9 Ruud Borst completeert het succes Sport Sterk optreden badmintonners van Merenwiek wie zei dat T achter4f De Koning enige Nederlandse winnaar MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KOfllW Wielerzeges van broer en zus Het goede nieuws bij de Ronde van Lisse kwam vlak voor de start van de amateurkoers. Bij huize Borst in Leider dorp was een telefoontje uit Athene binnengekomen dat dochter Marion de bronzen medaille had behaald bij het wereldkampioenschap wielrennen voor junioren. Een uitstekende seizoenafsluiting van de 18-jarige dochter van oud-kortebaan schaatser Cees Borst. lisse wim van dutvenbode medewerker Op het moment dat Marion Borst het eremetaal in Grieken land omgehangen werd, mocht ook haar broer Ruud de bloe men in ontvangst nemen. Dit gebeurde in het Noordholland se Stompetoren waar Ruud Borst de B-ploeg van Swift/Cas- ba naar de overwinning stuwde. Met zijn maatjes Hans Schoe- link, Aloys Goossen, Wim Bun- nik, Herman de Jong en Stefan Bakker reed hij de concurrentie aan flarden. Met een moyenne van bijna 49 kilometer per uur werd het de Zilveren Molen ver diend binnengehaald. De 'Leid- ploeg' had enkele weken er oo" Roden De A-ploeg kwam met Mark Rasch, Laurens Koster, Fernand Warmerdam, Hans van Leeu wen, Peter Mol en Leon Rekel hof in Stompetoren op een vier de plaats achter Volendam, Alc- maria Victrix en De Peddelaars. Llsse De wielerronde van Lisse werd zo als gewoonlijk druk bezocht. En ondanks de concurrentie van het Zilveren Molentoemooi had 'Lisse' een uitstekend ren- nersveld. In de beginfase waren het vooral de renners van Swift- /Casba die de aanval zochten. Renners als Martin Schalkers (Voorhout), Richard van Kem pen (Nieuwveen), René van der Salm (Woubrugge) en Robin van Kessel (Ter Aar) waren om beurten bij een uitlooppoging betrokken. Maar pas tóen Niels Boogaard zich in de frontlinie nestelde, kwam er een serieuze afscheiding. De vlucht van Boogaard (die een dag eerder met zijn nieuwe Casba-ploeg- maat Dennis van der Meiden een koppeltijdrit in Friesland won) werd definitief door de hulp van Richard Mulder, Mar cel van Baak, Rob Lenting en Voorhouter Ronald van der Tang. In de laatste kilometers gingen Boogaard en Van der Tang we derom aan de haal en kon Niels Boogaard in de sprint zijn 15de seizoenzege opeisen. Martin Schalkers kwam op een zevende plaats over de finish. Vorm In de wedstrijd voor C- ama teurs ging de bloementuil naar Noordwijker Piet de Ridder. Angela van Smoorenburg uit Langeraar heeft de vorm weer te pakken. Na de twee overwin ningen van vorige week in Roosendaal en Berkel kwam de Jamin- renster op de vijfde plaats in Dordrecht. lisse Erik Huizebosch was bij de jaarlijkse skeelerwedstrijd in Lis se duidelijk de beste van het na tionale peloton. De eerste we reldkampioen op dit onderdeel won zaterdag niet alleen het We- hkamp-klassement, maar giste ren ook de nationale skeelerwed strijd in Lisse. De man uit Grams- bergen had slechts tegenstand te dulden van Edward Hagen (op de foto rechts) die tweede werd, Jan Willem van de Wetering (3) en Martin Oosten (4). Patrick Grob- be (5) won de sprint der achter volgers voor Peter Baars (Nieuw- Vennep) en Evert van Benthem. Rijnsburger Aad Grimbergen kwam niet bij de eerste tien. Bij de vrouwen, waarin Karin Ver hoef als eerste over de streep kwam, werd Margareth van Eg- mond uit Rijnsburg derde. FOTO HENK BOUWMAN Louis de Koning was de enige Nederlandse winnaar in een wieierweekeinde met een groot aantal internationale wedstrijden. De Zuidhollander won de Grote Prijs Impanis. De Koning versloeg zaterdag in de Belgi sche plaats St. Niklaas na 193 kilometer twaalf medevluchters. De 25-jarige De Ko