Sport Quick Boys zorgt niet voor sensatie Noordwijk laat een kansje liggen Boebka wéér hoger MAANDAG 19 SEPTEMBER 1992 15 Moeilijke avond A /- Hallvar Thoresen, I D voormalig prof bij PSV, voorspelt Oranje woensdag een moeilijk avondje tegen Noorwe gen. REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Goede Start Ron Zwerver 'Normalebekeroverwinning voor De Graafschap ROME» Ron Zwerver is zijn echte pro fessionele volleybal-loopbaan met winst begonnen. Treviso, waar ook Jan Posthuma speelt, opende het Italiaanse seizoen met een overwinning van 3-2 bij Modena. Zwerver paste uitstekend in zijn nieuwe ploeg. Tofoli, spelverde ler van het Italiaanse team, maakte graag gebruik van de slagkracht van de Amsterdam mer, die in de vijfde set ook het winnende punt sloeg. Treviso heeft het moeilijk gehad in zijn eerste wedstrijd. In de vierde set kreeg Modena, enkele jaren geleden nog de beste club van Europa, acht wedstrijdpun- ten, voor Treviso tenslotte via tokyo anp De olympische afgang blijft de drijvende kracht achter de re- cordjacht van Sergej Boebka. De sterren van Barcelona waren tij dens de internationale ontmoe ting in Tokyo nauwelijks nog vooruit te branden, Boebka te kende er zaterdag voor zijn 32ste wereldrecord. De in Ber lijn wonende polsstokhoog- sprnger uit de Oekraïne be dwong een hoogte van 6 meter en 13 centimeter. Het was één centimeter hoger dan op 30 augustus in Padua. Zijn wereldrecord in de open lucht staat nu op hetzelfde ni veau als de topprestatie indoor, die hij op 21 februari in zijn woonplaats neerzette. In Bar celona faalde hij op de aan- vangshoogte van 5,70 meter. „Na mijn laatste trainingen sta ik nergens meer van te Idjken", was het commentaar van het springfenomeen. „Geen record kan mij verrassen. Ik train er voor. Het is mijn voornaamste drijfveer." Sinds het begin van het sei zoen heeft Boebka dertig keer een aanval op zijn wereldrecord gedaan. In Dijon, Padua en Tokyo slaagde die onderne ming. In Tokyo had hij voor het record één poging nodig. Met beurten over 5,60 en 5,80 was hij voldoende warmgesprongen. De olympische kampioen, de Rus Maksim Tarasov, was toen al verslagen. Met 5,70 meter eindigde hij als tweede. Over de honoraria die Boebka met zijn centimeteregewtjze 16-14 de weg naar de laatste set vond. Treviso was daarin iets sterker, 15-12. Ron Zwerver. foto archief verbeteringen incasseert, gaan de gekste geruchten. De adeet spreekt slechts over de hoogte van de lat, niet over die van zijn inkomsten. Dat elke centimeter meer hem 100.000 dollar (nu nog 160.000 gulden) oplevert, heeft hij ontkend. Volgens atle- tenmakelaars stond er op de cheque voor Boebka in Tokyo meer dan het dubbele. De wedstrijden waren inder Sensatiezoekers kwamen zaterdagavond op Nieuw Zuid niet aan hun trekken. De profs van De Graaf schap weigerden mede werking te verlenen aan een heuse stunt in Katwijk en kegelden Quick Boys zonder pardon uit het KN- VB-bekertoernooi. Voor de 1-2 nederlaag hoefde Quick Boys zich overigens niet te schamen. De ploeg uit Doetinchem onder streepte negentig minuten lang dat er tussen ama- teurtop en top eerste divi sie wel degelijk verschil be staat. KATWIJK ROB ONDERWATER Het bekerduel droeg daarom een vrij eenzijdig karakter. Quick Boys werkte zich uit de naad om het kwaliteitsverschil zo gering mogelijk te houden, maar slaagde daarin