Nieuwe impuls voor EG Einde wittebroodsweken nieuwe regeringen Afrika Valstrikken voor Boris Jeltsin zijn al gezet Buitenland 'Voedselvoorraden Sarajevo uitgeput' Eduard Sjevardnadze dreigt met aftreden Cadeautje 'baby Brown' van vice-president Quayle 'Franse oppositie stevent af op monsteroverwinning' Protest tegen teruggave ÓNSC DAG 22 SEPTEMBER 1992 Agence Franc* Pr*»* ANP Alg*m**n N*<J*«lan<h P*nbu»*au AP Anocuted Pre» DPA Outset»* Pr*»* Ag*ntur CPO C*m**"«tvippe*fÉ* P*fV**nit Ind The Independent IPS Int*» Pr*» Service RTR Reute» UP1 United Pre» lntemat>onal Auto gestolen? In Bonn vindt Gorbatsjov in een autoblad allicht iets ran zijn gading. foto reuter michael urbm Auto van Gorbatsjov gestolen moskou Michail Gorbatsjov, de laatste president van de voor malige Sovjetunie, is het slachtoffer geworden van een autodief. Terwijl Gorbi op rondreis was door Duitsland werd gisteren in Moskou zijn nieuwe Volga gestolen. Enkele uren later vond de politie de auto echter weer terug in het zuiden van Moskou. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Vrouwen sterven liever na verjaardag san Diego Vrouwen sterven vaker in de week na hun verjaardag dan in enige andere week van het jaar. Bovendien sterven rela tiefweinig vrouwen in de week voor hun verjaardag. Dat blijkt uit een Amerikaans onderzoek, waarbij gebruik is gemaakt van overlijdensaktes. De onderzoekers concluderen dat sommige vrouwen in staat zijn door wilskracht hun leven met enkele da gen te verlengen. Mannen sterven juist vaker vlak voor hun ver jaardag. Volgens de onderzoekers houden vrouwen van hun ver jaardag en zien mannen er juist tegen op. Thailand zit met vluchtelingen pak tho Thailand heeft gisteren in het westen van het land een veilig gebied' geopend voor Myanmarezen die hun land en het daar heersende militaire regime zijn ontvlucht. De Thaise rege ring hoopt zo iets te kunnen doen aan de honderdduizenden il legale vluchtelingen uit Myanmar (het voormalige Burma). Er kwam gisteren echter geen enkele vluchteling opdagen. Mexico herstelt relaties met Vaticaan mexico Mexico heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan hersteld, 125 jaar nadat het die verbrak. Tij dens de Mexicaanse revoluties aan het einde van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw was de katholieke kerk doelwit van revolutionairen. De afgelopen jaren was sprake van een geleide lijke verbetering in de relatie tussen de Heilige Stoel en het over wegend katholieke Mexico. Duitsland vraagt niet om zetel new vork Duitsland zal niet zelf het initiatief nemen om een zetel te krijgen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Dat heeft de Duitse minister Kinkel (buitenlandse zaken) giste ren in New York gezegd. Kinkel zei verder dat een gezamenlijke zetel voor de landen van de Europese Gemeenschap hem niet realistisch leek. Kurdische schrijver vermoord Istanbul* Onbekenden hebben zondagavond in het Turkse Diyarbakir de vooraanstaande Kurdische schrijver en journalist Musa Anter doodgeschoten. De tot nu toe onbekende groep Boz-Ok (Grijze Pijl) eiste de verantwoordelijkheid voor de aan slag op. Anter, die werkte voor de pro-Kurdische krant Ozgur Gundem, zou zijn vermoord vanwege zijn steun voor het Kurdi sche separatisme. Het was de vijfde keer dit jaar dat een aanslag werd gepleegd op een journalist van de Ozgur Gundem. Hon derden andere vooraanstaande Kurden zijn het slachtoffer ge worden van Turkse doodseskaders. Honecker voorlopig niet voor rechter BERLUNDe voormalige Oostduitse leider Erich Honecker