Sport Rijnsburg: voer voor psychologen Louis van Gaal laat 'vedette' Bryan Roy vallen Ajax heeft geen last van Oranje-virus MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 Katwijk sterk q Katwijk had opval- I 1/ lend weinig moeite met FC Lisse. De ploeg van Arie Lagendijk zege vierde met 3-0 Tennisteam wint q Het Nederlands J tennisteam hand haafde zich in de hoogste divisie van de Daviscup na de 3-1 zege op Uruguay REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD V VI BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER Speaker w Katwijk verspreekt zich katwuk De omroeper van voetbalvereniging Katwijk deed tij dens de wedstrijd Katwijk - FC Lisse een bedenkelijke uitspraak. Ten overstaan van ongeveer 2000 toeschouwers probeerde de speaker zaterdagmiddag herhaaldelijk alle kijklustigen achter de reclameborden te krijgen. In één van zijn pogingen om ook hardleerse jeugdige toeschouwers achter de afrastering te pra ten, nam hij zonder enige aanleiding de term 'allochtonen' in de mond. Lisse-trainer Ruud Bröring sprak er na afloop schande van. „En die mensen hier reageren niet eens op zulke bedenke lijke teksten." In dit geval zat de Noordwijker ernaast, want voorzitter De Best van Katwijk verklaarde, dat hij de zaak in het bestuur zal bespreken. Record Yvonne van der Stoep kiensbach Op de Open Duitse Kampioenschappen gewichthef fen heeft Yvonne van der Stoep uit Voorschoten twee uitsteken de prestaties neergezet. In Kiensbach behaalde Van der Stoep bij het stoten, met een gewicht van 82,5 kilogram, een nieuw Ne derlands record. Haar totaalscore van 147,5 kilo was eveneens goed voor een nationaal record. De wedstrijden golden als voor bereiding op het EK op 4 november in Lissabon. Cruijff praat niet meer met Nunez Barcelona Een verbolgen Johan Cruijff weigert voorlopig met het bestuur van FC Barcelona verder te praten over verlenging van zijn contract, dat nog tot eind juni volgend jaar loopt. Op zijn wekelijkse persconferentie, afgelopen zaterdag, zei Cruijff ook dat niemand hem zal kunnen verhinderen om het Neder lands elftal als bondscoach te begeleiden als dit zich weet te plaatsen voor het WK van 1994 in de Verenigde Staten. Juist de ze zaak is de afgelopen dagen het belangrijkste struikelblok ge bleken bij de besprekingen tussen Cruijff en Barcelona-Voorzit- ter Josep Lluis Nunez over een contract-verlenging van minstens een jaar. Nunez verklaarde donderdag nogeens, dat Cruijff niet ook als bondscoach zal kunnen optreden, zolang hijin dienst is van Barcelona. „Hij wordt door ons betaald en dan wil ik hem niet ook nog voor iemand anders aan het werk zien", aldus Nunez. FTFA-bestuurder Neuberger overleden frankfort Op 72-jarige leeftijd is zondag de voorzitter van de Duitse voetbalbond Hermann Neuberger overleden. De bonds- bestuurder bezweek in een kliniek in Homburg aan een onge neeslijke ziekte. Neuberger was naast zijn voorzitterschap van de Duitse bond tevens de tweede man bij de wereldvoetbalbond (FIFA). Neuberger werd op 12 december 1919 in Fenne geboren. In 1975, na een journalistieke loopbaan, werd hij de zevende voorzitter van de DFB. Het was de bedoeling dat de invloedrijke bondsbestuurder op 24 oktober voor nog eens drie jaar als voor zitter zou worden herkozen. Egidius Braun, penningmeester van de DFB, volgt Neuberger op. PSV laat twee buitenlanders thuis Maastricht De zeer opvallende terugkeer van Romario de Sou- za Faria heeft ervoor gezorgd dat PSV's coach Hans Westerhof twee van de vijf buitenlanders uit zijn A-selectie dinsdag niet zal meenemen naar Vilnius. Thomas Thorninger en Kalusha Bwalya