EMS blijft onder grote druk staan Economie Andriessen: DAF voor Nederland behouden n i Wereldbank gaat beter op milieu letten Run op Russische pompstations Academici steeds vaker werkloos ING-topman trekt boetekleed aan voor belegging van elf jaar terug Oproep tot boycot van pakje West-sigaretten DINSDAG 22 SEPTEMBER 199? 6 BNG: 17 procent meer winst den haag De Bank voor Nederlandse Gemeenten (BNG) heeft over de eerste zes maanden van 1992 een winst behaald van 110 miljoen gulden. Dat is 17 procent meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Weston vraagt uitstel van betaling ossDe Deense tapijtfabriek Weston, waarin Desseaux in Oss voor 50 procent deelneemt, heeft uitstel van betaling aange vraagd. Weston is tot deze stap gedwongen door de drastische daling van de omzet in de afgelopen maanden. De daardoor flink opgelopen verliezen hebben de financiële positie sterk ver zwakt, aldus Desseaux- Berghuizer Papier blijft somber wapenveld Berghuizer Papierfabriek heeft in de eerste acht maanden van dit jaar een nettowinst behaald van 5,5 miljoen gulden tegen 19,7 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Coöp '82 op zoek naar partner arnhem» De in de financiële problemen geraakte verbruiksvere- nigingCoöp '82 (supermarkten in Overijssel/Gelderland en Zaanstreek/Kennemerland) is op zoek naar een partner. Volgens het vakblad voor de levensmiddelenhandel Distrifood voert Co- op besprekingen met Schuitema in Amersfoort en het super marktbedrijf Groenewoudt. Beide bedrijven hebben tegenover Distrifood bevestigd dat er contacten zijn met Coöp. Banenverlies Japanse effectenhuizen Tokyo» Bij de veertien grootste Japanse effectenhuizen moeten de komende twee jaar zeker 10.000 banen verdwijnen. Het ver lies van arbeidsplaatsen heeft te maken met de malaise op de beurs van Tokyo, waardoor de commissie-inkomsten de afgelo pen maanden sterk onder druk zijn komen te staan. den haag cpd Minister Andriessen (economi sche zaken) wil DAF voor ons land behouden. Alhoewel het op zich niet zo belangrijk is wie eigenaar van het bedrijf is, moet ons land geen 'assemblageland' worden. Dit zegt de bewindsman in het blad CDActueel. Hij geeft toe dat er een nieuwe discussie over het industriebeleid is ont staan naar aanleiding van de af faire-Fokker- DASA. In dat kader stelt Andriessen dat het geen zin heeft om ólle Nederlandse industriële activi teiten te bevorderen. An driessen wil zijn energie richten op technologisch interessante ondernemingen met toeleve ranciers, afnemers en goed be roepsonderwijs daar omheen. „Die industriën moeten we verdedigen. Het moet ons niet zozeer gaan om het in Neder landse handen blijven ervan, maar wel om de noodzaak ze hier te houden", stelt de be windsman. Zwakke valuta mikpunt van speculatie Deskundigen in de valutahandel vrezen dat de zwakke munteenheden in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) onder druk zullen blijven staan, ondanks het Franse ja tegen het verdrag van Maastricht. Het directe gevaar voor het uiteenvallen van het EMS is weliswaar geweken, maar de handel verwacht dat de spanningen nog niet uit de lucht zijn. De krappe meerderheid waarmee de Fran sen voor Maastricht hebben gestemd, zou daaraan debet zijn. iponderlinge koersen kunnen niet amsterdam De Franse franc, koers vorige week vrijdag nog moest worden gesteund, zal voorlopig met rust worden gela ten. De koers zat gisteren weer ruim boven het onderste inter- ventiepunt in het EMS. Daaren tegen zullen munteenheden als de Spaanse peseta, het Ierse pond en de Deense kroon het mikpunt worden van specula ties. Gisteren bleek vooral het Ierse pond in het EMS een zwakke positie in te nemen. De president van de Duitse centrale bank, Helmut Schlesin- ger, liet gisteren weten een voorstander te blijven van een systeem waarbij de wisselkoer sen van de EG-landen min of meer aan elkaar gekoppeld zijn. Een dergelijk systeem is zeer bevorderlijk voor de internatio nale handel, omdat de prijzen dan makkelijk kunnen worden berekend, aldus de Bundes bank-president. Schlesinger pleitte er wel voor dat het EMS zeer nauwkeurig onder de loep moet worden