ning heeft overigens een verminderde aan bieding van Peter Post naast zich neerge legd. De internationale koppeltijdrit in Ba den-Baden leverde een overwinning op voor de Duitser Dominik Krieger met de Zwitserse Vuelta-winnaar Toni Rominger. Met 51 seconden achterstand eindigden de Duitsers Hepnner en Bölts op de tweede plaats. De Nederlanders Jelle Nijdam en Frans Maassen werden vijfde. Toni Rominger had een zeer succesvol weekeinde. Zaterdag zegevierde hij in Ovie- do in de 26ste klimkoers van Naranco. Bug- no gaf zaterdag zijn tweede regenboogtrui glans met de overwinning in de Italiaanse semi-klassieke Ronde van Lazio. Jan Raas heeft gisteren de Franse sprin ter Frederic Moncassin gecontracteerd voor zijn nieuwe wielerploeg Word Perfect. Raas is tevens in onderhandeling met Tulip-ren- ner Adri van der Poel. Leontien van Moorsel heeft na haar overwinning in de Tour Feminin zaterdag eveneens de Ronde van de EG op haar naam gebracht. In de tiende en laatste etappe, over Italiaans grondgebied van Lu- risia Terme naar Diano Marina, kwam de eindzege van de Boekelse niet meer in ge vaar. De slotrit werd een prooi voor de Ne derlandse Lenie Dijkstra. medewerker De tweedeklassers Vlietwijk en Lisse kwamen het afgelopen weekeinde in de badminton- competitie niet tot winst. Vlietwijk speelde gelijk, terwijl Lisse op snelheid werd geklopt door Zijderveld 5. In de derde klasse speelde Merenwiek een sterke wedstrijd tegen Sloter- meer 2:6-2. Tweede klasse Lisse slaagde er in zijn tweede wedstrijd net niet in om het tweede competitiepunt te beha len. Tegen Zijderveld 5 kwam het niet verder dan drie winst partijen. Zijderveld had volgens Angela Conijn „een te snel en te sterk team". Eerste mannensin- gel Erik Mesman, terug van va kantie, moest aantreden tegen Donovan Guntapay, speler van Jong Oranje. In een goede wed strijd van zijn kant moest hij uiteindelijk toch in drie sets het onderspit delven. De winstpar tijen kwamen op naam van Christine van Santen in haar single, vrouwendubbel en ge- mengddubbel. Vlietwijk behaalde tegen Dropshot een 4-4 gelijkspel. Bij deze partij vielen twee gebles seerden. Dropshot-speler De Rooy raaide in de tweede set van zijn enkelspel geblesseerd en moest de partij laten lopen. Dit voordeel werd opgeheven toen Judith Lamme zich in haar laatste partij (de dubbel) ver stapte zodat ook zij moest op geven. Het punt werd behaald door overwinningen van Kraan en Zonneveld in hun singles, hun dubbel en de eerste ge- mengddubbel 'van Kraan en Voogt. Derde Klasse Merenwiek speelde tegen Slotermeer 2 een sterke wed strijd. Voor de uiteindelijke winst werd de basis gelegd in de vrouwendubbel die de stand op 4-2 bracht, waardoor het voor de Amsterdammers onmogelij werd nog te winnen. Toen oo nog de beide mixeddubbels i de derde set in het voordeel va Merenwiek werden beslis kwam er een 6-2 overwinnin uit de bus rollen. Merenwiek 3 verloor teg< het vijfde van DKC met 5 Desondanks vond Bas van d Goorbergh dat zij 'lekker ha< den gespeeld'. De teruggekeei de eerste man Arthur de Bi won zijn single. De andere m; Van der Goorbergh verloor z enkel nipt in drie sets. De vroo wen verloren, net als vorig» week, hun singles makkelijlj maar de oorspronkelijke eerstj vrouw Miranda de Mos koni volgende week weer terug. Ook Merenwiek 2 kon teget DKC 6 niet tot grote prestatie» komen. In Den Haag werd he 6-2. Na de singles stond het a! 4-0, waarna ook nog de man- nen-dubbel werd verloren. On danks de al hopeloze stand, gal Merenwiek zich niet gewonnen wat resulteerde in een ruim één uur durend gevecht in de twee de mix die gewonnen werd door Merenwiek. Dynamo Sassem kwam niet verder dan één gej wonnen partij. Jan