blijven thuis. „De gedachte was dat Romario woensdag pas weer zou spelen", vertelde Westerhof. „De afgelopen week was hij echter zo fit en gretig dat iedereen tekort was gedaan, als hij niet tegen MW zou zijn opgesteld." In Europese wedstrijden mogen slechts drie niet-Nederlanders op het wedstrijdformulier staan. Die drie zijn woensdagavond Romario, Popescu en Heintze. Quick Boys knakt moreel uitgebluste ploeg van Arie Kurver: 1-7 Het moreel van de Rijns- burgse troepen is zo diep weggezakt, dat zij het mo menteel niet kunnen op brengen om tegen rivaal Quick Boys de mouwen op te stropen. De Katwijkse landskampioen zorgde za terdag met een ongekend hoge score (1-7) voor een dieptepunt in het bestaan van Rijnsburgse Boys. Niet eerder leed de ploeg van trainer Arie Kurver in de eerste klasse zo'n grote ne derlaag, zelden liet een voetbalelftal zich zo gewil lig naar de slachtbank lei den als Rijnsburgse Boys. runsburg gus van oosten Na het echec tegen Excelsior Maassluis (0-4) kreeg het Rijns burgse publiek zaterdag weder om een dreun te verwerken. Het verschil is dat in dit geval de na sleep langer en pijnlijker zal zijn. Vooraf hadden de geel zwarte fans zich nog optimis tisch getoond. Rijnsburgse Boys kon zijn sterkste elftal opstellen en in de derby tegen Quick Boys stond tevens de koppositie op het spel. Want de ploeg van Kurver mag dan op eigen veld volkomen de kluts kwijt zijn, op vreemde bodem werd wèl ge wonnen van Hoek en Vitesse Delft. Het bleek allemaal ijdele hoop, want na vijftig seconden barstte de zeepbel al uiteen. Fred Kanbier kopte in de eerste minuut een voorzet van Leen van der Plas ongehinderd via de paal in het Rijnsburgse doel. Wat er zich vervolgens op Mid- delmors afspeelde was voer voor psychologen. De Rijns burgse spelers leken elkaar te overtreffen in het lijden van bal verlies. „Alle wilskracht die we hadden was binnen een minuut weg", zei Kurver, die overigens niet door de onthutsende ne derlaag was verrast. Hij zei ook dat de uitslag alle kanten op kon. Daarmee bedoelde Kurver dat de score veel hoger had kunnen oplopen. Aan zelfkritiek geen gebrek bij Kurver, die er nu wel van over tuigd is dat er met dit elftal niet veel eer meer valt te behalen. Kurver: „Het is simpel: Rijns burgse Boys is momenteel niet goed genoeg." Al twee seizoe nen draait hij om de hete brij heen, maar het is duidelijk dat een aantal spelers is opgebrand. Naast de chronisch geblesseer den Huug Aandewiel en Ron Carli, vertonen spelers als Fred Bodaan, Wim Hooymans en vooral Hennie Koet tekenen van geestelijke uitputting. Zij heb ben alles al meegemaakt en ge ven de indruk dat het eigenlijk wel mooi is geweest. Voor de teamgeest is zo'n ontwikkeling funest. Ambitieu ze spelers als aanvoerder Dik Heemskerk, de 'jonkies' Menno Vaartjes en Peter van Duyn (beiden 20), maar vooral de on vermoeibare Leon Vonk tole reren de 'gelouterden', maar als het zo door gaat niet lang meer. Vonk ziet nog wel een klein lichtpuntje in de duisternis. „Dit was een black-out van het elftal. We moeten nu als een hecht team aan de slag en pro beren deze klap zo snel moge lijk te vergeten. Of dit een inci dent is? Dat zullen we de ko mende weken te weten ko men." Zo moeilijk als Kurver het bij Rijnsburgse Boys heeft, zo mak kelijk heeft trainer Hans van der Zee het (tot nu toe) bij Quick Boys. Hij heeft de touwtjes strak in handen, zorgt voor discipline en maakt de opstelling. „Het Ipen nog rijn aldus Van der Zee. En over de eclatante zege in Rijnsbure: „Dat ik dit nog mag meemaken. Zolang de Katwijkers niet veel weerstand krijgen, draait de ploeg als een geoliede