Half werk Densimo Zuidafrikaan Tsebe dendert door Berlijn Ootjers springt weer hoger Sport Atleten in Havana uitgeblust WIE ZEI DAT ACHTERAF "I MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 Sinds de Internationale Ama teur Atletiek f ederatie (IAAF) in mei Zuid-Afrika weer als lid er kende, hebben de marathonlo pers uit dat land zich duidelijk gemanifesteerd. Willie Mtolo had op 21 juni in Enschede in de Twente marathon de pri meur van een start in het bui tenland. Hij vierde dat debuut met een overwinning in 2.13.39. Zijn landgenoot David Tsebe maakte gisteren in Berlijn dui delijk hoe sterk de lange af standlopers uit Zuid-Afrika zijn. Tsebe legde in Berlijn de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 8 minuten en 7 seconden, de beste tijd van het seizoen. De Zuidafrikaan, die slechts drie seconden van het nationale re cord van Zinthulele Sinque ver wijderd bleef, loste Ibrahim Hussein af aan de kop van de seizoenranglijst. De Kenyaan zegevierde op 20 april in 2.08.14 in de marathon van Boston. Tsebe bleef de Portugees Manu el Matias 31 seconden voor. De Kenyaan Simon Karori, de nummer drie van hel WK veld loop 1991, eindigde in 2.11.50 als derde. Tsebe, die opschoof naar de twaalfde plaats op de ranglijst aller tijden, kreeg halverwege de wedstrijd, bij een temperatuur van twintig graden, de overtui ging dat hij kon winnen. „Als de hazen nog vijf minuten langer hadden doorgelopen was een tijd van rond de 2 uur en 5 mi nuten mogelijk geweest." De Duitser Stefan Freigang, derde bij de Olympische Spelen in Barcelona en de Kenyaan La- meck Aguta zorgden voor een ideaal tempo. Freigang stapte na 21 kilometer uit de strijd maar Aguta trok nog negen kilo meter door. Het zag er even naar uit dat hij de wedstrijd zou uitlopen. Hij stapte op advies van manager Kim McDonald toch uit de wedstrijd. „Toen moest ik alleen verder", aldus Tsebe. De wedstrijd bij de vrouwen leverde een overwinning op voor Uta Pippig. De 27-jarige studente medicijnen uit Berlijn, die in 1990 ook won, liep de af stand in 2.30.22. Eerder dit jaar was de Duitse in Boston derde geworden in 2.27.12. De Poolse Renata Kokowska, die in 1991 in Berlijn zegevierde, eindigde evenals twee jaar geleden als tweede. Haar achterstand op Pippig bedroeg 36 seconden. BAOEN WETTINGEN ANP Sven Ootjers heeft zaterdag in het Zwitserse Baden Wettingen zijn nationale jeugdrecord hoogspringen verbeterd en op 2,21 meter gebracht. De voor Holland uit Haarlem uitkomende atleet sprong één centimeter hoger dan op 5 juli, toen hij tijdens de nationale titelstrijd in Helmond het kampioenschap bij de se nioren veroverde met een sprong over 2,20 meter. Het was de vijfde maal dat Ootjers het jeugdrecord op hoger niveau bracht. Op 1 september van het afgelopen jaar werd hij houder van het record met 2,16 meter. Hij Dracht het vervolgens dit jaar via 2,17, 2,19 en 2,20 op 2,21 meter. Het Nederlandse se niorenrecord staat sinds 1 september 1979 met 2,28 meter op naam van Ruud Wielart. Ootjers begon in Baden Wettingen, waar de ploegen van de katholieke sportbonden van Zwitserland, Duitsland en Neder land tegen elkaar uitkwamen, op 2,06 meter. Die hoogte nam hij evenals de 2,15 meter, die toen werd opgelegd, in zijn eerste aanloop. Voor zijn nationale record had Ootjers twee pogingen nodig. Boer uit Mexico loopt het hardst in Amsterdam Amsterdam worstelt met zijn imago als marathonstad en komt maar niet boven. De vernieuwde organisatie schermde dit jaar met een budget van 720.000 gulden, met een verbeterd parcours kris-kras door de binnenstad en met wereldrecordhouder Belayneh Densimo. Maar toen het tromgeroffel van de Afrikaanse loopslaaf na 25 kilometer was