Het succes van een duo stille krachten in een wereld vol geluid 'Die jongen heeft een gouden stem' Rtv show PtNSDAG 22 SEPTEMBER 1992 Popconcerten kasinagneten voor Mojo Concerts en tal van bv's Michael Jackson, door Mojo naar Nederland gehaald. van ruim 20 miljoen gulden op. Ook de veertig a vijftig con certen die Mojo jaarlijks organi seert in sportpaleis Ahoy' trek ken enkele honderdduizenden bezoekers. Vorig jaar werd de zaal, met een maximale capaci teit van 10.400 concertgangers, vijftig keer afgehuurd door Mo jo. Natuurlijk was het niet elke keer uitverkocht, maar een ge schatte gemiddelde bezetting van zestig procent is aan de vei lige kant. Aan bruto-recette le verde Ahoy' zo minimaal 12,5 miljoen gulden op. Daarnaast organiseert Mojo nog vele, vele, kleinere concer- In tiii.u.l het om een slordige tweehonderd optredens, groot klein, per jaar. Al met al zijn die dus een omzet ruwweg 35 miljoen gulden. Monopolie Mojo heeft een absoluut mono polie op het gebied van de grote popconcerten in ons land. Tot nu toe is geen enkele andere impresario erin geslaagd die al leenheerschappij te doorbre ken. Enkele jaren geleden on dervond Bauke Algera uit Sneek dat Mojo het keihard speelt als iemand een aanval op hun toko lanceert. Algera liet zich iets te vroeg ontvallen dat zijn bureau Diba Concerts in onderhande ling was met de Godfather of Soul, James Brown. Een dag la ter was hij de artiest kwijt. Over genomen door Mojo, die dom weg meer geld bood. Niettemin: van Algera geen kwaad woord over Ramakers en Visser: „Zijn hele goede vrien den van me". Alle collega's an nex concurrenten steken overi gens de loftrompet over Mojo. Daarbij speelt ongetwijfeld het feit een rol, dat Mojo andere or ganisatoren wel eens een con certje toespeelt. „Leven en laten leven", is Algera's motto. Hij heeft het vizier verlegd naar het buitenland en organiseert Eu ropese toernees van artiesten als B.B. King en Fats Domino. „Mojo is ge woon nummer één in Neder land", erkent Algera. In de loop der jaren zijn Ra makers en Vis ser erin ge slaagd dat risi co goed in te schatten. Het duo kan dan ook bogen op een schat aan ervaring. Albert James Visser (45), zeg maar Ber ry, richtte in zijn studietijd aan de Katholieke Sociale Academie in Rotterdam een theatertje op: het Mojo Theater. In 1968 zette hij de eerste schreden op het impresariopad. Visser haalde Soft Machine en Jethro Tuil naar Nederland en boekte daar mee grote successen. Het ging ook wel eens mis: concerten van Pink Floyd en Deep Purple leverden in 1970 een Financieel debacle op. Vis ser hield de popbusiness enige tijd voor gezien, maar zette de zaak in het begin van de jaren zeventig toch weer op poten. Toen werkte hij al samen met Leonard Joseph Marie Rama kers (45), zeg maar Leon, die eind jaren zestig studeerde aan de TU in Delft. Ramakers pro grammeerde op de universiteit al groepjes voor de studenten sociëteit. In 1978 legde Mojo de b&Sis voor het imperium zoals dat nu bestaat. Ramakers en Visser gingen samenwerken met het organisatiebureau Double You van impresario Willem Venema. Dat bureau was gespecialiseerd in het clubcircuit. Popgroepen die de kleine zaaltjes ontstegen, kwamen nu automatisch bij Mojo terecht. Double You is nu geen aparte organisatie meer, maar een handelsnaam van Mojo Concerts. Risico Het Delftse bureau schuwt het nemen van risico niet. Dit jaar lanceerde Mojo het plan om in Amsterdam een multifunctio nele zaal te bouwen, met plaats voor vijfduizend bezoekers. Op die manier zou eindelijk het gat gedicht kunnen worden tussen de kleine concertzalen als Para- diso (hooguit 2000 bezoekers) en een complex als Ahoy'. Voor de investering, geschat op 12 tot 14 miljoen gulden, en de exploi tatie