Ogb met rust in Oegstgeest 'Vliegende dokters' krijgen drie ton van Postcode Loterij 'Gevoel van naastenliefde staat altijd voorop Regio Leiden 'Groter politiekorps district noodzakelijk' Duinrell weerspreekt de bezwaren omwonenden Warmondse belasting en reinigingsheffing stijgt Mariëngaerde renoveert ramen en mozaïekvloer ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 12 Wellicht afschaffen hondenbelasting De gemeente Oegstgeest zal de onroerend-goedbelasting de komende jaren niet verhogen. Aanvankelijk was het de bedoeling de og-belasting elk jaar met zes procent op te trekken. De gemeenteraad liet eerder dit jaar al weten bij de behandeling van de voorjaarsnota niets voor die verhoging te voelen. Daarom besloten burgemeester en wethouders de onroerend-goedbelasting met rust te laten. Voor 1993 en 1994 heeft dat nog geen consequenties op de be groting. Maar voor 1995 en 1996 hebben de tekorten zich al aan gekondigd: respectievelijk 283.000 en 162.000 gulden. Op welke manier de gemeente die tekorten denkt aan te zuiveren is nog niet bekend. In de begroting opperen bur gemeester en wethouders de mogelijkheid eens na te denken over het afschaffen van de hon denbelasting en de precario rechten. Voor het innen van beide belastingen moeten be hoorlijk wat inspanningen wor den gedaan die heel wat geld kosten. Oegstgeest herbergt zo'n duizend honden. Ze leve ren de gemeentekas jaarlijks een bedrag van rond de 100.000 gulden op. Omdat de kosten (controle e.d.) hoog zijn, zou af schaffing van deze belasting het overwegen waard zijn, aldus de woordvoerder. De reinigingsrechten gaan ook niet omhoog. In de voor jaarsnota gingen B en W ervan uit dat het ophalen van huisvuil kostendekkend moest Hiervoor was het noodzakelijk de rechten op te trekken. De ge meenteraad stak hier echter een stokje voor. Gevolg daarvan is dat op deze post een tekort van 30.000 gulden rust. In de aanbiedingsbrief bij de begroting zegt het gemeentebe stuur dat de financiële positie van Oegstgeest betrekkelijk somber is. Omdat de inkomsten niet omhoog gaan, is er de ko mende jaren geen ruimte t het i zijn. leid, schrijven burgemeester c wethouders aan de gemeente raad. In Oegstgeest wijst de ge meente woningen toe. Het col lege zegt dat dit wellicht in her overweging kan worden geno men en denkt dat de woning bouwvereniging daarbij een grotere rol kan spelen. Het on derhoud van de sportvelden wil het college onderbrengen bij de clubs die er gebruik van maken. Het gemeentebestuur doet de suggestie om alle commissies die openbaar vergaderen op te heffen. Het aantal raadsverga deringen moet dan, als daartoe wordt besloten, worden uitge breid. oegstgeest dorith ugtvoct De Oegstgeester politie wil dat de burgemeesters van het nieu we politiedistrict Bollenstreek Zuid zich sterk maken voor een groter politiekorps. In een brief die ze gisteren aan de verschil lende burgemeesters in het dis trict hebben verstuurd, spreken ze hun ernstige bezorgdheid uit over het toekomstige aantal po litiemensen in de regio. Nu be schikt de politie nog over 142 agenten, maar straks telt het korps er nog maar 110. De burgemeesters hebben de brief gekregen, omdat zij als portefeuillehouders bij hogere overheden kunnen aandringen op extra mensen voor het poli tiekorps. De nieuwe regio be slaat Rijnsburg, Sassenheim. Oegstgeest. Katwijk. Valkenburg en Warmond. De politie vreest vooral dat er in de toekomst minder 'blauw' op straat komt. ..We vragen ons af of we straks nog dezelfde ser vice kunnen leveren. Wij mer ken nu al aan reacties van het publiek dat ze vinden dat er te weinig agenten op straat lo nen", aldus de Oegstgeester po litiewoordvoerder. Het korps vreest hierdoor minder goed werk af te kunnen leveren, waardoor de motivatie van het personeel vermindert. Ook Oegstgeester burgemeester S. Scheenstra wijst erop dat een aantal zaken, zoals de beStlU ding van de zware criminaliteit, voortaan centraal worden gere geld. „Dat moet leiden tot meer efficiency." Hoewel hij zich de bezorgdheid van de agenten over het verlies van 32 arbeids plaatsen wel kan voorstellen, vindt hij hun actie voorbarig. „Geen agent is naar me toege komen om te vragen hoe het zit. Als ze dat wel hadden gedaan, had ik se uitleg kunnen geven wassenaar uesbeth