'Europa een eng avontuur' Feiten &Meningen Test uw kennis over de EG Hoe zou De Gaulle hebben gestemd? .8?* Mitterrand stort Europa in crisis SEPTEMBER 1992 De wereld houdt de ogen gericht op Frankrijk- Morgen mogen 38 miJjoen Fran sen 'ja' of 'nee' zeggen tegen het Verdrag van Maastricht De uitslag van het Franse referendum heeft verstrekkende gevolgen. Een eventueel Frans Volgens de laatste opiniepeilingen wordt het een dubbeltje op zijn kant Het re ferendum heeft ook vergaande gevolgen voor de binnenlandse Franse politiek, de scheidslijn tussen voor- en tegenstanders van 'Maastricht' loopt dwars brengt de Europese politieke en monetaire samenwerking ernstig in gevaar. Het door de traditionele links-rechts tegenstelling heen. Wat de meerderheid van de Deense nej i aanslag, een Frans de genadeslag zijn voor Europa- Fransen morgen ook beslist, de Franse politieke zal nooit meer hetzelfde zijn. Het traditionele Franse politieke landschap is blijvend veranderd Welk Frankrijk gaat het morgen winnen? Het Frankrijk dat vertrouwen in zichzelf en in Europa heeft, dat van de doorgaans goed opgeleide vrije beroepsbeoefenaren, de jongeren, de grote industriëlen en de beter gesalarieer- den? Of het Frankrijk van de kleine boeren, modale ar beiders en sappelende zelfstandigen dat niet veel goed van het grote Europa verwacht? Het eerste kamp her bergt een duidelijke meerderheid voor 'Maastricht'; het andere kamp neigt in meerderheid naar het non. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De scheidslijn tussen de voor- en tegenstanders van het Ver drag dat eind vorig jaar in de Limburgse hoofdstad is opge steld, loopt dwars door de tradi tionele politieke tegenstellingen heen. Het is niet zozeer een ideologische scheiding, alswel een sociologische. Het Europa-referendum accen tueert de enorme verschillen die al veel langer bestaan in het land van president Mitterrand. De verschillen tussen het ver stedelijkte Frankrijk van de su persnelle TGV dat klaar is voor de 21 ste eeuw en la France pro- fonde, het steeds verder leeglo pende platteland en het mid den- en kleinbedrijf dat in som mige opzichten nog dichter bij de 19de dan bij de 21 ste eeuw staat. Binnenlandse politiek Toen president Francois Mitter rand enkele maanden geleden plotsklaps een referendum be sloot uit te schrijven, leek er geen vuiltje aan de lucht. Het 'ja' zou een ruime meerderheid krijgen, ergens tussen de zestig en de zeventig procent, zo ver wachtte men alom. Mitterrands keus voor een referendum was volgens velen slechts ingegeven door binnenlandse politieke overwegingen. De weinig popu laire president zag het als een fantastisch middel om de recht se oppositie uit elkaar te spelen. Mitterrand wist maar al te goed dat de twee belangrijkste oppo sitiepartijen, de Gaullistische RPR van jacques Chirac en de liberale UDF van Valery Giscard d'Estaing, er heel andere opvat tingen op na houden over 'Maastricht'. Zes maanden voor de parle mentsverkiezingen kon de de wankele eenheid van de oppositie een gevoelige tik toe te dienen, niet weerstaan. Aan de vooravond van het referen dum lijkt Mitterrand in zijn op zet geslaagd. Meer dan geslaagd zelfs. Jacques Chirac heeft weliswaar na veel aarzelingen gekozen voor het 'ja', maar de burge meester van Parijs die het zo graag nog eens tot president wil schoppen, dreigt de controle over zijn partij volledig kwijt te raken. Zeker zeventig procent van de Gaullisten heen zich achter Charles Pasqua en Phi lippe Séguin geschaard, een tweetal dat 'Maastricht' te vuur en te zwaard bestrijdt. Het lijdt geen twijfel dat Jacques Chirac na het referendum heel wat toe ren uit moet halen om zijn dis sidente achterban weer achter zich te verenigen. 