'Doorvaart Doesbrug toch niet verbreden' Regio Leiden Minilympics voor en door kinderen Mandema volgt wellicht Van der Reijden op Ambassadeur Bulgarije bezoekt Hazerswoude Ruimtegebrek nekt kinderdagverblijven Wellicht straat in Warmond naar Hylke Tromp genoemd Polders opgehoogd met puin Castellum DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 redactie: dick van der i den berg wilfred si p de graai f liesbeth bi Inbraak in benzinestation wassenaar Bij een inbraak in een benzinepompstation aan de rijksweg A44 in Wassenaar zijn vannacht twee kassalades met daarin 1500 tot 2000 gulden gestolen. De inbrekers namen ver der 77 sloffen sigaretten en 80 pakjes shag mee. De dieven zijn binnengekomen door een ruit in te slaan en de deur naar het voorraadmagazijn te forceren. Kledingbeurs UVV Leiderdorp leiderdorp» De traditionele kledingbeurs van de UW Leiderdorp speelt zich vanavond (tussen zeven en negen) en morgenoch tend afin de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Volg nummers worden vanaf half zeven vanavond afgegeven. De tweedehands dames- en kinderkleding kan 's morgens van ne gen tot elf worden bekeken en/of gekocht. Vlooienmarkt in Sjelter Leiderdorp leiderdorp» Voor mensen die hun oude spullen willen verkopen, houdt het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum de Sjelter op 27 september een rommelmarkt. Op de markt worden onder meer boeken, platen, huishoudelijke artikelen, speelgoed en cu riosa te koop aangeboden. De vlooienmarkt duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. Meer informatie: tel. 071-893135. Cursus Gemeentewijzer zoeterwoupeDe Zoeterwoudse CDA-wethouder R. Hogenelst en CDA-raadsleden geven in oktober de cursus 'Gemeentewij zer'. De onderwerpen ruimtelijke ordening, sociale voorzienin gen, milieu en onderwijs staan in deze cursus centraal. De kos ten voor de cursus bedragen voor GDA-leden 30 gulden, niet-le- den betalen 40 gulden. Belangstellenden kunnen zich vóór 1 ok tober aanmelden via telefoonnummer 071 -411229. Verkeersenquête Oegstgeest oegstgeestGroen Links en PvdA houden in de maanden sep tember en oktober in Oegstgeest een verkeersenquête. Groen Links en de PvdA willen weten hoe de ondervraagde inwoners denken over een plan dat het verkeer in de gemeente Oegstgeest in de toekomst moet terugdringen. Zijn de ondervraagden be reid de auto wat vaker te laten staan? Is men bereid om te gaan car poolen? Dat zijn vragen waarop de twee fracties een ant woord willen. Ongeveer twintig vrijwilligers zullen de enquête steekproefsgewijs uitzetten bij ongeveer honderd Oegstgeestse gezinnen. 'Voor kinderen, door kinderen' is het motto van de Wassenaar- se 'Minilympics' die op zaterdag 26 september in het duindorp worden gehouden. Ongeveer vierhonderd kinderen uit 35 landen nemen het die dag tegen elkaar op in een soort spel zon der grenzen. Op die manier ho pen de kinderen in de leeftijd van 8 tot 16 jaar geld bijeen te brengen voor leeftijdgenoten met een aangeboren afwijking. Met sportieve evenement is bedacht door 'Tafelronde 51', een internationale organisatie die vriendschap en steun aan de zwakkeren in de samenleving in haar vaandel draagt. Eens in de twee jaar houdt de 'Tafelronde Wassenaar* een evenement om geld in te zamelen voor een goed doel. „Een soort mini-Olympische Spelen voor vierhonderd kinde ren van verschillende nationali teiten", zo omschrijven de orga nisatoren het evenement. Met het sportieve treffen tussen de kinderen hoopt de organisatie de leerlingen van