'Hulp alcoholisten komt in de knel' „Gewoon per telefoon een lening afsluiten, dat lijkt me fantastisch." 'Dit is je reinste discriminatie' Moord bendeleider Bruinsma nog steeds in nevelen gehuld Binnenland PvdA blijft vechten tegen WAO-plannen Dales: Actie tegen Industriebond matigt looneis discriminatie werkt Marktkooplui dreigen met actie tegen junks Varkensexporteurs omsingelen Bukman ÉLro DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 3 ANP Algemeen NwJertjndi Pcnbumu GPO Cemewcfvippelike Pm<J*ost CDJA: Meer rechten voor homo-paren den haag Homoseksuele mannen of vrouwen die een duurza me relatie met elkaar hebben, moeten aanspraak kunnen maken op met het huwelijk vergelijkbare rechten en plichten. Hun rela tie moet daarvoor kunnen worden vastgelegd bij de overheid. Dit schrijft de jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA, in de nota 'Christen-democratie, huwelijk en homoseksualiteit". On der voorwaarden wil het CDJA ook adoptie van een kind door homo-paren mogelijk maken. Eis van zeven jaar na moord op agent breda De Bredase officier van justitie heeft gisteren tegen een 31 -jarige ex-politieman uit Dongen zeven jaar cel en TBS geëist. In maart schoot de man in Kaatsheuvel een agent van de rijks politie dood. Hij kon het niet verkroppen dat het slachtoffer een relatie had met zijn ex-echtgenote. Hij zou de hele dag naar het slachtoffer op zoek zijn geweest. Naar het oordeel van de officier is er daarom sprake van voorbedachte rade en dus van moord. Volgens een psychiatrisch rapport is dat echter niet het geval. De advocaat van de man vroeg daarom een korte straf en een snelle behandeling. DAF praat met Japans Hino eindhoven DAF praat met Japans grootste vrachtwagenprodu cent Hino over samenwerking. Dat heeft topman Baan vanmor gen bevestigd. Volgens Hino zijn de gesprekken onderdeel van een bredere gespreksronde met Europese en Amerikaanse vrachtwagenbouwers. Hino is naarstig op zoek naar een buiten landse partner in verband met de groeivertraging op de Japanse binnenlandse markt. Gemeentekaart nog geen reisdocument den haag De nieuwe identiteitskaart die de gemeenten per 1 ja nuari 1993 zullen invoeren, wordt voorlopig niet gebruikt als na tionale identiteitskaart of als reisdocument. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris De Graaff-Nauta aan de Tweede Ka mer. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft de Haarlemse gelddrukker Joh. Enschedé een identiteitskaart laten ontwikkelen. De VNG heeft daarbij echter niet de Europese richtlijnen voor aanbesteding in acht genomen. Als de kaart als reisdocument binnen de EG gebruikt zal worden, moet er een openbare aanbesteding plaatsvinden. De staatssecretaris heeft nu besloten één aanbestedingsprocedure te beginnen voor zo wel de nationale identiteitskaart als het nieuw te ontwikkelen paspoort. Wöltgens: Verlaging premie extra munitie Consultatiebureaus verleggen aandacht naar junks Hoewel er vijftien maal zoveel mensen aan alcohol zijn verslaafd als aan drugs, raakt de hulp aan alcoholisten in de knel. Dat komt mede omdat de consultatiebureaus voor alcohol en drugs (CAD) onder druk van gemeenten steeds meer het accent moeten leggen op drugsgebrui kers omdat die overlast veroorzaken. assen anp De PvdA-fractie ziet in de ko mende daling van de WAO-pre- mie extra munitie voor haar verzet tegen de bevriezing van de uitkeringen van de huidige arbeidsongeschikten onder de vijftig jaar. De voorspellingen van het kabinet over de WAO zijn te somber geweest, zei frac tieleider Wöltgens gisteren op een partijbijeenkomst in Assen. Het kabinet liet vorige week weten dat de WAO-premie per 1 januari met ruim 1 procent om laag kan omdat de groei van het aantal arbeidsongeschikten niet verder toeneemt. Dat is