ge nomen. Aanpassingen van de te lang worden uitgesteld, zo meent hij. In 1987 vond de laatste veelomvattende wijzi ging van de koersen binnen het EMS plaats. Ook vertegenwoordigers Duitse commerciële banken menen dat de koersen sneller moeten worden aangepast, als lering uit de verwikkelingen van de laatste tijd moet worden ge trokken. Dat alle munteenhe den uit het EMS den gehaald om een nieuw, rea listisch koerspeil te vinden, is echter niet voor iedereen aan vaardbaar. Het belangrijkst wordt geacht dat de economieën van de EG- landen meer op één lijn komen. Het heeft geen zin om steeds maar op de wisselmarkten te in terveniëren om wisselkoersen op peil te houden, aldus de Duitse bankfunctionarissen. Over het gewenste tijdstip voor de terugkeer van het Britse pond en de Italiaanse lire in het EMS lopen de meningen uiteen. Volgens de één moeten de munteenheden weer in het stel sel gaan meedraaien zodra de n FOR SALE Deze Londense huiseigenaar kan weer lachen, nu de rente terug is op het oude niveau. Vooral Britse eige naars van onroerend goed kregen vorige week de schrik van hun leven, toen de rente plotseling vijf procent steeg door de crisis in het EMS. foto ap koersen tot rust zijn gekomen gebeuren, omdat het in 1990 op ringen met duidelijke commen- op een door de markt bepaald een veel te hoog koerspeil in het taren zorgen voor rust op de fi- peil. Volgens de ander moet dat EMS is gekomen. Van belang nanciële markten, zeker met het pond sterling niet wordt wel geacht dat de rege- washington De Wereldbank, een zusterorga nisatie van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), heeft volgens eigen zeggen een punt gezet achter de periode waarin ontwikkelingsprojecten werden gefinancierd die een aanslag vormden op het milieu. Dat schrijft de directeur van de af deling milieu van de bank, Mo hammed El-Ashry, in zijn rap portage over het op 30 juni af gesloten begrotingsjaar. „Het is geen geheim dat een aantal projecten doorging zon der een evaluatie van de gevol gen voor het milieu. Maar we hebben nu een aantal beleids punten en procedures opge steld, waarmee we vol vertrou wen snel in de juiste richting gaan", aldus El-Ashry. De Wereldbank is de belang rijkste bron van leningen aan veel ontwikkelingslanden. Dit jaar zal de bank een bedrag van tegen de 35 miljard dollar aan kredieten verstrekken. Naast landen in de Derde Wereld ma ken ook landen uit Oost-Europa voor hun ontwikkeling gebruik van de diensten van de bank. Milieu-organisaties hebben de afgelopen jaren geregeld ern stige kritiek op de activiteiten van de Wereldbank geuit, om dat bij de keuze van de te finan eieren ontwikkelingsprojecten door de bank te weinig acht werd geslagen op het milieu en de belangen van de mensen aan de onderkant van de samenle ving. Zo is veel verzet gerezen te gen de in 1985 begonnen bouw van een stuwdam met water krachtcentrale in het westen van India en de aanleg van een grote verkeersweg in het Brazi liaanse Amazonegebied. Beide projecten worden met geld van de Wereldbank gefinancierd en betekenen een forse aanslag op het milieu in de betrokken ge bieden. utrecht» anp Hoger opgeleiden (HBO'ers en academici) wor den steeds meer een zorgenkindje voor de ar beidsbureaus. Ze komen steeds moeilijker aan werk. Het probleem heeft bovendien een sterk re gionaal karakter. Van de 90.000 bij de arbeidsbureaus ingeschre ven mensen met een hogere opleiding, is bijna de helft (44 procent) te vinden in de regio's Amster dam, Groningen, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. In de universiteitsstad Utrecht staan ruim 5000 hogeropgeleiden als werkloos inge schreven, een kwart van het totale werklozenbe- stand. Landelijk is dat percentage 15 procent. Dat blijkt uit onderzoek dat het regionaal be stuur voor de arbeidsvoorziening (RBA) in Utrecht heeft laten verrichten. De onderzoeksre sultaten worden vandaag gepresenteerd bij de of ficiële opening van het zogeheten Top Centre Utrecht. Dat centrum gaat zich speciaal richten op begeleiding en bemiddeling van mensen met een hogere opleiding die niet aan werk kunnen komen. De grote problemen op de