Inkatha stapt uit overleg Pretoria Buitenland Treuren om familielid Nigeriaans vliegtuig neergestort: 163 doden 'Bonn en Parijs in monetaire unie' Protest tegen bezuinigingen Italië VS-legerleider tegen beperkte militaire interventie Bosnië Herdenking V2-raket ondanks Brits protest Historisch bezoek Junta Myanmar streeft naar beter imago Kabinetscrisis dreigt in België MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 Th« independent IPS* Illegalen verdronken voor kast Spanje tarifa Zeker twee mensen, die waarschijnijk illegaal Spanje wilden binnenkomen, zijn zaterdag voor de Spaanse kust in de Straat van Gibraltar verdronken nadat hun boot was gekapseisd. Volgens Spaanse functionarissen worden nog twaalf opvarenden vermist. De boot zonk op ongeveer vijf kilometer van de plaats Tarifa, op de meest zuidelijke punt van Spanje. 'Russische spionnen terugtrekken' londen 1 let hoofd van de Russische buitenlandse spionage dienst, Jevgeni Primakov, heeft aangeboden al zijn spionnen te rug te trekken uit landen die beloven hetzelfde te doen ten aan zien van Rusland. Dat meldde de Britse krant Sunday Times gis teren. Primakov gaf echter onomwonden toe dat zijn dienst nog steeds geavanceerde technologie probeerde te bemachtigen in westerse landen. Couppoging Comoren verijdeld moroni I>oyale eenheden van de strijdkrachten op de Como ren (eilandengroep in de Indische Oceaan) hebben zaterdag een couppoging tegen president Said Mohanied Djohar verijdeld. De poging zou zijn georganiseerd door zonen van de in 1989 ver moorde oud-president Said Ali Mohamed. Djohar verblijft mo menteel in Parijs. Tyfoon Ted raast over China peking» Tyfoon Ted heeft het afgelopen wekeinde behoorlijk huisgehouden in China. In de kustprovincie Zhejiangzijn 53 mensen omgekomen en zijn 5.000 mensen hun huis kwijtge raakt. Doden bij busongeluk in Hongarije Budapest» Zestien Duitsers zijn zaterdag omgekomen toen hun bus op een spoorwegovergang bij de Hongaarse plaats Agard, op 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Budapest, werd f;eramd en meegesleurd door een locomotief. De chauffeur, die icht gewond raakte, had door de laagstaande zon de knipper lichten bij de overgang niet gezien. Israël krijgt helikopters van VS arungtonDe Verenigde Staten gaan Apache- en Blackhawk- helikopters aan Israël leveren. Ook zullen ze militaire appara tuur in de joodse staat installeren om te voldoen aan hun ver plichting ervoor te zorgen dat „Israël een kwalitatief militair overwicht behoudt" in het Midden-Oosten. Dat heeft het Witte Huis zaterdag meegedeeld. Zwitsers stemmen voor Alpentunnels geneve De Zwitsers hebben zich gisteren in een referendum uitgesproken voor de aanleg van twee tunnels door de Alpen en daarmee indirect voor een nauwere aansluiting bij de Europese Gemeenschap. Het project Neue Eisenbahn-Alpentransversale voorziet in de bouw van twee tunnels door de Gotthard en de Lötschberg, die in 1996 moet beginnen en in 2010 klaar moet zijn. Noodweer Zuid-Frankrijk en Italië Bij nieuwe stormen in het uiterste zuiden Frankrijk zijn gisteren drie mensen omgekomen. Het do dental van de eerdere overstromingen in Zuid-Frankrijk is in middels gestegen tot 38. Het Italiaanse Genua kwam het afgelo pen weekeinde blank te staan door aanhoudende stortregens. Daarbij kwamen zeker drie mensen om. foto epa Een Nigeriaans militair trans portvliegtuig is zaterdag kort na vertrek van de luchthaven van de hoofdstad Lagos neergestort in een moeras. Alle 163 inzitten den, hoge militairen en hun ge zinnen, Wamen daarbij om het leven. Het vliegtuig, een Hercules C- 130, verdween drie minuten na dat het zaterdagmiddag van de luchthaven