Nog 600 Bosniërs op komst NedCar boekt verlies van 74 miljoen gulden Binnenland D'Ancona gaat 'sociale pensions' controleren Mannequins lopen show op het water 'Emancipatiebeleid van overheid wriemelstapjes' Acht doden bij vliegtuigongelukken Utrecht het Lourdes voor de gestressten 'Kok misbruikte geld voor propaganda PvdA' MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 Achtervolgde man ramt benzinestation Rotterdam In een poging te ontsnappen aan drie i een vrouw die als wilden op zijn auto inhakten met kloofbijlen en een hockeystick, is een 23-jarige Rotterdammer gistermorgen in volle vaart de winkel van een benzinestation binnen gereden. De bestuurder is met de schrik vrijgekomen, het gebouwtje raakte zwaar beschadigd. De Rotterdammer had op het Maas tunnel-tracé bonje gedegen met het viertal, dat in een andere personenauto zat. Over de aanleiding tast de politie nog in het duister. Kort na het incident zijn de vier aangehouden in Rotter dam-Zuid. Zij worden nog vastgehouden. Limburgse zwijnen even buiten schot den haag De Raad van State heeft een vergunning van het mi nisterie voor het schieten van wilde zwijnen in het Limburgse natuurgebied De Meinweg met onmiddelijke ingang geschorst. De stichting Kritisch Faunabeheer had de procedure aangespan nen omdat in De Meinweg de enige populatie zwijnen in Neder land van natuurlijke oorsprong dreigde te worden uitgeroeid. Volgens recente tellingen leven er in het Nederlandse deel nog 30 tot 40 zwijnen, nadat het afgelopen jachtseizoen al vergun ning was verleend voor het afschieten van 54 van deze beesten. Er komt een onderzoek naar de 'sociale pensions' in de grote steden. Aanleiding is de brand van vorige week woensdag in een pension in Den Haag, waar bij elf doden vielen. Hoewel de controle op deze pensions in de eerste plaats een taak van de gemeenten is, wil minister d'Ancona van WVC toch actie ondernemen. „Het is te gemak kelijk om alleen maar tegen die steden te zeggen: dat is jullie zorg, je knapt het maar op", zei ze gisteren. Ze kondigde aan naar aanleiding van de resulta ten samen met de grote ge- helmond gpd 1991 slecht jaar voor autofabrikant afspraken tussen de drie huidi ge aandeelhouders wel volgens het boekje waren. Niet alleen de komst van Mitsubishi, ook de grootscheep se sanering drukte een stempel op 1991. Onderdelenfabrieken in Oss, Roermond en Sint-Trui den en de stoelenproduktie in Bom werden verkocht. Dat scheelde Volvo 1900 perso neelsleden. Door een extra sa nering verdwenen nog eens 900 arbeidsplaatsen. Volvo Car had vorig jaar de pech dat de vraag naar auto's in de belangrijke verkooplanden Groot-Brittannië en Zweden met ongeveer twintig procent inzakte. In totaal verkocht Volvo Car daardoor slechts 97.000 au to's, 22.000 minder dan in 1990. De produktie holde achteruit, van 121.000 wagens in 1990 naar 84.500 in 1991. Autofabrikant NedCar heeft vo rig jaar een verlies geleden van 74 miljoen gulden en maakte 37.000 auto's (dertig procent) minder dan het jaar daarvoor. Maar dit jaar zal het beter gaan, zo belooft de directie in het jaarverslag, dat is gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel. De autofabrikant, tot vorig jaar Volvo Car geheten, maakt zelf de cijfers niet meer publie kelijk bekend omdat de staat geen meerderheidsaandeelhou der meer is. De aandelen zijn nu evenredig verdeeld over de staat, Volvo Zweden en Mitsubishi. 1991 was het turbulentste jaar in de geschiedenis van de auto- fabriek, schrijven de commissa rissen in het jaarverslag. De Eu ropese Commissie onderzoekt op het ogenblik nog steeds of de den haag gpd Het emancipatiebeleid v kabinet speelt zich nog steeds af van in de marge. Fundamentele keuzes om de traditionele rol patronen van man en vrouw te veranderen ontbreken. Dat stelt de Emancipatieraad in een van daag verschenen advies over het Beleidsprogramma Emanci patie. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) nam het advies in ontvangst. Wriemelstapjes, zo omschrijft de Emancipatieraad het tot nog toe in gang gezette beleid om de positie van vrouwen te ver beteren. „Zo op het eerste oog lijkt het alsof er veel gebeurt. Maar het is allemaal een beetje in de marge", aldus een woord voerster. Het kabinet zou met name meer werk moeten ma ken van de herverdeling van be taalde en onbetaalde arbeid. ajg*rr*m nederlands persbureau gpd cemeenschappenke penaenst Rotterdam: Probleem is onbeheersbaar oplossingen te meenten naar zullen zoeken. Uit een inventarisatie blijkt dat er in Rotterdam ongeveer 1000 pensions zijn, waarvan er bij de gemeente 300 bekend zijn. In de 700 niet-geregistreer- de en gecontroleerde pensions wonen naar schatting ongeveer 8000 mensen. Net als de Haagse wethouder Dijkhuizen zegt topman Oude Engberink van de Rotterdamse sociale dienst dat sluiting van onveiligepensions geen haalba re kaart is. De bewoners zijn dan op slag dakloos. „Het pro bleem is onbeheersbaar gewor den." amsterdam De modewereld heeft de dekschuit ontdekt. Na de beroemde Prinsengrachtcon certen op het water, maakte Am sterdam zaterdag de eerste 'nat te' modeshow mee. Op het pon ton in de Keizersgracht werden de wintercollecties van modeza ken uit de nabij gelegen Leidse- straat getoond. foto anp cor mulder 'Problemen in VVD overdreven' utrecht gpd WD-voorzitter Van Leeuwen- Schut vindt de publiciteit rond de problemen in het hoofdbe stuur overdreven. Dat zei ze za terdag op een partijraad in Utrecht. Van Leeuwen kwam de afgelopen weken in opspraak door het aftreden van het be stuurslid Verdijk en het ontne men van alle portefeuilles van een ander hoofdbestuurslid, Blaauw. Haar wordt vooral au toritair optreden verweten. „Mededelingen van enkelen aan en in de pers doen eenvou dige kwesties opzwellen tot niet reële proporties", aldus Van Leeuwen. Volgens haar is haar partij bezig met een interne re organisatie en waar gehakt wordt vallen nu eenmaal spaan ders. Langdurig opschorten schietoefeningen Crailo maakt opvang mogelijk Nederland zal deze week opnieuw een groep vluchtelin gen uit Bosnië-Herzegovina opnemen. Het gaat om 600 vrouwen, kinderen en bejaarden die niet meer per trein, maar met bussen naar ons land worden overgebracht Deze ontheemden verblijven op dit moment op een camping bij Savudrija op het Kroatische schiereiland Istrië. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie zijn de leefomstandigheden in dit kamp langs de Adriatische Zee slecht. utrecht •gpd Aanvankelijk zouden Justitie en WVC in samenwerking met het Nederlands Rode Kruis nog een derde treintransport organise ren. De vijf opvangcentra van het Rode Kruis bleken na de tweede vluchtelingentrein uit Zagreb echter vol te zitten. Daarnaast bleek het kamp Crailo bij Hilversum vanwege schietoefeneningen in de buurt niet geschikt voor huisvesting van oorlogsslachtoffers. Nu De fensie echter heeft toegezegd dat de schietbanen voor langere tijd buiten bedrijf worden ge steld, is er tenminste nog plaats voor 600 ontheemden. Volgens Justitie deed het Kroatische vluchtelingenbureau in Zagreb eind vorige week een dramatisch beroep op Neder land alsnog enkele honderden ontheemden uit Savudrija te evacueren. Op een slecht geou tilleerde camping bivakkeren daar ruim 900 Bosniërs. Ze wo nen in tenten die niet geschikt zijn voor de winter. Verder zijn er veel te weinig toiletten en douches. Er is deze keer voor transport met bussen gekozen, omdat zich onder de ontheemden geen gewonden bevinden. Lig gende patiënten zijn per trein het meest comfortabel te ver voeren, maar het is tevens een peperdure onderneming. Met net busvervoer spaart Justitie ruim 300.000 gulden uit. Vandaag vertrekt een team van deskundigen van Justitie, WVC en het Rode Kruis naar Zagreb om het voorlopig laatste vluchtelingentranspon te rege len. In opdracht van de minis ters van justitie en WVC zullen zij er nauwlettend op toezien dat de 'meest kwestbaren' in de bussen komen. Tevens zal op nieuw in de gaten worden ge houden dat zich onder deze ontheemden geen Bosnische militairen bevinden, die op de korte of lange termijn weer te rug willen naar het front. Emancipatieraad kritiseert kabinetsplannen Daartoe zouden de werktij den meer afgestemd moeten worden op de openingstijden van winkels, kinderopvang, openbare diensten (nutsbedrij ven) en scholen. De rechtsposi tie van de deeltijdwerkers (loon- en