Cajun-muziek met een eigen visie 'Cyrano, de musical' lost verwachtingen in Cultuur&Kunst Bioscoopje voor een 'riks' Schilderij geweigerd Conny Palmen: 'Ieder boek is een geschenk, zelfs het slechtste' VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 19 REDACTIE. CEES VAN H ANNEMIEK RUYGROK (CHEF) Bed van Madonna naar 15-jarige Amsterdam Het bed van Madonna uit de film 'In bed with Ma donna' heeft tijdens de Veronica Muziekveiling in Utrecht 13.000 gulden opgebracht. Een 15-jarig meisje is de nieuwe eige naar van het stage-bed waarop Madonna de superhit 'Like A Vir gin' vertolkte. Veronica heeft dit donderdag bekendgemaakt. De totale opbrengst van de veiling van voorwerpen van popsterren, bijna twee ton, komt ten goede aan Unicef. Het geld wordt ge bruikt voor de opvang van weeskinderen in Zambia, Haïti, Etio- pië, Somalia en Cambodja. Oeuvreprijs voor Paul van Vliet den haag Paul van Vliet krijgt van de Stichting Bevordering Ca baretkunst de tweede 'Oeuvreprijs', een bronzen beeldje van de hand van Eefke Comelisse. De prijs wordt op 8 november in Scheveningen uitgereikt. Eerder won Annie M. G. Schmidt de onderscheiding. Concerten van Shirley Bassey den haag Shirley Bassey komt komend voorjaar andermaal naar ons land voor twee concerten. De Britse zangeres staat met haar dertigkoppige orkest op 27 februari het Haagse Congresgebouw en op 1 maart in het Amsterdamse Concertgebouw. Kaarten zijn vanaf 1 oktober op de bekende adressen verkrijgbaar. Extreme en René Froger in Ahoy' Rotterdam De formatie Extreme geeft op 25 november een concert in Ahoy' Rotterdam. In het voorprogramma staat de groep Thunder. De kaartverkoop begint morgen op de bekende adressen. René Froger heeft besloten tot het geven van een der de Ahoy'-concert op zaterdag 14 november. Twee eerdere optre den van de Amsterdamse zanger (op 11 en 12 november) zijn al bijna zijn uitverkocht. De voorverkoop voor de derde avond is inmiddels begonnen. B'52's met Julee 'Twin Peaks' Cruise utrecht De Amerikaanse formatie B'52's komt naar ons land voor een eenmalig concert op 5 december. Een van de zangeres sen heeft de groep enige tijd geleden verlaten. Als plaatsvervang ster van haar komt niemand minder dan Julee Cruise, bekend van onder meer de Twin Peaks-song, mee op tournee. De kaart verkoop voor het concert, in Vredenburg in Utrecht, begint mor gen op alle bekende adressen. Theater en film in De X leiden De theatergroep Art-i-shock brengt vanavond de voor stelling 'De Kale Zangeres' in Cultureel Centrum De X aan de Haarlemmerstraat 52. Van woensdag 23 tot en met zondag 27 september zal de voorstelling 'Niet elke vrouw heeft een zoon' te bewonderen zijn. De aanvang van beide voorstellingen is steeds om 20.30 uur, kaarten zijn vanaf 20.00 uur aan de zaal verkrijg baar. Aanstaande zondag zal in De X de film 'Bellissima' (1951) van Luchino Visconti worden vertoond. Op zondag 27 septem ber is 'Manuscript gevonden te Saragossa' (1965) van de Poolse regisseur Wojciech Has te zien. Beide films beginnen om 16.00 Open dag in Volkenkunde leiden De Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1) houdt morgen een open dag voor leden en belangstellenden. Op het programma staan onder meer een diavertoning over zuid-oost Azië, het bezichtigen van de tentoonstelling Voorbij de Javazee, het bespreken van meege brachte voorwerpen door deskundigen en het leren spelen op de Indonesische gamelan. Aanvang 10.00 uur. Zaterdag worden ook de prijzen uitgereikt (10.45 uur) voor de fotowedstrijd die de vrienden van het museum hadden uitgeschreven. Delftse groep La Blusa trekpleister op Alpheuse Jazzuight De elfde Alphense Jazznight wordt dit jaar in maar liefst zes zalen gehouden van het Avifauna-complex. Meer dan 100 artiesten uit binnen- en buitenland zijn uitgenodigd om tot diep in de nacht te musiceren. Een groep die ze ker aandacht zal trekken is de Delftse formatie La Blusa. Op het North Sea Jazzfestival in Den Haag, maar ook op andere bekende festivals, zorgde