VN: Nederland moet honderd trucks sturen 'Lubbers en Pronk, waar blijven jullie nou?' Binnenland Nederland betaalt herstel kamp Kroatië Vermoedelijk geval van polio in Alblasserwaard Ex-rectrix van Barlaeus directrice op ministerie Ondernemer lacht minister De Vries uit Zuid-Holland minder streng dan Gelderland TIJDELIJKE TOILETTEN ZATERDAG '9 SEPTEMBER 1992 Haagse ruitengooier aangehouden den haag Een man die al negen keer bij ministeries en de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) de ruiten heeft ingegooid, is gisterochtend aangehouden. Dit keer had hij tien ramen bij het ministerie van financiën aan diggelen geslagen. De 47-jarige Ha genaar heeft inmiddels voor enkele tonnen schade aangericht. „Uit onvrede met de toestand in de wereld", zo verklaarde hij zijn daden. Naar verwacht zal de officier van justitie ervoor zor gen dat de man wordt opgenomen in een psychiatrische inrich ting. Nijmegen krijgt Vierdaagsewinkel numegen» In Nijmegen wordt volgende week zaterdag een re gionaal wandelsportbureau geopend, dat ook gaat fungeren als Vierdaagsewinkel. In de winkel zullen souvenirs van het grootste wandelsportevenement ter wereld worden verkocht. Die souve nirs waren tot nu toe alleen tijdens de Vierdaagse verkrijgbaar. Dode man in Haagse shoarmazaak den haag In een shoarmazaak in de Haagse Kettingstraat is gis terochtend het stoffelijk overschot van een 29-jarige man gevon den. De man werkte in de shoarmazaak en is volgens de Haagse politie in de nacht van donderdag op vrijdag door messteken om het leven gebracht. Nadere details zijn nog niet bekend. Arts had zoon patiënt moeten inlichten utrecht» Het medisch tuchtcollege in Eindhoven heeft een longarts een waarschuwing gegeven, omdat hij de zoon van een patiënt niet had verteld dat hij diens vader niet meer ging reani meren. Het college vond dat besluit overigens wel terecht. Toen de zoon bij zijn 63-jarige vader op bezoek kwam, verkeerde die in ernstige nood. De zoon waarschuwde de verpleging en begon met mond-op-mondbeademing, maar de verplegers hielden hem tegen omdat dat in strijd was met de instructie van de arts. De patiënt overleed even later. Nog geen golfbaan op Ameland den haag Er mag voorlopig geen golfbaan op Ameland worden gebouwd. De gemeente mag geen gebruik maken van de aan- legvergunning. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van Sta te. Acht natuurbeschermingsorganisaties, waaronder de Neder landse Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, hadden een schorsingsverzoek ingediend, omdat ze tegen de aanleg van de golfbaan in natuurgebied zijn. Werkzaamheden kosten vier miljoen den haag gpd Op kosten van Nederland wordt binnenkort het vluchtelingen kamp Djakovo in Kroatië opge knapt. Het gaat om een kamp met 3.000 Bosnische vluchtelin gen. Het kamp is niet berekend op de strenge Balkan-winters. Er is een bedrag van maximaal vier miljoen gulden beschik baar. Samen met Denemarken en Duitsland is Nederland een van de eerste landen die een opvangcentrum in Kroatië 'adopteren'. Nederlandse ambtenaren he keken de afgelopen weken tal van opvangcentra in Kroatië en vonden de situatie in Djakovo in het noordoosten van Kroatië het schrijnendst. Er zullen zo snel mogelijk prè-fab-huizen worden gebouwd. Daarbij wor den vooral lokale aannemers betrokken. Maar ook het Neder lands Rode Kruis zal bijsprin gen. „Het kamp moet voor no vember op orde zijn, want dan valt de winter in", aldus een woordvoerder van buitenlandse zaken. Eerder was in EG-verband al het plan geopperd vluchtelin gen uit Bosnië zoveel mogelijk in Kroatië op te vangen. Het team uit Nederland dat de eva cuatie van 2.000 tot 3.000 Bos- niërs naar Nederland voorbe reidde, kwam er al snel achter dat de meeste vluchtelingen de burgeroorlog het liefst zo dicht mogelijk bij de grens van hun land wilden afwachten. Dat is ook het beleid van het Hoge Commissariaat van de Vluchte lingen van de Verenigde Naties: zo min mogelijk met vluchtelin gen