de Wasse- naarse scholen en de internatio nale scholen ook dichter bij el kaar te brengen. „Meer begrip krijgen voor elkaar", daar gaat het volgens de organisatoren De opbrengst van de Mini lympics gaat naar de Weijers Stichting. Deze stichting houdt zich bezig met de opvang en de begeleiding van kinderen met een aangeboren afwijking aan het hoofd. De Wassenaarse Ta felronde verwacht dat de dag een groot succes wordt want er hebben zich al veel deelnemers en sponsors aangemeld. De Minilympics worden ge houden op het Gemeentelijk Sportterrein tegenover het Ster- renbad aan de Prinsenweg en worden om 9.30 uur door bur gemeester Schoute geopend. Om 16.30 uur sluit de voorzitter van de Weijers Stichting de sportieve dag. Renovatie Leiderdorpse brug op losse schroeven De doorvaart onder de Leiderdorpse Doesbrug moet niet worden verbreed. Een meerderheid in de gemeenteraad vindt een renovatie van 2,1 miljoen gulden te duur. „Moeten wij een paar ton investeren in recreanten die toevallig een beetje grote boot hebben?", aldus CDA'er G. Hogervorst. leiderdorp liesbeth buitink De 104 jaar oude brug over de Does moet helemaal worden gerestaureerd, besloot de raad vier jaar geleden. Op verzoek van de provincie moet nu ook de doorvaart worden verbreed. Bovendien krijgt de brug af standsbediening, terwijl nu nog een brugwachter handmatig de brug bediend. Door die wensen van de provincie stijgen de kos ten van de renovatie echter flink: van ruim 300.000 gulden naar 2,1 miljoen gulden. De provincie moet zelf maar de kosten voor het eigen ver langlijstje dragen, vindt een meerderheid van de raad. „Als de provincie verbreding van de doorvaart wil, moet ze ook maar de middelen op tafel leg gen", aldus WD'er H. Zilveren- tant. „De provincie wil tien pro cent van de prijs dragen, maar dat is voor ons niet genoeg", vindt ook E. Grootaarts (D66). Alleen de PvdA wil dat de ge meente de renovatie betaalt. „Als de provincie niet met het geld over de brug wil komen, moeten we wat anders. Wach ten kunnen we niet meer, want dan stort de brug echt in. Dit is een van de laatste monumenten in Leiderdorp en daarvoor moe ten we maar eens wat uittrek ken." Bezorgd De omwonenden van de Does brug zijn bezorgd dat de reno vatie nog verder wordt uitge steld. „De discussie over de re novatie loopt nu al vijfjaar en er gebeurt helemaal niets. In de 27 jaar dat ik hier woon, is de brug twee keer geschilderd. Dat is al les!" aldus een verontwaardigde buurtbewoonster W. Reijerse. Reijerse vreest dat de buurt aan het lijntje wordt gehouden, nadat de omwonenden vier jaar geleden heftig protesteerden te gen een voetgangers- en fiet- sersbrug. „We worden met een kluitje in het riet gestuurd. Ik ben kwaad omdat we geen in formatie krijgen." Met haar woning direct naast de Doesbrug weet Reijerse dat renovatie dringend noodzake lijk is. „Hij kraakt en zucht aan alle kanten." Verbreding van de doorvaart vindt ze onzin. „Het is allemaal pleziervaart, wat hebben wij daarmee te maken? Het gaat ons alleen om de beeldbepalende brug van Lei derdorp. Die grote boten kun nen wel via de Zijl naar de Grote Aa, want ze varen toch voor de lol", vindt Reijerse. Ook W. van Gessel is bezorgd over de hernieuwde discussie over de renovatie. „Vier jaar ge leden was het allemaal in kan nen en kruiken: de brug zou worden gerenoveerd. Nu moet er ineens weer een beslissing worden genomen. En waar die prijsverhoging nu vandaan komt, het moet zeker een gou den brug worden." oegstgeest liesbeth buitink Het CDA-raadslid