'Grote behoefte aan theater in Hillegom' Verbouwing geeft bewoners Mariënhaven meer privacy 'Eigenlijk een domme hobby' Stichting Oude Toren eist subsidie voor werk Regio ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 15 In Hillegom is grote behoefte aan een theater. Dat blijkt uit een onderzoek, uitgevoerd door twee studenten van de Hogeschool Holland. Volgens de onderzoekers moet een theater in Hillegom succes hebben aangezien het aantal keren dat een Hillegommer een theater of een bio scoop bezoekt twee maal hoger ligt dan het landelijk ge middelde. De bezoekfrequentie aan cabaretvoorstellin gen is zelfs driemaal hoger. Directrice I. Eysma: „We hebben nog twee zalen waar zeven mensen slapen. Dat kan niet meer in deze tijd." foto •holvast Warmonds psycho-geriatrisch verpleeghuis bestaat 20 jaar HILLEGOM KEES JONCSMA MEDEWERKER Het onderzoek van de twee stu denten, Margreet Haken en Marleen Zwartkruis, is verricht op verzoek van de Stichting Kulturele Raad Hillegom. Het tweetal heeft daarvoor een en quête gehouden onder 280 in woners van Hillegom. Daaruit bleek dat de inwoners van dit dorp vaker theater-, muziek- en filmvoorstellingen bezoeken dan de gemiddelde Nederlan- AGENDA ZATERDAG 19 SEPTEMBER Leiden Bloemenwandeltocht over 10, 15 en 20 km. start vanaf WV-kantoor, Sta tionsplein 210, tot 16.00 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, tot 17.00 uur. Open Scouting-Dag van de Lode- wijksgroep met diverse demonstra ties, Van der Werfpark, van 13.00 tot 15.30 uur. Noordwijk Klaverjasmarathon, org. Tafeltennis- ver. T.O.V., Clubhuis, Nieuwe Zeeweg 73, aanvang 14.30 uur. Dance Inn, Join Centrum, Wetering- kade, aanvang 21.00 uur. BENTHUIZEN KEES VAN KUILENBURG Zelf noemt Arie Schellingerhout uit Benthuizen het een domme hobby. „Het vraagt enorm veel ruimte. Op een gegeven mo ment krijg je zoveel, dat het ook in de huiskamer komt te liggen of te staan. Je kunt veel beter postzegels verzamelen." Die hobby van de 66-jarige Benthui- zenaar is het sparen van ver schillende dakpannen. Een liefhebberij die bij toeval is ontstaan. „Ik ben aannemer en weet vrij nauwkeurig welke pannen bij de mensen op het dak liggen. Ook waar ze te koop zijn. Op een gegeven moment ontdekte ik dat bepaalde pan nen niet meer te krijgen waren. Ze werden simpelweg niet meer gemaakt. Fabrieken zoals Oppe- laar en Van Leeuwen in Koude kerk, Van Rijn en Kloot en Oost hoek in Alphen waren gestopt met de produktie. In de streek rond Benthuizen zijn nogal wat daken met pannen van die fa brieken, dus was het van belang dat ik een voorraadje van die pannen kreeg. Bijvoorbeeld via der. De voorkeur gaat uit naar cabaretvoorstellingen en musi cals, maar ook klassieke muziek scoort hoog. Voor hun culturele uitjes bezoeken de Hillegom- mers voornamelijk Haarlem en Amsterdam. Leiden heeft nau welijks aantrekkingskracht. De bestaande faciliteiten in Hillegom zijn beneden peil, concluderen de onderzoekers uit gesprekken die zij hebben gevoerd met de culturele vere nigingen en instellingen in het bollendorp. Alle toneel- en mu- Noordwijkerhout Rommelmarkt in De Schelft, van 10.00 tot 17.00 uur. ZONDAG 20 SEPTEMBER Katwijk Laser Noordzee Zeilweekend, aan vang 14.00 uur. Leiden Fietstocht 'Rijnmondtoer' over 35 of 65 km, start vanaf clubhuis Swift- toer, park De Bult, Roomburgerweg, tussen 8.30 en 12 00 uur Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorscho- terweg. van 10.00 tot 14.00 uur. Rommelmarkt, org. Buurtcentrum de sloop", legt de Benthuize- naar uit. Van iedere