EG-lidstaten samen sterk tegen maffia L iRTjljpi .Carpet Estland wacht moeilijke tijden Buitenland Kopstuk 'oude maffia' Ignazio Salvo vermoord Bosniërs willen elkaar niet zien Kinderen protesteren tegen slavernij India t >4 TftHS CHl(^) Rusland waarschuwt Georgiërs rn Antwoorden Euroquiz ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 <3 piïb International Senaat VS wil stop op kernproeven Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren ingestemd met een moratorium op kemproeven. Volgens de wettekst mo gen de VS tot 1 juli 1993 geen kemproeven uitvoeren. Daarna mogen tot 30 september 1996 nog 15 proeven worden uitge voerd om de veiligheid van kernkoppen te verzekeren. Na die datum zijn kemproeven taboe, tenzij andere landen er wel mee doorgaan. Minister Cheney van defensie hield het Congres te vergeefs voor dat voortzetting van kemproeven van cruciaal be lang is om de veiligheid en betrouwbaarheid van de Amerikaan se kernwapens te verzekeren. Een Amerikaans moratorium zal volgens hem landen als Irak en Noord-Korea er niet van weer houden een eigen atoombom te ontwikkelen. Ghanese leider stapt uit leger accra» De Ghanese leider Jerry Rawlings heeft ontslag genomen uit het leger. De 45-jarige luchtmachtofficier zou zijn betrekking hebben opgegeven om mee te kunnen doen aan de presidents verkiezingen in november. Volgens de nieuwe wetten van Gha na is het militairen verboden zitting te hebben in de regering. Rawlings kwam elf jaar geleden door een staatsgreep aan de macht. Algerijnse extremisten opgepakt algiers De Algerijnse veiligheidsdiensten hebben 21 fundamen talisten gearresteerd. Ze werden gezocht wegens sabotage, ge wapende overvallen en de moord op 130 leden van de ordetroe pen de afgelopen zeven maanden, zo meldde het officiële Alge rijnse persbureau APS gisteren. Rechter Escobar bij aanslag gedood bogota Een Colombiaanse rechter en haar drie lijfwachten zijn gisteren in de straten van Medellin doodgeschoten door vier aanvallers. De 38-jarige rechter Miriam Rocio Velez was onder meer belast met een moordonderzoek tegen drugsbaron Pablo Escobar. Ze was een van de zogenoemde „gezichtsloze" rech ters, die recht spreken tegen drugshandelaren en terroristen. Hun identiteit wordt uit veiligheidsoverwegingen geheim ge houden. Escobar ontsnapte eind juli uit zijn gevangenis bij Me dellin en is sindsdien spoorloos. Perot in alle staten VS op de kieslijst Washington De Texaanse miljardair Ross Perot is door aanhan gers in Arizona op het stembiljet gezet, waardoor hij in novem ber in alle 50 staten van de VS mee kan doen aan de presidents verkiezingen. Hoewel Perot zijn campagne heeft opgeschort, geeft zijn registratie hem het recht mee te doen aan de verkie zingen van 3 november. Nazi-vlaggen onderschept in Rome rome* De politie in Rome heeft ongeveer 15.000 vlaggen met hakenkruizen en ander materiaal met nazi-symbolen in beslag genomen, zo meldde de krant Corrieretfella Sera gisteren. De spullen werden aangetroffen bij een groothandel, waar met na me voetbalsupporters hun inkopen doen. De eigenaresse toon de zich verrast. Regelmatig kocht ze de goederen in bij een fa briek in Napels. 'Politici Kenya zetten tot geweld aan' nairobi Politici en regeringsfunctionarissen hebben om politie ke redenen aangezet tot de etnische rellen in Kenya, waarbij eind vorig jaar en begin dit jaar 779 mensen omkwamen en 54.000 werden verdreven. Tot die conclusie is een onderzoeks commissie van het Kenyaanse parlement gekomen. De commis sie beveelt een onderzoek aan tegen een voormalige minister en een parlementslid, beiden van de Kalenjin-stam waartoe ook president Daniel arap Moi behoort. Nederland maakt kans op Europol De Britse minister van justitie, Kenneth Clarke, durfde nog niet zeggen of ,,de leden van de maffia nu 's nachts wakker in hun bed" zouden liggen. Maar volgens hem doet de maffia er wel „goed aan zich zorgen te maken" na de bijeenkomst in Brussel van de Europese ministers van binnenlandse