P. Mandema- Wynia volgt wellicht de Oegst- geester wethouder J. van der Reijden op. Mandema erkent dat haar naam wordt genoemd voor het wethouderschap. „Maar het is nog niet helemaal zeker." Van der Reijden vertrekt per 1 januari als gemeente raadslid en wethouder, omdat hij om persoonlijke overwegin gen verhuist naar het Gooise Huizen. Mandema werd in 1990 raadslid voor het CDA en is lid van de commissies onderwijs, welzijn en volkshuisvesting, en de woonruimtecommissie. Mandema was enkele jaren me disch analiste, maar werkt nu binnenshuis. Zij was onder meer lid van het dagelijks be stuur van de Christelijke Vrou wenbond en de Landelijke Werkgroep Politieke Scholing. hazerswoude-runduk Hoog bezoek in Hazerswoude- Rijndijk. Ambassadeur Rankov van Bulgarije komt donderdag 24 september om 15.00 uur naar het gemeentehuis aan het Frederik van Eedenplein. Hij wordt daar ontvangen door burgemeester Boelen. Rankov is uitgenodigd door de stichting Humanitaire Hulp Bulgarije, die de ambassadeur graag wil laten zien hoeveel hulpgoederen de inwoners van Hazerswoude naar het voormalig Oostblok land sturen. Vandaag arriveert namelijk een zeecontainer van zestien meter lang op het Helène Swartplantsoen en die wordt volgens een woordvoerder van de stichting helemaal volge propt met rolstoelen, vloerbe dekking, meubilair, speelgoed, levensmiddelen en nog veel voorschoten astrid v Kinderdagverblijf Bibelebon in de Alettahof en kinderdagver blijf De Hummelhof aan de Voorschotense Frisolaan kam pen met lange wachtlijsten van zo'n zestig kinderen per instel ling. Bovendien barst Bibelebon al met het huidige aantal kinde ren uit zijn voegen. Toch is de gemeente niet van plan de ac commodatie op korte termijn uit te breiden. I. Remmelzwaal, directrice van kinderdagverblijf Bibele bon: „We hebben de lange wachtlijsten al een paar keer in formeel aangekaart bij de ge meente. De situatie is hier zo langzamerhand onhoudbaar. De wachtlijst betreft vooral 0- tot 4-jarigen, maar voor buiten schoolse opvang zitten we ook erg dicht tegen een wachtlijst aan. Bovendien hebben we nu al nauwelijks plaats voor de op vang van oudere kinderen na schooltijd. Soms zitten we met de kinderen in de ruimte van het buurthuis, hier in de Alet tahof, maar soms ook op de gang." Het grootste probleem vormt het vinden van een geschikte accommodatie voor de uitge breide kinderdagopvang. Rem melzwaal heeft eerder al voor gesteld om een derde kinder dagverblijf te openen in het ge bouw van de voormalige Lau- rentiusschool, maar die sugges tie is door de gemeente Van de hand gewezen. Een gemeente-ambtenaar over het verzoek: „Het gebouw van de voormalige Laurentius- school krijgt geen permanente bestemming, omdat het op ter mijn verdwijnt. Als wij er nu in stellingen huisvesten, hebben we een herhuisvestingsplicht en dat kan weer allemaal proble men geven." Verder is er onduidelijkheid over de financiële tegemoetko mingen van het Rijk. De Stimu leringsmaatregel voor Kinder dagopvang van het ministerie van wvc houdt eind '93 op. Hoeveel vergoeding de gemeen ten per kindplaats daarna krij gen, is niet bekend. Toch hangt de komst van een derde kinderdagverblijf in Voor schoten volgens de gemeente ambtenaar niet hiervan af. „We willen met een derde kinder dagverblijf wachten tot de twee bestaande instellingen zijn ge fuseerd. Daarna kunnen we met die ene gesprekspartner om de tafel gaan zitten en kijken wat de wensen zijn. Als inderdaad blijkt dat de behoefte aan kin derdagopvang zo groot