Lisse verrast Grasshoppers De Bataven mag nog niet hogerop Slechte beurt korfballers TOP De Danaïden is op de goede weg Sport MSV gaat meteen met de billen bloot Gehavend Saturnus krijgt een pak slaag BANDAG 21 SEPTEMBER 1992 jmpetitiekrakers in de eerste ronde komen meestal te beg. Ais een van de ploegen er nog niet helemaal klaar (or is, geven zulk soort wedstrijden meestal een ver- crd beeld van de werkelijke verhoudingen. Die wed- fijden lopen ook meestal op een teleurstelling uit voor |t publiek. BV Lisse tegen DVZ/ Grasshoppers in de sei- Iensouverture van dit jaar paste precies in dit beeld. 5'? B' IALMEDEWERKER altijd beladen streekderby spanning, maar daar was i ook alles mee gezegd. Tot it fatsoenlijk basketbal kwam niet. Lisse trok uiteindelijk Tassend aan het langste eind. asshoppers mocht zich na af- >p alleen maar schamen. De >te favoriet voor de winst twee keer twintig mi- ten met lege handen: 61-57. n tegenstelling tot vorig sei- moet Grasshoppers nu wel gelijk rekening houden met ise. Grasshoppers begon am- ieus aan het nieuwe seizoen. :t het aantrekken van drie >uwe speelsters leek de Kat- kse ploeg zich serieus te kun- n gaan meten met de natio- le top en stilletjes hoopte :n op het behalen van een iy-offplaats aan het eind van t seizoen. Maar dan zal er ig een hoop gesleuteld moe- worden aan het spel. Lisse daarentegen kreeg tchts één aanwinst van for- aat. Esther van de Bosch keer- terug naar het oude nest en tar zal Lisse geen spijt van bben. Uitgerekend Van de >sch droeg naar ploeg naar de overwinning, daarbij dankbaar gebruikmakend van de chaos die er bij de tegenstander heer- Veldoverwicht In de eerste helft kon Grasshop pers nog bogen op een veld- overwicht. De Katwijksen speel den duidelijk beter, maar kon den dat niet in punten uitdruk ken. Te vaak werd er geforceerd geschoten. Van de kant van Lis se werd daar niet veel tegenover gesteld, wat na tien minuten dan ook een beschamend lage tussenstand van 9-10 opleverde. Coach Lace Strong van Grasshoppers, dat met dezelfde basis-vijf aantrad als vorig jaar, wachtte lang met wisselen. Het inbrengen van het nieuwe drie tal Menke Visser, Wendy Boon en Johnnie Thomas had ook niet echt het resultaat wat hij gehoopt had. Thomas liep er verloren bij en maakte nu niet bepaald de slimste acties. Boon viel vooral verdedigend door de mand. Visser herstelde zich na een matige start met een prima tweede helft. Lisse zag het ondertussen aan. De ploeg bleef in het spoor van Grasshoppers en dat was vooral te danken aan Mary van Ruiten die haar mannetje stond en voor nuttige scores zorgde. Bij rust was er dan ook nog niets te zeggen over de afloop behalve dan dat er verwacht werd dat Grasshoppers in de tweede helft het tempo omhoog zou gooien en zo de winst naar zich toe zou trekken. Het liep allemaaal anders. Coach Peter Lapidaire van Lisse koos voor een zóneverdedidging en haal de zo alle vaart uit de wedstrijd. Zijn impopulaire maatregel sor teerde wel succes. Grasshoppers wist even niet meer wat het moest doen om te scoren en de organisatie vloeide weg uit de ploeg. Lisse maakte daar onder leiding van Van der Bosch handig gebruik van. Om dat de bezoekers ook nog eens in foutenlast kwamen na zes minuten in de tweede helft had de ploeg al zeven teamfouten waren ze de grip op de wed strijd