Rollenspel rond Numan Advocaat kiest voor zekerheid Sport Bouwer stapt op als voorzitter van Sparta DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 REDACTIE HERMAN XXISTRA AD VAN It Van Hooydonck blijft bij Raas den haag Edwig van Hooydonck rijdt het komende seizoen ook in dienst van de wielerploeg van Jan Raas. De Belgische een- dagsspecialist is dat met de Zeeuwse ploegleider overeengeko men. Voor de nieuwe ploeg (Word Perfect) tekende in het week einde ook de Franse sprinter Frederic Moncassin, die Wiebren Veenstra (naar Subaru) vervangt. Na zijn sterke optreden in de Ronde van de Toekomst heeft Erik Dekker bij terugkomst in Ne derland direct zijn proflicentie opgehaald. De winnaar van de zilveren medaille bij de Olympische wegwedstrijd in Barcelona is met onmiddelijke ingang beroepsrenner geworden bij de for matie van Jan Raas. Fischer wil tegen Kasparov spelen sveti stefan De Amerikaanse schaker Bobby Fischer heeft in Sveti Stefan, waar hij het eerste gedeelte van de tweekamp tegen Boris Spasski heeft afgewerkt, laten blijken geïnteresseerd te zijn in een duel met de huidige wereldkampioen Gary Kasparov. De Russische overheid moet echter wel eerst achterstallige royalties betalen voor een schaakboek van de eigenzinnige Amerikaan. „Zijn regering is me nog geld verschuldigd voor het uitgeven van mijn boek. Als die schuld voldaan is, kunnen de onderhandelin gen voor een duel met Kasparov beginnen." Derde dode in monsterrally parus» De monsterrally Parijs-Peking heeft gisteren een derde slachtoffer geëist. Een Chinese motorsportofficial overleed na een ongeluk met zijn volgwagen. De Chinees knalde met zijn voertuig op een langs de weg geparkeerde vrachtwagen. Het on geluk gebeurde in het westen van China, waar gisteren de zes tiende etappe werd gehouden. Cantona terug in nationale ploeg parus» Eric Cantona is bereid terug te keren in de nationale voetbalploeg van Frankrijk. De spits van Leeds United, specialist in het maken van doelpunten en het veroorzaken van proble men, had na de Europese titelstrijd in Zweden afscheid geno men vanwege mentale vermoeidheid. Cantona is beschikbaar voor het WK-kwalifïcatieduel tegen Oostenrijk, op 14 oktober in Parijs. Frankrijk verloor onlangs de eerste wedstrijd in de aan loop naar het WK in de Verenigde Staten. Dat gebeurde in Sofia tegen Bulgarije. „Ik heb besloten tegen Oostenrijk te spelen", zei de aanvaller tijdens een telefonisch vraaggesprek met tv-zender Canal Plus. HSV ontslaat trainer hamburg De Duitse voetbalclub Hamburger SV heeft gisteren trainer Egon Coordes ontslagen wegens de slechte resultaten in de competitie. De club bezet in de Bundesliga de voorlaatste plaats op de ranglijst met vier punten uit zeven duels. De ploeg won dit seizoen nog geen wedstrijd. Coordes was slechts een halfjaar in dienst van de Hamburgse club. De 48-jarige trainer werd op 12 maart benoemd tot opvolger van de eveneens weinig succesvolle Gerd-Volker Schock. Voorlopig neemt assistent-trai- ner Benno Möhlmann de training van de HSV-selectie waar. Cruijff jaar langer bij Bar^a Barcelona Johan Cruijff en FC Barcelona zijn het in grote lijnen eens over verlenging van het contract met een jaar. Volgens de voorzitter van de Catalaanse club, Nunez, zal de nieuwe over eenkomst nog deze week worden getekend. Cruijff, die nog een contract tot en met 30 juni 1993 heeft, is nu vier jaar in dienst bij Barcelona en verdient naar schatting vier miljoen gulden per seizoen. Nunez sluit niet uit dat Cruijff ook na 1994 bij Barcelo na blijft.Als speler is hij hier niet echt succesvol geweest, maar als trainer is hij dat zeer beslist. Wij hebben hem de vrije hand gegeven, ook financieel, en hij heeft ons niet teleurgesteld. Ik hoop dan ook, dat hij nog vele jaren bij ons blijft." Spelers Derry City in opstand derry/arnhem» Bij Derry City FC is een langlopend conflict over de