Joegoslaven willen niet naar gezin lör Friese nationalisten 'overvallen' door fascisten r\ Binnenland Taxichauffeur met knuppel geslagen door concurrent Jongen zonder rijbewijs rijdt motorfietser dood 'Volkerenmoord moet stoppen* 7? 4 Tweede geval polio ontdekt Nieuwe CPN begint in Groningen Stekelenburg: WAO kabinetscrisis waard Handtekeningen Bernhard leveren 20.000 gulden op Brinkman wil gezichtsverlies voorkomen De Vries: Loonmatiging kan door lagere inflatie MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 3 STAVOREN MAURICE WILBRINK Het is verbijsterend om te zien met welk gemak de geslepen fascist een zaal vol nationalistische Friezen erin luist. „Wij komen hier solidariteit be tuigen met de Friese strijd", zegt Luc Vermeulen namens de groep Voorpost-aanhangers, Vlaamse nationalisten. Een enthousiast applaus is zijn deel. Het publiek heeft niet door dat Voorpost een puur fascistische club is. Even later grijpt Centrumdemocraat Vierling de microfoon. Hij stelt zich niet voor, oogst instem ming als hij zich verontschuldigt de taal van 'de bezetter' (het Nederlands!) te moeten spreken, en bouwt zijn betoog dan op langs de lijnen van het Friese sentiment. Het komt hierop neer: de Friese cultuur wordt bedreigd, omdat 'Den Haag' de buitenlanders vrij spel geeft. Pas dan heeft de zaal het door. Een woedend gebrul stijgt op, maar Vierling loopt tevreden terug naar zijn stoel. De provocatie is gelukt. Het is zaterdagmorgen en ongeveer honderd nationalistische Friezen herdenken de slag bij Warns. Bij Warns, aan de Zuiderzee, versloegen de Friezen in 1345 een Hollands leger dat werd aangevoerd door graaf Willem van Holland en Henegouwen. Vage berichten als zou extreem rechts zich gaan manifesteren, hebben de Friezen wel bereikt, maar ze worden er toch door overval len. Een aantal mensen is er helemaal ontdaan van. Clara de Boer - ze maakt zich sterk voor de Frie stalige opvang van kinderen in een peuterspeel zaal - zegt met tranen in de ogen: „Het gaat hier om een traditie van respect voor eikaars identiteit en tolerantie voor minderheden, of dat nou Frie zen zijn of zwarten. Wat moeten die fascisten hier?". Douwe Bylsma. voorzitter van de Friese Natio nale Partij, vindt het „doodeng" hoe fascisten nu plotseling inspelen op thema's in het aloude Frie se debat. De voorzitter van de Friese Nationale Partij gaat er vooralsnog vanuit dat de fascisten op argumenten kunnen worden verslagen. Maar dat is nog niet zo simpel. Het is ook geen toeval dat Vlaamse en Nederlandse fascisten in eens de weg naar Friesland hebben gevonden. De discussie van sterk bij de Friese zaak betrokken mensen gaf zaterdag het speelveld aan. waar ook extreem-rechts graag actief is. Er worden door de Friezen felle aanvallen gedaan op het Haagse centralisme, waardoor mensen in de regio (lees: Friesland) worden achtergesteld. Een Friese stu dent politicologie spreekt over het waken over de „etnische toekomst Hij vindt het vreemd dat wel moskeeën worden gebouwd, maar dat de Friese identiteit wordt onderdrukt. Het klinkt de Hollandse en Vlaamse fascisten in de zaal als muziek in de oren. Zij spelen immers al langer in op die onvrede van burgers met de Haagse politick s Middags, tijdens de eigenlijke herdenkingsplechtigheid bij de Raede Klif in de buun van Warns, gnjpen enkele Friese sprekers de gelegenheid aan voor een aanval op het ex treem rechtse gedachtengoed Een van hen. Klaas Jansma. is altijd zeer kritisch geweest over de her denking van de slag bij Warns. Hij pleit voor ver sterking van de Friese cultuur maar meent dat begrippen als etniciteit absoluut niet aan de orde kunnen zijn. „Dat is een dwaalweg, een waani dee Er zi|n geen etnische Friezen. E)e Friese be volking bestaat uit Franse protestanten, joden. Groningers. Drentse veenarbeiders. Het is één grote smeltkroes. In die variatie