Murtala Muham- med was opgestegen voor een vlucht naar het centraal gelegen Kaduna van de radarschermen. De plaats waar het toestel was neergestort, een moeras op nog geen 20 kilometer van de lucht haven, werd gisteren pas ont dekt. nadat in een dorp bij La gos twee lijken waren komen aandrijven. Dc oorzaak van de ramp is niet bekend. Volgens een piloot die de plaats van de ramp be zocht, was het toestel veronge lukt bij helder weer en goed zicht. Minister van defensie Sa- ni Abacha heeft een onderzoek gelast. De meeste passagiers waren hoge officieren van een militaire academie in laji bij Kaduna, 650 kilometer ten noordoosten van Lagos. Zij hadden in dc hoofd stad marine-festiviteiten bijge woond en waren met familiele den weer op weg naar huis. Duitsland ontkent bericht Der Spiegel Dushanbe Islamitische vrouwen in Tadzjikis tan treuren om een gesneuveld familielid. De territoriale en tribale spanningen in de voor malige Sovjet-republiek zijn sterk toegenomen sinds In augustus een coalitie van democrati sche en islamitische oppositiegroepen aan de macht kwam. Het geweld breidde zich afgelo pen weekeinde verder uit. Zaterdagnacht gij zelden rebellen een Russische commandant en soldaat. Ze dreigden de militairen te zullen do den als niet alle Russische tanks in de repu bliek zou worden vernietigd. Na enige tijd werden de gijzelaars echter weer vrijgelaten. foto'reuter BERLIJN GPD-AP-Rtr De Duitse regering heeft dit weekeinde officieel ontkend dat Duitsland en Frankrijk een bila terale monetaire unie willen doorzetten. Het Duitse week blad Der Spiegel meldt vandaag dat de Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand dit afgelopen dins dag bij hun topberaad in Parijs hebben besloten. Een Duitse re geringswoordvoerder deed het bericht af als een „verzinsel". Volgens Der Spiegel willen Pa rijs en Bonn de Franse franc en de Duitse mark aan elkaar kop pelen en een gemeenschappe lijke centrale Dank oprichten, als de de EG-staten niet bereid zijn op monetaire gebied nau wer samen te werken. Enkele EG-landen met een sterke munteenheid, zoals de Benelux - staten en Denemarken, zouden ook welkom zijn, aldus het blad. De in Bonn verschijnende krant Die Welt berichtte eerder deze week dat Kohl en Mitter rand dinsdag hadden besloten tot een snelle eenwording van hun landen en de Benelux. Te genstribbelende landen als De nemarken en Groot-Brittannië zouden aan de zijlijn blijven staan. Ook dat bericht werd door de regering in Bonn ont kend. Karl Otto Pöhl, de voormalige president van de Duitse Bun desbank, sprak zaterdag in een reactie zijn steun uit voor een beperkte monetaire unie, in eerste instantie bestaande uit Duitsland en Frankrijk. De Duitse liberale minister Kinkel (buitenlandse zaken) zei tegen een Frans-Duitse solo te zijn. Hij zei overigens niet op de hoogte te zijn van plannen in die richting. Bryan Gould heeft ontslag ge nomen uit het Britse Labour- 'schaduwkabinet'. Gould was de meest spraakmakende tegen stander van het Verdrag van Maastricht binnen Labour. Zijn vertrek is een domper op de feestvreugde in de partij over het Lagerhuis-debat van de af gelopen week. Daarin won La- bour-leider John Smith op pun ten van premier Major. Zware domper voor De Klerk en Mandela ROME EELCO V De leider van de Zulu-beweging Inkatha, Buthelezi, heeft gisteren de besprekingen met de Zuidafrikaanse regering opgeschort. Buthelezi zette daarmee een domper op het optimisme dat was onstaan nadat de regering en het ANC zaterdag hadden besloten de gesprekken over een nieuw politiek bestel te hervatten. Zowel De Klerk als Mandela betreuren het besluit van Buthelezi. geëffend. Het ANC had in