Sieraden uit lege doosjes en platgereden blikjes Leven en wonen Een totaalplan voor het interieur past bij modern wonen Frank Govers boos op modejournalisten: onderscheiding retour MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 Ze hadden allebei al jaren een artistieke tic, Aly van der Monde en Kina Wielinga- Woltman. Toen bij Aly de kin deren het huis uit waren en Kina alleen nog de zorg had voor een tienjarige dochter, konden de twee vriendinnen zich eindelijk aan hun hobby wijden. De twee eerste letters van beide voornamen werden samengevoegd en 'Alkibizjoe' was geboren. Aly (links) en Kina met een deel van hun collectie. Beide v Friesland en handelen in gro te sieraden, die in prijs vari ëren van 20 tot 60 gulden. Hun broches, oorbellen, han gers en armbanden zijn in middels bij zo'n zestig ver kooppunten verspreid over het hele land verkrijgbaar. Alkibizjoe maakt sieraden uit afgedankt materiaal. Met de auto platgereden bier- en fris drankblikjes, materiaal uit af valcontainers van bedrijven, oude stripboeken, kartonnen sigarettendoosjes en restjes leer. Vergeleken met wnv foto siep vanUNGEN jaar is de omzet verdubbeld. En het duo is nog lang niet 'uit gedacht'. De twee vrouwen zoeken het vooral in grote sieraden, „want klein spul is er genoeg op de markt.En het materiaal kan niet gek genoeg zijn. De twee vrouwen noemen zichzelf gek scherend 'de raapsters van de straat'. Zo legden ze eens de hand op een partij afval rubber, prachtig materiaal waarmee heel goed te werken viel. Het was afkomstig uit een afvalcon tainer van een bedrijf. Maar de voorraad raakte op. „Toen heb ben we bij dat bedrijf geïnfor meerd waar het materiaal van daan kwam. Het bleek afkom stig te zijn uit Zwitserland, dus moest het duur worden aange kocht.' Blikjes De frisdrankblikjes vormen een verhaal apart. De vrouwen krij gen met grote regelmaat een groot aantal van een restaurant Aly's man moet eerst het mate riaal 'gebruiksklaar rijden'. Ki na, zelf een verwoed rookster, spaart lege sigarettendoosjes, die voordat ze kunnen worden gebruikt moeten worden 'ver frommeld'. Ynenden en kennis sen zorgen er voor, dat haar voorraad op peil blijft. Beide vrouwen hebben een vrij strak werkschema. Aly is. zegt Kina. het sterkste in ontwerpen, terwijl haar kracht ligt in de kleuren. Ze houdt het meest van 'oude' kleuren Hun grootste in spiratiebron blijft echter de na tuur. Aly; „Zo in de herfst, dan is alles zo mooi. Dan denk je; ik neem een partij blikken en die laat ik lekker roesten. En dan lakken." Niet alleen ligt hun werk in zo'n zestig speciaalzaken in Neder land. via hun vermelding in de Gouden Gids meldde zich on langs ook een klant uit Ohio, die graag een doos vol' wilde heb ben Hoe dat zal aflopen, weet het duo niet. Spannend vinden ze hei wel Trots zijn ze op hun uilstalling in de showroom van Zantman Modegroep in Amsterdam, die met grote regelmaat wordt ver nieuwd. En dat de nieuwsleze res Elleke van Doom getooid met een Alkibizjoe-broche op het scherm verscheen, was eveneens een plezierige verras sing. Verhuizen kost geld, vaak heel veel geld. Hoe ging dat vroeger, toen wonen nog veel statischer was en een interieur lang mee moest gaan? De meeste mensen kochten eenmaal in hun leven, als ze gingen trou wen, complete ameublementen voor de eetkamer, de zitkamer en de slaapkamer. Men kocht er wel eens een nieuw meubel stuk bij, liet zitmeubelen opnieuw bekle den, maar daar bleef het dan meestal bij. Nü schaffen we ons dikwijls met een ander huis ook een (deels) ander interieur aan. We verhuizen bovendien vaker en willen vooral mooi wonen. Vroeger was 'degelijk heid' het belangrijkste. Weliswaar wordt de laatste jaren weer meer gelet op de kwali- maar daarnaast worden vaak trendy spulletjes aangeschaft die als de mode ver andert weer in de kelder belanden. Ook al verhuizen we vaker, er komt een moment dat je zegt: zo, hier wil ik voorlopig blijven wonen. En dan ga je met veel zorg dat huis of appartement inrichten. Mis schien vertrek voor vertrek, om de kosten te kunnen spreiden, maar wel met een uitge werkt plan voor het gehele interieur. Vroeger