schuilt onze kracht. En dat is een hele andere conclusie dan die fascisten trekken." Verpakte lichaamsdelen gevonden naaldwijk Op twee plaatsen in 's Gravenzande en Naaldwijk zijn zaterdagmorgen in plastic verpakte lichaamsdelen van een man aangetroffen. Vooralsnog gaat de politie ervan uit dat het li chaamsdelen van een en dezelfde man betreffen. De leeftijd van de onbekende man wordt tussen de 30 en 40 jaar geschat. Man komt om door ontploffing Schiedam» Een 31-jarige Schiedammer is zaterdagavond overle den aan de gevolgen van een ontploffing en een daaropvolgende brand in zijn woning. In de woning op de derde etage van een portiekflat deed zich waarschijnlijk een gasontploffing voor. Kort daarna stond het huis in lichterlaaie. Omstanders konden de zwaar gewonde man nog uit zijn woning trekken, maar kort daama overleed hij in het ziekenhuis. Dode na botsing tegen wegafzetting obdam Een 29-jarige inwoner van Heerhugowaard is zaterdag morgen in Obdam om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat een wegafzetting ramde. Het voertuig werd door de bot sing onbestuurbaar, raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder, een 28-jarige inwoner van Warmenhuizen, had niet gezien dat de weg wegens werkzaam heden voor alle verkeer is afgesloten. De automobilist werd met verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Alkmaar. Zijn toestand is redelijk. Tuimelaar bij Camperduin camperduin» Voor de kust vain Camperduin is het hele weekein de een tuimelaar waargenomen. Deze kleine tandwalvis komt zelden bij de Nederlandse kust. Volgens een kenner was de waarneming bij Camperduin pas de derde in 20 jaar. De tuime laar zwom 250 tot 500 meter uit de wal en was naar schatting vier meter lang. Tuimelaars zijn vanwege hun grote vermogen om dingen te leren populair in dolfinaria. De Noordzee is de noordgrens van hun verspreidingsgebied. utrecht anp De onderlinge rivaliteit tussen twee concurrerende taxibedrij ven in Utrecht is gistermorgen uit de hand gelopen. Na door twee collega's van de Taxicen trale Utrecht met een honkbal knuppel te zijn bewerkt, moest een 46-jarige taxichauffeur van de Ratax zijn verwondingen la ten behandelen in het Ouden rijn Ziekenhuis in Utrecht. De ruzie ontstond toen een van de twee verdachten, een 27- jarige man uit Maarssen, zijn taxi aantrof met doorgestoken banden. Overtuigd dat hij had te maken met een streek van chauffeurs van de concurreren de Ratax, reed hij met een colle ga naar een taxistandplaats. Daar trof hij twee Ratax-chauf feurs aan. Allereerst werd een taxi van een van de twee slachtoffers met de honkbalknuppel onder handen genomen. De eigenaar van de wagen wist zich in veilig heid te brengen. De andere chauffeur kreeg klappen in het gezicht met de honkbalknuppel. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie is al ge ruime tijd sprake van „de nodi ge spanning" tussen de chauf feurs van de Taxicentrale Utrecht en de Ratax. Gisteren is die „broodnijd" echter voor het eerst uit de hand gelopen. bleiswuk anp de auto nog honderd meter stuurloos door en ramde uitein delijk de pui van een huis. De Bleiswijker vluchtte en liet zijn 17-jarige medepassagiere uit Bergschenhoek gewond achter in het autowrak. De jongen werd later op de avond aangehouden. Hij was al eerder veroordeeld wegens rij den zonder rijbewijs en doorrij den na een aanrijding. De poli tie maakte verder proces-ver baal op tegen de eigenaar van de onverzekerde auto. Hij had de wagen nooit mogen uitlenen aan iemand zonder rijbewijs. Een 19-jarige jongen uit Bleis- wijk, zonder rijbewijs en rijdend in een onverzekerde en geleen de auto, heeft zaterdagavond op de provinciale weg langs zijn woonplaats een dodelijk ver keersongeluk veroorzaakt. De Bleiswijker reed door een ver keerslicht dat op rood stond en botste frontaal op een motor. De berijder