Meer vertentie op globetrotters Mühlbach ademt nog een beetje de sfeer van toen Toerisme Mühlbach info NIPO: 'Oostenrijk verliest terrein' MAANDAG 28 SEPTEMBER 199211 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBEL ST0 REISBERICHTEN Kirchberg populair bij Nederlanders Kirchberg (met de befaamdste pub van de AJpen, The Londoner) is bij Nederlanders verreweg de meest populaire wintersportbe stemmingvan Oostenrijk. Vorige winter boekte het toch betrek kelijk kleine plaatsje in de buurt van Kitzbühel 200.454 Holland se overnachtingen. Op eerbiedwaardige afstand komt Gerlos (151.140 overnachtingen) op de tweede en Solden (143.672) op de derde plaats. Saalbach Hinterglemm (131.951) en Zeil am See (114.523) schaarden zich eveneens onder de eerste vijf. fsWöus de Francej Pendelbus Franse wintersport Langzaam maar zeker is er in de afgelopen jaren een pendelbus dienst ontstaan tussen Nederland en de vooral bij het jongere publiek steeds populairder wordende Franse wintersportoorden. Naast de Skibus de France onderhouden ook NZH-Travel en de Pendel Expres een min of meer regelmatige verbinding tussen Holland en de Savoie respectievelijk Haute Savoie. De opstap plaatsen van de Skibus de France liggen verspreid door heel Ne derland. Er wordt gereden van 18 december tot en met (laatste terugreis) 17 april. Prijs voor een retour 219 gulden (Comfort Class) of 274 gulden (Royal Class), inclusief een ontbijt op de heen- en terugreis. Info: ANVR Reisbureau. Geen extra btw op reizen Floewel op 1 januari aanstaande de zogenaamde 'Europese Bin nenmarkt' van kracht wordt zullen de prijzen van tickets voor vliegreizen binnen de EG voorlopig niet worden belast met een extra btw. Volgens de nieuwe regelingen had dat wel gemoeten, omdat een Europese vlucht vanaf 1 januari wordt beschouwd als een binnenlandse vlucht. Ook van eventuele btw-tarieven op buitenlandse accomodaties zal de Nederlandse toerist de eerste maanden van 1993 en misschien zelfs het hele jaar door weinig of niets merken. Er moeten door de ambtenaren van de EG in Brussel nog te veel vragen worden opgelost, alvorens de btw over de hele linie kan worden ingevoerd. Volgens Gerard Couvreur, voorzitter van het Algemeen Neder lands Verbond van Reisondernemingen (ANVR) wordt gedacht aan een overgangsperiode van 18 maanden. „Maar een formele beslissing is daarover nog niet genomen. Zoals het er nu uitziet, veronderstel ik dat de extra btw niet voor de winter van '93/'94 in de reisprijzen zal worden doorberekend, misschien ook dan niet." Het btw-tarief op vervoer zal waarschijnlijk 6 procent gaan bedragen, dat op accomodaties gaat wellicht van land tot land verschillen. Draailift in Zwitserse Engelberg In Engelberg (centraal Zwitserland) wordt op 21 december de eerste draaibare cabine-skilift van de wereld in gebruik geno men. De noviteit verricht z'n werk tussen Stand en de top van de Titlis. Het binnenste gedeelte van de cabine draait tijdens de tocht een keer rond zijn eigen as. Ook nieuw voor Engelberg zijn de Ski en Country weken tussen 16 en 31 janauri. In die periode tooit het plaatsje zich op als een ski-oord in de Rocky Mountains en in plaats van gejodel zal in alle uitgaanderijen country mu ziek klinken. Info: VW Engelberg, telefoon 09-41-41941161 Toeristische praatpalen in België Evenals in Nederland is ook in België de toeristische praatpaal geïntroduceerd. Op 8 juli verscheen de eerste in het bureau van de VW aan de Grasmarkt