geheel kwijt. Lisse mocht na elke volgende fout meteen aanleggen voor twee vrije wor pen en liep dan ook binnen drie minuten uit van 36-35 naar 46- 36. Grasshoppers mocht nog even terugkrabbelen naar 53- 50, maar verzuimde door te sto ten. Lisse herstelde en bleef de voorsprong behouden. De fou tenlast brak Grasshoppers uit eindelijk op. In de tweede helft mocht Lisse negentien keer een vrije worp nemen waarvan er zeventien benut werden. Scores Lisse: Van der Bosch 19, Van Ruiten 12, Van der Heu vel 11. Grasshoppers: Kuyt 15, Schuit 12. is*wêê Johnnie Thomas (12) van Grasshoppers geeft Esther van der Bosch (15) et Droogh (6) en Marle-José Allers (7) hebben alleen maar oog voor de bal. IMELC 'LETIEI e mannen van atletiekvereni- ng De Bataven moeten tot na- er order nog in de districts- Mupetitie van de atletiekunie hjven. In Emmeloord kwam jn gehandicapte ploeg giste- |n 77 punten te kort (op een itaal van ruim 14000) om de fomotie naar de landelijke eer- Ie divisie te bewerkstelligen. Het zag er allemaal zo roos- leurig uit voor De Bataven. Een prde plaats in het district bleek b de voorrondes ook goed voor en landelijke derde stek. Het Bissen van de promotie valt als Itijd te wijten aan vele facto- tn. Sommigen verweten het Dppers Kulker en Hazeleger dat e aan een wegwedstrijd de Dorkeur gaven. Het tweetal ilde echter niet op het aller- latste moment terugkomen op I lang geleden gedane toezeg- ingen aan een wedstrijdorga- isator in Zoetermeer. Ook zonder Kulker en Hazele ger kwam De Bataven zeer dicht bij de landelijke status die de club eigenlijk verdient. Met im ponerend machtsvertoon van loost la Lau op de 1500 meter (3.48,93) en mooie tijden van Michel Versteegen op diezelfde afstand (3.56,95) en van Jan Kortekaas op de vijf kilometer (15.13,88), zat het venijn in de staart. Eerder op de dag hadden Shane Williams en Steve Ringe ling al gezorgd voor mooie 100 meters (11,27 en 11,35) en en snelle estafette van 43,84. Ook de technische nummers zijn echter tegenwoordig rede lijk tot goed verzorgd bij De Ba taven. Zo sprong Harry van der Velde weer 3,80 met de polsstok en landde Theo Brussch pas na 6,29 ver in het zand. Met de speer en de discus spreken ook Mare de Boer (46,28) en Fried- helm Dreckmeijer hun woordje mee. Mede door deelname van de PSV II en AAC III kwamen De Bataven desondanks als zesde uit de strijd. Met name de pro motie van de Eindhovenaars roept na deelname van eredivi sie-toppers als Curiël en Van Balen vraagtekens op. Wellicht staat voor de Bata ven echter de achterdeur nog op een kiertje. AAC III mag van wege AAC II niet naar de eerste divisie en Impala Drachten overweegt vanwege interne overwegingen geen gebruik te maken van het promotierecht. Vrouwen Bij de vrouwen eindigde een in complete Bataven-ploeg als elf de en laatste. Ondanks de afwe zigheid van een zieke Regina van Duyn was het de midden lange afstand waarop werd ge vlamd. Saskia Engels haalde als juniore een schitterende over winning op de 800 meter. Na een evenwichtige race besliste ze met een imposante eind sprint de wedstrijd met 2.16,28 in haar voordeel. Op de 3000 meter werd een uitstekende prestatie geleverd door een tweede pupil van trai ner Groenewegen. De debute rende Astrid van Velden toonde zich met 10.34,93 veelbelovend op de langste competitieaf