Zonnige toekomst voor Marion Borst Voor dammers op WK gaat het licht uit T Papierwinkel RKC was een 'gigantische troep' Sport Van Kins op dreef voor RGC DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 redactie herman joustra ad van ic rob onderwater a brouwer de konind Leiderdorpse wielrenster blij met brons op WK junioren De Leiderdorpse wielrenster Marion Borst staat in navol ging van haar streek- en clubgenoot Petra Grimbergen een goede wielertoekomst te wachten. De 18- jarige schaatsende wielrenster behaalde afgelopen weekeinde bij het wereldkampioenschap junioren in de Griekse hoofstad Athene een knappe derde plaats. De Duitse Kupfernafel werd met overmacht wereldkampioen. Brunnel uit Frankrijk legde beslag op de tweede plaats. LEIDERDORP» W1M VAN DUfVF.NBODF. W1ELLRM LDLWERKER Wat voor gevoel had je op het erepodium? „Ik had een bijzonder trots gevoel. Het komt niet iedere dag voor dat je derde wordt van de v eld." Hoe verliep de koers eigenlijk? „We reden vier omlopen van 15 kilometer. Ik moest mij rus tig houden tot in de laatste twee omlopen en dan voluit omhoog. Maar ik kon me niet inhouden. Kr ontstond een kopgroepje met drie Duitse meisjes, maar het liep niet echt en we werden te ruggepakt. In de finale probeer de ik het weer. Nu kreeg ik een Duits en twee Franse meisjes aan mijn wiel. Op de brede en gladde weg naar de finish ging Kupfernafel zo hard aan dat niemand haar wiel kon houden. Zij is niet voor niets ook wereld kampioen achtervolging. In de laatste meters moest ik uitwij ken voor één van de Franse meisjes en viel er een gaatje. Met een krachtige jump pakte ik nog net het brons." Had er meer ingezeten dan brons? „Nee, niet echt. Natuurlijk ga je voor goud als je in de kop groep zit, maar die Duitse was gewoon te sterk. Toen we met z'n vieren voorop zaten wist ik dat het moeilijk zou worden met die twee Franse meisjes er bij." Hoe was de voorbereiding voor Athene? „Die was kort. Donderdag zijn wij pas naar Griekenland gegaan. Want de mogelijkheden om daar te trainen zijn nihil met al dat verkeer. Ook hadden we veel last van de smog. Op de wedstrijddag werd ik met een Hoe was de samenwerking in de ploeg? „In de beginfase moesten de anderen het tempo maken. La ter in de koers moest ik het al leen doen. Ik had de meeste er varing." Was het daar inderdaad zo chaotisch? „Echt niet te geloven. Ie speelde met je leven als je ging trainen. Len Deense reed tegen een vrachtwagen en ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. Ook een meisje uit Tsjecho-Slowa- kije moest gewond afgevoerd worden. Na de baankampioen- schappen is er een Japanse deelneemster doodgereden bij eentrainingsrit." Wat zijn de toekomstplannen? „Rustig het seizoen uit laten bollen. Zaterdag het NK voor clubs in Almere en de Ronde van Leiden op 3 oktober nog. Daarna ga ik weer een beetje marathonschaatsen. In januari wil ik mij via de lange baan zien te plaatsen voor het NK. Voor 1993 is er nog niets bekend. Men fluistert dat ik een kansje maak voor de nationale selectie, maar ik heb nog niets van de KNWU gehoord." DUIVENTIL Marion Borst terug in Leiderdorp met haar bronzen plak. FOTO HENK BOUWMAN De toch al zo zwaar beproefde organi satie van het zestiende toernooi om het wereldkampioenschap dammen blijft letterlijk niets bespaard. Was men in Toulon eindelijk bekomen van de turbulente start en waren de gemoede ren weer tot bedaren gebracht, in de tweede ronde moesten de partijen na een half uur