in Burssel. De tweede is nu geplaatst in de grote hal van het Centraal Station van de Belgische hoofd stad. De zuil kan een etmaal lang onafgebroken worden geraad pleegd. In zes talen wordt informatie gegeven over logies, evene menten, attracties, schouwburgen, concerten enz. Ander nieuws uit België: in het weekeinde van 3 en 4 oktober kan met een en kel kaartje per openbaar vervoer door het hele land worden ge reisd. Vorig jaar maakten 400.00 reizigers gebruik van deze mo gelijkheid. Info: Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435-4327, Am sterdam, telefoon 020-6247562. déze speciale sis*fïn Pa9inate livfl'i/ plaatsen. Bel onze it/tzivA advertentie- O Oi afdeling. De ongebreidelde groei van het aantal skigebieden in de AJpen mag dan uit oogpunt van milieube scherming goeddeels aan banden zijn gelegd, dat neemt niet weg dat jaarlijks maar liefst 50 miljoen win tersporters het 'dak van Europa' beklimmen, al of niet uitgedost in bonte mo dekleuren en elkaar bijkans onder de voet lopend bij hetliftencircuit. Het zal niet lang meer duren of een naar rust hunkerende divi sie van dat leger vakantiegan gers gaat meer en meer op zoek naar nog ongerepte sneeuwge- bieden, bij voorkeur omzoomd door romantische dorpjes, waar je geen slag hoeft te leveren om een ligstoeltje in de zon. Bestaat dat nog in de Alpen? ja, zo'n skigebied is Mühlbach am Hochkönig in het Oosten rijkse Salzburger Land, even westelijk van de afslag Bischofs- hofen op de Autobahn Salz burg-Villach. Op weg naar mon daine oorden als Badgastein en Zeil am See suis je erlangs, zon der er ook maar even bij stil te staan dat zich hier, in de zoge heten Salzburger Kalkalpen, op schootsafstand een sldgebied bevindt dat nog een beetje de sfeer ademt van de vroege jaren zestig, toen er van een winter sport-explosie nog geen sprake was. 's Zomers is dit het domein van natuurgenieters die zich er al wandelend vergapen aan her ten en gemzen, vossen en steenadelaars, Edelweiss en sneeuwrozen. Maar 's winters ligt er doorgaans een dik pak sneeuw waarop het heerlijk ski- en is. Vijf dorpen Mühlbach fungeert als centrum en uitgangspunt van een nage noeg aaneengesloten traject van in totaal 160 km pisten, dat vijf dorpen omspant. Gewoon: bergje op, bergje af. Dan kom je vanzelf in het naburige Dienten en het verderop gelegen Hinter- thal en Hintermoos. Om vervol gens ook nog het knusse Maria Alm te bereiken moet je even met de (gratis) skibus, al zal dat niet lang meer duren want de MÜHLBACH INFO LUAl II Wl Vnl. sleepliften; ffii In aaneengesloten gebied, inclusief 1ÓV Groepsles volwasse- nen(3dagen): 152 Kinderopvang met ïp I diverse mogelijkheden voor alle lee linden M Fremdenverkehrsverband T| Mühlbach Telefoon: 1 i 09 436467.7235. Idem Dienten. tel 09 43 6461.263 en Maria Alm: 9 436584.7816 Oostenrijks Toeristenburo Stadhouderskade 2 1054 ES Amsterdam Telefoon: 020-6129682 Op weg naar de Hochkönig. ontbrekende lift ligt al op de te kentafels. Bovengenoemd traject, met een 'plafond' van een kleine 2000 meter, wordt landschap pelijk gedomineerd door een bijna-drieduizender aan de overzijde: de boven alles uitste kende rotskop die luistert naar de naam Hochkönig. Hier geen liften, maar wel een uitermate sportieve doe-het-zelf klim voor wie er zin in heeft. Vrijwel dage lijks is in gezelschap van een gids zo'n tocht te maken. Wie met zoiets nog geen erva ring heeft: het is een belevenis, Alpen Expres op zondag zeker