Lubbers: Kabinet is het eens over de WAO Katholieken gaan hun eigen gang Binnenland Export varkens uit Nederland opgeschort Bamboe siert jubileum TU Eindhoven Illegaal pension voor daklozen gouden handel Eis zes jaar en TBS voor Krispij ntunnelmoord ZATERDAG 19 EE itMBER1992 Miljoenenbrand in Alkmaar alkmaar Een uitslaande brand heeft gistermiddag een meubel zaak van de Leen Bakker-keten in Alkmaar geheel in as gelegd. Bij de brand zijn giftige gassen vrijgekomen, maar metingen we zen volgens de brandweer uit dat er geen kritische waarden wer den overschreden. De Alkmaarse brandweer rukte uit met acht wagens en tachtig man. Het sein 'brand meester' werd om half acht gegeven. Het nablussen duurde tot in de nacht. De brandweerlieden kregen een ongebruikelijke klus te klaren. In een naburig pand werd een slangenexpositie gehouden. In ijl tempo werden de 110 slangen naar buiten gedragen. Enkele gro te exemplaren, waarvan het terrarium te groot was om te sjou wen, moesten de brandweerlieden met de hand naar buiten brengen. foto %>gpd ^Patrick van berkel Eis vijfjaar voor incest middelburg».. Tegen een 40-jarige man uit Goes is gisteren vijf jaar geëist wegens het mishandelen en verkrachten van zijn twee nu 10 en 14 jaar oude dochters gedurende meer dan zes jaar. De man bekende voor de Middelburgse rechtbank wel de mishandeling („het kind is sinds haar geboorte al een etterbak en ik had liever een jongen gewild") maar hij ontkende catego risch de verkrachtingen. Volgens een psychiatrisch onderzoek is de man, wiens geestesvermogen door langdurig drankmisbruik zeer beperkt is, verminderd toerekeningsvatbaar. Kerkrade beroept homofiele dominee kerkrade De Nederlandse Hervormde gemeente van Kerkrade heeft de 34-jarige homoseksuele theoloog De Meij Mecima uit Den Haag gevraagd hun predikant te worden. De Meij Mecima kwam begin van dit jaar in het nieuws toen hij vanwege zijn seksuele geaardheid niet welkom bleek te zijn in Ootmarsum. Hoewel het arbeidscontract al getekend was, wilde de hervorm de gemeente daar hem toch liever niet hebben. Veel hervormde predikanten toonden zich solidair met de afgewezen dominee en weigerden te preken in Ootmarsum. De Meij Mecima heeft drie weken om zich te beraden op het beroep. Ouder mag verblijfplaats kind weten den haag fe Ouders van weggelopen kinderen krijgen het recht om te weten wie hun kind onderdak heeft gebracht, zo heeft het kabinet besloten. Wie een weggelopen kind onderdak geeft, moet onmiddellijk de ouders of de Raad voor de Kinderbescher ming daarvan op de hoogte brengen. Bovendien moeten de ou ders in alle gevallen kunnen beschikken over de naam en het adres van degene die verantwoordelijk is voor de opvang of van de instelling die de kwestie onderzoekt. Gay Krant laat bisschoppen lopen utrecht De Gay Krant ziet voorlopig af van een kort geding te gen de Nederlandse bisschoppen. Hoofdredacteur Krol had daarmee gedreigd als de bisschoppen een recent document uit Rome zouden onderschrijven waarin homoseksualiteit geen zonde wordt genoemd maar wel „een gerichtheid op een in mo reel opzicht slecht gedrag". Volgens de bisschoppen is het docu ment voor hen geen aanleiding om hun standpunt over homo seksualiteit te herzien. De bisschoppen krijgen van Krol daar mee het voordeel van de twijfel. Krol wil nu een discussie op gang brengen. Jager mag de grens over den haag Jagers en sportschutters mogen binnen afzienbare tijd hun wapen(s) meenemen naar een ander EG-land. Wie in het buitenland een wapen koopt, wordt voortaan