Leiden Regio Kortingspas moet toerist binnenhalen Stationstunnel weer in de etalage Onderzoek beleid in bond van hengelaars Rik Makelaardij 'Zeldzame' blauwe haai spoorloos Nieuwbouw Woutertje Pieterse geopend UIT VOORRAAD LEVERBAAR, DE NIEUWE G0LF.<§> ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1992 redactie: janet van duk eaaiel fangmann roy ki \A koevoet ioman leefmans ernastraatsma certvisser (CHEF) wim wegman *071-161417 Prenten van oud-Leiden lei pen In het Leidse gemeentearchief aan de Boisotkade wordt dinsdag een lezing gehouden over de prentverzameling van het archief. Deze bevat afbeeldingen van Leiden en omstreken uit heden en verleden. De lezing wordt verzorgd door P. de Baar en begint om 20.00 uur. Inspraak over Beyerincklaan L8PEN In de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade wordt op donderdag 24 september een inspraakavond gehouden over de inrichting van de omgeving rond de nieuwbouw aan de Beye rincklaan. Op deze plaats worden momenteel 68 nieuwe wonin gen gebouwd. Pe bijeenkomst begint om 20.00 uur. Toekomst van Leiden ter discussie leiden Het ontwerpstructuurplan voor Leiden, zoals dat enkele maanden geleden werd gepresenteerd, staat donderdag ter dis cussie in de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Aan de hand van diverse stellingen zullen de raadsleden zich uitspreken over hoe de stad zich de komende dertig jaar moet ontwikkelen. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Gulden Vlies aan de Breestraat. 'Gratis parkeren bij het winkelen Met de verkoop van een kortingspas, waarmee gratis kan worden geparkeerd en voordeeltjes bij het winkelen kun nen worden geboekt, kan Leiden een stuk aantrekkelijker worden voor toeristen. De opbrengst van de verkoop van deze pas kan worden gebruikt voor het organiseren van allerlei evenementen in de stad. De introductie van een kortingspas moet nóg meer mensen naar Leiden lokken. leiden bram van lh uwen In een tumultueuze vergadering is gisteravond beslist dat een commissie van drie leden een onafhankelijk onderzoek zal in stellen naar het gang van zaken in het bestuur van de Henge- laarsbond voor Leiden en om streken. In verband daarmee werd de motie van wantrouwen die tegen het bestuur was inge diend door ere-voorzitter Koos Mark ingetrokken. Op zijn beurt besliste het bestuur op aan drang van de leden dat het be sluit om de ere-voorzitter uit de bond te zetten en als lid te roye ren werd ingetrokken. Voorts besloot een ruime meerderheid van de ruim 80 aanwezige leden dat het voor malige clubgebouw van de Roaarunners nabij zwembad De Vliet, waar gisteravond voor de eerste maal werd vergaderd, van de gemeente zal worden gehuurd als bondsgebouw. In de vergadering werd van diverse kanten gewezen op wankele fi nanciële basis waarop dat ge beurt, maar volgens penning meester EdelenbosMs daarvan geen sprake. In een soms zeer emotionele discussie werd verder gespro ken over het al dan niet aanslui ten van de Leidse bond bij een landelijke overkoepelende orga nisatie. Die mondde ten slotte uit in een zeer verwarrende stemming waarbij 29 van de ruim 3100 leden die de bond telt beslisten dat voorlopig in zee zal worden gegaan met het Centraal Nederlands Henge laars Verbond (CNHV). Voor stellen tot toetreding- van de aanzienlijk grotere Nederlandse Vereniging van Sportvissers Fe deraties (NWS) of zelfstandig doorgaan kregen onvoldoende steun van de aanwezigen. Taxatie? opent de juiste deuren voor u! M 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden leiden erna straatsma Het idee voor de introductie van een dergelijke 'Keycard' is afkomstig van het Haagse pu- blic-relationsbureau Van Eg- mond Partners. Het plan is gemaakt in opdracht van de ge meente, als een van de 