op een mooie zonnige dag, al kost het flink wat ener gie. Je huurt voor één dag ski's met z.g. stijgvellen (kunnen bij contact met het sneeuwdek al leen voorwaarts en niet achter waarts) en speciale bindingen die de enkel vrijlaten. En dan maar in een mooie cadans zig zag naar boven. Niet constant naar de top kijken, want dat ontmoedigt. Een kwestie van een knop omdraaien. Je denkt bij jezelf: dit is fijn, dit is mooi. Voor je het weet zijn de uren van almaar voortsjakkeren ver streken en wacht je boven in het F.E. Matrashaus een dam pende terrine Erbsensuppe of anderszins, waarna de 14 kilo meter lange afdaling kan begin nen. Nogmaals: een extraatje voor avonturiers, maar iets heel speciaals. Twee metertjes De Hochkönig meet exact 2941 meter, aldus de zomerfolder van de VW in Mühlbach. Maar in december komen daar nog twee metertjes sneeuw bij, en de winterfolder verzuimt niet dit te vermelden: 2943. Je kan de plaatselijke VW zo'n kruide niersmentaliteit ook niet kwalijk nemen: jarenlang leefde de be volking hier van de koperwin ning, en dat was bepaald geen vetpoL Een viertal vitrines in het plaatselijke hotel-restaurant Ar- thurhaus doen dienst als een soort mini-museum vol restan ten van werktuigen die dateren uit een periode tot 2000 jaar vóór Christus, toen een indo- germaanse volksstam, Die Illyler genaamd, er met behulp van vuur en water al koper won. Op de een of andere manier werd in 1830 uit arren moede die koperdraad weer opgepakt, maar door het prijsverval op de wereldmarkt moest men er in 1977 defintief mee kappen en omarmden de Mühlbachers op gelucht het wintertoerisme, waarvoor intussen een netwerk van voornamelijk (lange) sleep liften was aangelegd. En die overmaat aan sleeplif ten is vermoedelijk de enige re den waarom het grote publiek tot nu toe Mühlbach en omge ving liet voor het was. Want voor het overige kan dit gebied de toets der kritiek doorstaan, al kent het maar één zwarte afda ling. Voor de liefhebbers van veel blauw en een beetje rood is het daarentegen een dorado. Nostalgie Met hier en daar ook nog een snufje nostalgie, zoals die och tend op het oefenweitje aan de voet van de Hochkeil, waar plaatselijke vedetten in ouder wetse wintessportkledij een de monstratie gaven op antieke te- lemark-ski's met leren banden om de schoenen, die nog het meest lijken op ouderwetse Friese doorlopers. Een Obstler, hup, met het babyliftje omhoog, dan in sierlijke bogen omlaag, en nog een Obstler. Maar daar bleef het dan ook bij. Want een pistepolitie, waar voor het op sommige Alpenhel lingen vol benevelde snelheids monsters en levensgevaarlijk jonglerende snowboard-duivels zo nu en dan de hoogste tijd wordt, zal in Mühlbach voorlo pig niét nodig zijn. AFSTAND AMSTERDAM: 1050 km (Autobahn Salzburg-Villach tot Bischofshofen, daarna nog 10 km bergopwaarts; ongeveer 1 uur reizen vanaf de Oostenrijkse grens). HOOGTE: 854-2943 meter. LIFTINSTALLATIES: 45 voornamelijk sleepliften over in totaal 160 km pisten (het gehele aaneengesloten gebied, incl. Dienten, Hinterthal, Hintermoos en Maria Alm). WACHTTIJDEN: niet of gering. MOEILIJKHEIDSGRAAD: voornamelijk blauw en rood. SKIPAS 6 DAGEn: 185,-; 3 dagen 152,-. SKILES (groepsles volwassenen, 3 dagen): 152,-. LANGLAUFMOGELIJKHEDEN: in de gehele omgeving aanwe zig; veel korte loipen. VERDERE SPORTIEVE ONTSPANNING: cursussen snowboard en monoski; wandelingen. KINDEROPVANG: diverse mogelijkheden voor elke leeftijd. NADERE INLICHTINGEN: Oostenrijks Toeristenburo, Stadhou derskade 2. 