soort die Schellin gerhout in handen kreeg, legde hij er één of twee apart. „Zon der er bij na te denken eigenlijk. Ik deed er dan ook weinig mee, maar op een bepaald moment had ik een aantal schappen vol staan in de garage. Pas later is het echte verzamelen begon nen, nadat ik wat meer vrije tijd kreeg." De hobby kwam pas echt op gang na een ontmoeting met ie mand van de Nedaco. de over koepelende organisatie van de dakpannenindustrie. „We maakten een praatje over de 'pan' en van hem hoorde ik dat er nog een paar mensen waren die dezelfde interesse hadden. Die bleken ook weer contacten te hebben met andere liefheb bers. In mei 1991 hebben we met z'n zessen de stichting voor historisch onderzoek van grof keramische industrieprodukten opgericht." Die stichting heeft allereerst tot doel informatie over de dak- Ean te verkrijgen. Daarna gaat et ook om draineerbuizen en produkten uit de baksteenin- ziekverenigingen, de muziek school en de balletschool staan positief tegenover de komst van een theater. Volgens de onderzoekers zijn de huidige voorzieningen bin nen de gemeente ongeschikt voor professionele theater- en muziekvoorstellingen. Of de technische voorzieningen in de zalen zijn onvoldoende, de akoestiek is slecht, kleedruimtes zijn nauwelijks voorhanden of de huur is te hoog. Het nieuw te bouwen theater moet niet alleen voldoende faci liteiten hebben, maar ook be taalbaar zijn, zo benadrukken de ondervraagden. Volgens de onderzoekers zal de bouw van een theater ongeveer anderhalf miljoen gulden kosten. De zaal moet volgens de onderzoekers een capaciteit van 200 stoelen krijgen en kan gebouwd worden op het plein naast de Kulturele Raad op de hoek Mariastraat/I- Dijk 33. Leids Volkshuis, Apothekers- dijk 33. van 10.00 tot 16.00 uur. Biieenkomst van het NIVON (Ned. In stituut voor Volksontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk), gast Ate Doorn bosch, zaal Zuiderkwartier, Anjelie- renstraat, aanvang 14.30. Noordwijk Winkels geopend in het Hoofdstraat Koopcentrum van 13.00 tot 17.00 Herman Brood and his Wild Romance in Club'71. zaal open 20.30 uur, aanvang 22.00 uur. Trommeltjesdag. rondgang door War mond mmv muziekver. St. Matthias, dustrie. „Niet alleen verzame len, maar ook het achterhalen van de geschiedenis. Onlangs is er zelfs iemand gepromoveerd op de geschiedenis van de dak pan in een bepaalde periode." Piron De Benthuizenaar wordt vooral geboeid door de vele vormen die er zijn. Een rondgang door het huis en de schuur van Schellingerhout is daar een le vend bewijs van. Hij bezit exemplaren die al heel wat ja ren oud zijn, onder meer een Romeinse dakpan die is gevon den bij baggerwerkzaamheden in de Schelde. „Daar ben ik enorm trots op, vandaar dat die ook in de huiskamer ligt." Daar ligt ook een piron, ofwel dakver siering, die afkomstig is van het gesloopte slachthuis in Leiden. „Een heel verschil met die be- tonpan van nu hè?" „Ik lees er veel over, dan kijk je er ook heel anders naar. Ik betrap me er op dat ik nog wel eens omhoog kijk om te zien wat er op dak ligt. Op de daken in Koudekerk en Hazerswoude liggen dakpannen te kust en te renelaan. De inkomsten van het nieuwe theater worden door de onder zoekers begroot op ruim 100.000 gulden per jaar. Gebrui kelijk in vergelijkbare situaties is dat de gemeente de huurkosten van de voorziening voor eigen rekening neemt. Het uiteindelij ke exploitatietekort op jaarbasis in de berekeningen van de on derzoekers komt dan op 142.700 gulden. Voorzitter J. Razenberg van de Kulturele Raad