verstomd (maag- en darmklachten), ging het marathonvlammetje langzaam uit. Bij gebrek aan toppers en aan Nederlandse vedetten. Zo kwam de over winning na 2.14.58 uur terecht bij de Mexicaanse boer Inocencio Miranda (31), die in de hoofdstad zijn eerste internationale succes oogstte. AMSTERDAM FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER In een desperate jacht op een plaats op de toch al overvolle internationale marathon wereld kaart meende Amsterdam er goed aan te doen om vrijwel alle geld op één atleet te zetten: Be layneh Densimo. En dat terwijl atletenmanager Jos Hermens een maand geleden nog van de Ethiopiër zei: „Die kost 150.000 dollar en is totaal uit vorm." Desimo, die reeds vijf maal te bezichtigen was in Rotterdam, werd toch aan de start gehaald. En aldus hing Amsterdam zich op aan die ene loper van we reldfaam. De organisatoren droomden ervan om met een toptijd inter nationaal hoog te scoren. Zij wilden afrekenen met het verle den, waarin de organisatie als klungelig en amateuristisch werd afgeschilderd. De stella ges, vorig jaar in elkaar gezakt, bleven ditmaal overeind. De at leten werden keurig de goede kant op gestuurd en meteen na de finish werd zowaar een uit slag uitgedraaid. Het scenario was nagenoeg vlekke loos. Op het sportieve gedeelte na. Darmproblemen en een opspe lende maag deden Densimo, de gefortuneerde politie-agent uit Addis Abeba na 25 kilometer van het strijdtoneel verdwijnen. „Ik nam wat te drinken en moest terstond overgeven", zo verontschuldigde Densimo, in eigen land regelmatig het doel wit van criminelen (afpersing en bedreiging), zich. Illusie en hoop gingen aan diggels. Van Densimo en van de organisatie. Het tempo in de zeshoofdige kopgroep zakte zienderogen. Met de regelmaat van de klok moesten de sche ma's van de eindtijden worden herzien. Van 2.09 de dag vóór de wedstrijd naar 2.11, 2.13 en uiteindelijk 2.15 uur. Door de warmte (25 graden), de ver moeidheid en uiteraard ook het gebrek aan pure wereldklasse. De spanning in de kopgroep vergoedde veel. Op het moment dat Densimo zijn krachten voel de wegvloeien, werden enkele beslissende klappen uitgedeeld. Jan Tau, de Zuidafrikaan, prik kelde zijn belagers met tempo versnellingen. Tau, gehard door de vele kilometers in de Kalaha- ri-woestijn, ontworstelde zich evenwel pas na bijna 31 kilome ter aan de kluwen van zijn drie concurrenten Castillo, Miranda en Mrashani. Dank zij een klun gelige manoeuvre van een NOS- motor leek de 28-jarige een be slissende voorsprong te hebben genomen. Vlak voor de finish was de ac cu van Tau echter volledig leeg. Van het ene op het andere mo ment was de cadans verdwe nen. Miranda, de nummer acht van de Mexicaanse lijst, nam 38 kilometer de leiding over finishte nog net binnen de 2.15 uur. Landgenoot Castillo ach terhaalde Tau (2.17.04) op het nippertje en klokte in 2.16.28 de tweede tijd. Miranda, die na de finish dui zelde als een murw geslagen bokser, was zelfs te vermoeid om te voet naar de dopingcon trole te gaan. Maar hij genoot intens van zijn eerste buiten landse zege. Gemengde vreugde daarente gen bij de organisatoren. Eens te meer bleek dat er geen wed strijd rond één enkele topper kan worden gebouwd. Dat Am sterdam zich, alle inspanningen ten spijt, nog lang niet kan ten met klassieke afstanden in bij voorbeeld Rotterdam, Bos ton en Chicago. Een topmara thon vergt meer. Een vlekkeloze organisatie, een sneller par cours, een breder topveld en dus vooral beduidend meer geld. De strijd om de wereldbeker voor continentale teams beleeft in Havana dit jaar waarschijnlijk de laatste opvoering. De Inter nationale Amateur Atletiek Fe deratie heeft het evenement, dat in in 1977 voor het