wil Mojo zorgdragen. Am sterdam zoekt nog naar een ge schikte lokatie om de zaal neer te zetten. Dat Ramakers en Visser over goede organisatietalenten be schikken, is duidelijk. De com pagnons hebben in de loopxfer jaren ook een groot zakelijk in zicht gekregen. Het tweetal blijkt leiding te geven aan mini maal een dozijn besloten ven- nootschapjes. De namen van al deze bedrijfjes - merendeels be heermaatschappijen - zijn stuk voor stuk titels (Waltzing Mathilde bv, Joy of a Toy bv, Tangled up in Blue bv en Two 2 Tango bv) van meer en minder bekende (pop)liedjes. Ramakers en Visser hebban hun zakelijke activiteiten on dergebracht in enkele holdings met dochtermaatschappijen. Zo is Waltzing Mathilde bv de moedermaatschappij van Mojo Concerts, Mojo Theater en Mo jo Management. Uit de méést recente bij de Kamer van Koop handel gedeponeerde jaarcijfers blijkt dat Mojo Concerts in 1990 een winst boekte van f 1.942.614,40. Dat geld werd doorgesluisd naar de moeder maatschappij. Eigenaren van Waltzing Mathilde zijn de per soonlijke bv'tjes van de twee impresario's: Joy of a Toy van Ramakers en Non Scrivere Sotto Questa Linea van Visser. „Onze bedrijven zijn op een volstrekt normale manier ge structureerd. Een holding met een paar werkmaatschappijen eronder. Daar is niks geheim zinnigs aan, zo is 99 procent van het bedrijfsleven georgani seerd. Als de zaak een keer klapt, is niet al je werk van vijf tien, twintig jaar voor niets ge weest", legt Ramakers uit. Slimme zakenlui Hij. wijst erop dat alle onderne mingen van hem en Visset in Nederland staan ingeschreven. „Wij hebben geen bv'tjes in Liechtenstein of op de Kaai maneilanden. Over geld dat we hier verdienen, betalen we ook hier belasting. We vinden dat dat zo hoort. Typisch onze ja ren-zestig-mentaliteit' „Humphrey Campbell is ééénig en zo'n lieve verlegen jongen gebleven." archieffoto ap Mojo Concerts uit Delft. Een bedrijf met een omzet van enkele tientallen miljoenen guldens, behaald met de orga nisatie van popconcerten. Een directie, die het liefst geen enkel geluid voortbrengt. Een insti tuut als het gaat om de organi satie van popconcerten in Ne derland. Michael Jackson, Guns 'n Roses, Genesis, Dire Straits, Eric Clapton en Elton John speelden de afgelopen zomer maanden in de Rotterdamse Kuip; Mojo regelde het. Vanzelf sprekend, want Mojo is betrok ken bij elk groot popconcert in Nederland. Het impresariaat is al actief sinds het einde van de jaren zestig. Léon Ramakers en Berry Visser, beiden directeur, krijgen van alle kanten lof toegezwaaid voor de perfecte wijze waarop ze hun zaakjes runnen. Maar het duo werkte de afgelopen de cennia niet alleen aan het ver- Familie Timmerman geeft cd Humphrey Campbell de zegen In 1958 werd hij in Moengo, Suri name geboren. In 1983 maakte hij een muzikale studiereis naar Eu ropa, waar hij in contact kwam met de Nederlandse muziek industrie. In 1975 werd hij door Oscar Harris naar ons land gehaald om aan te treden als extra zanger voor diens 'Twinkle Stars'. In 1984 deed hij een tv-special met Seth Gaaikema, in 1985 nam hij deel aan het Knokke Festival, in mei van dit jaar behaalde hij met 'Wijs me de weg' de negende plaats op het Eurovisie Songfestival en de afgelopen zomer sloot hij zich geruime tijd op in een platenstudio. Dit laatste resulteerde in de cd 'No Questions' die de ze maand bij Dureco wordt 'gereleased'. Waarom daar zo'n eigenaardig woord voor gebruikt moet worden, kan niemand me uitleggen. Maar het komt er in elk ge val op neer dat vanaf nu de plaat in de platenwinkel ligt: Humphrey Campbells lang- verwachte eerste album. Dit heuglijke feit werd gevierd met een sprankelende presentatie in de Amsterdamse 'Shorts of London' en Panda was erbij. Het