Wereldhandel trekt aan voor staaloorlog Lire dwong Bundesbank tot knieval Baksteenindustrie bakt er steeds minder van Economie EG waarschuwt 'Schuldencrisis Derde Wereld nog niet voorbij' Promessedisconto Japanners zien meer in staatslot dan in aandelen DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 7 Unctad: Geldtekort gevaar voor wereldeconomie Minder import, meer export voorburg In het tweede kwartaal van dit jaar voerde Neder land bijna 3 procent minder in dan in het tweede kwartaal van 1991. De export nam over dezelfde periode met bijna 4 procent toe. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal werd in het tweede kwartaal van 1992 voor 57,4 miljard gulden ingevoerd. De export beliep 62,3 miljard gulden. De da ling van de import kwam vooral voor rekening van de consump tiegoederen (5 procent). Winst Krasnapolsky onder druk Amsterdam De gang van zaken bij Grand Hotel Krasnapolsky ontwikkelt zich op het ogenblik onbevredigend. De eerste helft van het jaar leverde nog wel bijna acht ton winst op, maar daar van was ruim zes ton afkomstig van de verkoop van onroerend goed. Voor de tweede helft van het jaar wordt rekening gehou den met een beperkt verlies. De belangrijkste oorzaak van de te genvallende resultaten zijn de lange aanloopperiode van de nieuwe vestiging in het Lido-complex in Amsterdam, de econo mische terugval en de koersdaling van de dollar. Wiegel commissaris Meyn Oostzaan Amsterdam Hans Wiegel, commissaris van de Koningin in Friesland, krijgt er een commissariaat bij. Hij wordt commissaris bij Meyn BV te Oostzaan, een bedrijf dat zich toelegt op de fabri cage van machines voor de voedingsmiddelenindustrie. Wiegel bekleedt al commissariaten bij Wessanen, Bruil Verenigde Be drijven en Egko Beheer en is verder voorzitter van het Centraal Brouwerijkantoor, voorzitter van de Samenwerkende Electrici- teits-Produktiebedrijven en bestuurslid van de Stichting Admini stratiekantoor Douwe Egberts Sara Lee. Flinke winststijging Nestlé vevey De nettowinst van het Zwitserse levensmiddelenconcem Nestlé is in de eerste helft van dit jaar met 16,5 procent gestegen tot 1,175 miljard frank (1,5 miljard gulden). De omzet groeide met 13,3 procent tot 26,29 miljard frank (f33,4 miljard). Nestlé verwacht ook voor de rest van het jaar goede resultaten. OESO. In Azië grootste schulden De groei van de wereldhandel kwam vorig jaar uit op een zeer matige drie procent. Voor dit jaar wordt een groei verwacht van vijf procent en voor volgend jaar zes pro cent. Dit staat in het jaarrapport van Unctad (Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties). PARUS DPA-Rtr Banken en overheden spreken dan wel niet meer van een schuldencrisis in de Derde We reld, de crisis is nog zeker niet voorbij en de arme landen zul len hard moeten vechten om in de komende jaren meer geld te krijgen van de rijke landen. Dit schrijft de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, in zijn jaarlijkse rapport over hulp aan de ontwikkelingslanden. In Latijns-Amerika is de schuldencrisis kleiner gewor den, maar in de landen ten zui den van de Sahara zijn de pro blemen alleen maar groter ge worden. Bovendien genoot Azië voor het eerst de twijfelachtige eer de grootste schuldenaar te zijn. De Latijnsamerikaanse lan den, die tot nu bovenaan de lijst prijkten, namen minder fenin- DEN HAAG ANP Het is nog allerminst zeker dat de informatieplicht van banken over hun klanten aan de fiscus wordt uitgebreid. Directeur Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken NVB verwacht dat uit een de komen de maanden te houden steek proef zal opleveren dat bedrij ven rente-inkomsten netjes bij de belastingdienst aangeven. „Omdat de controle bij be- gen op, terwijl China, India en Indonesië aanzienlijk meer geld leenden. De ontwikkelingslanden ston den met elkaar voor 2,47 biljoen gulden in het krijt. In 1990 was dat 2,40 biljoen gulden. Aan rente en aflossing waren ze 