'Hoeveel uren ik maak? Te veel' Sport Ferencvaros schakelt de uefa in Ledental korfbalbond loopt terug Al Joyner daagt LA ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 i3 HERMAN XXJSTRA AO VAN K SPORT OP TV Lodewijk Kallenberg binnen tennisbond de grote regelneef In de overvolle agenda van Lodewijk Kallenberg is amper nog plaats voor een tennispartijtje. Hij is de hele week in de weer om te zorgen dat honderden wedstrijden in het hele land soepel verlopen. Maar zijn eigen nietige potje tegen Har Meyer op Unicum regelen, dat is opeens een heidens karwei geworden. Lodewijk Kallenberg niet zo vaak n HOORN ROB VAN DER ZANDEN Kallenberg haalt de schouders op. Hij wist waar hij aan begon toen hij binnen de grote tennis bond werd 'gepromoveerd' tot voorzitter van het wedstrijdten- nis. „Hoewel, dat is niet hele maal waar", zegt de 47-jarige Leidenaar. „Toen ik erin stapte zei ik tegen mijn voorganger dat ik niet zoals hij vijftig uur per week met dit werk bezig wilde zijn, ik heb immers nog een baan als universitair hoofddo cent. Vijftien uur lijkt me mooi, zei ik. Nu moet ik concluderen dat ik gewoon dertig uur per week bezig ben voor de KNLTB. Onbezoldigd." 'Leidse Lo' was al een druk tennisbaasje, die in de regio vooral bekendheid genoot als toemooibaas en regelneef van de districtskampioenschappen. Het was een fluitje van een cent vergeleken bij het immense werk waar hij nu voor opdraait. „Het moet echt teruggebracht worden die uren die ik maak. Maar door onderbezetting op het bondsbureau zit dat er niet meteen in." Elke officiële wedstrijd die in Nederland wordt gespeeld, valt in wezen onder de verantwoor delijkheid van Kallenberg. De veteranen en rolstoeltennissers heeft hij in zijn portefeuille. En ook de arbitrage en de speel- sterkte van de wedstrijdtennis sers zijn z'n pakkie-an. Zijn werk vormt al met al zoals hij het zelf noemt 'de body' van de tennisbond. Soepel Je zou hem de Jan Huijbregts van de tennissers kunnen noe men. Net als zijn collega van de voetbalbond moet Kallenberg waken over de wedstrijden. Met dit belangrijke verschil: in ten nis wordt niet om de haverklap een tenniswedstrijd uitgesteld omdat een burgemeester roet in het eten gooit. De tenniscom- BRATISLAVA AFP De Hongaarse voetbalclub Fe rencvaros schakelt de Europese voetbalbond (UEFA) in naar aanleiding van de behandeling van de Hongaarse fans bij de UEFA-Cupwedstrijd tegen Slo- van Bratislava. Ferencvaros ver loor woensdag de eerste wed strijd in de eerste ronde met 1- 4, waarbij Hongaarse suppor ters tijdens de wedstrijd door een Slowaakse politie-eenheid met gummiknuppels werden bewerkt zonder dat er volgens de clubleiding enige aanleiding toe was. De fans van Ferencvaros, in eigen land bekend als flinke lastposten, werden bij het be treden van het stadion al be stookt met traangas. Enkele fans werden met gummiknuppels tegen de muur gedrukt. „Ik heb nog nooit zulk onmenselijk ge drag gezien", meldde technisch directeur Havasi verbolgen. „Het gedrag van de politie was niet gerechtvaardigd, buiten alle proporties." Volgens het Tsjechoslowaakse persbureau CTK werden 60 supporters aangehouden. On duidelijk is of het daarbij om Hongaren ging. Een aantal Hongaren schakelde het consu laat in voor hulp. Mishandeling van paarden LONDEN Reuter De Britse ruitersportorganisatie (BSJA) heeft Michael Saywell voor drie jaar uitgesloten we gens mishandeling van een paard. Tijdens een concours hippique in Blakewell op 