was er vaak wel een zeker verband tussen zit- en eetkamer/hoek. maar de keu ken en de slaapkamers, dat was een verhaal apart. Vooral de slaapkamers vormden vaak sluitpost op de begroting. Logisch, gezien het feit dat vroeger slaapkamers en niet te vergeten keuken en badkamer kille, onver warmde vertrekken waren die niet noodden tot aangenaam verpozen. Maar tegenwoordig kiezen mensen voor n vrijwel naadloze overgang tussen en- e, woongedeelte, keuken, badkamer en slaapvertrekken. Om een evenwichtig ge heel te scheppen heb je een doordacht plan nodig, dat qua kleuren, materialen en stijl H i eenheid vormt. Passend accent Neem nu de kleur rood. U kiest bijvoor beeld voor de eetkamer comfortabele armstoelen met een effen of gedessineerde rode bekleding. In de slaapkamer dezelfde stoelen, maar dan met een pastelgetinte stoffering. En de vloerbedekking wordt in beide vertrekken hierop afgestemd. Het is ook mogelijk dat u bij de zithoek een wand- meubel aanschaft in licht hout. In dezelfde vormgeving kiest u kasten voor de keuken, de slaapkamer of de badkamer. Maar in plaats van houten fronten krijgt de SPREEKUUR De keuken. Maar de kasten op pootjes maken meer de indruk van woon meubelen. Zo lopen keuken en eethoek naadloos in elkaar keuken deuren in hoogglans kunststof, mis schien felrood. Voor slaap- en badkamer weer andere, zachtere tinten of gewoon simpel wit. De kasten in de kamer staan op poten, die in de keuken zijn aan de onderkant afgewerkt met een plint en in de badkamer zijn ze vrij van de vloer opgehangen. Zo krijgt in elk vertrek een soortgelijk meubelstuk en an der, bij de omgeving passend accent. Wanneer u een totaalplan maakt voor de gehele inrichting wil dat nog niet zeggen dat dit ook in één keer bekostigd moet wor den. Als u naar een goede woonwinkel gaat om meubels en accessoires te kiezen, wordt het u gemakkelijk gemaakt het huis fase voor fase volgens een tevoren uitgedokterd plan in te richten. Bespreek het plan gron dig met de leverancier(s), maak samen een goede werkvolgorde. Sommige intcrieur- produkten hebben een lange levertijd. In een stap-voor-stap plan noeft dat geen ergernis te geven. Als de bestelling maar ge leverd kan worden wanneer u aan de vol gende fase toe bent. Dat wil zeggen; tijdig en goed plannen. Het maken van een totaalplan ligt niet ie dereen. Je hebt wel bepaalde ideeën, maar weet niet precies hoe je die moet uitwerken, en wat de mogelijkheden zijn. Een goed ad vies van een binnenhuisarchitect - soms zijn die verbonden aan interieurwinkels kan je dan behoeden voor verkeerde aanko pen of net niet helemaal geslaagde kleuren combinaties. De binnenhuisarchitect is meestal ook be ter op de hoogte van de verschillende mo gelijkheden in meubelen, stoffering, ver lichting en noem maar op. De kosten voor deze vakkundige ondersteuning verdien ie meestal weer terug, al was het maar omdat je gespaard blijft voor aankopen die ach teraf zwaar tegenvallen en na verloop van tijd toch weer vervangen worden. amstehdam cfo Modekoning Frank Govers heeft de Max I leymans- ring. die hij had ontvangen voor zijn verdiensten in de m(»dc. teruggegeven De nng werd hem een half |aar geleden toegekend door de Nederlandse V ereniging van Modejournalisten Govers kwam tot zijn beslissing naar aanleiding van de recensies van zijn modeshow in een aantal kranten de afeelopen weken ..Het niveau van de Nederlandse modejournalistiek is totaal onder de maat aldus Govers Hoewel de couturier al jaren in onvrede leeft met de Nederlandse modejournalisten besloot hij een half jaar geleden toch de Max Hevmans-nng aan te nemen Als reden noemde hij „de hoop te hebben dat de bezeten heid waarmee ik als coutuner mijn vak uitoefen, zal overslaan op de Nederlandse modejoumalistiek." „Ik had gehoopt dat de modejoumalistiek vowmener was geworden Dat is niet het geval, zoals blijkt uit de toon van de moderecensiesbrieste »overs de afgelo pen week. Met name uitspraken in IV Volkskrant over modetrends die in discotheken en nachtgrlegrnheden zouden ontstaan, en de suggestie dat bepaalde mode trends hoofdzakeli)k zijn terug te vinden op het