'Helse logica' Mitterrand kan zich dus ver kneukelen om de broederstrijd die het referendum in het kamp van de oppositie heeft uitgelokt. Maar helaas voor Mitterrand dreigt het referendum zich ook tegen hem en de regerende so cialisten te keren. Volgens veel politieke analisten Is de specta culaire omslag in de Franse pu blieke opinie deels te wijten aan het feit dat zowel de president als de regering uiterst impopu lair zijn. Veel Fransen zijn ge neigd om morgen 'nee' te zeg gen tegen 'Maastrioht' omdat ze 'nee' willen zeggen tegen Mit terrand en de zijnen. Het is, zoals Franse commentatoren dat omschrijven, 'de helse logi ca van een referendum'. De kie zers antwoorden niet zozeer op 1Welke twaalf landen zyn lid van de EG? 2. Welke landen hebben het EG-Iidmaatschap aan gevraagd? 3. Welke landen zijn de vorige, huidige en komende voorzitter van de EG, de zogenaamde EG-trojka? 4. Wat betekenen de afkortingen EPU en EMU? 5. Hoeveel leden heeft het dagelijks bestuur van de EG, de Europese Commissie? 6. Wie vertegenwoordigt Nederland daarin? 7. Wie is de voorzitter van de Europese Commissie? 8. Hoeveel leden telt het Europees parlement? 9. Waar vergadert het Europees parlement? 10. Hoe groot is het budget van de EG? 11. Hoeveel is een ECU waard? 12. Welke landen hebben het Verdrag van Maastricht al goedgekeurd? 13. Welke rechten krygen de burgers onder andere binnen de Europese Unie, zoals vastgelegd in Maastricht? 14. Wanneer moet er volgens 'Maastricht' één Europese munt zijn? 15. Wanneer houdt Nederland een referendum over 'Maastricht'? Antwoorden op pagina 7. DE VRAAG De kiezers moeten antwoord geven op de vraag: „Stemt u in met het wetsontwerp dat de presi dent van de republiek aan het Franse volk heeft voorgelegd, waarin de ratificatie van het verdrag over de Europese Unie wordt goedgekeurd?" Zij moeten een ja'- of een 'nee'-briefje in een enve lop doen en die in de stembus laten glijden. Een lege envelop geldt als een blanco stem. HET ELECTORAAT Volgens het ministerie van binnenlandse zaken waren er op 25 augustus 38.039.841 mensen op de kieslijsten geregistreerd. De regering heeft aan elke geregistreerde kiezer de volledige tekst van het Verdrag van Maastricht toegezonden. OPENINGSTIJDEN STEMLOKALEN De stemlokalen gaan in heel Frankrijk om 08.00 uur open. Ze gaan om 18.00 uur dicht in de ste den, en om 20.00 uur op het platteland. Door het tijdsverschil gelden in Frankrijks overzeese gebieden andere openingstijden. De 350.000 kiezers in Martinique en Guadeloupe in het Ca ribische gebied die één procent van het elec toraat uitmakenkunnen hierdoor hun stem nog uitbrengen zes uur nadat de stemhokken in Frankrijk zijn gesloten. In het geval van een nek- aan-nek-race tussen 'ja'- en 'nee'-stemmers kunnen hun stemmen van grote invloed zijn. UITSLAGEN Radio- en tv-stations zullen betrouwbare com putervoorspellingen brengen, op basis van ge deeltelijke uitslagen in de provincie. Het minis terie van binnenlandse zaken zal rond 21.00 uur de uitslagen bekendmaken op grond van 40 procent van de stemmen. Een voorlopige eind uitslag wordt rond middernacht verwacht Er zijn geen plannen voor een hertelling bij een nipte uitslag. De Grondwettelijke Raad, het hoogste juridische orgaan van het land, zal de officiële einduitslag dinsdag bekendmaken. de vraag die wordt gesteld, als- wel degene die hem stelt. Maar de impopulariteit van Mitterrand en de door corrup tieschandalen achtervolgde so cialisten kan niet alles verkla ren. De aard en de intensi teit van de campagne van de tegen standers is ongetwijfeld ook deels de bet aan de spectaculaire groei van het aantal twijfe laars onder de Franse