feitelijk nimmer. Verwonderlijk was dat eigenlijk niet want voetballers als Edwin Godee, Rob Mattei, Lowie van Schijndel en John Leeuwerik zijn eredivisiewaar dig en zijn het dus aan hun stand verplicht om goedwillen de amateurs terzijde te schui ven. En als die amateurs dan niet in allergrootste vorm verke ren wordt het voor een goede ploeg als De Graafschap een simpel karweitje. Tegenstand Trainer Kistemaker had zich tij dens de wedstrijd verbaasd over de geringe oppositie van de te genstander: „Quick Boys heeft een leuk elftal hoor, daar niet van, maar ik had hier vanavond toch meer tegenstand verwacht. Ik heb niet echt het gevoel dat er een zware bekerwedstrijd is gespeeld", leverde de oefen- meester verkapte kritiek aan het adres van Quick Boys. Hans van der Zee deelde de mening van zijn collega. Hij vond de prestatie van de Kat- wijkse elf teleurstellend. Vooraf had hij gerekend op een plaats •in de tweede ronde, maar de trainer moest naderhand con cluderen dat dat te veel was ge- daad stevig gedoteerd. Voor een olympische kampioen lag geen startgeld lager dan 10.000 dol lar. Daarom had Ellen van Lan gen er een wereldreis voor over om ook daar haar 'eeuwige' te genstandster, Lilia Noeroetdi- nova te verslaan. Het verschil was gering. De Amsterdamse noteerde op de 800 meter 2.05,03. De Russin passeerde de streep 32-honderdste later. vraagd van Quick Boys. „Als je van De Graafschap wilt winnen, heb je een topdag nodig." Die had Quick Boys nu net niet. De Katwijkers kregen vanaf de eerste minuut geen meter speelruimte en derhalve nauwe lijks mogelijkheden om het ver trouwde spelletje te ontwikke len. In plaats daarvan liep de thuisploeg achter de tegenstan der en dus achter de feiten aan. De Graafschap hanteerde een straf tempo en probeerde zo NOORDWUK HERMAN JOUSTRA Er werd wat afgemord aan de Duinwetering tijdens en na de wedstrijd Noordwijk - Helmond Sport (0-1). De spaarzame sup porters van Helmond Sport ke ken ondanks de bekerzege van hun cluppie allesbehalve vrolijk en dropen stilletjes af. Hun hel den hadden gewoon een arme tierige prestatie geleverd en ver dienden naar hun mening hele maal geen overwinningspremie. En de fans van de thuisclub lie pen brommend richting kantine om hun teleurstelling weg te spoelen. Met een beetje meer overtuiging was het zeker mo gelijk geweest de Brabanders een loer te draaien, zo luidde de algemene opinie in het Noord- wijkse kamp. De teleurstelling was begrij pelijk. Er zijn in het verleden wel leukere bekerduels afge werkt dan afgelopen zaterdag het geval was. Maar eigenlijk viel alleen Helmond Sport een verwijt te maken. De semi-profs maakten er een potje van, schuifelden zonder bezieling over het veld en keken af en toe verbaasd in de richting van de dug-out waar trainer Frans Kör- ver, in zijn actieve keepersda- gen wél altijd tot op het bot ge motiveerd. zich afwisselend zat en stond op te winden. Noord- wijk wilde wel, maar kon een- votidig niet beter. De ploeg van John Eelman verkeert duidelijk nog in een opbouwfase. Ajax „Men vergeet blijkbaar al snel dat dit een nieuw elftal is", ver duidelijkte hij maar weer eens snel mogelijk spits Lowie van Schijndel (ex-Den Bosch) in stelling te brengen. Voor de rust had Richard Hoogervorst de grootste moeite om het gevaar Van Schijndel te beteugelen. In de tweede helft hield de voorstopper zijn tegen