is, is er natuurlijk over uitbreiding te praten. Raadsel Romeins fort lijkt opgelost warmond miep de graaff Op het Warmondse gemeente huis is het verzoek binnengeko men om een straat te noemen naar de onlangs overleden 'wa tersportambassadeur', Hylke Tromp. De gemeente heeft de aanvraag momenteel in behan deling en kan nog niet zeggen of de Tromp-straat of laan er daadwerkelijk zal komen. De activiteiten van de Stich ting Zeilvaart Warmond en de WV hoeven in elk geval niet te worden gestaakt. Hylke Tromp heeft zelf op diverse fronten nog voor zijn opvolging gezorgd. Overigens was hij, ondanks zijn langdurige ziekte, zelf tot heel kort voor zijn overlijden nog ac tief betrokken bij verschillende evenementen en organisaties. Tromp zat immers 'overal' in. Niet alleen in organisaties op en rond de recreatie en de water sport, al worden die door zijn opvolgers wel als zijn levens wel k goden. Tromp kon waarschijnlijk ook niet anders: zijn leven stond meer dan dertig jaar in het te ken van de recreatie en water sport in Warmond. Zo was I romp de man die in de jaren zestig de WV oprichtte. Vanaf het moment dat de afdeling in '77 weer terziele ging was hij degene die toeristen te woord stond en informatiefolders rondstrooide. Hij deed dat vanuit het Warmondse ge meentehuis: Tromp was ruim 40 jaar ambtenaar. Uiteindelijk wist hij zeven jaar geleden wederom een aantal mensen om de tafel te krijgen om de WV nieuw leven in te blazen. Tot het laatst toe bleef hij als bestuurslid bezig. De WV heeft veel aan hem te danken, memoreert 'voorzitter J. de Win ter: „Hij was een vreselijk inte gere man, heel plezierig ook om mee om te gaan. Dank zij hem was het bestuur van de WV al tijd een vriendenclub." Zonder Tromp zou er ook nooit een droge Kaagweek zijn geweest. De Kaagwedstrijden op het water hadden in de jaren zestig nog niets te maken met de feestweek in het dorp, die nu een begrip is. Dit jaarlijkse eve: nement komt niet in gevaar want de organisatie is al gerui me tijd in handen van de Vere niging tot Viering van War mondse Feesten. Wel was Tromp nog coördinator van het Comité Opening Kaagweek. Enkele weken geleden gaf Tromp nog de voorzittershamer van De Stichting Zeilvaart War mond over aan zijn neef, Chris- tiaan Tromp. Dank zij hem kun nen jaarlijkse evenementen als de Westlander Zeildagen, de Turf- en Strontrace worden voortgezet. De Turfrace gaat nu de negende editie in: de Stront race de 19e. Aanvankelijk organiseerde Tromp deze wedstrijden op persoonlijke titel prijzen en andere kosten betaalde hij ook uit eigen zak later via de door hem opgerichte stichting. Menigeen kent Tromp ook nog als keermeester van de Stront- race, de wedstrijd waarvan hij zorgde dat het keerpunt naar Warmond werd gehaald. Zijn neef Christiaan: „Wij zullen in hem een markant persoon en een goed organisator missen". De Stichting neeft Hylke Tromp bij zijn aftreden op per 1 sep tember benoemd tot erevoorzit ter. Tromps functie als secretaris van de 'indicatiecommissie op neming in bejaardenoorden en verpleeginrichtingen' had hij al neergelegd vanaf het moment dat hij met ziekteverlof ging, eind vorig jaar. Ook in dit or gaan laat hij een grote leegte na. Een opvolger is ook nog niet ge vonden. Voorzitter A.M. Geul zegt hem node te missen. „Het was zo'n ontzettend actieve, creatieve man die vreselijk goed op de hoogte was van wat zich in de regio op dit gebied af speelde." Geul zegt dat het toch nog plot selinge overlijden van Tromp hem heeft verbijsterd, temeer daar de