is in zijn nop jes met de uitkomsten van het onderzoek. „Dit rapport moet het fundament zijn voor een nieuw te bouwen theater in Hil legom. We gaan een aantal aan bevelingen op papier zetten en deze aanbieden aan wethouder Lommerse. Het draagvlak bin nen de bevolking voor een thea ter is zo groot. Daar kan de poli tiek niet zomaar aan voorbij gaan." start vanaf speeltuin Het Vossehol, Bernhardstraat. om 13.30 uur. MAANDAG 21 SEPTEMBER Leiden Bloemenwandeltocht over 10, 15 en 20 km, start vanaf WV-kantoor, Sta tionsplein 210, tussen 9.00 en 17.00 uur. Jaarmarkt in het Centrum van 10.00 tot 17.30 uur. Noordwijk Vergadering van de Noordwijkse Ver. v Postzegelverzamelaars, met veiling, Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aan vang 20.15 uur. keur. Ik maak er zelfs foto's van." De variatie in dakpannen boeit Schellingerhout nog het meest. „Er zijn zo veel verschil lende dakpannen, gemaakt door tientallen bedrijven in ons land. Met concentraties in een gebied rond het Limburgse Te- gelen en rond Koudekerk aan den Rijn. Nu zijn er nog drie zelfstandige bedrijven over. Twee in Limburg en Nieuw Werklust in Hazerswoude-Rijn dijk. De overige bedrijven zijn verdwenen of opgegaan in het Engelse Redland of Belgische Koramic." Schellingerhout heeft in de loop der jaren veel materiaal bijeengebracht. Zoals de oud- Hollandse pan van Colijn uit Koudekerk en romaanse pan nen van Oosthoek uit Alphen. „Daar werden ze in vijf maten gemaaktdoceert de Benthui zenaar. „Maar ik heb ook de platte Friese en de gegolfde Friese en de bekende Oegst- geester Pan. Waar die naam vandaan komt, weet ik niet pre cies, maar waarschijnlijk is de pan voor het eerst in Oegstgeest gemaakt." WARMOND UESBETH BUITINK In de kamer van Mariënhaven- directrice I. Eysma staat promi nent een bord met bouwteke ningen. 'Na de sloop', staat bo ven de schetsen die de toekom stige vorm van het Warmondse psycho-geriatrische verpleeg huis weergeven. De drie vleu gels van het monumentale pand aan de Mgr. Aengenent- laan gaan tegen de grond en maken plaats voor een moderne behuizing. De plannen worden gemaakt terwijl deze maand dat het 20-jarig bestaan van Ma riënhaven wordt gevierd. „Toen het Groot Seminarie van het bisdom Haarlem in 1968 ver huisde naar Amsterdam, heeft iemand het op zich genomen hier een verpleeghuis in te rich ten", vertelt Eysma. „In die tijd bestonden er nog geen regels over hoe een verpleeghuis eruit moest zien. Nu zitten we met maar vier één-persoonskamers en voornamelijk drie- en vier- persoonskamers. Magr wat ik Nieuwvennepse eist actie tegen pitbulls NIEUW-VENNEP» ARNOLD AARTS De gemeente moet maatregelen nemen tegen loslopende pit bulls. Dat schrijft een 28-jarige inwoonster van Nieuw-Vennep aan de gemeenteraad. Zij vindt het onaanvaardbaar dat pitbulls in Haarlemmermeer los, dus onaangelijnd, mogen rondlo pen. „Moet er eerst iets gebeu ren voordat hier iets aan gedaan wordt?", vraagt zij zich af. De vrouw vraagt de gemeente in de brief 'zeer voorspoedig' tot het besluit te komen om de honden in ieder geval te laten aanlijnen. „Graag voordat het te laat is!" laat zij weten. „Ik geloof dat u allemaal weet hoe afschu welijk de gevolgen kunnen zijn als een pitbull aanvalt." Volgens een gemeentelijk woordvoerder is er inderdaad nog geen beleid ten aanzien van pitbulls. „Alleen is er bepaald dat er in sommige gebieden geen honden mogen komen of alleen aangelijnd. Maar dat heeft met de bescherming van de natuur te maken en niet met de veiligheid." Omdat er nog geen honden- beleid