25 deel nemers aan het Platform Leiden Promotie. De gemeente heeft nog niet gereageerd op het voorstel. Het Haagse bureau heeft een soortgelijke pas in Göteborg als voorbeeld genomen. Daar wor den, tien jaar na de invoering, jaarlijks 50.000 kaarten ver kocht. De Keycard zou voor één dag 30 gulden moeten kosten, voor twee dagen 55 gulden en voor drie dagen 75 gulden. De gemiddelde opbrengst per kaart zou 50 gulden zijn. Bij verkoop van 100 kaarten per dag gedu rende drie zomermaanden ont staat aldus een fonds van circa 500.000 gulden. Houders van een Keycard krijgen op verschillende terrei nen korting. Zo kun je er in Lei den gratis mee parkeren, naar een museum gaan of de bus ne men naar het strand en reductie krijgen in winkels en restau rants. De helft van de inkomsten van de toeristenpas zou in een potje gestopt moeten worden om extra toeristische activitei ten te organiseren. De andere helft wordt dan 'naar rede en billijkheid' onder deelnemende ondernemers uitgedeeld. ,,Op die manier profiteert iedereen van de gezamenlijke inkomsten. Wanneer een Keycard slechts wordt aangewend om goedkoop te eten, profiteert een museum. Wanneer een Keycard-houder alleen maar uit is op gratis ver voer profiteert een rondvaart- exploitant." De kortingspas zou verkocht kunnen worden via de WV-kantoren in de regio, wis selkantoren, busstations en NS- loketten. Spaanse week Van Egmond Partners geven in hun nota een aantal voor beelden van nieuwe activiteiten die bestaande evenementen kunnen verlevendigen. Als voorbeeld is de 3 oktoberviering uitgekozen. Het bureau stelt on der meer voor om, voorafgaand aan Leidens ontzet een 'Spaan se week' en een 'internationale herdenking' te organiseren. Di rect na 3 oktober zou er voor al- FOTO LOEK ZUYDERDUIN i die tijdens de viering van Leidens ontzet gewerkt hebben een haringbijt-evene- ment kunnen worden georgani seerd. Nieuwe activiteiten zouden ook via sponsoring betaald wor den, maar het Haagse bureau is daar geen voorstander van. Van Egmond: „Activiteiten door sponsors laten betalen levert ie dere keer weer een soort bedel partij op. Dat kun je beter niet hebben. Met invoering van de Keycard kun je organisatie van dik terugverdie- leiden/katwuk erna Nieuwbouwplan LD verworpen LEIDEN RQY KLOPPER De nieuwbouwplannen van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel zijn afgewezen door de gemeentelijke welstandscom missie. Dit betekent een forse tegenvaller voor de directie van deze krant, die graag zo snel mogelijk met de bouw wil be ginnen. Het ontwerp is een aantal ke ren aangepast om aan wensen van omwonenden tegemoet te komen. Het plan voorziet in een kantoorpand aansluitend op het monumentale Dudok-gebouw aan de kop van de Witte Singel. Rond een verzonken binnen plaats achter het oude puntge- bouw zou een kantoorgebouw komen met drie verdiepingen. Het plan was om dit kantoorge deelte in een boogvorm te reali seren. Bij het nieuwe kantoor zouden appartementen verrij zen in de duurdere prijsklasse. De welstandscommissie vindt onder meer de ronding en structuur van de gebogen wand te 'hard'. Verder wenst zij een meer trapsgewijze bouw van de gevel aan de Maliebaan. De welstandscommissie adviseert de directie een nieuwe ontwerp te maken en hierover met haar overleg te voeren. Van de twee dode haaien die gistermorgen op het Katwijkse strand ter hoogte van de vuur toren zijn aangespoeld, is er nog één 'spoorloos'. Het andere exemplaar, een ruim twee me ter lange en dertig kilo wegende blauwe haai, is voor onderzoek overgebracht naar het Natio naal Natuurhistorisch Museum in Leiden. Volgens de politie is de 'vermiste' haai, waarvan de soort niet is vastgesteld, door ie mand van de Vogelwerkgroep meegenomen. Noch bij de Vo gelwerkgroep