EG moet doorzichtiger worden' OU..i PETIT OUI Feiten &Meningen Nederland moet ook referendum houden 'Mitterrand heeft geluk gehad' Inheemse volkeren kunnen hun rechten steeds beter verdedigen DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 2 Piet Dankert reageert op uitkomst Frans referendum over 'Maastricht' 'Maastricht' haalt 1992 niet meer. Als alle twaalf EG-lid- staten hun definitieve 'ja-woord' al geven, wordt dat op zijn vroegst in 1993. Dat zegt PvdA-staatssecretaris Piet Dankert (Europese zaken). „We moeten eerst conse quenties trekken uit het publieke debat in Denemarken en Frankrijk. De fifty-fifty verhouding van voor- en tegen standers laat ons geen keus. De besluitvorming in de EG moet doorzichtiger worden voor de burger. ,»Jv< Staatssecretaris Piet Dankert: Consequenties trekken uit Frans referendum. foto opd roland de bruin DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Dat is punt één. Ten tweede zijn nadere afspraken nodig over de toetreding van nieuwe lidstaten. Tot slot moet helder zijn welke besluiten je op regionaal niveau neemt, welke op nationaal en welke op Europees niveau". Allemaal onderwerpen voor de extra Europese Top die de Brit se premier Major voor 16 okto ber inmiddels heeft uitgeschre ven, vindt Dankert. „Maar ik heb de indruk dat de Britten de Top willen toespitsen op de monetaire problemen". Nu Frankrijk met de hakken over de sloot 'ja' heeft gezegd, is Groot-Brittannië het nieuwe zorgenkind voor Dankert. „De toch al moeizame discussie in Groot-Brittannië komt verder onder druk te staan door het nipte om/en de monetaire pro blemen". Hij vindt het „uiterst riskant" dat de Britten op het Duitse rentebeleid schelden, om een zondebok te vinden voor de problemen rond het Britse pond. „Het is juist bitter nood zakelijk om de Duitsers te sti muleren om verantwoordelijk heid te dragen voor Europa. De Britten spelen gevaarlijk spel". Denemarken Het zit Dankert natuurlijk ook niet lekker dat de Britten het goedkeuringsproces van Maas tricht hebben opgeschort tot de Denen hun 'nee'nebben omge- 51,05 procent van de Fran sen heeft „ja" gezegd tegen het Verdrag van Maastricht over.de Europese Unie. Dit is de officiële einduitslag van het zondag gehouden referendum. De opkomst bedroeg 69,68 procent. zet in een 'ja'. De Deens-Britse besprekingen hebben ondertus sen nog niet veel opgeleverd. Dankert verwacht dat de Denen op maar liefst drie punten een uitzonderingspositie eisen. „Ze willen zich onttrekken aan de defensie-samenwerking; ze wil len pas over een paar jaar (via een volksstemming) besluiten of ze meedoen aan die ene Eu ropese munt en ze hebben een psychologisch probleem met het al dan niet voortbestaan van het Deense staatsburgerschap". Dankert kan er mee leven als de Denen niet meedoen aan het Europese veiligheidsbeleid. „We moeten er wel mee uitkijken. Als we de Denen die vrijheid ge ven zullen adspirant-lidstaten zoals Zwitserland, Oostenrijk, Finland en de Scandinavische landen hetzelfde opeisen. De Ieren vormen ook al een geval apart, omdat zij geen lid zijn van de NAVO. Het moet natuur lijk geen algemeen verschijnsel worden, want dan staan er wel Twaalf handtekening onder het Verdrag van Maastricht maar dan lopen we in de uitwerking vast. EG-beleid en defensie-sa- menwerking zijn steeds moeilij ker te scheiden. Hulp aan So malia is EG-beleid. Als er mili tairen nodig zijn om de hulp transporten te begeleiden kun je dat niet