stander in bedwang, maar toen had Van Schijndel zijn visite kaartje reeds afgegeven. Na een kwartier mocht de spits de bal in het zestienmetergebied on gehinderd aannemen en uitha- ten overvloede. „Er zijn heel wat goede spelers weggegaan en dat moet je maar zien op te vullen. Noordwijk wordt wel eens het Ajax van de Bollenstreek ge noemd, rijk aan talenten. Nou, dan voel ik me nu als Louis van Gaal die acht spelers is kwijtge raakt en het gat moet zien op te vullen met spelers uit de eerste divisie en uit de amateurs." Inderdaad weegt het vertek van vooral Bram Marbus. Leo nard van Utrecht (beiden Excel sior), Patrick Scheurwater (Haarlem) en doelman Rob van Dijk (Feyenoord) zwaar. Eelman len.0-1. Tot opluchting van Quick Boys bleef die stand tot de rust onaangeroerd. De Graafschap weigerde een aantal riante sco ringskansen te verzilveren en hield daardoor de spanning in de strijd. Vlak voor de pauze ontsnapten de bezoekers aan de gelijkmaker, nadat een achter waartse kopbal van centrum spits Martin Steenvoorden op de lat uiteenspatte. De bijna-treffer inspireerde Quick Boys in de tweede helft probeert het nu met nieuwelin gen als Patrick van der Fist (DSS), Ron Belt (SJZl. keeper Ar jan van Heusden (RCL), Jeffrey Stolk (EDO) en Hein van Heek (Meerburg). Geen slechte voetballers, maar nog niet gewend aan het niveau van de eerste klasse za terdag. Eelman: ..Als je over-< tuigd bent van je eigen moge-" lijkheden dan heb je een goede kans tegen een eerste-divisie- club. Daarvan was nu geen sprake. Dat is het verschil met een ploeg die meer ervaring heefL Zoals het elftal van vorig Lisse verliest FC Lisse leed voor het eerst dit seizoen een nederlaag. Het even eens ongeslagen Zwart Wit won met 0-1 tot meer slagvaardigheid, al le verde dat de thuisploeg nauwe lijks enige kansen op. De Graaf schap legde de Katwijkse voor- waartsen volledig aan banden en hield grip op de wedstrijd. Nadat John Leeuwerik na een kwartier met een afstandsschot 0-2 verzorgde, was de wedstrijd in feite gespeeld. Slechts even keerde de span ning nog terug. Zestig seconden voor het slotsignaal van de war rig leidende arbiter Takacs vond Jaap van Duyn, na een corner jaar. Je hebt tijd nodig om de automatismen er in te laten slij ten. Een kwestie ook van veel van dit soort wedstrijden mee maken, dat is ideaal voor de persoonlijk ontwikkeling. Dan sta je er ook in de derby's." Opleving Nu ging het matige Helmond Sport nog gewoon met de buit aan de haai Eén oplevinjz van linksback Jan Martens bleek voldoende. Op slag van rust nikte hij ongehinderd op en knalde steenhard in de boven I Basketbal a Luba Leiden begon 2 I de basketbalcom petitie goed. De ploeg won met 82-77 van Cele- ritas foto'lOfK lunxnxjiN van Fred Kanbier, een gaatje in de Doetinchemse afweer. De sensatiezoekers, voorzover nog aanwezig, gingen er even goed voor zitten. Ze kwamen bedro gen uit. Quick Boys-De Graafschap 1-2 (0-1). 