Als ze kwaad benne, komt 't niet gauw meer goed' Troonrede 991 ZATERDAGS ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 BIJVOEGSEL 39 Onzetaal ANNET VAN AARSEN EN PETER VAN DER HULST Vooral Duitsers schijnen zich nog wel eens te vergissen. Dan rijden ze bij wijze van spreken bij Venlo de grens over en komen ze in Groningen uit. Want daar ligt vlak boven Marum óók een plaatsje Noordwijk. Maar ook andersom gaat het wel eens fout. Ooit werd bijvoorbeeld een koelkast in Noordwijk ZH afgeleverd, die voor Union-De Jong was bestemd. Een van de ongeveer vierhonderd zielen in het dorpje, mevrouw A. Kalfsbeek-Van der Donk, ergert zich wel eens aan dergelijke domme vergissingen. Zo was ze zo'n drie jaar geleden aan het verhuizen, toen ze werd aan gesproken door een Duitse vrouw. „Sie suchen Wasser. Aber Wasser ist blau. En hier is alles grun", antwoordde Kalfsbeek in ge brekkig Duits op de al vaker gestelde vraag. „Woest word je ervan. Waarom blijven ze niet in Duitsland." Volgens de Noordwijkse gebruiken de toeristen vaak een Duitse kaart om op hun bestemming te komen. „Ik zeg dan altijd maar 'u moet een Nederlandse kaart nemen. Gutefahrt'." Gastvrij Niet dat ze in het Groningse Noordwijk dat zijn naam te danken heeft aan het feit dat het ten noorden van Marum ligt niet gast vrij zijn. Integendeel zelfs. Leën van Duijn, geboren en getogen in het 'blauwe' Noord wijk. weet erover mee te praten. Hij woont nu al zo'n dertien jaar in een lief boerderijtje aan de Leidijk, weliswaar aan de kant van Opende, maar op zo'n tien meter afstand van Noordwijks grondgebied. Van Duijn is Noordwijk ZH nog niet helemaal vergeten. Hij komt er minstens een keer per maand en in zijn huis herinnert een oude trap nog aan de tijd dat hij onderhoudsmonteur was in het vermaarde Palace-hotel. Aan de muur maakt een foto van de vuurtoren bij nacht goede Hart gestolen Toch hebben de 'groene' Noordwijkers zijn hart gestolen. „Ik ben volledig door ze opge nomen", constateert Van Duijn. „Maar het moet ook 'van je eigen' komen. Als je geen mens groet, kom je er niet in. Mijn zwager is om die reden terug gegaan naar Katwijk." Toen Van Duijn aankwam in Groningen, kende hij er 'geen sterveling'. De bouw van het Dorpshuis De Weme, op zich de belang rijkste gebeurtenis in de nieuwste geschiede nis van het dorp, haalde hem definitief uit de anonimiteit. „Het dorpshuis is gebouwd door alleen maar vrijwilligers. Ze hadden van alles. Een timmerman, een electriciën, een lood gieter. Maar een tegelzetter was er niet. Dus kwamen ze bij mij. Nu voel ik me meer een Noordwijker dan iemand uit Opende. Als ze je mogen, dan staan ze dag en nacht voor je klaar, maar als ze kwaad benne, komt 't niet gauw meer goed. Dat laatste moeten ze in Marum op het ge meentehuis herkennen. De Noordwijkers en het gemeentebestuur lagen in het verleden nogal eens met elkaar overhoop, vooral om dat de eersten dachten dat Noordwijk als klein bijdorpje niet serieus werd genomen. Zo waren ze gepikeerd omdat Marum geen heil zag in nieuwbouw in Noordwijk. Maar ook toen de Noordwijkers plannen maakten voor de bouw van het Dorpshuis noodza kelijk toen het café in 1981 afbrandde kwam het nog al eens tot botsingen. U. Veenema, een rasechte Noordwijker, blijkt bij dergelijke geschillen niet een van de gemakkelijksten. Hij is nóg verontwaardigd over de manier waarop zijn dorp door een van de vorige burgemeesters is behandeld, toen het dorpshuis ter sprake kwam. „Denk je dat ik wakker lig van Noordwijk, zei de burgemeester. Nou, toen werd ik zo kwaad dat ik gedreigd heb de brug door te zagen. Marum, we hebben niks met 'jimme' te ma ken", briest hij nu nog met gebalde vuist. Uiteindelijk heeft het zo'n tien jaar ge duurd voordat de Noordwijkers mochten be ginnen met de bouw van hun Weme, dat vol gens de dorpsbewoners zo iets betekent als 'door de kerk gegeven'. De wachtperiode bracht kommer en kwel. Het café was de ont moetingsplaats van het dorp geweest. Behal ve dat er bier werd geschonken, kwamen