'Film is grens overschrijdend' Op college bij Sinéad O'Connor Cultuur Kunst Humor en stunts bij voorstelling Blok Steel Aanslag op netvlies en esthetisch gevoel Tweede Leidse Boekenzondag op komst ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 REDACTIE CEES V Hedy d'Ancona trekt vijf miljoen gulden extra uit voor rolprent Haar meest dierbare filmherinneringen bewaart WVC- minister Hedy d'Ancona aan 'Una Giornata Particolare', aan 'One Flew Over the Cuckoo's Nest' en het nagenoeg complete oeuvre van Woody Allen en Fellini. D'Ancona zegt van film te houden maar dat ze geen beleid kan ba seren op persoonlijke genegenheid. Toch heeft de be windsvrouw in het Kunstenplan vijf miljoen gulden extra uitgetrokken voor de film. iets met film willen, het nu maar eens moet gebeuren, om dat de Nederlandse cinema dat waard is." UTRECHT PIETER VAN UEROP „De filmsector is jarenlang als stiefkind behandeld," erkent de minister. Maar de extra aan dacht nu dient volgens haar niet beperkt te worden tot geldkwes ties. „Die aandacht blijkt net zo goed uit voorstellen die te ma ken hebben met de fondsen, de filmwerkplaats, de internationa lisering en de samenwerking met televisie. Ik vind dat éls we Bestemt er een verband tussen de huidige cultuurpolitiek en het feit dat we een centrum-linkse regering hebben? Aan het begin van uw ambtstermijn noemde u 'publieksrespons' als sleutelbe grip- „Dat gaat voor de film niet zo Spiegelwanden GLAS EN SPIEGELS i Glazen meubelen Vitrines La,f'S.!f'9,ertS m0<tol Volmolengracht 4 Motiefstralen 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 21 80 55 erg op. Het bezoek aan de 120 filmhuizen die we in Nederland hebben is zelfs vooruit gegaan de laatste jaren. Het punt cul tuurdeelname, het in kennis brengen van een publiek met kunst en cultuur, speelt wel op het gebied van de jeugdfilms. Daarvan heb ik gezegd dat er wel eens meer aandacht aan ge schonken zou mogen worden. Want als we film toch 'een ver waarloosd kind' noemen dan is de jeugdfilm dat nog eens in de dubbele betekenis van het woord. En pratend over cul tuurdeelname, de samenwer king tussen televisie en film heeft daar ook wel iets mee te melken. Omdat tv een doorgeef luik is naar een groot publiek. Daarvan kun je gebruik maken om ook films onder de aan dacht te brengen die vanuit cul tureel oogpunt bijzonder de moeite waard zijn." WVC wil stimuleren dat min der regisseurs meer films gaan maken en daarbij gebruik ma ken van een zo klein mogelijke groep ervaren producenten. Hoe kan dan toch de weg worden open gehouden voor aanwas van nieuw talent? „Als je nu zegt dat je ook men sen die aan het begin van een carrière staan kansen moet ge ven, dan is dat de reden waar om we tegelijkertijd de beslis sing hebben genomen om een studio, een filmwerkplaats, in te richten, waar talentvolle jonge ren een kans moeten krijgen en tevens experimenteel bezig kunnen zijn." U hecht bijzondere waarde aan de internationalisering van de Nederlandse cinema. Komt de typisch Nederlandse filmcul tuur niet op de tocht te staan? „Film is bij uitstek een inter nationaal, grens overschrijdend medium. Aan de andere kant is film heel belangrijk in het kader van de nationale cultuurpoli tiek. Dat moet je met elkaar in evenwicht brengen. We doen stevig ons best om te bevorde ren dat er co-producties worden gemaakt. Gebleken is dat Ne derlandse filmmakers nog on voldoende profiteren van Eu ropese subsidies." Er is gesuggereerd om Neder landse films een soort subsidie achteraf te geven via een bo nussysteem. Hoe succesvoller een film aan de kassa is, des te meer bonus gaat er dan terug naar de producent. „Het is in de uitgeverswereld geen onbekend verschijnsel dat bepaalde boeken die het erg goed doen het voor een uitgever mogelijk maken om tevens mooie dichtbundels uit te geven waarvan hij zeker weet dat hij er geld op toe moet leggen. Ook in de filmwereld kunnen bepaalde publieksuccessen het produ centen mogelijk maken om ook andere films te maken. Kijk maar eens naar Dick Maas en Laurens Geels die De Noorder lingen kunnen laten maken om dat ze eerst met Flodder