Een ja-woord zonder liefde C* Franse kiezers willen een ander Europa Feiten &Meningen Open brief aan alle ondernemers die zelf keuzes maken. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 2 i na fk REEMTSMA Geachte ondernemer. Reemtsma Nederland B.V. lanceerde drie weken geleden haar nieuwe reclamecam pagne voor het sigarettenmerk West: "Wat nou f 4.60?! West 20 stuks voor f 4.00". Deze campagne ondersteunt het al jaren gevoerde prijsbeleid van West. Het staat de Nederlandse ondernemer vrij om voor een dergelijk gebaar richting de consument te kiezen. Een gebaar dat de verhoudingen binnen de branche geenszins aan tast omdat van verandering in promotie-, prijs- en conditiebeleid geen sprake is. Verlagingen van prijs en handelsmarges zijn hier met aan de orde. -Vindt u het, gezien het bovenstaande, normaal dat binnen de branche is opgeroepen tot een boycot van West sigaretten? -Vindt u het normaal dat een concurrent van West extra mensen inzet om op grote schaal systematisch West uit de schappen te halen om het eigen merk daarvoor in de plaats te leggen? -Vindt u het normaal dat deze fabrikant winkeliers onder druk zet om met meer met West samen te werken? -Kan dat allemaal in Nederland? Wij vinden van niet. In het marketing denken van Reemtsma Nederland neemt de consument een prominente plaats in. Wij geloven in de vrije keuze van de consument die recht heeft op een gesegmen teerd aanbod in produkt, prijs en verpakking. Een goed ondernemer die zijn marktgebied kent, stemt zijn assortiment daarop af. Daarom is West voor de meeste verkooppunten een verstandige aanvulling op het sigaretten-assortiment. En wij zullen er alles aan doen om dat zo te houden, zowel in het belang van de consument als natuurlijk in ons eigen belang. Uiteraard met respect voor u als ondernemer, dus ook met een rechtvaardig marge- en conditiebeleid. Wij rekenen op de sympathie en op het goede koopmanschap van duizenden onder nemers die, net als wij, de consument centraal stellen. Met vriendelijke groeten, G.A.M. van Hall Algemeen Directeur Reemtsma Nederland B.V. Agenda Europese Gemeenschap overvol COKR£5POND€NT EG Het politieke tumult rond 'Maastricht' heeft de volle agenda die de EG de komende maanden moet afwerken grondig verstoord. Terwijl de twaalf nationale regeringen in eigen land de poli tieke en monetaire unie verdedigen, wachten in Brussel een aantal belangrijke zaken op afhande ling. Problemen die opgelost moeten worden, zijn: De Deense afwijzing van Maastricht. Zonder goedkeuring door Kopenhagen kan het Verdrag niet van kracht worden. Een oplossing is niet in zicht, en insiders verwachten dat daar nog grote problemen van komen. Wanneer er geen nieuwe onderhandelingen plaatsvinden, zullen de Denen uiteindelijk voor de keus staan tussen tekenen of uit de EG stappen. De 'rekening van Maastricht': om de arme EG- landen financieel te steunen en Brussel meer armslag te geven, wil de Europese Commissie de komende vijfjaar de begroting met éénderde (vijftig miljard gulden) verhogen. Daar voelen de rijke landen niets voor. Voor Portugal, Grieken land, Spanje en Ierland is dit van levensbelang. '1992', het verdwijnen van de grenscontroles. Is al ver gevorderd en staat officieel los van 'Maas tricht'. Het project is echter nog niet af. De monetaire samenwerking: het vooruitzicht van één munt liep vorige week grote schade toen pond, lire en peseta devalueerden, en Groot-Brit- tannië en Duitsland openlijk ruzie kregen over de hoge Duitse rentestand. De 'uitbreiding': Oostenrijk, Zweden, Finland en Zwitserland kloppen op de toegangspoort tot de EG, maar worden alleen binnengelaten wanneer 'Maastricht' helemaal rond is. Onderhandelingen zullen moeten plaatsvinden over de handelsbe trekkingen en de traditionele neutraliteit. Noor wegen, Liechtenstein, maar ook Polen, Hongarije, Tsjechië en Slowakije overwegen eveneens een lidmaatschap aan te vragen. Het gezamenlijk buitenlands- en defensiebeleid sneuvelde op de slagvelden van Joegoslavië. Kan sen op wederopstanding: minimaal. WIM STEVENHAGEN Maastricht had landen moeten verenigen, maar heeft volkeren verdeeld Het Franse oui is een ver lossend oordeel na weken van onzekerheid. Het min ste wat er van gezegd kan worden, is dat het de Eu ropese Gemeenschap een acute crisis bespaart, een pijnlijke periode waarin Brussel zonder kompas zou hebben moeten wer ken aan een overvolle agenda (zie kader). Een af wijzing, zo is de Franse kie zers tot in den treure in de meest apocalyptische be woordingen voorgehou den, zou leiden tot chaos. BRUSSEL PETER DE VRIES Nu de Fransen hebben inge stemd met het Verdrag, bete kent dat echter allerminst dat Europa weer de vaart te