deze Cajun-groep al voor heel veel enthousiastme bij het publiek. In Alphen zal dat naar alle waarschijnlijkheid niet anders zijn. De Alphense Jazznight begint morgenavond om 20.00 urn en zal tot diep in de nacht duren. In zes zalen, enkele duizenden vierkante meters opppervlakte, zullen optre dens te zien zijn van o.a. de Amerikaan Wayne Barlett, de Engelse formatie Groove Jui ce Special en Sweet Substitu te, Jaap Dekker Jazz and Boogie Set (met een gastop treden van Coco York), het Limburgse Gipsy Swing Quintett en de Alphense for matie Bluffies Incorporated. La Blusa, in 1989 begonnen, be staat uit vijf man die accordeon, saxofoon, gitaar, bas, drums en mondorgel bespelen. De groep zingt daarbij meerstemmig. Hun inspiratiebron is de aan stekelijke cajun en zydeco uit Louisiana. „Het is swingmuziek en muziek om naar te luisteren. Of als we in stijl willen blijven: ons repertoire loopt van bluesy wals tot funky zydeco, en van ingetogen ballad tot cajun- rock", aldus muzikant Henk de Kat, één van de vijf. Maar voor dat hij meer over zijn groep La Blusa vertelt, duiken we eerst even de geschiedenis in om de ze muziek beter te kunnen plaatsen. De oorsprong ligt in de 16e en 17e eeuw, toen Franse boeren en vissers naar Amerika emi greerden. Een deel van hen streek neer op het schiereiland Nova Scotia bij Canada, dat ze 'Acadia' (het beloofde land) noemden. Vandaar dat pioniers werden betiteld als 'acadiens', of op z'n Engels 'cajuns'. Rond 1755, ten tijde van de zevenjari ge oorlog in Europa, werd deze Franse kolonie door Britse sol daten uit Acadia verjaagd. Een groep van ongeveer 100 cajun- families belandde uiteindelijk in de swamps (moerasgebieden) van Louisiana. In een wissel werking met de muziek van de negerslaven en Indianen ont stond in dat afgelegen gebied een vrolijke dansstijl. De in 1820 uitgevonden en snel in Amerika opgenomen accordeon werd daarin een kenmerkend instru ment. Moerasmuziek Henk de Kat die zingt, de accor deon en de kabaza (een ritme instrument) voor zijn rekening neemt, vertelt: „Die moerasmu ziek uit Lousiana kent twee hoofdstromingen: cajun en zy deco. Cajun is de meest tradi tionele vorm met veel polka-rit mes en walsen. De bezetting daarbij is meestal eenvoudig (trekzak, viool en triangel) en de zang gebeurt dikwijls in het oud-Frans. Zydeco is de moder nere versie, die meer op de rhy thm and blues steunt. Daarom wordt deze richting vaak aange duid als 'de vrolijke tak van de blues'. De naam zydeco is een Engelse verbastering van het Franse 'les haricots' uit het lied „La Blusa is niet alleen feestelijk en enthousiast, maar zoek via eigen composities n Kat, Ronald van Ommeren, Henk Robers, Leo Nijenhuis en Aart de Bruin. De populariteit van La Blusa heeft volgens De Kat alles te maken met de uitstraling, de ei gen stijl en het naar hun zin hebben. „Een cajun-band kan onmogelijk met een sikkeneurig gezicht spelen. De muziek en de liedjes vertonen emotie. Dat moet je overbrengen. Wij pro beren er iets eigens van te ma ken. Alle vijf componeren we en we zouden er niet aan moeten denken om de traditionele Louisiana-nummers klakkeloos na te spelen. Dan kun je beter een echte band uit Louisiana halen. Nee, wij hebben een breed repertoire met een eigen visie. Zydeco-nummers krijgen nieuwe Franse teksten en een groot aantal traditionals uit Lousiana zijn voorzien van nieuwe arrangementen. Dat werkt uitstekend. In die teksten proberen we ook wat van de ca- jun-cultuur over te brengen. Zo hebben we een heel leuk lied over een nassi-recept in Loui- siana-stijl." CD maxi-single En het blijft niet alleen bij op tredens. Enige weken geleden is de eerste CD maxi-single uitge bracht met de drie nummers: 'Laissez les bon temps rouler' als trekpaard, en vervolgens de wals Tante Na Na' plus de zy- deco-zomp 'Crocodile Row', ook weer een eigen compositie. De Kat: „Op alle regionale zen ders zijn de nummers regelma tig te horen. In Hilversum gaat het wat langzamer, maar ook daar pikken ze het op. Dat is leuk: met traditionele muziek de hitlijsten halen." Amsterdam De ouderwetse doorlopende filmvoorstelling is in ere hersteld. Bioscoop Cineac in Amsterdam is sinds gisteren weer geopend en omgetoverd tot een zogeheten 'riksbioscoop'. Voor een rijksdaalder kunnen bezoekers binnenlopen wanneer ze maar willen. De films die draai en zijn wel eerder te zien geweest. 