groot '(Breaking) the back of love'. Steel. Dansers: Suzy Blok, Christopher Steel. Anny Moko- tow, Robert Rappange. Gezien 18/9 LAKtheater Leiden. Nog te zien 19/9 LAKtheater Leiden 20.30 uur '(Breaking) the back of love' van Blok Steel is een sprankelende, humoristische voorstelling, waarin grote dansprestaties worden geleverd. De humor en de bijna cir cusachtige sfeer werkten zeer aanstekelijk op het publiek, dat door een flink applaus liet zien genoten te hebben. Maar de ma kers van de voorstelling hebben er duidelijk moeite mee gehad om een eenheid te ma ken van hun humoristische invallen, de dansbewegingen en het thema. Dit thema was erotiek en kwam het duidelijkst naar voren in gesproken gedeelten en bewe gingspassages waarin weinig dans voor kwam. Als er dan weer gedanst werd, gingen de dansers zo op in de veeleisende choreogra fie, dat de erotische spanning plaatsmaakte voor de spanning van de spectaculaire, in ventief gekozen en vlijmscherp op elkaar af gestemde bewegingen. Op alle mogelijke manieren sprongen de' dansers, vingen ze elkaar op, droegen ze elkaar over het toneel, draaiden ze om en over elkaar heen en leg den ze hun lichamen op en tegen elkaar. En dit alles met de prachtige timing en het schijnbare gemak dat we van Blok Steel gewend zijn. Dat gemak bleek vooral in de stunts die met champagneflessen en stoelen werden uitgehaald. In ingewikkelde patronen gooi den ze elkaar de champagneflessen toe, jongleerden ze ermee, kortom, ze schudden ze flink door elkaar, een metafoor voor het tot bruisende hoogte opvoeren van eroti sche spanning: toen de kurk eraf vloog, kwam het witte schuim overvloedig te voor schijn. De enige manier waarop deze veelzijdig heid in de erotische passages doorwerkte, was het feit dat van de seks geen uithoek geschuwd werd. Er werden komische de monstraties gegeven van de houdingen waartoe de mens in staat is en van de scha de die het lichaam hiermee kan oplopen. Pas tegen het eind groeiden de acrobatiek en de erotiek wat meer naar elkaar toe. Met het cliché van de gespierde man en de vrouw die met een gilletje omvalt om in de armen van de man opgevangen te worden, wordt mooi de spot gedreven. BEELDENDE KUNST RECENSIE NANCY STOOP Expositie: zeven kunstenaressen uit Ham burg. Te zien: t/m 11/10, di. t/m vr. 10-16 uur, za. en zo. 13-17 uur, Raadhuis De Paauw, Raadhuislaan, Wassenaar. In de zomermaanden van 1991 vond in Hamburg een expositie plaats van Wassenaarse kunste naars. Nu is de beurt aan zeven uit Hamburg afkomstige kun stenaressen zich aan een Ne derlands publiek te presenteren. Deze uitwisselingstentoonstel ling wekte enige verwachtingen ten aanzien van het niveau waarop deze kunst van over de grens zich bevond, maar hierin werd ik teleurgesteld. Het werk zelf was hier debet aan, maar de opstelling versterkte de niet ge ringe contrasten. Een vitrine met kleine sculptu ren brengt in notedop de oor sprong en strekking van de ge bruikte thematiek naar voren die in haar werk op groter for maat nog beter te zien zijn. De primitieve, idoolachtige figuren verwijzen naar de staat die de mens verloren heeft door de voortschrijdende beschaving en naar de dreiging die daarvan uitgaat. De gehangene fungeert als symbool hiervan. Hofmanns donkere terracotta beelden staan her en der verspreid over de tentoonstelling. Deze wijze van opstellen is zo consequent volgehouden dat het ergernis wekkend wordt - een paar teke ningen of schilderijen en dan doemt weer een beeld van Hof- mann op. Deze irritatie doet Hofmann onrecht, want zij be hoort zeker tot een van de bete re exposanten. De expositie brengt verder weinig verrassingen. Ik was ma tig geboeid door het werk Doris von Klopoteks waarin de pas- teus aangebrachte verf als vuur werk van het doek spat. Maar het kon nog erger, getuige de fluorescerende kleurexpïosies van Ukki Ukleya. Haar compo sities die het hedendaagse le vensgevoel van een stad als Hamburg moeten verbeelden zijn niet minder dan een aan slag op je netvlies en esthetisch gevoel. Hiermee bereikte de ex positie het toppunt van narig heid en op ergste voorbereid betrad ik