blhunk De Storm van 's-Gravezand- eweg wordt door de reconstruc tie rondom het attractiepark Duinrell geen race-baan. Duin- rell-directeur H. van Zuylen van Nijevelt weerlegt met die ver wachting de kritiek van omwo nenden om het plan. De buurtbewoners vrezen dat het verkeer de weg met zoge naamd fluisterasfalt als snelweg gaan gebruiken. Bovendien zouden de stoplichten overlast veroorzaken van 'ronkende bussen'. „De bussen krijgen bij de stoplichten juist voorrang, dus van ronkende bussen kan geen sprake zijn", aldus Van Zuylen. „Bovendien blijven de verkeerseilandjes bestaan, dus hoge snelheden kunnen er niet worden gehaald." De suggestie van de omwo nenden dat de ingang van Duinrell moet worden verlegt naar de Wassenaarse Klip, noemt de directeur een 'gepas seerd station'. De Wassenaarse Klip is minder geschikt, omdat die weg te smal is." Van Zuylen ontkent dat de buurt niet wordt betrokken in de planning van de verkeersre- constnictie. „Daarom is er juist de inspraakavond op 29 sep tember. Als daar goede ideëen op tafel komen, zie ik niet in waarom wij die niet zouden Van Zuylen zegt zelf tevreden tr /i|ii over hei plan dat nu op tafel ligt. De keerlus voor de NZH-bussen stimuleert volgens hem het openbaar vervoer. „Nu stoppen de bussen op de smalle Van Zuylen van Nljeveltstraat en dat zorgt juist voor stagnatie. Bovendien moeten de passa giers na het uitstappen overste ken. Dat geeft gevaarlijke situa tie en stremt het verkeer Margriet de Moor signeert ?oeterwoude De winnares van de AKO-literatuurprijs 1992, Margriet de Moor, spreekt op 30 september in de openbare bi bliotheek van Zoeterwoude-Dorp. Na de lezing signeert zij haar boeken. De literaire avond wordt gehouden op 30 september en begint om 20.00 uur. Cursus arbeidsrecht in Wassenaar wassenaar Het CNV-dienstencentrum in Wassenaar organi seert vanaf 6 oktober een cursus arbeidsrecht. De zeven lessen zijn bedoeld voor nieuwe kaderleden van het CNV. maar ook an dere geïnteresseerden kunnen meedoen. Tijdens de bijeenkom sten komen onder meer de arbeidsovereenkomst, arbeidsom standigheden en collectieve conflicten aan de orde. Voor CNV- leden is de cursus gratis, niet-leden betalen 10 gulden per avond. De lessen beginnen om 20.00 uur. Informatie via via tele foonnummer: 01751-14372. Wassenaars kamerkoor zoekt tenoren wassenaar Het Wassenaars Kamerkoor zoekt tenoren met koor zang-ervaring, die bladmuziek kunnen lezen. De zangers repete ren momenteel samen met het Van Wassenaer-ensemble voor een kerstconcert. Het koor repeteert eens in de twee weken in het Johannahuis aan de Wassenaarse Schouwweg. Voor meer informatie: 01751- 78310. Skilessen op attractiepark Duinrell wassenaar Skischool Duinrell start binnenkort met een nieuwe serie skicursussen. De lessen moeten de skiërs voorbereiden op het komende ski-seizoen. De herfstcursussen beginnen op 23 september. Op de kunsthelling van Duinrell kunnen beginners kennis maken met de ski-sport. Er wordt ook les gegeven in langlaufen en snowboarden. De gemeentebelasting en de reinigingsheffing in de gemeen- te Warmond gaat volgend jaar omhoog. De gemeente wil daar mee een tekort van 481.000 gul den voorkomen, zo blijkt uit de gemeentebegroting voor 1993. De reinigingsheffing stijgt met 17 procent, wat 60 gulden extra per huishouden betekent. De gemeente neemt het reste rende bedrag voor de afvalver werking, 76.000 gulden, voor haar rekening. Dat bedrag wordt echter in de tarieven van 1994 verrekend. De onroerend-goedbelasting en de hondenbelasting gaat met drie procent omhoog. De leges voor rijbewijzen blijven even duur. De woonforensenbelas- ting verandert evenmin, omdat Warmond die wil wijzigen in een toeristenbelasting voor de stacaravans op de campings. De gemeente lanceerde dat plan al vorig jaar, maar stuitte toen op grote protesten. Overleg met de campinghouders, eind deze maand», moet de nieuwe belas ting echter veilig stellen. De belastingverhoging moet een tekort voorkomen, maar Warmond verwacht toch in 1996 nog 100.00 gulden te wei nig te hebben. Ruimte voor nieuwe ontwikkelingen heeft de gemeente dan ook amper. Al leen voor het pontje over de Zijl heeft Warmond 10.000 gulden gereserveerd. Voorzitter Schuurmans van Huize Emmaus vertrekt zoeterwoude jan de vries