1054 ES Amsterdam (020-6129682); Fremdenver kehrsverband Mühlbach (09/43/6467/7235); idem Dienten (09/43/6461 /263); idem Maria Alm (09/43/6584/7816) Les Saisies geschikt voor all round skiër Touralp Amsterdam, specialist! in wintersportreizen naar Frankrijk, heeft voor het eerst Les Saisies in het programma opgenomen. Het in Nederland! tot nu toe vrij onbekende plaatsje fungeerde tijdens de Olympische Winterspelen als gastheer van de langlaufers die op de sneeuwzekere hoogte vat 1650 meter ruim tachtig kilo- J meter loipes tot hun beschik king hadden. Die afstand is nu uitgebreid tot meer dan hon derd. Wie er gebruik van wil maken moet - net als bijna overal elders in Frankrijk - eert pas kopen, maar dan heeft hij wel toegang tot prima secun daire voorzieningen zoals wax- ruimtes, douches en kleedgele; genheid. Overigens biedt Les Saisies de allround wintersporter tevens een redelijk groot aantal alpine- afdalingen (in totaal 100 kilo meter - niet aaneengesloten). Prijzen per week (op basis van volpension met logies in het voormalige Olympisch Dorp) vanaf 662 gulden. Zoals gebrui kelijk in Frankrijk, moet reke ning worden gehouden met goede, maar niet al te ruimbe meten kamers. Tweede noviteit bij Touralp is de mogelijkheid om als mini- groep te boeken. Vooral aan trekkelijk voor jongeren, lijkt het. Bij gezelschappen van mi-, nimaal tien betalende passa giers worden kortingen ver leend - afhankelijk van de pe riode en accommodatiekeuze - van 116 tot 333 gulden op de to tale reissom. Ski France Vacan- ces uit Heiloo biedt die moge lijkheden eveneens, maar dan moet de 'party' uit minstens 21 personen bestaan. Er wordt dan betaald voor 20, terwijl er ook nog een gratis skipas wordt uit gedeeld. Een voordeeltje dat kan oplopen tot (in Les Arcs) meer dan 1.000 gulden. Info bij respectievelijk Tou ralp, telefoon 0 20 - 627 90 12 en Ski France Vacances 0 72 - 33 93 23. Jeugd-skireizen bij Snowstars Onder de merknaam Snowstars heeft NBBS een brochure uitge bracht met skireizen voor jon geren tussen de 10 en 21 jaar. De reizen vinden uitsluitend plaats tijdens de schoolvakan ties en worden uitgevoerd per luxueuze touringcar. Reisdoelén zijn onder meer Valmorel, Les Arcs en Chamonix in Frankrijk en Scheffau, Zauchensee en Reith in Oostenrijk. Verblijf kan worden geboekt op basis van half- en volpension en een ski pas plus begeleiding van een zogenaamde snowguide is bij de prijs (afhankelijk van be stemming, periode en tijdsduur tussen de 799 en 1439 gulden) inbegrepen. Info: ANVR Reisbureau. Uitbreiding sun- en citybreaks Bij Evenementsreizen zijn de mogelijkheden tot het maken van zogenaamde sun- dan wel citybreaks voor de komende winter flink uitgebreid. De sun- breaks gids van de Amsterdam se reisorganisatie is een pure accomodatie-brochure. De va kantieganger bepaalt zelf de duur van het verblijf en het tijd stip van heen- en terugreis. In totaal worden 33 accommoda ties (hotels, appartementen en bungalows) aangeboden in on der meer Spanje (Andalusië en de Canarische Eilanden) en Portugal. Er wordt gevlogen per Transavia lijndienst. In het citybreaks programma zijn 20 steden binnen en buiten Europa opgenomen. Naast de populaire bestemmingen (Pa rijs, Londen, Rome) zijn ook Florence, Maastricht, Bnigge, Cairo, New York en Venetië in de goed verzorgde gids te vin den. Info: ANVR Reisbureau. Volgens een onderzoek van het NIPO