is, kunnen de gemeente en de politie alleen optreden bij incidenten. Zo legde het college van burgemeester en wethou ders vorig jaar beperkingen op aan de eigenaar van twee bou viers. Wegens agressief gedrag moet een van de honden voortaan een muilkorf dragen en de ander altijd zijn aange lijnd. De politie greep in juni van dit jaar in toen een bullter- riër een andere hond had aan gevallen. Toen bleek dat de ei genaar niet in staat was zijn huisdier onder controle te hou den, werd de hond in beslag ge nomen. vooral heel erg vind: wij hebben nog twee zalen waar zeven mensen slapen. Dat kan niet meer in deze tijd. Daarom heb ben we bij het ministerie aange drongen op nieuwbouw." De bouw begint in 1994 en neemt naar verwachting twee jaar in beslag. Privacy voor de bewoners staat centraal in de plannen. „We hebben heel wei nig plekjes waar de mensen even apart kunnen zitten. Ik merk na het weekeinde dat be woners op de bank voor mijn kantoor hebben gezeten, om er gens alleen met hun familie te kunnen praten. We willen ook een grote zaal waar we alle acti viteiten kunnen houden. En een soort marktplein of straatje met winkeltjes en de receptie. Nu kunnen de bewoners alleen maar van de afdeling naar de kapel en terug. We hebben geen maatschappij binnen de maat schappij", betoogt de directrice. De verbouwing laat precies zien wat er in de afgelopen twintig jaar in Mariënhaven is Het ministerie van defensie heeft voor het eerst de tijd, die verschillende marine-onderde len en dus ook de Valkenburgse Orion-squadrons mogen beste den aan hulpverlenende taken, zwart op wit gezet. Voor contro les op de visserij mogen de Ori- on-patrouillevliegtuigen vol gend jaar zeshonderd vlieguren de lucht in. veranderd, stelt Eysma. „Het nieuwe gebouw geeft meer ruimte voor bijvoorbeeld til-lif- ten en rolstoelen. Dat moet wel, want de gemiddelde leeftijd van onze bewoners is nu 82 jaar, veel hoger dan twintig jaar gele den. De mensen worden steeds ouder en steeds meer ouderen willen zo lang mogelijk blijven thuiswonen en gaan daama eerst naar een verzorgingshuis. Ze worden dus bij ons opgeno men als ze veel ouder zijn dan vroeger." Tijdens de verbouwing wil Mariënhaven de ontwikkeling in de patiëntenzorg echter niet uit het oog verliezen. „Speciaal daarvoor hebben we een staf functionaris aangesteld, die de kwaliteit van de zorg moet sti muleren." Het contact met de familiele den van bewoners neemt even eens een belangrijke plaats in. Een algemene Mariënhaven- krant en een krant voor elke af deling houden de families op de hoogte van verjaardagen, nieu- A1 enkele jaren controleert de Nederlandse marine de visserij en eventuele overtredingen van milieuregels door zeeschepen. Hiervoor stelt de marine onder meer helicopters, mijnenvegers, fregatten en vliegtuigen be schikbaar. Het materieel wordt op velerlei manieren gebruikt. De Orions gaan bijvoorbeeld vaak voor milieuvluchten de lucht in maar de AID deed de afgelopen jaren ook steeds va ker een beroep op de viiegtui- we personeelsleden en kleine voorvallen. „Dat stellen ze heel erg op prijs. Daarnaast hebben we minstens één keer per jaar een contactdag. En sinds een jaar hebben we een familieraad, waarmee ik het beleid bespreek en waarvan ik advies krijg. Zo'n familieraad wordt binnenkort ook verplicht, maar op de wet geving willen we niet wachten." De grootste zorg van Mariën haven is het grote verloop in personeelsleden, erkent Eysma. „Verzorgenden en verpleegkun digen zijn een schaars artikel geworden in dit land en