Doornroosje in Berner Oberland SBB Toerisme U is" Eurotunnel noemt nog geen tarief voor Le Shuttle ATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 REISBERICHTEN Deens verkeersbureau verhuisd j Het Deens Verkeersbureau is verhuisd. Was het kantoor eerst I gevestigd in Amsterdam en vervolgens in Den Haag; nu is het naar Leiden gegaan. Adres: Schipholweg 96a, 2316 XD Leiden, Postbus 266,2300 AG Leiden. Telefoon: 0 71 - 21 15 44. Varen over Ringvaart Nog maar weer eens een herhaling van 'n oud succesnummer: varen over de zestig kilometer lange ringvaart van de Haarlem mermeer. Het gebeuren grijpt plaats op vrijdag 25 september en de afvaart is om 09.00 uur vanaf de aanlegsteiger voor het Thee huis bij Museum De Cruquius in Cruquius alwaar om 17.00 uur weer wordt aangemeerd ook. De prijs voor de tocht bedraagt 17,50 gulden. De dagelijkse rondvaarten door de wateren van de stad Haarlem blijven intussen tot eind oktober doorgaan. Voor wie het nog niet wist er vertrekt zowel om 13.00 als om 15.00 uur een boot van de steiger van Rederij Noord-Zuid aan het Spaame 1 la en de tocht duurt iets meer dan een uur. Meer info: Rederij Noord-Zuid, telefoon 0 23 - 35 77 23. Columbus in Rotterdam Het kan niet op dit jaar. Alsof Columbus in 1492 echt Amerika heeft ontdekt in plaats van de Noormannen ruim 400 jaar eer der. Ook in Rotterdam wordt nog eens herdacht dat de Italiaan se navigator vijfhonderd jaar geleden met drie bootjes naar de States zeilde. Onder de poëtische titel Veertien negen twee, Co lumbus zeilde over zee' wordt vanaf 1 oktober in het Maritiem Museum Prins Hendrik een speciaal voor de jeugd bedoelde tentoonstelling gehouden waarin vragen worden beantwoord als: wie was Columbus, wat waren de motieven voor z'n reis en 1 hoe was het leven aan boord. Info: 0 10 - 413 26 80. Uniek fly-rail systeem Uniek op de wereld waarschijnlijk, maar in Zwitserland al zo 'ge woon als goedendag': het fly-rail systeem, uitkomst voor reizi gers die zich per vliegtuig en aansluitende trein naar een of an dere Zwitserse plaats laten brengen. Sjouwen met bagage is im mers niet nodig. Wie met Swissair vliegt, kan voor een betrekke lijk gering bedrag (15 Zwitserse franc per koffer) alles laten rege len. Bagage, ingeleverd op Schiphol, hoeft pas weer op het spoorwegstation van de bestemming worden afgehaald. Wach ten op de bagage op het vliegveld is niet nodig. Swissair en de samenwerkende Zwitserse spoorwegmaatschappijen dragen niet alleen zorg voor het vervoer maar ook voor de douanefor- i maliteiten. De voordelen op de terugweg zijn zo mogelijk nog groter omdat op het vertrekstation bij het afgeven van de bagage al kan worden ingechecked, wat inhoudt dat dat op de vliegvel den van Zürich en Geneve niet meer hoeft te worden gedaan. De bagage wordt vanaf het station rechtstreeks naar Schiphol ge transporteerd. Nadere informatie: Swissair, telefoon 0 20 - 662 65 26. Nieuw VVV-nummer Amsterdam De WV Amsterdam heeft een nieuw telefoonnummer voor toe ristische informatie: 06 340 340 66. Het informatienummer is bereikbaar van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Met de invoering van de 06-lijn (twee kwartjes per minuut) hoopt de WV van Amsterdam de overbelasting van de informa tielijnen (500 tot 750 telefoontjes per dag) te beperken. Nu nog wordt het informatienummer vaak gebeld voor vragen die niets met toeristische informatie hebben te maken. Overdekt pretpark Deze zomer in Oranje (bij Beilen) geopend: een overdekt pret park. De noviteit is gevestigd in een voormalige aardappelmeel fabriek en biedt de bezoeker onder meer zweefmolens, botsau to's, trampolines, kegelbanen, een superachtbaan en een in de oude schoorsteen gebouwde buizenlift. Leuk voor een koude winterdag. Speelstad Oranje is elke dag geopend en wie meer wil weten, kan bellen met 0 59 27 - 5 80 80. HEEMSTEDE-RAADHUISSTRAAT 53-TEL 023-290174 I HOOFDDORP-MARKTPLEIN 192-TEL. 02503-15861 Al skiëend genieten van natuurschoon rond Adelboden 29 REDACTIE RO0 VAN DEN DOBBELSTEEN TOERKOOP-n 'REISBURO VAN LIMBURG HILLEGOM HEEMSTEDE ADELBODENINFO Avondvertier vooral A I voor ouderen; voor y jeugd zeer beperkt -L I Pistes niet met elkaar verbonden; 4,5 km op Engstigenalp, 1964 m In de drukke i bii Oey Les pas: 340.00 (tot 16 jaar 275.00) Weekpas: 255.00 (kinderen: 152.00) Gezinnen met kinderen: korting op weekpas 25.00 per volw., 15.00 per kind. 14-daagse pas: 38.00 resp. f 23.00. Laagseizoen: 2 weken hotel met 6 dagen gratis skiën. Tot midden 6. 