automatisch geregistreerd bij het Nederlandse ministerie van justitie. Dat vloeit voort uit een wetsvoorstel waarmee de ministerraad giste ren akkoord is gegaan. Door de afschaffing van douanecontrole aan de grenzen tussen EG-landen moeten de wapenwetten van de twaalf lidstaten aangepast worden. Helft gaat vrijwel nooit naar de kerk nijmegen anp Van alle christelijke Nederlan ders houden de rooms-katho- lieken er veruit het meest hun eigen opvattingen op na. Bijna de helft van hen gaat zelden of nooit naar de kerk. De meesten geloven bovendien dat God niets anders is dan het goede in de mens en dat mensen zelf zin aan hun leven moeten geven. Tot deze conclusie komen godsdienstsociologen uit Nijmegen in een nog niet gepu bliceerd onderzoek. Eén van hen, professor Peters, meldde gisteren de belangrijkste resul taten op een symposium. Volgens Peters vormen de ka tholieken „zonder enige twijfel" de minst actieve godsdienstige groepering. Ook de hervormden zijn niet altijd even rcht in de leer. Vooral de gereformeerden en met name de streng gerefor meerden vormen in alle opzich ten de meest kerkgetrouwe groepering. Ook als het gaat om de in houd van het geloof gaapt er een enorme kloof tussen katho lieken en gereformeerden. De meeste katholieken houden er een 'binnenwereldlijke levens beschouwing' op na waarin de mens zelf, zonder verwijzing naar God, het antwoord moet zien te vinden op de tele levensvragen. De meeste gereformeerden daarentegen geloven in een persoonlijke God. Als het om waarden gaat, on derscheiden katholieken zich slechts van andere Nederlan ders door het grotere belang dat zij hechten aan „het gezin met alles wat daarbij hoortBeroep, carrière en financiële zekerheid en het genieten van het leven vormen voor hen net als voor de doorsnee-Nederlander de belangrijkste waarden. Wat so ciale positie betreft, verschillen de katholieken op drie punten: ze zijn ouder, hebben minder opleiding en oefenen beroepen uit met een lagere sociale sta tus. Pastoraal-theoloog Van der Ven, eveneens hoogleraar in Nijmegen, ziet desondanks wel degelijk toekomst voor de ka tholieke kerk. Grote parochies met kleine kerkgebouwen bie den volgens hem perspectief. Wel is het nodig dat de kerk „op de helling" gaat. „De maat schappij kent al twee eeuwen democratie: de kerk echter handhaaft haar monocratie. Voor de maatschappij zijn de rechten van de mens heilig; in de kerk vormen zij een regel recht taboe", aldus Van der Ven. Premier dekt woordenstrijd Kok-De Vries toe ANP fccAlgerrwen NedM&nd* Persbureau GPD fc»GemeensduppeSke Pe«d*«t Italianen ontdekken blaasjesziekte den haag i anp De eerste minister heeft er geen onrustige dag door ge had. „Bij elk woord over deze kwestie lijkt het alsof je iets nieuws zegt. Dat is Kok ook overkomen", aldus Lubbers gisteren na het kabinetsberaad over de woordenstrijd tussen PvdA-minister Kok en zijn CDA-collega De Vries van sociale zaken over de WAO. den haag »-gpd-anp De al maanden sluimerende onenigheid tussen PvdA en CDA over de WAO kreeg deze week nieuwe brandstof. Woens dagavond suggereerde Kok ruimte te zien voor een versoe peling. De Vries reageerde de volgende ochtend. Hij was 'zeer verbaasd' en zou het 'buitenge woon betreuren' als de kabi netsplannen werden openge broken. Flink geïrriteerd dus, te meer omdat het wetsvoorstel dinsdag aan de Kamer wordt aangeboden. Met zijn opmer kingen nam Kok een voor schotje op de behandeling er van. Lubbers zei gisteren absoluut geen moeite te hebben met de woorden van Kok en ontkende enig