door Europa 'slepen'. utrecht» gpd in welke plaats het geval zich heeft voorgedaan. De laatste polio-epidemie was in 1978. Toen waren er 110 slachtoffres: tachtig met en der tig zonder verlamming. Alle pa tiënten waren om godsdienstige redenen niet ingeënt. Polio is een ontsteking van de grijze stof van het ruggemerg. De eerste verschijnselen zijn meestal verkoudheid, misselijk heid, diarree of hoofdpijn. Hier na kunnen verlammingen op treden, waarbij ook ademha lingsstoornissen kunnen ont staan. In de Alblasserwaard, het pol dergebied ten zuiden van Utrecht, is een vermoedelijk ge val van kinderverlamming (po lio) geconstateerd bij een niet ingeënte patiënt. Omdat pas maandag de uitslag van het vi- rusonderzoek bekend is, kun nen nu geen stappen worden genomen. Als het nodig is, volgt een vaccinatiecampagne. Het ministerie van WVC zei gisteren om privacy-redenen niet te kunnen zeggen of het om een kind of een volwassene gaat en den haag anp De provincie Zuid-Holland stelt minder hoge geluidseisen aan de Betuwelijn dan Geldèrland. De Zuidhollandse Gedeputeer de Staten vinden dat niet hoeft te worden afgeweken van de wettelijk toegestane norm van 57 decibel. Gelderland vindt dat de geluidsoverlast beperkt moet worden tot 50 decibel. GS van Zuid-Holland werden gisteren in dat standpunt ge steund door een meerderheid van Provinciale Staten. Zuid- Holland stelt wel een aantal an dere eisen aan de komst van de goederenspoorlijn tussen Rot terdam en Duitsland, maar gaat in principe akkoord met de aan leg. De fracties van CDA en Groen Links menen, in navolging van Officieel verzoek Boutros Ghali is groter dan Nederlands aanbod anp algemeen nedefundï persbureau gpd gemeenschappen persdienst den haag» anp Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Na ties (VN) heeft Nederland officieel gevraagd honderd vrachtwagens met personeel en een eenheid verbin dingstroepen naar het voormalige Joegoslavië te sturen. Het verzoek is gisteren bij de Nederlandse regering bin nengekomen. De transporteenheid is be doeld voor het vervoer van voedsel en medicamenten naar de getroffen gebieden in Bosnië. De eenheid zal worden toege wezen aan de Unhcr, de Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de VN. De verbin dingseenheid gaat deel uitma ken van de VN-vredesmacht Unprofor. Nederland heeft al een ver bindingsbataljon van een kleine Het verzoek is meer dan Neder land had voorgesteld. Minister Ter Beek (defensie) had eerder naast een verbindingseenheid een transporteenheid van zestig vrachtwagens en de bijbehoren de 200 a 250 man personeel aangeboden. Ter Beek en zijn collega Van den Broek (buiten landse zaken) beraden zich op het VN-verzoek. 400 militairen in het voormalige Joegoslavië. Zij verzorgen voor Unprofor alle verbindingen tus sen de verschillende bataljons en de hoofdkwartieren. Het besluit van de Veilig heidsraad deze week om Un profor met 6.000 man uit te breiden tot 7.500 maakt het noodzakelijk dat het Neder landse bataljon wordt vergroot. Waarschijnlijk zal het hierbij om ongeveer tachtig militairen gaan. De extra VN-troepen zul len onder meer worden ingezet voor de bescherming van hulp konvooien, eventueel met ge weld. Inmiddels bevindt zich in de Kroatische hoofdstad Zagreb met het oog op de komst van het nieuwe VN-contingent een planningsteam van militairen van de acht landen die een ex tra bijdrage zullen leveren. On der hen bevinden zich drie Ne derlandse officieren. Na hun te rugkeer en rapportage in de loop van volgende week zal de Nederlandse regering een defi nitief besluit nemen over de uit zending van extra militairen. Dan zal ook de Tweede Ka mer worden ingelicht. Die heeft deze week aangegeven in be ginsel akkoord te zijn met uit breiding van de Nederlandse bijdrage, maar een meerderheid wil eerst meer inricht in de vei ligheidsgaranties alvorens een eindoordeel te geven. VOF hesman en Partners niet onder de indruk van nieuwe maatregel lekkerkerk «jan peter versteege De 465 Poolse