5 au gustus ontdekten officials dat in de bandages van het paard van Saywell ijzeren pennetjes waren aangebracht om het dier te prikkelen de benen hoger op te trekken bij het nemen van de hindernissen. petitie verloopt vrij soepel. „En dat was natuurlijk al zo toen ik kwam. Er worden per landelijke competitie zo'n 50.000 wedstrijden gespeeld. Als je dan in die periode slechts 40 probleemgevallen hebt, kun je toch stellen dat het gladjes gaat. Dat is namelijk gemiddeld nog niet één klacht op de 1000 wed strijden." Maar de competitie is slechts een deel. Veel tijd en energie gaat zitten in de grote toernooi en zoals de NK die nu bezig is en de Masters. En niet te ver geten de Davis Cup-wedstrij den, al worden die in commer cieel opzicht uitbesteed aan het marketingbureau Advantage. Beroemdheden De tennisbond heeft een vlucht genomen. De nationale profs zijn internationale beroemdhe den geworden en de KNLTB profiteert mee. Kallenberg maakt de vette jaren mee, maar heeft in korte tijd ook de keer zijde leren kennen. „Het werk is toegenomen ter wijl het bondsapparaat er te weinig mensen bij heeft gekre gen. Daar wil ik hard aan gaan werken, maar tot nu toe heeft de tijd ontbroken om er daad werkelijk iets aan te doen. Het zal ook moeilijk worden, je kunt de leden niet zomaar een paar gulden extra aan contributie vragen zodat je geld voor meer personeel hebt. Nu schrijf ik zelf nog brieven naar spelers die aan de Masters meedoen. Dat is in feite mijn werk niet." „Neem nu deze NK Vroeger prikten we een weekje en dat was dat. Nu moet je overal reke ning mee houden. Onze toppers zitten op de Olympische Spelen, ze gaan massaal naar de US Open, ze hebben competities in het buitenland. Een goede zaak, maar de bond moet er tussen door laveren. Het is onmogelijk gebleken om toppers te binden voor de NK. Financieel en spor- DEN HAAG TIM BROUWER DE KONING Tot voor kort werden Hein en Bastiaan van Heek op het voet balveld veelvuldig door elkaar gehaald. Zelfs trouwe Meer burg-supporters schreven een doelpunt van Bas nog wel eens aan Hein toe, waardoor het soms verkeerd in de krant werd afgedrukt. Terwijl, van dichtbij bekeken, de Van Heeken toch niet als twee druppels water op elkaar lijken. Vanaf het lopende seizoen is het uitgesloten dat Hein (26) en zijn drie jaar jongere broer als voetballers worden verwisseld. De oudste waagde namelijk de sprong van zondagvierdeklasser Meerburg naar zaterdageerste klasser Noordwijk. Jammer voor zijn Zoeterwoudse fans, zij moeten het dit seizoen alleen met 'Bas' doen. En lang niet iedere Meerburg- supporter is gecharmeerd van de jongste Van Heek. „Zo is er", beweert Hein, „bij Meerburg een oud mannetje, dat constant op Bas loopt te schelden. Hij kan geen goed bij hem doen. Waarschijnlijk vermoedt die man dat Bas méér kan dan wat hij laat zien. Bas heeft talent ge noeg, maar neemt het allemaal nogal gemakkelijk op." Eerzuchtig Hein heeft zich daar inmiddels bij neergelegd. „Zelf ben ik veel eerzuchtiger. Wat dat betreft lijk ik op mijn vader Jan, die in de sport ook het hoogste nastreef de. Hij had zelfs als hoogspring trainer naar de Olympische Spelen van Mexico kunnen gaan, als Bas niet net rond die tijd was geboren. Mijn moeder wilde per se dat mijn vader bij de bevalling aanwezig was. Maar, dat zul je altijd zien, toen Bas ter wereld kwam, waren de Spelen al drie dagen afgelopen. Volgens mij neemt mijn vader hem dat nog altijd kwalijk. Hij heeft het altijd op hem