2 tot 6 jaar, ÏÏF 9 tot 5 uur. V\ 38 week VL_A Eg Vervoer is gratis; i de bussen r" slechts tot 1 pen; 08.0 D uur. Zondag; dicht Bord spaghetti 12.50 T - Bier per glas 9,50 I* r± Verkehr8b0ro Adelboden; 1 tel. 09 41 33 73 22 52 lJbi CH 3715 Adelboden. Zwitserland Zwitsers Nat. Verkeersbureau Koningsplein 11 (Pb 20.001) Adelboden in oude luister hersteld. Al snel dringt zich de vergelijking op met Doornroosje. Het sprookje van de schone slaapster, wakker gekust door de prins zonder vrees. Wie het oude Adelboden uit zijn dommel heeft doen ontwaken, valt in de wirwar van beheer- en ontwikkerlingsmaatschappijen, moeilijk te achterhalen. Maar de verlosser arriveerde wel precies op tijd. Net toen het zieltogende dorp leek weg te glijden in een coma, werden hier en daar wat portemonnaies ge trokken. Ruim honderd miljoen Zwitserse francs ver scheen op tafel; Adelboden mocht aan de slag. Zes sterren hotels Bemd Schötz, directeur van de per 1 november tot de OAD- groep toetredende verre reizen specialist A-Reizen, introdu ceert in z'n twee nieuwe winter- gidsen zes sterren hotels. Uniek want een hogere kwalificatie dan vijf bestaat niet. Andere noviteiten in de brochu i, die ii i recordoplage v nplaren elk werden 150.000 gedrukt: een sterke uitbreiding van het Amerika-programma en reizen naar de Verenigde Staten J die in Düsseldorf beginnen (prettig voor toeristen die in het I oosten van het land wonen). I Len achtdaagse vliegreis naar I Miami (vanuit Amsterdam) in clusief huurauto is er bij A-Rei zen de komende winter vanaf 1072 gulden. Info: Het ANVR Reisbureau Stille en goedkope wintersportdorpen ROB VAN DEN DOBBELSTEEN En dat hebben ze geweten daar, aan het eind van het nauwe Engstigental. Sikkels klinken, sikkels blinken. Binnen twee jaar verrezen in Adelboden vijf nieuwe hotels, werden ouder wetse veel te trage skiliften ver vangen of opgelapt en ver scheen - in plaats van de bus naar Geils - dan eindelijk ook die langverbeide moderne gon- delbaan die de skiërs vanuit hartje dorp via Oey in een ruk naar het vijf kilometer verderop gelegen Hahnenmoosgebied zoeft. Adelboden leeft weer. Dertig procent meer overnach tingen in het seizoen 90/91; die zelfde reusachtige toename in de winter van 91/92. Drukte Nu geeft dat ook weer proble men. De leer van Pavlov niet waar, de leer van de voorspelba re reflexen... Betere bereikbaar heid van het skigebied? Snellere liften? Nieuwe restaurants en hotels? Dan vlug even een kijkje genomen. Gevolg: Afgelopen winter was het in de weekein den en op vrije dagen bij het dalstation van de nieuwe gon- delbaan soms zo druk, dat wachttijden van een uur geen -uitzondering vormden. Tenslot te ligt Adelboden op minder dan een uur rijden van Bem en zelfs Bazel (op nog geen twee uur) leek massaal de richting van het Bemer Oberland te zijn ingeslagen. Maar aan de andere kant... Je moet jezelf de tijd gunnen zo'n dorp te leren kennen. En een pisteplan al helemaal. Mis schien dat het drie dagen heeft geduurd, maar toen stonden we ook gegarandeerd binnen 40 minuten in Hahnenmoos, hoe druk het beneden ook was. 