spelen worden onderbro ken toen het licht uitviel. Dat opont houd duurde maar een kwartier en was niet van invloed op het verloop van de partijen. Voor de grootste verrassing zorgde later oud-wereldkampioen Gantwarg, die Valneris versloeg. Met wereldkam pioen Tsjizjov en de Afrikaanse kam pioen N'Diaye nam de Wit-Rus de lei ding in het toernooi. Omdat de spelers het in de ope ningsronde nogal benauwd vonden in de Üeine speelzaal, was ook de aircon ditioning in werking gezet. Dat was kennelijk te veel van het goede, want na een half uur spelen floepte het licht uit. Terwijl de spelers zich afvroegen wat te doen, beraadde het arbitrale trio zich over de ontstane situatie. „We ver zoeken de spelers niet door te spelen", meldde het drietal, hetgeen enige hila riteit veroorzaakte omdat doorspelen volstrekt onmogelijk was. Sijbrands Even overwoog men zelfs de speelzaal te ontruimen, maar toen de spelers duideljk maakten dat zij ook zonder bord de positie nog wel in het hoofd hadden, liet men dat idee snel varen. De spelers benutten dé extra tijd om met elkaar te praten, hetgeen volgens de reglementen is verboden maar niet kon worden voorkomen. Na een kwar tier was de oorzaak van het uitvallen van het licht ontdekt en verholpen. Omdat alle partijen nog in de ope ningsfase verkeerden, was de invloed van het incident speltechnisch nauwe lijks van invloed maar het had bij som migen wel de concentratie verstoord. Dat was merkbaar aan het gebruik van tijd door sommige spelers. Zoals bij de Nederlandse oud-wereldkampioen Ton Sijbrands, die ook anders veel tijd verbruikt voor de openingsfase en ze ker in het duel tegen streekgenoot Ge rard Jansen geen steek wilde laten val len. In een klassiekachtige partij-opzet werd het evenwicht echter niet verbro ken, zodat na drie uur spelen de pun ten werden gedeeld. Het tweede Ne derlandse duel tussen Clerc en Schol- ma kende meer spanningen. Clerc was uit op revanche voor zijn nederlaag te gen de Groninger in het laatste natio nale kampioenschap. Hij had het zwaar te verduren. In het middenspel was er een lichte voorkeur voor de Groningse positie en hoewel beiden de tijd namen was er van echte tijdnood rond de eerste klokcontrole geen spra ke. Onnauwkeurig Toch was het in die fase dat Scholma een grote onnauwkeurigheid beging en van geluk mocht spreken, dat Clerc een directe winstgang op de 46-ste zet overzag. Wiersma ondervond taaie te genstand van de Fransman Gilles Del- motte, die in de tijdnoodfase een niet voor de hand liggende remisemogelijk heid overzag, waardoor de Friese oud wereldkampioen zoals hij het zelf zei zijn eerste fortuinlijke zege boekte. De Senegalees N'Diaye was in een flank- spelpartij te sterk voor de Fransman Nimbi, die combinatief van het bord werd gezet. In de Russische groep zette Gant warg tegenstander Valneris vanuit de opening onder druk. De Let gebruikte veel tijd om zich te verdedigen tegen een massale centrum-aanval, kwam ongeschonden de eerste klokcontrole door maar struikelde in de tweede. Na dat hij een moeilijke remise-variant had gemist, ging hij op de 65-ste zet door zijn vlag. Wereldkampioen Tsji zjov vond het juiste spelpatroon tegen de taaie remise-speler Boezinski al duurde het bijna vijf uur voordat de Li touwer zijn verzet definitief opgaf. 