komt niet vóór 9 november voor de rechter. De advocaten van Honec ker krijgen zeker tot die datum de tijd om hun verdediging uit te werken. De voormalige Sovjetpresident Gorbatsjov heeft giste ren opgeroepen tot medelijden met de 80-jarige Honecker. „Hij is oud. Moeten wij onze wraakgevoelens op hem botvieren?" SARAJEVO «Rtr-PPA-AFP Volgens hulpverleners zijn de voedselvoorraden in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo uitge put. Ofschoon de strijdende partijen het afgelopen weekein de de VN veiligheidsgaranties hebben gegeven, is net nog steeds niet duidelijk of de lucht brug op Sarajevo deze week kan worden hervat. Gisteren leverden Kroaten en moslims in Sarajevo weer strijd met Servische eenheden. Niet alleen de hulpverlening doofde lucht is gestaakt, maar ook hulpkonvooien over de weg on dervinden steeds meer proble men. Het afgelopen weekeinde hebben de Serviërs zelfs vrou wen en kinderen ingezet om een belangrijke aanvoerroute voor VN-hulp te blokkeren. Het VN-kinderfonds Unicef maakte gisteren bekend dat bij de oorlog in Bosnië-Hercegovi- na meer dan 1.000 kinderen zijn omgekomen en 30.000 gewond zijn geraakt. Directeur Grant, die vorige week bezoeken bracht aan Sarajevo, Zagreb en Belgrado, vindt het een schande dat in Europa londerao Id een MOSKOU HANS CORRESPONDENT Het Russische parlement keert strijdlustig terug van vakantie. De messen zijn geslepen, de valstrikken gezet Vanaf van daag is het oppassen geblazen voor president Boris jeltsin en zijn waarnemend premier, Jegor Gaidar. De Opperste Sov jet zal onder aanvoering van de ambitieuze voorzitter Roe- sian Chasboelatov de tanden zetten In het economische her vormingsprogramma. Jeltsiris geloofwaardigheid is in het geding. Hij is president, jelt sin kan ministers benoemen en ontslaan. Maar onder druk van de oppositie deinsde hij begin dit jaar terug voor vergaande hervormingen. De subsidies aan bedrijven en staatsboerderijen werden opgevoerd en het plan om de olieprijzen vrij te laten, ingetrokken. Zeer tegen de zin van de deze zomer door jeltsin binnengehaalde liberaal Gaidar, die hij benoemd had tot waar nemend premier. Als alles goed gaat moet hij nu door jeltsin aan het parle ment worden voorgedragen als premier. Maar of dat gebeurt? Gaidar zou wel eens door het parlement kunnen worden weg gestemd en dat zou opnieuw een nederlaag betekenen voor de president. in het parlement zijn twee groepen die korte metten willen maken met zowel Gaidar als de hervormingen. Beide blokken te zamen hebben een comfortabe le meerderheid ten opzichte van de 'democraten', de men sen die Jeltsin aan het presi dentschap hielpen. De machtigste groep is de Burger Unie, een bundeling van minstens vijf politieke partijen, waarin Arkadi Volski, voorzitter van de machtige Bond van In dustriëlen, en vice-president Roetskoj de eerste viool spelen. De Burger Unie eist niet het vertrek van Gaidar en de rege ring, maar wil wel een totale verandering van de politiek. Ze wil dat Gaidar de overheidsuit gaven drastisch opvoert en meer steun verleent aan bedrij ven die technisch gesproken failliet zijn. Ze wil ook dat de geldpers op volle toeren draait. Datzelfde geldt voor het blok ledienstvo (Eenheid), een bun deling van extreem-rechtse en communistische afgevaardig den. Als het aan ledienstvo ligt, worden Gaidar en zijn regering van het toneel gevaagd, jeltsin als president afgezet en komt er een autoritair bewind dat met harde hand economisch en po litiek orde op zaken stelt. „Onder druk van de oppositie werd de