'Nova wordt alert, grondig en actueel' Peter Faber verbaast zich in Het Faberikaat Rtv show Monique van de Ven herboren als Iris Alleseter MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 NOS en VARA zweren bij nieuwe actualiteitenrubriek Nieuws is nieuws. Zure regen is niet christelijk en de vaJ van de dollar niet sociaal-de mocratisch. Niet iedereen zal het met die stellingen eens zijn en je verwacht het zéker niet uit de mond van Paul Wltte- man (45), eindredacteur van VARA's Achter het Nieuws, het programma dat met NOS I.aat is gefuseerd en met ingang van vanavond zes dagen per week onder de naam Nova op het derde net te zien zal zijn. De neutrale NOS gaat samen 'in nieuws' met de voorheen ro de omroep. De sceptici ver wachten niet veel van die sa menwerking. Niet eens zozeer omdat Witteman misschien wat anders tegen bepaalde onder werpen aankijkt dan zijn NOS- collega's. Nee, diezelfde sceptici zien Nova dezelfde kant opgaan als Achter het Nieuws: dit actu aliteitenprogramma werd de laatste jaren steevast vereenzel vigd met Paul Witteman. AJs een onlosmakelijk duo. Onzin, roept Witteman een beetje geïrriteerd, dat Maartje van Weegen en Charles Groen- huijsen, met wie de VARA-man het programma Nova gaat pre senteren, in de schaduw van Witteman zullen moeten opere ren. „Charles is een zeer goede journalist met veel ervaring en Maartje kan op televisie heel goed interviewen." Maar hoe zit het dan met de mogelijk verschillende interpre taties van het nieuws tussen de gekleurde VARA en de neutrale NOS? Ook onzin, roept Witte man. De periode van de Golf oorlog wordt er als bewijsvoe ring door Witteman bijgehaald, want toen, dik twee jaar gele den, werd in feite de kiem ge legd voor de samenwerking. Al le partijen (NOS, VARA, Veroni ca, -EO etc etc.) die tijdens de Golfoorlog één groot actualitei tenpact vormden, waren dik te vreden over de samenwerking van destijds. Onder het mom Batterij Nova (maandag tot vrijdag van 22.30 tot 23.00 uur, zaterdag van 22.45 tot 23.15 uur) krijgt overigens de beschikking over een enorme batterij redacteu ren. Onder leiding van NOS- hoofdredacteur Tom Kamlag biedt het programma werk aan zo'n 40 VARA/NOS-journalis- ten. De eindredactie berust bij Ton van Brussel, Hella Liefting en Rob de Lange. Bij de organi satie van de redactie is ervoor gezorgd, dat er specifieke aan dacht wordt gegeven aan het nieuws van de dag en aan on derzoeksjournalistiek. Ad van Liempt, eindredac teur, ziet het met Nova al hele maal zitten. „Het wordt een alert, grondig en actueel pro gramma. In de nieuwe opzet krijgen we het vermogen om het nieuws - in continuïteit - newsy te volgen." Bescheiden stellen Van Liempt en Witteman zich niet op. Pessimistisch over de kans van slagen van Nova (het pro gramma wordt zelfs al de red ding van de publieke omroep genoemd) zijn de betrokkenen allerminst. „We zijn erg enthou siast en dat kan bij de concur rentie natuurlijk weerstand op roepen". aldus Witteman. Weerstand of niet. sommige actualiteitenrubrieken (Aktua en Nieuwslijn onder andere) hebben al aangekondigd hun programmering te zullen aan passen met het oog op de alles verslindende NOS/VARA-ru- briek. TROS en Veronica gaan wat meer op de populaire toer. Meer naar de mensen toe. Wit teman daarover: „Zonder Nova was er bij diverse actualiteiten chefs ook al een soort streep be reikt. In de zin van: dit is nog haalbaar, verder niet. Op een gegeven moment herken je snel muur - de begrenzing der mo gelijkheden - hebt bereikt. En nu wij met Nova komen, wordt die muur misschien bij de colle ga's extra pijnlijk gevoeld." Ook NOS Laat zit nu aan z'n plafond, meent Ad van Liempt. Het huwelijk' tussen Achter het Nieuws en NOS Laat, met als nazaat Nova, komt voor beide rubrieken dus als redding. Poepje Witteman vindt de reactie van de TROS in dit verband om met Aktua een andere, luchtiger koers te gaan varen, niet van ka rakter getuigen. „Dat vind ik een beetje al te gemakkelijk hoor. Ik zou onder dezelfde om standigheden gezegd hebben: we zullen ze even een poepje la ten ruiken. Ik vind dat ze de competitie moeten aangaan en niet. zoals nu een beetje ge- De drie gezichten van wat een actuele, grondige en alerte nieuwshow moet worden: Maartje van Weegen, Paul Witteman en Charles Groenhuysen. foto dijkstra beurt, het hoofd in de schoot moeten leggen." De adjunct-hoofdredacteur van Nova verwacht overigens wél veel van Brandpunt, dat in het nieuwe uitzendschema op zondag de lucht in gaat. En dat is de enige dag dat Nova niet uitzendt. Paul Witteman vindt het vanuit journalistiek oogpunt be spottelijk, dat talentvolle men sen in 'Hilversum' maar één of twee keer per week aan de bak kunnen. „Alleen kijkers met een wiskundeknobbel kunnen uitre kenen wanneer hun favoriete rubriek op welke net uitzendt", schreef Witteman onlangs in TV Magazine, de gids van de VARA. Hij verwacht dat het niet lang zal duren, dat ook andere om roepen tot het inzicht zullen ko men, dat samenwerking voor actualiteitenrubrieken op een vast uur onontbeerlijk is. Ad van Liempt: „Het bestel heeft z'n goede kanten hoor. Maar op het gebied van actualiteiten leidt het snel tot versnippering en vervlakking." Bij VARA's Achter het Nieuws runde Paul Witteman z'n eigen winkeltje. Klein en overzichte lijk. Hij komt nu in een soort megafabriek terecht als een van de veertig schakeltjes. „Ik zal me flink blijven roeren en hoop dat de anderen dat ook zullen doen. Kijk, dat er wordt gezegd dat Achter het Nieuws hetzelfde is als Paul Witteman is, is bui tengewoon onrechtvaardig. Achter het Nieuws was zo goed, omdat er bekwame redacteuren werkten. Maar de presentator krijgt - onterecht - alle credits." VARA-achterban Geen problemen gehad met de rode VARA-achterban, omdat een gezichtsbepalende rubriek wordt opgeheven? „Nee, het is allemaal minder rood gewor den. Zowel de VARA zelf als de achterban. Dat verklaart mede, het protest zo gering is. Bovendien: de mensen krijgen nu iedere avond Achter het Nieuws." Zo'n opmerking zullen de col lega's van de NOS hem niet in dank afnemen. „Nee. je kunt ook zeggen dat ze elke avond Nova te zien krijgen In de tv-joumalistiek is het gebruikelijk dat redacteuren het na verloop van jaren iets rusti ger gaan doen en niet meer ze nuwslopend 'achter het nieuws' aanrennen. Voor het maken van bij voorbeeld tijdloze documen taires en praatprogramma's. „Als ik aan carrière denk. heb ik alleen termen van journalistiek plezier in gedachten. Ik denk niet in termen van macht maar in termen van journalistiek. In het bedrijfsleven is macht vaak het enige waar naar wordt ge streefd. Dat geldt voor mij niet. Ik denk ook, dat ik het leukste beroep van de wereld heb." Met een bestelbusje op zoek naar de dingen des levens HILVERSUM» JAN V Niets ligt vast bij het het nieuwe NCRV- programma 'Het Faberikaat', dat van avond voor het eerst is te zien. Sa menstellers Peter Faber, Henk van der Horst en |an Fillekers hullen zich aanvankelijk in stilzwij gen als wordt