Leidsch Dagblad Radio-actief afval niet meer in zee Telefoons bij GGD staan roodgloeiend DE DANKBARE BOLCHRYSANT. Roulette- estafette daagt Staat 7 toekomst best te pra ten valt over een geza menlijke staat van Israëli's, Jordaniërs en Palestijnen. Overval op bankfiliaal aan Kooilaan Bij noodweer Frankrijk 22 doden Bonn en Parijs eens over aanpak crisis 'Ze zullen ons van camping Duinschoten moeten slepen9 Tweezitter die de trend volgt? WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39963 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 LEIDEN OLAF VAN RIJNSOEVER Speel elke dag In het casino, zonder ooit aan de rouletteta fel te hoeven staan, en maak kans op een miljoen gulden. Het leek zo'n mooi idee van het Leidse bedrijf Roulette- esta/ette. Minister Andriessen (economische zaken) en staatssecretaris Kosto (justitie) staken er echter een stokje voor door in allerijl de Wet op de Kansspelen aan te passen. Roulette-esta/ette vindt dat de bewindslieden te haastig te werk zijn gegaan en heeft voor vandaag een kort geding tegen de Staat aangespannen. Het Leidse bedrijf biedt mensen de mogelijkheid om dagelijks 1,45 gulden in te zet ten in het Amsterdamse Hol land-casino. Voor de bemidde ling rekent Roulette-esta/ette eenzelfde bedrag. De prijzen kunnen oplopen van 10 gulden tot een miljoen gulden. Advo caten, belastingadviseurs en accountants hebben daaraan niets onregelmatigs kunnen ontdekken. Roulette-esta/ette wilde aanvankelijk op 1 sep tember met zijn activiteiten beginnen. Drie dagen eerder kreeg het rijk echter lucht van de plannen. Nog dezelfde dag tekenden minister Andriessen en staatssecretaris Kosto een noodwetje, waarin werd be paald dat in een casino niet via bemiddeling gespeeld mag worden. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog dat een wet zo snel is gemaakt en bekrachtigd. Pagina Leiden: Roulette- esta/ette slachtoffer van eigen eerlijkheid. Flannel ruitshirt. 100% katoen. In 5 kleuren. Normaal 49.95 Minister Kok 2 Minister Kok ging te ver met zijn optreden bij Catharine Keijl. Beleids- voorlichting via gesponsor de media is taboe. Immigratie 5 Tussen de regerings partijen CDA en PvdA dreigt een conflict te ont staan over de gezinsher eniging. Gezamenlijke staat Georgie Fame Rabin vindt dat er in de Georgie Fame (49) Z U beweegt zich al meer dan dertig jaar in het grensgebied van jazz en rhythm and blues Nieuw verdrag ter bescherming van zeemilieu Frankrijk en Groot-Brittannië dumpen de komende vijf tien jaar geen radio-actief afval meer in de Atlantische Oceaan. Twaalf andere Europese landen, waaronder Ne derland, zullen helemaal geen radio-actief afval meer in zee storten. Dat is vastgelegd in een internationaal ver drag ter bescherming van het zeemilieu. Veertien Eu ropese ministers hebben dat verdrag gisteren in Parijs ondertekend. parus anp-dpa-seapressniet verder willen gaan dan een opschorting van het storten ge- Minister Maij-Weggen (verkeer durende vijftien jaar. Zij ziet waterstaat), die Nederland echter in het standpunt op de conferentie vertegen woordigde, betreurt het dat Frankrijk en Groot-Brittannië ze twee landen een vooruitgang in vergelijking met vroeger. De Britten zouden nog aarzelen over een definitief verbod om dat zij de mogelijkheid willen openhouden oude atoomon derzeeërs in zee af te zinken. In het nieuwe milieuverdrag voor de Atlantische Oceaan en aangrenzende zeeën is een aan tal principes overgenomen van de milieuconferentie die de Ver enigde Naties afgelopen zomer organiseerden in Rio de Janeiro. De Noordzeelanden hebben gisteren ook een verklaring on dertekend waarbij de bevoegd heden van de nationale regerin gen bij het beschermen van de Noordzee worden vergroot. In de Parijse verklaring is be paald dat er in het Noordzeege bied op korte termijn een zoge noemde Exclusieve Economi sche Zone (EEZ) zal worden in gesteld. Een EEZ geeft landen de bevoegdheid om juridische stappen te nemen tegen over tredingen van internationale milieuvoorschriften. Dat is vooral van belang bij het optre den tegen illegale olielozingen. De regeringen van de Noord zeelanden krijgen ruimere be voegdheden om rekening te houden met het milieu bij on der meer wetenschappelijk on derzoek, activiteiten van boorei landen, visserij en ontgrondin- leiden emiel fangmann De Nutsspaarbank aan de Kooi laan in Leiden is vanochtend rond tien uur overvallen door twee gewapende en gemasker de mannen. Nog onbekend is hoe groot de buit was. De twee overvallers vluchtten met een Saab Turbo, waarmee