15 Van Sch.indei 60 Leeuw*"* 0 2 90 Jaap van Duyn 12 Scne.ovechter Takacs Toeschou wers 3000 Gee' Hoogervr^.1 Van de» Kiey (Quack Boys). Vink. Leeuwen* (Graatschap) Quick Boys: Van de* N t mgr»s1 (Ros de* Pias Jaap van Duyn. Otte. F <oo» van Chryr Van de* Kiey. Steenvoorden. Kart hoek: 0-1. Genie Schuman had daarvoor een paar kleine kan sen gehad, maar dat was dan ook alles wat de Brabanders in de eerste helft te bieden had den. Noordwijk probeerde zich na de hervatting terug in de wed strijd te vechten en zocht de aanval. Daardoor ontstonden echter voornamelijk mogelijk heden voor Helmond Sport dat naar hartelust kon counteren Invaller Peter Geurts. in het veld gekomen voor de geblesseerde Frank Weyers. presteerde het om de bal voor een leeg doel te rug te knallen naar John Heijs- ter die doelman Van Heusden net met een schuiver had ge passeerd. Heijster en Geurts verkwan selden nog een paar mogelijk heden voordat Noordwijk in de slotfase nog een keer aanzette. Kees Zethof kon echter met zijn hoofd net niet bij een voorzet van invaller Ron Belt, die de aan /i|n rug MHMMRIb |OOp I gelaar nad vervangen. Vier mi nium m bic Éi uit Uld «via de mooiste kans voor Adrian Car ter, zij het dat hij dat zelf niet wist. In paniek knalde Ixwin Vereijken de bal tegen de rug van de Engelsman Doelman Ton van Duynhoven ranselde het terugspringende leer nog net uit de bovenhoek. Hij was jammer genoeg voor Noordwijk de enige Hclmonder die er geen potje van maakte. Marion Borst derde bij WK-junioren athene Tijdens het wereldkampioenschap wielrennen voor ju nioren in Athene heeft Marion Borst uit Leiderdorp beslag ge legd op een derde plaats. Dat gebeurde tijdens een bijzonder chaotische koers, waarbij diverse gewonden vielen. Oorzaak was de slechte organisatie van de Grieken, die niet konden verhinde ren dat auto's op het parcours reden. Een aantal rensters werd door tegemoetkomend verkeer geschept Marjon Borst, lid van Swift/Casba, was met een groepje van vier rensters uit het peloton ontsnapt. In de sprint kwam zij tekort voor de wereldtitel. De Duitse Koppennagel legde uiteindelijk beslag op de eerste plaats. Oost-Nederland wil pasjessysteem Deventer» In het oosten van het land is na de recente suppor- tersrellen bij Go Ahead Eagles - Feyenoord een breed draagvlak vóór het invoeren van een pasjessysteem in het betaald voetbal. In een enquête van de Deventer Dagblad Combinatie spreekt 89 procent van de ondervraagden zich uit voor een snelle invoer van het voetbalpasje. In de enquête komt eveneens tot uitdrukking dat het vandalis me rond het voetbal nauwelijks meer getolereerd wordt. Van de ondervraagden vindt 90 procent dat relschoppers onvoorwaar delijke celstraf moet worden opgelegd. De maatregel om zonder publiek van de bezoekende club wedstrijden te spelen draagt bij 33 procent goedkeuring weg. Afschaffen van betaald voetbal wordt door negen procent als de best denkbare oplossing voor het voetbalvandalisme gekozen. Eerste korfbaltitel voor Nederland londen De Nederlandse korfbalploeg heeft in Londen de eerste Europese titel voor veldteams veroverd. Oranje versloeg gisteren in de finale België met 13-10. Met vijf doelpunten was Oscar Mulders (Deetos) de gevierde man in de formatie van bonds coach Ben Crum. Nederland was met veel machtsvertoon tot de eindstrijd doorge drongen. Hongarije (37-3) en Duitsland (16-7) hadden geen schijn van kans. Engeland eindigde voor eigen publiek op de derde plaats. De thuisploeg won in de troostfinale met 14-8 van Duitsland. Lamlendig Helmond Sport komt goed weg 4 Adrian Carter van Noordwijk komt te laat. Doelman Ton van Duynhoven heeft de bal al te pakken. Hij was de enige speler van Helmond Sport die er geen potje van maakte. foto» loek z

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15