vennoten van VOF Lesman en Partners in het Zuidhollandse Lekker- kerk rijn aantoonbaar geen illegale werkne mers. Dat zegt de enige Nederlandse.ven noot, W. Lesman. Hij heeft ze als vennoot laten inschrijven bij de Kamer van Koop handel. Lesman gaat er van uit dat het mi nister De Vries van sociale zaken dan ook niet zal lukken rijn 'partners' onder de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers te laten vallen. De minister wil per 1 december met nieuwe regels paal en perk stellen aan be drijven als Lesman en Partners, zo blijkt uit een publikatie in het Staatsblad. Via Lesman en Partners werken al sinds ruim een jaar Polen zonder verblijfsvergun ning in onder meer de tuinbouw en slage rijen. De betrokkenen rijn tijdens hun ver blijf van maximaal drie maanden in Neder land steeds officieel vennoot van VOF Les man en Partners. Daardoor hebben ze geen verblijfsvergunning nodig. De VOF, die een dependance heeft in Po len, is het geesteskind van Lesman zelf. Hij heeft ook bedacht dat de Polen na drie maanden met de door henzelf gemaakte winst weer kunnen afreizen naar Polen. „Daar kunnen ze de opgedane werkerva ring gebruiken om een bedrijfje op te zet ten", aldus Lesman. De gekozen constructie is Justitie en Soci ale Zaken een doom in het oog. In april dit jaar rijn 38 'vennoten' gearresteerd bij een lasproject in Leiderdorp en een tomaten- kweker in Monster. De Polen moesten al weer snel worden vrijgelaten omdat er geen termen waren om ze vast te houden. Het goeroe vraes openbaar ministerie in Rotterdam heeft in middels besloten Lesman wel te vervolgen omdat hij de Polen illegaal te werk zou heb ben gesteld. Minister De Vries zat evenwel met de zaak in rijn maag en heeft deze week in het Staatsblad een besluit laten opnemen, waarmee hij de mazen in de wet wil dich ten. Hij stelt dat werkgevers die buiten de EG willen inhuren, voortaan een tewerkstellingsvergunning moeten aanvra gen. Die vergunning, zo staat in een persbe richt, wordt alleen gegeven wanneer er geen werkloze van binnen de EG voorhanden is. Dus wordt het moeilijker voor de vennoten van Lesman en Partners om klussen aan te nemen. Uit het persbericht blijkt dat de buiten landse vennoten vanaf 1 december niet meer als zelfstandige mogen worden aan gemerkt en zich dus ook niet meer als zoda nig kunnen laten inhuren voor bijvoorbeeld asperges steken of aardbeien plukken. In het persbericht staat dat overeenkomsten tot 'het verrichten van diensten die normaal in loondienst worden verricht' voortaan worden gelijkgesteld met een arbeidsover eenkomst Nemen de werkgevers dus ven noten van Lesman en Partners aan, dan zijn ze strafbaar. Want 'gewone' Polen mogen niet in Nederland werken. Polen is immers geen EG-land. Lesman heeft de zaak inmiddels met zijn juristen besproken. „We hebben nog nooit zo gelachen zegt hij. „De FIOD en de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen van Sociale Zaken kunnen mij niets maken. Al les is legaal. Mijn Poolse medevennoten mogen op grond van artikel 26 van het Wet boek van Koophandel hier als zelfstandige een onderneming voeren en verder staat in een bilateraal verdrag met Polen dat onze Poolse vennoten niet mogen worden gedis crimineerd als ze hier hun diensten aanbie den. Ik zie de toekomst dus ook na 1 de cember zonnig tegemoet". amsterdam anp De ex-rectrix van het Barlaeus Gymnasium in Amsterdam, C. de Vries Lentsch (39) is be noemd tot directrice personeel en organisatie op het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Zij treedt op 1 november in dienst. Dat heeft het departe ment gisteren meegedeeld. De Vries Lentsch v erwierf lan delijke bekendheid door de commotie die haar benoeming veroorzaakte. Amsterdam voer de in 1988 een stringent voor keursbeleid dat tot doel had meer vrouwen in hoge functies binnen het onderwijs te krijgen. De school verzette zich al vóór de benoeming van De Vries lentsch heftig tegen het besluit uitsluitend sollicitaties van vrouwen in behandeling