'Ze loopt naar de kassa, wat een watje' Mannen bekennen reeks van inbraken De Stemming Regio Overvallers 'afgebluft' Brochure zangkoren MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 j|| Bedrijfsrecherche Leidse V&D 'scoort zaakjes' Even na twee uur die donderdagmiddag loopt een man met een spijkerbroek in de hand naar de uitgang van Vroom en Dreesmann. Geen zakje er omheen, en er zit nog een 'pieplabel' aan. Vlak voor de alarmpoortjes tilt hij de broek omhoog. Er klinkt geen signaal. Even later meldt een geüniformeerde beveiligingsman zich. Als hij hoort wat er is gebeurd, rent hij naar buiten. Hij is snel terug, heeft niemand meer gezien. „Maar ach, ik had 'm toch niet meteen kunnen pakken. Ik heb de diefstal niet zelfgezien. Dan moet ik 'm laten lopen." LEIDEN ROY KLOPPER Een warenhuis als V&D derft jaarlijks kapitalen aan inkom sten door winkeldiefstal. Hoe de cijfers van de Leidse vestiging aan de Aalmarkt liggen, is onbe kend. Althans, dat zegt districts hoofd Boon van de bedrijfsbe- veiling. Het ligt meer voor de hand dat hij er geen mededelin gen over wil doen. Door de in voering van de streepjescodes immers kan per produkt precies worden bekeken hoeveel er van zijn verkocht en hoeveel exem plaren op andere manieren de winkel hebben verlaten. De Leidse V&D is door de oude ar chitectuur een moeilijk te be veiligen warenhuis, meldt Boon. „Veel verborgen hoeken en ga ten, waar dieven snel en onop gemerkt hun slag kunnen slaan." Momenteel wordt de winkel ingrijpend verbouwd. Tijdens de klus wordt ook de beveiliging vernieuwd. Zo komen er opval lende camera's met monitoren, onopvallende camera's, elektri sche systemen die afgaan wan neer hifi-apparatuur wordt los gekoppeld en doorzichtige spie gels. Mogelijk komt er zelfs in- tra-rood beveiliging in de vitri nes. „Er zitten wel slotjes op, maar zelfs daar weten dieven de spullen via valse sleutels uit te halen." De ruimtes buiten het winkel gedeelte worden ook beter afge sloten. Deuren naar de kanto ren en magazijn zijn in de toe komst alleen te openen met cij fercombinaties. Daarbij blijft V &D werken met de alarm poortjes bij de deur, labels en inktpatronen die uit elkaar spat ten als ze worden verwijderd zonder de juiste apparatuur. En men gaat verder met de be- drijfsrechercheurs, zowel in uniform als in 'burger'. Voor de winkels in Leiden, Alphen en Leidschendam zijn momenteel zes rechercheurs beschikbaar. Ze rouleren over de drie vestigingen. Volgens Boon omdat anders 'bedrijfs blindheid' ontstaat en omdat het dievengilde mobiel is. „Vaak duiken verdachten na een ar restatie in Leiden later op in Alphen." Die donderdag zijn in de Leidse vestiging twee beveili gers aanwezig, van wie één in uniform. De ander ('Ron') gaat onopvallend gekleed in trui, spijkerbroek en witte gym schoenen. Hij kijkt niet op van het verhaal van de man met ge stolen spijkerbroek. „Ze slepen hier van alles naar buiten. Ooit pakte ik een man met een mag netron. Hij kon dat ding niet til len, dus sleepte hij de doos over de grond naar buiten. Daar kwam een andere man aanlo pen met een fiets. De doos ging op de bagegedrager en hup, weg waren ze. Beiden werden aangehouden. Bleek die man met fiets er niets mee te maken te hebben. Die vond het zo zie lig dat die man liep te zeulen dat hij even een liftje aanbood." Verdacht Wie een middag en een koop avond meeloopt met de be- drijfsrechercheur krijgt al snel door op wie wordt gelet. Ver dacht zijn mensen die een beetje doelloos rondlopen, lie den die vijf keer de gebruiks aanwijzing van een produkt le zen en klanten die met een ge opende tas bij de rekken staan. Ook wat onverzorgd ogende donkere mensen worden geob serveerd. „Ik discrimineer abso luut niet, maar het is gewoon zo dat het bij zeven van de tien winkeldieven allochtonen be treft." Ooit arresteerde de re chercheur