's hertogenbosch henri van der steen gpd-verslaggever Tegen de 47-jarige voorzitter van voetbalvereniging RKC is gisteren een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maan den geëist, alsmede een geld boete van 60.000 gulden. Hij wordt ervan beschuldigd leiding te hebben gegeven aan de om vangrijke fraude bij RKC, waar bij belasting en bedrijfsvereni ging tussen 1976 en 1990 voor 1,2 miljoen gulden werd bena deeld. Raadsman Mr. Kuijten vroeg vrijspraak of schuldver klaring zonder strafoplegging. De voorzitter van RKC zat al leen in het beklaagdenbankje. Een tweede bestuurslid zou gis teren ook voor de Bossche rechtbank moeten verschijnen, maar deze 'Mr. RKC', al tiental len jaren lid en sinds '79 al be stuurslid, meldde zich ziek; be gin dit jaar werd hij opgepakt en vastgezet, even later open baarden zich hartproblemen, deze zomer volgde een zware by-pass operatie. Het zette de zaak even op losse schroeven, omdat dit 52-jarige bestuurslid niet slechts was gedaagd door Justitie, maar ook gevraagd was als getuige in de procedure te gen zijn voorzitter. Die werd nu alleen ontlast door een getuige- deskundige, de fiscalist Van Bekhoven, die niet zo gek veel te vertellen had. Het ging bij RKC vaak om betalingen van derden, zodat Van Bekhoven zich afWoeg of RKC dan wel aansprakelijk gesteld kon wor den. Er is, zo bleek gisteren, bij RKC op grote schaal met zwart geld gesmeten, zij het steeds in relatief kleine proporties. Trai ner Leo van Veen kreeg 15.000 gulden in het handje, speler Ri- cardo Moniz ontving eens 6000 gulden, Adri Bogers stopte Johannesburg Australiër Rodney Martin moet diep door de knieën om het listige balletje van de Engelsman Phil Witlock (achtergrond) nog te halen. De twee heren kwamen gisteren in actie in Johan- leiden aap siera zaalvoetbalmedewerker Ondanks de optimistische ge luiden uit het Leidse kamp maakte McDonald's een valse start. Tegen fusieclub Cammen Staal werd onnodig verloren. RGC wist met nieuwkomer Martin van Kins tegen debutant FC Tybex met 6-2 de winst in huis te houden. Bax deed ook goede zaken. In Zand voort won de debutant met 3-1 van Nihot. NihotBax 1-3 In haar hernieuwde optreden in de eerste divisie deed de ploeg van Harry van Dam meteen goede zaken. Al in de vierde minuut had Henriie Koet de hoek voor het uitzoeken. De zelfde Koet ging even later de fout in door terug te spelen op de keeper, iets wat inmiddels verboden is bij zaalvoetbal. De vrije trap betekende 1-1. Getergd als hij was, bracht Hen- nie Koet zijn team weer aan de leiding. Vlak voor rust bepaalde Jeffrey Foree de eindstand op 1- 3. RGC-FC Tybex 6-2 Mede door de op het laatste moment ingehuurde Martin vEm Kins boekte RGC een ruime overwinning. Hij verzette ber gen werk en was betrokken bij vele doelpunten. Voor rust leid de de ploeg via tweemaal Albert Bosma en Van Kins met 3-2. Na Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. rouwen is ook bij I voetballers weer in. Chris Tisseur (FC Rijnland) trouwt volgende week met de dochter van voorzitter Amoldus. Gé Tegelaar (LFC) en Cees Zethof (Noordwijk) gingen hem deze maand al voor Het vrouwenteam van volleybalclub Gemini/Kangeroes promoveert alsnog naar de eerste klasse B. Aanvankelijk was de club uit Voorschoten in 2C ingedeeld Vrijdagavond speelt zaalvoet balclub Martin Centrum in Voorschoten zijn eerste compe titiewedstrijd. De aftrap is van Feyenoorder John de Wolf. De stadionspeaker van dezelfde club praat die avond alles aan elkaar Op woensdag 7 oktober beginnen de eerste IJVL- schaatstrainingen voor het nieuwe seizoen. De trainingen worden gegeven op de ijsbaan aan de Vondellaan in Leiden. Vooral