zaken en justitie over de bestrijding van de georganiseerde criminaliteit. collega Hirsch Ballin zagen geen BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Tegenover de internationale misdaad willen de ministers al even grensoverschrijdende poli tionele en justitiële maatregelen stellen. Een werkgroep van des kundigen uit politie en justitie van de twaalf EG-lidstaten moet binnen zes maanden een strate gie tegen de maffia uitwerken. De samenwerking in Europol moet worden versneld, opdat op 1 januari 1993 werkelijk met de eerste taak kan worden be gonnen: de bestrijding van de aan drugs gekoppelde misdaad. Over het uiteindelijke land van vestiging van Europol Neder land en Frankrijk maken beide een goede kans is nog geen besluit gevallen. Maar volgens minister Clarke moeten beide landen na de bijeenkomst van gisteren wel degelijk de druk voelen om zo snel mogelijk een beslissing te nemen. Clarke en zijn Nederlandse reden om de gezamenlijke minaliteitsbestrijding los te la ten, mochten de Fransen mor gen in meerderheid 'nee' zeg gen tegen het Verdrag van Maastricht. Maar de Brit voor spelde wel een 'terugslag' en een 'interruptie' van het werk en vroeg zich af of ook dit on derdeel van Maastricht dan niet „terug naar de tekentafel" zou moeten. De Italiaanse minister van justitie, Martelli, had van de bij eenkomst van gisteren veel meer verwacht. Hij vindt dat er een echte 'Europese anti-maf fia wet' moet komen, dat de wetgeving in de EG-landen op het gebied van de bestrijding van de internationale misdaad op elkaar moet worden afge stemd, dat er een soort Europe se onderzoeksrechter moet ko men en dat de procedures voor de uitlevering van misdadigers worden vereenvoudigd. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De maffia heeft opnieuw toege slagen. Donderdag vermoordde ze in Palermo Ignazio Salvo, 60 jaar en tot aan het begin van de jaren '80 de machtigste man van Sicilië. Ignazio Salvo hoorde tot wat de 'oude maffia' wordt genoemd. Een 'onaanraakbare', die, samen met zijn neef Nino Salvo, de schakel vormde tussen GENEVE Rtr-DPA-AFP Lord Owen en Cyrus Vance, de voorzitters van de intematione- le conferentie over Joegoslavië, zijn er gisteren in Genève niet in geslaagd de drie strijdende Bosnische partijen aan één on derhandelingstafel te krijgen. De Servische leider Karadzic zinspeelde op een onderhands akkoord met de Kroaten. De Bosnische regeringsdele gatie, onder leiding van minis ter Haris Silajdzic van buiten landse zaken, wil niet in dezelf de kamer plaatsnemen als de „oorlogsmisdadiger" Karadzic. Daarom voerden Owen, Vance en de Finse ondersecretaris Martti Ahtissari gisteren afzon derlijke gesprekken met Karad zic, de Kroatische leider Boban en Silajdzic. Vandaag volgt een nieuwe reeks gesprekken. Karadzic noemde de weiger achtige houding van de mos lims, de grootste hinderpaal De voorzitters van de conferentie over Joegoslavië, Cyrus Vance (met bril), die namens de VN optreedt en Lord Owen, namens de EG. FOTO •Rb» PASCAL VOLERY voor het overleg. „Het is gemak kelijker praten met de Kroaten. We zijn bereid met hen een be stand te bespreken en een afba kening (van het gebied) tussen onze twee etnische groepen." De gevechten in Sarajevo gin gen gisteren onverminderd door. Het Joegoslavische pers bureau Tanjug meldde dat moslims erin zijn geslaagd het beleg van Gorazde na 137 da gen te doorbreken. maffia, politiek en zakenwereld. De regering in Rome ver trouwde aan hen de inning van de belastingen toe, waaraan ze hun bijnaam 'de heren van de 10 procent' dankten. Dit per centage verdween in de zakken van de twee neven, die een im perium opbouwden dat be stond uit banken en talloze on dernemingen. De positie van de Salvo's stond nooit ter discussie. Ze wa ren de meest gerespecteerde heren van het eiland. Spreken over banden met de maffia was een belediging. Degenen die het wilden aantonen onder zoeksrechter Chinnici en poli tiecommissaris Cassarra' werden vermoord. Het was de