stand. Op de 100 meter horden maakte Sandra van der Geer (16,83) het trio goede prestaties vol. Kleyweg Joke Kleyweg en Huub Pragt maakten een eind aan het bles sureleed. In de 10 Engelse mij len van de Dam tot Damloop was het tweetal met tijden van 58.18 en 52.52 ruim sneller dan enkele weken geleden. Kleyweg haalde daarbij ook nog de tien de plaats, wat haar naast een klassering als vierde Nederland se ook de nodige punten ople verde voor het Pickwick-winter- circuit. „Van de blessures heb ik geen last meer, alleen de condi tie is gewoon minder", aldus Kleyweg. „Vooral na de 10 kilo meter merk je dat. De opgaande lijn zit er echter in en dat is het belangrijkst." Pragt eindigde als 54ste. De Leidenaar was pas kort hersteld van een klein griepje en ging meer naar Amsterdam omwille van het wedstrijdritme. Mede- Bataaf Henk van Velzen was bij de veteranen I de negende at leet in 54.07. Ondanks de concurrentie van het WK halve marathon en de Amsterdamse Dam tot Dam, kende ook de Zoetermeerse Stadshartloop een uitstekend deelnemersveld op de 10 kilo meter. Uit de Leidse regio kwa men Han Kulker en Jan-Dirk Hazeleger uitstekend voor de dag. Kulker volgde lang de kop groep maar moest gaandeweg de wedstrijd toestaan dat Haze leger dichterbij kwam. In de eindsprint gaf de topsnelheid van de wereldtopper op de 1500 meter de doorslag. Met drie se conden voorsprong op Hazele ger bleef Kulker precies twee tellen binnen het halve uur, waarmee de 33-jarige Leidse at leet aangaf ook buiten de baan de komende jaren aan de weg te kunnen timmerren. Theo van foto archiff der Veer van AV Holland (17e in 30.50) moest vooral in het twee de gedeelte van de race inleve- In Middelburg zette Suze Groen 't Woud een goede stap in de voorbereiding op haar eerste marathon volgende maand in Etten-Leur. Groen in 't Woud zegevierde op een 25 kilometerwedstrijd in Middel burg. De veterane van De Bata ven bleef met 1.46,29 haar naas te concurrent ruim zeven minu ten voor. ftDEN KLAAS BOSMAN IORFBALMEDEWERKER De korfbalteams uit Leiden en imstreken hebben een bedroe vend weekeinde achter de rug. fop verloor het belangrijke trei len .met Nic. (10-15). Pemix twam te kort tegen De Vinken: 13-14, terwijl Fides Pacta ver- oor van Achilles: 8-13. Voor de aanvang van de com petitie was bekend dat TOP en Nic. het zwaar zouden krijgen lis debutanten in de hoofdklas- le. Daarom was het duel tussen tieze teams van cruciaal belang. Na een wat moeizame start (0- was het vooral Gerco Lange- laan die de Groningers handen vol werk bezorgde en vier tref fers liet noteren (4-4). TOP ipeelde een gedegen eerste helft („We hebben daar aangetoond Dat we nog gaan meetellen", zo Verzekerde Theo Korporaal). Ncores van Aad Wiegerink en tTim van der Horst brachten een Inarge en Ron van der Willik I2x) schoot de 8-5 ruststand op de borden. In de fase direct na rust ver ruimde TOP het klusje te kla ren. In plaats van 9-5 werd het binnen acht minuten 8-8. De produktie van Nic. stokte niet, Nvaar met name het eerste aan- valsvak van de Sassenheimers de nodige problemen Langelaan zorgde voor een sprankje hoop (9-10), maar daarmee was het gedaan, het werd 10-15. Pernix-coach Janko Breed- veld was ook teleurgesteld na afloop van het duel tegen De Vinken. In het eerste deel wer den legio kansen om zeep ge holpen