eerst in Düsseldorp werd gehouden uit de markt geprijsd. Het pro gramma is te overladen en de de belangstelling van de atleten is de laatste jaren uitermate ge- eerste overwinning met 82 pun- ring. ten. Europa is met 73 punten Bij de zesde editie in de Cu- tweede en Groot-Brittannië der- baanse hoofdstad ontbreken de (70). vrijwel alle toppers en vele ploe gen hebben moeite een repre- Nederland werd in Havana sentatief team op de been te vertegenwoordigd door Chris- brengen. Na twee van de drie tien Toonstra. De Amsterdamse dagen leiden de vrouwen van eindigde zaterdag als tweede op het GOS met 73 punten voor de 10.000 meter in 33.46,19. Zij Europa (67) en de Verenigde moest ruim zeven seconden Staten (67). Bij mannen staat toegeven op olympisch kam- Afrika waarschijnlijk voor de pioeneDerartuTuluuitEtiopië. Haarlemmer Plet Butcr, trainer van Eindhoven, In de Telegraaf over de Deven ter supporter, die hem op de tri bune bij de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles met een mes be dreigde: „Ik vraag me af: wie duikt er om zes uur, voor hij naar het voet bal gaat, nog even de keuken in om een uitbeenmes in zijn bin nenzak te steken. NOS-commentator Evert ten Napel (Studio Sport), vlak voor het einde van de interland Noorwegen - Nederland: „De scheidsrechter kijkt op zijn fluit. Youp van 't Hek in zijn column in NHC Handelsblad over Dlck Advocaat, coach van het Ne derlands voetbalelf tal: „Dick kijkt altijd in de camera alsof hij net een pond hasj- cake bij de thee heeft Gerrie Knctemann, parttime honds- coach bij de Wieler- unie, in Sport Inter national: ..w,it mij ttttkt, is dat spart ach nog steeds moet opstellen als een soort hoer. lan Mulder in zijn column in de Volkskrant over de terug loop van het ledental bij de korfbalhond: „liet is te hofyen dat er een sterke korfbalman opstaat die alle ac tiviteiten gaat verbieden. Vooral die voorzitter en Ben Crum moe ten aan banden worden gelegd, anders is het korfbal al voorliet jaar 2000 een niet meer beoefen de sport, die allien nog in Hoorn o/> koninginnedag kan worden bekeken. Tafeltenniscoach Jan Vlieg in Voetbal International over voetbal: Voetbal is een bodemloze put van sociale escalatie. John van 't Schip, over de scheldpartijen tijdens de trai ningen hij zijn nieuwe club Ge noa, in Nieuwe Revue. „Ik heb een kier ook eens wat gezegd. Werden ze me toch kwaad. Ik had gezegd: Hod is een varken. Maar ik wist de be tekenis van het scheldwoord met il bleek dUS mei te kun nen. Want ze zijn allemaal rede- lijk gelovig. Wereldkampioen schaken Gary Kasparov in NRC Han delsblad over de terugkeer aan het bord van Bobby Fischer: „Het is treurig dat zo'n groot speler in zo'n geestelijke ellende leeft. idem: „Fischer vernietigt zijn eigen le gende. Feyenoorder John de Wolf over rascistische uitlatingen van Rotterdamse fans op de tribu ne in Nieuwe Revue: Wat ik vooral erg vind is dat supporters zeggen: 'was het maar een blanke jongen geweest' wanneer Taument of een andere donkere Sfjeler scoort. Yves Kummer, speler van DIOK Lelden, in Panorama, over de rugbysport „Ben ding is een feit: knapper word je er naar mijn bloem kooloren. Je moet gewoon heel snel een vriendin zoe ken...." „Ik denk dat ik te lief ben voorde top. Sportverslaggever Mart Smeets in Nieuwe Revu: Seles heeft de uit straling van ren dronken draadna gel.'' Milko Djurovskl In De Tele graaf: „Wij zijn van jongs af aan niet gewend om hard te werken. Dat is volgens mij het grote pro bleem. Sportjournalist Ben de Graaf In de Volkskrant: „Door het ge- lanterfanter van het Nederlands voetbalelftal in Noorwegen krijg je bijna heimwee naar Van Tig- gelen. En nog meer naar Van Breukelen. Sportjournalist