't Steekt wat ingewikkeld in elkaar dat spinrag van liften boven Adelboden, maar juist daardoor zijn er des te meer sluipwegen. Met de gratis skibus naar Boden bijvoorbeeld, daar uitstappen bij het kruideniertje, met de oe- fenlift en een sleper naar de top van de Kuonisbergli, vandaar zwierend en zwaaiend (want heerlijke afdaling) naar Esel noordhellingen heet het im mers kouder te zijn dan op zuidhellingen. Dat kan best waar wezen, maar de voordelen wegen dik op tegen de nadelen. Ten eerste blijft de sneeuw op een noordhelling langer rul en ten tweede sta je op de sleeplift of zit je in de stoeltjeslift met je gezicht altijd recht in de zon. Daarbij heeft Tschenten (gelief koosd skiterrein voor inheem sen) dan nog het voordeel dat het via de zogenaamde 'groene' afdaling is verbonden met Hah nenmoos. Met andere woorden: alweer een sluipweg. Niet geprepareerd Maar laat dan wel een skileraar de sporen trekken. De 'groene' piste wordt niet geprepareerd en wringt zich in de meest on waarschijnlijke, maar tegelijk ook ongemeen fraaie bochten door bos en beemd. Een redelij ke 'wedel-techniek' wordt aan- Vcrardat'jlf't weet zweef bevolen, maar met ordinair - rutschen kom je ook een emd. Mocht de angst hier en daar je na een gerieflijk tochtje al bo- Hahnenmoos toch toeslaan, dan is de voldoe ning beneden, bij de met ijs en sneeuw afgezette beek des te groter. Want waar is het mooier op deze wereld? Adelboden kent meer van die - landschappelijk gezien - prachtige afdalingen. Zoals die van de Laveygrat (2200 m) naar het dorp (1350 m) bijvoorbeeld. Alleen heeft die het nadeel dat elke skiër 'm moet nemen als hij omstreeks een uur of vier op huis aan gaat. Vaak heeft dat file skiën tot gevolg - geen onver deeld genoegen op het smalle, soms ijzige pad - maar gelukkig doemt links langs de route altijd weer het verweerde bruin van Aebi op. Aebi? Ja, Aebi, met afstand de bekendste uitgaanderij van Adelboden en omstreken. Niet alleen om de verraderlijk lekke re Kaffee Aebi, niet alleen ook om het billijke dagmenu van drie gangen (16,50 francs), maar vooral om Peter Oester, de man die zijn boeren-uitspanning be roemd maakte tot in alle hoe- FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ken van Zwitserland door in de verschrikkelijke winter van 1956 ('opa vertelt') zijn in de meters- 1 hoge sneeuw wegzakkende veestapel ski's onder te binden. Glijdend en suilend arriveerden de koetjes in het dorp, opge wacht door de plaatselijke foto graaf die - zo wil het verhaal - kort daarna kon gaan rentenie ren. Zijn foto's immers, ver schenen in alle geïllustreerde bladen die de wereld kent. Oester evenwel, werkte stug door. Tot meerdere glorie van zijn steeds beroemder worden de Alpencafé. De 'Skilehrer führ Kalber, Rinder und Kühe' (het diploma hangt in de gelagka- Treintjes in Zwitserland (hier in het Jungfraugebled bij Wengen) kunnen peperduur zijn. foto rob van den dobbelsteen Vrij Uit Autovakanties borduurt in de nieuwe wintersportgids voort op het succes van het vo rig jaar geïntroduceerde 'dorpje vlakbij'. Op enkele kilometers rijden van grote bekende skige bieden als die van het Jungfrau region (Zwitserland), Portes du Soleil (Frankrijk/Zwitserland), Kitzbühel (Oostenrijk) en La Plagne (Frankrijk) werden ho tels en pensions in kleine dorpjes gereserveerd. Voordeel; geleden. Tegelijk met - leek het even - dat voorheen zo befaam- -JSff de Adelboden. Maar dat, dat betrekkelijk goedkope logies krabbelde weer op. Een kus van mogelijkheden niet honderd miljoen francs en zie- j 'duur'skigebied. Je moet er al daar: binnen twee jaar kreeg het dorp zijn oude luister terug. Doornroosje in Bemer Ober land. Bovendien: waarom zou je altijd juist in dat gebied gaan skiën? Jawel, het aanbod aan zalig- zonnige, meestal eenvoudige afdalingen in zowel de richting van Lenk (Metsch) als Adelbo den (Silerenbühl) is fors (meer dan 60 kilometer), maar er is rondom het oude dorp nog zo veel meer te doen. Daar ligt bij voorbeeld de wat solistisch ge legen, maar aangenaam steile Flecki (een van de weinige, echt zwarte afdalingen), daar pronkt ook de adembenemend mooie Engstligenalp met simpele pis tes en vooral verderop in het seizoen, als de zon hoog boven de ruim 3200 meter hoge Wild- strubel zeilt, een niet zo lange (4,5 kiolometer), maar heerlijke langlaufloipe en daar hebben we uiteraard ook de zacht glooi ende hellingen van Tschenten, pal onder de direct boven Adel boden uitstekende Schwand- feldspitz. De afdalingen daar richten zich zonder uitzondering naar het noorden en op een of ande re wijze klinkt dat de meeste skiërs luguber in de oren. Op leen wel elke ochtend en avond een stukje voor