correspondent „De dienstverlening is in dit werk het belangrijkst, het gevoel dat je wat voor de mensen kunt betekenen." De rooms-katho- lieke signatuur van het Zoeter- woudse bejaardencentrum Hui ze Emmaus betekent veel voor de voorzitter L Schuurmans. „Een gevoel van naastenliefde staat altijd voorop." Schuur mans neemt vrijdag na vijftien jaar afscheid van het verzor gingshuis aan de Bennebroek- weg. „Emmaus was voor mij een stukje van mijn leven, waar ik bewust mee bezig ben ge weest", zegt Schuurmans met weemoed. Vijftien jaar was hij bestuurslid van de stichting, waarvan tien jaar voorzitter. In die tijd heeft er in het bejaar- denwerk een grote verschuiving plaatsgevonden. Het bejaarden oord werd verzorgingshuis en de zorg kwam steeds meer op de voorgrond. Dat vroeg om een andere instelling van het personeel. „De mensen hebben het positief opgevat en zijn bij scholingscursussen gaan vol gen. Ze groeien in hun functio neren en gaan over op een an dere werkwijze", prijst de voor zitter het personeel. Franciscaner zusters Schuurmans wijst met nadruk op het ontstaan van Huize Emmaus. In de Zuidbuurt be gonnen Franciscaner zusters een kwart eeuw geleden met de verzorging van bejaarden die niet meer op zichzelf konden le- Na de klokketoren van het War mondse kloosterbejaardenoord Mariëngaerde, zijn nu ook de historische kapelramen in oude stijl hersteld. Met de restauratie van de ramen is een bedrag van ongeveer 45.000 gulden ge moeid. De renovatie van de ka pel duurt nu al drie jaar. „De klokketoren en de kapelramen van het kerkje waren er het ergst aan toe", vertelt directeur H. Belt. „Eén flinke herfststorm en het regende steentjes en ce ment." De gebrandschilderde ramen zijn in de jaren dertig gemaakt door de Haarlemse glaskunste naar Han Bijvoet. Het cement waarin het glas was gevat, ver keerde in zeer vervallen staat en de ramen dreigden het hierdoor bijna te begeven. Bij de restau ratiewerkzaamheden zijn de omlijstingen van de neo-goti- sche ramen opnieuw gevoegd. De raamstijlen en de metalen verbindingen tussen de ge brandschilderde ramen kregen een anti-roest behandeling of werden vervangen. De volgende fase van de res tauratie is het opknappen van de historische mozaïekvloer, deze winter. Veel van de kleuri ge steentjes zijn in de loop der tijd verdwenen en het vloermo zaïek is op negen plaatsen ge scheurd. Om de vloer weer sta biel te maken gaat de restauta- teur onder de steentjes een nieuwe onderlaag aanbrengen. De ontbrekende steentjes wor den aangevuld en opnieuw in- geiijmd. Het verdere verloop van de restauratie van de kapel van Mariëngaarde is afhankelijk van de financiële steun van het mi nisterie van WVC. „Voorlopig hebben we in ieder geval een dak boven ons hoofd. De ande re plannen gaan over het op knappen van het interieur van de kerk en hebben geen accute haast", aldus Belt. Belt hoopt dat de restauratie van de kapel van het voormalig grootseminarie in 1999 zo snel mogelijk is voltooid. „Dan is het 200 jaar geleden dat de kapel werd gesticht. Het zou natuur lijk mooi zijn als in dat feestelij ke jaar de kapel volledig zou zijn gerestaureerd. Om de vloer weer stabiel te maken brengt de restautateur onder de steentjes een nieuwe onderlaag aan. foto hielco kuipers Ook mensen buiten het tehuis, die wel 's nachts thuis kunnen slapen, kunnen in de huiskamer worden opgevangen. Het pro ject sloeg zo goed aan, dat de 'huiskamer' moest worden uit gebreid. De nieuwe ruimte is dan ook twee maal zo groot. Het pijnlijkste in zijn Emmaus-periode vond Schuur mans dat het verzorgingshuis moest bezuinigen op het aantal opvangplaatsen. In plaats van de oorspronkelijke 81 ouderen kon Huize Emmaus nog maar 55 bejaarden verzorgen. Daar door moest ook het personeels bestand terug. „Als oud-vak bondsman ben ik daar veel mee bezig geweest. We hebben een sociaal plan opgesteld en via natuurlijk verloop hebben we kunnen voorkomen dat er ge dwongen ontslagen vielen." „Het belangrijkste is het gevoel dat je wat voor de mensen kunt betekenen", zegt L. Schuurmans. Hij neemt vrijdag afscheid als voorzitter van het Zoeterwoudse bejaardencentrum Huize Emmaus. foto loek zuyderduin ven. Uitgangspunt daarbij was 'naastenliefde'. „De professio naliteit van onze medewerkers is goed", zegt