daarvan, een 24-ja- rige man uit Delft, was op slag dood. Een vriendin (24 jaar) die achterop de motor zat, raakte zwaar gewond. Na de frontale botsing reed numegen anp Een veiling van door prins Bernhard gesigneerde fotore- produkties van een oorlogs schilderij heeft gistermiddag in Nijmegen ongeveer 20.000 gul den opgebracht. De veiling werd gehouden ten bate van de uitbreiding van het Bevrijdings museum 1944 in Groesbeek. Een deel van de uitbreiding is bedoeld om het schilderij 'Waaloversteek' van Ton Lou- rens onder te brengen. Het stuk is 15 bij 3 meter. De uitbreiding kost 3.5 ton. De prins is be schermheer van het museum. De veiling was onderdeel van een bcnefietmiddag waaraan verder Sweetheart of the For- Ontheemden: Centrum of eigen huis Vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië tonen voor alsnog weinig belangstelling voor opvang in een gastge zin in Nederland. Ze wonen liever in een opvangcentrum of in een eigen huis, zo blijkt uit een onderzoek van Vluchtelingenwerk Nederland en het ministerie van WVC. den haag anp VluchtelingenWerk-voorzitter Scholten zei gisteren voor de ra dio dat er nog maar twee fami lies uit het voormalige Joegosla vië zijn ondergebracht in een gastgezin. Hij zegt dat de ex- Joegoslaven liever onderdak krijgen in een opvangcentrum, of in een eigen huis. Scholten wil echter niet spreken van een mislukte regeling. „Gastgezin nen vormen een waardevolle aanvulling op de bestaande op vang", benadrukte hij. Na een grote campagne meldden zich bij Vluchtelingen- Werk 7.500 gastgezinnen aan. Na een bezoek aan een van de voorlichtingsavonden bleven er nog 2.000 liefhebbers over. Die worden de komende weken al lemaal door Vluchtelingenwerk bezocht om te bekijken in hoe verre deze mensen echt ge schikt zijn en de ruimte hebben om vluchtelingen op te vangen. Tot dusverre zijn 60 kandidaten formeel als gastengezin aange merkt. Bij de leiding van de opvang centra hebben zich tot nu toe 30 ex-Joegoslaven voor verblijf in een gastgezin aangemeld, al dus woordvoerder De Lange. Hij waarschuwt er voor dat de doorstroming van de opvang centra naar gastgezinnen stagneert, waardoor de opvang capaciteit vermindert. In de zes centra verblijven thans onge veer 2.600 vluchtelingen. Naar verwachting verhuizen de ko mende week ongeveer 20 ex- Joegoslaven naar een gastgezin. lmw den haag Ongeveer 1.500 moslims hebben zaterdagmiddag in Den Haag gedemonstreerd tegen etnische zuiveringen in Bosnië-Hercego- vina. Tot het protest was opgeroepen door zes moslim-organisaties in Nederland. De demon stranten riepen het Westen op in te grijpen in Bosnië en zo een einde te maken aan het ge weld. De Nederlandse regering werd gevraagd het voortouw voor een dergelijke actie te ne men. „De volkerenmoord moet stoppen", al dus een van de sprekers op de demonstratie, die vanaf het Malieveld naar het Binnenhof leidde foto anp id oudenaarden ridderkerk gpd In het Drechtsteden-ziekenhuis in Dordrecht is zaterdag een tweede geval van kinderverlam ming vastgesteld. Het gaat om een 23-jarige man uit Ridder kerk, die net als de 14-jarige po liopatiënt uit Streefkerk niet was ingeënt. De geneeskundig hoofdinspecteur Siemons maakte vrijdag bekend dat in de directe omgeving van de patiënt uit Streefkerk vermoedelijk en kele tientallen mensen zijn be smet. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne probeert de exacte om vang van de epidemie vast te stellen. 