juni, na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong, de be sprekingen met de regering af gebroken. Na de slachting in het thuisland Ciskei had De Klerk Mandela uitgenodigd voor een top om de crisis in het land te bespreken. De Klerk en Mandela zijn het zaterdag eens geworden over de noodzaak van een gekozen overgangsparlement dat ook de nieuwe grondwet zal opstellen en de installatie van een over gangsregering van nationale eenheid, waarin de zwarte op positie is vertegenwoordigd. Zij bekrachtigden ook de eerder De Inkatha-leider, tevens pre mier van het thuisland KwaZulu, zei in de hoofdstad Ulundi dat de 'onderhandelin gen over een nieuwe grondwet niet voort kunnen gaan'. Hij noemde de akkoorden die pre sident De Klerk en ANC-leider Mandela zaterdag hadden on dertekend 'ondemocratisch'. De aankondiging van de In- katha-chef is een ernstige te genslag voor de onderhandelin gen over de toekomst van het land, waarvoor Mandela en De Klerk zaterdag het pad hadden door hun onderhandelaars ge sloten akkoorden over de vrijla ting van naar schatting 500 poli tieke gevangenen en maatrege len tegen het geweld. De regering zal in dit verband ruim 20 logemementen voor Zulu-trekarbeiders, die zijn aan gemerkt als brandhaarden van geweld, omheinen en het dra gen van wapens in het open baar verbieden. Het wapenver bod zal worden aangevochten door Inkatha, dat het dragen van 'culturele wapens', speren, bijlen enzovoort als deel van de Zulu-traditie beschouwt. Tijdens de persconferentie na afloop van de top maakten Mandela en De Klerk duidelijk dat zij de strijdbijl hadden be graven. De Klerk zei dat de 'communicatiekanalen' weer open zijn. Mandela verklaarde dat „we samen trots kunnen zijn op de vooruitgang die we hebben geboekt hebben". CORRESPONDENT In Rome hebben zaterdag 250.000 gepensioneerden ge protesteerd tegen de bezuini gingsplannen van de regering- Amato. Het was de zoveelste ui ting van onvrede over de voor stellen van premier Amato. Hij wil dat het parlement deze week zijn bezuinigingsoperatie van 122 miljard gulden goedkeurt. Zo niet, dan stapt hij op. De druk op de regering neemt steeds meer toe. In verschillen de regio's zullen, net als vorige week, massale stakings- en pro testacties plaatsvinden. De ambtenaren, inclusief het on derwijzend personeel, leggen vrijdag het werk neer. De vak bonden hebben al te kennen gegeven tot een of meer lande lijke stakingen over te gaan als Amato zijn plannen niet wijzigt. Déze dreigementen lijken Amato niet te storen. Hij ziet zijn bezuinigingsoperatie als het enige middel om het vertrou wen van het buitenland in Italië terug te winnen en de lire te la ten terugkeren in het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Giste ren zei de premier dat Italië zonder offers te brengen, ge doemd is definitief schipbreuk te lijden. Hij praat vandaag met werkgevers- en werknemersor ganisaties, maar heeft al gezegd dat zijn plannen alleen in de de tails kunnen worden bijgesteld. Ook aan de hoogte van het te bezuinigen bedrag kan niet worden getornd. NEW YORK-SARAJEVO-BELGRADO De Amerikaanse generaal Colin Powell is tegen een beperkte militaire interventie van zijn land in de burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina. De voor zitter van de Amerikaanse Chefs van Staven zegt dit in een interview met de New York Times van vandaag. Powell zet ook vraagtekens bij plannen om een vliegverbod in te stellen voor Servische gevechtsvliegtuigen boven het strijdgebied. Powell verwerpt tevens de suggestie om vanuit de lucht Servische stellingen te bombarderen om de Serviërs zo te dwingen hun aanvallen op Sara jevo te stoppen. De opmerkingen