reizen. Soms kan dat per gratis skibus. maar ook zaJ hier en daar de trein of de auto moeten worden ge bruikt. Jammer genoeg geeft de gids over die mogelijkheden niet al tijd uitsluitsel. Voorbeeld: het lungfrauregion ligt op ongeveer 30 minuten (Grindelvvald) spo ren van Wilderswil, een van Vrij Uit's 'dorpjes dichtbij'. Die in formatie ontbreekt UWlwdl- I gerwijs in de gidsen evenmin is de prijs van het treinkaartje ver meld. Die kan m ZwUaeriand j vrij gepeperd zijn. maar aan de j andere kant zijn de kortingsmo- i gelijkheden (zeker voor een ge- zin met kinderen) dikwijls zo fors dat niet zelden met zijn vie- j ren kan worden gereisd op een ticket voor twee. Ook moet de mogelijkheid niet worden uitge- sloten dat, net als in bijvoor beeld in de omgeving van j Gstaad. op vertoon an een ski- pas gratis kan worden gereisd. Opvallend in de Vrij Uitbrochu- re is de uitbreiding van hel aan bod in Frankrijk. Echt aparte bestemmingen zitten er even wel niet bij of het moet Orcières Merlette zijn, een dorpje op hij- na 1300 kilometer van Utrecht bij velen miss< hien eerder bekend .lis etappe plaats van Frankrijk dan al< de Het vervoerssysteem van Eurotunnel, eigenaar van de tunnel Calais-Folkestone onder het Kanaal, heeft de of ficiële naam Le Shuttle gekregen. Eurotunnel houdt het (na veel financiële tegenvallers en stagnatie) erop dat de nieuwe verbinding tussen Frankrijk en Engeland volgend najaar in gebruik wordt genomen. Tarieven worden echter nog niet genoemd. Met Le Shuttle wordt bedoeld de pendeltr/?in die op en neer zal gaan tussen Folkestone en Calais. Het zal voor de reiziger niet mogelijk zijn met eigen vervoer door de Eurotunnel te rijden. Personenauto's, vracht wagens en bussen moeten de pendeltrein op: bestuur ders en inzittenden blijven in hun voertuigen zitten tij dens de treinreis. Ook motoren kunnen mee met de trein. Passagiers kunnen tijdens hun onderzeese reis met Le Shuttle luisteren naar het eigen radiostation van de vervoerder. Informatie wordt per beeldscherm ver strekt. De opzet is dat de pendeltreinen 24 uur per etmaal en alle dagen van het jaar gaan rijden. Per Shuttle kun nen 180 of 120 auto's mee plus twaalf touringcars. In piektijd laat men elke vijftien minuten een pendeltrein vertrekken. Het spoor loopt als een lus tussen Folkesto ne en Dover. Hier kunnen passagiers kaartjes kopen. Vooraf boeken is niet nodig, al is plaatsbespreking wel mogelijk. In de terminals kan de reiziger voor vertrek gebruik maken van restaurants en koffiebars en kopen in belastingvrije winkels. Paspoort- en douanecontroles gebeuren voor de aanvang van de reis. niet dus ook nog bij aankomst. De reis van platform naar platform duurt 351 Eurotunnel belooft de cliënt dat Le Shuttle her Ronde v wintersport-oord. je kunt o niettemin voortreffelijk skiën Ook nieuw is het individueel te boeken skitoer-arangement bij La Plagne (prijzen tussen de 145 geveer een uur "van snelweg lot snelweg" brengt. In to- j en 245 gulden en de keuze van taal krijgt Eurotunnel zo'n 450 wagons en veertig elek Sankt Anton in Oostenrijk als trische locomotieven. Naar verwachting zal Le Shuttle domicilie van de bij liefhebbers bij de opening ongeveer tweeduizend medewerkers in befaamde Ski Fit Rei! dienst hebben. Waar Eurotunnel dus nog geen uitsluit sel over geeft zijn de tarieven. Die zullen volgend voor- j jaar of zomer worden bekend gemaakt. Ze zullen con currerend worden, belooft de onderneming. Naast Le Shuttle gaan nog twee vervoersstromen ge bruik maken van de Eurotunnel: doorgaande vracht- treinen en doorgaande personentreinen. De helft van de vervoerscapaciteit van de tunnel is verhuurd aan de Bntse en Franse spoorwegmaatschappijen. De bedoe ling is dat deze twee alsmede de Belgische en Neder landse spoorwegen hogesnelheidstreinen laten rijden Ondermeer naar Brussel /Amsterdam. voorheen Obergurgl). Data van 5 tot en met en van tot ril met 13 december; prijs 720 gul den op basis van halfpension inclusief skipasen het gebruik van t'-stski s Info: het ANVR-reisbureau.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29