te nemen. De oppositie werd al leen maar heviger toen de nieu we rectrix in functie was. Bin nen een jaar escaleerde de zaak zodanig dat De Vries Lentsch besloot te stoppen. Een onafhankelijke onder zoekscommissie leverde ach teraf gepeperde kritiek op alle partijen. Zowel onderwijswet- Beleid Haagse vergunningen niet veranderd den haag anp Het vergunningenbeleid voor pensions in Den Haag blijft voorlopig ongewijzigd. In de brand deze week in een pension in de Scheepmakersstraat zien burgemeester en wethouders geen aanleiding tot overhaaste stappen. „We moeten alles eerst op een rijtje krijgen", aldus lo co-burgemeester N. Dijkhuizen. Het college maakt over een maand bekend of het beleid ten aanzien van verblijfsinrichtin- gen aangescherpt en- versneld uitgevoerd gaat worden. Dat maakte Dijkhuizen gisteren be kend tijdens een extra raads commissievergadering over de brand in het Haagse logement Vogel, waarbij elf mensen om het leven kwamen. Het loge ment voldeed niet aan de veilig heidseisen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. „We heb ben geen enkele aanwijzing dat de brand van buiten af is aange stoken", aldus de Haagse korpschef Brand tijdens de commissievergadering. Van de elf slachtoffers zijn er drie nog niet geïdentificeerd. Particuliere actie bedoeld om politici wakker te schudden Provinciale Staten voor Betuwelijn Gelderland, dat voor de Betu welijn de geluidsnorm voor wegverkeer (50 decibel) moet worden toegepast, gezien de grote drukte op het spoortra ject. Die normen gelden overi gens pas vanaf het jaar 2000, maar de Betuwelijn zal pas na die tijd in gebruik worden geno men. Ook de meeste gemeenten langs het voorgenomen traject eisen strengere geluidsnormen. GS en de andere fracties vinden het niet reëel om die eis te stel len, omdat de normen nu een maal vastgelegd zijn in de Wet Geluidhinder. Vier van de twaalf gemeenten in Zuid-Holland willen dat eerst de financiële haalbaarheid van de Betuwelijn wordt onder zocht, voordat besloten wordt tot aanleg. zelhem» menno pols In huize Veenbrink rinkelen telefoon en fax ai dagen. Een forse advertentie met een scherpe tekst op de voorpagina van een landelijk och tendblad is de boosdoener. In de advertentie werd de Nederlandse regering op agressieve wijze opgeroepen „de enorme stervensnood in Somalia te lenigen". „Van de regering hebben we echter nog niets gehoord", zegt initiatief nemer Cor Veenbrink. De geboorte van zijn dochter en het hopeloze verhaal van een arts die in Somalia heeft ge werkt, waren voor de Gelderse zakenman aanleiding de adver tentie te plaatsen. „Die man, die voor Artsen Zonder Grenzen werkte, zei dat hij in Somalia vrijwel niet had kunnen werken, omdat het hem daar aan alles ontbrak. Dat verhaal heeft me geraakt. Ongeveer tegelijkertijd werden we verblijd met de ge boorte van een dochter. Als je ziet hoe moeder en kind hier met alle zorgen worden omge ven, en je vergelijkt dat met het absolute ontbreken van medi sche voorzieningen in zo'n land, dan worden de tegenstel lingen wel erg schrijnend". Veenbrink is voorzitter van de Stichting Balance, een stichting die geld inzamelt bij bedrijven om andere, in moeilijkheden verkerende bedrijven een rente loze lening te kunnen verstrek ken. Na een telefoontje met Pe ter van den Berg, secretaris van de stichting, besloten ze de ad vertentie te plaatsen. „Er is nu niet een bedrijf, maar een heel land in moeilijkheden. Somalia staat vanwege de hon gersnood en de stammentwis ten aan de rund van de afgrond. Er zitten daar duizenden men sen op een stuk land waar ze niets mee kunnen doen. Er is een ongelooflijk tekort aan voedsel, kledingen medicijnen. De mensen eten gras. En wij zien toe en doen niets". De oplossing is volgens Veen brink eenvoudig. „Van alle za ken waaraan in Somalia gebrek is, hebben wij meer dan vol doende. Ook hebben we de transportmiddelen om ze er naar toe te brengen. Alleen ge beurt het niet, omdat niemand in Somalia belangen heeft. In Kuwayt ging