een hulpofficier van justitie. „Die zaak heb ik exact volgens de regels afgehandeld, anders krijg je natuurlijk proble men." Regel nummer één is dat de rechercheurs alleen in actie ko men als ze zeker weten dat ie mand iets heeft gejat. „Bij twij fel laten we ze lopen." Dat blijkt 's middags. Net tijdens de kof fiepauze komt via de portofoon een seintje van de geünifor meerde collega. „Vent op de parfumerie pakt volgens mij wat flesjes in. Weet het niet zeker." Een lange sprint en zes trappen later wordt de jongeman inder daad gevonden op de parfume rie. Hij gaat net naar buiten. Re chercheur er op een afstandje achteraan. „Ik doe dus niks, omdat we het niet zeker weten. Misschien haalt hij de spullen onder zijn jas vandaan, dan pakken we 'm alsnog." De ver dachte loopt via de Hoogstraat de Haarlemmerstraat op. Bij de Hartebrugkerk stopt de achter volging. „Hij heeft niets, of laat het lekker onder de jas zitten." Messetrekkers Bij een aanhouding wordt grote voorzichtigheid betracht. Het wil nog wel eens gebeuren dat gesnapte dieven agressief rea geren. Messetrekkerij en karate- houdingen zijn geen uitzonde ring. In de ergste geval helpt de poliüe bij een aanhouding. „Ik ga niet mijn leven wagen voor een gestolen rolletje drop." Over de politie gesproken, V &D is tevreden over de samen werking met het Leidse korps. „Als we een verdachte hebben, wordt hij meteen opgehaald. Ze zijn hier fanatiek", meldt Ron. Zijn baas Boon is ook tevreden, maar pleit tegelijkertijd voor een lik-op-stuk-beleid van poli tie en justitie. Meteen dokken, of snel voor de rechter. „Nu moeten verdachten maanden wachten op een rechtszaak, waarbij bovendien vaak tien winkeldiefstallen worden sa mengevoegd tot één. Dat heeft dus geen effect." Tien diefstallen door één per soon in korte tijd. Het is geen uitzondering. Ook V&D heeft z'n vaste klanten. Tijdens de koopavond herkent Ron een keurige oudere man die gere geld cd-tjes achterover drukt. Hij houdt de man op afstand in de gaten. De bejaarde loopt na enig dralen zonder gestolen waar de winkel uit. 'Shit', is de reactie van de rechercheur, die de hele dag nog geen zaak heeft kunnen scoren. Ook een zachte V&D blijft ook na de verbouwing werken met de alarmpoortjes. Toch lopen nog geregeld dieven weg met niet-betaalde goederen. De rechercheurs berusten er in. „Het is een kat en muis-spelletje." foto hielco kuipers aanmoediging voor een meisje dat wat drentelt bij de shampoo sorteert geen effect. „Kom dan, toe dan." Uiteindelijk rekent de dame af. „Ze loopt naar de kas sa, wat een watje." Die hele donderdag wordt lijk leuker. Maar het blijft een geen enkele dief gepakt. Dat ge- kat en muisspel. Als ik een dief beurt wel vaker, maar is niet als eerste zie, is-ie voor mij. Als leuk voor de beveiligingsmen- hij mij snel in de gaten heeft, sen. „Je hebt ook dagen dat je heb ik het nakijken. Het is een aan de gang blijft, dat is eigen- prachtig spelletje." VRUETUD NOORD WIJ K/LEIDEN» Met de aanhouding van een 19- jarige Leidenaar en een 21-jari- ge Katwijker. zijn het afgelopen weekeinde dertig inbraken en diefstallen opgelost in Noord- wijk, Katwijk, Leiden en Oegst- geest. De twee werden vrijdag door een buurtbewoner betrapt terwijl zij met grof geweld aan het inbreken waren in een be drijfspand aan de Hoofdstraat. Tijdens het verhoor op het Noordwijkse politiebureau be kenden de mannen deze en ne genentwintig andere zaken. In totaal hebben de twee drie entwintig inbraken in winkels en andere hun geweten en zeven i stallen. Doel van de inbraken vormden steeds geld en waar depapieren. Zij sloegen twaalf keer hun slag in Leiden, elf keer in Noordwijk, vier keer in Kat wijk en drie keer in Oegstgeest. Sommige panden 'bezochten' de inbrekers meer dan eens. Volgens een woordvoerder van de Noordwijkse politie was de schade die de mannen bij de in