regeringspolitiek ver slapt", zei Gaidar gisteren. „Ik vecht voor de hervormingen." En Jeltsin? Hij zal zeer waar schijnlijk een stapje terug doen. Hij heeft de steun van het parle ment hard nodig om te berei- km dll djO presidentiele func tie dit najaar door het Volkscon gres wordt versterkt, jeltsin wil zijn speciale volmachten be houden. Het zal niemand ver bazen als hij Gaidar daaraan opoffert. De gewone Rus zal het worst wezen. Hij worstelt met prijzen die in een jaar tijd vertwaalfvou- digd zijn. Met een veertig pro cent lager inkomen. En hij maakt een goede kans op inlij ving in het leger der werklozen, dat nu al 12 miljoen mensen sterk is. De tijdbom tikt zolang er wodka is. Aan de plundering van voedsel konvooien in Somalia lijkt nog lang geen einde te komen. Gis teren werd in de westelijke stad Belet Huen een voedselopslag plaats van het Rode Kruis ge plunderd. Zondag werd buiten de hoofdstad Muqdisho een hulpkonvooi Urm gen-den door een vijftal voertuigen met gewa pend.- jonpm I m bdfe MB dr lading werd buitegemaakt. De hoofdmoot van een >00 man tellende Pakistaanse een heid van de rrniig' Ir die de voedsclleveranties moet beschermen, kwam gisteren aan in Muqdisho. Het zal onge veer een week duren voordat de hele eenheid is overgevlogen burgeroorlog slechter worden behandeld dan bijvoorbeeld in Sudan of Sri Lanka, waar zie kenhuizen en scholen tenmin ste buiten de strijd worden ge houden. De strijdende partijen in Bos nië zijn gisteren overeengeko men de eerste week van no vember uit te roepen tot „een week van rust voor de kinde ren". Het is de bedoeling dat de kinderen in die week naar school kunnen gaan en winter- kleding kunnen krijgen. De Joegoslavische federale premier Panió heeft van de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad geen toezeggingen gekregen. De ministers van bui tenlandse zaken van de VS, Rus land, China. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben hem alleen geïnformeerd over de voorge nomen uitsluiting van zijn land uit de Verenigde Naties. Panió had de vijf voor het overleg laten weten dat uitslui ting van zijn land „rampzalige gevolgen" zal hebben voor het vredesproces. Panió mag van daag nog wel de Algemene Ver gadering van de VN in New York toespreken. BANJUL-HARARE PETER DA COSTA OBINNA ANYADIKE IPS Overal in Afrika duiken nieuw gekozen regerin gen op die een einde moeten maken aan net wanbeheer van de eenpartijstaat. Na jaren van wanbeleid heeft de bevolking van Afrika uitzicht op verandering. Maar met het aantreden van nieuwe leiders komen nieuwe uitdagingen. „Er is hier iets dat veel van ons in Afrika niet aanstaat, en dat is de verandering omwille van de verande ring," zegt een Afrikaanse diplomaat treffend. Het was de nieuwe Zambiaanse president Frede rick Chiluba die vorig jaar zijn partij en de bevol king waarschuwde voor de „crisis van de ver wachting." Chiluba boekte het afgelopen jaar tij dens de presidentsverkiezingen een monsterzege op Kenneth Kaunda, die 27 jaar lang als president in Zambia de scepter zwaaide. Er kwam een ein de aan de eenpartijstaat en Kaunda moest het veld ruimen. Maar de mogelijkheden van de nieuwe democra tische leiders van Afrika zijn beperkt, door de on derontwikkeling, door de armoede. Het was de armoede die de bevolking deed opstaan om ver andering te eisen. Het is echter dezelfde armoede die de armslag van nieuwe regeringen begrenst. Bovendien is democratie meer dan het verruilen van de ene groep leiders, afkomstig uit de stede lijke elite, voor een andere. Het vereist