Kamer positief over plan veiliger gevangenissen s g Seksuele mishandeling jongens verborgen probleem Binnenland Protest schoenmakers Tien jaar voor leider Ghanese drugsbende yOp vliegvelden als Hoogeveen kan alles Zaans experiment met unieke vorm inspraak Celstraf en half miljoen geëist tegen vishandelaar I DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 5 Urker visser gedood bij aanvaring eemshaven Een aanvaring op de Eems heeft gisteren een 19-jari- ge visser uit Urk het leven gekost. De visser voer op de Urker kotter UK 16 vanuit de Eemshaven in dichte tot zeer dichte mist, met een zicht van minder dan honderd meter, richting zee. Net buitengaats werd de kotter geramd door de veerboot Rheinland, die van het Duitse Waddeneiland Borkum op weg was naar Em- den. Het achterschip van de Nederlandse vissersboot werd over een lengte van twintig meter opengereten. Op het moment van de aanvaring lag het slachtoffer in de kombuis te slapen en werd gedood. Een aantal bemanningsleden van beide schepen werd Gcht gewond. De Rheinland liep een gat van anderhalve meter in de boeg op. Autogas twee cent duurder Rotterdam Autogas (LPG) wordt morgen twee cent per liter duurder. De advies-literprijs komt daardoor op 55,9 cent. De prijsverhoging is vooral een gevolg van de onrust op de valuta markt. Bejaarden ten onrechte geweerd den haag - De Kamer van Koophandel van Amsterdam is buiten zijn boekje gegaan door in het reglement van orde vast te leggen dat 65-plussers niet in het bestuur kunnen komen. Minister An- driessen van economische zaken schrijft dat in antwoord op vra gen van het WD-kamerlid Van Erp. De kamer zal de omstreden paragrafen schrappen. Volgens een woordvoerder was de bepa ling opgenomen omdat de kamer een getrouwe afspiegeling wil vormen van het bedrijfsleven, waar men de functies neerlegt als de pensioengerechtigde leeftijd is bereikt. Oekraïense studenten op cursus Amsterdam Een groep van negentien eerstejaars studenten uit de Oekraïne is gisteren op Schiphol aangekomen. Zij blijven tot 31 oktober in Nederland om op de Hogeschool Holland in Am sterdam een cursus te volgen. De studenten in de leeftijd van ze ventien tot twintig jaar zijn uitgenodigd door de stichting Kinde ren van Tsjemobyl. Volgens coördinator Kneepkens van het pro ject en werkzaam op de hogeschool, is het de bedoeling dat de studenten een beeld krijgen van de westerse maatschappij. Tij dens de drie weken durende cursus worden de studenten be kendgemaakt met marktonderzoek, public relations en manage ment en worden ze bijgespijkerd in de Engelse taal. D» ANP Algrmem N«WUrxh PmbuTau GPD GrmctntcHippeVw Prr«*emt Rechtbank vonnist lager dan eisen amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 37-jarige Ghanees, die geldt als een van de leiders van de zogeheten Ghanese drugsbende, veroor deeld tot tien jaar gevangenis straf. Tegen hem was twaalf jaar geëist. De rechtbank oordeelde dat de hoofdverdachte een van de kopstukken was van een bende die harddrugs Nederland bin nensmokkelde en vervolgens vanuit het hoofdkwartier in de Bijlmermeer verder exporteerde andere landen in Europa. Bovendien heeft hij volgens de rechtbank anderen als koeriers bij zijn verboden handel betrok ken. waarbij hij gebruik maakte van hun zwakke sociale en fi nanciële positie. Koeriers wer den bij het vaak moeizaam in slikken van de bolletjes drugs door de leider niet ontzien. De Ghanees werd in maart van dit jaar aangehouden, toen hij via zijn afgeluisterde tele foon zijn vertrek uit Nederland aankondigde. De politie greep toen in na negen maanden in tensief onder/nek naar de Gha nese