premies tot uitbarsting gekomen. Alle dertien contractspelers hebben trainer Roy Coyle gisteravond gemeld dat ze op zoek gaan naar een andere club. Deze opzienbarende mededeling volgde direct na de eerste seizoenzege van Vitesse's UEFA-Cup- tegenstander op Shamrock Rovers (1-0). Het Derry-bestuur heeft gezegd zich niet te laten chanteren. De kans is derhalve groot dat Derry City volgende week tegen Vitesse een beroep zal moe ten doen op een groot aantal reserves. Mauri weg bij ploeg Breukink madrid anp De wielrenner Melchor Mauri vertrekt bij ONCE, de nieuwe ploeg van Erik Breukink. De Spanjaard, vorig jaar verrassend winnaar van de Ronde van Spanje, heeft een contract voor een jaar getekend bij Amaya, een andere Spaanse ploeg. Mauri kan inclusief premies anderhalf miljoen gulden gaan verdienen in een jaar. De klas sementsrijder had een mislukt seizoen. Hij won in maart de Ronde van Valencia, maar werd later uitgeschakeld door een vi rusinfectie. Arthur Numan (midden) passt terwijl Rob Witschge hem de voet probeert dwars te zetten. fo\ oslo» albert geesing De sterspelers van Oranje hebben tegenwoordig een dik ke vinger in de pap als het gaat om de speelwijze. Zij be palen of het Nederlands elftal een stapje voor of achteruit doet. En daardoor hebben ze er automatisch de hand in wie wel speelt en wie niet. Dat rituele rollenspel op de maandagavond voor een interland kostte Kieft en Huistra onder Michels al eens de kop; Arthur Numan dankt er zijn uitverkiezing aan voor de WK-interland morgen avond tegen Noorwegen. trekt zich in sneltreinvaart. Twintig maanden geleden speelde de afgestudeerde CIO- S'er nog met Haarlem in de eer ste divisie en meldde Ajax zich toen het te laat was. Te duur. Hij verkaste in december '90 voor 750.000 gulden naar FC Twente, dat hem deze zomer op last van de arbitragecommissie voor 2,8 miljoen gulden moest afstaan aan PSV. Amper twee maanden later, en nog maar net hersteld van een flinke enkel blessure, staat de zelfbewuste carrière-planner op de drempel van Oranje. gpd-verslaggever De artiesten van het groene gras hielden in de verloren oefenin terland tegen Italië (2-3) in Eindhoven open huis en schreeuwden na afloop meteen moord en brand. De roep om meer zekerheid kwam Dick Ad vocaat niet slecht uit, Arthur Numan nog minder. De vervanger van de gepas seerde Bryan Roy durft het nog net niet hardop te zeggen, maar diep in z'n hart weet de PSV'er dat hij z'n Oranje-debuut dankt aan de vierde koerscorrectie in twee jaar. „Ik denk dat de bondscoach terug wil naar vier middenvelders. Dat komt mij wel goed uit", zegt de Beverwij ken „Maar", voegt hij er meteen aan toe, „als je bij de club slecht speelt, word je ook niet geselec teerd. Zo zie je maar dat het veel sneller gaat als je bij PSV speelt dan als je bij Twente zit." Zijn opmars naar de top vol- Drijfveer „Ik heb altijd gezegd dat je met inzet en werklust een heel eind kunt komen. Het is allemaal verschrikkelijk snel gegaan, dat klopt, maar het is nu de kunst bij de selectie te blijven. En te bewijzen dat het niet eenmalig is. Dat zal moeilijk genoeg wor den, maar dat geeft niet. Ik wil voor mezelf het gevoel hebben dat ik er alles aan gedaan heb. Dat is mijn drijfveer, zo zit ik in elkaar. Zal ik wel van huisuit hebben meegekregen. Ik heb de schurft aan verliezen." Dat zal hem met PSV maar weinig gebeuren. Zeker niet in de vorm die de landskampioen momenteel demonstreert. „Het belangrijkste tè", zegt Numan, „dat er een elftal in het veld staat en niet elf individuen. Dat is bij PSV het geval. Vorig sei zoen bij Twente heb ik dat an ders meegemaakt Daar stond geen ploeg, het waren allemaal eilandjes. Als je niets voor een ander over hebt en niet voor el kaar wilt werken, lukt het nooit. Het heeft ook geen zin iemand verrot te schelden, die niet in de wedstrijd zit. Daar gaat hij heus niet beter van voetballen.' Arthur