een poli tieke cultuur die verder reikt dan de stembus. Het optimisme dat de afgelopen jaren het democrati seringsproces heeft begeleid is dan ook tanende. Nergens zijn de groeistuipen van het democrati sche bestel duidelijker voelbaar dan in de voor malige Franse koloniën in Afrika, waar de onte vredenheid over de heersende dictatoriale regi mes leidde tot de roep om meerpartijen-verkie- zingen, maar waar nu scepticisme nu de over hand krijgt Het gemak waarmee de president van Benin. Ke- rekou, na 18 jaar aan de macht te zijn geweest, het veld ruimde, leek een voorbeeld voor andere Franstalige Afrikaanse landen. Deze veronderstel ling duurde totdat de naïviteit ervan tot iedereen doordrong. Democratie betekende namelijk niet automatisch wat iedereen dacht dat het beteken de: economische bloei. Bovendien bleken tirannen niet overal zo gemak kelijk opzij te stappen als in Benin. Weliswaar werden Congo, Ivoorkust. Niger. Togo en Zaïre ook meegesleurd in het democratiseringsproces, maar de oude politieke leiders in deze landen bleken taaier. Zij ziin het die daadwerkelijke poli tieke vernieuwing in de weg staan. Ook Ghana en Nigeria trachten de machthebbers de verande ring zelf in handen te houden. Zeer bedreven in manipulatie wisten dictators als Felix Houphouet-Boigny (87) in Ivoorkust de ver andering te ondermijnen. Hij leek in eerste in stantie soepeitjes toe te geven aan de eisen van de oppositie nieuwe partijen toe te laten. Maar feitelijk richtte hij een aantal neppartijen op, ma rionetten van zijn Parti Democratique de Góte d'Ivoire(PDCI). De echte oppositie werd ondergesneeuwd en ver dween uit net zicht. Zo wist hij tijdens de verkie zingen eind 1990 herkozen te worden en zijn pre sidentschap met nog eens zeven jaar te verlen gen. „Er is geen democratie in Afrika omdat de reactionairen weigeren hun macht in te leveren." verklaarde Laurent Gbagbo. leider van de opposl: tie in Ivoorkust, enkele dagen voordat hij in maart gevangen werd genomen. President Bongo van Gabon is niet minder sluw. Zijn reactie op de oppositie wordt gekenmerkt door een combinatie van voortdurende onder drukking enerzijds en het opnemen van de oppo sitie in de regering anderzijds. Zo weet hij zich verzekerd van de macht tot 1994. wanneer hij waarschijnlijk zal deelnemen aan de verkiezin gen. In Zaïre weet dictator Mobutu, die al zon dertig jaar aan de macht is, de touwtjes stevig in hanaen te houden. Zijn land is het toneel van bruut mili tair geweld en gemanipuleerde chaos, aangewak kerd door de dictator zelf. En hij lijkt succes te boeken met zijn verdecl-en-hecrv politiek. Het oppositiefront, verenigd in de uit 129 partijen be staande Heilige Unie. vertoont barsten door machtsconflicten. Onlangs is binnen de unie een strijd ontstaan tussen verschillende kandidaten die dingen naar de functie van interim-premier. In Togo bleek het leger de grote bedreiging voor de democratie. Daar kreeg de nationale vergado- nng steeds meer het karakter .m irn platlorm voor onderzoek naar de schendingen van men senrechten onder generaal Gnbassingbé F.yadé- ma en steeds minrirrd.it v.-unvn i.