'Robin Hood' beet gisteren het spits af. foto frans vanderlinde/anp madrid gpd Een geweigerd schilderij van Sandra Derks heeft gisteren een smet geworpen op de opening van een overzichtstentoonstel ling over het Nederlands Realis me in de Spaanse hoofdstad Madrid. Volgens de samenstel lers van de tentoonstelling, Margriet Kruyver en Jaap Wit- zenhausen, is na lang wikken en wegen besloten het bewuste schilderij niet op te hangen, omdat het 'door zijn omvang en de kleur niet past bij de overige schilderijen'. Sandra Derks is echter woedend over het feit dat haar schilderij, getiteld 'Fucking Europe'92', geen plaats heeft gekregen en beschuldigt de sa menstellers van de tentoonstel lingvan onzorgvuldigheid. Aanstaande zondag zal de tentoonstelling door de Amster damse burgemeester Ed van Thijn officieel worden geopend. De expositie, die de officiële Ne derlandse bijdrage is aan de fes tiviteiten rond 'Madrid Culture le Hoofstad van Buiopa 1992' laat een vijftigtal werken zien van dertig Nederlandse kunste naars. De expositie, die tot 1 no vember in Madrid te zien zal zijn, toont onder meer werk van Rob Scholte, Phil Bloom, Jan Worst, Diana Blok en Jan van Tongeren. Volgens Kruyver heeft de be slissing niets te maken met cen suur „Ik mag Sandra Derks bij zonder graag en vind haar een uitstekend schilderes. Er is ook niets mis met 'Fucking Euro pe'92'. Alleen past het niet op deze tentoonstelling. 1 Edmorid Rostand. Tekst: Koen van Dijk. Muziek. Ad van Dijk. Regie: Eddy Habbema. Met Bill Van Dijk, Rian van den Akker, Danny de Munk Gezien: Stadsschouwburg, Amsterdam. Nog te zien aldaar: t/m 27/9. Daarna tournee; 21/5 t/m 25/5 1993 in de Leidse Schouwburg. Veel voorpubliciteit rond een nieuwe theaterproduktie schept verwachtin gen. Producent Joop van den Ende lost die in en is er in geslaagd om met 'Cyrano, de musical', de duurste Ne derlandse musical ooit gemaakt, in ie der geval een prima kijkspel neer te zetten. Plaatjes, zo losgeweekt uit het werk van de grote 17de-eeuwse schil ders. Voor de belichting zou zelfs een Rembrandt zich niet hoeven schamen, bij wijze van spreken. Yan Tax kleedde de acteurs voor beeldig aan en Paul Gallis zette daar een op het oog eenvoudig, maar zeer geraffineerd decor omheen. Hij plaats te de handeling op een aantal van ni veau wisselende podia en gebruikte daarnaast alleen de hoogst noodzake lijke zetstukken, wetend dat overdaad ook hier slechts schaadt. Ad van Dijk schreef muziek die zeer eigentijds is maar toch qua stijl goed past bij het modern gestileerde toneelbeeld dat re fereert aan de zestiende eeuw en het verhaal dat Koen van Dijk wil vertellen. Het werk is 'doorgecomponeerd' en biedt dus geen ruimte voor gesproken tekst, gelijk in opera's en musicals als 'Les Misèrables', die wellicht voor deze produktie soms een beetje model stond. Dat heeft als voordeel dat er geen stijlbreuken zijn door afwisseling van liedjes, praatjes en dansjes. Het maakt de vorm muziektheater serieu zer, maar het werkt op het spel soms remmend, juist waar een flitsende dia loog op zijn plaats zou zijn. En dat is enigszins vreemd voor een musical. Guus Hermus De musical is gebaseerd op het be roemde toneelstuk 'Cyrano de Berger ac' van Edmond Rostand uit 1897, in Nederland bekend door de wijze waar op Guus Hermus (tweemaal) de titelrol speelde. Rostand ontleende zijn ver haal aan de figuur Cyrano de Bergerac, geboren in 1620 en officier onder de Franse koning. Zijn grote neus ontlokte menigeen flauwe grappen, wat vaak leidde tot een duel. Cyrano is ook een woordkunstenaar. Maar dat laatste talent stelt hij in dienst van