arbeidsmarkt in de hogere regionen zijn blijkens het onderzoek voor al het gevolg van de inhaalrace van vrouwen. In het jaar 2000 zullen aan de Nederlandse universi teiten meer vrouwen dan mannen afstuderen. Probleem is bovendien dat de vrouwen vooral kiezen voor opleidingen met een vaak slecht per spectief op de arbeidsmarkt zoals letteren, filoso fie en minder voor exacte studierichtingen als economie. moskou Veel Moskovieten zijn het afgelopen weekeinde bezig geweest zo veel mogelijk benzine voor de oude prijs te hamsteren. Gisteren werd een liter benzine twee keer zo duur, nadat de Russische regering de prijzen had vrijgela ten. A-93, de meest gangbare soort benzine, kost nu zo'n 12 cent per liter. foto epa Fabrikant Marlboro vreest voor prijzenoorlog y haag brenda filippo De branche-organisatie voor sigaretten en shag NSO is een boycot begonnen te gen het goedkope sigarettenmerk West. Volgens de NSO maken de winkeliers slechts 33 cent winst op een pakie West van vier gulden, terwijl op een duurder pakje Marlboro al gauw 44 cent winst te maken is. Om die reden adviseert de NSO aangesloten sigarenwinkels West van de schappen te weren en de concur rentie in het assortiment op te nemen. De producent van West, fabrikant Reemtsma Nederland BV, is hier furieus over. In een nieuwe reclamecampagne doet Reemtsma in de vorm van een open brief een klemmend beroep op ver kopers van sigaretten hem niet te boy cotten Reemtsma hoopt tegelijk op de sympathie van de consument en dat de roker vaak om West zal vragen deze niet in de schappen te vinden is. West-fabrikant Reemtsma begon on geveer drie weken geleden een reclame campagne met de tekst 'Wat nou 4,60?!'. Naast de tekst een foto van een chagrij nige dame die niet van plan is dit bedrag neer te tellen als ze ook een pakje West voor vier gulden kan krijgen. Vier gulden zestig is de gemiddelde verkoopprijs van een pakje sigaretten. Marlboro is marktleider met een aan deel van twintig procent. Woordvoerder H. van Roode van Philip Morris beschul digt zijn concurrent Reemtsma dan ook van 'een gerichte actie tegen Marlboro' en vreest een prijzenslag. ..Als de fabri kanten gaan concurreren via steeds lage re prijzen, is dat een slechte zaak voor de branche. De winstpercentages worden kleiner. Bovendien zijn de accijnzen dit jaar hiet vijftig cent gestegen. Volgend jaar komt daar minstens nog een kwartje bovenop. Op die manier kan de detail handel het wel vergeten." De reclamecampagne van West brengt de broodwinning van haar leden in ge vaar, aldus de NSO. De organisatie vreest dat meer mensen nu goedkoper gaan ro ken. Volgens NSO-woordvoerder H. Jol stellen de fabrikanten de verkoopprijs vast. De winkelier kan hiervan een per centage in zijn zak steken. Hoe lager de verkoopprijs hoe minder winst voor de verkoper, betoogt de NSO. Jol geeft toe dat de boycotoproep een „ongebruikelij ke reactie is, maar wij staan niet toe dat West meer klanten verwerft over de rug gen van de detailhandel". West-fabrikant Reemtsma reageerde 'gisteren met de genoemde grote adver tenties in de landelijke dagbladen. Kern van de boodschap was dat kettingroker en winkelier vooral niet in de val van NSO en Philip Morris moesten trappen. Directeur G. van Hall: „Het is niet nor maal dat de NSO de winkeliers massaal oproept om geen West-sigaretten te ver kopen. Dat moet iedere ondernemer zélf uitmaken." Van Hall beschuldigt Philip Morris van oneerlijke concurrentie.Vertegenwoor digers gaan de winkeliers langs en over donderen ze met het verhaal dat ze min der verdienen op West dan op Marlboro Terwijl wij altijd al een lagere verkoop prijs bedongen dan andere fabrikanten." Philip Morris-woordvoerder H. van Roode verwerpt de beschuldigingen van de Reemtsma-directeur en benadrukt dat de winkelier zelf beslist welke mer ken sigaretten hij verkoopt. „Onze verte genwoordigers zeggen alleen maar dat hij een groter winstpercentage krijgt op Marlboro dan op West." amsterdam marien van den bos Wat betekent het vertrek van bestuursvoorzitter W.E. Scherp- enhuijsen Rom voor de Interna tionale Nederlanden Groep De beleggings-adviseur aarzelt geen moment: „Minder perso neelskosten". Maar al snel na deze cynische grap komt een soort medeleven bovendrijven. „Waarschijnlijk heeft hij het boetekleed aangetrokken voor meerdere zaken die verkeerd zijn gegaan onder zijn leiding". Nog geen drie maanden han teerde Scherpenhuijsen Rom de voorzittershamer van het ING, het grootste financiële conglo meraat van Nederland. Maar Scherpenhuijsen Rom was al eerder bestuursvoorzitter. Van de NMB Postbank bijvoorbeeld vöör de fusie met Nationale Ne derlanden tot ING. Daarvoor gaf hij leiding aan de Nederlandse Middenstands Bank, alvorens deze tot NMB Postbank fuseer de. Kortom, een fusie-specialist. De drijvende kracht achter de poging van ING om de Belgi sche Bank Brussel Lambert (BBL) in te lijven. Door publikaties in De Volks krant van afgelopen weekeinde kwam een 'akkefietje' van Scherpenhuijsen Rom boven drijven van zo'n elf jaar geleden. Door persoonlijke investeringen van de toenmalige NMB-be- stuurder in onroerend goed- projekten van het omstreden Drentse bouwbedrijf Jarino zou sprake kunnen zijn geweest van vermenging van zakelijke en persoonlijke belangen. Jarino is in juni van dit jaar definitief failliet verklaard. Maar de smet op het blazoen van de toenmalige NMB-topman heeft niet zozeer te maken met het management van het bouwbe drijf, als wel met het feit dat de NMB huisbankier was van Jari no. Nu wordt een dergelijke ver menging van functies moreel verwerpelijk geacht. Toen lag dat anders. Scherpenhuijsen Rom had destijds zelfs de zegen van de raad Bij het plotseling vertrek van zo'n hoge functionaris gonst de financiële wereld in Amsterdam natuurlijk van de geruchten. Maar dat Scherpenhuijsen Rom voor een persoonlijke investe ring van ettelijke tonnen in een klant van de bank en dan ook nog eens elf jaar later het veld wil ruimen, wil er toch niet he lemaal in. „Het gaat weliswaar om mo gelijke vermenging van belan gen, maar als investering was het toen zo gek toch niet. Bo vendien blijkt hij er uiteindelijk nog op verloren te hebben ook", zegt een deskundige. Een andere mogelijkheid is dat er binnen de ING-top ruzie uitgebroken is over de prijs die men voor BBL wil betalen. Bij de fusie tussen NMB Postbank en Nationale Nederlanden heeft de bankengroep bedongen dat voor verdere Europese expansie in de eerste plaats naar de over name van een buitenlandse bank gekeken zal worden. Dat weten de Belgen bij BBL natuurlijk ook. Het pokerspel om BBL duurt al bijna een jaar en de prijs van de aandelen gaat inderdaad steeds verder om hoog. Het zou kunnen zijn dat de voorzichtige verzekeraars van Nationale Nederlanden nu toch de hand op 'hun' knip wil len houden. Het is bovendien ook de vroe gere tweede man van het verze keringsconcern, A.G. Jacobs, die bij ING de voorzittershamer overneemt en niet Postbank man G.JA van der Lugt. Ook voor het bankpersoneel zal de indruk hiermee steeds sterker worden, dat de fusie toch eigen lijk meer een verkapte overna me van de bankengroep door Nationale Nederlanden was. Dat was overigens bij de fusie al geregeld, zegt een ING. Zij het pas over anderhalf jaar. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid van een 'zachte aandrang' van De Nederland- sche Bank (DNB) aan het Fre- deriksplein. De directie van DNB lijkt een kruistocht begon nen tegen bankiers waar 'een luchtje aan zit'. Eerder dit jaar vertrokken al vier hoge functio narissen bij ING uit de NMB- bloedgroep. Zij waren in op spraak geraakt wegens belan genverstrengeling. Onder hen de gedoodverfde opvolger van Scherpenhuijsen Rom als eerste bank-vertegenwoordiger in de ING-Groep, AA Soetekouw. De meest waarschijnlijke re den voor het terugtreden van de ING-topman is echter dat de doorgaans onverstoorbare ING- voorzitter Scherpenhuizen Rom voor eens en voor altijd het bla zoen heeft willen zuiveren van de NMB-smetten uit het verle den. Hij wilde een voorbeeld stellen. Scherpenhuizen Rom hoopt in elk geval, zo schreef hij gisteren in een brief aan het personeel van het ING, dat hier mee een eind komt aan de soms 'tendentieuze berichtge ving' in de media.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6