bende. Volgens de politie was het een grote slag. maar al snel werd betwijfeld of het in derdaad om zo n enorme bende ging, Dx ifwJilMMHÉ heeft uft< gewezen dat de politie de om vang van de bende heeft over dreven. De rechtbank sprak gisteren nog vijf andere vonnissen in de ze zaak uit. Twee bendeleden van 24 en 33 jaar werden bei den tot vijf jaar cel veroordeeld. De officier had tegen hen res pectievelijk zes en zeven jaar geëist. Een man van 31 jaar. te gen wie twee jaar was geëist, kreeg achttien maanden. Een 46-jarige Katwijker kreeg achttien maanden cel. na een eis van twee jaar. De rechtbank hield bij deze twee verdachten rekening met bijzondere per soonlijke omstandigheden. De Katwijker verloor tijdens zijn gevangenschap een 15-jarige De rechtbank doet op 24 en 28 september DOgMD IWI uit spraken in deze zaak. den haag - Schoenmakers hebben gisteren op het Binnenhof massaal geprotesteerd tegen het plan van staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën om het BTW-tarief op schoenre paraties met ingang van 1 januari volgend jaar te verhogen van 6 naar 17,5 procent. Ander halve week geleden maakte ook de Tweede Kamer al duidelijk het niet eens te zijn met de aangekondigde verhoging, die voortvloeit uit gen, maar ook het tarief voor het herstellen van kleding. Van Amelsvoort heeft van de Ka mer opdracht gekregen alles in het werk te besluit van de Europese Gemeenschap. De stellen om zijn EG-collega's te laten afzien v EG wil niet alleen het BTW-percentage op schoenreparaties met 11,5 procent laten stij deze plannen. foto anp id oudenaarden En-aren piloten over vliegtuigongeluk: 'Burgers en politici dichter bij elkaar' Het college van burgemeester en wethouders in Zaanstad heeft de inspraak over de toe komst van de stad in handen gegeven van de gemeenteraad. Elke fractie krijgt 2500 gulden om via openbare bijeenkom sten de burgers te informeren en met hen in discussie te gaan. Deze vorm van inspraak, waarin de politieke partijen de burgerij raadplegen, is uniek in Neder land. Volgens burgemeester Bruin- sma van Zaanstad brengt de nieuwe procedure burgers en politici dichter bij elkaar en worden de inwoners actiever betrokken bij de toekomst van hun stad. Het college houdt zich in deze* periode afzijdig. Het gemeentebestuur maakt op basis van de verschillende wen sen en conclusies een ontwerp plan, dat in een tweede in spraakronde aan de burgers wordt voorgelegd. Omstreeks juni 1993 zal de gemeenteraad over de definitieve structuur schets stemmen. Het college heeft als aanloop tot de inspraakronde drie mo dellen uitgewerkt, die een mo gelijke ontwikkeling van onder meer wonen, nijverheid, natuur en verkeer in Zaanstad tot het jaar 2015 weergeven. Maar vol gens burgemeester Bruinsma kunnen de fracties en de inspre kers deze drie hoofdrichtingen geheel wijzigen. De drie schet sen variëren van Zaanstad als economisch groeicentrum met veel nieuwe bedrijven en wo ningen tot het behoud van de oorspronkelijke dorpsgezichten en natuurgebieden met beperk te nieuwbouw. Commissie-Hoekstra beveelt twee extra zwaar bewaakte afdelingen aan eelde-hoogeveen gpd De regeringspartijen PvdA en CDA hebben positief gere ageerd op het rapport van de commissie-Hoekstra. Daar in wordt voorgesteld binnen bestaande of nog te bouwen gevangenissen twee zeer zwaar beveiligde afdelingen te vestigen voor extreem vluchtgevaarlijke gedetineerden. De kosten van de beide afdelingen, die plaats moeten bieden aan in totaal 48 gedetineerden, worden geschat op 24 miljoen gulden. Het rapport is gisteren aangebo den aan staatssecretaris Kosto van justitie. den haag