Numan is het protoy- pe van de no-nonsens voetbal ler. Zonder opsmuk, goed ge bekt en opmerkelijk volwassen voor iemand van net 22. Een ge boren aanvoerder. Aanpassings problemen zijn hem, de voor malige captain van het olym pisch team, vreemd. Hij had ze niet in Enschede, hij kende ze evenmin in Eindhoven. On danks alle omzwervingen in de aanloop naar dit seizoen, die hem via Manchester, Beekber gen en Beverwijk, waar hij op eigen houtje trainde, uiteinde lijk in Eindhoven brachten. Het was de moeite waard, vindt hij. .Alles is nu weer net iets beter, de organisatie en de spelers. Ik zit nu tussen geves tigde voetballers. Dat is ook het verschil tussen de top van Ne derland en wat daaronder zit Dat merk je aan de manier van spelen. Toen ik nog bij Haarlem zat, heb ik het, net als Den Bosch tegen ons, meegemaakt dat we volledig werden wegge speeld. Dan voel je je heel erg klein. Nu stond ik aan de ande re kant te genieten". Uit z'n tijd bij Haarlem da teert al het eerste contact met Advocaat. De clubcoach van toen liet hem op z'n zeventien de debuteren in de eredivisie en stond ook aan de wieg van zijn debuut voor het UEFA-jeugdelf- tal in Albanië. Die kans biedt Advocaat hem opnieuw. En daarvoor hoeft Numan tegen niemand dankjewel te zeggen. Het is voor hem heel simpel: „Je hoeft alleen maar te presteren, daar word je voor gehaald en betaald. En goed voetballen, daarop word je beoordeeld. De ene keer lukt dat alleen wat be ter dan de andere keer." Dat wordt al gauw een stuk minder als hij linksbuiten komt te staan. Dat gaat ten koste van zijn spel, weet hij. „Ik ben een type, dat graag veel aan de bal is en moet kunnen combineren. Dat lukt met Kieft perfect." Veendam moet boete betalen veendam anp Veendam zal een boete van 67.500 gulden, opgelegd door de licentie-commissie moeten betalen omdat de eerste divisie club in het seizoen 1990-1991 de begroting met een bedrag van drie ton heeft overschreden. De Groningse club had be roep aangetekend tegen de straf maar zag dat door de commis sie van beroep afgewezen. Heerenveen De wedstrijd voor de tweede ronde van de strijd om de KN VB-beker tussen GVW en Heerenveen zal dinsdag 29 sep tember in Heerenveen worden gespeeld. Op verzoek van beide clubs is de wedstrijd omgezet omdat GVW, de zaterdag eerste klasser uit Veenendaal, niet over een lichtinstallatie beschikt. De KNVB is akkoord gegaan met het verzoek vn de dubt. Defensie op zeker tegen Noren schiphol De Nederlandse Jeugdatleten werden gisteren onthaald op Schiphol. Unks Laurens Looye met zijn gouden plak die hij op het jeugd WK In Seoul behaalde bij het polsstokhoogspringen. Rechts Remco t Veldhuizen. Hij won brons op de meerkamp. foro anp oslo» jan mennega gpd-verslaggever Het Nederlandse elftal zal tegen Noorwegen zijn karakter niet verloochenen. De speelwijze blijft aanvallend. „Want", zegt Dick Advocaat, „we spelen voor de winst" Dat neemt niet weg dat de opvolger van Rinus Mi chels in vergelijking met de in terland van amper twee weken geleden tegen Italië „een paar defensieve zekerheden" in zijn taktische concept heeft gewe ven. Oranje treedt in de eerste WK-kwalificatiewedstrijd op weg naar Amerika aan zonder specifieke linksbuiten en met in de achterste linie vier verdedi gers. In het met 3-2 verloren oefen duel tegen Italië koos Advocaat nog voor een driemans-defen sie: Ronald Koeman, Berry van Aerle en Frank de Boer. Maar dat strijdplan is hem tegen de gevreesde Noren te gewaagd. Waarbij hij zich in de rug ge steund weet door de belangrijk ste internationals, aanvoerder Marco van Basten voorop, die publiekelijk al voor een voor zichtiger aanpak hebben ge pleit. De panklare voorzet die de 'Milanees' in de media afle verde, werd door de bonds coach gretig ingekopt Advo caat: „Ik ben zelf ook een groot voorstander van wat meer de fensieve zekerheden Het Nederlands elftal, dat gis termiddag