Op zoek naar een beter leven ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 Zolang er scheepvaart is, zijn er verstekelingen. De laatste jaren neemt het aantal verstekelingen zelfs weer toe. Dit jaar probeerden 223 voorna melijk Afrikanen langs deze illegale weg ons land binnen te komen. Rotterdam neemt het grootste deel voor zijn rekening: 178. Maar ook in Amsterdam (20), Vlissingen (7) en Terneuzen (1) worden regelmatig verstekelingen van boord gehaald. Allemaal waren ze op zoek naar de welvaartin West-Europa. Een zoektocht die zel den succesvol eindigt. Toenemend aantal verstekelingen groot probleem morgens en 's avonds, kregen ze eten. Robert klaagt niet: „We waren tenslotte niet uitgeno digd." Dan vertelt hij van geweerschoten aan boord. En dat ze in het begin met tien verste kelingen waren. Uit het onderzoek van de ri vierpolitie blijkt dat er inderdaad is gescho ten. Volgens de kapitein was dat nodig om de orde te herstellen: „Opeens stonden er acht mensen op de brug. Ik was ervan overtuigd dat ze het commando wilden overnemen en daarom heb ik in de lucht geschoten", schreef hij in het logboek. Dat er twee verste kelingen worden vermist wordt door nie mand anders bevestigd. Robert en drie anderen hebben een paspoort bij zich en reizen een dag later, gestoken in een driedelig kostuum van het Leger des Heils, per KLM terug naar Lagos. De terugreis van de andere vier, die geen papieren bij zich hebben, zal langer duren. Ze zeggen Ameri kanen te zijn. „Uit Harlem zeker", zegt briga dier Henk de Geus, hoofd grensbewaking bij de Rotterdamse rivierpolitie. „Nou goed, dan moeten we ze maar eens vragen waar de 24ste straat in New York begint en ophoudt. Dat zullen ze dan wel weten." Ze komen dus uit Nigeria. Aangezien de vier alle medewer king weigeren, moeten ze terug aan boord en zullen ze over een dag of zestien weer in La gos aan wal worden gezet. De Poolse kapitein Zygmunt Zblewski „Aan de bewaking ligt het niet. Het is soms onvoorstel baar hoe verstekelingen zich ver borgen weten te houden." foto monique baan Een barre tocht die soms eindigt met de dood Maandagochtend bij de rivier politie in Rotterdam. In twee kleine kamertjes zitten acht mannen. Verstekelingen. Ze zijn 's morgens vroeg de haven binnengekomen met een Ne derlands schip dat twee weken eerder was vertrokken uit Lagos, Nigeria. Robert (27) is een van hen. Hij heeft het er op gewaagd, omdat hij in Rotterdam werk wilde zoeken. De Nigeriaan is zeeman ge weest, maar door zijn werkgever naar huis gestuurd, omdat er geen werk meer was. „Ik heb nu zestien maanden gewacht op mijn geld en op een schip. Ik heb helemaal niets meer", verklaart hij. Het schip met dertien bemanningsleden vervoerde sleepbootjes die voor reparatie naar Nederland moesten. In de machineka mer van een van de bootjes heeft hij zich ver stopt. „Na twee dagen varen kwam de be manning zoeken, omdat er zeven andere ver stekelingen te voorschijn waren gekomen. Ik ken die anderen niet en wist ook niet dat ze aan boord zaten", zegt Robert bedeesd. De twee weken durende reis hebben de verste kelingen twee aan twee met hun benen aan een ketting gezeten. Twee keer per dag, 's Kapiteins wordt dringend geadviseerd hun schip voor vertrek grondig te controleren op de aanwezigheid van verstekelingen. Desondanks neemt hun aantal nog steeds toe. foto monique baan Daarvoor Is nog heel wat overleg nodig, weet De Geus. Hij maakt deel uit van een groepir politiemensen uit <le grote I uropese havensteden dat richtlijnen probeert vast te stellen. Belichten uit Spanje, waar vissers Noordafrikanen voor duizend gulden over zetten zonder dat ze ook maar iets in de weg worden gelegd door politie of havcnautorltei ten. maken De Geus niet vrolijk. ..Als sluit je de voordeur nog zo goed af, het heeft geen zin ais de achterdeur wagenwijd open staat." Armoede Een verstekeling is op zoek naar een beter le ven. Soms zijn het politieke motieven, meestal (in meer dan 90 procent van de ge vallen) is het een vlucht voor armoede. De westkust van Afrika is momenteel een gewil de opstapplaats: Nigeria, Liberia en vooral Ghana. In opkomst dit jaar is Marokko. De gewenste bestemming: het rijke West-Euro pa. Er zijn uitzonderingen, zoals de drie