bevol- king. Philippe Sé guin, Charles Pasqua, Jean-Ma- rie le Pen, Philppe de Villiers en de leider van de communisti sche partij, Georges Marchais, hebben er de afgelopen maan den alles aan gedaan om het Europa van Maastricht af te schilderen als een bijzonder eng avontuur. Als we hen moeten geloven, brengt het Verdrag van Maas tricht slechts ellende voor Frankrijk. Meer werkloosheid, drugs en maffia, minder soeve reiniteit. Frankrijk wordt een soort veredelde provincie in een door Brusselse technocraten ge regeerd Europa. Het is een schrikbeeld dat voor al aanslaat in la France profon- de. De jongeren, de beter opge leiden en de zakenlieden weten wel beter. Ze be seffen dat er simpelweg geen alter natiefvoor Europa be staat. Hun toekomst ligt in een sterk, verenigd Eu ropa. Maar de Franse boeren en meer in het algemeen de platte landsbevolking, schuiven alle problemen die men dagelijks ondervindt op het bord van Brussel en Europa. Het argu ment dat de Franse boeren er zonder Europa nog veel slechter voor zouden staan, slaat niet aan. Veel arbeiders vrezen dat Europa het weinig goeds brengt. Via Europa zouden al lerlei verworven rechten en hun salarissen uitgehold worden, zo houden de vakbonden hen voor. Welk kamp het morgen wint, parus hans gertsenHet antwoord liet niet lang op zich wachten. De Gaulle zou nooit van zijn leven zijn handtekening onder een dergelijk verdrag hebben gezet, zo be weerde een andere volgeling van de generaal, Pierre Mallard, in Le Figaro. „Hoe kan men zich voorstellen dat de generaal ermee akkoord zou zijn gegaan dat de staat in naam van een gemeenschappelijke munt een es sentieel deel van zijn economische, sociale, finan ciële en politieke zeggenschap inlevert ten gunste van de grote bankiers?", zo werpt Maillard tegen. De voormalige adviseur weet eveneens zeker dat De Gaulle nooit akkoord zou zijn gegaan met een Britse uitzonderingspositie. De Gaulle zou boven dien de voorrang hebben gegeven aan het uit breiden van de EG. zo stelt Maillard. Was De Gaulle immers niet degene die als eerste droom de van een 'Europa van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral? Insiders voorspellen maandag een bloederige af rekening binnen de partij. Of het ooit nog weer goed komt tussen de Gaullisten, is de vraag. De Gaulle is definitief dood en zijn volgelingen zijn verwikkeld in een gênant gevecht over zijn erfe- corr es pondent De Franse Gaullisten maken uiterst moeilijke tij den door. De RPR, de partij van Jacques Chirac die zich beroept op het politieke erfgoed van de illustere generaal, is intern hevig verdeeld over de vraag of Frankrijk morgen 'ja' of'nee' tegen het verdrag moet zeggen. De kwestie die de Gaullisten nu al weken bezig houdt en steeds verder verdeelt, is de vraag wat De Gaulle zelf van het Verdrag van Maastricht zou hebben gevonden. De 'Grote Leider' kan he laas geen antwoord meer geven. Het gevolg is dat de voor- en tegenstanders van 'Maastricht' elkaar te lijf gaan met uitspraken van de generaal en met interpretaties van zijn ideeen over Europa.- „Ja, De Gaulle zou met hart en ziel voor 'Maas tricht' zijn geweest", zo beweerde Maurice Her zog in Le Monde. Herzog was in het begin van de jaren zestig minister onder De Gaulle. Volgens Herzog heeft de generaal zich altijd sterk gemaakt voor een Europa waarin de Frans-Duitse samen werking als motor fungeerde. Het Verdrag van Maastricht zou haast door de generaal persoon lijk ontworpen kunnen zijn, zo stelt Heizog, hangt waarschijnlijk af van de vraag wat de pakweg dertig pro cent van de kiezers zonder dui delijke mening gaat doen. Veel Fransen zullen morgen moeten kiezen tussen het hart, dat naar het 'nee' neigt, en het verstand