machine. Zaterdag mochten de blauw- witten zich naar hartelust uille ven, zonder zich daarvoor over matig hoeven in te IpUWI. Conditioneel en positioneel werd Rijnsburgse Boys over klast. Eigenlijk was het enige Ajacied mag uitkijken naar andere club amsterdam gpd De eerste Nederlandse vedette is van zijn voetstuk gevallen. Bryan Roy (22), linkerspits van Ajax, international van Oranje, mag een andere club zoeken. Inpakken en wegwezen. Het ge duld van technisch directeur Louis van Gaal is op. „Ik ben", zei de trainer, „geen man van pappen en nat houden." Het was zaterdagavond meer dan een vingerwijzing naar de in stelling van de vaderlandse voetbalvedetten. De maatregel tegen Bryan Roy is de ultieme straf voor een voetballer. „Heel erg", weet Van Gaal. Maar er zijn grenzen bij Ajax die in Oranje niet getrok ken worden. Waar de toppers van het Nederlands elftal onge straft de 'volgevreten vedetten' mogen uithangen, komt de technisch directeur met een hard, maar passend antwoord. Marco van Basten kon na de oefening tegen Italië, toch een pikant duel voor de Milan-spits, doodgemoedereerd roepen dat hij er eigenlijk helemaal geen zin in had. Liever een vrije woensdag wilde hebben. De beste voetballer van Europa stond toch al op de lijst voor de eerste kwalificatiewedstrijd, te gen de Noren. Het werd weer niks. Onder Van Gaal wordt een dergelijke houding niet geac cepteerd. Het feit dat zijn ver vanger - Edgar Davids - nog niet klaar is voor het grote werk, speelt geen enkele rol. Van Gaal hecht aan de opperste waarden van het voetbal. Inzet, teambe- lang, discipline. Vorig jaar ging de technisch directeur vlak na zijn aanstelling de confrontatie aan met John van 't Schip. Het hielp; de rechterspits kwam te rug van de bank, speelde zijn beste seizoen bij Ajax en mag nu oogsten in Italië. Jan Wou ters, toch een instituut in De Meer, werd gedegradeerd; van vedette tot waterdrager. Van Gaal zag geen toekomst meer voor de dertiger, die prompt op zijn 'oude dag' naar Bayern München vertrok. Wouters speelt nog steeds in het Neder landselftal. Bij Bryan Roy, die zelf voorlo pig geen commentaar wil ge ven, werkte de harde aanpak van Van Gaal niet. Leo Been hakker had de kleine tovenaar al eens naar het tweede verban nen. Van Gaal zette zijn linker spits begin dit jaar tussen de re serves. „Ik liet hem toen op de bank zitten", aldus de Avenhor- ner zaterdag. „Dat was niet zo'n goede zet van me." De bood schap kwam niet over. De tech nisch directeur: „We hebben al les geprobeerd. Het is ons niet gelukt hem te veranderen. Dat mag ik mezelf wel verwijten, ja. Misschien is er een trainer op deze aardbol die 't er wèl uit kan halen. Ik heb het vertrou wen in hem in ieder geval opge zegd." Het doek valt voor Bryan Roy. Twee en twintig jaar. 153 duels en 20 goals voor Ajax, 13 keer Oranje. Eén van de best betaal de krachten bij Ajax en dus in Nederland. Een talent dat vanaf zijn debuut als zeventienjarige vijf jaar lang in razend tempo de hoogste pieken bestormde en in de diepste dalen stortte. „Een fantastische voetballer", oor deelde Van Gaal. „Maar puur intuïtief. Dat is niet erg. Als het maar rendement oplevert, als amsterdam Ajax is het afkickcentrum voor internatio nals. Louis van Gaal scherpte de tegenstel ling tussen het Nederlands elftal en zijn club nog even aan. „Genoten heb ik", kraaide de technisch-directeur na Ajax - Roda JC (4-2). „Genoten van de bezieling, het elan van deze groep." Aan het andere kant van het land. in Maastricht, hadden aanhangers van PSV een spandoek opge hangen. De provocatie was duidelijk: 'Noorwegen - Ajax 2-1Dat was