Leidsch Dagblad Brinkman dreigt PvdA met crisis 9Ferrari echt een auto voor koning Bernhard' Enquête en videobeelden over 3 October optocht Vijfjaar cel na doden van adoptiekind Plastic paleis Kledinginzamelaars op de vingers getikt Gevangenen vrij in Zuid-Afrika ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39966 LOSSE NUMMERS 1.50 Bijzonder onderwijs 3 Het lijkt vloeken in de kerk, maar binnen het CDA staat de wetgeving voor christelijk onderwijs ter discussie. Milieuplannen 5 Drie ministers van het CDA hebben zich in het kabinet gekant tegen het nieuwe nationaal milieubeleidsplan. Kernwapens COS 7COS-kemwapens staan nog steeds op de VS gericht, aldus de mili taire bevelhebber van het GOS, Sjaposjnikov. Willink a Het Stedelijk Muse- Z. I um exposeert 81 zelden getoonde werken van de magisch realist Ca- rel Willink VANROYC.S. ADVOCATEN CORRESPONDENT Het eerste exemplaar van de nieuwste Ferrari, een coupé met de naam 456 GT, gaat naar prins Bemhard. De Italiaanse sportwagenfabrikant maakte dat bekend tijdens een voorpre sentatie in Brussel. De prins zal voor de wagen, die door Ferrari- directeur Luca Di Montezemolo een „droom op vier wielen'' werd genoemd, rond een half miljoen gulden moeten neertel len. De Italiaanse krant La Stampa, net als Ferrari eigen dom van Fiat, wijdde een hele pagina aan het nieuwe parade paard en schreef dat Ferrari on danks de tegenvallende resulta ten in de Formule I-racerij, een mythe blijft. Als bewijs daarvoor geldt, volgens La Stampa, het feit dat 'koning' Bemhard van Nederland, „die een groot Fer rari-kenner en gepassioneerd verzamelaar is, als eerste de 456 GT heeft besteld". De prins krijgt een zeer bijzondere Ferra ri, wat ook blijkt uit de donker blauwe kleur (een Ferrari is nor maal rood) waarin ze wordt ge leverd. De 456 GT is een coupé, maar heeft twee ruime zitplaat sen achterin. Volgens Di Mon tezemolo is de wagen, waarvan de (aluminium) carrosserie is ontworpen door de beroemde designer Pininfarina, „natuurlijk sportief, maar ook statig, luxu eus en comfortabel". Echt een auto voor een koning, vult de journalist van La Stampa hem Maar bij een Ferrari gaat het toch om wat er onder de motor kap zit. De 456 GT heeft een ge katalyseerde 5-liter-motor met 12 cilinders, goed voor een top snelheid van 315 kilometer per uur. Optrekken naar 100 kilo meter per uur duurt niet meer dan vijf seconden. Dankzij een benzinetank van 120 liter kan de wagen, zo meldt de fabrikant trots, bij een snelheid van 250 kilometer per uur 450 kilometer afleggen zonder te tanken. Het benzineverbruik is 1 op 4, maar een kniesoor die daar op let. Ferrari is heilig in Italië, maar er is toch moed voor nodig om een auto van een half miljoen op de markt te brengen nu het land kampt met ongekende economische problemen. De Montezemolo: „Wij verkopen emoties. Ik hoor veel pessimisti sche verhalen over de econo- De nieuwe Ferrari 456 GT. mie. Wij willen juist een belang rijk signaal geven van vitaliteit en arbeidsvreugd." Over de verkoop van zijn dure wagens maakt de directeur zich geen zorgen. Hij haalt oprichter Enzo Ferrari aan. die heeft ge zegd dat „er altijd 1.500 gekken in de wereld zijn die een uniek produkt als het onze willen heb ben". Ferrari, die vier jaar gele den overleed, heeft tot nu toe gelijk gekregen. Ferrari floreert. Het bedrijf verkocht vorig jaar FOTO'AP 4.487 wagens en boekte een omzet van 860 miljoen gulden. Ruim 75 procent van de pro- duktie belandt in het buiten land. De 456 GT zal in oktober op de autosalon van Parijs officieel aan het publiek worden ge toond en vanaf volgend jaar mei In de handel zijn. De fabriek uit Modena zal van het model jaar lijks 400 tot 500 exemplaren produceren. 