braken aanrichtten over het al gemeen groter dan de op brengst ervan. Van de gestolen voertuigen zijn de meeste inmiddels te recht. De twee 'kameraden' ge bruikten ze slechts om naar een volgende bestemming te komen en lieten de voertuigen vervol gens achter. De Katwijker en de Leidenaar worden vandaag voorgeleid voor de Officier van Justitie. HBH POLITIEKE RUBRIEK Het zal wel zo'n beetje de heftigste discussie worden, die de komende weken wordt gevoerd op het Leidse stadhuis. De raadsleden gaan namelijk bakkeleien over de vraag of ze meer geld voor hun gemeentelijke werk moeten krijgen of niet. Het Rijk heeft al op 1 januari van dit jaar een extraatje beschikbaar gesteld maar die centen (totaal een ton) zijn vooralsnog niet uitgekeerd aan de Leidse raadsleden. Als het aan de Socia- listiese Partij ligt, blijft dat ook zo. In deze tijd van bezuinigingen is het ongepast dat raadsleden meer gaan verdienen, vinden de twee SP'ers in de 'gemeente raad. Het maakt de politiek nog ongeloofwaardiger. Nu is het voor het niet zo heel erg moeilijk om zo principieel te zijn. Dat stort het hele bedrag (bruto 23.000 gul den per jaar, schoon zo'n 1100 gulden in de maand) in de par tijkas. De raadsleden van D66 hoeven maar iets meer dan honderd gulden per maand in de partij kas te storten en zij willen dan ook best wat meer verdienen. „Het raadswerk is zwaarder ge worden en bovendien lopen we steeds achter bij de verhogingen die ambtenaren krijgen", zegt fractieleider Pex Langen berg. Nee, verre reisjes zijn niet te maken van dat geld. Althans Jan Laurier van Groen Links doet dat niet. Hoeveel hij overhoudt weet hij niet precies. Er gaat in elk geval een flink deel naar de partijkas. En de rest gaat vooral op aan abonnementen en de oppas. „Je moet ook niet verge ten dat veel raadsleden, in elk geval de leden van onze fractie, minder zijn gaan werken." Ove rigens neigt Laurier, zegt hij, naar het standpunt dat de extra vergoeding maar in de gemeen telijke kas moet blijven. „Niet dat dat nu zo enorm scheelt, maar het zou een symbolische bijdrage van de raad zijn." WD-leider Theo van der Nat wijst er op dat de Leidse raad een aantal jaren geleden tijdens een grote bezuinigingsronde al heeft besloten 20 procent salaris in te leveren. Nog steeds krijgen de raadsleden slechts 80 pro cent van de vergoeding die ze volgens de wettelijke normen verdienen. De WD vindt dat maar eens moet worden uitge zocht of het vermoeden klopt dat er in de jaren daarna nau welijks opslag is geweest. Als dat zo is dan moet het geld van het Rijk zeker naar de raadsle den worden overgemaakt, aldus Van der Nat. De WD'ers hoe-' ven per jaar slechts een paar honderd gulden aan de partij af te dragen. Het CDA komt er helemaal met een koopje van af. Raadsleden betalen alleen een wat hogere contributie. Fractievoorzitter Kluck wil dat ambtenaren gaan Wethouder Joop Walenkamp lust wel een biertje. archieffoto henk bouwman Wethouder Tjeerd van Rij lust wel een biertje. archieffoto jan holvast uitzoeken hoe de 'secundaire arbeidsvoorwaarden' kunnen worden verbeterd. Raadsleden die geen andere baan hebben, komen namelijk in de knel met hun pensioen. Ook de arbeids ongeschiktheidsverzekering le vert problemen op en die ton kan misschien uitkomst bieden, aldus Kluck. De PvdA wil het geld van het Rijk graag gebruiken om de fractie-assistent langer te laten werken. En een deel moet ge woon in de gemeentekas blij ven. De assistent wordt nu ge deeltelijk betaald door de ge meente en door de raadsleden van de PvdA zelf, die een deel van hun salaris daarvoor af staan. Ze moeten ook nog een bijdrage leveren aan de partij kas en dus houden ze niet veel over, vertelt fractievoorzitter Hans Baaijens. Zelf is hij acht uur minder gaan werken toen hij in de raad kwam en ondanks de raadsvergoeding is zijn net to-inkomen lager