meningsverschil binnen het kabinet. Interpretaties door de pers van Koks woorden schoof Lubbers terzijde als 'ho gere inlegkunde'. „Laten we niet vooruitlopen op het debat in de Kamer. Dat leidt alleen maar tot vruchteloze discus sies", aldus Lubbers. WD-leider Bolkestein nam Kok vandaag op een partijbij eenkomst echter nog eens on der vuur. Hij vond dat de vice- premier 'geen sterke indruk maakt' door op het moment van een diepe financiële crisis in Europa de WAO-maatregelen van het kabinet ter discussie te stellen. De WD is overigens te gen de kabinetsplannen. Lubbers zei gisteren dat de monetaire crisis in Europa voor werkgevers en vakbonden een extra aansporing moet zijn om in de cao's voor 1993 te komen tot loonmatiging. Omdat ande re munten in verhouding tot de gulden minder waard worden, wordt de export duurder en dat tast het concurrentievermogen Daar staat tegenover dat de import goedkoper wordt, zodat de koopkracht gunstiger kan uitvallen. Omdat de rente daalt, kan het rijk ook goedkoper le nen voor het financieringstekort (volgend jaar 20 miljard gul den). Overigens waarschuwde Lubbers ervoor „ons nu snel rijk te rekenen". Met ingang van maandag mo gen geen varkens meer uit Ne derland geëxporteerd worden. Minister Bukman van landbouw heeft tot deze drastische maat regel besloten nadat bij naar Italië geëexporteerde varkens blaasjesziekte is geconstateerd. De voor mensen niet gevaar lijke blaasjesziekte (Swine Vesi cular Disease) wordt veroor zaakt door een virus. Slechts en kele varkens overlijden aan de ziekte. In de praktijk zijn de kli nische verschijnselen van blaas jesziekte niet te onderscheiden van mond- en klauwzeer, dat wel gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid. Om iedere vergissing uit te sluiten, moeten de varkens van bedrijven waar de ziekte wordt vastgesteld wor den gedood en vernietigd. Blaasjeziekte is dit jaar voor het eerst vastgesteld op 3 juli op een bedrijf in Ede. De laatste eindhoven De voorbereidingen hebben alles bij elkaar een jaar geduurd. Ruim 240 studenten zijn een hele dag bezig geweest om de tienduizend bamboestokken uit China van ruim drie meter met postbode elastieken, ijzerdraad en stukjes touw in elkaar te zetten. Maar nu kan heel Eindho ven meegenieten van de 25ste verjaardag van de faculteit Bouwkunde via een ruim 30 meter hoge toren (waarin 6000 bam boestokken zijn verwerkt), 400 manshoge wachters van eveneens bamboestokken en 25 bamboe-vlaggebossen. Volgens ir. De Hoop, de docent die het project heeft be geleid, geeft het kunstwerk de bouwkunde weer. De hoge constructie in het midden is de techniek. Daaromheen staan de geel rode vlaggebossen die emotie weergeven, een 'wezenlijk onderdeel' van bouwkunde. De bamboe-vlaggebossen, die geluid ma ken als de wind er doorheen gaat, zijn toe schouwers die commentaar geven „want iedereen heeft zijn eigen manier om ergens naar te kijken". Het is de bedoeling dat de bamboe-constructie enkele weken blijft staan. De Hoop: „Een storm, dat zou inte ressant zijn. Hoewel het een tijdelijk pro ject is, is het allemaal berekend en zou het moeten houden." foto lgpd lrene man- ders keer daarvoor was in 1975. Een paar dagen geleden ontdekte de Italiaanse veterinaire dienst echter blaasjesziekte bij varkens uit Nederland. Per week worden 40.000 tot 50.000 vleesvarkens en 40.000 biggen geëxporteerd. Voor vol wassen dieren is de oplossing om ze in Nederland te slachten en vervolgens in stukies te ex porteren. Dat kan omdat het ex portverbod alleen voor levende varkens