de Pieter Twentzaal. Maar het sluitstuk van de ten toonstelling bevatte enkele lichtpunten die veel van het voorafgaande goed konden ma ken, ware het niet dat de verstil de schilderijen van Alice Chone en Gisela Buchholz de opdrin gerige aanwezigheid van Ukleya's 'action painting' moe ten verdragen. succes hebben gehad. Zoiets krijg je met dat bonussysteem ook. Het is onze bedoeling om voor het stimuleren van de Ne derlandse filmindustrie een breed scala van mogelijkheden te gebruiken." In Europa blijft Nederland nog stééds het land waar per percentage van het Bruto Natio naal Produkt het minste over heidsgeld aan film besteed wordt. „Ik heb duidelijk willen maken dat het gaat om veel meer din gen dan die toch bescheiden hoeveelheid geld die naar film gaat. Het laatste woord is nog niet gesproken. Er zit nog meer in het vat. Maar het doel waar we naar streven is met geld al leen niet te bereiken." „Ik vind dat er in Nederland heel veel filmtalent zit. Er zijn toch heel aardige Nederlandse films gemaakt de laatste jaren. Die jongens uit Almere, dat is toch niet mis wat die doen. En ook over de vrouwelijke film makers kunnen we niet onte vreden zijn, Marleen Gorris, Lili Rademakers, Nouchka van Bra- kel. En er bestaat een j traditie op het gebie documentaire. Ik heb eens in de jury van de Nederlandse Film dagen gezeten en kreeg in korte tijd een gigantische hoeveelheid documentaires te zien. Nou, daar zat veel bijzonders tussen. Ik vind dat we daar trots op kunnen zijn." e iets met film willen, het nu maar e LEIDEN SASKIA STOEUNGA Het succes van de Eerste Leidse Boeken zondag, vorig jaar oktober, vroeg om een herhaling. Het programma voor dit jaar, zondag 11 oktober, wordt daarom nog be ter en uitgebreider. Organisator A. Steen kamp is druk bezig met de voorbereidin gen voor de Tweede Leidse Boekenzondag. Hij licht vast een tipje van de sluier Leiden Boekenstad op. Op 11 oktober zullen wederom boek handels, bibliotheken, musea, antiquaria ten hun deuren openen voor liefhebbers van het gedrukte boek en oude grafiek. Net als vorig jaar probeert elke deelnemer met een speciale activiteit de aandacht te vesti gen op een aspect van zijn of haar bedrijf, instelling of bibliotheek. Steenkamp: „Heel bijzonder is eigenlijk wel dat voor de eerste keer de Thysiusbi- bliotheek aan het Rapenburg voor het pu bliek wordt opengesteld. In dit schitteren de pand met haar indrukwekkende collec tie 17de eeuwse boeken zullen vier lezin gen worden gehouden. De opbrengst van de lezingen zal door de deelnemers aan de Leidse Boekenzondag worden aangevuld, zodat een aantal hoognodige schilder werkzaamheden in het pand kan worden uitgevoerd". „Boekhandel Kooyker en Stichting Kunstkring Burcht brengen een herdruk uit van het boekje 'Literaire Wandeling door Leiden' van de schrijver Peter van Zonneveld. In Museum de Lakenhal komt een tentoonstelling over 100 jaar kinder boeken en Ingrid Moerman, conservatrice van De Lakenhal houdt in de openbare bi bliotheek een lezing over Alice in Wonder land". „Boekhandel de Kier nodigt kinderboe kenschrijver Guus Kuijer uit en de nieuwe jeugdboekhandel Silvester verzorgt een ex positie van pop-up' boeken. Heisboekhan del Zandvliet besteedt aandacht aan de grote klassieke treinreizen en in de Pieters kerk wordt weer een antiquarische boe kenbeurs gehouden met rond de 40 deel nemers uit het hele land". „De universiteitsbibliotheek richt in sa menwerking met een aantal Leidse prent- antiquariaten een expositie in van Leidse stadsplattegronden. En het antiquariaat Burgersdijk Niermans zal voor deze gele genheid een speciale kalender met stads plattegronden uitbrengen". FOTO BEN VAN DUIN Saxofoonkwartet in The Duke Het nieuwe seizoen Leiden Klassiek in The Duke begint zondag 20 september. De groep die het nieuwe seizoen zal ope nen is het ROKO Saxofoonkwar tet Dit kwartet, dat sinds 1989 bestaat, kent een breed reper toire: klassiek, eigentijds en licht. Voor zondag staan werken van Bozza, Desenclos, Dubois, Piemé, Howland en Gershwin op het programma. Aanvang 15.00 uur, café The Duke, Oude Singel, Leiden. Chinese