de verenigingen van het dorpje er bij elkaar en werd het ook gebruikt als onderkomen van de enige sportvereniging, de Noordwijkse Korfbal Club (NKC). Eigenlijk had de brand tot gevolg dat het verenigingsleven van Noordwijk een beetje uit elkaar viel, zeker toen ook het onderkomen van de kerkelijke verenigingen achter het parochiehuis werd gesloten. Toneelvereniging Veenema kan zo een voorbeeld noemen. „De toneelvereniging ging na de brand naar Marum. Daar was dan de uitvoering. Ik denk dat ik er twee keer geweest ben. maar toen was het afgelopen. Ik bleef wel lid hoor, maar ik kwam er gewoon niet meer. Helemaal naar Marum, er was niets meer aan, aan het hele feestje. Voor feest moet je niet naar Marum. als je daar uit je slof schiet, kijken ze je er vreemd aan." Het dorpshuis heeft nu de functie van de kroeg overgenomen. Overige ontmoetings plaatsen zijn er eigenlijk ook niet. Noordwijk is er te klein voor. Vroeger kende het dorp onder andere nog twee bakkerijen, een kap perszaak. twee kruidenierswinkels, een smid, een Idompenfabriek en twee kroegen. Alle middenstanders trokken echter weg; de ge meenschapszin bleef. „Hoe kleiner de ge meenschap, hoe hechter die is", zegt J. Mar- ra, die met een stuk of zes dorpsgenoten naar De Weme is gekomen om 'de Hollanders' te woord te staan. Prijs Tijdens het gesprek komt telkens de belang rijkheid van De Weme voor het dorp naar vo ren. „We hebben er zelfs een prijs mee ge wonnen", zegt A Miedema, voorzitter van de vereniging Noordwijks Belang. „De Heidemij had de wedstrijd uitgeschreven, waarbij vooral werd gekeken hoe kleine gemeen schappen de leefbaarheid in hun dorp opvij zelden. Wij wonnen een van de tien landelij ke prijzen, een geldbedrag van 2500 gulden, en kregen de titel 'een kem met pit'. We kre gen de prijs van prins Claus." Marra: „Dat is een erkenning voor alles wat hier gebeurt. Nu blijkt dat door de bouw van De Weme het verenigingsleven flink is aangetrokken. Kort geleden is bijvoorbeeld een jeu de bou- les-vereniging opgericht met direct achter het dorpshuis een officiële baan. H. Mul der „Het is een afsplitsing van de korfbalver eniging." I. Wijkstra. fanatiek jeu de boules- speler „Als je te oud wordt voor korfbal, is jeu de boules een ideale opvolger. Het ontstaan van de korfbalclub NKC is een verhaal op zich. Vlak na de oorlog, in 1947, wilden de Noordwijkers weer wat aan sport gaan doen. Eerste keus was eigenlijk voetbal, maar voor een elftal waren er te wei nig spelers. „Toen is het korfbal geworden, dan konden de vrouwen ook meedoen." In middels is NKC een bloeiende club, met 120 leden en sinds deze maand de eerste 'officiële tweevaksvelden' van Nederland. Onlangs werden ze feestelijk in gebruik geno men. Toen stond een heuse interland op het programma tegen een team uit Duitsland en nam Siem Terpstra de accordeon weer ter hand. want sinds de fanfare niet meer bestaat is hij een van de weinige bronnen van mu ziek. Een rustig dorp dus. Leen van Duijn die het in Noordwijk aan Zee anders gewend was zou echter nooit meer terug willen. „De saamhorigheid hier is een goed ding. In Noordwijk aan Zee ken je als je in een flat woont vaak je eigen buurvrouw niet eens." In Noordwijk. Groningen gaat het anders. Sinds Van Duijns vrouw in het ziekenhuis in Drachten ligt. is dat voor hem nog maar eens dubbel bevestigd. Heel veel mensen hebben een kaartje gestuurd. Dat er in het dorp „veel geluld wordt en ieder nieuwtje bekend is", vindt Van Duijn op zo'n manier absoluut niet vervelend. Dit Is het eerste deel van een tweeluik. Vol gende week een portret van Katwijk In Noord-Brabant. De troonrede zit er u<eer op. Maar ik had beslist verwacht dat de koningin anders zou be ginnen. Ik dacht: dat kan ze niet voor zich houden. „Leden van de Staten-Generaal wat vinden jullie van m'n nieuwe vloerbedekking?" Of misschien meer in stijl: „Met het oog op de groeiende tekort komingen van het draagvlak, zich manifesterende in een maatschappelijk niet langer aanvaardbare armoedige aanblik van 's lands vergaderzalen, en gevaarlijke struikelpartijen van hoogwaardigheidsbekle ders, heeft de regering besloten tot een ver nieuwing van het grondoppervlak, daarmee de basis leggende voor een sterk en geloof waardig Nederland, en een veilige opening van de Staten-Generaal." 