pakken heeft: daarvoor was het oui te nipt, en ontbeerde het liefde. Daarvoor ook heeft de campag ne te diepe wonden geslagen: In het 'Europa-gevoel', in de Duits-Franse verstandhouding, en op de financiële markten. Had een non geleid tot de 'dood van Maastricht', na gisteren kan de vraag gesteld worden of het Verdrag niet allang hersendood is. In het zicht van het referendum verwierpen de financiële mark ten de Monetaire Unie. In een poging de 12 regeringen bijeen te houden, beloofde Maas tricht' rond 1999 in zoveel mo gelijk landen één munt in te voeren. Van de vereiste finan cieel-economische solidariteit bleef de afgelopen dagen niets over. Eredivisie Het dunne pleisterwerk barstte, toen achtereenvolgens Italië, Groot-Brittannië en Spanje te zwak werden bevonden om ver der mee te doen aan het avon tuur. De Italiaanse minister Re- viglio bekende vrijdag al dat de arme landen 'meer tijd nodig hebben' om zich voor te berei den op de economische eredivi sie. De bittere verwijten tussen Groot-Brittannië en Duitsland over de hoge rentepolitiek van den de burgers nauwelijks een mogelijkheid tot openlijk verzet tegen de EG. Brussel viel goed vertrouwen of onverschilligheid ten deel. Nationale regerineen verdedigden de EG, Brusselse functionarissen werden niet ge kozen, verantwoording werd nergens afgelegd. Het „Europees Parlement is geen parlement, de Raad van Ministers geen ministerraad, de Europese Commissie geen commissie" schrijven Twentse onderzoekers in een boek dat vandaag verschijnt. Zij vinden desondanks dat het met het de mocratisch gehalte van de EG wel meevalt, maar dat is een mening die slechts weinigen de len. Brussel is synoniem geworden voor een ondoorzichtig, be moeizuchtig en ongecontro leerd waterhoofd. Dat nu ook in Duitsland en Nederland de roep klinkt om een referendum, is te kenend. Naties willen misschien hun soevereiniteit opgeven, maar kiezers niet zomaar hun zelfbeschikkingsrecht. Verzekering De nationale regeringen heb ben niet doorzien hoe ver ze in het labyrint verwijderd zijn ge raakt van hun eigen burgers en hoeveel krediet verloren is ge gaan. In een poging 'Maastricht' uit te leggen, hebben alle Franse en Deense kiezers exemplaren van het Verdrag gekregen. Het electoraat heeft haarfijn aange voeld dat men een stuk dat moeizamer leest dan een verze keringspolis zonder betere dek king te bieden, niet langer in goed vertrouwen moet tekenen. Zo biedt Europa zelfs na het Franse ja-woord een ontredder de aanblik: op de Financiële markten heerst chaos, Britten en Duitsers ruziën in het open baar, het Deense nejis onopge lost, de Frans-Duitse asja renlang de krachtbron van de EG wordt beproefd. Maas tricht had landen moeten vere nigen, maar heeft volkeren ver deeld. Tegen een dergelijke kwaal is democratie de enige re medie. Dankzij de Fransen is er nog even tijd om aan een oplos sing van de onderhuidse crisis te werken. CORRESPONDENT De Franse kiezers hebben gis teravond met de kleinst moge lijke meerderheid 'Ja' gezegd tegen Europa, maar tegelijker tijd duidelijk gemaakt dat ze een ander Europa willen. Een Europa dat minder technocra tisch Is en minder ver van de burgers af staat. Dat is de uit leg die vrijwel alle commenta toren gaven op de uiterst nipte overwinning van het 'ja'. „We moeten hier lessen uit trekken", zo riepen de politici gisteravond in koor, van Michel Rocard tot Jacques Delors en van Jacques Chirac tot Valéry Giscard d'Estaing. Het referen dum heeft hen pijnlijk duidelijk gemaakt dat Frankrijk in twee vrijwel even grote kampen ver deeld is als het over Europa en de toekomst gaat. Bijna de helft van de kiezers heeft, na een intensieve cam pagne, tegen Europa gestemd. Of beter gezegd: tegen het Euro pa van Maastricht. Tegen een Europa dat volgens 57 procent van de 'nee'-stemmers te bu reaucratisch is. Ruim 40 pro cent van de tegenstanders zegt te vrezen dat het verenigde Duitsland een te zwaar stempel op Europa gaat drukken. En vrees voor verlies van de soeve reiniteit was voor 58 procent van de kiezers reden om 'nee' te stemmen. Opvallend is de scheiding tusse het platteland en de steden. Met name op het platteland in het zuidwesten koos de bevolking in meerderheid voor het 'nee terwijl de jongere, stedelijke en doorgaans beter opgeleide be volking massaal voor het 'ja' heeft gekozen. Hoewel president Mitterrand een levensgevaarlijke gok heeft genomen door een referendum over Europa uit te schrijven, waren er gisteravond maar wei nig politici die hem daarop aan vielen. „Mitterrand heeft een soort Russische roulette met Europa gespeeld", zo meende ex-president Giscard d'Estaing. De Franse president Mitterrand die hier zijn stem uitbrengt