\r^ rum. De conferentie stelde in juli 1991 de grond wet buiten werking en verbood de regerende par tij van Eyadéma. de RastemMement au Peuple Togolais(KPT). Een vernederde F.yadéma stuurde troepen en ontbond de vergadering. Het leger heett sindsdien geweigerd welke verandering dan ook te accepteren. Meerdere malen hebben mili tairen getracht leden van de oppositie te ver moorden. Het lijkt erop dat de wittebroodsweken van de noodregeringen in West-Afrika voorbij zijn. De burgers eisen een verbetering van de levensstan daard die de nieuwe technocraten niet kunnen geven. Teleurgesteld in hun hooggespannen ver wachtingen, maken de burgers het voor de pollti ci steeds moeilijker het pnlle democratisch bestel op de been te houden. Over niet al te lange tijd klinkt waarschijnlijk ook hier „was alles maar weer zo als vroeger Jeruzalem» Honderden joodse kolonisten hebben gisteren in Jeruzalem geprotesteerd tegen de onderhandelingen die de Israëlische premier Rabin met Syrië wil voeren over de toekomst van de Golan-hoogte. Rabin wil de len van het door Israël geannexeerde gebied aan Damascus teruggeven in ruil voor vrede. De betogers, die voor het gebouw van de Knesset (het Israëlische parlement) hun onge noegen daarover uitten, droegen borden met zich mee met daarop de tekst 'Israël wants peace, Assad (Syrische president red.) wants pieces'. (Israël wil vrede, Assad wil stukken Eduard Sjevardnadze treedt af als waarnemend president van Georgië wanneer de in oktober te houden verkiezingen onmo gelijk worden gemaakt door ge weld. Dat heeft de voormalige minister van buitenlandse za ken van de Sovjetunie gisteren Georgië wordt al meer dan een jaar geteisterd door etnisch en politiek geweld. Sjevardnad ze ziet zich behalve met gewa pende aanhangers van de ver dreven president Gamsachoer- dia ook geconfronteerd met twee afscheidingsbewegingen. Plunderingen in Somalia houden aan WASHINGTON AP De Amerikaanse vice-president Dan Quayle gaat kennelijk niets te ver om Hollywood gunstig te stemmen en de Amerikaanse kiezer voor zich te winnen. Hij heeft een echt cadeautje gestuurd naar de fic tieve baby van Murphy Brown, de hoofdpersoon van de gelijk namige Amerikaanse tv-serie. Quayle, die een olifantje (het symbool van de Republikei nen) stuurde, vond blijkbaar dat hij iets had goed te maken. Toen Murphy In de serie be sloot haar kind alleen op te voeden, greep Quayle dat aan om de natie er op te wijzen dat het gezin nog steeds de hoek steen van de samenleving Is. En dat de vader een grote rol speelt in de opvoeding. Quayle's opmerkingen, Indi rect een aanval op de 'Holfy- wood-liberals', werden in de filmstad met hoongelach ont vangen. Sindsdien wringt de vice-president zich in allerlei bochten om uit te leggen dat zijn woorden verkeerd zijn be grepen. Maar ondanks dat en ondanks het cadeautje aan ba by Brown zet Quayle zijn kruistocht tegen „het verderfe lijke Hollywood" voort. Gisteren er werden 50 mil joen kijkers verwacht ging op de Amerikaanse televisie de nieuwe Murphy Brown-reeks van start. Murphy (gespeeld door Can dice Bergen) is na de bevalling weer terug op haar post als nieuwslezer. Het script werd vooraf naar de staf van Quayle opgestuurd, omdat Murphy over de opmer kingen van Quayle geen blad voor de mond neemt. „Ik zou alleenstaande moeders roman tiseren? Van welke planeet is hij (Quayle) afkomstig?", aldus Brown. „Jammer genoeg Is voor hem de enige definitie van een gezin een moeder, een vader en kinderen. Misschien wordt het tijd dat de vice-pre sident zijn blik verruimt." Overigens heeft Quavie de se rie geen windeieren gelegd. De populariteit van de serie èn van Murphy Brown is zo geste gen dat voor een reclamebood schap nu twee keer zoveel moet worden betaald. Voor dertig seconden moeten adver teerders 525.000 gulden neer tellen. van volgend jaar maart samen zeker 45 procent van de stem men krijgen. Omdat het Franse kiesstelsel grote partijen be voordeelt. komt dat neer op