Water looplein of in de collecties van Puck en Hans. hebben de woede van Govers gewekt. Asbest I en tijdje geleden hebt u ze uver op I tl' kunnen zien. Mannen met be- kers in een Nederlandse woonwijk. De re den: er was asbest ontdekt in afwil dat over straat zwierf en dat moest met s/>oed worden verwijderd. Tenminste, dat was liet com mentaar onn de burgemeester win de ge meente. die de pers te woord stond Is asbest nou echt zo gevaarlijkHet is im mers een stof die al jaren m de industrie wordt gebruikt. Het antwoord op deze iraag begint bijna honderd jaar geleden. Toen werd in Engeland ten overstaan van oen parlementairecommissie aangaande be roepsziekten melding gemaakt ixi/i de dood van een 33-jarige man. die zijn leien lang met asbest had gewerkt. Hij was gestorven aan longftbrose. een uitgebreide vorm van vcrlittekemng ui de longen. Al voorde Twee de Wereldoorlog was duidelijkgrtvorden dat asbest enkele tientallen jaren na inademing longafu ijktngen kon veroorzaken, en door vertil tekening van de long tot de dood kon voeren Deze afwijkingen werden naar de oorzaak 'asbestose'genoemd. In de jaren dertig, toen de late gevolgen van roken nog niet zo aan de orde waren en longkanker nog geen volksziekte uns zoals nu. kwamen er rapporten over jxitwnten met aslKstlongen die ook longkanker kregen. Een kleine twintig jaar later werd in Austra lië het beu ijs geleverd dat asbest, vooral in combinatie met hel roken van sigaretten, longkanker ivroorzaakt. En in I960 werd aangetoorui in een groot onderzoek bij ar beiders indeasbestmijnen in Zuid-Afrika, dat asbest ook kanker 1x2/1 het borstvUes kan veroorzaken In de tussentijd had het gebruik van asbest in de industrie een enorme vlucht genomen. Asbest heeft unieke eigenschappen wat be treft vuurvastheul. en isolatie win hitte, elek triciteit en geluul. Deze eigen schapjien ma ken Iwt een heel aantrekkelijk materiaal voor isolatie van pijpen en boilers in o.a. schepen en fabrieken, en voor remvoennaen. Deze laatste bevatten overigens nog stoms asbest. Mensen in verschillende beroepen kregen met asbest te maken Iwuunnikkers en tim merlieden gebruikten het ter isolatie, haven- uerkers die stukgoed overladen kregen zak ken met asbest te 1 ervoeren, pijpfitters ge bruikten het bij het aanleggen van indus triële pijpleuitngen. Maar ook de vrouwen deze mannen uerden blootgesteld aan asbestde asfrstivzeU zaten in de kleren die zij moesten uitkloppen en wassen. In de loop der tijd werd duidelijk dat het in aanraking komen met asbest levensgevaar lijk kan zijn. Enerzijds door hei optreden longftbrose, en anderzijds, zoals al ge zegd, door twee txrsrbillende vormen van kanker aan longrn of borstvUes. Het bleek dat deasbestuerken. die dus aan teel scha delijke stof waren blootgesteLL oierleden aan longkanker cn dat nun echtgenotes zo'n twintig jaar later kanker van het borstvUes kregen (mesothelioom). Het uitborstelen van kleihng met asbeststof was fataaL Ondanks het zich opstapelende bcunjs dat asbest opz'n minst schadelijk was voorde gezondheid, bleien maatregelen ter preten tie uit. Ook schadeclaims tierden systema tisch afgewezen Het duurde tot in ile jaren zeventig, meer dan 40 jaar ruulat al was aangetoond ilal asbest longafinjkingen geeft, voordat er oihtfiiate wetgri mg kwam, die gerichte maatregelen zoals afzuiginstal laties en gasmaskers verplicht su UU Dit treurige verhaal over de ontkenning van de gevolgen van asbest vor de gezondheid is een van de grote schandalen uil de recente industriële geschiedenis, liet willens en we tens de ogen duiten voor bewijs, het idee dat goedi' beu hermmg wel eens geld zou kun nen kosten en het thiarom blijven blootstel len van arbeiders aan een potentieel dodelij ke stof. het grtuigt van een mudathg gebrek aan vcrantwoordchjkheidsbcuf ten gebrek dal slechts wordt grevenaard door het huidi ge beleul ten aanzien van sigarettencon sumptie. Ook hier is een bewezen kankerver- nekkende slof met goednruien van de over heid niet alleen vrij verkrijgbaar. maar wordt zelfs op iedere straathoek door stoere cowboys aan de consument aangeprezen De schijn heil 1 gr