'Veel mensen vinden dat het zo niet kan groningen corine ugtenberg In een rokerig zaaltje van een conferentiecentrum in het hartje van Groningen is zater dagochtend het district Gronin gen van de NCPN (Nieuwe Communistische Partij in Ne derland) opgericht. Het is het eerste district van de NCPN dat zich organiseert. Groningen loopt hiermee vooruit op de op richting van de nieuwe partij op 14 november in Amsterdam. De communisten bundelen zich bijna tegen de verdrukking in. Overal elders wordt de ene communistische partij na de andere ontmanteld, maar in Nederland wordt die partij in al le optimisme opgericht. „Alleen levende vissen zwemmen tegen de stroom in", lacht een van de nieuwe bestuursleden de twij fels weg. „De communistische partij kon wel eens behoorlijk uit de kluiten groeien", verwacht Bet sy van Oortmarssen. woord voerster van het prille district Groningen. Van Oortmarssen heeft het idee dat veel mensen op het moment positief tegen over haar partij staan. „Ze vin den dat het zo niet langer kan in Nederland. Er moet iets gebeu ren. Maar we zijn meer dan lou ter een vergaarbak voor onte vredenen." Banen, goede uitke ringen en vrede, dat zijn de kernpunten van het program ma. De nieuwe partij geeft on derdak aan drie stromingen: cx- CPN'ers, communisten van de VCN (een orthodoxe afsplitsing van de CPN) en politiek daklo- Van Oortmarssen denkt voor al in oost-Groningen, van ouds her een CPN-bolwerk, op veel aanhang te kunnen rekenen. De NCPN wil echter in Ik |mI ook meedoen aan de nieuwe kamerverkiezingen in 1994. Als het kabinet eerder mocht val len. zeggen de communisten er I laai vooi ie rijn den haag» gpd ces' Vera Lynn en het koor en de kapel van de Koninklijke Luchtmacht meewerkten. He laas voor de organisatoren slokt de gage van Vera Lynn waar schijnlijk alweer een belangrijk deel van de opbrengst op. Ze vroeg naar verluidt voor haar concert in Nijmegen de prijs van een klein autootje. Alle an deren werkten belangeloos mee. Hoeveel aan de toegangs kaarten (150 gulden per stuk) is verdiend, is nog niet bekend. De rest van het benodigde geld moet worden vergaard uit de verkoop van symbolische centi meters van het schilderij en het tweetalige boek "Waaloversteek- /WaaJcrossing' dat het museum heeft uitgegeven. den haag carel goseung Het CDA wordt zenuwachtig. Eind dit jaar beslist de Tweede Kamer over de ka binetsplannen met de WAO, maar het CDA is de enige grote partij die ze steunt. Als de PvdA aanstuurt op het 'vrijstellen' van alle huidige WAO'ers, zoals zelfs frac tieleider Wöltgens en partijleider Kok nu min of meer openlijk doen, zal de Kamer het hart van de plannen verwerpen. Dat kan fractieleider Brinkman niet ge bruiken. Als de beoogde nieuwe premier bij zo n hooglopende kwestie bakzeil moet halen, betekent dat een politieke deuk. Creen wonder dus dat hij de druk op de PvdA opvoert. Lees de CDA-krant van af gelopen zaterdag. In een dagboek schrijft Brinkman. „Belangrijk is natuurlijk de vraag of deze coalitie erin zal slagen haar bestaansrecht te bewijzen door de arbeids ongeschiktheid en het ziekteverzuim terug te dringen. Wij gokken nog steeds op ja." En elders in het blad schrijn hij dat „we de problemen natuurlijk niet moeten toedek ken om ze in enigerlei volgende coalitie dan toch weer tegen te komen". Op dezelfde dag stelt Brin|cman in het Eindhovens Dagblad: „Als het niet lukt de WAO aan te pakken, dreigt de hele coalitie te mislukken. Wat heb je er aan als het beeld van deze coalitie achteraf is: ze heb ben het vier jaar volgehouden, maar om de grote kwesties zijn ze heengelopen." Het dreigement is duidelijk: als het CDA een eiCO B&INKMAN nederlaag lijdt, mag de PvdA wat Brink man betreft niet meer meedoen in een nieuw kabinet. Politieke samenwerking tussen christen-democraten en sociaal-de mocraten is dan immers onmogelijk geble ken. De PvdA is een stuk rustiger. Wöltgens liet weten dat dreigementen de zaak niet dienen. Partijvoorzitter Rottenberg zei vooral een goede discussie in de Kamer te willen. Compromissen moeten mogelijk zijn als „de feiten serieus worden geno men". Met andere woorden: éls - want zo ver is het nog lang niet - het aantaJ WAO'ers inderdaad aaalt. dan moeten de kabinetsplannen worden bijgesteld. Zonder verdere