252 miljard gulden kwijt. Dat is meer dan ze aan hulp ontvin gen (230 miljard gulden). De banken halveerden hun krediet verlening tot ongeveer 12 mil jard gulden. De OESO raadt de ontwikke lingslanden aan hun politiek te hervormen, omdat de westerse landen bij hun beslissingen over hulp steeds meer de naleving van de mensenrechten en de mocratische waarden laten meetellen. Desondanks voorziet de organisatie op korte termijn geen forse uitbreiding van de ontwikkelingshulp. drijven al groot is verwachten wij niet dat de steekproef veel zal opleveren. Uitbreiding van de meldingsplicht zou dan niet nodig zijn. Mocht echter blijken dat uitbreiding wel wenselijk is, dan zullen de banken hieraan loyaal meewerken", aldus Over mars gisteren. De meldingsplicht geldt sinds 1987 voor particulieren en heeft de fiscus op jaarbasis 600 mil joen gulden opgeleverd. GENEVE «ANP De groei in 1991 is de laagste sinds 1983. De economische re cessie in Noord-Amerika en Groot-Brittannië, lagere inves teringen in Japan en een groei vertraging in de Westeuropese landen hebben de vraag naar produkten onder druk gezet. Daarnaast zette de produktie- uitval in Rusland en andere Oosteuropese staten een dom per op de wereldhandel. Ook de invoer van de voormalige Sov- BONN-DEN HAAG AFP-Rtr-ANP In ruil voor een devaluatie van de lire heeft de Bundesbank dit weekeinde ingestemd met een renteverlaging. Dat zei gisteren Bundesbankpresident Schlesin- ger in een toelichting op de ver rassende stap van de Duitse centrale bank. De Bundesbank moest volgens hem de afgelo pen weken zoveel lires opkopen dat daardoor inflatiegevaar ont stond. De angst voor inflatie is juist de reden waarom de bank in Frankfurt de rente steeds hoog heeft gehouden. Schlesin- ger ontkende overigens op nieuw dat de Duitse halsstarrig heid op rentegebied voor de hectische toestanden op de va lutamarkten in de afgelopen weken heeft gezorgd. De Duitse renteverlaging, die vandaag officieel is ingegaan, vond gisteren vrijwel onmiddel lijk navolging in Nederland, Bel gië, Oostenrijk Zwitserland. De centrale banken in de twee Be- neluxlanden en Oostenrijk ver laagden hun rentes met even eens een kwart procent - wat in Nederland ook uitzicht biedt op een verlaging van de hypo theekrente - terwijl Zwitserland de rentes met een half procent omlaag deed. Schlesinger gaf duidelijk aan dat het de Bundesbank niet licht is gevallen de rente te ver lagen. De inflatie in Duitsland is volgens hem nog steeds te hoog. en op grond van de bin nenlandse situatie zou een ver soepeling van het monetaire beleid „niet voor de hand heb ben gelegen". Hij weersprak ook de Duitse minister van eco nomische zaken Mölleman, die gisteren zei dat de renteverla ging mede is ingegeven door de tekenen van een recessie in Duitsland. De renteverlaging kan de Duitse economie weer een positieve impuls geven om dat lenen daardoor goedkoper wordt. Volgens Schlesinger is Duitsland „op dit moment in elk geval niet in een recessie". De vorige wijziging van de Duitse rente vond plaats op 16 jetunie stortte in (-40 procent). In tegenstelling tot Oost-Eu ropa kunnen enkele Aziatische landen wel een sterke bijdrage leveren aan de groei van de we reldhandel. In 1991 schoot de gezamenlijke export van Flong- kong, Malaysia, Zuid-Korea, Singapore, Taiwan en Thailand met maar liefst veertien procent omhoog, terwijl ook de invoer flink toenam. In het afgelopen decennium nam hun aandeel in de wereldexport toe van vijf naar meer dan tien procent. juli. Het disconto, het tarief waartegen banken wissels ver kopten aan de centrale bank, ging toen met 0,75 procentpunt omhoog naar 8,75 procent, het hoogste niveau sinds 1931. Schlesinger bestreed gisteren nog eens dat dit de oorzaak is geweest van de spanningen op de wisselmarkten. De interna tionaal belangrijke Lombard rente, waartegen banken voor de korte termijn bij de Bundes bank kunnen lenen met waar depapieren als onderpand, werd