CharlesTaylor in de Telegraaf: „Als Advocaat er oiwr drie weken tegen Polen niet rap voor zorgt een (vernieuwd) team (concept) neer te zetten van typisch Neder lands aanvallende snit, kan hij beter opstappen. Harry jansen, pr-man van de BuckJerploeg, in Sport Inter national: Andre Boskamp is een horzel in sport, i erken. handen van Boskamp heeft ge legd. heeft dat lot zeer slecht be zegeld." Jimmy Connors bespaar de zichzelf vrijdagavond in Las Vegas een afgang en verdiende in nog geen an derhalf uur bijna een miljoen gulden. De taaie Amerikaan ver sloeg in twee sets zijn vrouwelij ke evenknie Martina Navratilo- va: 7-5 6-2. Van een gelijkwaar dige partij was geen sprake. De prestigieuze demonstratie partij, door de Amerikanen als de 'Battle of the Sexes' aange kondigd, kon de ruim 13.000 toeschouwers en de miljoenen tv-kijkers nauwelijks boeien. Connors was veel te sterk voor de hypernerveuze Navratilova, die fout op fout stapelde en zwak serveerde. De laatste 'offi ciële' gemengde partij in het enkelspel werd in 1973 gewon nen door Billie lean King. Ze versloeg Bobby Riggs, die op dat moment al 55 jaar was. Beiden tennishelden van iveleerwaren bij het onderonsje in de gokstad aanwezig. De twee aanpassingen geen tweede opslag voor Connors en een groter speelveld voor Na vratilova hadden weinig in vloed op het spelverloop. De Amerikaanse scoorde slechts zes keer met een bal in de extra ruimte. Connors maakte vijf fouten bij het serveren, zijn te genstandster acht. Na een goe de start (2-0 en 3-1verloor de negenvoudige Wimbledon- kampioene de controle over zichzelf. Acht van de tien games moest ze daarna afstaan. Navratilova, die volgende maand 36 jaar wordt, gaf toe dat ze zich op het duel had ver keken. Het partijtje tussen de twee recordkampioenen (Con nors won 109 titels, Navratilova 160) was als een lucratief geintje begonnen, maar kreeg door de enorme media-aandacht abnor male proporties. „Ik ben blij dat het voorbij is", verzuchtte Na vratilova, die zich met een start- geld van ruim drie ton tevreden moest stellen. „Zó nerveus ben ik in heel mijn loopbaan nog niet geweest. Ik kon me niet goed concentreren. Dit was een compleet nieuwe ervaring voor mi| Connors, die deze maand zijn veertigste verjaardag vierde, had minder last van de opge voerde spanning. „Nerveus was ik niet. maar ik wilde voor geen goud verliezen", bekende de kleurrijke veteraan. „Ik denk. B an Laurier staat in de B Leidse gemeenteraad be- B kend als een integer poli- ■fffus. De proefballonnetjes die het raadslid van Groen Links oplaat, moeten daarom altijd serieus worden bekeken, alvo rens ze eventueel worden door geprikt. Vorige week lanceerde Laurier weer eens een ideetje. Zijn voorstel was om in de zomer maanden campings in te rich ten op verlaten voetbalvelden. Als voorbeeld gaf hij de Boshui- zerkade. Nou zijn er leukere vakantie oorden denkbaar dan deze kille accommodatie langs de Chur- chilllaan, maar het gaat even om het idee. Immers: de voet ballers zijn een paar maanden op vakantie en de sanitaire voorzieningen liggen daar maar. Het is wel duidelijk: het idee van Laurier bereikte eerder de vergadertafel dan zijn hersen pan. Hierover kan niet lang na gedacht zijn. Na elk seizoen gaan in de hele regio de poorten van de voetbalvelden dicht, vaak van gemeentewege. Opdat er in het komende seizoen weer op een groene ondergrond kan worden begonnen. En dan wil Laurier daar een zootje cam- pinggasten op loslaten. Dat zal me een mooie lappendeken ge ven als ze weer zijn vertrokken, want iedereen weet hoe een ge bruikt veld van een camping er bij ligt na het hoogseizoen. Hoe een man van een toch milieubewuste partij als Groen Links met