loskoppelen van het bestaande EG-beleid betreffen de Somalia. Dat loopt allemaal in elkaar over". Besluitvorming De belangrijkste les uit het nipte Franse oui is dat de besluitvor ming in de EG doorzichtig moet worden voor de burger, „je kunt niet anders dan concluderen dan dat de Europese besluitvor ming bijna van het begin tot het einde een ambtelijk proces is. In de toekomst moeten de rege ring en de Tweede Kamer hun standpunten gaan bepalen zo dra de Europese Commissie een voorstel indient. Dan kan via de nationale politiek worden aan gegeven welke kant de besluit vorming op moet. Het voordeel van het huidige systeem is dat je compromissen kunt sluiten zonder gezichtsverlies. Maar dat moet maar op de helling. De besluitvorming moet een 'open' en meer politiek karakter krij gen. Dan wordt de Europese politiek een proces waaraan de WD en de PvdA ook gaan mee doen". Omdat Maastricht overal in Eu ropa leidt tot angst voor identi teitsverlies moeten er volgens Dankert nadere afspraken ge maakt worden over het subsi diariteitsbeginsel. Dat is een moeilijk woord voor het princi pe dat besluiten altijd op het laagst mogelijke niveau geno men moeten worden; achter volgens regionaal, nationaal en Europees. Nationaal Dankert: „Het subsidiariteitsbe ginsel zit nu ook al in het ver drag van Maastricht voor wat betreft onderwijs, cultuur en ge zondheidszorg. Op die terreinen heeft de EG vrijwel niks in te brengen. Dat is weggelged voor de nationale overheden. In zijn algemeenheid wordt het subsi diariteitsbeginsel in het Verdrag van Maastricht 'leidend princi pe' genoemd. Maar dat is een moeilijke richtsnoer. Neem nu geluidsnormen voor grasmaai- machines. Je zou zeggen: laat dat maar over aan de nationale overheden. Maar dan kan Frankrijk zijn normen zo hoog opschroeven dat daarmee de import van Britse grasmaaima- chines wordt geweerd. Dus wat moetje dan?". Uitbreiding In 1995 of 1996 is een uitbrei ding van de EG voorzien met Zwitserland, Finland, Oostenrijk en Zweden. Dat proces loopt vertraging op, weet Dankert. Hij huldigt nog altijd het inmiddels klassieke Nederlandse stand punt dat eerst de samenwerking tussen de bestaande EG-landen 'verdiept' moet worden. „Er kan geen sprake zijn van uitbreiding van het aantal EG-landen zon der zo'n kwalitatieve verbete ring van de EG-bsluitvorming", aldus Dankert. Vice-premier en PvdA-leider Kok vindt het draagvlak voor Europa te klein. „Zo kunnen we in Europa niet doorgaan", zei Kok zondagavond. Die aanbe veling heeft Dankert ter harte genomen, maar zijn analyse is een tikje anders. „Er is een draagvlak probleem, maar of het draagvlak te klein is? Kijk, er is simpelweg geen alternatief. De Franse boeren hebben vrij massaal 'nee' gestemd. Maar ze hebben geen alternatief. Een Frans landbouwbeleid kan Frankrijk zich niet veroorloven. Zonder de financiële steun van de Duitsers zijn ze nergens". HAARLEM SJAAK SMAKMAN Nee, een overwinning voor Eu ropa kon je het bepaald niet noemen. We moeten de burgers nog maar eens gaan uitleggen wat dat Verdrag van Maastricht (over de Europese Unie) nu pre cies inhoudt. Maar één vraag ontweken de heren politici angstvallig in hun reactie op het nipte Franse ja: moet er in Ne derland nu ook een referendum over Maastricht komen? Toen de Denen in juni met hun nejeen rotsblok in de Europese vijver gooiden, kwam die vraag wél aan de orde. Toen liepen de Haagse politici bepaald niet over van enthousiasme: CDA en WD verklaarden