in juli namelijk niet veran derd. Het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) rea- China zag haar in- en uitvoer in die periode per jaar met gemid deld twaalf procent groeien. Hoe de wereldhandel zich verder zal ontwikkelen, hangt echter vooral af van de snelheid waarmee de wereldeconomie zich kan herstellen, aldus Unct ad. Volgens Unctad zit de wereld economie in de gevarenzone. De economische activiteiten worden belemmerd door ge brek aan geld. De banken kam pen met oninbare leningen en draaien de kredietkraan nog maar mondjesmaat open. Daar door wordt er minder geïnves teerd en dat kan een eventueel herstel nekken. Unctad ziet een oplossing in een verhoging van de over- geerde gisteren gematigd. Een nuttig signaal dat niet mag wor den overschat, aldus VNO- woordvoerder Elbertse. De vuistregel dat elk procent lagere rente het bedrijfsleven voor 2 miljard gulden ontlast (een kwart dus voor 500 miljoen) gaat volgens hem niet op. „De regel is veel te algemeen." Pas als de tarieven in de lange rente doorwerken zal er een flinke po sitieve impuls van uit gaan. Elbertse vindt het een goede zaak dat de verlaging onder po litieke druk tot stand is geko men. „Het is positief dat de ren te nu eens niet vanuit Frankfurt wordt gedicteerd, maar Euro- heidsuitgaven. Daarmee kun nen de bestedingen en investe ringen worden gestimuleerd. Deze oproep om hogere over heidsuitgaven stuit echter op moeilijkheden. Diverse regerin gen staan diep in het rood door de almaar aanhoudende begro tingstekorten. Toch ziet de Unctad kansen voor een stimuleringsbeleid door de overheid. Als het de on dernemingen en consumenten beter gaat, dan stijgen de belas tingopbrengsten, waardoor ga ten in de begroting kunnen worden gedicht. Een economi sche herstel over de langere ter mijn is volgens Unctad echter alleen mogelijk door een verla ging van de rente. pees tot stand is ge komen. De geringe omvang van de ver laging geeft volgens de werkgevers wel aan hoe moeilijk het is om compromis sen te sluiten in Eu ropees verband. Het geeft volgens hem echter ook aan hoe zwaar de kosten van de hereniging op de Duitse economie drukken. BRUSSEL Rtr Er is kans op een handelsoorlog op het gebied van staalimport tussen de Europese Gemeen schap (EG) en de Verenigde Sta ten. Dat heeft de Europese Commissie de Amerikanen za terdag laten weten. De Com missie reageerde hiermee op de voorlopige strafheffingen waar mee de VS afgelopen vrijdag en kele EG-staalprodukten troffen. De heffingen van maximaal achttien procent gelden voor bepaalde stalen staven uit Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië. De commissie maakt zich er zorgen over dat dergelij ke heffingen ook kunnnen wor den gelegd op andere produk ten, met een totale waarde van ruim 1,17 miljard gulden. Ne derland, Italië, België en Spanje zouden daardoor kunnen wor den getroffen. De VS beschuldigen sommige EG-landen ervan te goedkoop staal te leveren. Daarmee zou de concurrentiepositie van Amerikaanse staalproducenten worden ondergraven. Eurofer, het overkoepelende orgaan van de staalproducenten in de EG, heeft de actie van de VS „com merciële afpersing" genoemd. De organisatie is van mening dat de Amerikaanse staalprodu centen op geen enkele wijze worden benadeeld door het staal dat vanuit de EG naar de VS wordt uitgevoerd. Duitse minister vreest crisis HAMBURG KRF De economie van Duitsland vertoont de eerste duidelijke te kenen van een crisis. Er zijn vijf miljoen werklozen, de indus triële produktie in het oosten van Duitsland is 11,4 procent kleiner dan een jaar geleden en de economie in het westen van het land stagneert. Dit heeft de Duitse minister van economi sche zaken, Jürgen Möllemann, gisteren gezegd in een toe spraak tot de Kamer van Koop handel van Hamburg. De bewindsman waarschuw de ervoor dat de reputatie van Duitsland als financieel en in dustrieel centrum op het spel staat. Dat komt volgens hem