de club uit De Meer nooit overkomen. Ajax-Roda was Noorwegen-Nederland in zakformaat. De Limburgers speelden tac tisch sterk, gedisciplineerd. Zoals de No ren. Het bracht Roda op voorsprong, bijna zelfs op 2-0 als scheidsrechter Jol de spel regels er nog eens op had kunnen naslaan. Menzo haalde de doorgebroken Jansen opzichtig neer. Maar ook met die opzien barende marge had Roda het in De Meer waarschijnlijk niet gered. Twee dagen wa ren voor Van Gaal meer dan genoeg om het Oranje-virus - een plotselinge verslap ping van spieren en hersens - uit te ban nen. De tegenslagen het 'gelukkie' rond de duidelijke strafschop - Menzo torpedeerde Jansen - werden in ieder geval voor rust nog weggepoetst. Dat de gelijkmaker op naam kwam van Frank de Boer, als inter national zwaar onder vuur, was wat dat betreft een teken aan de wand. Uit het sca la van kansen schoot Stefan Pettersson Ajax naar 2-1. Het kan ook niemand, zelfs bondscoach Dick Advocaat niet, zijn ontgaan dat Wim Jonk en Dennis Bergkamp samen in Oran je thuis horen. De combinatie was zater dagavond weer eens goed voor goud. In de eerste helft stond doelman Waterreus het traditionele Bergkamp-doelpunt nog in de weg. Maar 23 minuten na de hervatting was ook de Limburgse sluitpost kansloos. Bergkamp ging, Jonk keek en handelde. Luypers ging door de grond toen de Aja cied de bal tussen zijn voeten wegpikte. Waterreus bleef staan. Beducht voor het bekende 'stiffie'. Ook daar wist Bergkamp raad mee: 3-1. Kreek en Trost verzorgden de laatste stukjes amusement en statistie ken. hij het teambelang maar dient." Dat deed de ras-pingelaar in de ogen van zijn technisch di recteur te weinig. De wanpres tatie tegen Casino Salzburg, in de eerste ronde van de UEFA Cup, was de bekende druppel. „Hij heeft enorm veel krediet f;ehad. We hebben het een jaar ang met hem geprobeerd lichtte Van Gaal toe. „Ik zie geen progressie. Dan houdt het een keer op. Hij past niet in de visie van Van Gaal." Roy mag uitzien naar een an dere club, zoals dat in voetbal land heet. Zijn contract loopt eind dit seizoen af. „De beslis sing over Roy is in feite drie maanden naar voren gehaald", lichtte penningmeester Arie van Os toe. .Anders had hij het be gin januari te horen gekregen." Eerlijk Het bestuur van Ajax staat pal ai hm de m hntet h directeur. „Van Gaal", vindt voorzitter Mi chael van Praag, „is hard. maar eerlijk. Iemand die onder alk- omstandigheden duidelijkheid naar de spelers geeft. Ze weten precies waar ze aan toe zijn. Ook al komt dat misschien hard over. Maar er wordt al genoeg gekonkeld in de voetballerij." Ajax zal niet te moeilijk doen over de transfersom. Van Os: „Roy mag weg voor het bedrag dat nij aan het eind van dit sei zoen zou moeten kosten." Dat bedrag sluit een Nederlandse transfer uit. „Hij is één van de best betaalde voetballers in ons land. Reken dus maar uit." Italië dus. Fiorentina meldde zich tij dens het EK in Zweden. De penningmeester neemt voor lief dat zijn club zich met deze maatregel aan 'kapitaal vernietiging' bezondigt. „Na tuurlijk hadden we liever dat hij hier de sterren van de hemel speelde", zegt Van Os. „Maar Edwin Otte heeft 0-6 gescoord en wordt gefêteerd door Fred Kanbier. Links Martin Steenvoorden (14) en Martin Rog (7). foto hink bouwman verbaast me hoe gretig de jon- smetje de rode kaart voor voor stopper Richard Hoogetvorsi. Hi) kreeg voor twee lichte over tredingen twee keer de gele kaart van de warrig leidende scheidsrechter Sjoerdstra. Daar mee werd Hoogervorst zwaar der gestraft dan Hennie Koet. die namens Rijnsburgse Boys Leen van der Plas met een on besuiste tackle