geworden. „Het enige voordeel is dat je geen tijd meer hebt om geld uit te geven als je raadslid bent." Dachten we dat het dinsdag toch zo ver was gekomen. Op de tweede etage van het stad huis werd een feestje gevierd. De afscheidsborrel van PvdA- raadslid Anneke Boot. Het zou de eerste gemeentelijke receptie zijn waar geen alcohol werd ge schonken. Alleen maar sapjes en limonades en de alcoholvrije mix Goeie Mie. Verkeerd gedacht, zo bleek. Ge zondheidszorgwethouder Ste ven de Vreeze verklaarde in de gemeenteraadsvergadering die vooraf ging aan de receptie, dat hier sprake moet zijn van een misverstand. Een absolute drooglegging lijkt hem wat on verstandig. „We voeren een al- coholmétigingsbeleid. We wil len mensen zelf de keuze laten maken. Dat betekent dat we op recepties het drankje Goeie Mie wel aanbieden. Die mix blijkt trouwens heel aangenaam, voor een keertje." Aldus de wethou der van volksgezondheid die bezoekers die laat in de middag op zijn kamer komen steevast Burgemeester Cees Goekoop lust wel een glaasje, archieffoto pr Cursussen De cursussen in het diensten centrum De Kooi zijn weer be gonnen. Voor een aantal cur sussen (handwerken, bewegen voor ouderen, volksdansen, En gels, Pergamano, bloemschik ken) kunnen belangstellenden zich nog aanmelden. Informatie bij het dienstencentrum in de Driftstraat. Zuid-Amerlka-activiteiten. Vanaf deze week gaan er weer een hele reeks cursussen van start bij de Tuya Zuid-Ameri- kaanse muziek. Er staan er dit jaar zo'n 13 gepland. Onder meer een cursus Boliviaanse panfluit. Voor meer informatie kunt u bellen met: 071-123481. Ouders op Herhaling Binnenkort starten weer nieuwe cursussen voor volwassenen bij 'Ouders op Herhaling'. Er wordt les gegeven aan jong en oud. Al de lessen worden aangepast aan uw eigen tempo en niveau. Hierdoor kunt u in veel gevallen in een groep óf alleen les krij gen. Er worden cursussen Ne derlands, rekenen, samenvatten en vreemde talen gegeven. Voor meer informatie kunt u bellen AGENDA mg. MAANDAG 21 SEPTEMBER Noordwijk Vergadering van de Noordwijkse Ver v Postzegelverzamelaars, met Dorpshuis De Kuip. Zeestraat vang 20.15 uur DINSDAG 22 SEPTEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA ohr een fysiotherapeut in sport/aai Boorv ma. Zwanenburg 61. van 15.30 tot 16.30-uur. Leiden Bioemenwandettocht over 10.15 en 20 km. start vanaf VW-kantoor. Sta- Wethouder Steven de Vreeze lust wel een biertje. archieffoto henk bouwman een biertje aanbiedt en die weer rookt als een ketter sihds hij wethouder is. REDACTIE» JANET VAN PUK Onder de titel 'Korensleutel' heeft de Contactgroep Leidse Koren een brochure uitgegeven waarin de belangrijkste gege vens over de 16 Leidse zangko- •n op rii zijn gezet. De brochu- is bedoeld voor mensen die Exportverbod van varkens kost miljoenen OEN HAAG LEIDEN met 071 - 123069. U kunt ook langskomen op de Oude Rijn 44 Muzikale activiteiten Buurthuis Comelis loppensz heeft vele muzikale activiteieten in petto. Voor kinderen van 6 en 7 jaar wordt een introduktie- cursus gegeven met ritme en melodie-instrumenten. Don derdag van 15.30 uur tot 16.30 uur. Volwassenen wordt een cur sus aangeboden ter verrijking van de luisterervaring. U leert luisteren en muziek te begrijpen aan de hand van verschillende concerten, sonates en strijk- kwarteten. Woesdag van 20.15 uur tot 22.30 uur. Zijloever Dienstencentrum Zijloever, La- ge Rijndijk 129, organiseert ie dere donderdagmiddag van 14.00 uur tot 16.30 uur een spel- lenmiddag. Op het programma staan o.a. sjoelen, rummicub, klaverjassen, domino, etc. Iede re woensdagmiddag kunt u meedoen met de kaartclub en iedere tweede en vierde dins dagmiddag van de maand is er bingo. Het exportverbod op levende varkens en biggen, dat vandaag is ingegaan, kan Nederland mil joenen guldens kosten. Per week worden 10.000 levende biggen en 50.000 