van de generaal laten zien dat er in Washington grote menings verschillen bestaan over de eventuele inzet van Amerikaanse troepen in Bosnië. De Bosnische president Izetbegovic heeft giste ren tijdens een bezoek aan Pakistan de moslims in de wereld opgeroepen hun belegerde geloofs genoten in Bosnië te hulp te komen. „De Serviërs hebben een langdurige, wrede en onmenselijke agressie tegen de moslims ingezet. De Bosniërs moeten van de vernietiging worden gered", aldus Izetbegovic in Islamabad. „Er is geen tijd te ver liezen. "De co-voorzitters van de vredesconferen tie over 'Joegoslavië', lord Owen en Cyrus Vance, voeren vandaag besprekingen met politieke lei ders in de Servische hoofdstad Belgrado. londen/hamburg rfr-dpa Ondanks een storm van protest in Groot-Brittannië wil Duits land doorgaan met de herden king van de eerste geslaagde lancering van een V2-raket, op 3 oktober 50 jaar geleden, in Peenemünde (Mecklenburg- Vorpommern). „Ik weet niets van plannen om van de cere monie af te zien", aldus een re geringsfunctionaris gisteren in Bonn. In Peenemünde werd, onder andere door de ruimtevaartdes kundige Wernher von Braun, gewerkte aan de totstandko ming van de VI en de veel effec tievere V2. Deze raket werd in het laatste oorlogsjaar vooral af geschoten op Londen en Ant werpen waar ze grote verwoes tingen aanrichtte. Alleen al in de Britse hoofdstad kwamen als gevolg van de 1.115 raketaan- vallen ruim 2.700 mensen om. De organisatoren zeggen tot de herdenking te hebben beslo ten omdat de ontwikkeling van de V2, een „uitmuntende we tenschappelijke en technische prestatie", als de eerste stap in de ruimte kan worden be schouwd. Veel Britten denken er echter anders over. „Ik vind het onge hoord. Ik kan zelf de V2-aanval- len nog herinneren. Ze waren verschrikkelijk. De viering zal de betrekkingen tussen beide lan den onnodig belasten", ver klaarde een lid van het Lager huis. Enkele maanden geleden wa ren de rollen nog omgedraaid. Toen lokte de onthulling van een standbeeld in Groot-Brit- tannië, ter ere van de Britse luchtmachtgeneraal 'Bomber* Harris, veel kritiek uit. Onder Harris bombardeerden de Geal lieerden steden als Dresden en Hamburg. Daarbij kwamen honderdduizenden mensen om het leven. bangkok Rtr Het opheffen van enkele maatregelen, die in het kader van de staat van beleg in Myanmar (het voormalige Burma) van kracht waren, zal weinig veranderen aan het leven van de burgers in dit verarmde Zuidoostaziatische land. Het betekent zeker juli 1989 van kracht zijn, zijn ingetrokken gionale commandanten het recht gaven verdachte opponenten door krijgsraden te laten veroordelen. Andere maatregelen vol gens de staat van beleg, zoals het verbod tot publieke samenscholing van meer dan vijf mensen, blijven gewoon bestaan. Slechts twee decreten die sinds middei niet dat de macht van de militairen afneemt of dat aan de schendingen van dc mensen rechten een einde komt. „Voor de gewone man in Yangon maakt het allemaal weinig uit. De militairen heer sen nog altijd", constateert Bertil Lintncr, auteur van diverse boeken over het land. Volgens het officiële station Radio Yang on heeft de militaire junta decreten inge trokken die waren uitgevaardigd „om de staatsveiligheid te garanderen" en die re- vanwege de verbeterde algemene situatie in het land en met het oog op de belangen van het volk", aldus de mededeling, zoals die door de BBC is opgevangen. De op dracht was afkomstig van generaal-majoor Khin Nyunt, de legerleider die belast is met het militaire inlichtingenwerk. Dc junta voerde indertijd de decreten in om de democratische beweging te onder drukken van Aung San Suu Kyi, in 1991 