winst, aldus Wöltgens, die daaraan echter direct toevoegde dat het aantal arbeidsongeschikten nog steeds 'onaanvaardbaar hoog' is. „Dat is een politiek oordeel dat niet per maand, afhankelijk van de laatste ontwikkelingen, verandert". Voor nieuwe geval len zal de uitkering dan ook af hankelijk moeten worden van het arbeidsverleden, aldus de PvdA-fractieleider. Wöltgens waarschuwde de huidige WAO'ers onder de vijf tig (oudere arbeidsongeschikten blijven in elk geval buiten schot) verder dat de PvdA „er niet ga rant voor staat dat er niets in hun situatie verandert". De fractie is het met het kabinet eens dat via herkeuringen on derzocht moet worden wie weer aan de slag kan. Vorige week laaide de WAO- discussie opnieuw op toen vice- premier en PvdA-leider Kok zei dat een daling van het aantal ar beidsongeschikten van invloed zal zijn op de opsteling van zo wel kamerfracties als kabinet. Dit leidde tot verbazing bij het CDA, dat er op wees dat van een daling nog geen sprake is. In middels heeft het kabinet beslo ten het WAO-voorstel vandaag naar de Tweede Kamer te stu ren. Het zal naar verwachting nog voor Kerstmis worden be handeld. utrecht «anp Die noodkreet slaakt de Neder landse Vereniging van CAD's (NVC) in het jaarverlag over 1991. De vraag naar hulp stijgt sterk. Vorig jaar klopten 52.000 mensen aan voor hulp bij alco hol-, drugs- of gokproblemen, 8 procent meer dan in 1990. De CAD's worden ook getrof fen door bezuinigingen. Diverse den haag cpd Door een groot aantal samen hangende maatregelen te ne men, kan wel degelijk iets wor den bereikt in de strijd tegen rassendiscriminatie. Dat zei mi nister Dales (binnenlandse za ken) gisteren bij de aanbieding van een model-gedragscode te gen discriminatie, in te voeren bij bedrijven, organisaties en branches. „Het werkt als je er mee aan de gang gaat", aldus Dales. Volgens de minister, die zich bereid verklaarde de code op maatregelen van staatssecreta ris Simons van volksgezondheid kunnen leiden tot een korting op het budget van ongeveer 20 procent. Dat betekent, zo waar schuwt de NVC, dat de CAD's straks mensen de deur moeten wijzen. Van de naar schatting 400.000 Nederlanders met alcoholpro blemen klopt maar een klein deel bij een CAD aan. Alcoholis- haar eigen ministerie in te voer en,is een groot aantal maatrege len nodig om „het spook van de rassendiscriminatie" te bestrij den. „Je bent er niet met artikel één van de Grondwet en de we tenschap dat het er is", meende zij. In dat artikel wordt discrimi natie verboden. De minister be toogde dat Nederland wel dege lijk wakker moet liggen van op duikende rassenhaat. „Het kan niet afgedaan worden als iets vervelends om daarna weer over te gaan tot de orde van de dag." ten vormen desondanks wel de grootste groep cliënten (25.000) van de CAD's. In 1991 vroegen ook meer dan 20.000 drugge bruikers, ongeveer driekwart van het totale aantal, hulp. Ruim 60 procent van de drugs- cliënten gebruikt cocaïne. Terwijl de helft van de gok kers nog geen 25 jaar is. is de leeftijd van cliënten met drugs problemen volgens de NVC ho ger aan het worden. Bij de me- thadonverstrekking maakten verslaafden van onder de 30 jaar nog maar 40 procent van het totaal uit. In 1988 was dat 60 procent. In totaal werd meer dan 700.000 keer methadon verstrekt aan ruim 8000 ver slaafden. amsterdam cpd De Industriebond FNV zal in de CAO-onderhandelingen voor volgend jaar een loonsverho ging van 4,5 procent eisen. Met deze gematigde looneis wil de bond voorkomen dat er een 'loon-prijsspiraal' ontstaat, waarbij steeds hogere lonen en prijzen elkaar opjagen. De Hout- en Bouwbond CNV gaat het komende CAO-seizoen in met een looneis van 4 pro cent. De Unie BLHP maakte vo rige week al bekend volgend jaar 4,5 procent meer loon te amsterdam