Rembrandtplein ziet eruit als het Vondelpark in de jaren zestig. Het gras veld ligt bezaaid met Duitse hippies, er wordt gerolschaatst, gitaar gespeeld en gezongen. In 'The Shorts' is het al be hoorlijk vol met de bekende eeuwig jon ge mensen die allemaal, hoe toevallig, nét terug zijn uit New York, Las Vegas of Ibiza. Men draagt Theo SijthofT-smokings met glanzende cumberbands of alom glitterende disco-kleding en de ver wachtingen zijn hoog gespannen want: „Humphrey is ééénig", „die jongen heeft een gouden stem", „een natuurta lent weet je, een absoluut natuurtalent" en wat iedereen bovenal roemt is het feit dat hij zo'n lieve, verlegen jongen is gebleven, hetgeen in dit merkwaardige wereldje zeker een opvallend verschijn sel genoemd kan worden. De Timmermannen maken hun en tree, in de personen van Gert Her- mien en twee wel zeer opvallende jon gedames. „Stik, ze hebben hun dochters meegenomen," zegt een glimmend zij den man achter me. „Hoezo stik?",informeer ik. „Nou, als ik dèt geweten had, had ik mijn vrouw thuis gelaten." Sheila en Sandra Timmerman zijn door Onze Lieve Heer inderdaad over vloedig bedeeld met alles waar het mannelijk geslacht zo gaarne het oog op laat rusten en ze schromen niet de natie daar het nodige van te tonen. En wat meer is: ze kunnen nog zingen ook. Al thans, ze vormen gezusterlijk het duo 'SHE-SHE' en hebben een plaatje ge maakt. Het heet 'Mo- ther, how are you today' en is een reggae-versie van dit eerder door de (ook al) zusjes Maywood uitgebrachte klassieker. „We zijn al twee jaar bezig", zegt Sheila, „maar 't duurt natuur lijk even voor je 'er in' komt. Hoewel, twee jaar valt nog best mee eigen lijk." Pappa komt erbij staan. „Ja, ze willen al jaren het vak in. Ik heb ze gewaarschuwd, maar ze hadden geen zin om eeuwig achter de was tobbe te staan. Ze heb ben ook prachtige stem men, en het zijn schat ten. Ik hoop dat dat zo blijft." Ook Gert Hermien hebben een oud num- mer in een nieuw jasje gestoken. Op hun laatste plaat zingen ze een house-versie van hun kraker uit vroeger dagen 'De duiven op de Dam'. „Je lacht je gek als je dat hoort", heeft Ton Odijk van Radio Noordzee Natio naal me net nog grinnikend uitgelegd, maar Gert denkt er zelf heel serieus over. „Het is geen geintje, Hermien en ik vinden het echt mooi, we doen het met plezier. We zingen ook nog steeds nummers als 'Ik heb eerbied voor jouw grijze haren'. De mensen vinden het mooi en ik schaam me er niet voor. Dus waarom niet?! Maar je moet ook ver nieuwend bezig zijn en een jong pu bliek voor je weten te interesseren." Tip voor een eventueel geïnteresseerd PANDA DE L'ISLE publiek: op 29 september aanstaande 'housen' Gert Hermien hun 'Duiven op de Dam' in het programma van Gert Berg, dus stel de video maar vast in. Dan is het tijd voor de officiële presen tatie van 'No Questions', die wordt ver richt door niemand minder dan Neer- lands grapjurk numero één, Seth - 'Geef mijn Porsche maar aan Fikkie' - Gaaike ma. Dat wordt lachen. En jawel: Seth is de plaat kwijt. Hahaha! Verder valt het met de humor een beetje tegen, want de cabaretier vat zijn taak vandaag ui terst serieus op. Hij roemt de stem, het talent en de persoonlijkheid van Humphrey Campbell en voor spelt hem een grote carrière. Applaus en een overdaad aan kussen, bloemen en felicitaties, waarna de geluidsband wordt gestart en Campbell enige num mers van 'No Questions' ten ge hore brengt. Hij kan mooi zin gen en de merendeels door hem zelf geschreven nummers zijn beslist aantrekkelijk om te ho ren. 