geldt. Problemen ontstaan er wel met de biggen. Die worden le vend geëxporteerd en in het buitenland vetgemest. Volgens woordvoerder Dijkstra van het produktschap voor Vee en Vlees kunnen de biggen niet allemaal in Nederland worden vetgemest omdat er dan problemen ont staan met de mest als gevolg van de mestwetgeving. Het pro duktschap overlegt volgende week met het ministerie. AMC begeleidt verpleegsters naar de metro amsterdam *- fred van essen Verpleegsters van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in de Amsterdamse Bijl mer worden sinds deze maand 's avonds onder begeleiding van bewakers naar hun werk gebracht Onder de vrouwen is grote angst ontstaan nadat een aantai van hen op het voetpad was lastig gevallen en beroofd. Twee particuliere bewakers begeleiden mensen van de avondploeg tussen 22.45 en 23.45 uur over het ongeveer 700 meter lange voetpad tus sen het ziekenhuis en me trostation Holendrecht. Op het pad, dat is omzoomd door bos schages en door een voetgan gerstunnel loopt, werden de afgelopen maand twee ver pleegsters beroofd. Anderen werden bedreigd, maar niet ernstig genoeg om aangifte te kunnen doen. Politiewoordvoerder Dletz vindt de inzet van bewakers „getuigen van een goede per soneelszorg." Met de bedrij venvereniging in Zuid Oost is afgesproken dat zij hetzelfde doen wanneer zich soortgelijke problemen voordoen. Dletz: „Het is goed dat wij als politie op deze manier worden onder steund. We hebben helaas te veel met andere problemen te maken om dit hoog op de prio riteitenlijst te zetten." Hulop Joegoslavië Nederland stelt 13 miljoen gul den beschikbaar voor hulpver lening in het voormalige looft slavië. Sinds september 1991 heeft de Nederlandse regering via diverse organisaties al 15,5 miljoen aan het voormalige Joe goslavië gegeven. Twee miljoen wordt besteed voor het opknap pen van een OpWBWDOltniO van vluchtelingen te Djakovo in centraal Slavonic. De andere 11 miljoen gaan naar de VN-hulp- actie. den haag maarten pennewaard Met een aureool van barmhar- tigheid richt een snel groeiend aantal illegale pensionhouders zich in de grote steden op de markt van sociaal zwakke groe pen. In verpauperde wijken, waar panden voor een habbe- krats te koop zijn, schieten de 'sociale pensions' de grond uit Ultra-goedkoop meubilair en piepkleine kamertjes kenmer ken de opvanghuizen, van brandpreventie en veiligheid hebben de uitbaters nog nooit gehoord. Daklozen, zwervers en illegale vreemdelingen kunnen er terecht a raison van achthon derd tot duizend gulden per maand. In de Randstad moeten in middels vele honderden van dit soort illegale pensions zijn. Eni ge tienduizenden guldens in komsten per maand, waar een bed en soms een warme maal tijd tegenover staan „je hoeft geen rekenwonder te zijn om te zien dat dat zeer lucratief is. Gouden handel", zegt een woordvoerder van het Leger des Heils in Den Haag. Tijdens de brand in pension De Vogel in Den Haag, waarbij woensdag elf doden vielen, wa ren volgens de politie 42 men sen in het pand. De exploitant had een vergunning aange vraagd voor 30 personen. We gens het ontbreken van veilig heidsvoorzieningen was die ver gunning nog niet verleend. De bewoners van De Vogel betaal den per maand een vergoeding van 800 gulden, doorgaans via hun bijstandsuitkering. De rest hadden ze als zakgeld. Toch had het pension in krin gen van hulpverleners geen slechte naam. „De mensen kre gen er in elk geval te eten. Dat is lang niet overal gebruikelijk", aldus directeur Hessing van het Haagse Instituut voor Thuislo zen. 