cpd Is de Amsterdamse ex-recher cheur die wordt verdacht van de moord op onderwereldkoning Klaas Bruinsma en een tweede kopstuk in Wilnis het slachtoffer van een complot of is hij een huurmoordenaar? De Amster damse rechtbank was gisteren, ruim veertien maanden na de moord op Bruinsma. nog niet toe aan een conclusie. Bruinsma leidde een hon- derdkoppige misdadigersbende met een omzet van vele tiental len miljoenen per jaar. Op don derdagmorgen 27 juni werd hij doodgeschoten voor de deur van de discotheek van het Hil- tonhotel. De verdachte, een voormalige rechercheur aan de bureaus Noord en Warmoes straat en later medewerker van Bruinsma, werd de volgende dag aangehouden willen. De Industriebond steunt met zijn looneis, waarbij werk boven inkomen wordt gesteld, de vak centrale van FNV-voorzitter Stekelenburg. De Industriebond benadrukt, net als Stekelenburg, het belang van een centraal ak koord, waarin afspraken over een gematigde loonstijging en het scheppen van werk zijn op genomen. In het verleden bots ten de Industriebond en de FNV-centrale nogal eens. Het voorstel van de Industrie bond FNV wordt de komende dagen besproken met de be- De eerste rechtszaak liep uit op een fiasco voor het Open baar Ministerie. Advocaat Boone toonde aan dat er was gesjoemeld met het bewijs. De verklaring van de portier van de discotheek bleek dubbel en anoniem in het dossier te zitten, waardoor de suggestie werd ge wekt dat het om twee verschil lende verklaringen ging. De rechtbank sprak daarop de ex- politieman vrij. In hoger beroep werd die uitspraak terugge draaid. Tegen de 36-jarige Amster dammer lopen inmiddels twee moordaanklachten. Kort nadat hij op vrije voeten was geko men, pakte een arrestatieteam hem op in verband met de moord op een ander belangrijk onderwereldfiguur in Wilnis. In beide zaken speelt een Amerikaan een hoofdrol. De man was eerst zelf verdachte stuurders en kaderleden. De kans is groot dat de FNV-leden in de industrie de looneis on voldoende vinden. omdat som mige mensen minder zouden krijgen dan hun collega's nu al ontvangen. De looneisen ontlopen de wensen van het kabinet nauwe lijks. Dat liet op Prinsjesdag we ten aan een loonstijging van 'in flatie plus een beetje' (door het Centraal Planbureau op 4 tot 4,25 procent becijferd) te den ken. van de moord in Wilnis, maar toonde zijn onschuld aan en wees de ex-rechercheur aan als betrokkene. Volgens de Ameri kaan heeft de ex-politieman „tot vervelens toe" opgeschept over zijn geslaagde aanslag op Bruinsma. Hij zou hebben voor gedaan hoe hij Bruinsma met een zwaar kali oer pistool door het hart zou hebben geschoten en daama het slachtoffer dat toen al dood was nog een paar kogels door zijn noofd hebben geschoten. Die be schrijving klopt met het verhaal van een parkeerwachter. De Amerikaan, over wie het gerucht gaat dat hij een agent is van de Amerikaanse drugs brigade (DEA). is meteen na het afleggen van zijn verklaring on dergedoken. Volgens Boone heeft de politie zijn verklaring 'gekocht'. In het dikke dossier zit ook de belastende verklaring van de portier. Hij heeft Bruinsma in ■pirhrhip ma dB a ree hv- cheur de disco zien uitlopen. Een ander personeelslid heeft de verdachte tot sluitingstijd bij Bruinsma zien staan. De man zelf heeft verklaard dat hij al eerder naar huis was gegaan Votana de Amerikaan zou den de ex rechercheur en enke le Joegoslavische criminelen, die zich met hun machinegewe ren in de struiken hadden ver borgen voor het geval de body guards zouden schieten, zijn in gehuurd door een dtlflWiW. De zaak-Bruinsma wordt 28 september voortgezet. In de tweede moordzaak moet de ex- rechercheur in oktober terecht staan. Simons betaalt dure medicijnen asielzoekers DEN HAAG CRQ Asielzoekers hoeven niet bij te betalen voor