de jeugd krijgt veel aan dacht. Vanavond tussen 20.00 en 21.00 uur kan men zich in schrijven. Er is ook een schaats- ruilbeurs vanaf 19.00 uur. infor matie: 071-153284 Ruud Beij- leveld is de nieuwe voorzitter van de vrouwenafdeling bij voetbalvereniging De Sleutels. Dezelfde club verwelkomde in Huurman bouwbedrijf en Van Bemmel tandtechniek twee nieuwe sponsors voor het eerste elftal In de tweede week van januari 1993 wordt in Tripodia in Katwijk wederom een Eu ropese Honk- en Softbalclinic gehouden Renbaan Duindigt start het programma morgen middag om 14.30 uur Hand balvereniging De Bollenstreek heeft een Bussiness Club opge richt Volgens steeds sterkere geruchten beklimmen de ren ners die deelnefnen aan de Tour de France 1993 niet de L' Alpe d' Huez. Wel worden de echte cols in de Pyreneeën aan gedaan. Er komt een klimtijdrit richting Crans Montana en een rustdag in het staatje Andorra. Op 29 oktober wordt het route schema bekend gemaakt Arie van Oyen (De Bollenstreek) en Vincent van der Kooy (Swift- /Casba) behaalden een eerste plaats bij jeugdwielerwedstrij- den in Scheveningen Perini en Ghirotto, de twee kaalkoppen uit het profpeloton, verlaten Carrera en gaan voor ZG rijden Zilveren Kruis en voetbalclub SJC zijn voor nog eens drie jaar aan elkaar verbonden Motel Van der Valk zal alle shirts van de Voorschotense voetbalclub SVLV van groot tot klein van re clame gaan voorzien Zondag 27 september (13.00 uur) start in het Van der Werfpark in Lei den de jaarlijkse 3 October- prestatieloop door de binnen stad van Leiden Het is de be doeling dat voetbalclub Stomp- wijkse Boys in de toekomst zal ophouden te bestaan. Met handbalclub HVS en gymnas tiekvereniging Gyversto wordt een geheel nieuwe vereniging opgericht. De nieuwe sportclub gaat de exploitatie van de sport accommodatie, annex sporthal, beheren Lex van der Kooy houdt morgenavond bij korfbal club De Danaïden een discussie I over het voorkomen van blessu- res. Aanvang 19.30 uur Zon dag 27 september worden in zwembad de Wasbeek in Sas- senheim A-wedstrijden zwem men gehouden Rolstoelatlete Jeanette Jansen (vele malen deelnemer aan de Bloemenma- rathon) is geridderd in de Orde van Oranje Nassau Na Arn hem, Den Haag en Leiden (25 september voor genodigden) heeft ook Groningen zijn Sport - café De clubhuis-samenwer- king tussen handbalvereniging Saturnus en Zwem- en Poloclub LZ 1886 is een feit Wielerprof Martien Kokkelkoren verdedigt zaterdag 26 september de kleu ren van wielervereniging Volen- dam bij het clubkampioen schap in Almere. De Volendam- mers behoren tot de favorieten. Swift/Casba gokt op een plaats je bij de eerste twaalf. De selec tie bestaat uit: Peter Mol, Vital Timmermans, Femand War merdam, Laurens Koster, Leon Rekelhof, Hans van Leeuwen, René van der Salm en Richard van Kempen. Pascal Vergeer is door een Dlessure uitgeschakeld Net als voetbalclub SJZ heb ben ook zwemclub LZ 1886 en de Sassenheimse volleybalclub VCS een uitstekend informatie boekje uitgebracht Het Noordwijkse Golfcentrum houdt op zaterdag 3 oktober een open dag, ter gelegenheid van het éénjarig bestaan De handbalcompetitie begint ko mend weekeinde. De vrouwen van Noorlander/Bollenstreek spelen in de hoogste divisie. Olympia '72 uit Wassenaar ac teert in de eerste divisie B Dwars door Leiden (estafette) wordt op een nieuw parcours op 17 oktober gehouden De Ronde van Zuid-Holland (13 maart) en de Omloop van de Glazen Stad (21 april) zijn op de Internationale