouwen die dwangmatig eten of juist dwangmatig lijnen houdt hrt vraum i p iad heidscentrum Hara bijeenkom sten om het normale eetpa troon terug te krijgen. Voor in formatie: 071-233209. Creatief schrijven Op 29 september gaat er in het Leidse Volkihuiv Apothekers dijk .138. een cursus MÉÉ Schrijven' van start. De cursus leen u het vrijuit schrijven van verhalen en gedichten, De cur sus \indt plaats op de dinsdag middag. Bij voldoende belang stelling zal er ook een cursus "Vergadertechniek worden ge geven op woensdagavond Voor meer informatie: tel. 149180. Echtscheiding De afdeling vrouw en recht van de Leidse rechtswinkel organi seert 29 september een thema avond over echtscheiding in het leidse Volkshuis (Apothekers dijk 33a). Aanvang 20.00 uur. Eettafel Het eettafelproject in Pandje 65' aan de I luge woerd houdt op dinsdag 29 september open dag. In het dienstencentrum kan iedere dinsdag nissen 12 tol 12.30 uur de warme maaltijd worden gebruikt voor een be drag van 6,35 gulden Opgave voor deelname bij Ellen Kuijper. lel. 143503 Popmuzikanten Vanaf half oktober worden op de Leidse Streekmuziekschool pop- en jBÉMÉ gÉbRMOTd voor beginners en gevorderden Er wordt ingedeeld op leeftijd, ervaring en stijlvoorkeur Repe tities zijn wekelijks aan het Pie terskerkhof 4a. Kosten voor een jd.u 125 pilden leerlingen 250 gulden (niet-leerlingen). Inf. D Hermsen. Spreekuur ma. 20 21 uur. Tel. 071-141041. den haag/bollenstreek Het grondontsmettings- en onkruidbestrij dingsmiddel metam-natrium kan weer ge woon worden gebruikt in de bollenteelt. Minister van sociale zaken J. de Vries staat het gebruik van het middel in dusd^iige hoeveelheden toe, dat de bollentelers weer goed uit de voeten kunnen met de grond ontsmetter. De Vries dreigde in het voorjaar het grondontsmettingsmiddel per 1 juli te ver bieden. Het middel zou schadelijk zijn voor de gezondheid van de werknemers in de bollenteelt. De minister baseerde zich daar bij op een onderzoek van TNO. Na een storm van protest van de bollen telers. die vreesden dat de teelt van sommi ge soorten bollen onmogelijk zou worden, kaartten de producenten van het middel de kwestie aan bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Die dwong De Vies het verbod per 1 juli op te schorten. Eind au gustus trok de minister het verbod zelf in, overtuigd door de resultaten van het prak tijkonderzoek in de bollenteelt. De Vries kondigde wel aan nieuwe normen vast te zullen stellen voor het gebruik van het mid del. Afgelopen week heeft De Vries bepaald dat in de tuinbouw maximaal 750 liter me tam-natrium per hectare mag worden ge bruikt. Alleen bij de teelt van kleine gladio len mag maximaal 1000 liter per hectare worden gebruikt. „Dat is voldoende voor de bollenteelt l<>t mi toe mocht maximaal 1000 tot 1500 liter metam-natrium per hei - tare worden gebruikt ntaar in de praktijk bleek dat niet nodig te zijn. Er werd al veel minder gebruikt dan op de etiketten stond aangegeven. Met deze normen verandert er in de praktijk helemaal niets", aldus S. Lan- geslag. voorzitter van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging van Bloembollentelers (KAVR). leiden» Precies460 kinderbroeken voor een tehuis in Roemenië. Die gingen afgelopen zaterdagochtend vanaf jeansshop Van Ooy aan de Bree- straat op weg naar het Oosteuropese land. Omdat de winkel onlangs vijftig jaar bestond, bedacht de leiding een actie voor het goede doel. Voor iedere broek die er begin mei bij Van Ooy werd gekocht, stelde de zaak zelf een broek ter beschikking. Verpakt in dozen gingen die afgelopen zaterdag op weg naar verzamelpunt Zaandam, vanwaar ze zullen worden verscheept naar de plaats van bestemming. Daar wordt het straks Icin- derbroekenweek'. fo