doordat de economie overbelast is geraakt door de kosten van de eenwording van de twee Duits- landen. Möllemann acht de tijd rijp voor een nieuwe, gezamen lijke benadering. Hij steunt het initiatief van bondskanselier Kohl om met de werkgevers, de vakbonden en de politiek een 'solidariteitsovereenkomst' aan te gaan. Minder banen in industrie VOORBURG ANP Het aantal banen in de Neder landse industrie is het afgelo pen jaar met 6.120 afgenomen. In het tweede kwartaal van dit jaar waren 785.010 mensen werkzaam in industriële bedrij ven met meer dan twintig werk nemers, tegen 778.890 een jaar daarvoor. Vergeleken met het eerste kwartaal van dit jaar ver minderde het personeelsbe stand met 2.620 werknemers. Het verlies komt vooral voor rekening van de chemische in dustrie (-2.930) en de elektro technische industrie (-4.900). Andere verliezers waren de transportmiddelenindustrie (- 620) en de kledingindustrie (- 830). Een toename van de werk gelegenheid was er in de ma chineindustrie (+1.040), grafi sche industrie (+840) en de voe- dings- en genotmiddelenindus- bte +820). Bundesbankpresident Schlesinger: Renteverlaging lag niet voor de hand Hectische taferelen gisteren op de Londense optiebeurs na de bekendmaking dat de Duitse rente een kwart procent omlaag zou gaan. foto reuter russel boyce dinsdag 15 sept. verlaging met 0,25 naar 9,50% I '84 '85 '86 '87 '88 '89 '90 "91 '92 'Ruimere informatieplicht voor banken nog niet zeker' den haag wilco dekker Zo'n 3500 mensen maakten tien jaar geleden in 115 fabrieken zo'n 2200 miljoen bakstenen. Als de baksteenindustrie straks de vorige week aangekondigde nieuwste saneringsronde achter de rug heeft, is het aantal be drijven teruggelopen tot ruim vijftig, werken er minder dan 1600 mensen en vinden 'slechts' 1200 miljoen bakste nen hun weg naar de bouw. Het Koninklijk Verbond van Neder landse Baksteenfabrikanten (KNB) hoopt hiermee het huidi ge overschot van 415 miljoen bakstenen afdoende te bestrij den. Maar na een kwart eeuw saneren durft niemand in bak- steenland het meer met zeker heid te zeggen. Het KNV is blij dat de Hol landse gevelbaksteen zelf niet het probleem is. Integendeel, de laatste tijd wordt volgens de branchevereniging weer wat terrein teruggewonnen op de concurrenten beton, kalkzand- steen, kunststof-platen, glas en aluminium. In de woningbouw worden de gevels volgens de meest recente cijfers voor 87,5 procent uit baksteen opgetrok ken. Dat was ooit 90 procent, maar het dieptepunt van 85 procent is achter de rug. In de utiliteitsbouw (kantoren, zie kenhuizen en dergelijke) heeft de traditionele baksteen het moeilijker met de moderne concurrenten als glas en alumi nium. De verhouding is hier on geveer fifty-fifty. Het kernprobleem is dat er minder wordt gebouwd en dat er dus minder bakstenen nodig zijn. Daarom hebben de geza menlijke baksteenbakkers deze week besloten nog eens zeven fabrieken te sluiten: in de Gel derse plaatsen Lienden, Hurwe- nen, De Steeg, Koppenwaard, in het Brabantse Rijen en Uden- hout en in het Utrechtse Rhe- nen. Dit moet resulteren in een produktiebeperking van 200 miljoen stenen en kost 140 mensen hun baan. Gemakkelijk was het overleg niet. Dat is ook niet verwonder lijk, want goed een jaar geleden sloten de gezamenlijke bak steenfabrikanten al twaalf be drijven. Volgens KNB-secretaris Kedde moet dit het echter wel zo'n beetje zijn. „We verwach ten dat de bouwproduktie vol- teil-»? iö De baksteenindustrie kampt al jaren met problemen, foto frits droog gend jaar nog verder terugloopt en dat we daarmee het diepte punt van het dal hebben be reikt. Met de sluiting van de ze ven fabrieken zijn we daarop af gestemd. Over wat er daarna gebeurt kunnen we niets zeg gen. Niemand kan de bouwpro duktie op de langere termijn voorspellen." Een kwart van Neerlands bak stenen gaat naar Duitsland. Het KNB is trots op dat cijfer, maar verwacht niet dat de export de binnenlandse baksteenproble- matiek