opvolger van Chinnici, rechter Giovanni Falcone, enkele maanden geleden zelf ver moord, die het lukte de Salvo's, in 1984, voor het gerecht te krij gen. Ignazio werd tijdens het eerste 'maxi-proces' tegen de maffia, veroordeeld tot 7 jaar cel. Die straf werd later terugge bracht tot drie jaar. Falcone handelde op aanwij zing van de beroemde 'spijtop tant' Tomasso Buscetta, die uit gebreid vertelde over bijeen komsten van de grootste maf fialeiders in de villa van Ignazio Salvo. Dezelfde villa waar Igna zio gisteren, voor de ogen van zijn vrouw, werd vermoord. f1 9 t ze werden vastgehouden om te werken, demon- NEW DELHIRtr Kinderen hebben gisteren in New Delhi de Indiase regering opgeroepen de kinderarbeid in de op export gerichte tapijtin dustrie aan te pakken. De in vodden gehulde groep, verge zeld van politie en mwnWI Mfl de kinderbescherming, riep leu zen voor het ministerie van so ciale zaken. Premier P.V. Nara- simha Rao nam een petitie in ontvangst. Een 13-jarige jongen uit de stoet, Vidvanand Ram, zei dat hij vier jaar lang gevangen was gehouden in een tapijtfabriek. voor hij afgelopen dinsdag werd bevrijd door het Zuidaziatische Verbond tegen Kinderslavernij (SACCS): „We kregen nooit be taald, hadden geen vakantie en aten één roti (Indiaas brood) met zout per dag."' Volgens de jongen duurde een werkdag van de vroege ochtend tot de late avond. De kinderen sliepen op matrassen in de fabriek. Bij hun bevrijding waren minstens vijf kinderen nacht - blind omdat zij nauwelijks bui ten kwamen. Volgens Ram gaf zijn vader hem samen met zijn broertje weg voor duizend roe- pia's (60 gulden). Daarna zou de fabriek zijn vader regelmatig betalen, maar dat is nooit ge beurd. Veel kinderen worden op deze manier van het platteland gehaald. Wanneer hun ouders hen wilden terughalen, stuitten zij op gewapend verzet. Het hoofd van lu i SACCS Kailash Satyarthi, heeft gezegd dat alleen al in de noordelijke provincies naar schatting 300.000 kinderen, tussen de 5 en 14 jaar, in de tapijtindustrie werken. In de gehele industrie tak verdeeld over India. Nepal en Pakistan, werken naar schat ting één miljoen kind-slaven. Satyarthi heeft de nationale en internationale tapijthandelaren opgeroepen deze landen te boy cotten, tenzij een fabriek het certificaat toont dat geen kinde ren worden gebruikt. De Indiase wet verbiedt kin derarbeid onder de 14 jaar, maar dit verbod wordt overal genegeerd. Volgens Satyarthi werken ruim 55 miljoen kinde ren in India. MOSKOU ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Moskou heeft het recht 'alles te doen wat nodig is' voor de be scherming van de Russische soldaten en burgers. Met deze waarschuwing aan het adres van Georgië is het Russische le ger een stap dichter bij een openlijke interventie gekomen in de etnische oorlógen die woeden aan zijn grenzen. Het dreigement, dat wordt geuit in een verklaring van de Russische minister van defen sie, generaal Pavel Gratsjov, volgt na beschietingen afgelo pen maand van een vleugelboot in de Zwarte Zee. Veel passa giers waren Russische vluchte lingen die op de vlucht waren voor de onrust in de Trans-Kau- kasische regio. De verklaring van deze week legde de schuld voor de helikopteraanval bij de Georgische autoriteiten, een be schuldiging die door de regering in Tblisi wordt ontkend. De afgelopen weken zijn er uit Moskou in een gestaag tem po dreigende verklaringen ge komen naarmate Russische troepen meer betrokken werden bij de gevechten in Moldova en Russische kolonisten zich door het Baltische nationalisme steeds kwetsbaarder gaan voe len. Minister Gratsjov heeft ge dreigd 'rekenschap te vragen' aan eenieder die zijn mannen aanvalt. Het risico dat Rusland wordt meegezogen in de conflicten in en tussen de voormalige Sovjet republieken is misschien wel de gevaarlijkste nalatenschap van de ineenstorting van de Sovjet macht. Er zijn buiten de gren zen van Rusland in de nieuwe onafhankelijke staten nog bijna 1,5 miljoen Russische soldaten