zich ronduit tegen, de PvdA wilde het alleen als het een beslissend een niet slechts een raadgevend referen dum zou worden (een slimme opmerking, want een beslissend referendum is staatkundig niet mogelijk) en D66 toch de grote pleitbezorger van alles wat met referenda te maken heeft wilde niet speciaal voor Maastricht een referendum or ganiseren. Het meest ontluisterend was de argumentatie van het CDA: het verdrag is veel te ingewikkeld voor de burger dus moeten we hem er ook geen oordeel over laten uitspreken. Nu is het een feit dat tot het Deense nee het debat over Eu ropa ook in Nederland een zaak was voor een handjevol geïnte resseerden en een paar handen vol technocraten. Niet alleen omdat het zo ingewikkeld was, maar ook omdat Europa onom streden was. Nederland had als handelsland immers alleen maar baat bij open grenzen. Het Deense nee bracht daar geen verandering in. Zo vlak voor de zomervakantie had ie dereen immers wel wat anders aan zijn hoofd. Desondanks meldde in een enquête van NRC-Handelsblad 58 procent procent van de ondervraagden dat ze wel een referendum wil den. Overigens zou de helft dan vóór stemmen, 18 procent te gen en de rest wist het nog niet. Andere peilingen gaven aan dat twee van de drie Nederlanders het verdrag steunen. Maar hoe stevig is die meerder heid? De stichting Burger schapskunde hield voor het Franse referendum een enquê- T illustratie tom janssen te, waarbij voorafgaand aan de hamvraag vijf multiple-choice- vragen over het Verdrag van Maastricht werden gesteld. Slechts één op de vijf onder vraagden scoorde drie vragen goed en minder dan een op de dertig wist ze alle vijf. Daarmee geconfronteerd veranderden de ondervraagden van mening: nog maar 41 procent was voor, terwijl 44 procent het niet meer wist. Het ligt voor de hand te veron derstellen dat het Franse refe rendum de belangstelling in Nederland voor het Maastricht sterk heeft vergroot. Als er ooit één moment is geweest om hier een groot publiek debat over Europa van de grond te tillen, dan is het nu wel. En uiteinde lijk staat er niets minder op het spel dan het overdragen van een flink aantal nationale be voegdheden aan 'Brussel'. Heel politiek Den Haag is het erover eens dat de burger nog veel moet worden uitgelegd over Maastricht en Europa. Naast een voorlichtingscam pagne willen premier Lubbers, minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) en zijn staats secretaris Dankert zelfs de ko mende maanden het land in om uitleg te geven en in discus sie te gaan. Zo'n campagne kent echter maar één logisch slot: een refe rendum. Want welke burgers is zo gek om zich te verdiepen in de materie en vervolgens daar over in discussie te gaan als hij van te voren al weet dat hij te gen de banken staat te praten? Natuurlijk, met een referendum ook al zal dat slechts raadge vend zijn neemt Den Haag een risico. Maar als het kabinet en de grote partijen er zo van overtuigd zijn dat ratificatie van het Verdrag van Maastricht de juiste keuze is, waarom zouden ze er dan niet in slagen om daar hun kiezers van te overtuigden? Daar komt nog wat bij. Als de politiek wérkelijk wil dat Europa het Europa van de burgers wordt, dan zal ze die burgers daarbij moeten betrekken. Niet alleen door ze informatie te ge ven, maar ook door ze daar in vloed op te geven. Doet ze dat eerste wel en het laatste niet, dan wordt niet alleen het Euro pa van de burger, maar ook de politiek zelf ongeloofwaardig. 