Kleijn zorgde met zijn overwinning in de single voor het eerbehoud. Vierde Klasse Lisse 2 hield TYBB 2 op eer gelijkspel. Het missen van de eerste man (vervangen door Pej ter Kruithof) is daar misschien de oorzaak van. Volgens Sandra Bon was de 4-4 uitslag terecht Vlietwijk 2 leed tegen Voorburg 2 de tweede 8-0 nederlaag. On danks het verlies ging het vol gens Judith Voogt beter dan d( vorige week. „Als we zo vooruit] gaan zullen de punten wel ko men." Ook de spelers van Vegk leden een 8-0 verlies. Spotvo gels ging het beter af tegen On der Ons. Vijf uur duurde de wedstrijd die uiteindelijk in een gelijkspel eindigde. Annet van Trigt, za terdagavond in Studio Sport: „Inde tweede ronde van de KN VB-beker trad in Noord wijk de landskampioen bij de amateurs Quick Boys aan tegen De Graaf schap. Fred Bink in het mededelin genblad van W Leiden, over het eerste elftal dat thuis met 2-5 verloor van De Jodan Boys: „Als pupillen werden ze afge slacht omdat ze met z'n negenen op 20 vierkante meter storiden te dromen hoe mooi het vorige week toch wel was en dat noemt zich ons eerste elftal. Hans van Breukelen In VI over de microfoons van de NOS achter de doelen: „Ik kan me goed voorstellen dat meer mensen zich ergeren aan ons taalgebruik. Maar ik iveiger me anders te gedragen. Het hoort nu een maal bij ons vak. Hans van Reijsen in zijn rubriek Ruis in het Algemeen Dag blad over de 51 mil joen gulden die de NOS betaalt aan de KNVB voor het uit zenden van de Ne derlandse competi tiewedstrijden Moet je eigenlijk nog wel zoveel aandacht aan dat i>oetbal schenken en er zoveel geld in in vesteren. Iedereen heeft kunnen zien hoe topspeler Marco van Basten na afloop van de inter land tussen Nederland en Italië ronduit toegaf er maar een beetje met de pet naar te hebben gegooid. „Er is wel eens een woensdag dat je niet zo'n zin hebt. Idem over Hans Kraay sr, als tv-commentator werkzaam voor RTL-4 Waarom die Kraay bij RTL-4 gehandhaafd wordt, is echt een mysterie. Niet alleen is hij, getui ge dit en tal van andere voor beelden zo blind als een mol in het holst van de nacht, hij heeft ook absoluut niet in de gaten wat hij zelf aan het doen is. Hij begint maar ergens te praten en weet kennelijk niet wat hij in werkelijkheid u>il zeggen en waar hij uit moet komen. Voorzitter Wim Cornells In de Volkskrant over de kritiek van ex-bondscoach Hans Jorritsma op het beleid van de hockey- bond „Het is vals ons af te schilderen als een college van sherry drin kende ijdeltuiten, dat elke ver nieuwing in de wegstoot. Rob lansen, voorman van de WCS en directeur van het bu reau Sportpromotion in VI „Manager is de meest onbe- schennde titel in Nederland. Ex-PSVer Eric Gerets, nu trai ner van FC Luik: in VI „Ik voel me momenteel meereen priester dan een voetbaltrainer. Bondscoach Dick Advocaat (44) in Panorama over seks een dag voor de wedstrijd ,Als je op een bepaalde leeftijd gekomen bent, praat je niet meer in termen van dagen... Idem over Richard Krajicek „Richard Krajicek profileert zich niet als een echte Hagenees. Hij zegt dat- ie graag in Amsterdam Youp van 't Hek in zijn column in NRC Handelsblad over de opknap beurt van het Olympisch Stadion in Amsterdam, voordat het moge lijk een beschermd monument wordt „Oude weduwe nog een keer poederen voor haar sterfbed. Nobert Nederlof, technisch leider van de mannen van hockeyclub KZ, in NRC Han delsblad op de vraag wie de opvolger van ex-bondscoach Hans Jorritsma moet worden „Ik. Waarom niet? Ik heb ideeën waar ik graag mee aan de slag zou gaan. Ernst H appel, bondscoach van Oostenrijk, in Elsevier: Dokters die zelf niet roken, ko men niet aan mijn lijf. En voor journalisten die een sigaretje op