dure medicijnen, ook al zou dat op basis van het Geneesmiddelen Vergoedings ysteem K A'S wel moeten I let ministerie van WVC is toch be reid voor de Btn hOBUfl ilp tr draaien. Asielzoekers zijn verzekerd bij het ziekenfonds Spaameland in Haarlem en flRMB kruis, waarmee Spaameland is gefu seerd. Volgens de verzekeraar schrijven huisartsen soms me- du i|nen voor vv.iar\oor hi|be- taald moet worden. De apothe ker kon de eigen bijdrage er htcr niet innen, omdat het GVS niet aan de asielzoekers blijkt uit te l'Wn Aanvankelijk stelde stnatsse- trri.ur. MHMWB dcfa deson - danks op het standpunt dat de eigen bijdrage geïnd moest wor den. Gisteren zei hij de kosten toch voor zijn rekening te ne men. Hoeveel er met deze maatregel gemoeid is, is niet bekend. Vooral grote overlast in Rotterdam-Zuid Rotterdamse marktkooplieden dreigen het recht in eigen hand te nemen als de politie niet meer mensen inzet tegen zak kenrollende junkies. De koop lieden schrijven dat in een open brief aan burgemeester Peper. Volgens de marktkooplieden- vereniging Koopmans Belang wordt vooral de markt op het Afrikaanderplein in Rotterdam- Zuid het domein van zakkenrol lende junkies, die er niet voor terugdeinzen geweld te gebrui ken. In de brief sommen de koop lui een aantal recente voorval len op. Zo zou een junk een de Postbank Lecniijn krijgt u het contract thuisgestuurd en vervol gens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Lcenlijn is door de week bereikbaar van 15 tot 21.00 uur en op zater- nkomen dag van 9.00 tot 12.00 uur. en uw maandelijkse vaste Met andere woorden: lasten en hoeveel u wilt lenen - als u voorde makkelijkste weg Een thuisbankier belt dan nu even de Postbank Leenlijn. de lening kunt krijgen. Als dat zo is. U vertelt dan i 2v<> makkelijk gaat dat bij de Postbank. Een thuisbankier belt voor een lening gewoon even met de Postbank Lcenlijn: en de gewenste looptijd. (058) 952345. Een medewerker Thuisbankieren doe je met de Postbank kiest, kiest u meteen voor de hcstc. POSTBANKÜfej paar weken geleden bij een po ging tot beroving een 89-jarige koopvrouw „tot op het bot" in haar vinger hebben gebeten. Hij riep daarbij dat hij AIDS had. Dezelfde persoon werd enkele dagen later weer gesignaleerd op de markt. Volgens de brief had hij op dat moment al een „complete strooptocht" gehou den. Toen enkele handelaren hem in de kraag vatten, dreigde hij opnieuw met AIDS. Voorzit ter L. van Popering van Koop- mans Belang werd twee keer met een injectienaald geprikt. Volgens Van Popering gaat het om een vaste kern van vijf tig tot zestig junkies, die georga niseerd te werk gaan. Van Pope ring zegt dat hij de afgelopen weken herhaalde malen om meer politie heeft gevraagd. „En dan stuurt het bureau twee agenten, die ook nog hun ande re surveillance-taken hebben. Onvoorstelbaar." In de brief aan Peper schrij ven de marktkooplieden dat „het niet lang meer zal duren voordat het kruitvat tot ontplof fing komt. De rechter moet dan maar uitmaken wat crimineel is." Peper zal in de loop van de week reageren, aldus zijn woordvoerster. den haag Varkensexporteurs hun kostbare vrachtwagen- renlang met lede ogen aan dat de het ministerie van Landbouw omsingeld. Door het exportver bod op levende varkens, dat n kant zetten. De exporteurs gelo- vende) slacbtvarVens de grens ven dat het minsiterie het verbod overbrengen. Tegelijkertijd kam- voomamelijk heeft ingesteld om pen de slachterijen met lege ha- de ontdekking van blaasjesziekte de Nederlandse slachterijen te- ken. Volgens het ministerie zou in Italië werd ingesteld, moeten gemoet te komen. Die zien al ja- 'Brussel' naar aanleiding van de ziekte plannen hebben gehad om de export van zowel levende var kens als dood vlees te verbieden. Nu heeft Nederland het initiatief jn