gestationeerd, alsmede 25 mil joen etnische Russen. De Russische president Boris Jeltsin wordt aangevallen door nationalisten van de harde lijn. die ontsteld zijn door de snelle ineenstorting van een rijk dat in eeuwen is opgebouwd. Hij staat onder druk om een fermere houding aan te nemen in het verdedigen van niet alleen Rus sische troepen in het buiten land maar ook van de aanzien lijke Russisch-talige minderhe den in de voormalige Sovjet-re publieken. Met de verklaring wordt duidelijk dat Moskou zich niet alleen verantwoordelijk voelt voor de troepen buiten zijn grenzen, maar ook voor burgers. Georgië houdt op zijn beurt vol dat de aanval op de vleugel boot is uitgevoerd door Abcha- zische opstandelingen, om een recent vredesakkoord te sabote ren waarvoor Jeltsin had bemid deld. VERTALING LU UT JE NtE MANTSVE RDR1ET Peres pleit voor vrijhandelszone Midden-Oosten JERUZALEM AP De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres heeft de Arabische landen giste ren opgeroepen samen met Is raël een vrijhandelszone in het Midden-Oosten te vormen en hun grenzen open te stellen voor handel met de joodse staat. „Als je een beter Midden- Oosten wilt dan moet je een soort van gemeenschappelijke markt ofwel vrijhandelszone creeren", aldus Peres. De minis ter betoogde dat een gestadige economische ontwikkeling in alle landen in de regio zou bij dragen tot Stabiliteit ni MB Qfl dersteuning van de vrede zou betekenen als eenmaal een litieke vredesregeling getrol 1. De twaalf EG-landen zijn België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Neder land (1957); Denemarken, Groot-Brittannië en Ierland (1973); Griekenland (1981); Portugal en Spanje (1986). 2. Het EG-lidmaatschap is aangevraagd door Cyprus, Fin land, Malta, Oostenrijk, Tur kije, Zweden en Zwitserland. 3. De EG-trojka bestaat uit Portugal (tot 1 juli voorzitter), Groot-Brittannië (nu voorzit ter) en Denemarken (na 1 ja nuari voorzitter). Nederland was voorzitter vóór Portugal. 4. Europese Politieke Unie (EPU) en Economische en Mo netaire Unie (EMU). 5. De Europese Commissie telt zeventien leden. Eén voor elk land plus één extra voor elk van de vijf grote lidstaten. 6. Frans Andriessen. Hij is commissaris voor buitenland se betrekkingen en handel. 7. Voorzitter van de Europese Commissie is de Fransman Jacques Delors. 8. Het Europese parlement telt 518 leden, van wie 25 voor Nederland. Duitsland heeft om 18 extra leden gevraagd na de hereniging met de DDR. 9. Strikvraag: Straatsburg èn Brussel. 10. De EG-begroting bedraagt 66,5 miljard ECU oftewel 150 miljard gulden. Ter vergelij king: de dinsdag gepresenteer de begroting van het Neder landse kabinet bedraagt 209,4 miljard gulden. 11De European Currency Unit of ECU is momenteel 2,24 gulden waard. 12. Het Verdrag van Maastricht is goedgekeurd door België, Ierland (referendum), Grie kenland en Luxemburg. 13. Onder andere stemrecht bij Europese en gemeenteraads verkiezingen in de andere lid staten, recht op vrij reizen en verblijven binnen de EG, recht op consulaire hulp (van de an dere lidstaten) buiten de EG. 14.1999. 15. Nooit. Het Verdrag hoeft alleen door het parlement te worden goedgekeurd. Als de Fransen 'ja' zeggen gebeurt dat waarschijnlijk in oktober. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Estland maakt morgen schoon schip. Ver kiezingen voor parlement en president moeten een eind maken aan het Sovjet-ver- leden. Maandag zal de kleinste van de drie Baltische republieken een parlement heb ben dat niet langer 'Opperste Sovjet' heet, maar Riigikogu, Nationale Vergadering. De president zal voortaan ook echt staatshoofd zijn, in plaats van 'presidatel' (voorzitter) van die Opperste Sovjet. Velen onder de ruim 1 miljoen Esten vin den deze schoonmaakbeurt niet grondig genoeg. Het liefst zetten zij ook de 'bezet tingsmacht' van 20.000 ex-Sovjet-militairen en een 470.000 zielen sterke Russische min derheid meteen over de grenzen van hun republiek. Russen-fobie en de eis tot historische