uit de wedstrijd schopte. Na de blikscmstart duurde het bijna een half uur voordat Quick Boys de tweede treffer aantekende. Peter van Duyn maakte een domme overtreding jegens Leen van der Plas. Edwin Otte benutte de strafschop. Op slag van rust klikte de combina tie Gert Aandewiel-Hoor van Duyn weer perfect. De laatste scoorde 0-3. Na rust stond het binnen tien minuten via weer Floor van Duyn en Martin Steenvoorden al Ö-5. Hoogervorst ging toen van het veld af. wat opmerkeli|k genoeg geen wijziging in het spelbeeld tot gevolg had. Ron de Jager stuitte een kwartier voor tijd een opmars van Aan dewiel onreglementair, weer was het Otte die van elf meter het karwei klaarde (0-6). Fen minuut later mocht invaller Martin Rog een combinatie tus sen Otte en Hoor van Duyn afronden: 0-7. Pas in de slotfase redde Vonk de Rijnsburgse eer. na een schoonheidsfoutje van doelman Tom van der Niet. schóp) 0-? 45 Fkx* van Duyn 0-3. 5^ Floor van Duyn. 55 Sieenvoo'don 0-5. 76 One (alrafschop) 0-6. 77 Rog 0-7 1-7 ScheKHrechte' SfoenJ Rood (2i gaat) Hoogervorst (Que* Jager (Carti). De Louw. Fton do Jagor Aanoennel. Hoogervorst Hank van c Pias Floor van Duyn One (Geytemen). Jaap van Duyn. Leen van der Plas (Rog). Steenvoorden Kantw Mare Luypers heeft zijn handen nodig om Dennis Bergkamp het dat is niet het geval. En met Van spelen te beletten. foto an Gaal zijn wii van mening dat het een keer ophoudt." Kledinglijn Roy sleurt in zijn vrije val ook kleding- en schoenenfabrikant Lotto mee. De linkerspits werd begin dit jaar weggelokt bij con current Adidas, dat volgens zeg gen de 'astronomische bedra gen' niet kon ophoesten. Roy zou met een eigen kledinglijn en een serie schoenen het nieu we uithangbord moeten wor den voor de Italiaanse firma. Louis van Gaal heeft het eer ste signaal gegev en aan de voet baltoppers Jot hier en niet ver der. Bryan Roy. een begenadigd talent, de tovenaar van De Meer. werd het eerste slachtof fer De vraag is hoe ver het gr luid van deze waarschuwing zal draP"n- Bryan Roy. foto a6ch4f Ties Kruize wellicht coach hockeyploeg BLOEMEND AAI GW) Tegen de wens van de inter nationals in is Tics Kruize de eerste kandidaat voor de va cante positie van coach van het Nederlands mannrnhoc keyieam. De aanstelling van de 39-Jarige Hagenaar is van avond onderwerp van ge sprek in een vergadering van de dagelijkse leiding \un de KoriinklijKC Nederlandse Hockey Bond Bestuurslid technische /aken Hessrl Polstra voerde de afgelopen weck een oriënterend ge sprek met de 202 voudig ex- international van KZ. In dat onderhoud is Kniize bena derd om tot en mrt liet WK '94 in Australië deel uit tc maken van het technische begeleidingsteam Naast Kruize. die alleen parttime beschikbaar Is. zou een trainer benoemd moeten worden voor de centrale oe fensessies. Voor die functie is Roclant Oltmans, bonds coach van de vrouwen, in beeld. Op die manier zou het bondsbestuur deels tegc mort komen aan de wens van de internationals, voor wie beroepskracht Oltmans de eerste aangewezene is om Hans jorritsma op tc volgen. Kruize ontkende gisteren na afloop van het hoofdklasse duel Blocmcndaal KZ (2-2). dat z!|n benoeming al een feu is ik heb iMt Polstra gesproken en daarin heb ik wat wensen en verlangens op tafel gelegd, in het grvnl het tot een aanstelling zoo ko men. Het gaat echter veel tc ver om te concluderen dat de zaak rond is. Dat kan Polst ra tenslotte niet In zijn eentje beslissen." F.rn van de voorwaarden, die Kruize aan zijn coach- schap van Oranje heeft ver bonden, is dat hij minimaal twee jaar aan het "gaar»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15