winnares van de Nobelprijs voor de vrede. Zij heeft sinds juli 1989 huisarrest en een groot aantal van haar aanhangers is tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Lintner: „Het enige verschil met voor heen is dat als iemand nu wordt gearres teerd hij niet langer voor zo n schertsrecht- bank hoeft te verschijnen. Het proces zal iets zuiverder zijn." Volgens diplpmaten zijn de generaals slechts bezig met het verbeteren van hun imago, nadat er veel internationale kritiek op hun moorddadig optreden is gekomen. De junta begon met het vrijlaten van poli tieke gevangenen nadat generaal Than Sh- we de plaats innam van hardliner", gene raal Saw Maung. Maar vele belangrijke op positieleiders zitten nog altijd achter slot en grendel. peking De Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo (rechts op de foto) is gisteren in Peking aangekomen voor een staatsbezoek. Het is de eerste topontmoe ting tussen zijn land en de volksrepubliek China. China en Zuid-Korea knoopten in augustus na 43 jaar animositeit diplomatieke betrekkingen aan. Roh blijft vier dagen in China. Hij zaJ er ontmoetingen hebben met president Yang Shangkun, premier Li Peng en de secretaris-generaal van de communisti sche partij, Jiang Zemin. In het gezelschap van Roh reist een groot aantal belangrijke zakenlieden mee die de handel met China hopen uit te breiden. foto afi BRUSSEL «anp De Belgische premier Dehaene is er niet in geslaagd de dreigen de crisis over extra besparingen en de staatkundige toekomst van België te bezweren. Uren lange gesprekken in het Brus selse kasteeltje Hertoginnedal hebben tot nu toe niets con creets opgeleverd. Dehaene ontving daar de voorzitters van de regeringspar tijen, de christendemocratische CVP en socialistische SP aan Vlaamse zijde en de PSC en PS aan Waalse zijde. Het grootste obstakel is de staatshervorming. Daarbij gaat het om de territoriale afbake ning van Vlaanderen, Wallonië en Brussel bij de regionale ver kiezingen. Het heikele punt lijkt de eis van de Waalse partijen dat Franstalige inwoners van Vlaams gebied, zoals schepen (wethouder) José Happart uit Voeren, kunnen deelnemen aan verkiezingen in Wallonië. De Vlaamse partijen zijn te gen dit zogeheten territoriali teitsbeginsel. Zij vinden dat Happart maar naar Luik moet verhuizen als hij politiek hoger op wil. Staat van beleg in Russisch autonoom gebied MOSKOU «AP-AFP In Kabardino-Balkarië, een au tonome republiek binnen de Russische Kaukakus, is gisteren de staat van beleg afgekondigd. Dat gebeurde nadat duizenden demonstranten de vrijlating hadden geëist van de radicale moslimleider Moussa Sjanibov, die eerder deze maand werd ge arresteerd wegens het sturen van moslimstrijders naar Ab- chazië (Georgië). Na afkondiging van de staat van beleg braken in de hoofd stad Naltsjik gevechten uit tus sen demonstranten en Russi sche ordetroepen. Daarbij zou den zeker drie mensen zijn om gekomen. Proces tegen Lichtend Pad leider begonnen LIMA AFP-AtJp-Rtf Een militaire rechtbank begint vandaag in Lima het proces te gen Abimael Guzmén. De leider van de maoïstische terreurorga nisatie Lichtend Pad werd twee weken geleden gearresteerd. Guzmén staat terecht wegens verraad waarop maximaal le venslange gevangenisstraf staat. Guzman werd zaterdag door de Peruaanse marine overge bracht van een gevangenis in Lima naar een marinebasis op het eiland San Lorenzo ter hoogte van Lima. Het risico dat Lichtend Pad-strijders Guzmén in Lima zouden proberen te be vrijden, werd te groot geacht. Andere leiders van Lichtend Pad werden elders onderge bracht, zodat zij gescheiden zijn van Guzmén.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4