Christian, een jonge militair die verliefd is op de mooie Roxane. Cyrano wil haar eigenlijk ook graag, maar acht zich te lelijk om succes te hebben. Het kost hem dan ook geen moeite om Roxane namens Christian de mooiste liefdesbetuigingen te stu- Het stuk ontleent zijn kracht vooral aan het dramatische slot dat daaruit voortvloeit, en ook in de musical is dat het geval. Bill van Dijk krijgt alle kans een ideale Cyrano op te bouwen, die met veel verbaal geweld en behendig heid op de degen zijn gevoelens voor Roxane probeert te verhullen. Hoewel Van Dijk veel indruk maakt, zou zijn stem voor de rol van de gelou terde en zich kansloos achtende ro manticus een stuk warmer mogen zijn. Vooral in zijn grote slotscène kan hij daarom niet het diepe drama uitdra gen. Dat zou het karakter sterker ma ken tegenover de jonge Christian, ge vormd door het ruwe soldatenleven. Een rol waarvoor Danny de Munk he laas nog de rijpheid mist. In zijn grote scènes ontbeert zijn zang de nodige diepte. Zeker tegenover Ryan van den Akker, die een mooie Roxane laat zien. De Munk is in zijn periode bij 'Les Mi sèrables' gegroeid. Maar of in hem een karakterspeler, geschikt voor musical, schuilt? Zijn stem leent zich intussen goed voor dit genre. Van den Ende hoopt met deze pro duktie internationaal erkenning te krij gen. Technisch heeft hij zeker een hoogstandje geleverd. Voor Nederland is het in ieder geval prettig te weten dat de heldere teksten van Koen van Dijk goed verstaanbaar zijn en dat dit gege ven een veel aangenamer en onder houdender musical oplevert dan de zo drakerige 'Les Misèrables'. die ik ben' en daar nemen wc ook al duizenden jaren genoe gen mee." Naast het zelf schrijven er vaart Palmen het lezen van an dermans werken als een groot genot. „Ieder boek is een ge schenk, zelfs het slechtste". In elk boek leest de filosofe een onzekerheid over de zin van het bestaan en de wereld om ons heen. Iedere schrijver presen teert zijn eigen waarheid en Pal men leest Iiftstfl ttsVBf dSD dS vragen die anderen aan de zin van het bestaan stellen ,,M.n sen die beweren dat ze de waar heid in de pacht hebben zijn dom en arrogant. Het zijn juist de geniëen die doorlopend vra gen stellen aan de wereld om hen heen en door deze onzeker- hied kunnen ze kennis VHgl ren. ALs bijvoorbeeld Einstein zichzelf geen vragen had ge steld, hadden we nu kunnen fluiten naar de relativiteitstheo rie en hadden we veel minder begrip gehad van ruimte, tijd en de wereld om ons heen." Ondanks het vele schrijven en lezen blijft de zin van het leven ook voor Palmen moeilijk grijp baar. I n nuk haaf 1 niet eenvoudig te behapstuk- ken. De schrijfster was zich daar terdege van bewust. „Het gaat over de diepere dingen en dan breng ik ze nog zo luchtig mo- 8*" LEIDEN conny VAN DER 2ANDE Een leven als moeder of een le ven als schrijfster. De neerlandi ca en filosofe Conny Palmen koos voor het laatste en dat re sulteerde in een zeer succesvol debuut: 'De Wetten'. In Burcht- literair zette Palmen, gister avond, in een filosofische ver handeling uiteen dat haar leven alleen zin heeft als ze kan schrijven. Al op zeer jonge leeftijd uitte haar schrijfdrift zich op een bij zondere manier. Ze putte er na melijk genoegen in om strafre gels te schrijven. „Ik merkte dat ik daardoor in een soort vervoe ring werd gebracht waarvan ik nu besef dat het een vorm van concentratie was." Later, in haar studie Neder lands en Filosofie zou Palmen op zoek gaan naar een manier om zich te verdiepen in het schrijven. Ze ontdekte dat de vraag waarom ze schrijft en de vraag waarom ze leeft voor haar dezelfde zijn. Dit zou het terug kerende thema in haar literaire werk worden. In filosofische ter men: „De zin van het leven is het leven dal |r bult". I In UJkf of we van deze stelling niets wrtj- zer worden, omdat hij omkeer baar is, maar volgens Palmen is dat geen bezwaar. „Toen Mozes aan God vroeg wie hij was, kreeg hij het antwoord 'Ik ben

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19