en was het tegen de ver houding in 0-3. Door de pro- duktie van Marco van der Lucht bleef Pemix nog enigszins in het spoor. Via 3-4 (Helene Zuur mond) en 4-5 (Van der Lucht) werd een 6-9 theestand bereikt. Na de hervatting startte Per- nix opnieuw sterk, maar nu was de ploeg fortuinlijker. Zuur mond (2x), Jeroen Wayenberg en Lian Tieleman brachten evenwicht bij 10-10, maar de daarop volgende strafworp (in totaal veertien keer; zes aan Leidse kant) voor de bezoekers knakte de moraal. Marjolein Kriek en Eric Lepelaar (vervan ger Robin Amoldus) zorgden voor 12-12. maar daarna was de beruchte Pemix-veerkracht niet meer aanwezig. De 12-14 was niet meer te overbruggen, de treffer van Lian Tieleman ten spijt. Eindstand 13-14. Volgens Fides-Pactacoach Steven Tims had toparbiter Ton van der Laken (uit de roulatie door een blessure) een dikke vinger in de pap bij Fides Pacta tegen Achilles. „Ik heb er vrede mee als we verliezen en Achilles verdiende ook de twee punten op grond van het spel, maar op deze manier de mist ingaan, daar kan ik niet tegen", aldus Tims. Fides Pacta speelde een prima eerste bedrijf en in een gelijkopgaande, pittige strijd waren het de Haagse bezoekers die met een 5-6 voorsprong mochten eaan rusten. De snelle 6-6 werd ongedaan gemaakt en bij 6-8 gaf de arbiter twee strafworpen op appelleren van de zijkant, waar Fides voortdurend met vrije ballen beloond werd. De 6-10 was fu nest, de eindstand werd be paald op 8-13. KZ Leiden hield tegen Amstel opnieuw open huis. „Pupillen- fouten", verzuchtte Henny Pi ket. „Aanvallend lopen we vast, er is geen vertrouwen in de ver dediging." Voor rust (3-3) was het nog draaglijk door scores van Saskia de Roode, Maickel Martens en Aldo Spadon. Na de 5-4 (Martens) was het gedaan. Met een 14-7 nederlaag werd KZ Leiden naar huis gestuurd. In 's-Gravendeel kwam Fiks op het laatste moment aan om ADO te bekampen. In een mati ge eerste helft kon het Daan Vreeken-team met moeite vol gen. Jaap Rietdijk en tweemaal Matthijs de Visser zorgden voor 4-3. Theo Vreeken scoorde kort voor het rustsignaal 5-4 en vijf tien seconden na rust 5-5. Bij 6- 6 (Matthijs de Visser) hervond Fiks zich. Vreeken, De Visser en Marleen Boomgaard zorgden voor een terechte 6-9. In de slotminuten tilden opnieuw Vreeken en de van een blessure herstelde Henrik Hooijmeijer de eindstand naar 7-11, wat de Oegstgeester ploeg voorlopig op een gedeelde eerste plaats brengt. Tegen Blauw Wit keek Velocl- tas al na tien minuten tegen een 5-0 stand aan. Pas een kwartier voor tijd werd er iets van de 10- 3 stand afgeknabbeld. Eind stand: 12-8. In het aantrekkelijke duel tus sen Crescendo en Dubbel Zes ging de strijd lange tijd gelijk op. Crescendo was de betere ploeg, maar kon geen afstand nemen. Saskia Baak scoorde 4-3 (rust). Hamerend op stringenter verdedigen zag coach Llesbeth Kok haar team de wedstrijd naar zich toetrekken. Via 6-6 brachten Henk Alberts en Mar lies Brouwer de eerste marge tot stand. Twee minuten voor het slotakkoord kwam Dubbel Zes nog wel op 8-8, maar een goed uitgespeelde kans van Neelvan Egmond was beslissend. Peter Baak zorgde voor de 10-8 eind- LEIDEN GERWTT-JAN VAN GgN BASKETBALMEDEWERKER MSV had gisteren de ondankba re taak om het in de eerste wed strijd van het seizoen meteen al tegen kampioenskandidaat To nego op te