kan verlichten. „Ik hoor alleen maar geluiden over een aanstaande recessie in Duits land. Van die kant verwachten we dus niks", aldus Kedde. An dere exportgebieden zoeken kan de baksteenindustrie niet. Door de hoge transportkosten kan de Nederlandse baksteen afstanden van meer dan 300 tot 400 kilometer niet con- De saneringen in de bak steenindustrie worden overi gens voorbeeldig geregeld. Ter wijl bijvoorbeeld de eveneens met overcapaciteit kampende varkensslachterijen elkaar pro beren af te maken, doen de baksteenfabrikanten alles in goed overleg. Ze dragen geza menlijk de lasten en vragen niet om overheidssteun. Voor de mensen die hun baan kwijtra ken, wordt vervangend werk ge zocht. Bovendien is de operatie - die bijna naar kartelvorming riekt - keurig aangemeld bij het ministerie van economische za ken en de EG in Brussel. „We doen het al sinds 1968 allemaal op eigen kracht," meldt Kedde trots. ,,Er zijn wel eens proble men, maar we komen er altijd uit. Maar ja, we zitten ook maar met steeds minder partijen rond de tafel." ELBRICH FENNEMA Een Japanse vrouw die graag een financiële slag wil slaan, heeft loten gekocht in de staatsloterij. „Waarom investeer je niet op de beurs", raaat een effectenmakelaar haar aan. „Nee dank u", slaat ze beslist af, „dat risico is me veel te groot". Het lijkt een mop, maar het is de bittere reali teit voor Japanse effectenhuizen: investeerders 'vergokken' hun goede geld niet op de wispelturi ge beurs van Tokio. De koersen halen al Weken lang de voorpagina's. Eerst was het de verontrus tende vrije val van de Nikkei index, nu de mira culeuze wederopstanding daarvan. Binnen een week steeg de Nikkei met 15 procent. „Het is natuurlijk onzin dat de vooruitzichten voor het Japanse bedrijfsleven er in drie dagen vijftien procent beter op zijn geworden", stelt de econoom Walter Altherr van het effectenkantoor Carr. „De psychologische factor is hier zo groot, dat je de Nikkei index als niet meer dan een hele ruwe graadmeter kunt beschouwen". Ook Akio Mikuni, een onafhankelijk financieel analist, waarschuwt voor een simpele interpreta tie van de Nikkei index: „Het is goed dat de Nik kei zo is gekelderd. Het betekent dat de tijd van de onrealistische prijzen voorbij is. Niet dat ik denk dat we er nu zijn, want de huidige koersen houden nog steeds geen verband met economi sche principes. De dividenduitkeringen staan nu gemiddeld op één procent. Dat is geen dende rend rendement op een investering. De Nikkei kan nog de helft lager, en dan heb je verdubbeld rendement van twee procent. Nog steeds niet in drukwekkend". De Japanse financiële autoriteiten zijn echter niet van pl.tn om dB beu» MB1 /ipi lui OW 06 la- ten. Er wordt hard geschaafd aan een speciale in stantie die met name de banken tijdelijk moet verlossen van slecht mnderendc aandelen en on roerend goed. De banken zijn dan weer voorzien van een verse geldstroom om de Japanse econo mie op krachten te helpen. De fondsen voor deze hulpoperatie moeten deels van de overheid en deels uit het bedrijfsleven komen. Ook de indivi duele spaarders zou het ministerie van financiën graag weer naar de beurs lokken. Daartoe is tijdelijk de limiet opgeheven die be drijven voorschreef maximaal 40 procent van hun winst aan dividenduitkeringen te besteden. Als ze meer dividend kunnen uitkeren, kunnen ze hun aandelen aantrekkelijker maken. Maar echt zo den aan de dijk zetten doet het niet. „Je kunt de Japanse markt het beste vergelijken met een pu ber die groeistuipjes heeft doorgemaakt. Hij is wel enorm gegroeid, maar hij is nog niet gewend aan zijn nieuwe proporties. Zijn bewegingen zijn nog ongecontroleerd en ongecoördineerd. Het zal nog een jaar of vijf vergen voordat hij zijn eigen gang kan gaan", stelt Altherr. En daarmee kan het nog wel even duren voor dat de Beurs van Tokio weer aantrekkelijker wordt dan de staatsloterij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7