begrafenis in stilte heeft plaatsgevonden en hij het be richt pas achteraf hoorde. Hij is daarin bepaald de enige niet. Zo beraden verschillende Warm- onders vanuit diverse geledin gen zich over een soort 'in me- moriam'. Tromp kreeg vorig jaar nog als voorzitter van de Stichting Zeilvaart Warmond de vrijwilli- gersprijs van de gemeente. Bij die gelegenheid zei Tromp dat de erkenning wat hem betreft niet te laat was gekomen. „Er zijn jaren geweest dat de ge meente weinig oog voor de re creatie en de watersport had, maar nu bespeur ik bij het ge- meentebestL! een heel plezic rige benadering van het begnp 'Warmond-recreatiegemeente', zei hij toen in een interview. alphen aan den run aad rietveld Het wordt moeilijk, zo niet on mogelijk, ooit nog te ontdekken waar in Alphen het castellum, de Romeinse vesting heeft ge staan waar geschiedkundigen al jaren vruchteloos naar zoeken. Dat schrijven de historici P.C. Beunder en E. van der Most in de jongste uitgave van De Vier sprong, het blad van de histori sche vereniging Alphen. Beiden veronderstellen, dat het puin van het castellum in de polders Rietveld en Kerk en Zanen ge bruikt is als ophogingsmateri aal. Vondsten in het archeolo gisch themapark Archeon, juist op de plaats waar een amphi theater wordt nagebouwd, wij zen daarop. „De Romeinen spelen ver stoppertje in Alphen", schreef mede-oprichter J. van Zwieten van de historische vereniging al vele jaren geleden. Want dat er een Romeinse vestingplaats moet zijn geweest in Alphen, daay gingen de historici zonder meer van uit. De Tabula Peutin- geriana, een Romeinse reiskaart uit de derde of vierde eeuw, wees de plaats aan waar van de eerste tot de derde eeuw een le gioen van vijftig Romeinse sol daten gelegen moet hebben: het fort Albaniana. Overal waar in Alphen werd gesloopt en gebouwd, staken de afgelopen tientallen jaren ar cheologen de spade in de grond. Maar steeds opnieuw liep het graafwerk uit op een te leurstelling. April vorig jaar werd nog gegraven op het Samsomterrein aan de Wilhel- minalaan. Maar dat onderzoek legde alleen scherven en botten uit de Romeinse tijd bloot. „Het is niet grandioos", mopperde Els Lems, de wetenschappelijk leider van het onderzoeksteam. Zij opperde dat de fundamen ten van het castellum zich on der de Adventskerk zouden be vinden, op de hoek van de Juli- anastraat en de Castellumstraat. Beunder en Van der Most menen nu echter de oorzaak van al dat vruchteloze gewroet in de bodem gevonden te heb ben. Het raadsel lijkt opgelost. Er is van het castellum Albania na gewoon niet meer over dan puin. En dat puin is, veronder stelt Beunder, rond het jaar 1525 op initiatief van Jacob Koppier, ambachtsheer van Alf- en en Rietveld, gebruikt om de polder Rietveld en de polder Kerk en Zanen op te hogen. Beunder en Van de Most ba seren hun veronderstelling op vondsten die zijn gedaan bij het uitbaggeren van een sleuf voor rijksweg 11 en bij grondwerken in themapark Archeon in Kerk en Zanen. Daar werd op het veen een laag van dertig centi meter kleiige grond gevonden, waarin het wemelde van Ro meins bouwpuin en Romeins keramiek. En dat er in die pol ders ooit zo ontzettend veel Ro meinse bebouwing was acht Beunder onmogelijk. „Er is geen enkele structuur of samenhang met een bewoningslaag te con stateren", schrijft Beunder. „Sterker nog: er is in het geheel geen sprake van een bewo ningslaag." De kinderdagverblijven Bibelebon en De Hummelhof in Voorschoten zitten overvol. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14