een derde man stond te wach ten. De wagen werd tien minu ten later op de hoek van de Amaliastraat en de Molenstraat aangetroffen. Een onderzoek met honden bij de auto had geen resultaat, omdat de over vallers peper hadden gestrooid. De overvallers waren beiden ongeveer 1,70 meter lang. Het zou gaan om een man met don ker krullend haar en donkere kleding, en om een man met een gezet postuur. De politie gaf na de overval groot alarm en schakelde ook een helikopter van de Rijkspoli tie in bij het onderzoek. Die hing boven Gouda en was bin nen drie minuten in Leiden. Aan de Kooilaan was vanmor gen bij de bank een enorme toeloop van nieuwsgierige scho lieren uit de omgeving. Ook werd familie van bankpersoneel gealarmeerd om hun bij de bank werkzame familieleden op te vangen. Rond kwart voor elf konden de eerste personeelsle den de bank verlaten. monteux Het noodweer dat gisteren grote delen van Zuid-Frankrijk teisterde, heeft zeker 22 mensen het leven gekost. Tientallen huizen zijn verwoest en hele regio's zijn van de buitenwereld afgesneden. In de departementen Ardeche, Vauduse, Drome en Gard traden door hevige re- gen- en hagelbuien rivieren buiten hun oevers. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat op veel plaatsen elektridteit en telefoonverkeer zijn uitgevallen. Volgens de ANWB hebben Nederlandse toeristen in de getroffen gebieden voor tonnen schade aan auto's en caravans, foto epa Gezondheidsdienst zet extra personeel in Bij de GGD Leiden heeft de telefoon gisteren en van ochtend roodgloeiend gestaan na de eerste berichten over polio. Medewerkers van de GGD telden tot van ochtend 600 telefoontjes. Ook gingen veel mensen naar het gebouw aan de Roodenburgerstraat. Om de vragen te beantwoorden heeft de gezondheidsdienst vier extra personeelsleden ingezet. Van echte paniek onder de bellers was volgens een woordvoerder geen sprake. „Velen zoeken naar hun vaccinatie-papieren. Vaak zijn die nogal ingewikkeld en dan bellen ze om wat meer duidelijkheid te krij gen." De bellers kon verder weinig nieuws worden verteld. Pas morgen wordt bekend gemaakt of er wordt ingeënt in de niet bedreigde gebieden. Daartoe behoren Leiden en omstreken en de Duin- en Bollenstreek. De Rijnstreek ligt wel in het bedreigde gebied. Het gaat om de gemeenten Alphen, Ter Aar, Nieuwkoop, Jacobswoude, Nieuwveen, Rijneveld, Bodegraven, Bos koop en Waddinxveen. Voor inwoners van deze plaat sen wordt vandaag met vaccineren begonnen. In tegenstelling tot eerdere berichten hoeven men- Ploeg Post Peter Post is er toch I in geslaagd een wielersponsor te strikken. Eddy Bouwmans is daarin de enige Nederlander. Nog geen abonnee nri 07i - 161400" DCL. 071 161353 Japan geeft Zuidkoreanen neuzen terug gen. De Nederlandse regering heeft eerder besloten om een Exclusieve Economische Zone in te stellen op het Nederlandse deel van de Noordzee. Maij ver wacht dat andere Noordzeelan den nu spoedig volgen. De internationale milieube weging stelt dat er door het nieuwe verdrag in de praktijk weinig zal veranderen. De regels lijken volgens de organisaties Greenpeace en Seas at Risk eer der afgezwakt dan aange scherpt. De zeeën zullen vol gens de milieugroeperingen ook met het nieuwe verdrag nog al tijd zwaar worden vergiftigd. In het strewn de relatie tussen iapan en zijn oud-kolonie Zuid- Korea te verbeteren, hanteert de voormalige kolonisator opmer kelijke methoden. Zo heeft Tokyo laten weten zo'n 20.000 neuzen terug te geven die in 1597 van Koreaanse soldaten en burgers werden afgehakt. De neuzen werden als oor logsbuit naar Japan terugge stuurd. Daar werden ze op een bijzondere ereplaats bewaard: senbitsuka ofwel het duizen- den-neuzen-graf. Volgens de Japanse historicus die zorg moet dragen voor de overdracht van de neuzen zal in Zuid-Korea een welkomstcere monie voor de oorlogscoUectie worden voorbereid. Het is de bedoeling dat de resten van de neuzen hun definitieve rust plaats vinden in de provincie Cholla, waar de Japanners het hevigst hebben huisgehouden. DUURZAAM LEDER exclusief bij Jencikova In 11 kleuren kwaliteitsleder. 2 3 zlts: 3.790,- Banken ook los leverbaar* UTRECHT: G*J»n (Hoog Catfurr»), 030 32SM0 GRONINGEN Ooatorttut 2 7 060 134672 HET WOORD IS AAN Gustave Ie Bon Aangezien de mensen veel meer naar hun karakter dan naar hun verstand handelen, moet het doel van het onderwijs karaktervor ming zijn. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Programma's- Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zonm maar mogelijk ook enkele buien Minimumtempera tuur omstreeks 9 graden Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Wind uit zuidwest tot zutd. matig, kracht 3 a 4 Langs de kust over dag nu en dan toenemend tot krachtig, 6 BONN-PARUS GPD-AI sen die langer dan 15 jaar geleden zijn gevaccineerd, zich geen zorgen te maken. De GGD in Leiden advi seert wel iedereen die niet of niet volledig is ingeënt dat alsnog te laten doen. Ook de Leidse politie zocht gisteren contact met de gezondheidsdienst. „De politie maakte zich zorgen om mensen die geen krant hebben en niet zouden worden geïnformeerd. Maar de berichten zullen nu ook op de kabelkrant verschijnen." Pagina 3: 'Ik ben geen levende waarschuwing*. Pagina 17: 'Goede en kwade komen uit Gods hand'. Aan de verhouding tussen de Franse franc en de Duitse mark wordt niet getornd. Verder zal elke poging worden tegenge gaan om de afspraken over de wisselkoersen binnen het Eu ropese Monetaire Stelsel (EMS) te torpederen. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van de centrale banken en de ministers van financiën van beide EG-lan- den, die vanmorgen werd uitge geven. De afspraken hansen sa men met net gesprek dat bondskanselier Kon! en presi- dent Miiirrand gisteren voer den in Parijs. Verder werd vanmorgen be kend dat de Franse centrale bank haar belangrijkste renteta rief verhoogt van 10,5 tot 13 procent. Toch zakte de koers van de franc, na een aanvanke lijke opleving, vandaag verder weg. Kort na de renteverhoging stond de koers in Amsterdam op 33,04 per 100 franc, later werd dat 32.915. De koers van het Britse pond tuimelde verder omlaag en sloot gisteren op 2,8470, opnieuw dne centen la ger. Vanmorgen volgde een licht herstel naar 2,8590. Profiteer nu van onze aanbieding en koop zo'n fraaie, rijkbloeiende bolchrysant.Zet hem op een lichte plek In de huis kamer en geef hem regelmatig flink wat water en af en toe een dompelbad. U zult dan nog heel lang plezier van hem hebben Want dank baar dat-ie Is! Bolchrysant, per stuk nrmAnt hfftMl A dttmi FV msand tf 27.80) v»e automa tiacha batalmg* Par kwartaal (f 80.10) via accept Naam an voortattari LEIDEN. GERT VISSER Aanbieding is geldig lm winkels met een bioemenafdeimg! tot en met zaterdag 26 sep tember aanstaande, zolang de voorraad strekt De meesten staan er al tiental len jaren met hun stacaravan. Echte Leidenaars, die gewend zijn de handen uit de mouwen de steken. De camping hebben ze zelf opgebouwd. Een van de bejaarde bewoners vertelt: „Toen we hier kwamen was het allemaal zand. Iedereen heeft wat graszaad meegenomen, vandaar dat er honderden soor ten gras door elkaar groeien. Dit gras, daar zitten onze centen in." Camping Duinschoten staat aan de gelijknamige straat in Noordwijkerhout. Den socialis tisch bolwerkje in de Bollen streek. Ooit werd de grond door een onbekend gebleven weldoener aan het Leidse Volks huis geschonken om 'de minder bedeelden in staat te stellen op goedkope wijze vakantie te houden'. Het paste in de tradi tie van het eind vorige eeuw op gerichte Volkshuis aan de Apo- thekersdijk, waar gewerkt werd aan de 'ontwikkeling, bescha ving en het levensgeluk van de arbeidende klasse in Leiden'. De huidige Volkshuis-be stuurders hebben weinig oog voor die traditie. De Stichting Beheer Leids Volkshuis, officieel de eigenaar van Duinschoten, wil de camping verkopen. Stu dies hebben uitgewezen dat de camping dan het meeste rende ment opbrengt. „Onze opdracht is het vermogen van de stich ting zo goed mogelijk te behe ren", zegt voorzitter W. Bree- baart. Met de opbrengst finan ciert de stichting het door be zuinigingen geteisterde Leidse welzijnswerk. De 15 gezinnen op Duinschoten moeten het terrein voor 1 oktober verlaten, hebben ze te horen gekregen. Ook de vele Leidse scholieren die er jaarlijks een kamp had den, moeten naar een andere plaats omzien. De bewoners kunnen het maar moeilijk geloven. Ze heb ben enig begrip voor de noden van het welzijnswerk, maar „net nu we er van kunnen gaan ge nieten, is het afgelopen". Ze zullen 'hun' camping echter niet zonder slag of stoot verla ten. „Ze moeten ons met de trekker wegslepen en dan gaan we er nog aan hangen ook." Pagina Leiden: „Ze kunnen ons er toch niet zomaar af so demieteren". Als je de nieuwe IKEA kataiogus bijdehand hebt dan zit je goed! 328 pagina's vol woon- ideeën met keuze uit banken in meer dan 450 uitvoeringen. De nieuwe IKEA kataiogus. Gebruik 'm. WoOOptMt» Tatetoon (i v m controls baxorgmgl I Numm» bank. flrfcxakamng

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1