ge munt." Hoewel Hein het schertsend bedoelt, wil Bas meteen het te gendeel bewijzen. „Die ouwe heeft ook zijn goede kanten. Toen ik een keer vroeg in de ochtend met twee linkervoet balschoenen op het veld stond, is hij nog speciaal mijn rechter schoen komen brengen." Hein: tief kunnen ze weinig halen in Hoom. Het zij zo. De eredivisie is ook zo iets. De kritiek is dat die competitie het stiefkind van de bond is, maar wij kunnen net zo min als de clubs de spe lers binden. Het is een gevolg van de successen die spelers buiten de landsgrenzen boe ken." „O ja, dat was die keer dat hij een trainingspak over zijn pyja ma had aangetrokken. Maar zo iets zou mij nou nooit zijn over komen. Typisch Bas. Hij legde zich er ook meteen bij neer dat hij niet zou kunnen spelen. Ik had waarschijnlijk nog wel van iemand een paar voetbalschoe nen geleend. Maar dat idee komt bij hem niet eens op." Rijbewijs Zoals het Bas van Heek ook koud laat dat hij, lekker dicht bij zijn werk als bankemployee, in Den Haag woont maar geen rij bewijs heeft. „Ik woon hier sa men met een andere Meerbur- De successen van het Neder landse tennis vormen de sores van Lodewijk Kallenberg? Hij lacht. „Nou, zo ver wil ik niet gaan, maar er zit wel wat in. We moeten blij zijn met onze top pers, voor mij is het de uitda ging om een oplossing te vin den in de problematiek. Want let wel, het lijkt op een klaag- ger, Martin van Zaanen. Die kan wel rijden dus krijg ik wel een lift. Doordeweeks kan ik trou wens toch al niet trainen, om dat ik een avondstudie heao doe. Maar nul trainingen per week is zelfs voor mij te weinig. Daarom train ik op vrijdag avond. Gelukkig ben ik niet meer de enige. Daarna gaan we dan lekker stappen." In de kroeg zien beide broers elkaar tegenwoordig vaker dan op het voetbalveld. Hein, de meest spraakzame van de twee: „We hebben zo'n beetje dezelf de vriendenkring. De Noord- wijk-spelers Martin van Kins, ook een oud-Meerburger, en Joop Tegelaar kennen we al een zang, maar ik vind het enorm leuk om hiermee bezig te zijn. Ook al kom ik dan om in het werk. Pas hadden we op Schip hol de ontvangst van de rol stoeltennissers die goud won nen op de Spelen. Dan krijg je toch een kick, dat stimuleert mij ontzettend als ik die blije men- hele tijd. Zij hebben mij ook voorgedragen bij trainer John Eelman." Spitspositie Dat was aan het eind van het vorige seizoen, toen zich bij Noordwijk een leegloop afte kende. „Ik hoefde zelfs geen proefwedstrijd te spelen. Maar ja, ik ben ook niet de enige die de trainer voor de spitspositie heeft aangetrokken. Noordwijk heeft een stuk of vier kandida ten. Maar ik ben niet voor een plaats in het tweede elftal over gestapt. Conditioneel behoor ik al tot de besten. Als ik van mijn blessures verlost ben, ga ik de Kallenberg is geen 'bobo' in de klassieke zin van het woord. Hij is geen man die vooraan staat bij recepties en huldigin gen en zonodig in beeld moet. Zijn werk is aan het bureau waar eindeloos wordt vergaderd en nagedacht. „De KNLTB is eigenlijk een veel te log apparaat. Met beleid maken ben ik nog niet bezig ge weest, maar ik wil straks wel een paar dingen veranderd zien. Dat moet dan over zo veel schij ven dat een idee pas over an derhalf jaar kan worden inge voerd. Veel te lang." Een van de dingen die hij wil veranderen is de speel sterkte die bij de 250.000 wedstrijdten nissers wordt gehanteerd. „We moeten af van A2 en B2 enzo voorts. Gewoon A, B, C, D, E, F van maken. De mensen