strubbelingen kan de Tweede Kamer de wet in december afhan delen. De Eerste Kamer, waar overigens ook een meerderheid tegen is, in het voor jaar 1993. De ingangsdatum is zo op zijn vroegst 1 juli en niet de voorziene 1 janua ri. Tot die tijd kan er nog veel gebeuren. Kok heeft er in deze krant al op gez inspeeld dat de wet nooit meer van kracht wordt. Premier Lubbers heeft zich bereid getoond de wet „een ietsje anders" te ma ken in de discussies met de Kamer. IpMÉÉpl li lM landpunt van PvdA staatssecretaris Ter Veld. Die blijft onver kort achter de WAO ingrepen staan. Op zich niet zo gek. want het half jaar uitstel scheelt haar al 400 miljoen gulden aan be zuinigingen. Die moet zij nu elders vinden. Hibovenminirnale uitkenngen. zo hivft laten weten. Als de wet helemaal niet wordt ingevoerd, dan moet ze zelfs 1.7 mil jard gulden zien te vinden. De WAO is een kabinetscrisis waard. Dat heeft FNV voorman Stekelenburg gisteren nog eens voor de radio gezegd naar aan leiding van het dreigement van CDA-fractieleider Brinkman dat hij de coalitie als mislukt be- schouwt als de PvdA het kabinet in de WAO kwestie laat vallen zullen stevig huidige WAO' bereid het komende najaar alles op alles te zetten om aantasting tegen te houden. Vorig jaar is de PvdA er stevig onderdoor ge gaan tijdens de WAO-discussie. Ik denk dat de partij zich dat niet opnieuw kan permitteren", aldus Stekelenburg Vice-fractievoorzitter Wolters van het DA herhaalde het al gelopen weekeinde dat de door net kabinet voorgestelde ingre pen onvermijdelijk zijn: „Wc nebben de afspraak gemaakt dal we lie bestaande ge vallen alleen ont/jen. todra net aantal WAO'ers is teruggedron gen tot het niveau van 1969 Dat is de afspraak binnen de coali tie. en daar wenst het CDA aan vast te houden. Ik sluit niet uit dat we daar een probleem met de PvdA over krijgen." Vanuit de PvdA werd niet di rect gereageerd PvdA leider Kok wilde er helemaal niet op ingaan I r.u tieleider Wöltgens zei dat de zaak niet is gediend met dreigementen en dat zijn partij vasthoudt aan de eigen Ideel :i PvdA voorzitter Rotten berg stelde zaterdag dat coali tienartners elkaar met „over de hünne" moeten waarschuwen. CDA en PvdA moeten eikaars serieus nemen, zo zei 17" pp< haag gfowees naar het pleidooi van CNV voorman Westcriaken voor loonstijgingen waarmiv koopkrachlbehoud wordt be reikt. Volgens de bewindsman schept het plan -Westcriaken (vijf jaar lang koopkrachlbe houd) een goed klimaat voor onderhandelingen met werkge vers op centraal niveau over het beleid 1993. Voorzitter Kam- minga van de werkgeversorga nisatie voor h«'t midden en kleinbednjf KNOV keerde zich het afgrlopcn wrekeinde trgm het voorstel Westcriaken. Als de koopkracht niet toeneemt, stij grn ook de bestedingen niet. De omzetten in de bed rijven wor den dan minder en dat kost ba ncn. aldus Kamminga. Hij zei loonmatiging prima te vinden maar niet zo rigoureus ah de CNV-voorman voorstelt. Het leven zal het komende jaar geen 3.75. maar slechts 3 pro cent duurder worden. Door de Waardedaling van het Bntse pond. de Italiaanse lire en dc Spaanse jx seta wordt n.tm<Ti|k de import uit die landen goed koper. hetgeen de prijsstijging hier afremt Daar staat echter tegenover dat de Nederlandse export naar die landen verhou dingsgewijs duurder wordt. Om de concurrentiepositie van het bedrijfsleven op peil te houden, is loonmatiging dus nodig én (door de lagere inflatie) ook mogelijk, zo Jn-cft minister De Vries van sociale zaken gisteren De Vries noemde CAO eisen van 4 tot 4 5 pro« ent zoals di verse vakhonden de afgelopen week hebben gesteld. ..veel te hoog". De bewindsman ver- BtTiNKINP 'SlfcCH BY wJ 26 SRT'rl De herdenking bij de Raede Klif: „Friesland is één grote smeltkroes. In die variatie schuilt onze kracht." foto cpd jan de vrii

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3