'Uitslag overwinning van Fransen op zichzelf PARUS-BONN-LONDEN DPA-AFP-Rtr De landelijke dagbladen in Frankrijk, die zich eer der allen voor 'Maastricht' hadden uitgesproken, hebben gisteren in hun reacties op de uitslag van het Frans referendum de nadruk gelegd op de ge ringe marge waarmee het 'ja' zegevierde. Volgens de commentator van het conservatieve dagblad Le Figaro, Franz-Olivier Giesbert, hebben Mitterrand en de impopulaire socialistische rege ring geluk gehad dat zij niet door de kiezers zijn afgestraft. „Op het laatste moment, in de beslo tenheid van het stemhokje, wisten de kiezers zich over hun natuurlijke instinct te zetten om zich te gen de machthebbers te keren. De uitslag van het referendum is een overwinning van de Fransen op zichzelf." „Francois Mitterrand, wiens populariteit op een dieptepunt is, kan geen enkele conclusie verbin den aan een dergelijk klein verschil over de legiti miteit van zijn macht", aldus LeParisien, die gis teren opende met de kop „Een klein ja". Ook in Duitsland werd de overwinnning van het 'ja' met bescheidenheid begroet. Die Welt: „Velen mogen opgelucht zijn, niemand is euforisch. De Europese eenwording ontbeert een brede ver trouwensbasis van de burgers. Sinds het 'nee' van de Denen groeit ook in andere EG-landen de weerstand. Met name Groot-Brittannië is een on zekere partner geworden. Maar ook in Duitsland raakt het Euro-schip op drift." De Frankfurter AllgemeineZeitungconstateert dat de overwinning veel te beperkt is. „Als een vrolijk 'ja' tegen Europa kan de uitslag van het Franse referendum niet beschouwd worden." De krant meent dat Helmut Kohl nog een harde dob ber krijgt voldoende publieke steun voor het ver drag, dat nog door het Duitse parlement geratifi ceerd moet worden, te verwerven. Volgens de Süddeutsche Zeitung heeft het resul taat van het referendum „de val van het Westen" voorkomen. „Maar op deze wijze is slechts het ergste niet gebeurd. Een serieuze crisis in het Eu ropese monetaire stelsel blijft, net als de Britse gereserveerdheid, Mitterrands zwakte en het ge brek aan energie om de volgende stappen te zet ten." In Groot-Brittannië constateerden de landelijke bladen dat het verdrag van Maastricht nauwelijks nog levensvatbaarheid heeft. Het conservatieve dagblad The Times spreekt zich uit voor het open breken van het Verdrag van Maastricht. „Het ver drag kan niet zonder ingrijpende vweranderingen worden voortgezet. Het gehele referendum-ge- beuren heeft de kloof tussen de Europese regerin gen en zijn kiezers aangetoond. En dat geldt niet alleen voor Frankrijk." 1 ecmnm rmemi c;cs««i LE FIGARO -f -v; V I e oui IVmfJOrte de iuvtessv mnarm I—ff'w m WIM STEVENHAGEN GENEVE CAROUNE MOORHEAD THE INDEPENDENT Rigoberta Menchu, een jonge vrouw van de Guatemalaanse Quiche-indianen, deed haar verhaal voor het eerst op een conferentie in Genève in 1982. Ze is de dochter van een boer die gevangen werd genomen omdat hij zijn akkers tegen rijke landeigenaren en het leger ver dedigde. Ze heeft gezien hoe haar broer en vader werden gemarteld en levend verbrand. Later werd haar moeder door het leger ge arresteerd, opgehangen en ach tergelaten om een langzame dood te sterven. De Werkgroep voor Inheemse Volkeren, die elk jaar gedurende twee weken in Genève bijeenkomt, hoorde dit relaas geschokt aan. Nu is Rigoberta Menchu kandi date voor de Nobelprijs voor de Vrede 1993. En de VN-werk groep is inmiddels uitgegroeid tot een internationaal