gpd zwolle anp Officier van justitie Van Zeven- bergen-Joele heeft gisteren te gen een 55-jarige vishandelaar uit Urk achttien maanden cel (waarvan zes maanden voor waardelijk) en een boete van 500.000 gulden geëist. Volgens het openbaar ministerie heeft de man bijna vier ton winst ge- Urker runde 'tweede visafslag maakt op het verhandelen van 38 miljoen gulden aan zwarte Gisteren begon een vierdaag se zitting, waarvoor het open baar ministerie 43 dagvaardin gen heeft verstuurd. Vissers en. vishandelaren uit Urk en Den Helder moeten zich verant woorden voor onjuiste opgaven van hun visvangsten. De mees ten van hen is naast fraude ook deelname aan een criminele or ganisatie ten laste gelegd. De Urker vishandelaar kocht de tong en schol die de vissers boven hun quota uit zee haal den. Die vis werd niet via de af slag verkocht, maar via het be drijf van de hoofdverdachte. Advocaat Moszkowicz van de vishandelaar bepleitte vrij spraak. Niet alleen zouden in het vooronderzoek procedurele fouten zijn gemaakt, maar ook acht hij valsheid in geschrifte, noch deelname aan een crimi nele organisatie bewezen. Tegen een andere handelaar werd zes maanden cel geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk en 100.000 gulden boete. Hem is alleen deelname aan de criminele organisatie van de hoofdverdachte ten laste CDA-kamerlid Soutendijk-Van Appeldoorn zegt dat de voor stellen lijken te stroken met wat haar partij wil. Het CDA heeft na twee helikopteruitbraken uit gevangenissen al aangedrongen op strenge maatregelen. PvdA- kamerlid Zijlstra kan zich even eens in de voorstellen vinden. Hij noemt ze begrijpelijk gezien de steeds spectaculairder wor dende methoden waartoe ge vangenen hun toevlucht ne men. Wel ziet hij een keerzijde. „We dreigen zo in een spiraal terecht te komen, waarbij de overheid op grover wordende ontsnappingen reageert met strengere beveiliging. De vraag is of gedetineerden als reactie daarop naar andere en dus er gere methoden grijpen." De commissie komt tot de slotsom dat de huidige vier ex tra bewaakte afdelingen in ge vangenissen in Sittard, Hoog eveen, Rotterdam en Leeuwar den niet goed werken. De zwak ke plekken zijn de voorzienin gen voor het luchten, sporten en het ontvangen van bezoek. Die horen bij het 'gewone' deel van een gevangenis en zijn niet extra beveiligd. Sinds begin 1990 zijn zeven gevangenen ontsnapt die vast zaten in een extra beveiligde afdeling. Volgens de commissie moe ten de nieuw te bouwen afde lingen binnen een gewone ge vangenis worden gebouwd, maar daarvan geheel te worden afgescheiden. De gevangenis werkt dan als een extra beveili- de be- gingsnng waakte afdeling. De commissie adviseert het telefoneren door gedetineerden té beperken en streng te controleren. De afde lingen moeten worden opge splitst in onderafdelingen voor zes gedetineerden. De gedeti neerden zullen op onverwachte tijdstippen moeten worden overgeplaatst van de ene afde ling naar de andere, of van de ene gevangenis naar de andere. Volgens de commissie dient te worden afgezien van vol strekte afzondering van de ge detineerden. Wel moeten ge meenschappelijke activiteiten worden beperkt. In elke afdeling moet ook een ervaren politie man worden gestationeerd, die onder andere een rol kan spelen bij het natrekken van extern personeel en bezoekers. De commissie vindt verder dat be wakers ongewapend moeten blijven, zodat hun wapens niet kunnen worden ontfutseld door gedetineerden. De commissie beveelt ook aan de straf voor hulp bij ont vluchtingen te verhogen tot vier jaar cel. Tot de tijd dat de nieu we afdelingen klaar zijn, dienen