'Ma Vogel' handelde vol gens hem met de beste bedoe lingen. De gemeentelijke dienst Bou wen en Wonen komt in de zwakkere buurten van de stad echter steeds meer illegale pen sions tegen. „Het zijn er nu al vele tientallen en er komen jaarlijks ook nog eens tientallen bij", aldus directeur Van den Bronk van de sector bouwen. Uit een inventarisatie van de in middels bezochte commerciële opvanghuizen blijkt dat ze als regel brandgevaarlijk zijn. Vol gens Van den Bronk zouden ze gemiddeld 50.000 gulden moe ten uitgeven aan noodzakelijke De journalist Philip Freriks ontdekt de binnenkant van het Braziliaanse regenwoud. Kijk vanavond naar Amazonia AVRO, Nederland I om 18.30 uur. 'Amazonia' is een produktie van AVRO, Belbo en Novib. Novib steunt de strijd van de Amazone- Indianen met de actie Kappen met kappen. brandpreventie. Zonder hard ingrijpen van de gemeente staan de exploitanten echter niet te dringen om zulke bedragen uit te trekken. De meeste politieke partijen in Den Haag vinden de tijd rijp voor een harder beleid. „In bepaalde wijken is de situatie levensge vaarlijk. Er ligt een bom onder veel illegale pensions", ver woordde deze week een raads lid het gevoel van de hele raad. Loco-burgemeester en wet houder van volkshuisvesting Dijkhuizen acht het nog niet nodig om het gemeentelijk 'ge doogbeleid' aan te scherpen en over te gaan tot sluiting van brandgevaarlijke pensions. Pas als er een rapport is over de brand wil Dijkhuizen zich bera den over aanscherping van het beleid. Dat rapport zal nog een maand op zich laten wachten. In die periode zijn dan ongeveer vijftien van de nog resterende 900 opvangpanden in Den Haag gecontroleerd op brandveilig heid. In dezelfde tijd zijn er in het illegale circuit weer een stuk of tien commerciële pensions bijgekomen. dordrechtanp Een 18-jarige Amsterdammer heeft gisteren zes jaar en TBS met dwangverpleging tegen zich horen eisen wegens het doodsteken van een 25-jarige Dordtenaar toen deze weigerde Nederlandse les voor allochtone leerkrachten DEN HAAG t GPD Leerkrachten die onderwijs in de eigen taal geven aan buiten landse kinderen in Nederland, zullen het Nederlands goed moeten beheersen. Van de ne genhonderd leerkrachten die dergelijk onderwijs geven, be heerst echter veertig procent het Nederlands onvoldoende. Zij zullen bijscholing krijgen bij instellingen voor onderwijs aan volwassenen. Wie voor 1 april 1996 het afsluitende exa men niet heeft gehaald, mag geen les meer geven, zo hectt het kabinet gisteren besloten. zijn geld af te geven bij een overval in een voetgangerstun nel. De 'Krispijntunnelmoord' op 7 april zorgde in Dordrecht voor veel opschudding. Twee dagen na het misdrijf werden de Amsterdammer en ziin twee mededaders gearresteerd Volgens een psychiatrisch rapport is de kans op herhaling bij de man groot. Omdat hij al eerder verdoordeeld is voor ge weldsdelicten, eiste de ofllCMI van justitie zes jaar onvoor waardelijk plus TBS. De twee mede-daders, een 16-jarige Hagenaar en een 18- jarige Amsterdammer, waren minderjarig op het moment van het misdrijf. Donderdag eiste de officier dat de eoste m 080 m richting gedwongen wordt be handeld. De /aak tegen de IM jarige man is aangehouden tot 26 november. Onderzoek moet intussen uitwijzen of hij vol doende hi| /ïjn verstand kg OOI te bcgyiir*'" waarom hi) \oor moet komen. Bij zijn arrestatie sprong de jongeman uit een raam en raakte in coma I >.i.utu| zou hij een hersenbeschadiging hebben opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3