'Niet sleutelen aan voorstel over WAO' leiden De optochtcommissie van de 3 October Vereeniging gaat tij dens de optocht op 3 oktober een enquête houden onder 15.000 van de naar schatting 150.000 mensen langs de route. De Vereeniging wil zo een dui delijk inzicht krijgen hoe Lei- dens Ontzet in het algemeen en de optocht in het bijzonder wordt beleefd. Voor het houden van de en quête is onder meer gekozen omdat de route van de optocht is veranderd. Gevraagd wordt onder andere of het aanvangs- tijdstip goed is, of de tocht per se door de binnenstad en de Haarlemmerstraat moet en of de samenstelling van de stoet (ruiters, muziek, praalwagens) naar wens is. In de enquête wordt naast een tiental vragen EINDE ZOMERTIJD In de nacht van zaterdag op zondag wordt om 03.00 uur de klok officieel een uur teruggezet. In-1993 zal de zomertijd weer Ingaan op zondag 28 maart om 02.00 uur. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Bosnische Vluchtelingen in Nederland. Apathie onder 'ontheemden' in de kazerne van Zuidlaren. Katwijk aan de Maas: ook buiten het carnaval maakt men zich maar zelden druk. In de meeste gevallen gaat het goed, maar soms sluimert onder de oppervlakte het Racisme Topcompositie van topgitarist. De 'Misa Flamenca' van Paco Pena. Denkwijzen Dubbelleven. Collectebus van Bio-vakantieoord rammelt voor revalidatie. Caritas in de bioscoop. Onze taal ook ruimte gelaten voor op- of aanmerkingen. De enquête is ook opgesteld met het oog op de 100ste vie ring van 3 oktober volgend jaar. De formulieren kunnen tot 19 oktober ingevuld worden ver zonden naar postbus 10400 in Leiden. Eind volgende maand worden de bevindingen be kendgemaakt. De Haarlemmerstraat blijft dit jaar tijdèns Leidens Ontzet niet helemaal verstoken van de 3 oktober-optocht. Op een groot scherm van twee bij drie meter zullen vanaf 15.00 uur, terwijl de optocht elders door de stad trekt, 'live' videobeelden van de stoet worden uitgezon den. Het scherm komt te han gen ter hoogte van café de Ver gulde Kruik. De video-vertoning is een initiatief van de winke liers P. Labruyere en H. Seis- veld. CDA-kamerlid Koffeman weer voor rechter amsterdam anp Het CDA-Tweede-Kamerlid G. Koffeman (44) moet opnieuw voor de rechter verschijnen op verdenking van gesjoemel met neveninkomsten. Op 6 oktober buigt het Amsterdamse hof zich over zijn zaak. Koffeman wordt ervan ver dacht in 1989 neveninkomsten niet te hebben opgegeven en zo de overheid te hebben opgelicht voor ruim 12.000 gulden. De rechtbank in Utrecht sprak Kof feman hiervan in maart vrij. Toen kon niet worden aange toond dat het kamerlid en oud voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) valsheid in geschrifte had ge pleegd. De boete van 15.000 gulden die de officier van justi tie eiste, werd dan ook niet op gelegd. Het openbaar ministerie ging tegen dit vonnis in hoger beroep. Koffeman stopte inder tijd met werken als kamerlid toen deze zaak voor ophef zorg de. Na de uitspraak van de rechtbank ging hij weer aan het werk, ondanks het hoger beroep dat werd ingesteld. CDA-fractievoorzitter Brinkman dreigt met een breuk in de coalitie als de PvdA vasthoudt aan het ontzien van be staande gevallen in de WAO. Als de PvdA geen water bij de wijn doet, zo zegt Brinkman vandaag in een interview met het Eindhovens Dagblad, is het volgens hem gedaan met het kabinet. Hij zegt het debat over de WAO in okto ber een „forse leeuw op de weg" voor de coalitie te vin den. litiek zich ongeloofwaardig zou maken wanneer ze nu weer de maatregelen versoepelt, terwijl het probleem alleen maar ero- ter is geworden." En: „Wat heb je er aan als het beeld van deze coalitie achteraf is: om de grote kwesties ziin ze heengelopen." Als alle huidige WAO-ers on der de vijftig jaar zouden wor den ontzien, is Brinkman er „beducht voor dat de ingreep den haac anp De fractie van de PvdA vindt dat van een ingreep in de WAO moet worden afgezien, omdat het aantal arbeidsongeschikten niet verder toeneemt. Brinkman voelt er echter niets voor weer te gaan sleutelen aan het voor stel van het kabinet, waaraan de PvdA zich volgens hem toch ook heeft gebonden. „Het zaak je is al zo aangelengd dat de po- dan te slap zal blijken te zijn'ten. Hij vraagt zich af of het te ver dedigen is „dat je tot in lengte van jaren een verschil laat be staan tussen zittende WAO-ers en nieuwe gevallen„In feite leg je je op die manier neer bij ruim 800.000 mensen definitief aan