D66 wil nieuwe wethouder leveren c Veel belangstelling Gemeentedag Protest bij jeugdcorso in de Veen Regio Leiden MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 Raadsleden aanwezig om vragen van politieke aard te beantwoorden !oeterwoude miep de graaff De open dag van de gemeenten /oorschoten, Zoeterwoude en Wassenaar is alleen voor eerst genoemde gemeente teleurstel end verlopen. Zowel in Zoeter woude als in Wassenaar is men uichend over de belangstelling ir de Nationale Gemeente- die als thema 'veiligheid' I. Ook de plaatselijke politie corpsen, brandweer en allerlei gemeentelijke diensten voor lichting stonden met informatie en demonstraties klaar. De Zoeterwoudenaren die speciaal waren gekomen om een kijkje in het geautomati seerde bevolkingsregister te ne men, hadden pech: de compu ter liet het afweten. Vrijdag wer den de ambtenaren door de 'crash' overvallen. De harde schijf was kapot en bleef dat, ondanks de pogingen die tot 's avonds laat en zaterdagmorgen vroeg in het werk werden ge steld om de boel te repareren. Sneu voor „de jongens die zich er zo voor ingezet hebben", zegt gemeentesecretaris Kruithof. Wel kon men kijken in de ge wone bevelkingsbak, die nog steeds bestaat. Dat leverde soms verraste kreten op in de trant van 'Daar heb ik ook nog gewoond' en 'Da's waar zeg Veel bezoekers waren nieuws gierig naar de afdeling financiën met name over allerlei belas tingen en de laatste informa tie over de in Zoeterwoude zo gevreesde hoge snelheidstrein. Raadsleden waren aanwezig om vragen van politieke aard te be antwoorden. „Het aardige is dan het feit dat ze direct aan spreekbaar zijn", aldus Kruit hof. Al met al kreeg het Zoeter- woudse gemeentehuis veel meer bezoekers dan men had ingeschat. Kruithof denkt dat er 250 tot 300 mensen zijn ge weest. Ongeveer 50 inwoners maakten gebruik van de gele genheid om bij de politie hun fiets te laten graveren. Wassenaar combineerde op het terrein van de gemeente- werf het open huis van brand weer, politie en gemeente. Er werden branden geblust en een spectaculaire redding vanaf het aak van de gemeentewerf trok massale belangstelling, evenals een demonstratie 'een beknelde inzittende uit een wagen halen'. Maar ook in het gemeente kantoor zelf liepen honderden Wassenaarders in en uit. Men bleek vooral nieuwsgierig naar de afdeling landmeetkunde, waar onder meer de toekomsti ge nieuwbouwwijk Wetering park wordt 'uitgemeten'. De af deling waar bestemmmings- plannen worden begeleid, mocht zich eveneens in een grote publieke belangstelling verheugen. Gemeentevoorlichter W. Is- sendonck kon het aantal bezoe kers zaterdag niet turven „Er waren meerdere ingangen" maar hij is zeer tevreden over het verloop van de dag. Volgend jaar weer? „Ja, maar dan waar schijnlijk opgehangen aan een thema. Want zo'n dag kost nogal wat," als je nagaat dat er ruim veertig medewerkers voor in touw waren." In Voorschoten zegt gemeen- tevoorlichter M. van Bruggen ronduit teleurgesteld te zijn over de belangstelling. Men had een lijvig programma opgesteld dat zich op diverse plekken in het dorp afspeelde, en daar zat volgens Van Bruggen waar schijnlijk ook het probleem: de open dag was te versnipperd. In totaal trok de Nationale Ge meentedag in Voorschoten rond de 200, 250 bezoekers, ter wijl een dergelijk evenement twee jaar geleden maar liefst 1000 mensen trok. „Toen presenteerde het nieu we gemeentebestuur zich, wel licht dat dat zoveel scheelt. Bo vendien vond men het wellicht nu te kort na 1990 om wéér te komen", denkt Van Bruggen hardop. Morgen evalueert de gemeente de dag en beslist ze of Voorschoten volgend jaar weer van de partij is. Wat Van Bruggen betreft, ge beurt dat niet. „Ik zou ervoor willen pleiten om het eens in de vier jaar te doen". Alleen de Voorschotense brandweer mocht niet klagen en bij de clown, die drie voorstellingen in de B en W-kamer gaf, was het 'volle