in het regenachtige Oslo aankwam, werkte 's avonds een lichte training van een uur af op de velden van derde klasser Fossum. Hoewel Advocaat de basisopstelling van Oranje niet eerder dan op de wedstrijddag naar buiten wil brengen, is net vrijwel zeker dat Danny Blind, Sonny Silooy, John van 't Schip en Arthur Nu man morgenavond zullen op draven. Bund vervangt in het uitverkochte Ullevaal-stadion (21.000 toeschouwers) als rechtsback de geblesseerde Van Aerle. Silooy gaat in de mandek king op de verst vooruitgescho ven Noorse aanvalsleider. Van 't Schip is op de rechterflank de vervanger van afzegger Gullit. En Numan komt 'hangend' op links in de ploeg voor de gepas seerde Roy. „Ik heb", laat Advocaat we ten, „Roy niet opgeroepen van wege de problemen die hij heeft bij Ajax. Het heeft ook te maken met de aanpassing die Oranje aan de linkerkant gaat doen. Daar staat nu een middenvelder die meer verdediger is dan aan valler." Advocaat noemt daarbij de naam van Numan overigeas niet. maar niemand twijfelt er aan dat de PSVer morgen zijn Oranjedebuut maakt. Door de entree van Numan zakt Rob Witschge terug naar de linksbackpositie. Frank de Boer. dertien dagen geleden door de Italianen zoek gespeeld en eer der ook al een bron van onrust tijdens het EK-fiasco tegen De nemarken, moet genoegen ne men met een plaats op de wis selbank. Lang leve de modder Veldrijden vind ik eigenlijk alleen maar boei end als het parkoers door de regen op een moeras lijkt. Die beelden van renners die met de fiets over de schouder hun voeten in de klei po ten en ze er vervolgens weer moeizaam uit sjorren, ma ken ten minste duidelijk aan wat voor beproeving ze bezig ziin. Onherkenbaar, als morianen, komen ze door de finish. Werk voor kérels, denk ik dan. Stamsnijder destijds stoempend in het slijk. In al zijn lelijkheid was het van grote schoonheid, als u voelt wat ik bedoel. Is het traject droog en als het ware aangeharkt dan be staat het veldrijden naar mijn gevoel uit niet veel meer dan een uurtje stevig toeren over grillige bospaden en hier en daar een stukkie lopen. Goed. goed. aat is al te simpel geredeneerd, ik weel het. maar /o komt het dan op me over. Ik blijk het echter totaal verkeerd te zien. zoals zondag een keurie in het pak zittende heer in Stu dio Sport meedeelde. Als ik het goed verstaan heb. be kleedt hij de functie van voorzitter van de nieuwe Vere niging van veldrit-organisatoren. Alweer een club erbij, Het gaat niet goed met de belangstelling voor het veld rijden en de man had als ooodschap dat men vooral af wil van dat modderig imago. Dat leidde maar tot bizarre tafe relen. De renners moeten herkenbaar blijven en het parkoers moet overzichte lijk zijn, opdat de toeschouwers niets ontgaat. Hij leek mij het type dat op een n, kwade dag ook nog eens de kasseien uit Parijs-Roubaix wil verwijderen omdat I dat zo lastig rijdt, i 1 Eindhoven had zondag de primeur van de nieuwe opzet in het veldrijden. Zo - moet het in de toekomst dus voortdu- rend gaan. Ik vond het maar een cleane LJUDPAAUW bedoening. Wat een saaie keurigheid. PAAUW Drie man aan kop van bepn to| eind niemand viel. niemand gleed uit en de winnaar hoefde na afloop niet eens in bad, zo netjes ar riveerde hij aan de streep. Ajakki-bah. De vooruitgang stemt al weer niet vrolijk. Gewichtiger zaken „In Katwijk zijn gewichtiger zaken dan een nederlaag kopte de Volkskrant gisteren boven het verslag van het bekerduel Quick Boys I >e Graafschap 1-2). QB-voorzit- ter Arie Guyt kwam daarin uitgebreid aan het woord met een verhaal dat in deze krant al menigmaal aan de orde is geweest: dat Quick Boys geen interesse heeft om betaald voetbal te spelen. Hij wees daarbij op „de con ventionele houding van de Katwijker." En nogal verhe ven liet hij daarop volgen: „Wij hanteren normen die in de stad niet aan de orde komen. De Katwijker hoeft niet zonodig." Als