de kant. En over twee |aar moet je dan alsnog ingrijpen." Brinkman wil de WAO-maat- regelen vóór 1 januari hebben geregeld. Maar als de PvdA blijft aandringen op wijzigingen in het voorstel, dan zal het CDA volgens Brinkman er niet voor terugdeinzen ook te zeggen dat „alles anders moet. Er liegen nog tal van alternatieven.' Hij doelt daarmee op het voorstel van de Sociaal Economische Raad, dat veel harder uitpakt voor nieuwe arbeidsongeschik- Philip Brooks De afwezigheid van sentimentali teit In Christus' betrekkingen tot de mensen is hetgeen zijn teder heid zo innig roerend maakt VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Financiën Programma's Regio - Sport23,24 Zaterdags bijvoegsel 35 t/m 44 VANDAAG OOK PERSONEEL PLUS PAGINA'S 29 t/m 34 HET WEER Nazomer Zonnig en middagtemperatuur van 20 graden op de Waddenei landen tot 24 m het zuiden van het land Wind uit zuid tot zuidoost, matig, kracht 3 a 4. langs de kust nu en dan vnj krachtig, 5 Zondag warm en zonnig advisering. levvzmg en begeleiding door gekwalificeerde roedewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk tel 0171946566 fax 01719-48547 haarlem arthur maandag Vijf jaar gevangenisstraf, een jaar meer dan geëist. Daartoe veroordeelde de Haarlemse rechtbank gistermiddag de 37-jarige vrouw uit Usse die twee adoptiekinderen zo ern stig mishandelde, dat een van hen is overle den. Het tweede kind is levenslang zwaar inva lide. „Ik moet bijna zeggen dat ze allebei om het leven zijn gekomen", stelde officier justitie mr. C. van Spierenburg eerder op de zitting. Het eerste kind. afkomstig uit Etiopië, overleed in september 1989, offi cieel na een val van de trap. Justitie stelde een onderzoek in. maar zag onvoldoende grond om stappen te ondernemen. Het on derzoek werd echter heropend toen dit jaar met een tweede Etiopische baby, die een jaar oud was. iets mis ging. De vrouw gaf toe dit kind zo zwaar te hebben mishandeld dat het onder meer zwaar hersenletsel opliep. De Lissese zou geïrriteerd zijn geraakt door het gedrag van de baby. Tevens gaf zij toe het eerste kind. dat steeds huilde, in een vlaag van rade loosheid tegen een muur te nebben ge gooid. Onderzoekers van het Pieter Baan Cen trum hebben vastgesteld dat de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. De rechtbank is het daarmee eens De vrouw wordt echter buitensporig gewelddadig ge drag verweten tegenover aan haar zorg toe vertrouwde kinderen. Misdadigers in de rij voor vingerkootjes londen Buckingham Palace is dezer dagen volledig in plastic gehuld. Het koninklijke paleis in Londen krijgt een opknapbeurt de eerste sinds tokyo» the independent De Japanse chirurg Mitsuo Yos- himura krijgt steeds meer te maken met misdadigers die hun leven willen beteren. Leden van de Japanse maffia, yakuza, die een foutje hebben gemaakt, plegen een vingerkootje af te haldcen als boetedoening. Daar door zijn de maffialeden ogen blikkelijk herkenbaar. Degenen die stoppen met hun misdadige levenswandel proberen de ver minkingen ongedaan te maken. Yoshimura herstelt de vingers door middel van transplantatie van een tecnkootje en heeft In middels een wachtlijst tot vol gend jaar mei. De ingreep kost 14.000 gulden. De ex-yaAruza-leden hebben het er graag voor over, want een gewone baan zit er niet in voor iemand die een paar kootjes mist. Koningin Wilhelmina Fonds wint kort geding rotterdam - gpd De Stichting Kleding Inzame ling (SKI) mag niet langer ge bruik maken van de woorden 'tot steun aan de kankerbe strijding in Nederland'. Dat heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. ter Kuile, bepaald. Hij deed gisteren uitspraak in het door het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) aangespannen kort geding. Gebruikt de SKI het woord 'kankerbestrijding' toch in haar inzamelingsactie, dan staat daar bovendien een dwangsom van duizend gul den boete per dag op. „Voor het KWF is dit een be langrijke advocaat tink. „Het staat nu vast dat de naam is beschermd en niet zo maar mag worden gebruikt. Althans, het woord kankerbe strijding mag niet worden