ge noegdoening hebben de sfeer van de ver kiezingscampagne bepaald. Aan de verkie zingen wordt slechts deel genomen door de 'echte Esten'. Dat zijn de vaderlanders die kunnen aantonen dat zij of hun voorouders al in de republiek woonden voordat Stalins Rode Leger in 1940 Estland annexeerde en de republiek 'sovjetiseerde' (tienduizenden Esten kwamen om in Stalins Goelag). Wie na 1945 in Estland kwam wonen, heeft volgens de dit jaar aangenomen grondwet geen recht op het Estse burger schap en dus ook geen kiesrecht. Zodoende staat de overgrote meerderheid van de Rus sen in Estland bij deze verkiezingen buiten spel. Maar dat is nog niet alles. Estland wil ook dat Moskou door Stalin ingepikt gebied te ruggeeft. Het gaat om 150 vierkante kilome ter Rusland in het Pskov-district ten zuiden van St. Petersburg. Volgens de Esten moet Moskou het verdrag erkennen dat Lenins bolsjewieken in 1920 met de Estse onafhan kelijkheidsstrijders in de stad Tartu sloten. Daarin werden de grenzen van het toen on afhankelijk geworden Estland vastgelegd. Het zal geen verbazing wekken dat de Estse eisen in Moskou slecht zijn gevallen. Volgende week zal in het Russische parle ment een resolutie, die oproept tot econo mische boycot van Estland, opnieuw op ta fel komen. En gelet op de verscherping van de verhoudingen tussen Moskou en Tallinn en de ruk naar nationalistisch-rechts ln de Russische politiek, zal die motie het makke lijk gaan halen. Daarbij telt ook mee. dat ex treem-nationalistische groepen in Estland herhaaldelijk Russische militairen hebben overvallen. Bovendien zijn de handrlshe- trekkingen praktisch verbroken doordat Estland eerder dit jaar de eigen munt, de Estse kroon, invoerde en zo uit het roebel - gebied trad. Estland betaalt dus duur voor de manier waarop het zijn onafhankelijkheid kracht wil bijzetten. De meest gematigc van de vier presidentskandidaten, de oud-communist Arnold Ruutel, dreigt door de aangescherp te spanningen zijn voorsprong op zijn con currenten te verliezen. Ruutel voert een blok van verschillende parlementsfracties aan dat de naam 'Betrouwbaar Thuis' draagt. Ruutel steunt op de gematigden, die nog van samenwerking met Rusland willen we ten. Maar zijn tegenstrevers beschuldigen hem van handjeklap met de Russische ge heime dienst. Rein Taagespeer. een voor malige Canadees die de kandidaat is van het Volksfront, beweert overigens dat alle drie de andere kandidaten ooit voor de KGB hebben gewerkt. Volgens de laatste opiniepeilingen krijgt de nationalistische linie 'lsamaa' (Vader land) van Lennart Meri morgen de meeste stemmen. De extreem rechtse Partij voor Nationale Onafhankelijkheid met de oner varen politica lagle Parek als presidents kandidaat. zou er niet aan te pas komen. De uitslag zal dankzij een uiterst ingewik keld kiessysteem vermoedelijk pas woens dag officieel bekend worden Maar met ze kerheid kan worden voorspeld dat het nieu we staatshoofd en de 101 zetels tellende Riigikogu uiterst moeilijke tijden tegemoet gaan. In de overwegend Russische stad Narva (ruim 80.000 inwoners) i met een referendum over afscheiding i Estland. Een burgeroorlog zoals die in de Dnjestr-republiek in Moldova woedt, is ook in F,stland zeer goed mogelijk, waarschu wen de Russiche kranten al. Proces tegen Guzman achter gesloten deuren LIMA PPA-ANP Het proces tegen Abimael Guz- man. leider van de Peruaanse extreem-linkse terreurbeweging Lichtend Pad, wordt achter ge sloten deuren gehouden. Guz- món zal voor nog 7 oktober worden berecht door een mili taire rechtbank. In het p .il <!.it er hoger beroep wordt aangete kend, zal een UOflMU fW IttMflft 20 dagen de tijd hebben om zich daarover uit te spreken. Het eindvonnis kan dus vóór 27 oktober worden uitgesproken. Lichtend Pad begon in 1980 met een gewapende strijd tegen de Peruaanse overheid. Door het politieke geweld zijn de af gelopen twaalf jaar in Peru meer dan 25.000 mensm om het leven gekomen. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7