prosti- tuées die met de kok van een Frans zeeschip in de haven van Kaapstad waren meegegaan om hem te vermaken. Ze vielen alle vier in een diepe slaap en werden uren later wakker. In de hut van de kok. Op volle zee. Noodge dwongen moesten de dames meevaren naar Nederland. De werkelijkheid is meestal een stuk har der. Dat ondervond een zwart jongetje van een jaar of tien in 1814, toen hij op een schoener in de haven van Antwerpen arri veerde. Aan de Ivoorkust was hij aan boord geslopen. De kapitein bracht hem naar de Antwerpse Zoo, waar hij werd tentoongesteld in een rood tuniekje met koperen knopen. Toen hij na enkele maanden vloeiend Vlaams bleek te spreken, besefte de directie met een mens van doen te hebben. Hij werd 'Jefke van d'n Zoölogie' gedoopt en mocht, onder de voorwaarde dat hij niet zou vluchten èn geen tropische vogels zou vangen, vrij rond lopen in de dierentuin. Jefke is 47 jaar oud geworden. Zelden krijgen verstekelingen waar voor hun vlucht. Regelmatig komt het voor dat ze de eerstvolgende haven niet levend halen. Vorige week trof een bemanning bij het los sen in Rotterdam twee Nigerianen dood aan in een lege container. Met vijf liter water in een jerrycan en wat biscuitjes hadden ze zich daar verschanst. Het bleek onvoldoende om de 26 dagen - het schip deed onderweg nog enkele andere havens aan - tot Rotterdam door te komen. Pas daar werd de ingesloten 'lege' container onderuit het ruim opgeta keld. Overboord Aan boord van de patrouilleboot van de Ko ninklijke Marechaussee in de Amsterdamse haven haalt Addy de Rijcke tussen twee con troles door het dossier te voorschijn van twee Zaïrese verstekelingen die eind vorig jaar hun geluk beproefden. Verstopt tussen de cacao- een hut vrijgemaakt, ze kleren gegeven en eten. Nee, ik heb ze niet laten werken. Dat heb ik een keer gedaan, maar toen we in de volgende haven aankwamen schakelden ze de vakbond in. omdat ze voor de werkzaam heden geld wilden hebben." Volgens marechausseecommandant Sneekes weet overigens ook de kapitein niet altijd wat er zich allemaal aan boord afspeelt. „Het komt wel eens voor dat bemanningsle den hun hutten verhuren voor een paar dui zend gulden. Dan is het meer een kwestie van geluk. Ie moet ze zien op het moment dat ze van boord gaan." Volgens Kees Velgersdijk worden de verste kelingen steeds brutaler. „Vroeger had je vooral avonturiers. Die stapten aan boord van een schip vaak zonder te weten waar ze uit zouden komen. Hen kreeg je zonder veel moeite weer terug. Maar tegenwoordig wer ken ze zelden mee en voelen ze dat wij met ze omhoog zitten. Ze liegen over hun af komst en misdragen zich tijdens hun verolijf hier en op de retourvlucht. Ze zijn beter op de hoogte, omdat ze de ervaringen kennen van mensen die het wèl is gelukt ongemerkt aan land te komen. Die vragen asiel aan en sturen een briefje naar huis d.it BB MD cndir komen hebben en een uitkering krijgen." Soms loopt het helemaal de spuigaten uit. Velgersdijk: „Twee jaar geleden kwam er een schip met negentien Ghanese verstekelingen binnen. Het zou 15.000 tot 20.000 gulden per persoon gaan kosten om die mensen terug te sturen. Toen bleek dat er in andere havens nog eens negen Ghanezen zaten, hebben we in allerijl een vliegtuig gecharterd en ben ik met 28 Ghanezen en mensen van politie en marechaussee naar Accra gevlogen. Dat was goedkoper, ondanks dat de huurprijs van het toestel 165.000 gulden bedroeg." Boemensen Meestal is haast geboden, want zolang de verstekelingen niet in het vliegtuig naar huis zitten, mag het schip niet ver trekken. Of het moet ze weer meenemen. Met de korte ligtij- den - een containerschip is vaak na zes uur al weer vomnen wordt het het afhandelen steeds moeilijker. „Als een verstekeling een p poort heeft raakt hij niet eens grond in Nederland Dan gaat Uj zo in de politieauto naar Schip hol". zegt Velgersdijk. Meestal moeten via de ambassade snel reisdocumenten worden gere geld. Maar als de verstekeling weigert zijn identiteit prijs te ge ven en zijn nationaliteit ook niet vaststaat, gaat hij weer terug aan boord, totdat het schip de haven aandoet waar hij vandaan komt. Dat een verstekeling zo twee jaar meevaart is geen uitzondering. Eenmaal in Nederland komt het zelden voor dat een