ro henk bouwman ertjer heb ik het op I j deze plek gehad over de aristocraten; deze keer gaat deze rubriek over de democraten onder de Leidse studenten aan het einde van de negentiende eeuw. Die schei ding tussen aristocraten en de mocraten verdeelde het studen tencorps destijds. In de studen tenalmanak van 1875 schrijft zo'n aristocraat dat men 'fat soenlijke jongelui' eigenlijk al leen aantrof onder juristen 'en dan nog zo'n paar medici'. Maar hoe anders was het op de andere faculteiten: 'Theologen, Philosophen, Litteratoren: plebs, plebs, plebs!' In een van de mixed pickles, die altijd ach terin de almanak waren opge nomen, stond ooit: 'We kunnen niet met hem omgaan, hij is geen rashond'. Dat hele aristocratische gedoe was ook eigenlijk niet rrfeer dan een reactie van een benard groepje, dat zich in de hoek ge drongen voelde door de andere sfeer die het studentenleven was gaan beheersen. Het stu dentencorps was in de loop van de jaren zestig van de vorige eeuw een sterk gemengd gezel schap geworden. Veel studen ten waren afkomstig uit de mid denstand. een laag in de maat schappij die tot dan toe weinig jongens naar de universiteit stuurde. 'Zorgwekkender' nog was dat zich onder corpsleden studen ten bevonden, die een opval lend groot sociaal engagement aan de dag legden. Zij zetten zich bij voorbeeld in voor het zogenaamde Toynbee-werk, een misschien wat paternalisti sche, maar daarom niet minder oprechte poging het ontwikke lingspeil van de arbeider te ver hogen en hem voor te bereiden op het kiesrecht dat hem eerst daags ten deel zou vallen. Veel studenten toonden zich in hun geschriften ook in hoge mate verontrust door het rap port van de staatscommissie over de enquete over de om standigheden onder Leidse ar beiders. Zo maakte de theolo giestudent A. de Koe in mei 1891 een informatieve polemiek los in Minerva (het vaste week blad van de studenten) met zijn :-x' 'Ik wil ook schulden maken, zoo als die el- lendelingen, drinken, k goed gekleed gaan gaan, genieten - en - mijn arme moeder en mijn goede zuster die zich alles getroosten - W die zich zelfs het noodwendige ontzeg gen - om mij.' foto schetsen uit dc portefeuille van tweede gedeelte (b artikel: 'De student en de maat schappij'. Hij kreeg een lawine ingezonden brieven over zich heen met als strekking dat een student moest studeren en zich verre moest houden van poli tiek gewoel of volksvoorlichting. Curieus De benarde houding van het Wie is bang voor de socialisten corps ten aanzien van het socia- I sociëteit. In 1892 had de theolo- lisme kan geïllustreerd worden giestudent W. Bax het voorstel door een curieus voorval op de ingediend twee sociaal-demo cratische bladen aan te schaffen voor de leestafel: de Sociale Gids en de Nieuwe Tijd. De op positie was heftig, maar de bla den kwam er. op grond van het goed liberale argument dat de vergaderingen van de sociëteit nooit politieke vergaderingen waren en dat 'iedere richting, die leden (van de sociëteit) on der haar aanhangers telt. hier zijn blad moet vinden.' Het ver scheuren van de bladen was vervolgens aan de orde van de dagen toont hoe het socialisme de gemoederen wist te ontrege len Het woelige jaar 1893 zag ook de oprichting van de leidsche Sociologische StudentenVeree- niging. De oprichters ervan, o.a de later zo bekende MUOril UB H. Th. Colenbrander, kwamen in Minerva betogen dat dit geen socialistischestudentenvereni- ging was. Ze probeerden daar mee de m es voor <mle\rrsto ring, doordrijverij, 'ja mogelijk dynamietaanslagen (want daar eindigen de menschen, zoodra ze het hebben over een woord dat met soc begint)', weg te ne men. Maar dat maakte alleen maar des te duidelijker wat er in die dagen onder sociologie