bak'. Burgemeester en wethouders van Voorschoten speelden zaterdag tijdens de Nationale Gemeentedag even voor brandweerkorps. De bestuurders openden de dag in het Burgemeester Berkhoutpark door het opensnijden van een autowrak. foto hielco kuipers |oelofarendsveen Protesterende vrouwen hebben jaterdag het bestuur van de Oranjevereniging Juliana uit ilkemade-oost met de neus op Ie feiten gedrukt. Het wordt nu kei eens hoog tijd dat er vrou wen worden opgenomen in de le club van 13 Veense heren, pat lieten de dames door mid- Bel van spandoeken op de Noordhoek weten bij de door- Jocht van het jeugdcorso, het traditionele hoogtepunt van de kermisweek in de Veen. Voorzitter Joop Bakker van de branjevereniging zegt dat er irincipieel geen enkel bezwaar 5 tegen het opnemen van vrou wen in het bestuur. „Die situa- ie is nu eenmaal zo gegroeid. 4aar het moeten er dan wel neer dan één worden. Eén touw in de club, dat werkt he emaal niet." Van Bakker mo- ;en de dames ook een eigen co- nité oprichten. „Dan krijgen we wee twee keer per jaar oranje eest in de Veen", zo doet hij de rouwen een mogelijke oplos- iing aan de hand. Het corso werd zaterdag tra- litioneel weer door vele belang- itellenden bezocht. Al ruim van evoren werden de stoelen langs iet parcours klaargezet om de 'ersierde fietsen, steppen, kar en, personenauto's en praal wagens op het gemak langs te den komen. De Oegstgeester CDA-wethouder J. van der Reijden vertrekt HIJ zegt om persoonlijke redenen te verhuizen naar het Gooise Huizen. De voormali ge staatssecretaris kan dan geen gemeenteraadslid en wethouder meer zijn. foto hielco kuipers 'Vertrek Van der Reijden slechte zaak' Vervolg van de voorpagina Het vertrek van de Oegstgeester wethouder J. van der Reijden is te snel na zijn aantreden, vinden de WD- en D66-fracties uit de gemeenteraad. „Voor de continuïteit van het gemeentebestuur is dit een hele slechte zaak", oordeelt WD-fractievoorzitter A. Kuntze. oegstgeest uesbeth buit1nk „Een wethouder zou twee raadsperiodes mee moeten gaan, achi iaar is een optimale periode. Tweëen-een-half jaar is wel heel, heel erg kort." Zowel de WD als D66 willen opnieuw kijken naar de samen stelling van het college van bur gemeester en wethouders. Kuntze: „Het is aan het CDA om een kandidaat naar voren te schuiven. Afhankelijk van de deskundigheid van die kandi daat, kan dat gevolgen hebben voorde portefeuilles." D66 ziet in het vertrek van Van der Reijden een kans zelf in het college te komen. Bij de ver deling van de portfeuilles vielen de democraten buiten de boot ten gunste van PvdA'er T. Kohl- beck, hoewel die slechts een twee-mansfractie vertegen woordigt. „Gezien de samen stelling van de gemeenteraad, moet D66 aanwezig zijn in het college", stelt fractievoorzitter M. Poelmans. „/Ms het CDA geen goede kandidaat kan leve ren, moet er een herschikking van de taken komen." De collegepartijen CDA en WD betreuren het vertrek van Van der Reijden. „Het is jam mer, want we hadden een goed bestuurder aan hem", oordeelt CDA-fractievoorzitter P. Hellin- ga. „Wij kunnen niet anders dan zijn persoonlijke overwe gingen respecteren. Het politie ke element dat hij voor een pe riode van vier jaar heeft gete kend, geldt niet tegenover zijn persoonlijkeoverwegingen." „Van der Reijden is een heel kundig bestuurder", vindt ook Kuntze. „Hij stak weinig tijd in zijn portefeuille, maar deed het wel heel efficiënt en effectief." Poel mans betreurt het dat de uitbreiding van de ambtelijke huisvesting en de problemen rond het zwembad nu door een andere wethouder moeten wor den afgehandeld. „Die proble men blijven nu hangen en dat vind ik slordig." G. van Eisen (Groen Links) noemt Van der Reijdens besluit 'spijtig'. „Hij was net aardig in gewerkt en hij heeft nogal wat zware dingen in zijn portfeuil- le." Ook Van Eisen zegt de leemte in het college wel te wil len vullen. „Ik werp me ook wel op