in A2, B2, C2 worden altijd benadeeld. Ze hebben weinig toernooien en als ze meedoen, spelen ze te gen mensen uit BI en Cl. Gooi alles in de categoriëen op een hoop en maak dan een ranking per groep." Plus-tennis „Verder wil ik het plus-tennis meer structuren. In de ene regio werken ze met 30-plus in de an dere met 35-plus. Ook moet de speelsterkte van dubbelaars en enkelspelers worden herzien. Nu heeft een speler voor beide disciplines dezelfde speelsterk te, in de praktijk geeft dat pro blemen." Er is nog een hoop te doen. Kallenberg is een man die graag dingen geregeld wil hebben, en graag snel. Frustreert het hem niet dat het logge bondsorgaan en de onderbezetting hem te genhouden? „Ja, het irriteer me wel eens. Dan heb je iets voor elkaar en dan blijkt in de prak tijk dat het niet of nog niet kan worden uitgevoerd. Het gaat al wat beter, maar we hebben op een gegeven moment maan denlang zonder een bondsdi- recteur en een voorlichter geze ten, terwijl ook mijn intrede aanstaande was. Dat waren drie belangrijke functies die even stil lagen, dat kan een bond als de ze zich niet permitteren." concurrentiestrijd met Joost Vink en Timo Gerlof graag aan." Bas, die voor de kampioens kansen van Meerburg vreest nu zijn broer is vertrokken, geeft Hein overigens groot gelijk dat hij de sprong in het diepe heeft gewaagd. „Talent heeft hij zat en bovendien wil hij altijd het hoogste. Zelf heb ik wel eens contacten met Lugdunum en Alphense Boys gehad, maar dat is allemaal verwaterd. Voetbal is voor mij nu eenmaal niet het hoogste. Zelfs als Noordwijk nu naar mij toe zou komen, hoef ik niet zo nodig." Hein, plotseling opverend: „Dat geloof ik niet. Als Eelman jou persoonlijk zou benaderen, zou je wel anders ZATEROAG 09 00-10 00 Sportnet: Motorsport; speedway vanuit Zweden. 09 30-10.30 EURO: International motorsport. 10.00-11.00 Sportnet; Go; Interna tionaal motorsportmagazme. 10.30-11.30 EURO; Atletiek; WK voor junioren vanuit Seoel 11.00-12.00Sportnet; Faszmation: motorsport magazne 11.30-13 00 EURO; Boksen 12 00-12.30 SportnetWorld sports 12.30-13.00 Sportnet; American football, magazine. 13.00-14.00 Sportnet; Honkbal: ma gazine. 13 00-20 30 EURO: Saturday al.ve: met tennis (ATP Toernooi van Bordeaux, halve finales), motorsport (WK Speed way voor landenteams vanuit Zweden), atletiek (WK voor junioren vanuit Seoul). 13.30-18.05 BBC 1: Grandstand: voetbal, Paralympics, paarderennen vanuit Newbury, basketbal (Carlsberg International), ijshockey, voetbal en WK 14 00-17.00 Sportnet: Golf: PGA Tour Lancome trophy, 3e dag. 17.00-17.30 Sportnet. Auto- en mo torsport: Parijs-Moskou-Beijing rally 17.00-17.55 Ned 3: Studio Sport: beelden van de Nederlandse kampioen schappen tennis in Hoom, 17.25-17.55 Did 1Sportschau. 17.30-18.00 Sportnet: Autosport: IHRA Dragracen 18.00-19 00 Sportnet: Auto- en mo torsport: vanaf Silverstone. 19.00-20 00 Sportnet: Autosport: Britse F2 kampioenschappen. 19 00-21.00 BRT 2: Basketbal: Ra cing Mecheien-Oostende. 19.15-20.00 Did 1: Sportschau; Bundesligavoetbai. 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 20.00-20.15 BBC 2: Sport. 20.00-20.50 Sportnet: Pro bikes. 20.30-21.30 EURO: International motorsport. 20.50 22.50Sportnet: Braziliaans 21.30-22.00 EURO: Autosport: EK Truckracen. 21 50-22 10 BBC 1 Sport. 22.00-23.20 Did 2: Das aktuelle Sport-Studio. 22 00-23.30 EURO Boksen: Maske- Cohen. intern, middengewicht en Schulz-Friednch, Duitse kampioen schappen zwaargewicht, live 22.15-22.45 Ned 3: Studio Sport. 