Wieleragenda ge- SCOREBORD VOETBAL en Baljakm 3, 11/15. Si|branc ENGELAND: Nottinhgham Forest - Coventry 1- KWALIFICATIE WK GOLF 15.000 gulden in de zak, trainer Ger Blok werd tegemoet getre den in onbepaalde onkosten: handje contantje 5500 gulden voor Blok. De officier van justitie, mr. Pieters, had tientallen voorbeel den bij de hand en voortdurend ging het om zogenaamde lenin gen. Soms werd een andere re den genoemd voor netto beta lingen. Zoals in het geval van Ger Blok, wiens salaris op 4500 gulden netto was bepaald; daar bovenop kreeg de coach 1000 gulden per maand onkostenver goeding, alsmede een huis en een auto. Blok bleek echter pri vé wat problematisch te zitten en ook nog eens in het zieken huis te belanden. De RKC-voor- zitter: „Daarom staat Blok maar voor 3050 gulden in de kasboe ken. Hij bleek niet verzekerd te zijn, daarom wilden we hem op een salaris zetten dat hij in het ziekenfonds viel. AUTOSPORT nen, 1,7 miljoen gulden, eindstand: 1 t (ZAf) 266 (62 68 64 72). 2. Roberts 271,5. Morgan (VSt) 272. n (VSt) 269. 4. Delsing (VSt) PARIJS-PEKING PRIJSVRAGEN 1 Magnaldi (Fra hansel (Fra) Yamat nda 32.53 DAMMEN WIELRENNEN Marcos (Bra) - Koepérman (VSt) 1-1, Boezinski (Lit) - Tsjizjov (Rus) 0-2, 1. Veenstra (Ned) 154 km in 3.42.00, 2. Wa- bel (Zwi), 3. Seis (Bel), 4. Goessens (Bel). 5. (Rus) - Baljakin (WRu) DeVos (Bel), 6. Fernando (Spa), 7. Emonds (Bel). 8. Gar (Bel). 10. Dae (Bel). 8 Ganeiev (GOS). 9. Van Itterbeeck SPORT OP TV rust kon het fysiek sterke Tybex het allemaal niet meer volgen. Doelpunten van Anne, Albert en Martin van Kins betekenden een welverdiende overwinning van 6-2. McDonaJd's-Cammen Staal 2-3 Een teleurstellend McDo nald's was gisteravond zelf ver antwoordelijk voor de neder laag. Ondanks veel kansen bleef de Leidse score aan de magere kant. Alleen Hans van Marwijk wist voor rust een gaatje te vin den: 1-1. Na de pauze was de zelfde Van Marwijk al snel suc cesvol. Onvoldoende naar later bleek. DINSDAG 17.00-17.30 sportnet: Auto- en mo torsport-. Parijs-Moskou-Beijing rally. 17.00-18.00 EURO: WK Triathlon: vanuit Duitsland. 17.30-18.30 Sportnet: Golf: Lanco- me trophy, samenvatting. 18.00-19.00 EURO: Eurogoals. 18.30-19.OO.Sportnet: Longitude: watersportmagazine. 19.00-19.30 Sportnet: Prosuper- 19 00-20.00 EURO. Atletiek: IAAF Meeting vanuit Tokyo. 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 19.30-21.30 Sportnet: American football: New York Giants-Chicago. 20.30-21.30 EURO: Waterpolo: Eu rosport toernooi vanuit Amsterdam. 21.30-22.00 EURO: Eurosport 21.30-22.00 BRT 2: Sport, 21.30-23.30 Sportnet: Boksen: vanuit Glasgow. 22.00-23.00 EURO: Kickboksen. 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 22.30-22.55 BRT 1: Sport. 23.00-00.30 EURO: Boksen. 23.30-00.00 Sportnet: Auto- en mo torsport: Parijs-Moskou-Beijing rally. 22e dag. 00.00-02.00 Sportnet: Snooker: Jimmy White-Mark Johnston Allen. 00.30-01.00 EURO: Eurosport WOENSDAG 08 00-08.30 Sportnet: Eurobics. 08.30-09.00 Sportnet: Auto- en mo torsport: Parijs-Moskou-Beijing rally. 09.00-10.00 EURO: Waterpolo: toer nooi vanuit Amsterdam. 09.00-11.00 Sportnet: Spaans en Nederlands voetbal. 10.00-11.00 EURO: Atletiek: IAAF Meeting vanuit Tokyo. 11.00-12.00 EURO: Triathlon: sei- zoenoverz.cht 1992. 11.00-12.00 Sportnet: Golf: Lanco- me trophy, samenvatting. 12.00-13.00 EURO: Eurogoals 12.30-14.30 Sportnet: American football: New York Giants-Chicago.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20