steken, heb ik altijd iets meer tijd. Idem: „Een vriend van mij is laatst van een barkruk gevallen. Hart infarct en weg. Dat is een mooie dood, umfallen und wegwezen. Zo wil ik ook gaan. Joop Hiele, keeper van Dordrecht'90, in VN: „Een keeper heeft een kwetsbaar ego. De ene dag ben je de gevier de held, de andere de grootste boerenlul die er rondloopt. Op het hoofdveld van SVLV in Voorscho ten heeft de zestien jarige Roland van der Kaay de touwtjes in handen. Tijdens de wedstrijd SVLVCl-DOSR Cl moet hij het hebben van zijn prima spelinzicht, aanwijzingen en zijn kordate beslissingen. Zonder een bal aan te raken ontwikkelt hij zich tot de man van de wedstrijd. Van der Kaay is namelijk geheel in het zwart gekleed en draagt met recht de enige echte KNVB-badge. De jongste bondsscheidsrechter van de regio Leiden fluit nage noeg foutloos zijn eerste officië le competitiewedstrijd. Langs de lijn houdt een drietal wijze mannen de jonge arbiter nauwlettend in het oog. Jan van der Linden, Chiel Slierings en Ton Siecker, respectievelijk voorzitter, secretaris en mentor van de scheidsrechterscommis sie Leiden, zijn zeer enthousiast over de debutant. Siecker: „Rol and heeft een perfecte mentali teit. Toen ik hem vertelde dat hij binnenkort de gebruikelijke scheidsrechtersvergoedingop zijn rekening kon verwachten, vroeg hij verbaasd: krijg ik er nog geld voor ook?" Mentor Ton Siecker begeleidde Van der Kaay bij zijn drie stage wedstrijden. Hij stelt realistisch vast dat zijn protégé zich op sommige vlaJcken nog moet ver beteren: „Hij moet wat meer durf en overwicht uitstralen, maar dat is slechts een kwestie van tijd." Roland van der Kaay, havo 4-scholier uit Leiden, is na af loop van de wedstrijd redelijk tevreden over zijn optreden: „Het was een leuke spannende wedstrijd met nog een doelpunt in de laatste minuut. Zelf heb ik weinig fouten gemaaid, en die maakt elke scheidsrechter wel. Wij zijn ook maar mensen." Op de vraag of hij niet liever zelf had gevoetbald antwoordt hij resoluut:,,Nee, bovendien kan ik beter fluiten dan voetballen." Via zijn voetbalvereniging Lugdunum begon Van der Kaay, voornamelijk vanuit eigen inte resse, op vijftienjarige leeftijd met een aantal clubgenoten aan de KNVB-cursus. Van der Kaay: „Mijn ouders en het COVS heb ben mij altijd gesteund, en ik heb me nooit iets aangetrokken van de negatieve publiciteit van de laatste jaren rond het scheidsrech tersvak." Zijn ambi ties als scheidsrechter zijn nog niet helemaal vastgesteld en wil hij combineren met een pa bo-opleiding tot leraar „Ik zie dit voorlopig als een hobby, al wil ik wel zo hoog mogelijk flui ten. Betaald voetbal wil elke scheidsrechter maar daar denk ik nog maar niet aan." „Wat goed is komt vanzelf bo ven drijven, maar betaald voet bal is nog zo ver weg", vult Slie rings aan. Chiel Slierings is, met het terug lopende aantal scheidsrechters in gedachte, erg ingenomen met de jonge nieuweling:„Ik hoop dat Roland een voorbeeld wordt voor andere jongeren en laat zien dat fluiten niet alleen voor afgekeurde voetballers maar ook voor jonge knapen een leuke hobby is. Roland ver dient dan ook alle steun en aan dacht van de scheidsrechters- commissie." De spelers van zowel SVLV als DOSR hadden totaal geen pro blemen met de leeftijdgenoot in het zwart. Langs de lijn vroegen omstanders zich wel af hoe oud de scheids nu wel was: „Dat ben ik nu wel gewend, ik let er niet meer zo op", relativeert de leidsman. De wedstrijd werd verdiend gewonnen door SVLV Cl met 2-0, maar de grootste winnaar was Van der Kaay zelf. rainer Piet Buter van Eindhoven heeft za- terdag tijdens het be kerduel met Go Ahead Eagles een avond vol moeilijkheden gehad. Hij