de huidige vier afdelingen beter te worden beveiligd. Ook moet buitensport zo lang worden ver boden, evenals bezoek zonder toezicht. Een ongeluk zoals zich dat zon dagmiddag op het vliegveld bij Hoogeveen neeft voorgedaan en dat aan vier mensen net le ven kostte, zou op een met ver keersleiding, radio en peilba kens beveiligd vliegveld als dat van Eelde nooit zijn gebeurd. Zo luidt de mening van ervaren piloten die met lede ogen toe zien hoe op onbeveiligde velden als Hoogeveen steeds meer on gecontroleerd wordt gevlogen. Sportvliegers, zweefvliegers, pa rachutisten en (soms) bestuur ders van ultra-lichte vliegtuigjes kruisen elkaar voortdurend en vaak levensgevaarlijk. Luchtfotograaf Herman Co- nens uit Eelde (ruim dertig jaar vliegervaring) zegt onomwon den. „Hoogeveen behoort tot de zogeheten groene velden waar kennelijk alles maar kan. Ie moet daar als piloot ogen voor en achter in je kop hebben, want er is geen verkeersleiding die de zaak begeleidt. De piloot van dat verongelukte vliegtuig heeft geprobeerd aan de ver keerde kimt van de baan te lan den en is afgeweken van het voorgeschreven circuit. Hij was tijdens de landing een soort spookvlieger. Als je zoiets op Eelde zou proberen, zou je tijdig door de verkeersleiding worden gewaarschuwd." Vlieginstructeur Ben Moer- koert uit Eelde (53 jaar erva ring): „Op Eelde wordt, ondanks het feit dat er verkeersleiding is, niet Bevlogen als er minder dan drie Kilometer zicht is. Op vel den als Hoogeveen wordt, nota bene zonder verkeersleiding, al vanaf 1500 meter zicht gevlo gen. Er was zondag vier kilome- tn tk ht, «in li bilu met ved en het zicht kan in de lucht anders zijn dan op de grond. Dus is het bij mistig weer van extra groot belang dat it erkeervletdmg Hoofdhavenmeesier Cruyff van het vliegveld Hoogeveen (ruime ervaring als marinevlie ger op onder andere Neptunes) denkt dat het slechte zicht een factor is geweest, die heeft mee gespeeld bij de ramp. „De pi loot is door het minder goede zicht mogelijk gedesonenteerd geraakt en heeft zich 180 graden vergist, waardoor hij aan de ver keerde kant van de baan bin nenkwam." Herman Conens verbaast zich erover dat de brandweerwagen van het vliegveld Hoogeveen niet is gebruikt bij het blussen van de neergestorte Cessna 172. Volgens Cruyff kan de wagen het veld niet af doordat er slo ten rond het veld zijn. Conens vindt daarom dat er extra uit gangen moeten komen. „Het is te gek dat zo'n brandweerwa gen alleen op het veld kan wor den gebruikt, terwijl het over grote deel van de i rashes m i buiten de vliegvelden plaats vindt." 0) K 112 dl yoghurt, 2 eetlepels mayonaise en I theelepel mosterd. Meng dit m een kommetje en pers er 3 gepelde teentjes knoflook boven uit. Roer het mengsel en voeg naar smaak zout en peper toe aan deze knoflook- yoghurtsaus. Lekker als dip saus of bij gegrilld vlees. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. yoghurt Volgens de advocaat van de laatste zag zijn cliënt het bedrijf van de 55-jarige handelaar steeds als „een tweede afslag" en werd hij gedwongen om voor zijn afnemers bij hem te kopen omdat op de visafslag te weinig aanvoer was. „Hij heeft niets te maken met de achterliggende organisatie." Ook deze advocaat vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Uitspraak op 5 oktober. Leidse psycholoog schrijft boek om taboe te doorbreken «janwesterlaken Nederland herbergt 300.000 jongens en mannen die seksu eel zijn misbruikt. Er is sprake van een verborgen, maar le vensgroot probleem. Dat con stateert de Leidse psycholoog Ron van Outsem, die werkt bij het JAC (Jongeren Advies Cen trum) in