als wethouder, daarvan was bij de college-onderhandelin gen ook al sprake. Maar de bal ligt in eerste instantie bij het CDA" Naar verwachting zal het CDA echter moeite hebben om een nieuwe wethouder voor te dra gen. Bij de samenstelling van het college in 1990 hadden de christen-democraten al moeite een geschikte wethouder te vin den. Hellinga wil alleen zeggen dat zijn fractie 'nog bezig is' met de opvolging. „Ik heb horen verluiden dat het CDA de vorige wethouder, meneer Van Veen. weer van stal wil halen", weet WD'er Kuntze. Auto-inbraken in Wassenaar wassenaar Uit zes geparkeerde auto's bij het Wassenaarse at tractiepark Duinrell zijn dit weekeinde zes auto-radio's verdwe nen. De politie kreeg vervolgens nog drie meldingen van auto inbraken in het centrum van het villadorp. De buit variëerde van zonnebrillen tot auto-radio's. VCO Oegstgeest wil meer volleyballers oegstgeest De Oegstgeester volleybalvereniging VCO heeft e grotere trainingsruimte gekregen. Daardoor heeft de club plaats voor nieuwe leden. Jongeren, ouderen, recreanten en wedstrijd spelers kunnen terecht in de sportzaal aan de Kamperfoelielaan en in de Apollohal. Informatie via telefoonnummer: 071-171011. Taptoe Leiderdorp bij Zijlkwartier leiderdorp» De jaarlijkse Taptoe Leiderdorp speelt zich dit jaar niet in het park de Houtkamp af, maar aan de Van der Marck- straat naast Speeltuin het 'Zijlkwartier'. De Leiderdorpse drum fanfare Tamarco houdt de taptoe op 26 september. Deelnemers aan dit show-spektakel komen onder meer uit Zoeterwoude, Leiden, Amersfoort, Den Haag en Delft. Het spektakel begint om 20.00 uur. Pianist gezocht voor Big Band oegstgeest De Big Band Oegstgeest heeft dringend behoefte aan een pianist. De band treedt regelmatig op en repeteert op dinsdagavond in de Willibrordschool. Dit jaar speelt de Band onder meer in het Veurs college in Leidschendam. Samen met de Big Band Voorschoten geven de muzikanten ook een dubbe- loptreden. Meer inlichtingen over de opengevallen plek achter de piano: tel. 071-223796. Amateur-musici spelen in Oegstgeest oegstgeest Oegstgeester amateur-mucici kunnen hun muzikale talenten tonen tijdens een muziekconcours op 5 en 6 november. De deelnemers worden verdeeld in twee groepen: 13- 18jarigen en volwassenen. De musici kunnen zich vocaal of instrumentaal presenteren en kunnen kiezen uit klassiek of jazz. Een jury be oordeelt welke amateur-musicus met de eer gaat strijken en een koffieconcert mag geven. Oegstgeester amateurs kunnen zich tot 16 oktober voor het concours inschrijven bij de gemeente, tele foonnummer 071-172121. edert 1890 kende Lei- den een joods wees- V huis. Voordien werd er uiteraard ook al wel aan wezen- zorg door de Leidse Ned. Israë litische gemeente gedaan, maar de opening van het Centraal Is raëlitisch Wees- en Doorgangs huis betekende een grote verbe tering. Dank zij een schenking van geloofsgenoten kon al een jaar later een eigen pand be trokken worden. Dit op de Stille Rijn nr. 4 gesitueerde pand was voordien wolpakhuis en in vroeger eeuwen brouwerij ge weest en bleek ondanks alle moeite niet geschikt als wees huis voor een flink aantal kinde- De regenten konden dan ook niet anders dan besluiten om te verhuizen. In 1903 kochten zij een flinke lap grond buiten de stad aan de Cronesteinka- de/Roodenburgerstraat van ar chitect W.C. Mulder. Maar daar mee waren hun financiële mid delen voor een goed deel uitge put. Dit noopte ze om alterna tieven te bestuderen. Overbren ging naar Amsterdam en fusie met een soortgelijk instituut in Utrecht werden echter verwor pen en ook een samengaan met de weeshuizen te Den Haag en Rotterdam bleek onwenselijk. Kortom, het centrale weeshuis bleef in Leiden. Aan de opvolger van Mulder, de architect Bernard Buurman, werd opdracht gegeven om een ontwerp te maken. Hij deed dat samen met de Amsterdamse ar chitect M. Oesterman. Zij raam den de kosten op 