tekst in kleine lettertjes dat roken schadelijk is voor de gezondheid is niet anders dan een zoethoudertje voor het geweten van een overheid die weet dat een adequate bescherming 1x2/1 haar burgers te- grn deze kanken rrurk kende slof op korte termijn een enorme m komstrndeni ng door wegvallen win de tabaksaccijns zou hetekr nen Ten belangrijke daüng van de kanker- sterfte en het leêd dal daarmee gepaard gaat, umegl daar kennelijk niet tegen op. TUIN Sneeuwklokjes in september? In de tuin is er een tijd van denken en doen en die doe-tijd is er nu. De herfst is de tijd bij uitstek om te denken aan het voorjaar en dan te doen wat er zoals nu te doen is. Vorig jaar heb ik er al op gewezen dat de vroege lentebollen in september de grond in moeten, willen ze inderdaad vroeg bloei en. Een sneeuwklokje in de sneeuw blijft ontroeren, maar dat kan alleen als we die piepkleine bollen nu planten. En nu ik hettoch over sneeuwklokjes heb: de laatste jaren zijn ze bij mij bezig met de grote verdwijntruc. Ze bloeien het jaar na het planten en komen, niettegenstaande alle goede zorg, het volgend jaar nauwelijks meer terug. Ik ben niet de enige die met deze verdwijn truc tobt en zou graag willen weten of dat bij de trouwe lezers ook het geval is. Zou het een gevolg van de zure regen kunnen zijn of is er iets anders aan de hand? Hoe dan ook: ik plant ze weer, evenals de winterakonieten en de scilla's die zo gaaf terugkomen. Dat hebben ze gemeen met de narcissen en krokussen die er ook van houden om jaar op jaar in groter getale te verrassen. Daarom zet ik ze nooit in het gras, want dat geeft me te veel werk met maaien. Je mag het groen namelijk niet afmaaien tot het vanzelf afsterft en dat is een tijdrovend werkje in een grasveld. En nu we toch bezig zijn met de zorgen voor het komend voorjaar en aan groei en bloei denken, terwijl degenen die niet tui nieren weemoedig naar het kleurende blad kijken: een praatje over de zogenaamd tweejarigen. Veel tweejarigen blijken na melijk vele jaren mee te gaan en telkens opnieuw te bloeien. Een mooi voorbeeld is de stokroos (Althéa) die momenteel in het hele land lijdt aan roest (kleine bruine schimmelplekken op het blad). De exemplaren die niet aange tast worden of de aanval overleven, blijken in mijn tuin al voor de derde keer te bloei en. Zonder roest. Maar dan moet je ze na tuurlijk wel op hun plaats laten staan. Al leen de uitgebloeide stengels weghalen. Datzelfde geldt voor een deel van de scharleien (Salvia sclarea) die ook al ettelij ke jaren terugkomen en fraai bloeien. Ook een enkele vingerhoedsplant (Digita lis) en muurbloem (Cheiranthus) blijkt te overleven. Dus de goede raad: haal de tweejarigen niet zonder meer uit de grond, maar wacht af wat er in het voorjaar van terugkomt. De oude planten bloeien mooi er en rijker dan de nieuwkomers. LEZERSVRAAG Soms zou ik helderziende willen zijn om de vaak moeilijke vragen beter te kunnen be antwoorden. Ik denk hierbij aan het raad sel van zakjes met grond die alleen een goed geoutilleerd lab kan ontleden, pakjes met half verdroogde planten die niet meer lijken op wat ze waren, en nu het probleem van een druif die vroegtijdig geel wordt en droge vruchten voortbrengt. Hiervoor kunnen allerlei oorzaken zijn, maar de druif van D. V. HEMERT UIT LEI DERDORP zou wellicht op slechte onder grond kunnen staan en dus te weinig vocht en voeding krijgen. Nogmaals, dit is een veronderstelling geba seerd op een praktijkgeval, waarbij een druif het de eerste twee jaar voortreffelijk deed en toe ineens bijna verschrompelde. Wat bleek: de tuin lag op opgespoten grond. Onder de laag zwarte grond was puur zand. De druif die diep wortelt, was na twee jaar in het zand terechtgekomen en het was gedaan met de pret. Mijn vraag is: heeft de druif goede, niet zu re, voedingsrijke en vochtige grond tot haar beschikking? Zo niet, dan ligt de oplossing voor de hand. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Da- miate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Twee Friese vrouwen als 'raapsters van de straat'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25