22.30 23 00 BRT 1: Sport. 22.50-00.00 Sportnet Boksen: Eu- bank-Thronton super middengewicht vanuit Glasgow. 23.30-01 00 EURO: Tennis; ATP toernooi vanuit Bordeaux. 00.00-00.30 Sportnet: Auto- en mo torsport: Pari|S-Moskou-Beijing rally. 00 05-01 05 BBC 1 Voetbal match of the Day (hoogtepunten van de wed strijden m de Premier League). 00 30-02.00 Sportnet: Golf VS PGA tour Hardee's classic. 02.00-03.00 Sportnet: Honkbal ma gazine. 03 00-05.00 Sportnet: Honkbal: Ma jor league Chicago Cubs-St. Louis. 05.00-06.00 Sportnet: Go: motor sportmagazine. 06.00-08.00 Sportnet: Auto- en mo torsport: vanaf Silverstone. praten". Bas doet er wijselijk het zwijgen toe. Hij mag dan drie jaar jonger zijn dan Hein en een paar klassen lager voetbal len, hij is in elk geval één erva ring rijker dan zijn broer hij heeft een jaar 'over het leven nagedacht'. Toen zijn dagstudie heao op de klippen liep, hield hij zich onledig met allerlei baantjes die weinig om het lijf hadden. „Zo was ik achterdeur bewaker van een postkamer van een bank. Daar had ik bijna niets te doen. Tijd genoeg om na te denken." Speerwerpen Broer Hein, in het dagelijks le ven docent lichamelijke oefe ning op diverse scholen, moest op een andere manier met zich zelf in het reine komen. Aan een korte maar krachtige atletiek- carrière maakte een rugblessure een abrupt einde. „Als junior kon ik me als speerwerper met de nationale top meten. Maar het vooruitzicht dat ik door die blessure twee jaar rust zou moeten nemen, bracht mij op het idee om te stoppen met at letiek en serieus te gaan voet ballen. Dat het, eerst bij Meer burg en nu bij Noordwijk, zo snel zou gaan. had bijna nie mand verwacht. Zelfs mijn va der, die bij Roodenburg nog hoog heeft gevoetbald, twijfelde en zei: Je denkt toch zeker niet dat ik voor Noordwijk 3 zo vroeg mijn bed uitkom?" „AJs voetballer ben ik mijn vader inmiddels voorbijge streefd. Bij hem stond dubbelde hoog in het vaandel, anders was hij misschien wel betaald gaan voetballen bij UVS. Hij maakte vervolgens de overstap naar de atletiek, ik kies voor de omge keerde volgorde." Kennelijk is clubliefde bij Van Heek thuis in Zoeterwoude met de paplepel ing?goten. Want Bas reist wekelijks vanuit zijn Haagse 'Meerburg-huis' naar het voetbalveld aan de I^an de Goede Herder. En Hein beweert stellig dat als hij ooit weer wat lager gaat voetballen, hij dat bij Meerburg doet. „Want hoe pro fessioneel het hier bij Noord wijk ook toegaat en hoe goed ik het hier ook naar mijn zin heb, je blijft hier toch een buitenlan der.' ZONDAG 07.00-08.00 Sportnet Internationaal volleybal. 08 00-08.30 Sportnet: World sports special 08.30-09 00 Sportnet Autc* en mo torspon Parijs-Moshou-Beijing rally. 09 00-10 00Sportnet: Baseball 1992: weehoverzicnt 09.30-10.30 EURO: Trans world sport. 10.00-12 00 Sportnet. American football Notre Da^e Michigan State. 10.30-11 30 EURO Atletiek: WK voor junioren vanuit Seoul. 11 30-13 00 EURO Boksen 12 00-14.00 Sportnet: Snooker: Open Europese kampioenschappen. Jimmy White - Mark Johnston-Aden 12 03-12.51 Ned 2 Sport: magazi- 12 45-13.15 BRT 1 Sportmiddag 13 00-14.30 EURO Motorsport WK Speedway voor landenteams 13.20-19 00 BBC 2 Sunday Grand stand: met atletiek, WK halve marathon, WK junioren in Seoul, motorraces (Brit se Supercup) en paardesport (Burghley trials). 14 00-16 .55 Ned 3 Studio Sport NK tennis in Hoorn. 14 00-17 00 Sportnet: Golf: PGA Tour Lancome trophy. 