verstekeling mag blijven. Eén op de tien vraagt asiel aan. een verzoek dat zelden wordt gehonoreerd. Ad vocate Yolanda Janssen vindt het nadelig dat de procedure zo snel wordt gevoerd. ..je moet je voor stellen dat een verstekeling bij aankomst vaak uitgeput is. Bo vendien komt hij uit een heel a dere wereld, waar autoriteiten vaak corrupt zijn en is hij bang om zijn hele verhaal te vertellen. Vaak houdt hij dingen achter. Dan is het moeilijk om te bewij zen dat hij in zijn eigen land niet vrij is." De Geus vindt dat hij en zijn col lega's ten onrechte nog wel eens worden afgeschilderd als boe mensen. „Onze taak is het tegen houden van mensen die hier niet mogen komen. Als ze zeggen dat ze in hun land worden vervolgd om hun geloof, ras of politiek, dan zullen wij daar serieus naar luisteren. Maar we stellen ook steekvragen om te kijken of het echt wel zo is. Ik weet zeker dat geen politieke vluchteling ons ontgaat." Verstekelingen zullen er zijn zolang er schepen en havens met grensposten zijn. stelt De (k-us fx-slist Ook eën I uropa /-il daar niets aan veranderen. ..Mijn wens is dat alle Europese havens op dezelfde manier controleren." nog meer in zit is er altijd wel een plekje te vinden." Aan de bewaking ligt het niet. zegt de Pool se kapitein Zygmunt Zblewski. In Kfln kamer op de Athenian Fidelity, afgemeerd in Am sterdam. vertelt hij dat het soms onvoorstel baar is hoe verstekelingen zich verborgen weten te houden. ..Met name in Afrikaanse havens wordt het schip dagelijks geïnspec teerd. En vlak voor vertrek stropen we met de hele bemanning ieder hoekje en gaatje af. Maar onlangs kwamen er op zee toch weer drie verstekelingen te voorschijn: een vader, zoon en een neef. Ze hadden zich verstopt in een klein hok bij de motor, waar het vijftig graden Celsius was. Omdat het leek dat het van buiten was afgesloten, is daar blijkbaar toch niet goed gekeken." En dan beginnen de problemen. ..We pro beren ze zo vriendelijk mogelijk te behande len als de groep niet te groot is. We hebben bonen hadden ze voor zes dagen eten. De reis duurde vijftien da gen. Eentje overleed de negende dag, de ander wist zich dank zij condens dat van de scheeps wand druppelde in leven te hou den. Ook zijn er gevallen bekend dat verstekelingen overboord zijn gegooid. Zo is in 1985 een Griekse kapitein tot elf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, om dat hij op de Indische Oceaan elf Ghanezen overboord liet gooien. Brigade-commandant A.S. Sneekes van de Koninklijke Ma rechaussee in IJmuiden heeft sa men met de officier van justitie in Amsterdam vorig jaar gepro beerd om een kapitein achter slot en grendel te krijgen die op de Atlantische Oceaan vier Gha nezen op een houten vlotje had gezet. De verstekelingen werden door een ander schip opgepikt. De kapitein is nooit gearresteerd, omdat hij, voordat hij kon wor den aangehouden, zijn schip had verlaten. „Een gat in de wetge ving", zegt Sneekes. „Soms lijkt het wel of je buiten de territoriale wateren alles kunt doen." Maar veel verstekelingen halen Nederland wel. Geregeld wordt kapiteins door hun rederij op het hart gedrukt om vooral in Afrikaanse havens het schip voor vertrek grondig te doorzoeken. Volgens Kees Velgersdijk van Dutch P&I Ser vices in Rotterdam, waarbij een groot aantal rederijen is verzekerd voor onder meer de kosten van het repatriëren van verstekelin gen, gebeurt dat ook. „Maar een schip heeft vele hoekjes en gaatjes. Wij hebben hier eens een verstekeling gehad die zich in de machi nekamer had verstopt. In een goot waar wa ter en olie loopt. Iedere keer als hij stemmen hoorde ging hij kopje onder. Hij haalde adem dooreen rietje." „Vaak verstoppen ze zich ook tussen de la ding. Neem bijvoorbeeld een roll on/roll off- schip. Daar wordt een klep opengezet en de lading erin gereden. Dan praat je over een ruimte van twintig meter breed. 120 meter lang en tien meter hoog. Tientallen haven werkers lopen heen en weer en dan valt het niet op als er eens eentje achterblijft. Tussen bundels hout, balen cacao en wat er allemaal Marechausseeman Addy de Rijcke controleert een bemanningslljst Op de voorgrond de doos met de zeemansboekjes. foto monique baan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35