dat voor een duidelijk 'ja' pleit. Na een intensieve, wekenlange campagne is iedereen zo onder hand wel van het belang van de keuze overtuigd. Van het belang voor Frankrijk en voor Europa. Vanaf morgenavond laat kun nen de politici de balans opma ken. De scenario's zijn te talrijk om ze allemaal te kunnen noe men. Stapt Mitterrand op als het 'nee' het wint? Of juist als het 'ja' het wint? Zijn belangrijk ste taak is dan immers vol bracht. Of ontbindt de presi dent het parlement als net 'ja' het wint om via vervroegde ver kiezingen te profiteren van de wanorde binnen de oppositie? Twee dingen zijn zeker; de refe rendum-campagne heeft het traditionele Franse politieke landschap blijvend veranderd. De traditionele links-rechts te genstelling is voor lange tijd minder belangrijk geworden dan de vraag of men voor of te gen Europa is. Ja of nee. Aan de Fransen morgen de keuze. haarlem hans jacobs Francois Mitterrand heeft Euro pa in een crisis gestort. De Franse president schreef enkele maanden geleden uit eigen po litiek belang een referendum uit over het zogenaamde Verdrag van Maastricht'. De rest van Eu ropa niet alleen de overige elf EG-lidstaten, maar ook de Scandinavische landen en Fin land zit sindsdien met de brokken. De valutakoersen zijn op hol ge slagen, de financiële markten slaan op tilt, de Britse regering wankelt en de Europese samen werking heeft in geen jaren zo onder druk gestaan. En dat alles omdat de sluwe vos uit het Ely- sée de uitgangspositie voor zijn noodlijdende socialistische par tij bij de volgende parlements verkiezingen wilde verbeteren. Mitterrand zag het referendum als een fantastisch middel om de rechtse oppositie uit elkaar te spelen. Daarin is hij geslaagd, maar het middel is erger dan de kwaal. De afgelopen dagen heb ben dat afdoende aangetoond. Mitterrand beweert eerzame bedoelingen te hebben gehad toen hij in juni kort na de Deen se afwijzing van 'Maastricht' tot ieders verrassing ook een volks raadpleging aankondigde. Dat was helemaal niet nodig. 'Maas tricht' werd door een ruime meerderheid in het Franse par lement gesteund. Maar de pre sident wilde de aarzelende lid staten met een massaal 'ja' van de Fransen, plus Européen que l'Europe, over de streep trekken. Tenslotte wezen opiniepeilin gen op ruime steun (zestig tot zeventig procent) voor 'Europa'. Veel Fransen zien hef referen dum echter als uitstekend mid del om de zelfgenoegzame pre sident en zijn schutterende par tij eens goed de waarheid te zeggen. De opiniepeilingen van de laatste weken gaven dan ook een afkalvende steun voor 'Maastricht' te zien. Dat leidde eerst tot ongerustheid bij de EG-partners, daarna tot nervo siteit op de beurs en tenslotte deze week tot algehele paniek op de markten en in de Europe se hoofdsteden. Zoals een luid oui van de Fran sen de weifelaars een duwtje in de rug moest geven, zo betekent het door velen verwachte non dat 'Maastricht' in de prullen bak kan. De verwezenlijking van één Europese munt om maar eens één belangrijk aspect van het gecompliceerde en nauwe lijks uit te leggen Verdrag eruit te lichten haalt dan wellicht het einde van deze eeuw niet meer. De landen die 'Maas tricht' nog niet hebben goedge keurd hoeven dat ook niet meer te doen. Er moet opnieuw wor den begonnen. Mitterrand heeft precies het omgekeerde bereikt van wat hij in juni met zijn onbezonnen ac tie voor ogen had. Frankrijk heeft ook wanneer er morgen 'ja' wordt gestemd de Eu ropese eenheid geen stap dich terbij gebracht. Integendeel, er is deze week zoveel schade toe gebracht dat de eenheid weer een stukje verder weg is. BEN IX 2oN£>Aq ft»»Rvi ILLUSTRATIE LE MONDE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2