'SHE-SHE' heupwiegt mee, wat een hevige beroering onder de heren teweeg brengt en ook Herman - Top of Flop - Stok kan de nog immer soepele benen niet stil houden. Vanachter zijn droge sherry roept hij luid 'Bravo!' Ook Seth Gaaikema swingt beschaafd in de maat en ik maak van de gelegenheid ge bruik te memoreren dat we ooit nog samen hebben 'opgetre den': toen ik zes jaar was, las ik in een overvolle Hilversumse Expo-hal bevend een kerstgedicht voor bij wijze van schamel voorafje aan een optreden van de Grote Man en jawel, hij herin nert het zich nog! (Ik kreeg toen een hand en een schouderklopje van hem, beide lichaamsdelen heb ik zeker een week niet gewassen). Campbell zet 'We all need somebody to lean on' in en Gert Timmerman rept zich andermaal naar mijn tafeltje. ,,Als je dit nu hoort, zó mooi, zó goed, dan kunnen we al die Amerikaanse troep toch meteen wegsmijten? Wij hebben hier die buitenlandse rotzooi helemaal niet nodig. No questions about that!" sterken van hun goede naam. Ze stichtten ook een zakenim- perium, via een netwerk van be sloten vennootschapjes met fantasievolle namen als Pennies from Heaven, Appleknockers Flophouse en Flappoort. De or ganisatoren uit de hippe jaren zestig zijn inmiddels miljonair. Want popconcerten zijn big business en Mojo pikt een graantje mee. Tel het aantal bezoekers van de twintig grootste popconcer ten bij elkaar op, vermenigvul dig dit getal met de prijs van het concertkaartje en doe er dan nog een paar miljoen bij. Deze formule om de jaaromzet te be cijferen van Mojo Concerts BV, werd ooit gegeven door Léon Ramakers, samen met Berry Visser directeur van het impre sariaat. Een verdere toelichting verstrekt Mojo niet. Geen interviews, zegt Rama kers vriendelijk maar zeer be slist. Uit angst voor het Harry Mens-effect, licht hij toe. „Kijk, het eerste wat een impresario doet, voordat hij ook maar één concert heeft georganiseerd, is naar de pers lopen. Want ze vinden zichzelf zo geweldig en ze willen zo graag op de foto. Daar doen wij dus niet aan mee. Mojo Concerts is er voor de ar tiesten". Gezond bedrijf Een fïnancicële toelichting wordt evenmin gegeven. Rama kers beperkt zich aanvankelijk tot deze summiere verklaring: „We zijn een gezond bedrijf. De afgelopen tien jaar hebben we, voor zover ik weet, geen verlies geleden". Eerst de omzet van Mojo. Met gebruikmaking van Ramakers' eigen formule valt toch vrij simpel uit te rekenen dat Mojo Concerts per jaar een bruto-omzet boekt van enige tientallen miljoenen guldens. De afgelopen zomermaanden organiseerde Mojo negen con certen in de Rotterdamse Kuip. Volgens stadiondirecteur Van der Vegt was Stadion Feyenoord telkens uitverkocht (46.000 be zoekers): vier avonden Dire Straits, twee maal Michael Jack son en verder optredens van Eric Clapton en Elton John, Guns 'n Roses en Genesis. In to taal goed voor 414.000 bezoe kers, becijfert Van der Vegt. Maal vijftig gulden voor het concertkaartje levert een omzet STRIPS Big Bos Band wint BOLLEBOOM Ses)un Festival LELYSTAD GPD De Big Bos Band van compo nist-arrangeur Ruud Bos is win naar geworden van TROS Ses- jun Bigband Festival, dat afgelo pen weekeinde in twee zalen van Agora in Lelystad is gehou den. Tweede werd de Zwolse bigband Bodycheck, die onder leiding staat van Metropole Or kest-trompettist Henk Heijink. Het festival werd gehouden ter gelegenheid van de duizend ste aflevering van het radiopro gramma Sesjun, aanstaande donderdag. De winnende bigbands krij gen een optreden in het popu laire radioprogramma. Dat geldt ook voor de nummers drie en vier, respectievelijk de Big Bar- chem Band van trombonist Joan Reinders en de Dual City Concert Band, die geleid wordt door trompettist Jan Wessels. De jury bestond uit Joop van Zijl, Rob Pronk, Ab Schaap, Ton van der Horst en Bert Vuijsje. n popconcerten, hoe meer stille vreugd voor Mojo Concerts. Het geluid v BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8