werd door scheids rechter Theelen naar de tribune verbannen en vervolgens door een supporter van de thuisclub met een slagersmes bedreigd. Het opstootje rond Buter begon toen de trainer woorden kreeg met Go Ahead Eagles-speler Cees Marbus. Saillant detail is dat zowel Buter als Marbus in het verleden als trainer respec tievelijk speler bij Noordwijk ac tief was. Marbus maakte een opmerking over het „opgefokte spel" van Eindhoven. De Eindh- ovense coach werd woedend en kreeg vervolgens verbaal tegen gas van Adrie Steenbergen, de elftalleider van Go Ahead Eagles. Buter wond zich zo op dat hij Steenbergen te lijf wilde gaan. Scheidsrechter Theelen stuurde de trainer naar de tribune, waar hij een woordenwisseling kreeg met een toeschouwer. De emo ties laaiden zo hoog op dat de supporter Buter met een sla gersmes bedreigde. De suppor ter werd gearresteerd, Buter deed daarna geen aangifte bij de politie. „Dit maakt de voet balsport alleen maar zieker. Een moordwapen op de tribune, dan ben je toch gestoord", al dus Buter. De UEFA heeft het protest van Ferenc- varos (Hon) na de uitwedstrijd bij Slovan Bratisla va (Tsj) afgewezen. Ferencvaros wilde dat de wedstrijd ongeldig werd verklaard omdat het harde optreden van de politie de spe lers angst had ingeboezemd en daardoor het wedstrijdverloop had beïnvloed. De tuchtcom- missie van de UEFA deelde die mening niet, maar stelde wel vast dat het ingrijpen van de politie veel verder ging dan no dig was en veroordeelde het in zetten van agenten in burger. Ferencvaros kreeg ook een boe te omdat zijn supporters ook in 1989 en '90 voor moeilijkheden hadden gezorgd bij Europese wedstrijden. Scheidsrechter Ronald van der Kaay (16) moet het hebben van zijn spelinzicht en kordate beslissingen. FOTO HENK BOUWMAN Hoe zou Flip Massaar zich hebben gevoeld, dinsdagavond op het LFC- terrein Belabberd en belazerd tegelijk. Verwachtte hij op het Zilveren Molentoemooi te kunnen pronken met de ama teurkampioen van Nederland, werd hij opgezadeld met een stelletje B-acteurs. Quick Boys dompelde Flip deze week in die pe rouw. De ochtend erna hing Flip al aan de telefoon. Om te melden dat hij voorlopig geen voet meer op Nieuw Zuid zou zetten. En dat hij zich in de steek gelaten voelde door voorzitter Arie Guyt. De mededeling verbaasde me niets. Ik ken Flip wel een een beetje. Iemand die af en toe wel bazelt, maar vanwege z'n in spanningen bij LFC respect ver dient en nu z'n verdriet met ie mand wilde delen. De Zilveren Molen is een van de weinige speeltjes die de club nog heeft. Trots kwam Flip altijd melden dat hij er weer in was geslaagd om een grandioos deel nemersveld bij elkaar te krijgen. Dat de clubs het toernooi niet al tijd even serieus namen, nam Flip op de koop toe. Zelfs de na tionale kampioen kwam. Flip sprong een gat in de lucht. Dinsdag kon hij wel door de grond zakken, toen Quick Boys met een mengeling van tweede en derde-elftalspelers kwam aanzetten voor de wedstrijd te gen Lugdunum. Op hetzelfde moment werd op Nieuw Zuid de aftrap verricht voorde vriend schappelijke wedstrijd Quick Boys I-SjC 1. Trainer Van der Zee wilde zijn elftal aan het kunstlicht laten wennen voor de bekerwedstrijd tegen De Graaf schap. Een trainer heeft uiteraard de vrijheid om zijn elftal op de best mogelijke manier te prepareren. Maar er zijn ook fatsoensnor men. Het bestuur van Quick Boys had in deze kwestie moeten ingrijpen. Arie Guyt had gewoon het eerste elftal naar de Boshui- zerkade moeten sturen. Nu moest Flip met het schaamrood op z'n kaken toegangsgeld terug geven aan teleurgestelde toe schouwers. Deze behandeling heeft hij niet verdiend. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22