Guyt met die laatste zinnen bedoelt dat Quick Boys in een gemeente zetelt, waarop op zondag nu eenmaal niet gevoetbald még worden (een onoverkomelijke bar rière om betaald te gaan spelen) dan kan ik hem wel volgen. Maar dat proef ik eerlijk gezegd toch niet uit zijn woorden. Even later zegt hij trouwens dat de huidi ge amateurcompetitie (nou ja. amateur, denk ik dan) met zijn vele streekderby's veel interessanter is dan wedstrijden tegen pakw eg Veendam. Dat mag waar zijn, het is geen principiële stellingname. Ik blijf dus een beetje zitten met zijn 'normen' Stel dat het betaald voetbal, zoals in Engeland, nog eens geheel naar de zaterdag gaat (het is in de eerste di visie nu vaak al zo), zou Quick Boys dan nog mórdicus tegen het betaald voetbal zijn? Onder Guyt misschien wel, maar het is nogal gewaagd van hem om te bewe ren dat „welk bestuur Quick Boys ook heeft, onze club zeker niet betaald voetbal zal gaan spelen." Niemand vermag in de toekomst te kijken. Je weet maar noon Wat gegniffeld heb ik om Guyts opmerking dat het bij Quick Boys „gaat om de gezelligheid, niet alleen om de pMMh I fatwipwilubbwtWMVOOItNlMpOB seizoenen achter de rug en de stemming is dan uiter aard uitstekend. Je bent dan gauw geneigd zo'n uit spraak te doen. Maar ik heb ook de jaren meegemaakt oat Quick Boys er maar niet in slaagde kampioen te worden. De frustraties daarover liepen steeds hoger op. Trainers hadden het in die tijd op Nieuw-Zuid vaak verre van gemakkelijk, want als het niet naar wens ging, bemoeide iedereen en alles zich ermee. Ik herinner me nog een 'zwarte Pasen' van een jaar of drie terug waar de nonden geen brood van lustten Wie zich zont in het succes, wil nog wel eens uit het oog verliezen dat prestaties en gezelligheid gewoon broertjes van elkaar zijn. Niet in de laatste plaats bij Quick Boys. .Sparta heeft mijn leven in MnftfOB mate MMBI H heb altijd in het belang vmn de club genandeld. Lr zaJ zonder Sparta een leegte vallen, dat ben ik me bewust. Ik ben er altijd in tensief mee bezig geweest en dat zou ik niet meer kunnen als ik in België woon Ik find met dat de club daaronder mag lij den. Een voorzitter moet altijd tm pla.ttUi ÉD Fn dat zou straks onmogelijk worden. Over zijn opvolging is nog niet gesproken, al ligt het in de li|n der verwachting dat \1ce- voorzfcter Peter van der Burg doorschuift. rotterdam grd heeft gisteren volkomen onver wacht aangekondigd op 16 no vember tijdens de algemene le denvergadering zijn functie te zullen neerleggen. Hij is dan vier jaar voorzitter geweest van de Kasteelclub. Gedurende twintig jaar maakte hij deel uit van het bestuur, waarvan de langste periode als penning meester. „Ik ga een eigen kantoor be ginnen in België", aldus Bou wer. „Het werk is niet te combi neren met het voorzitterschap van Sparta. De enige m<»geli|k heid die overbleef was aftreden. We hebben dit in het bestuur besproken. In een paar weken tijd heb ik besloten om M.ip naar België te maken. Nu is dat in een stroomversnelling geko men." ..Af en toe", vervolgt Hoor Bouwer, „kan een verandering geen kwaad. En zeker niet ge zien de ontwikkeling in Europa. Ik ben aJ Q jaar. ja. F.r zijn per sonen die staan te trappelen om in de vut te gaan als ze 58 zijn. maar er zijn ook mensen die blijven werken tot hun zeven tigste." Trainer Rob Jacobs is ook ver rast door het besluit van de voorzitter. „Ik had dit niet ver wacht. Bouwer is een voorzitter die een stempel op Spana heeft gedrukt. Iedereen weet wie hij is. Dat is een groot pluspunt. Ik weet dat hij veel tegenstanders heeft op Spangen* maar ook veel medestanders En je moet je afvragen hoe 't zal gaan met een nieuwe voorzitter Ik heb nooit problemen met 'm gehad, ik weet hoe Bouwer over be taald voetbal denkt. Hij heeft er not* MB phÉn fM gemaakt dat Sparta het financieel hed moetij heeft

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19