moeten nemen. De kersverse eredivisionist ging di rect met de billen bloot. De Noordwij kse basketbalsters gin gen niet af. maar kregen wel even een lesje: 49-89. Tonego baarde vorig jaar al opzien door in de halve finale van de play-offs Den Helder uit te schakelen om vervolgens van Voorburg te verliezen ln de fina le. Dat de ploeg uit Haaksber gen dit jaar een voorname kan didaat is voor de landstitel is ze ker. Naast het aantrekken van Margreet Visscher (ex-Leiden en Grasshoppers) verzekerde de ploee zich afgelopen donderdag van de komst van topinternatio nal Sandra van Embricqs. Vorig jaar speelde van Embricqs nog in Spanje met een profcontract MSV moest ondervinden dat het er in de eredivisie wat har der aan toe gaat dan in de pro motiedivisie. In het begin kon de ploeg het nog wel aardig bij benen (15-19 in de negende mi nuut) mede dank zij sterke sco res van Caroline van der Salm en Arlne Vlieger. De laatste elf To- minuten werden een hel voor de Noordwijkse nego denderde door bij rust. Impulsen Na rust bleef MSV in het spoor van de opponent. Het gat oleef lang dertig punten, vooral ook omdat MSV de zaken verdedi gend beter voor elkaar had. Marjolein ter Laak zorgde voor de aanvallende impulsen door er vier driepunters in te sehie ten. Tonego won toch ook de tweede helft. MSV weet nu hoe het er aan toegaat op het hoog ste plan en mag eigenlijk blij zijn dat het meteen een van de sterkere ploegen heeft ontmoet. Luba/BS Leiden kreeg een sterke tegenstander voor ae sei zoensouverture. Celentas'65 uit Groningen geldt als een ploeg die bovenin moet eindigen in de promotiedivisie. In de Vijf Meina! kreeg het Leidse team na een nerveuze start in de tweede helft de overhand en het finishte met vijf punten voor sprong: 82-77. Het werd een typische Lei- den-overwinning zoals er vorig jaar zoveel werden behaald. Vooral verdedigend zat de zaak goed dicht. Bij rust keken de Leidenaars nog tegen een ach terstand aan (38-44), maar na de hervatnng werden de zaken rechtgetrokken. Bij de stand 61 - 67 bracht een time out vijf mi nuten voor tijd de oplossing. De bezoekers konden nog maar vijf punten scoren, terwijl Leiden aanvallend door bleef gaan. Loet de Ruijter werd topscorer met 28 punten. De mannen van Usse slaag den erin om tegen Windmills een voorsprong van ruim twin tig punten bijna weg te geven Niettemin hield de ploeg toch twee punten over aan het duel: 76 72 De mannen VU Grasshoppers hebben via twee overwinningen en een gelijkspel de tweede ronde van de beker bereikt. Bourgondië en BV Voome werden met respectie velijk 58-35 U 00*42 RckJnpi Tegen Jumping Crabs bleef de teller op 47-47 steken. In de vol gende ronde is een eerste divi sieteam de tegenstander. 4. Winfried van Boheemen 3 en Hans Blansjaar. Dirk Klok en Marcel Nieuwenhuys 2. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Vijf spelers uit de basis van Sa turnus ontbraken in de wed strijd in de eerste klasse tegen koploper Snelwlek in Rotter dam. Dat moest dus een neder laag worden en dat werd het ook, 22-13. Rust 13 8 De twee Juniores die voor de wedstrijd werden opgeroepen. Marcel Nieuwenhuys en Gio vanni Voskuil, konden de ab sentie van Wim en Andre van Leeuwen, Nico Mooren, Jan Ti eleman en Don Olsen natuurlijk niet goedmaken. De aanvalsoc- ties verliepen stroef en leverden veel onnodig balverlies op en defensief werd de rugdekking slecht uitgevoerd. Snelwiek be gon in hoog tempo en liep de open 3-2-1 defensie van Satur nus in de openingsfase hele maal stuk, 8-1. Dat noopte Saturnus terug te vallen op een 6-0 defensie en dat leek de oplossing tegen een gretig Snelwiek. 