in Katwijk, noch bij de Noordwijkse collega's is echter een haai binnenge bracht. De blauwe haai die zich nu Leiden bevindt, is in ieder geval een zeldzaam exemplaar. Het komt bijna nooit voor dat der gelijke dieren op de kust aan spoelen. De laatste keer dat zo iets gebeurde was in 1972, op Terschelling. De blauwe haai zwemt normaliter ten westen van Engeland en in het noorde lijke deel van de Noordzee. Koos van Egmond van het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um zegt dat de vis waarschijn lijk in de nacht van donderdag op vrijdag is overleden en aan gespoeld. „Het is een heel vers en gaaf exemplaar. We probe ren er een afgietsel van te ma ken voor onze tentoonstelling. Met de opening van het onderkomen van de openbare basisschool 'Woutertje Pieterse' aan de Houtlaan is gisteren een roerige periode afgesloten. Ja renlang hebben de omwonen den getracht de nieuwbouw op de in hun ogen volstrekt ver keerd locatie - een korfbalveld moest er voor wijken - tegen te houden. Uiteindelijk zonder succes. Gisteren was er weinig te merken van de weerstand te gen het nieuwe gebouw. "Wou tertje Pieterse' vierde feest, dub bel feest zelfs want de school viert dit jaar ook het eerste lus trum. Ter gelegenheid daarvan hebben ouders en kinderen vanaf koninginnedag geld inge zameld voor een basisschool in luigalpa. Nicaragua. Twaalf jaar geleden is daar begonnen aan de bouw maar men heeft het nooit kunnen af maken wegens chronisch geld gebrek. Nu was het de eer aan wethouder Koek om het bedrag van drie duizend gulden telefo nisch te 'overhandigen' aan de inwoners van Juigalpa. In vloei end Spaans legde de wethouder uit dat ze de school veel succes wenst met de vorderingen van de bouw. 'Hartelijk bedankt' en 'wilt u het geld zo snel mogcBJk overmaken waren de reacties vanuit Nicaragua. Op initiatief van bewoners uit de Raadsherenbuurt en Vogel wijk, nam de gemeente vijf jaar geleden het besluit tot het op richten van een nieuwe open bare school in die buurt. De school begon in 1986 in het ge bouw van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg met 23 leerlingen. Het gebouw was al snel te klein en vanaf 1987 was de school gehuisvest in de voor malige kleuterschool aan de An- tonie Duvklaan. Daar nam het aantal leerlin gen snel toe tot het huidige aan tal van ruim 200. „We moesten zelfs de aula inrichten als schoollokalen met als gevolg dat we geen gemeenschappelijke ruimte meer hadden. Dat ging even goed. maar het bleef be helpen", aldus Peter Bosman, directeur van de school. LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC» PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARD SOFTWARE BEU 01720-37 911 Log/Com Alpha bv Als dat goed lukt, verschilt dat geliefd zijn onder sportvissers. Koos van Egmond, medewerker van het Nationaal Natuurhistorisch Museum, met de blauwe haai. FOTO HIELCO KUIPERS 2404 mn alph*n mo oen r bijna niet van de echte Blauwe haaien kunnen maxi maal vier meter lang worden. Van Egmond: „Het zijn haring en makreeleters. Ze zijn ook be kend als menseters, maar „Die gaan vaak naar Ierland op deze vissen te jagen." De blauwe haai die twintig jaar geleden op Terschelling aanspoelde, is destijds ook Instemming rijk dit najaar verwacht subtropische gebieden met het Natuurhistorisch Museum wateren." De medewerker zegt dat blauwe haaien in Nederland bijzonder in Leiden overgebracht. Daar i: het dier geconserveerd f maline. Alphen a/d Rijn Hoorn 174 01720-21521 Leiderdorp .d. Valk Boumanweg 2 071 -899212 Voorschoten Hofweg 39 071 - 769307 Wethouder Joop Walenkamp begint met een openhartige schuldbekentenis. „We hebben het met de verkeerstunnel onder het Stationsplein misschien verkeerd aangepakt. Toen Tjeerd van Rij en ik de zaak in 1990 