Schuurmans. „Maar ik hoop dat de mensen ook in de toekomst blijven wer ken vanuit het idee van de naastenliefde." Intensief heeft Schuurmans zich beziggehouden met de re novatie van Huize Emmaus, een proces van tien jaar. Op de dag van zijn afscheid wordt de aangepaste ruimte voor het huiskamerproject geopend. „Huize Emmaus wil in de toe komst niet alleen maar intem bezig zijn, maar zich ook naar buiten richten met dienstverle ning aan de bevolking van Zoe- terwoude. Er wordt daarom ge werkt aan een dagopvang van bejaarden." „Tijdens de renovatie van en kele jaren geleden is er bewust een ruimte ingericht als huiska mer", vertelt Schuurmans. „Wie alleen op zijn kamertje zit te verpieteren, zou eigenlijk ook eens in een gemeenschappelijk onderkomen met anderen con tact moeten kunnen maken." Schuurmans is ervan over tuigd dat de bejaardenzorg in de toekomst steeds meer een groot geheel wordt, waarvan Huize Emmaus een schakeltje is. Hij hoopt dat de contacten met het gemeentebestuur beter worden. „Die zijn nu niet erg sterk. Maar mischien is dat ook een beetje onze eieen schuld. Wij wilden als stichting laten zien dat we bijvoorbeeld zo'n renovatie zelf wel aankonden. Wij hadden het idee dat je de overheid niet moet lastig vallen met wat je zelf kunt. In de na bije toekomst is samenwerking echter noodzakelijk", aldus Schuurmans. Schuurmans wordt opgevolgd door de huidi ge penningsmeester Q. Onder water. voorschoten judith bilsen medewerker De Voorschotense Vliegende Dokters' krij gen van de Postcode Loterij 300.000 gulden voor de hulp aan de Somalische vluchtelin gen die in opvangkampen in Kenia verblij ven. De 'Vliegende Dokters' maken deel uit van de internationale hulporganisatie Afri can Medical and Research Foundation (AMREF). De organisatie werkt sinds dertig jaar aan de verbetering van de medische omstandigheden in Oost-Afrika. „Voorlich ting over AIDS is momenteel belangrijk, maar het allerbelangrijkst zijn toch wel de Somalische vluchtelingen", zegt Pauline Laurey, woordvoerster van de Vliegende Dokters'. Het Nederlandse kantoor van AMREF is gevestigd in Voorschoten. Het hoofdkantoor van de AMREF zetelt in de Keniaase hoofdstad Nairobi. Er werken ongeveer 300 mensen van wie het grootste gedeelte Oost-Afrikaan is. Zij zetten de me dische diensten en projecten op. De Vlie gende Dokters' onderhouden snelle verbin dingen met vliegtuigen, landrovers en ra- dio-apparatuur tussep de dorpen en de me dische posten. Op de medische posten wordt behalve geneeskundige hulp ook voorlichting en scholing gegeven. Moeders krijgen er uitleg over het voeden van hun baby's, zuigelin gen krijgen inentingen en gezondheidswer kers doen mee aan cursussen. Laurey: „Maar de 'Vliegende Dokters' geven niet al leen medische hulp. Met het Nederlandse geld realiseren we ook structurele projecten zoals bijvoorbeeld waterputten." Een aantal projecten om de toestand van de Somaliërs in de kampen te verbeteren is al begonnen. Laurey: „We zijn bezig met de bouw van een kliniekje. Ook de eerste op vang voor moeders met kinderen is al op gang gebracht. Behalve voedselhulp staan op net programma verder nog de aanleg van watervoorzieningen en latrines." „Om wat meer bekendheid te geven aan het werk van de Vliegende Dokters' hebben we vorig jaar samen met het jeugdblad Samsam een school-adoptie plan opgezet", aldus Laurey. „Nederlandse scholen kun nen zo een school in Oost-Afrika financieel steunen. Bij de scholieren sloeg het project erg goed aan. Het grappige was dat Neder landse leerlingen in contact kwamen met kinderen in Afrika. Onze medewerkers moeaMi de briefjes dtezij aan eikaar schre ven vertalen." „Over de gift van de Postcode Loterij zijn de Dokters verrukt", zegt Laurey. L)e laak van AMREF-Nederland is het werven van gelden en het zoeken van donateurs die de projecten van de organisatie financieel wil len steunen. De stichting beschikt nu over ongeveer een miljoen gulden per jaar. Met de 300.000 gulden gaat AMREF de slechte situatie van de Somalische vluchte lingen vetbeteren Laurey „Wij moon cell beslissen voor welk project het geld van de Nederlandse donateurs is bestemd. Maar natuurlijk is er altijd overleg. Nu heeft de Keniaase regering ons om hulp gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17