voor ons is het heel moeilijk om ge diplomeerden lang vast te hou den. Daarom zijn we ook met de provincie, verzorgingshulzen en andere verpleeghuizen een project begonnen om meer jon ge mensen te interesseren voor de gezondheidszorg. Maar tot nu toe moeten we nog heel veel inspanning doen om net perso neelsbestand op peil te hou den." gen om vissersschpen in de ga ten te houden. Mijnenjagers kunnen volgend jaar 140 dagen ingezet worden voor hulpverlenende taken. Ook is vastgesteld dat fregatten in peval van calamiteiten, oftewel sudden rescue' binnen acht uur na alarm buitengaats moe ten zijn. Helicopters en vliegtui gen moeten tuvsen een en drie uur helemaal uitgerust zijn voor hun taken. Arie Schellingerhout: Je kunt beter postzegels verzamelen." foto ben de bruyn Benthuizenaar Schellingerhout verzamelt dakpannen Besluit Monumentenzorg wordt niet geaccepteerd De Warmondse Stichting De Oude Toren wil zich tot het uiterste inspannen voor de restauratie van het complex rond de Oude Toren bij de voormali ge St. Matthiaskerk. De afwijzing van het subsi dieverzoek door de Rijksdienst voor Monumen tenzorg zal, 'desnoods tot aan de hoogste instan tie', worden aangevochten. „We laten het er niet bij zittenaldus gemeentesecretaris I. Lauten bach. „De Stichting De Oude Toren die speciaal voor de restauratie nieuw leven is ingeblazen, zal er alles aan doen om het complex voor het nage slacht te bewaren." De Warmondse gemeentesecretaris, namens de gemeente vertegenwoordigd in de Stichting De Oude Toren, verwacht op korte termijn een ge sprek te hebben met Monumentenzorg. „Dat ge sprek met een jurist en het stichtingsbestuur moet duidelijkheid verschaffen over de jurische haarkloverij waarin we nu verzeild zijn geraakt. Het zou wel erg treurig zijn als een paar ambtelij ke regeltjes de hoognodige opknapbeurt van de monumenten zouden verhinderen." Met name de situatie van de oude ringmuur rond de ruïne is zorgwekkend, aldus lautenbach. „Als die muur niet snel wordt hersteld, kan hij in storten. Er moet dus zo snel mogelijk iets gebeu ren. Maar voor de herstelwerkzaamheden zijn en kele tonnen nodig en die hebben we niet." De Stichting De Oude Toren is vorig jaar nieuw leven ingeblazen met als doel het bijeen brengen van het benodigde geld voor de restauratie. Er ligt inmiddels wel een plan voor de opknapbeurt van het héle complex: de toren, de ruïne en de ring- Het stichtingsbestuur is samengesteld uit verte genwoordigers van de drie verschillende eigena ren van het terrein: de gemeente, de hervormde kerk en een particuliere eigenaar. Lautenbach: .Als stichting zijn wc spreekbuis namens die drie eigenaren. We zijn in die vorm gesprekspartner van Monumentenzorg en dat maakt het allemaal een stuk minder ingewikkeld. Bovendien maak je als stichting aanspraak op een groter subsidiebe drag en kun je bijvoorbeeld ook geld krijgen voor het onderhoud van de monumenten. Monumen tenzorg heeft ons vorig jaar nota bene geadvi seerd om als stichting te opereren. Dat is het wonderlijke van het vernaai." De rijksdienst heeft het subsidieverzoek afge wezen omdat de stichting juridisch geen eigenaar is van de verschillende monumenten. Lauten bach: „In dat ene formele regeltje, die voorwaar de, schuilt nu het probleem. We nebben gevraagd om ontheffing maar die hebben we niet gekregen. En alle eigendommen dan maar overhevelen naar de stichting: dat is veel te ingewikkeld, dat lost niks op." Orions controleren vissers zeshonderd uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15