pensioenopbouw) moet ook worden verbeterd. Kostwinnersvoordelen in het belastingstelsel zijn taboe voor de Emancipatieraad. Dergelijke financiële voordeeltjes belem meren de niet-kostwinner (meestal de vrouw) een baan te accepteren. De Emancipatie raad steunt het streven van het kabinet naar meer vrouwen in politieke en bestuurlijke func ties. Meer aandacht wil de Raad voor allochtone meisjes en vrouwen. Deze groep kampt met een dubbele achterstelling: vanwege hun sekse en vanwege hun herkomst. sint annaland-hoogeveen gpd Acht inzittenden van twee sportvliegtuigjes zijn gistermiddag om het leven gekomen toen hun toestellen neerstortten. Een vliegtuig met vier mensen aan boord stort te neer bij het vliegveld van Hoogeveen. Het andere vliegtuigje, een Sogata TB-10, verongelukte tussen Sint Annaland en Tholen. De Sogata werd bestuurd door een 21- jarige man uit Sint Philipsland. Hij had net zijn vliegbrevet gehaald en bood zijn 61 -ja rige vader een rondvlucht boven hun woonplaats aan als verjaardagscadeau. De twee overige inzittenden waren 55 en 51 jaar oud. De vier waren gistermiddag van het vliegveld Seppe in West-Brabant opge stegen. Boven Sint Philipsland maakte het toestel volgens ooggetuigen enkele rond jes. Daama begon het toestel plotseling wild te bewegen, waarop het ioodrecht naar beneden stortte. Het vliegtuig kwam neer op slecht begaanbare schorren, waar door de hulpverlening werd bemoeilijkt De slachtoffers waren op slag dood. Het ongeluk bij het vliegveld van Hoog eveen werd veroorzaakt door een beoorde lingsfout van de piloot. Die heeft volgens de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart om on verklaarbare redenen de landingsbaan van de verkeerde kant benaderd, juist op het moment dat een ander vliegtuig ook de landing wilde inzetten. De als zeer ervaren bekend staande pi loot heeft zijn toestel toen 'doorgestart', maar verzuimd de remkleppen in horizon tale stand terug te brengen. Zijn Cessna 172 stortte daardoor van een hoogte van twintig meter naar beneden en kwam op een braakliggend terrein terecht. Vrijwel onmiddellijk daarna volgde een explosie. Twee omstanders, die nog geprobeerd hebben het vliegtuig te openen, raakten daarbij lichtgewond. r De resten van het vliegtuig bij Tholen. foto gpd willem mieres Jacht naar ontspanning op Onkrnid-dag utrecht. meter v 'Hel en hemel barstten open onder he\'ig trillen en felle lichtflitsen Betaling aan RTLA voor begrotingsuitzendingen wekt woede n haag gpd WD en D66 eisen dat minister Kok van financiën nog deze week uideg komt geven over zijn optreden in het televisie programma 'De vijf uur show' van RTL4. Het ministerie be taalde 65.000 gulden aan de commerciële omroep voor een informatieprogramma, waarin ambtenaren informatie over de begroting gaven en da 'begro tingsfloppy' van het ministerie aanprezen. Daarmee kunnen pc-bezitters hun eigen begroting maken en zien hoe moeilijk het is om de eindjes verantwoord aan elkaar te knopen. Drie dagen later trad Kok in een tweede aflevering op voor een forum waarvan de vra genstellers in overleg met het ministerie waren geselecteerd. Vooral WD-leider Bolkestein ergert zich aan deze manier van 'voorlichting'. „De kijker wordt een rad voor ogen gedraaid. Op kosten van de belastingbetaler wordt politieke propaganda ge maakt voor de leider van de PvdA." Bolkestein noemde deze handelwijze 'verbijsterend'. D66'er Wolffensperger meent dat door deze uitzending de grens tussen voorlichting en pu blic relations is overschreden. Hij vindt dat goede voorlichting moet voldoen aan de behoefte van de mensen en niet aan de behoefte van het ministerie van financiën. Volgens het ministerie is voor het eerste programma wel be taald, maar voor het tweede niet. Ook RTL-4 ontkent dat en spreekt van 'vrije nieuwsgaring'. De woordvoerder van Kok wees erop dat het helemaal niet on gebruikelijk is dat departemen ten meebetalen aan een uitzen ding. Hij wees op de veel grote re bijdragen aan de Staatslote rijshow en de Belastingshow. Bovendien wees hij op sponso ring van programma's als Tros Aktua in bedrijf en 'Brandpunt in de markt'. Het ministerie heeft volgens de woordvoerder voor de 'De