ge bruikt als daarmee de indruk wordt gewekt dat het KWF er bij is betrokken", aldus de ad vocaat. Wefers Bettink benadrukt dat het vervelend blijft dat het tot een kort geding moest ko men tegen de Stichting Kle ding Inzameling, „maar het was het laatste redmiddel, na dat andere pogingen om tot een vergelijk te komen, waren mislukt." Mandela en De Klerk her\>atten vandaag onderhandelingen johannesburg p.v nuusenburg correspondent De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren ingestemd met de onmiddellijke vrijlating van 150 politieke gevangenen en daar door de weg vrijgemaakt voor de ontmoeting tussen president De Klerk en ANC-leider Mande- la. Zij komen vandaag bijeen om een oplossing te vinden voor de crisis in het land. Het is hun eerste ontmoeting sinds het ANC drie maanden geleden de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel afbrak. Op een persconferentie in Jo hannesburg zei ANC-onderhan- delaar Ramaphosa dat de vrijla ting van de gevangenen en de toezeggingen van de regering om maatregelen tegen het ge weld te nemen „een gezonde basis vormden om de top te houdenBeide partijen hebben ruim twee weken op het scherp van de snede over deze kwesties onderhandeld. Ramaphosa zei gisteren dat de regering ook akkoord is ge gaan met de gefaseerde vrijla ting van de resterende, naar schatting 200, gevahgenen. Alle gevangenen moeten op 15 no vember zijn vrijgelaten. De eerste gevangenen zijn in middels al op vrije voeten ge steld. Maandag worden de meest omstreden gevangenen, drie leden van het ANC-leger (Umkontho we Siswe. Speer der Natie), vrijgelaten /ij haddwi levenslang gekregen wegens aanslagen op burgerdoelen waarbij onschuldige slachtoffers zijn gevallen. In ruil voor hun vrijlating zou het ANC volgens krantenberich ten hebben ingestemd met een algehele amnestie voor misda den die tijdens de apartheidsja ren zijn gepleegd door militai ren. politiemannen en ANC-le- den. De amnestie, een eis van de regering, wordt afgekondigd, zodra een overgangsregering met de zwarte oppositie is geïn stalleerd. Het ANC brak het overleg in juni af na het bloedbad in het zwarte woonoord Boi patong waarbij 39 mensen omkwamen Hd WC mi i<ir di npdng daarvoor aansprakelijk. De politieke crisis werd nog groter door de slachting in het thuisland Ciskei. Daarbij wer den begin deze maand 28 ANC- aanhangers hij een protestmars tegen de Ciskeise leider Gqozo door veiligheidstroepen dood geschoten. Na deze laatste tragedie be sloot het ANC twee weken gele den de contacten met dc rege ring te herstellen om een afglij den naar een burgeroorlog te voorkomen. Molenviergang blijft malen AARLANDERVEEN RUUD SER De Aarlanderveense molen- viergang blijft in gebruik. Het waterschap De Aarlanden. de provincie Zuid Holland en de gemeente Alphen zijn het eens geworden over de toe komstige functie van de mo lens. De vier molens blijven de polder bemalen. Pas wan neer de capaciteit van de molens om wat voor reden dan ook ontoereilnul i springen elektrische gemalen bij. Het waterschap heeft ja renlang overhoop gelegen met de provincie, de ge meente Alphen en de actie groep 'Houd de molenvier gang in werking'. Het water schap staat voor optimale beheersing van het waterpeil en wilde daarvoor volauto matische gemalen houwen. De andere partijen wilden de molens 's werelds laatste werkende molenviergane handhaven als belangrijkste bemalers van de polder De hulpgemaien worden veel groter dan provincie rn gemeente oorspronkelijk hadden voorgesteld Het wa terschap oat de polder nu optimaal kan bemalen en de andere partijen die de molens handhaven als hoofdbemaling zijn blij met deze oplossing. Wie de extra kosten voor oe grotere hulpgemalen moet betalen, is nog niet bekend. hoelang;! KUNTU NOG ZONDER? M.|n abonnement betaal >k daarna M.,n I Per maand 27.80) I titcbe betaling' IVkwerteel (180.10)vieeccept- j Naam en voorletter* Telefoon (ivm controle bernrgmgi I Nummer benfc/g*orefcenang LeeJac* Dagblad Antwoordnummer 10060 2300 VB Lwden 8 "7i2Hr400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1