gevraagd wat voor soort program ma Het Faberikaat wordt. Uiteindelijk zegt Fille kers: „Een programma rond Peter Faber. en wij trekken met 'm op. En daar is een camera bij. Het Faberikaat is een mengeling tussen werkelijkheid en geconstrueerde werkelijkheid. Wij zijn zijn klankbord." Van der Horst: „Wij stellen steeds de vraag aan Peter: wat vind jij daar nou van?" Na enig trekken komt de aap echt uit de mouw: alles draait om Peter Faber. Zijn verbazing over de dingen des levens staat centraal. Het Faberi kaat kan bijvoorbeeld stil staan bij zaken als een overval op een bejaard dametje of de situatie in (voormalig) Joegoslavië. Satire? Ja en nee. Want gedrieën maken ze dui delijk dat het programma niet in een hokje valt te plaatsen. Faber: „Ik heb veel gedaan. Circus, to neel, film, werktheater en geschreven. Alles kan in Het Faberikaat samenkomen. Het hoeft niet bij voorbaat iets van een traan te hebben. Want ik ben eerder geneigd in het donkere het licht op te zoeken." Het Faberikaat moet volgens het trio een soort 'instituut' worden. Een rijdend en reizend insti tuut overigens. „En de auto is het symbool van het onderweg zijn." Met een bestelwagentje als rijdend redactiebureau, nog net te besturen met een klein rijbewijs, zoekt Het Faberikaat Fabers actualiteit op. Alles is aan boord. Zelfde golflengte Twee jaar geleden werd het idee geboren en sinds een half jaar wordt er concreet aan gewerkt. Is het voor Faber niet vervelend te moeten werken met mensen die elkaar al meer dan twintig jaar (onder andere via Farce Majeure) door en door kennen en dus uitmuntend op elkaar zijn ingespeeld? Voor Faber juist niet. „Het heeft wel iets rustigs. Jan en Henk zijn niet zo snel uit het veld te slaan. Dat is prettig want elke week moet er een pro gramma worden gemaakt. Bovendien zitten we op dezelfde golflengte, want je kunt niet voor elke uitzending eindeloos gaan discussiëren." In Het Faberikaat gaat het ook om typetjes. Jan Fillekers: „We gebruiken inderaad dezelfde ingre diënten als Koot en Bie. Maar onze vorm is heel anders. Wij hebben persóónlijke interpretaties. Er zullen heus wel eens scènes in voorkomen, die Koot en Bie in Keek op de Week ook gedaan zou den kunnen hebben. Overigens zoeken we niet naar een totaal nieuw programma. Dan ontstaat een soort krampachtigheid. Het wiel is al lang uit gevonden." (Vanavond op Nederland 1 om 22.34 uur) T\'-serie meer dan vervolg op speelfilm BROEK IN WATERLAND JOS HAAGMANS ry M e zou in haar eigen M dorpje best in de poli- tiek willen. Op haar manier opkomen voor de klei ne. maar daarom heel belangrij ke plaatselijke belangen. Lijkt Monique van de Ven schitte rend. „De politiek is voor mij net zo'n openbaring als wat ik allemaal geleerd heb van Henk Vrieselaar, de dierenarts. Dat is nou het interessante van mijn vak: dat je de kans hebt om steeds meer te leren. Ik heb wel eens gedacht om ermee op te houden, maar nu zie ik het weer helemaal zitten. Ik vertegen woordig nu zelfs de belangen van mijn collega-acteurs op de Filmdagen in Utrecht." Monique van de Ven maakt een blijmoedige en ontspannen indruk op het zonovergoten ter ras van een restaurant in het bijna onwezenlijk paradijselijke Broek in Waterland. Het is een van de 90 idyllische plekjes, die het decor vormen van de oer- Hollandse, zeven delige drama serie Iris van de TROS. Je zou Iris kunnen zien als een vervolg van de gelijknamige speelfilm, die in 1986 in de regie van Mady Saks en eveneens naar een verhaal van