't Heeft in alle kranten gestaan, van die nieu we vloerbedekking in de Ridderzaal, com pleet met foto, waarop vooral het achterwerk te zien was van de tapijtlegger. Maar geen woord erover in de troonrede. Zoveel te meer over een sterk en geloofwaar dig Nederland. En ik moet zeggen: als de re gering dat allemaal voor elkaar krijgt, wat dinsdag in de troonrede beloofd is. dan zou ik dat heel sterk vinden. Geloofwaardig is het voorlopig niet. Want aan alles en iedereen is gedacht. AAN 'de vluchtelingen en de verdrevenen', de werklozen, de uitgezonden militairen, 'mensen die zich gediscrimineerd voelen', 'politiemensen', de leraren (die te weinig ver dienen). de producenten met hun 'produklen in het afvalstadium', aan kinderen die boe ken moeten lezen, aan 'de internationale vol kerengemeenschap', het 'behoud van onze welvaart', de 'verbetering van het milieu', de 'verbetering van de werkgelegenheid'Dit kabinet gaat gewoon ALLES oplossen en ver beteren. Nou alleen het weer nog. Daar heb ik niets over gehoord. Maar voor het weer zou ook best 'een gericht pakket maatregelen' beloofd kunnen worden, of 'overleg met de betrokkenen', de 'Rijksover heid zou impulsen kunnen geven', opdat 'jong en oud samen activiteiten ontplooien', of minstens 'vanuit hier' zo zei de konin gin het echt! 'vanuit hier de wens en het vertrouwen uitspreken' dat we niet zo'n mie zerige winter krijgen. DE WOORDEN zijn geduldig. Het zeggen is gemakkelijk Met een beetje handigheid kan iedereen /elf een troonrede schnjven. We be ginnen met wat leed en Internationale span ningen, en dan komen 'de vernieuwing', 'het draagvlak', 'de verantwoordelijkheid', veel 'overeenstemming', wenselijkheid', 'degroei bevorderen', 'de bereidheid en de wil om te investeren' en natuurlijk: 'de ombuigingen die onontkoombaar waren en zijn'. Aan de koningin zal het niet liggen. Hare Ma jesteit leest alles met een stalen gezicht vlek keloos voor, of het nu gaat over 'produkten in het afvalstadium' of over 'de hoogtepunten van de cultuurschepping'. Ik heb erop gelet: de koningin knipperde zelfs niet met haar ogen, bij die 'hoogtepunten van de cultuur- de volgende d de dikke an I >ale. want daar hebben we nog nooit van gehoord. Het is gloednieuw, en van Duitse makelij. „Een ding is zeker", zei de koningin. Wat toch enige twijfel verraadt omtrent al het an dere wat ze te berde bracht. „Een ding is ze ker Nu komt het. dacht ik. nu komt dat nieuwe vloerkleed. Maar nee. Het enige zeke re dat de koningin ons te zeggen had. was: „In Europa ligt onze toekomst." Door die 'cultuurschepping' is meteen ook duidelijk, in welke richting haar gedachten gaan. welk land de toon zal aangeven in dat Europa. Duitsers rijden nog wel eens naar het verkeerde Noordwijk Noordwijk: twee straten, een schooltje, een handjevol hui zen, de zuivelfabriek Union-De Jong en als gezichtsbepa lend punt een lief oud kerk je. Wie er een foto van ziet, zou wellicht denken dat hij een af beelding voor zich had van het Zuidhollandse Noordwijk voor de groei. Slechts weinigen zul len er van op de hoogte zijn dat de kustgemeente niet de enige plaats is, die de naam Noordwijk in ere houdt. z Leen van Duijn in zijn huisje aan de rand van Noordwijk. „De saamhorigheid hier Is een goed ding. In Noordwijk aan Zee ken je als je in een flat woont vaak je eigen buurvrouw niet" FOTO'S PETER VAN DER HULST Op de kruising van de enige twee wegen in het dorp staat op een heuvel de kerk van Noordwijk. In de archieven is een eerste melding van de kerk In de veertiende eeuw terug te vinden. Het eeuwenoude gebouw ondergaat binnenkort een grondige opknapbeurt Noordwijk: twee wegen, meer niet

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39