schilder WASSBNAAR Meer dan 25 schilderijen van de Chinese schilder Huang Ge Sheng hangen nog tot 5 oktober in de galerie Molen de Windlust aan het Molenplein in Wasse naar. UTRECHT KEES GROENENBOOM Zo'n vijfendertig journalisten kregen deze week een uur lang college over kindermishande ling, de zorgelijke staat van de wereld, de verderfelijke rol van de rooms-katholieke kerk en de noodzaak de God in jezelf te zoeken. Een aantal was er zelfs voor uit België gekomen. Lector was een 25-jarige Ierse vrouw met een missie: Sinéad O'Con nor. De aanleiding voor de pers conferentie was het verschijnen van O'Connors derde cd, 'Am I not your girl?'. Met het succes van de single 'Nothing Compa res 2 U' en de cd 'I do not want what I have not got' bereikte de eigenzinnige zangeres een zo danige sterstatus dat ze inter views gewoon kan weigeren. De platenmaatschappij was al blij dat O'Connor zich in elk geval nog via een conferentie tot de pers wilde richten. De rebelse O'Connor heeft zich trouwens nooit iets aange trokken van de regelen van de popmuziek. Haar nieuwe plaat is er ook een voorbeeld van. Met pop heeft die alleen in de verte nog wat te maken. De zangeres leefde zich uit in het opnemen van elf 'klassieke' songs, ooit groot werden ge maakt door zangeressen als Ella Fitzgerald, Peggy Lee, Doris Day en Billie Holiday. De begelei ding werd verzorgd door een 47-koppig orkest. Gelukkig Dit soort massa-interviews is doorgaans een ramp. Het ge sprek zwalkt met elke nieuwe vragensteller stuurloos een an dere kant op. Zo niet in het Utrechtse zaaltje, waar al snel duidelijk wordt dat de nieuwe cd voor O'Connor van onderge schikt belang is. Althans, alle vragen daarover worden kortaf beantwoord. Hoe was de reactie van haar platenmaatschappij Sinéad O'Connor „Ik kreeg het op senuit geknepen." toen ze met het idee kwam voor deze plaat? „Ze waren er heel gelukkig mee." Dat is moeilijk te geloven, maar het is eigenlijk nog moei lijker te geloven dat die meisjes achtige vrouw met de grote ba by-ogen er om zou liegen. Een aardig staalje van die Ierse op rechtheid: de bobo die haar aankondigt verontschuldigt zich voor het oponthoud. 'De televi sie-opnamen zijn uitgelopen'. Terwijl het hele zaaltje weet wat er werkelijk aan de hand is O'Connor kreeg het opeens in haar hoofd om naar Parijs te gaan, buiten medeweten van al les en iedereen om. Toen ze niet in het geplande vliegtuig bleek te zitten moest de opge trommelde pers, inclusief een buslading Belgen, hals over kop van Almere naar Utrecht wor den gedirigeerd Niks tv-upna- men dus, en O'Connor boort het alibi vrolijk de grond in. „Er was eigenlijk iets anders aan de hand Ik kreeg het op m'n heup en en ben er een tijdje tussenuit geknepen. Mijn excuses." Wat ze verder loslaat over haar nieuwe cd neemt mis schien tien minuten van de bij eenkomst in beslag. Waarom deze nummers? „Omdat ik ze mooi vond Ik kende ze uit mijn jeugd, van de radio. De verza meling bestaat uit liedjes die mij ertoe brachten BR| worden." Of het niet vreemd was angstaanjagend." Is ze te vreden met het resultaat? Dat is ze, al zou ze het toch anders en beter doen als ze het over kon doen, door ervaring wijzer ge worden. Strijd De rest van de bijeenkomst gaat over Sinéads zoektocht naar het goede en het ware, naar de God in zichzelf. Dat is boeiende dis cussiestof in een tweegesprek, maar leidt in deze sitatie tot een soort persoonlijk getuigen, waarbij de tenen soms krom men, alle oprechtheid van de mgem m spijt De nieuwe cd maakt duidelijk dat O'Connor respect heeft voor haar muzikale komaf, en dat valt te bewonderen Maar hij laat ook pijnlijk duidelijk horen dat ze (nog?) geen zangeres is uit het rijtje Ella Fitzgerald. Do ris Day, Billy Holiri.i\ en Peggy Lee. Niettemin is haar initiatief lovenswaardig. Het kan nooit kwaad als een nieuwe generatie wordt gewezen op het 'ijzeren repertoire' uit de amusements muziek. Die generatie mag dan zelf uitmaken welke 'Black Cof fee' smakelijker is: die van EJIa Fitzgerald, die van Peggy Lee of die van Sinéad O Connor.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25