in Chateau Chinon speelde Russische roulette met Europa. FOTO REUTER ERIC CAILLARD Dat het 'ja' het slechts met een minieme meerderheid heeft ge wonnen, weet hij aan 'interne factoren'. Zonder Mitterrand had het 'ia' volgens hem een veel duidelijkere meerderheid gehaald. Ondanks de overwinning zijn de meeste Franse politici echter van mening dat Mitterrand met de keuze voor een referendum juist heeft gehandeld. Het on derwerp was volgens velen te belangrijk om het niet aan het volk voor te leggen. Bovendien heeft de referendum campagne een aantal positieve kanten ge had. Het referendum heeft de Fransen verzoend met de poli tiek, zo concluderen veel com mentatoren. Het Europa-referendum heeft de afgelopen weken in Frankrijk tot levendige politieke debatten geleid en dat is winst voor de democratie. Hoezeer de Fran sen zich voor het referendum interesseerden, blijkt ook uit de hoge opkomst: ruim zeventig procent van de kiesgerechtig den ging gisteren naar de stem bus. Dat is voor Franse begrip pen zeer hoog. Het referendum heeft de Fran sen misschien verzoend met de fiolitiek. maar niet met hun po- itici. Voor zowel de leiders van de oppositie, de socialistische partij en voor de regering van premier Pierre Bérégovoy is de uitslag een regelrechte afgang. Ze hebben samen ondanks al het verbale geweld een op de twee Fransen weten te overtui gen. De andere helft van het electo raat heeft zich achter de merk waardige gelegenheidscoalitie van tegenstanders geschaard. Wat de consequenties van die politieke aardverschuiving zijn. is onduidelijk. De meeste politi ci draaiden gisteravond om die vraag heen. Maar het lijdt geen twijfel dat het prestige van de toch al zeer impopulaire rege ring-Bérégovoy opnieuw een gevoelige knauw heeft gekre gen. Het is verre van denkbeeldig dat de regering begin oktober, als het parlementaire seizoen weer begint, valt over een motie van wantrouwen. Een andere moge lijkheid is dat president Mitter rand op korte termijn het parle ment ontbindt omdat dit blijk baar niet meer representatief is voor hetgeen er onder de Fran se bevolking leeft. Als president Mitterrand vooreen ratificatie van het Verdrag van Maastricht via de parlementaire weg had gekozen, zou hij zonder proble men de vereiste tweederde meerderheid hebben gehaald. de Bundesbank tonen dat Euro pa nog lang niet rijp is voor één munt. Is de economische pijler onder Maastricht omgevallen, de poli tieke wankelt. Het referendum is niet zomaar een misgreep ge weest van de impopulaire presi dent Mitterrand. Want overal waar het Verdrag voor politieke en economische samenwerking ter discussie komen, wint het slechts aan tegenstanders. Het zijn niet alleen Rostockse relschoppers en de navolgers van Le Pen die tegen 'Maas tricht' zijn. Zij hebben nooit heil gezien in het alleMenschen werden Brüder, en maken slechts gebruik van de huidige onzekere situatie om opnieuw vreemdelingenhaat en een anti- politieke stemming te kweken. Hun opmars Is wel een aanwij zing dat niet alleen op de Bal kan, maar ook in West-Europa het 'eigen Volk eerst' nog levend is. Idealen Dat is opmerkelijk, want jaren lang was de 'Europese gedach te' in landen als Frankrijk, Duitsland en Nederland een vanzelfsprekendheid. De hoog gestemde idealen van Maas tricht hebben hun glans echter verloren. Dat heeft veel te ma ken met de aantrekkingskracht van de huidige Euroepse sa menwerking. De EG is de afgelopen jaren in het leven van miljoenen burgers een afwezige geweest of een toevallige passant. De beloftes van '1992', het verdwijnen van grenzen en controles, vormden een Brussels schimmenspel. De schaarse keren dat de EG en de praktijk elkaar ontmoetten, was er sprake van een peperdure landbouwpolitiek of ergerlijke dwingelandij in de vorm van voorschriften over de samen stelling van de gehaktbal. Maastricht beloofde nog meer van datzelfde. 1992 zou het ju beljaar worden, de verrijzenis van niet alleen een economi sche, maar ook een politieke su permacht waarin de oude aardsvijanden Frankrijk, Groot- Brittannië en Duitsland vreed zaam verenigd werden. Die die pere betekenis had moeten ont roeren. Maar het draaide uit op een periode van economische mismoedigheid, in Joegoslavië toonde de EG zich een onmach tig samenraapsel van stamhoof den, en de vrees voor een over heersend Duitsland bleek bij voor- en tegenstanders in Frankrijk groot. Verzet Tot de referenda in Denemar ken, Ierland en Frankrijk had- je Kuur pitbulls (ATTN uitsreeueri SCHAFFEN tl zich WÊL i/vet- UIÉUW& MOOÊWWCHikiE-AAKI VANEEMAWE£ (3AS - op pÊZfc \m\EJZ. tal ve ueFuwsei^ VAM 176 QUIPAfHJJTJL HOMP «€U= y UlTSTEPveN...

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2