levende ar- kens vervoerd naar slachterijen in het buitenland. Minister Buk man van landbouw heeft het exportverbod afgekondigd na dat de gevreesde blaasjesziekte was geconstateerd. Ook bedrijven uit de Leid- s/Alphense regio worden door het verbod yllBfcl In de Leidse Groenoordhallen worden ongeveer 600 varkens per week verhandeld. Het grootste deel daarvan is bestemd voor de ex port naar Italië en Duitsland. Directeur André de long van do Groenoordhallen is onaange naam getroffen door het ver bod. dat hij een veel te drasti sche maatregel noemt. „Ik vind het vreemd dat direct het hele land wordt afgesloten." Drie weken Releden ontdekte een Italiaanse slachtenj bij een van de aangevoerde levcndfl varkens blaasjesziekte. Deze ziekte is niet gevaarlijk voor de mens. Al snel bleek dat het zie ke varken afkomstig was uit Gelderland. waarna een trans portverbod werd ingesteld. Na dat het veebedrijf was gelokali seerd, werd de hele varkenssta pel afgemaakt en u n Dé meeste varkens zijn afkomstig uit het oosten en zuiden van het land. Aan het nu afgekondigde ex portverbod lag de ontdekking van een tweede varken met blaasjesziekte ten grondslag. Ook ditmaal in Italië Vblgoni de Veterinaire Dienst van het ministrne van landbouw kan het virus dat de ziekte veroor zaakt, alleen worden verspreid door transport van zieke dieren en door het voeren van keuken afval aan varkens. Hoe groot het belang is van de nationale Varia - blijkt uit cijfers uit 1989. In dat jaar aari aan lavande an ge slachte varkens voor zes miljard gulden uitgevoerd. Als minister Bukman niet zelf ter bescher ming van de goede naam van ons land als vleesevporteur. het uitvoerverbod had uitgevaar digd. dan had waarschijnlijk de EG in Brussel Nederland een ex portverbod opgelegd. André de long vermoedt ech ter dat achter het verbod een politiek spel' schuilgaat. „De slachthuizen hebben overcapa citeit. De biggen die niet naar het buitenland kunnen, mogen wel in Nederlandse slachthui zen worden geslacht en dit kunnen nu mooi hun slag slaan." De Vereniging van Veehande laren kondigde zaterdag al een kort geding aan togen het ver bod. Het ministerie van land bouw zegt daarvoor niet bang te zijn. Twee mannen hebben gister- ■avond getracht het Shell-station aan de Plesmanlaan (stad-in) te* berm ril Hel tweetal .lapte rond zes uur op de kassa af om wat snoep af te rekenen en eiste* vervolgens het geld in de kassa op. Toen de 29 jarige pompbe diende dat weigerde, vertrok hef tweetal zonder problemen. Een ondood m boon Irhé niets op. tionsplem 210, tussen 9 00 en 17 00 uur Kledmgbeurs (voor wint erkledmg), org Ned. Ver. van Huisvrouwen. Cae- c.lastraat 18, inleveren tussen 10 00 en 16.00 uur. verkoop vanaf 19.00 Informatieavond van de Diabetes Ver eniging leiden m de aula van gebouw 50 van het AZl, aanvang 2 luden graag lid willen worden van een zangkoor. Het boekje verschaft informatie over zaken als om vang. aard. repertoire, dirigent, kosten, tijd en plaats van de verschillende koren. Dc brochu re kan worden aangrvraagd bij de secretaris van de Contact groep, telefoon (071) 124432. Feestje eindigt in knokpartij Een feestje in een pand aan de Van der Blom Ifbrtrf straat is in de nacht van vnj- dag op zaterdag geéindigd in een knokpartij. >p het feestje bleken twee groepen jonge ren housen» en hardroc kersal mei te best mg rl- Iobu ia mmen op» bieten Na afloop werd de onenig heid op straat voortgezet. Een 19-jarige jongen werd daarbij op de grond gewerkt en geslagen en geschopt Hij liep daar bi| een hersen schudding en een gekneusde neus op. zo bleek later in het iWWIWÉ 1 Ml MMM 19-jarige deed aangifte van mishandeling. Twee 18-jari- ge jongens die worden ver dacht van de mishandeling zijn aangehouden Zij zitten vast op verdenking van openlijke geweldpleging.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7