forum waar inheemse volkeren hun grieven kunnen uiten. De Verenigde Naties hebben 1993 uitgeroepen tot Internatio naal laar van Inheemse Volke ren. Oorspronkelijk had de VN- werkgroep gehoopt dat het 1992 zou worden, maar het plan werd getorpedeerd door Spanje, dat 1992 het herdenkingsjaar wilde maken van de ontdekking door Columbus van de Nieuwe Wereld één van de meest rampzalige ontmoetingen in de geschiedenis van inheemse stammen. In de lange, grijze gangen van het Palais des Nations, het VN- hoofdgebouw in Genève, ge woonlijk het domein van sober geklede VN-functionarissen, lo pen nu regelmatig kleurrijke Molukkers, Maori's, Inuit, india nen en Aborigines. Dit jaar had den groepen uit meer dan veer tig landen vertegenwoordigers gestuurd. Ook van de partij zijn regeringsfunctionarissen die hun nationale beleid wilden verdedigen. Voor de verschillende inheemse stammen is de bijeenkomst de enige internationale arena waar ze aan de bel kunnen trekken wegens schendingen van af spraken en onderdrukking. En hoewel de Werkgroep voor In heemse Volkeren weinig aan dacht krijgt van de internatio nale media en politiek, heeft ze opmerkelijke resultaten ge boekt. Waar VN-resoluties ge woonlijk worden gekenmerkt door compromissen en dubbel zinnigheid. is deze werkgroep voorbeeldig bezig door in nau we samenwerking met de be trokken bevolkingsgroepen zelf vorm te geven aan nieuwe wet geving voor de mensenrechten van inheemse volkeren. Mensen zoals Rigoberta Men chu, die nu leider is van het Co mité voor Boereneenheid in Guatemala, zijn uitgegroeid tot ervaren onderhandelaars, die het voor elkaar hebben gekre gen dat grote stukken grondge bied in Latijns-Amerika aan in heemse indianenstammen zijn afgestaan, dat de Australische regering geld heeft uitgetrokken voor projekten voor en door Aborigines, dat gebieden in Ca nada aan de Inuit zijn terugge geven en dat de Canadese Cree- indianen met enig succes pro test hebben aangetekend tegen een plan voor de bouw van een waterkrachtcentrale. Hoewel inheemse volkeren waartoe wereldwijd zo'n 200 miljoen mensen behoren nog steeds worden onderdrukt en vervolgd, wordt het steeds moeilijker voor regeringen om de claims van plaatselijke stam men naast zich neer te leggen. De roep om zelfbeschikking en economische rechtvaardigheid (in de vorm van rechten op land en delfstoffen) wordt steeds lui der. Dit jaar heeft de Australische minister voor Aboriginal-zaken, Inheemse volken hebben zich ontwikkeld tot ervaren onderhandelaars. Ook op de milieuconferentie in Rio afgelopen juni, lieten zij duidelijk van zich horen. Op de foto twee afgevaardigden van de Braziliaanse Caiapo-indianen. foto epa Robert Tickner, een ongekende concessie gedaan door te ver klaren dat hij „wel kon leven met zelfbeschikking" voor de Aborigines. Maar of regeringen daadwerkelijk bereid zullen zijn economische macht over te dragen, met name wat betreft natuurlijke grondstoffen, blijft twijfelachtig. VERTAUNG MARGREET HESUNGA ruitó KUKCpFe£S 0T ZE MEEA. Aan] t^JCjL0f£>i?e feuA toSi!Oiaw$TEM VAN) ,,.£ên msT&Z voofk&G.ooo,' in hum Fi^M/m cat Pq£H7£ 6ij RTL4 Hoo\r mt&i WuOZlVlC Mier. Zê. WILLEN pMZTi;pOUTlÉtó- peopAGAMW tfiZEfi. MUP /VEr B£lASTl>qq&p... öp. 2£ 2/i>N gArt<3 HON J0Uf2NAUSTiÊX£ OUArHANÉÉLUK,- HeiV 1£ VEJZLIÊZ.EM - j 'K££, UIT lOOIC- IS <q£- PAT HUfr van pe £i.>i<££.r is óaan TAPPEN OF SLAPEN fij HET ZIEN VAN AliNiSTElZ. KM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2