het om de olie en Joegoslavië is een belangrijke handelspartner. Maar in Soma lia valt niets te halen, en dus moeten de mensen daar maar verrekken". in de advertentie worden twee bewindslieden persoonlijk aan gesproken. „Ruud Lubbers, waar blijf je nou met je christe lijke grondhouding? Jan Pronk, waar blijf je nou met je Schip- holtranen?", luidt een deel van de tekst. Veenbrink: „We spreken Lub bers en Pronk aan omdat zij als minister-president en minister van ontwikkelingssamenwer king in deze kwestie de verant woordelijkheid dragen. We spreken ze niet persoonlijk aan, maar als leden van de regering. Toen Pronk in Somalia was ge weest en hij kwam terug op Schiphol, moest hij tijdens TV- opnamen huilen. We geloven best dat hij werkelijk geschokt was, maar dan had hij er ook iets mee moeten doen. Maar nee, hij reisde meteen door naar Cambodja. Inmiddels wordt in Den Haag druk over legd over de begroting voor het komende jaar. Ze zouden daar alles opzij moeten schuiven en de schouders onder de hulp aan Somalia moeten zetten". Hoewel Veenbrink al veel tele foontjes heeft gehad van man- sen die geld wilden storten, is hi) niet van plan inzamelmgsac'- ties van geld of goederen te or ganiseren. Dat kan de overheid beter doen. „Daarvoor bestaan al kanalen, waarnaar we die mensen dan ook verwijzen. Wij willen alleen de discussie op gang brengen, en de regenng wakker schudden. En als die niet luistert naar wat de mensen willen, moet ze maar aftreden." C de Vries Lentsch. foto archief houder A. Wildekamp, een deel van het personeel van het Bar laeus als de ex-rectrix zelf had zich gedragen op een manier die de problemen op de spits hadden gedreven, aldus de commissie. Na haar vertrek werd De Vries Lentsch in 1990 aangesteld als bestuurlijk adviseur van het Amsterdamse gemeentebe stuur. geen riool aansluiting nodig Bel voor informatie. ECO-TOILET 02510-15393 Gemiddeld loon steeg vorig jaar met 4,4 procent voorburg anp In oktober 1991 verdienden ambtenaren per maand gemid deld 6,1 procent meer dan een jaar daarvoor. In het bedrijfsle ven was die toename slechts 3,9 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) schrijft deze ontwikkeling toe aan de sterke toename van het aantal oudere ambtenaren. Het CBS meldt dit in zijn Jaar lijks onderzoek naar werkgele genheid en lonen, waarbij de computer gegevens van 340.000 individuele werknemers verza melt. In de zorgsector en de ge subsidieerde sector namen de gemiddelde maandsalarissen met 5,3 procent toe. Het gemid delde voor Nederland kwam uit op 4,4 procent (5,2 procent voor vrouwen en 4,3 procent voor mannen). Fikse stijgingen waren er met name bij de openbare nutsbe drijven (6 procent), en de overi ge dienstverlening (grote delen van de overheid, de gezond heidszorg en het onderwijs, sa men gemiddeld 5,9 procent er bij). In de industrie lag de gemid delde salarisverbetering met 3,5 procent betrekkelijk laag Het gaat hier louter om maandsala rissen. Vakantiegeld en dertiende maand worden niet in de bere keningen betrokken. Zes jaar voor wurging van ex-vriendin AMSTERDAM ANR De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 28-jarige Am sterdammer veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf omdat hij zijn 24-jarige ex-vriendin had gewurgd. Tegen de man was negen jaar geëist. Het slachtoffer werd op 7 mei dit jaar dood aangetroffen in haar woning. Zij was gewurgd en was sinds 1 mei niet meer gezien. Haar ex-vriend werd vi IJ wel meieen verdai ht. In de periode waarin de vrouw ge dood moet zijn, was hij een weekeinde lang dronken en had hij volgens ngrn fgy1 rond gezworven. Hij had geen alibi. Of hij in die tijd de vrouw had gedood, wist verdachte /ach niet te herinneren. Wel beweerde hij dat de vrouw hem herhaaldelijk lastig had gevallen. Ondanks het volgens zijn ad- vora.il duhieii/fhrwi|sni.itrn- aal, achtte de rechtbank bewe zen dat de man de vrouw ge wurgd moet hebben met elek-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5