vijf uur show' gekozen, omdat het op die manier dacht een pu bliek te bereiken dat niet naar serieuze programma's kijkt en weinig tot geen kranten leest 'Ziektepremie 10 procent hoger' den haag anp De Unie BLHP verwacht dat de ziektekostenpremie voor parti culier verzekerden volgend jaar met tien procent omhoog gaat. De bond voor administratief, technisch en commercieel per soneel baseert dat op een eigen berekening. „De kostenstijging in de gezondheidszorg gaat on verdroten voort. Prognoses die wij vorige jaren hebben ge maakt. kwamen ook uit", aldus voorzitter Michielse. In een visioen zag Agnes van Enkhuizen zo n vijftien jaar ge leden hoe sriess moet worden bestreden. Ze 'zag' de neuro- conditiemeter, een apparaat dat via het meten van de huid weer stand aangeeft waar zich ge vaarlijke concentraties stress bevinden en welke organen het loodje dreigen te leggen als er geen tegenmaatregelen worden genomen. Die tegenmaat regelen heeft Ag- nes eveneens ont wikkeld. Geen me dicijnen. want dat zijn zoethouder tjes. „Het lichaam werkt op gedach- tenkracht. Die ge dachten zetten als bij een afstandsbe diening mechanie- ken in werking. De spanning van geblokkeerde li- chaamsfijncties kan slechts door ontspannende gedachten daadwerkelijk worden gebro ken." Het op gang brengen van het zelfgenezend vermogen van het lichaam is het geheim van Ag nes. Een ontdelddng die de vroegere verpleegkundige van het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis (WG) uiteraard deed met hulp van gene zijde. Toen ze ontdekte dat ze paranormaal begaafd was, trad zij diverse malen buiten haar eigen li chaam. „Hel en hemel barstten onder hevig trillen en felle licht flitsen open. Zo zag ik hoe de geest in het lichaam zit. leerde ik over het leven voor en na de dood en begreep ik hoe de evo lutie in elkaar steekt." In zestien boeken tekende zij haar buiten - lichamelijke belevenissen op. Volgens het minisi. rir VU sociale zaken komt er in Neder land elke vier minuien ren overspannen werknemer bij. Over het aantal niet werkende Nederlanders dat 'over de rooie gaat', is niets bekend. Maar dui delijk is dat het gigantisch mis is. Honderden van hen kwamen gisteren af op de speciale dag van Onkruid, tijdschrift voor ge zond leven, over stress. De meesten van hen In de hoop verlost te worden van de onver - ike spanningen in nek, schouders en rug. Agnes weet uit haar praktijk als therapeute voor mensen met psychosomatische ziekten dat veel spanning is terug te voeren op pogingen van de mens zich zelf te wille te zijn. „In toene mende mate zeggen mensen 'nee' tegen familieleden, werk gevers en partners die hen in een bepaalde richting willen dwingen. Mensen laten zich niet meer zo makkelijk claimen. Ze worden steeds be wuster van zichzelf, durven daarvoor uit te te komen. Maar dat gaat wel met enorme spanningen gepaard die zich met name onder in de rug ophopen." Tantristische seksua- liteitsgroepen pakken de stress weer geheel anders aan. Ze gaan ervan uit dat er geen energie bron zo sterk is als de seksuele. „We leren deze krachtige ener gie weer gebruiken voor ons he le zijn in plaats van voor de seksualiteitsbeleving alleen." Dat kost overigens wel veel tijd en geld. De tantristen zijn altijd nog dan de Nuad Thai die voor 75 gul den per uur belooft pijnen, ver krampingen en sriess te bestrij den Deze massage zou zeer ge schikt zijn voor sportlieden en bejaarden. 'U drijft gewichtloos in een sfeer van rust en warmte en ervaart totale ontspanning', zo wordt de zoutwater relaxca bine aangeprezen. In een licht en geluidsgeisoleerd 'ligbad' van glasfiber drijft de vermoeide mens in water met "bitterzout", zoals in de Dode Zee als het wa- Menige handige zakenjongen profiteert van de strijd tegen de stress en de zucht naar gezond De meubelmaker tlmki m.-t een 'ergonomische' vormgeving het gekwelde lijf te behagen. En de snel ogende en gebekte boys van Aqua System bieden bedrij ven een alternatief voor de kof- fieautomaat: een eerlijk glas wa ter. 'Zodra de stekker in het stopcontact zit, verandert ons aqua apparaat als het ware in een elektrische bergbeek'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3