100.000,- voor alleen de bouw, op te brengen door de geloofsgeno ten in heel Nederland. En dat Het Joods Weeshuis. foto collectie gemeentearchief was dan nog exclusief de kosten voor de inrichting. Maar de re genten, en dan vooral voorzitter prof. dr. J.L Palache en secreta ris mej. C. van Loen, zorgden ervoor dat zich een comité uit Leidse ingezetenen vormde. Dat stelde zich ten doel in Leiden gelden bijeen te brengen om daarvoor 'als een blijvende hul de der Leidsche burgerij aan H.H. Regenten aan te bieden de meubileeringen inrichting van één of meer zalen in het nieuwe gebouw.' Zoals gebruikelijk kwam er een Eere-comité. waarin vanzelf sprekend zitting namen de bur gemeester en alle wethouders, de president-curatoren rector- magnificus van de Universiteit, enkele predikanten en de R.K. deken van Leiden, de hoofdre- Een Leidsch geschenk voor het joods weeshuis dacteuren van de Leidse kran ten en andere belangrijke Lei- denaars. Er kwam ook een Uit voerend comité, onder voorzit terschap van wethouder Goslin- ga en met als secretaris Is. Le- man, lid van het dagelijks be stuur van het Centraal Israëli tisch Wees- en Doorgangshuis. Dit comité zamelde gelden in voor het 'Leidsch geschenk' en dat bleek genoeg om de inrich ting van de eetzaal te betalen. Ook in Den Haag was een pro paganda-commissie werkzaam en die zorgde voor de inrichting van een 'Haagsche zaal'. De bouw zelf verliep voorspoedig: op 21 maart 1928 was die voor 89.447,- gegund aan A.J. de La ter en P.H. Meyers uit Leiden, de vier hoekstenen werden op 18 juni 1928 gelegd en precies een jaar later vond de inge- bnnknrmmg plaats Tuin Naast de 'giften' kwamen er nog meer geschenken, zoals de voordeuren waarin de Davids ster verwerkt is, bekostigd door mw. Hertogs-Hijman uit Am- hem. Maar zeker zo belangrijk was de (bijna) gratis aanleg van de tuin. In het Leidse Eere-co mité had ook de hortulanus van de Hortus Bot.inu us. I Ih Wit te, zitting, die ook voorzitter was van de Afdeeling Leiden van de Koninklijke Nederland- schc Maatschappij voor Tuin bouwen Plantkunde In die functie ontving hij op 15 mei 1928 een briefde van Is. Le- man. Deze wees op de gunstige invloed ('opvoedende kracht*) van een mooi aangelegde tuin, terwijl het gebouw zonder een tuin ook niet goed tot zijn recht zou komen. En daarom ver zocht hij te bewerkstelligen dat de leden van de Maatschappij zich met de aanleg zouden wil len bttaMOi Dat wilden ze. In ieder geval zou men zorgen voor een gratis ontwerp en voor de v.istr pan- ten en zaden voor de borders en muurtuintjes. Verder zou men pogen het voor de grasvlakten benodigde graszaad tegen ver minderde prijs te krijgen, even als de heesters. De winter van 1928/29 de win ter van de Stadhuis-brand) was echter zeer streng. In maart 1929 deelde Witte mede dat de kwekerijen grote verliezen gele den hadden, zodat niet gega randeerd zou kunnen worden dat alles gratis zou blijven. Maar wanneer er voor gezorgd werd dat de teneinen plantldaar ge maakt werden en er een paar werklieden waren, dan zou in ieder geval de beplanting onder toezicht van leden van de Maat schappij gratis gebeuren. Hoe dan ook. de inspanningen van het bestuur van de Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde hebben tenslotte geleid tot een prachtig aange legde tuin, waar het Weeshuis zeker trots op kon zijn. Daar mee hielp het zijn naam, 'Machsen Eajesoumiem'. Toe vlucht voor Wezen, inhoud te geven. Helaas hebben de we/en slechts tot maart 1442 van de tuin kunnen genieten. IX» hele bevolking van het weeshuis werd toen op transport gesteld naar Westeroork en slechts een gering aantal kinderen heeft de oorlog overleefd. Het gebouw deed later nog dienst als door gangshuis. daarna als school en thans als huisvesting van de GGD. Van de oorspronkelijke beplanting zal vermoedelijk wel niet v»vl meer over /i|n

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9