Amsterdam. Hij schreef onlangs een boek over seksueel misbruik van jongens. Mannen, zegt hij, kunnen door het misbruik geestelijk en lichamelijk diep in de put raken. „Ze hebben iets dat ze, hoe dan ook, geheim moeten houden. Er rust een taboe op. Mijn bedoe ling met het boek is een aanzet te geven dat te doorbreken." Seksuele mishandeling is, zo heeft hij geconstateerd, niet louter een probleem voor vrou wen: „Jongens en meiden zijn beiden slachtoffer. Alleen wordt het bij mannen naar de achter grond gedrongen, puur omdat men denkt dat dit alleen vrou wen overkomt. Maar seksueel misbruik van kinderen komt tot twaalf jaar even veel voor bij jongens als bij meisjes. Op late re leeftijd zijn meisjes vaker het slachtoffer. Jongens worden mannen en zijn dan minder aantrekkelijk voor de plegers. Ze worden groter, sterker en ver weren zich. Meisjes die ouder worden, krijgen te maken met een andere groep Ron Outsem: „Seksueel misbruik van kinderen komt tot twaalf jaar even v jes." hpn, bijvoorbeeld, verkrach- Volksmond Wat zijn het voor jongens seksueel mishandelen? Van Outsem: „De volksmond staat snel klaar met zijn oordeel: het zullen wel homoseksuelen zijn. Maar mannen die dit doen, vallen niet op volwassen man nen. Bedenk dat er ook vrou wen zijn die jongens seksueel misbruiken. Die verhouding ligt bijna fifty fifty. Vrouwen zijn iets in de minderheid, maar Het scheelt niet veel." Over het algemeen zijn de plegers van seksueel geweld mensen die zich op het eerste gezicht normaal gedragen. Ze komen uit alle lagen van de be volking en niet alleen maar uit a-sociale gezinnen, zoals nogal eens wordt gedacht. Van Out sem: „Zeker, in probleemgezin nen komt seksuele mishande ling meer voor. Maar ook bij de dokter en de advocaat thuis worden jongens seksueel mis bruikt." Een gevole hiervan is dat de jongens vaak enorm aan zich zelf gaan twijfelen over de vraag of ze homo- of heteroseksueel zijn. Van Outsem RÉU 01 hM af met de gedachte, dat een seksueel misbruikte jongen op latere leeftijd altijd homo wordt. „Mensen denken dat, maar dat zijn pure nonsens die nergens op slaan. Diverse onderzoeken hebben dit aangetoond." Het probleem is groot, zegt de Leidse psycholoog, maar zeker niet groter dan zo n honderd jaar geleden. „Ik heb de cijfers van nu en van een eeuw gele den naast elkaar gelegd. leg je de publikaties en rapporten van toen naast die van nu, dan zie je wftih «IBM hfl Mal aDean n Nederland, maar ook in andere Europese landen. Seksuele mis handeling van jongens is een probleem van alle tijden. Het is ren stabiel \ers< hi|iisrl Alleen nu krijgt het wat meer aandacht dan hon.lerd )aar terug Van Outsem stelt zich daarbij de vraag of die aandacht vol doende is om het vergrijp terug te dringen. Aandacht maakt het aan de bel worden getrokken als er wat aan de hand is en kan er eerder een eind aan worden ge maakt. De gevolgen ziin dan voor het slachtoffer minder ern stig" Advies De psycholoog adviseert jon- pena dm OM dit piubiaaui neb ben te maken of te maken heb ben gehad erover te praten met mensen die zij vertrouwen. „Pas als er over wordt gepraat kan wat aan de problemen worden gedaan. En de plegers van het delict? Een groot deel van die mensen is verslaafd aan seksue le mishandeling /e MM dal het niet kan wat ze doen. maar re kunnen niet stoppen. Dus gaan ze aOM dOOi VÖOI h.n geldt hetzelfde advies: praat er over. \roeg of laat wordt het toch bekend. Dan belandt de pleger in de gevangenis en heeft nij of zij een strafblad." Seksueel misbruik van Jon gens, uitgeverij SUA Amster dam, prijs 29,90.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5