4e dag. 14.30-20.30 EURO Sunday alive: met tennis (ATP Toernooi vanuit Bor deaux. finale), volleybal (Begay open. fi nale 3e en 4e plaats), atletiek (WK voor junioren vanuit Seoul), atletiek (WK hal ve marathon vanuit Engeland). 15.25-16 10 Did 2 Paralympics'92: Olympische Spelen voor gehandicapten in Barcelona. 16.10-18.15 Old 2: Sport Extra: au tosport (Duitse toerwagenkampioen- schappen). 16.30-17 00 Super: Sports. 17.00-17.30 Super: Hang loose: wa tersport magazine 17 00-18 00 Sportnet: Auto en mo torsport Parijs Moskou-Beijmgrally. 18.00-19 00 Sportnet: Autosport rallycross vanuit Zweden 18.10-18 40 Did 1: Sportschau 18 35-20.00 Ned 3: Studio Sport 19 00-21.00 Sportnet: Tenms All American finale. 19.30-19 45 BRT 1 Sport 19 45-20 30 BRT 1Sportweekend. 19 50-19 58 Did 1: Sportschau. 20.30-22 00 EURO Motorsport: WK Speedway voor landenteams 21 00-22.00 Sportnet: Nederlands voetbal. 21 45-22.00 Did 2: Sport am Sonntag. 21 50-22.55 RTL 4 Sport met aan dacht voor Europese voetbaicompeti- 22 00 00 00 Sportnet: Golf: PGA Tour Hardee's classic. 4e dag. 22 00 00.00 EURO Tenms ATP Toernooi van Bordeaux, finale samen vatting 22 30-22 50 BRT 1: Sport. 00 00-00 30 Sportnet Auto- en mo torsport Pariis-Moskou Beijingrally 00 00-01.00 EURO: Atletiek WK voor junioren vanuit Seoul, samenvat ting. 00.30-01 00 Sportnet: Revs: Auto sport magazine. 01.00-01.30 Sportnet: Autosport: Rover GTi kampioenschappen. BUNNIK ANP Het Koninklijk Nederlands Korf bal Verbond verliest leden maar heeft het seizoen 1991/92 afge sloten met een positief finan- iled ii'sull.ial. Dat blijkt uit bet jaarverslag. Het KNKV telde per 30 juni 88.241 leden, een verlies van 1524 (1,70 vergeleken niet een jaar eerder. De 'afslanking' die was voorzien, wordt toege schreven aan de contributiever hoging. Het verlies is a.inl.nlmg tot het opzetten van activiteiten om leden te werven en te be houden. De plannen daarvoor worden nog dit jaar uitgewerkt en zo nodig betaald uit het nkhn BnndHi mulM, Dat was in het behandelde hondsjaar ruim 145.000 gulden. Het hoofdebestuur van het KNKV heeft de algemene verga dering voorgesteld het voordelig saldo toe te voegen aan het ver mogen. LOS ANGHJS ANP Al Joyner heeft de stad Los An geles gedaagd. De echtgenoot van Florence Griffith en broer van Jackie Joyner beschuldigt de plaatselijke politie er van hem herhaaldelijk te hebben aangehouden alleen om het feit dat hij zwart is. Dal pbwdi tijdens de rassenrellen dit voor jaar. Joyner, OlympiM lu k.mi pioen hinkstapspningin 1984 in LA. eist een schadevergoeding van 2 miljoen dollar, ongeveer 3.2 miljoen gulden. Joyner. voelt zich 'onmenselijk' behandeld. Als gevolg van de psychische in zinking zou Joyner niet in staat zijn geweest zich voor de Spelen van Barcelona te plaatsen. De agenten hadden de atleet met p lrnkk. n MfM<>|>g.br.i« bl m de boeien gedaan en op de knieën gedwongen. De politie heeft verklaard op zoek te zijn geweest naar een gestolen wa gen. DE GELIJKENIS Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat Is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve fa milie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee ne ven. In deze aflevering vertellen de broers Hein en Bastiaan van Heek hun verhaal. Tel gen uit een sportieve familie. Voetballers ook die ieder hun eigen weg gaan. Hein en Bas van Heek. Voorlopig gescheiden, maar op langere termijn weer samen bij Meerburg. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23