zo'n plan kan komen, is mij een raadsel. Waar staat dat Groen dan voor? Laurier denkt dat de schade wel zal meevallen. „Want in De Kuip worden zelfs popconcerten ge geven." Los van de vraag of het verstandig is om De Kuip in een adem met de Boshuizerkade te noemen, deze vlieger gaat niet op. Is het Laurier ontgaan hoe kaal de mat in De Kuip was in augustus en hoe iedereen daar schande van sprak? Nee meneer Laurier, het is een van de twee: of uw idee schiet wortel, óf het gras. Ik kies VOO) Groen Gras. ROB VAN DER ZANDEN dat er meer van deze partijen georganiseerd gaan worden. In een revanche tegen Navratilova heb ik echter geen zin." De kassa blijft rinke len voor olympisch tafeltenniskam pioen Jan-Ove Waldner. On langs was de Zweed al de beste bij het financieel aantrekkelijk ste Europese toernooi in Duits land, gisteren voegde hij 20.000 dollar (ongeveer 34.000 gulden) aan zijn gestaag groeiende kapi taaltje toe door de finale van het .World AU Star Circuit' in Parijs op zijn naam te brengen. In de spectaculaire eindstrijd was Waldner voor 3000 toe schouwers opnieuw te sterk voor de Belg Jean-Michel Saive, die in de eerste twee games aar dig bij bleef (21-18 21-19) en in de derde werd weggeslagen (21- 12). Eerder had de 26-jarige sterspeler uit Stockholm zijn landgenoot en wereldkampioen Jörgen Persson en de Zuidko- reaan Taek Soo Kim, de win naar van brons in Barcelona, verslagen. Saive ontdeed zich in de halve finale van de Chinees Ma Wenge, die aan de Olympi sche Spelen ook een bronzen medaille overhield. Met ingang van het komend seizoen wordt Nikolaj Goeljajev schaatstrainer in Den Haag. Deoud-wereldkampioen en olympische titelhouder uit de vroegere Sovjetunie is van middag in het schaatscentrum De Uithof voorgesteld. De 26-jarige Goeljajev wil zich plaatsen voor de grote toernooi en. Hij zegt nog steeds in trai ning te zijn. De mogelijkheden voor topsport in zijn woon plaats Moskou zijn momenteel gering. Goeljajev ontvangt van het schaatscentrum De Uithof een bescheiden vergoeding. Via sponsoring moet de Rus, die vrouw en dochter van drie naar Den Haag meeneemt, in zijn le- venonderhoud te voorzien. Een 'echt' dienstverband zit er niet in, het komende seizoen moet De Uithof het voor het eerst zonder gemeentelijke subsidie doen. In 1987 werd Goeljajev in Heerenveen verrassend wereld kampioen bij de allrounders. Een jaar later veroverde hij op de 1000 meter in Calgary de olympische titel. Dat jaar kwam hij in opspraak wegens de han del in anabolica. Het kwam hem op een berisping van de nationale schaatsfederatie te staan. Sinds 1988 profileerde Goeljajev zich voornamelijk als sprinter. Zonder al te veel suc ces. Al jaren klaagt hij over een gestoorde bloedcirculatie in de bovenbenen. én van de talrijke I j spandoeken in De Geusselt, met een po litiek tintje, was te pijnlijk voor de MW-supporters: 'Non a Maastricht, Oui a Eindhoven'. Kort voor het einde van de wed strijd, die PSV moeilijk, maar zeer ruim, won, werd de brand Johnny Rep (Ajax Old Stars) geeft doelman Mat Keereweer van Leiden Old Stars het nakijken en brengt daarmee de eindstand op het scorebord: 4- 1 voor 'Lucky Ajax'. Al in de eerste minuut had Gerrie Kleton op het terrein van Docos de oude glorie op voorsprong gezet. Binnen de korste keren maakte Wout Holverda met een kopbal gelijk (1-1). In de tweede helft drukte Ajax Old Stars door. Dick Schoenaker vond tweemaal het net, vóór Rep zijn doelpuntje meepikte. Katwijk-speler Gijs Collé verving bij Ajax de afwezige Wim Rijsbergen. Scheidsrechter Hans Ladan van de 3 Octo ber-Vereeniging blies zijn partijtje mee In jacquet foto lock zuydfrduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22