oppakten, zat de plannen makerij in het slop. Overeenstemming over tal van onderdelen ontbrak. En dus besloten we eerst maar in Leiden orde op zaken te stellen." „Terwijl we daarmee bezig waren heb ben we in Den Haag te weinig gelobbyd, te weinig 'lawaai' gemaakt. Het plan raakte een beetje in de vergetelheid, wat misschien een van de redenen was dat het van de investeringslijst van Verkeer en Waterstaat werd geschrapt. Dat zijn we nu aan het herstellen". Optimistisch als hij is, laat hij er meteen een geruststellend geluid achter volgen. „Het uiteindelijk voordeel is wel dat we op dit moment een kant en klaar plan hebben, dat in zeer brede kring wordt gedragen. Dat heeft bij het minis terie. waar ze doorgaans worden overla den met half-affe ontwerpen, veel indruk gemaakt." De verkeerstunnel onder het Stations plein is op wonderbaarlijke wijze herre zen. Het plan leek dit voorjaar nog een stille dood te sterven nadat minister Ma- ij-Weggen van Verkeer en Waterstaat een onderzoek gelastte naar goedkopere al ternatieven. Raadsleden schudden som ber het hoofd. De 140 miljoen gulden die Leiden nodig had, leek verder weg dan ooit. Deze week dook de tunnel echter plot seling weer op in de begroting van het ministerie. Weliswaar was achter het plan nog slechts een bedrag van acht miljoen gulden ingevuld - waarvoor bij wijze van spreken niet eens het wegdek kan worden opengebroken. Maar vol gens wethouder Walenkamp moest aan dat bedrag niet al te veel betekenis wor den gehecht. Het was een symbolische post. „Het belangrijkste is dat je op de in vesteringslijst staat legt Walenkamps collega Van Rij uit. „Want als er geld overblijft, bijvoorbeeld omdat een pro ject is vertraagd, gaat dat alleen naar posten die daarop staan. Is dat niet het geval, dan val je automatisch af. Aange zien soortgelijke plannen in andere ste den veel minder ver ziin uitgewerkt dan het Leidse plan, en dus een paar jaar moeten wachten op uitvoering, ver wachten we in de naaste toekomst meer geld. Misschien deze herfst al." Tabellen Uit het onderzoek dat het ministerie naar de tunnel gelastte, is volgens Walenkamp en Van Rij voor Leiden wei nig nieuws te voorschijn gekomen. „Dat lag ook voor de hand. want we hebben alle alternatieven de afgelopen jaren zeer zorgvuldig bekeken", stelt Walenkamp vast. Daarmee is niet gezegd dat het on derzoek nutteloos is geweest. „Integen deel", meent Van Rij. die de inhoud van het rapport overigens pas volledig wil onthullen in de raadscommissies. „Bij het ministerie leefde kennelijk nog steeds het idee dat de tunnel vooral is bedoeld om een auto-probleem op te lossen. En dat heeft weinig prioriteit. Verkeer en Waterstaat subsidieert vooral projecten waarvan het openbaar vervoer profiteert. Daarbij wordt vooral gekeken net verkorten van rijtijden, Leiaen had hier last van de wet van de remmende voorsprong. We hebben rond het station al zo veel busbanen aangelegd, dat er op dit punt nauwelijks nog iets valt te ver beteren." .Je kunt het probleem echter ook an ders bekijken. Wat gebeurt er als we niets doen? De bussen lopen in de toe komst onherroepelijk vast in de steeds groter wordende verkeerschaos rond het station. Zeker als straks, door de nieuw bouw en uitbreiding van het station, één busbaan sneuvelt. Die invalshoek was voor het ministerie nieuw. De rijtijden tahrllrn. waarmee ze de hoogte van de subsidies berekenen, voldoen daarvoor niet. Maar uitemdeh|k zijn we r m slaagd om hen ervan te overtuigen dat de verkeerstunnel de enige oplossing is voor het probleem", aldus Van Rij En bovendien één met vier rijbanen. ALs je toch de grond in moet. maakt de breedte van de tunnel uiteindelijk niet veel ver schil meer."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13