Felix Thijssen in de Nederlandse bio scopen te zien was. Ook daarin speelde Monique van de Ven de hoofdrol van de jonge vrouwe lijke veearts, die het opneemt tegen de vooroordelen, de arg waan, de achterklap en het con servatisme in een kleine platte landsgemeente. Extravert In de tv-serie zijn we aangeland bij 'de dag van vandaag'. Iris is door haar ontwapenende, extra verte gedrag en vooral ook door haar deskundigheid als veearts geaccepteerd door de wantrou wige boeren. Ze is zelfs gekozen in de gemeenteraad, in de frac tie van de plaatselijke hereboer, de ongekroonde koning van het dorp. Wat karakter betreft is dat haar anti pode: een verbitterde in zichzelf gekeerde, maar toch ook in zijn onverzettelijke on handigheid ontroerende man. Het is een schitterende rol van Joop Doderer, die daarmee niet terugkeert als Swiebertje op het vaderlandse scherm, maar met een echte karakterrol. „Alleen al het feit dat hij mee doet maakt dat deze veel meer is dan vervolg van de film. Voor zijn I uitstraling, zijn vakkennis en wijsheid heb ik echt enorme be wondering", zegt Monique van 1 de Ven. Het tv-optreden van haar bleef tot nu toe gek genoeg be perkt tot haar rol in Sil de Strandjutter, die stamt uit 1986. Ze zag de tv-versie van Iris j meteen zitten, niet in de laatste plaats omdat filmregisseuse Nouchka van Brakel, waarmee ze ook al een Vrouw als Eva en Een maand later gemaakt had, als werd aangetrokken. Het is ook onder de invloed van deze regisseuse, dat een aantal ei gentijdse kwesties, variërend van de positie van de kleine boer in de EG-molen, tot de dis cussie over euthanasie in Iris geïntroduceerd worden. „Dat maakt deze tv-serie zo geloof waardig. Daarmee probeer je mensen, die normaal alleen maar naar soaps kijken, ook nog wat na te laten denken", aldus het credo van Monique van de Ven en Nouchka van Brakel. Voordeel De serie is technisch als film opgenomen. „Wat dat betreft hoefde ik mij helemaal niet aan te passen. Het voordeel is dat het om zeven afleveringen van 50 minuten gaat. Dat wil zeggen dat er veel meer tijd besteed kon worden aan karakters. Wat dat betreft is deze Iris een ver dieping van de speelfilm." De filmische aanpak vindt ze van groot belang voor de toe komst van Nederlandse televisie en film. „Ik hoop echt dat fil mers hun arrogantie verliezen ten aanzien van televisie. Dat ze inzien dat televisie heel veel in teressante mogelijkheden biedt. En dat de televisie van de weer omstuit van de ervaringen in de filmerij kan profiteren", aldus Monique van de Ven. We worden onderbroken door een peloton fotografen die haar, nog net voor de schemer, willen vereeuwigen in een bootje tussen het riet en op het water. Als toevallig peddelt me nige Broek in Waterlander schijnbaar doelloos rond. De mare dat Monique van de Ven in levende lijve in hun dorp ver schenen is, veroorzaakt enig tu mult. Het komt haar nog op heel wat handtekeningen te staan. (Vanavond op Ned. 2 om 21.08 uur) Monique van de Ven als veearts Iris. CLOSE UP Jolanda Oukes Het team van Het Faberikaat: Henk van der Horst Peter Faber en Jan Fillekers. FOTO NCRV STRIPS BOLLEBOOM Ik volk krijgt de ko- r ning die het verdient elke tv-presentator het programma dat hij of zij verdient. Voor de mindere go den programma's met weinig diepgang en boeiende talk shows voor degenen die met kop en schouders boven de rest mi steken. Er zijn natuurlijk ook presenta toren die volkomen ten onrech te een programma krijgen toe gewezen en die dan ook nog eens