werd verstaan. De doelstellingen van de de ver eniging luidden overigens:' 1 onder de Leldsche studenten een ernstig besef te wekken van het verkeerde der maarschap- pelijke toestanden, 2. aangaan de oorzaken van het verkeerde dier toestanden en de middelen ze te verbeteren, wetenschap pelijke kennis te verkrijgen en te verspreiden. Colenbrander voegde er aan toe: 'We worden liever voor rood uitgekreten dan dat we een vereeniging 'mak' laten worden.' Erg veel aanhang krbeg ook dit uiterste van het scoiale spec trum onder de studenten niet. De auteur van het stuk 'De Stu dent-socioloog' uit de almanak van 1894 merkt op 'Wie toch vMrns mam DBÉ DM I am vangt, zal tegenwoordig zich maar in de geringste waar deering mogen verbeugen?' Ia. de schrijver meende zelfs dat het verminderde bezoek aan de sociëteit toegeschreven moest worden aan de vier beginglrt ters van de instelling. Men vraagt zich af of dit spook nog door leiden kan waren Zou het mogelijk zijn dal de op- heffinbg van de studierichting sociologie in Leiden te maken hoeft met die oüde angst voor de socialisten? WUÜMOTTWSWIR» DEN MAAC/iacowwooo< De provincie Zuid-Holland hoeft geen milieu-effectrap- 1 (MER) op te stellen slibstort in het Braasse- I /ui.IhnlIaiHlso milieufederatie en de stichting tot behoud van het Braavsemer- meer hadden voor de Raad van State een MER geëist. Staats raad Veringa besloot vanmor gen echter dat er ook gestori mag WDRtan /onder dat die rap portage is gemaakt. I 'iuitspraak hotokenl overi gens niet dat de slibstort nu snel hervat kan worden. Voor de stort is namelijk wel een afval stoffenwet-vergunning vereist. De provincie slaagi er niet in de vergunning op tijd af te geven aan de storter. het bedrijf Bag- gerdepot Zuid-Holland BV. Dat betekent dat er het komende seizoen met gestort kan worden in de plas. Wanneer de provin cie ook nog een MER had mor ten maken, zou de stort ook in het seizoen 1993-1994 stil hef) ben pÉagML De provincie heeft steeds op het standpunt gestaan, dat een MER niet nodig is voor de stort in de Braassem. In de vnormali meter bagger. Een MER is ver plicht wanneer er op ren plek meer dan 500 000 kuub geston wordt. Dat er In het verleden al een miljoen kuub in de put is gedumpt, en dat er in de tor- komst misschien nog enkele miljoenen kubieke meters in de put gaan. doet volgens de pro vine ie niet ter zake De F-xplosieven Opruimingsdienst (F.OD) heeft zaterdagavond een mortier-granaat onschadelijk gemaakt, die op het Noordwijkse strand was aangetroffen. Een wandelaar had het projectiel om maks kwart voor acht gevonden in het zand voor cl«- koningin Wilhelmina Boulevard. Vanwege de grote drukte op het strand heeft de politie de granaat bewaakt tot de KOD arriveerde AGENDA DINSDAG 29 SfFTTMBFJt leiden Rloemenwandeltocht over 10. 15 en 20 km. start vanaf WV- kantoor. Stationsplein 210. tus sen 9 00 en 17 00 uur Sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2, aanvang 20.00 uur. Thema avond ovrrechtschei ding. org afdeling vrouw en recht van de leidse rechtswin kel. in het I eidse Volkshuis. Apothekrrsdijk 33a. aanvang 20 00 uur r.MsriTi.MBiR I cidcn Bloemen wandeltocht over 10. 15 en 20 km. start vanaf VVV kantoor. Stationsplein 210. lus MB|j>M I 7 ihi uur Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuiv Lanoeg- racht 72, van 10.30 tot 12 00 uur. Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut In Gym/aal De Brug. Wassenaar seweg. van 16 00 tot 17 00 uur Informatie avond voor aspé rant gastouders, org. Het (kast ooderhurrau. gebouw stichting Wet/ijn. Breestraat 117. aan vang 20 00 uur Informatiepunt (ic^neen schap peiijk Wonen, (•errstraat 20 van 2040 tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7