13-8. Na de hervatting werd het zelfs nog 13-10. De kracht en de adem vloeiden echter weg. Voor Sa turnus scoorden Andre van Es HW In de tweede klasse vrouwen van HW '70 in Voor schoten met 14-10. rust 7-6, van Walburg. De wisselende defen sie van HW '70. van 6-0 naar 3- 2-1. leverde de aanval van Wal burg van begin af aan de nodige problemen op terwijl HW 70 naarmate de wedstrijd vorderde steeds gemakkelijker de weg door de 3-2-1 defensie van Wal burg wist te vinden. Bij de rust werd het Voor- schotense overwicht nog niet duidelijk in cijfers uitgedrukt, maar in de tweede helft was het snel duidelijk dat de winst in Voorschoten zou blijven. In combinatievermogen toonde HW '70 zich veel beter dan Walburg en ook de tegenaanval tegen het traag terugkomende Walburg bleek een geducht wa pen. Voor HW '70 scoorden: Anneke Gijsman 4. Rettina Lamboo en Nona Broekhuyzen 3 en Nina Krosschell en Carola van Egmond 2. Nieuwkomer Richard Dikken van De Danaïden maakt het aanvoerder Alfred Lamboo Ij van De Algemene lastig. De goed leidende scheids rechter houdt het duel nauwgezet in het oog. foto loea zuydlkduin LEIDEN KLAAS BOSMAN TH KORFBALMEDEWERKER De strafworp die in de tiende minuut na de pauze door Ar- noud Lambooy werd gemist, bleek het breekpunt ln de derby tussen De Danaïden en De Al gemene, beide puntloos in de eerste klasse E. Na de terechte 6-3 ruststand voor De Danaïden kwam De Algemene terug in de wedstrijd, maar zou uiteindelijk toch 9-6 verliezen. „We leden in die fase veel bal verlies", analyseerde Danaïden- coach Schreuder, „maar het blijkt dat we op de goede weg zijn. Er is weer Deziebng en dui delijkheid." Zijn collega Ruud van Vliet vond ziin team niet minder. „Een derby blijft altijd van fraai spel verschoond, maar wij waren zeker niet slechter." Dat lukte de thuisploeg in de eerste helft beter Na tien mmu ten zorgden de gedreven spe lende luul Albering en Sandra Kalthoff voor I I 0É UoeOMM stelde daar een handvol moge lijkheden tegenover en kon door lori Sjardijn en Perry Ve- nema bij blijven. Kromhout zorgde kort voor de thee voor de 6-3 stand. In het tweede bedrijf toonde Dc Algemene meer vechtlust Ter wijl Casper van Nlerop op het punt stund ln tc vallen voor Paul Hflsken, werd dc achter stand door Jori Sjardijn en Ar- noud lamboolj overbrugd De mogelijkheid om op gelijke hoogte tc komen lag in de han den van Lamboolj. die faalde. De Algemene bleef echter aan dringen en had kansen te over, zeker omdat de schutters van De Danaïden steeds iets te Vort schoten. In plaats van 6 6 be sliste Richard Dikken feitelijk dc derby door 7-5 In te schieten. Het nd vu Vin VIN n krampte. Kromhout profiteerde na sterk steunend werk van Ingrid SHnpwIud: 0 5 Mm de dames In dc punt van de Algemene aanval en de inbreng van Uren da Venema werd het 8 6. Het talrijk aanwezige publiek ver wal httS Ml spannende dotfi se. maar Kafthoff deed een eventuele verrassing teniet: 9-6. Pen] Venema bracht de eind stand op 9-7.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21