kiezen steeds minder Nederlanders voor Oostenrijk als wintersportland. Het aan deel zou in een jaar zells zijn gezakt van 67 (winter '89/'9Ö) tot 40 procent (winter '90/'91). De cijfers worden door direc teur Tony Winkler van het Oos tenrijks Toeristenburo in Am sterdam overigens te vuur en te zwaard bestreden en ook bij de 'concurrentie' keek men vreemd op van de in het vak blad Reisrevue gepubliceerde statistiek. Daaruit bleek tevens dat Zwitserland nu 20 procent van de markt zou hebben (bijna een verdubbeling in vergelijking met een jaar terug), Duitsland 14 procent en Frankrijk 12. Winkler „Onbegrijpelijk, dat is toch waanzin? Iedere insider kan vertellen, dat Oostenrijk el ke winter ruim zevenhonderd duizend Nederlandse gasten heeft op een totale markt van zo'n 1,2 miljoen. Ik heb er niet eens een zakcomputer voor no dig om uit te rekenen dat we dan op ongeveer 60 procent zit ten en zo is het al jaren. Die 67 procent van '80/'90 waar het NIPO het over heeft, slaat ook nergens op." René Bos van het NIPO houdt echter staande dat de cijfers on danks het betrekkelijk 'geringe' aantal waarnemingen (5.000) redelijk betrouwbaar zijn. „Ik stond er zelf ook van te kijken, maar het is niet anders. Als er al sprake is van een afwijking, dan bedraagt die ten hoogste 7 of 8 procent. Maar dan nog houdt dat dus in dat Oostenrijk sowie so minder in de belangstelling staat en dat Zwitserland de gro te winnaar is." Redenen voor het gedrag van de Nederlandse wintersporter kan Bos niet geven. „Dat heb ben we niet onderzocht. Maar onder meer de sneeuwsituatie in de winter van '90/'91 zou tot deze trend bijgedragen kunnen hebben. In Zwitserland was die toen namelijk beter. Ook geloof ik dat de nieuwe generatie skiërs zich meer thuisvoelt op de langere, moeilijkere en hoge re pistes van de Zwitsers." Winlder: „Ook onzin. Alsof wij geen hoge en moeilijke afdalin gen hebben." Overigens komt zowel de ANWB als het CBS op heel an dere cijfers uit dan het NIPO. De ANWB heeft in z'n prognose voor de winter van '92/'93 de volgende verdeling opgenomen: Oostenrijk 58 procent, Duits land 18, Zwitserland 12, Frank rijk 9 en de rest 3. Dit komt on geveer overeen met het over zicht dat het CBS begin 1992 publiceerde over dé jaren 85-90. Ook toen had Oostenrijk een marktaandeel dat om en nabij de 60 procent schommelde. Al voor 87 gulden per Alpen Expres heen en weer naar Oostenrijk. fo to pr Van 3 januari tot en met 7 maart zal er tussen Nederland (Den Haag CS) en Oostenrijk/I talië ook een Alpen Expres op zondag rijden. Een kaartje voor deze dienst is afhankelijk van bestemming en wijze van ver voer (standaardklasse, toeris tenklasse, ligrijtuig of slaaprij- tuig) tussen de 100 en de 120 gulden goedkoper dan een tic ket voor de vrijdagse editie (van 18 deember tot 20 maart). Er is al een zondagretour van 87 gul den. De populairste Nederlandse wintersporttrein doet in Oos tenrijk onder meer Kirchberg, Kitzbühel, Zeil am See en Malï- nitz (Karinthië) aan en heeft Bolzano als eindstation. Ook rij den er Alpen Expresses tussen respectievelijk Nederland en Zwitserland (vertrek elke vrij dag) en Nederland en Frankrijk (vertrek eveneens elke vrijdag). Info: BUjettencentrale Utrecht, telefoon 0 30 - 950 911 ZWITSERLAND ITALIË C GPD/Hwlmt Dagblad SLOVENIË Naar DUITSLAND OOSTENRIJK Amsterdam -> Mühlbach (via Salzburg-Villach en afslag Bischofshofen): 1050 km t\&

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10