per week op de buis ver- schijnen. Frank Masmeijer be- BOES hoort tot die categorie. Masmeijer is gemakzuchtig. Door zijn gretigheid om op het scherm te komen, accepteert hij elk programma dan hem wordt aangeboden. De NCRV is daar van goed op de hoogte en mag hem daarvoor dankbaar zijn. Want voor een programma als 'Goud en Nieuw' kwam natuur lijk alleen Masmeijer in aan- merking. Geen enkele zichzelf respecterende 'tv persoon I i jk- heid' zou het in zijn hoofd ha len z'n naam te verbinden aan een produkt dat bij menigeen een acute lediging van het darmstelsel tot gevolg heeft. Het is niet zo dat Masmeijer ab soluut niets kan. Het niveau van het begin van zijn tv-carrière ontsteeg zo af en toe zelfs de grauwe middenmoot, maar al lengs gleed zijn tv-optreden af naar een bedenkelijk peil. Dat is overigens geen reden om elk programma waaraan Mas meijer meewerkt zonder meer over te slaan. Ofschoon de ver leiding groot is. 'Dinges een programma dat hij al jaren geleden overnam van Martine Bijl. is nog steeds het bekijken waard. Het program ma, waarin kinderen woorden en uitdrukkingen omschrijven, wordt in feite gemaakt door de kleintjes zelf. Masmeijer doet alleen datgene waarvoor hij is ingehuurd: het spel leiden en de onderdelen aan elkaar babbe len. En dat is nog te pruimen. In 'Goud en Nieuw' loopt Mas meijer van begin tot eindtune rond met een glimlach van een bekend merk tandpasta en is al lesvan lallende Lola uit Lutjebroek tot krijsende Karei Frank Masmeijer alleseter. foto DIJKSTRA uit Mokum 'fantastisch' en 'geweldig'. In een poging een einde te maken aan zijn twijfels, roept hij per uitzending gemid deld tien keer 'gezellig hè?. Alsof hij van het publiek of de kijkers thuis een bevestiging wil heb ben dat het echt vreselijk gezel- lig is. In 'Dinges' gelukkig niets van dat alles. Masmeijer hoeft het niet gezellig te maken, want er treden geen artiesten op die Franks hulp nodig hebben. Er hoeft op de tribunes niet mee- gedeind en meegezongen te worden ter ondersteuning van de matige zangkwaliteiten van degene die op het podium staat. In 'Dinges' spelen de kinderen de rol van artiest. De omschrij vingen zijn in hun kinderlijke eenvoud amusement van de bovenste plank. Woorden wor den vaak zo letterlijk omschre ven dat het panel vaste le den: Martine van Os en Joris Lutz er niets van kunnen ma ken. Voorbeeldje: de omschrij ving van het woord sleutelbeen. 'Een bot waarmee je deuren opent.' Vrij nieuw onderdeel in Dinges is 'het probleem'. Frank legt de kinderen een probleem voor en de kinderen moeten zeggen hoe ze de zaak oplossen. De klein tjes komen vaak met zeer rigou reuze maatregelen voor de dag. Op de vraag wat moet je doen met een zenuwachtig vriendje antwoorden twee kinderen: „Hem geruststellen en mee pra ten." De derde, een olijkerd van drie hoog achter antwoordt bloedserieus: „Z'n kop onder dompelen in een bak koud wa ter. Dan gaat het vanzelf over. Masmeijer mag de kleintjes wel dankbaar zijn. Want vooral zij. maken het programma het be kijken waard. Mocht Dinges ooit van het scherm verdwijnen en dat is niet denkbeeldig aangezien be tere programma's de gang naar het omroeparchief hebben moeten maken is het voor Masmeijer bekeken. Degenen die griezelen van zijn presenta tie van 'Goud en Nieuw' zullen zich niet zo gauw meer met kof fie en koek voor de buis nes telen als Frank weer een nieuw programma presenteert. Ze we ten inmiddels dat voor Frank

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12