eigen hand gehouden, aldus het ministerie, roro anp id ou dfhaakxn Turkse Rotterdammer eist plek voor zoontje op school rotterdam gpd-anp Het mogen dan nog kleine kinderen zijn, ze weten precies waar het over gaat. Met ge balde vuisten trommelen de Turkse en Marokkaanse kinderen op de deur van de Rotterdamse Schoolvereniging, een alge meen bijzondere school. Ze zitten zelf op een andere school, iets verderop in de straat, en zijn boos. „jullie discrimineren", roept het groepje in koor, terwijl een van hen een voetbal naar het hoofd van school directeur Punt schiet. Ook de ouders die zeggen dat ze door de Rotterdamse Schoolvereniging zijn afge wezen op grond van hun huidskleur of fi nanciële positie zijn hoogst verontwaar digd. „Mijn zoon is hier niet toegelaten om dat we buitenlanders zijn", aldus de Turkse Bilge Toksoy. De protestactie is opgezet door Bülent Türker. Hij ketende zich gisteren met zijn 4- jarige zoontje Bügra vast aan de deur van de schpol. Türker probeert al anderhalf jaar vergeefs zijn kind op de school te krijgen. Na een loting leek het er een paar maanden geleden op aat het kind zou worden toege laten, maar de school besloot dat de toen 3,5 jaar oude Bügra nog een taaltest moest afleggen. Bügra zijn Turkse ouders wo nen al twaalf jaar in Nederland en het kind is officieel Nederlander werd door de school vervolgens alsnog geweigerd. „Ik heb sterk de indruk dat de school kin deren van Turkse origine weert. Dit is je reinste discriminatiealdus Türker, die een leidinggevende functie heeft bij een Turkse bank in Rotterdam. „Elke keer vraagt de school wat anders. De ene keer willen ze de schooldiploma's van mij zien, dan weer die van mijn vrouw. Het is voor mij een princi pe-kwestie. Mijn kind komt op die school, die vlak bij mijn werk en ons huis is." De Rotterdamse Schoolvereniging is in trek bij veel Nederlandse ouders, omdat er weinig allochtone leerlingen op zitten. Ze verwachten daardoor betere resultaten. Hoofdschuddend stapt directeur Punt zijn schoolgebouw aan de Schiedamsesin- gel binnen. Het is gedaan met de rust en al die aandacht van journalisten, fotogufcu en cameramannen bevalt hem niets. Over het toelatingsbeleid is de schooldirecteur niet al te duidelijk. De kinderen worden op jonge leeftijd beoordeeld op „het vermogen tot communiceren en de interactie met de docent". „Een taaltest is het zeker niet", licht Punt toe. „In MMÉUl li lM teem ook niet, daar ben ik mij van bewust. Maar discrimineren doen wij niet. Er zitten hier tientallen buitenlandse kinderen op school." Dat zijn dan wel kinderen die hier zijn ge boren en niet rechtstreeks uit het buiten land komen. ,,Het begrip allochtone leerlin gen kent inderdaad een enorme gradatie", geeft Punt toe. „Maar er zitten ook kinderen van taxichauffeurs en loodgieters bij." En al die verhalen dan. al die ouders (lir.m.ifh.in kelijk van elkaar beweren dat ze moesten aangeven hoc\eel /e verdienen en in welk merk auto ze rijden? ..Absolute lariekoek. Verhalen die je kunt herleiden tot één bron. Ik wil meneer Türker nergens van beschul digen, maar hij vertelt zeker niet de waar heid." Voor de school vormt zich nog een ande re groep: de ouders van leerlingen die wél op de Rotterdamse Schoolvereniging zijn toegelaten. „Ik vind het echt onzin wat hier gebeurt", meent Come Agha. „Het is niet eerlijk om de school zo af te schilderen. Miin dochter is half Pakistaans en gaat hier ooi naar ft hooi i.r wordt pAafcan am B kind en naar de manier waarop ouders met het kind omgaan. Het zoontje van meneer Türker spreekt gewoon nog geen Neder lands. En één buitenlands kind in de klas vraagt te veel aandacht van de docent. Dat gaat ten koste van de leerprestaties van de andere kinderen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3