een tweederde meerderheid in de Assemblee National, de Franse Tweede Kamer. De regerende socialisten ha len in maart hooguit 22 procent van de stemmen, zo voorspellen de opiniepeilingen. Een verlies van ruim 13 procent ten opzich te van de parlementsverkiezin gen in 1988. President Mitterrand en bondskanselier Kohl bekijken vandaag in Parijs hoe zij hun campagne voor een vere nigd Europa nieuw leven kunnen inblazen. Kohl zal vrij dag ook de Duitse Bondsdag toespreken over de gevol gen van het zuinige 'ja' van de Fransen tegen Maastricht. PARUS-NEW VORK GPD-AFP-Rtr-DPA Kohl en Mitterrand zullen onder meer praten over de spoedver gadering van de staats- en rege ringsleiders van de EG, die de Britse premier John Major, fun gerend EG-voorzitter, op 16 ok tober wil houden. De top zou ervoor moeten zorgen dat het Verdrag van Maastricht over de Europese Unie aantrekkelijker overkomt. Major zei gisteren dat het Britse parlement pas over 'Maastricht' zal stemmen als duidelijk is wat Denemarken »aat doen. De Denen zeiden in uni in een referendum 'nee' te gen het verdrag over de Europe se unie. Een eventueel nieuw referendum kan waarschijnlijk niet eerder dan volgend jaar plaatsvinden. De Britten kun nen daarna zelf hun tempo be palen en dat aan de rest van de EG opleggen. De EG-ministers besloten in New York, waar zij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwonen, dat de tekst van 'Maastricht' niet kan wor den opengebroken. De parle mentaire goedkeuring moet doorgaan volgens het tijdsche ma uit het verdrag. Dat zegt dat dit proces voltooid moet zijn op 1 januari 1993 of zodra het door alle lidstaten is goedgekeurd. De Britten wijzen nu vooral op die laatste woorden. De meeste bewindsleden be nadrukten gisteren dat de Lon- dense top niet mag worden aangegrepen om het goedkeu ringsproces nu maar in de ijs kast te zetten. De Britse minis ter Hurd zijn collega's een ont- werp-verklaring voor waarin he lemaal niet over een tijdstip ge sproken werd. Ook liet Hurd ruimte voor heronderhandelin- gen over de tekst van Maas tricht. Vooral de Franse en Duit se ministers, Dumas en Kinkel, reageerden daar furieus op en het duurde uren voordat een aanvaardbare tekst was gevon den. De Nederlandse minister Van den Broek zei blij te zijn dat af gesproken is dat aan de tekst van 'Maastricht' in elk geval niets veranderd zal worden. Hij erkende dat 1 januari als datum van inwerkingtreding van het verdrag zo goed als van de baan is. „We hebben begrip voor de moeilijke discussie in Groot- Brittannië. maar we willen vast houden aan wat afgesproken is". De goedkeuring in het Ne derlandse parlement zal dit na jaar plaatsvinden. Van den Broek zei te hopen dat op de extra top in oktober voldoende duidelijkheid zal be staan over de opstelling van de Deense regering, die voor vol gende maand een witboek heeft beloofd. „Het gaat om politieke wil. Maar we weten ook dat een verdrag met elf geen verdrag is". Het ziet er vooralsnog ech ter naar uit dat er op 1 januari slechts een 'verdrag van tien' zal zijn. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse rechts-liberale oppo sitie gaat bij de komende parle mentsverkiezingen een mon steroverwinning behalen. Dat blijkt uit peilingen die afgelopen zondag tijdens het Franse refe rendum over het Verdrag van Maastricht zijn gehouden. De regerende socialisten krijgen daarentegen een flink pak slaag. Uit de peilingen blijkt dat ae rechts-liberale UDF en de Gaul listische RPR bij de verkiezingen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7