Meer VN-troepen naar Bosnië Buitenland 'Hongerdood dreigt voor zestig miljoen Afrikanen' Miljoenen Pakistanen dakloos door overstromingen Fujimori wil doodstraf voor leider Lichtend Pad 'Mensenrechten in Egypte bedreigd' Mandela verzoenend tegenover regering Verzet tegen Neil Kinnock als Brits EG-commissaris AIDS-dragers India's nieuwe 'onaanraakbaren' Leekpai formeert regering Thailand DINSDAG 15 SEPTEMBER 199219» Algemeen Nedeftoxh Persbure Brug in Armenië opgeblazen tbiusi Militanten hebben gisteren een brug tussen Armenië en Georgië opgeblazen en daarmee de enig overgebleven spoor wegverbinding tussen de twee voormalige Sovjet-republieken vernietigd. De vernietiging van de brug kan ernstige gevolgen hebben voor Armenië omdat veel voorraden uit Rusland via Ge orgië naar Armenië gaan. De andere route, door het naburige Azerbajdzjan is reeds lange tijd afgesloten wegens de vijandighe den over de enclave Nagomo-Karabach. Denktash verwerpt voorstel Cyprus nicosia De Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash heeft gis teren een oproep verworpen van VN-secretaris-generaal Bout- ros-Ghali om in te stemmen met een door de VN voorgestelde regeling voor het eiland. Denktash eist meer overleg met de Grieks-Cyprioten. Russisch-Japanse top in november moskou De Russische vice-premier Poltoranin heeft een ont moeting van de Russische president Jeltsin en de Japanse pre mier Miyazawa op het eiland Okinawa voorgesteld. De ontmoe ting tussen beide bewindslieden zou moeten plaatsvinden op 11 november, voorafgaand aan Jeltsins bezoek aan Zuid-Korea. Ruim 60 doden bij gevechten Turks leger sempinli» Bij felle gevechten tussen het Turkse leger en Kurdi- sche rebellen zijn het afgelopen weekeinde in het oosten van Turkije minstens 61 doden gevallen, heeft de staatstelevisie gis teravond bericht. De PKK strijdt sinds 1984 voor een onafhanke lijk Kurdistan in het zuidoosten van Turkije. Deze strijd heeft al aan meer dan 4.500 mensen rebellen, soldaten en burgers het leven gekost. Mensenrechtencommissie in India new delhi India heeft gisteren besloten een onafhankelijke mensenrechtencommissie in het leven te roepen, die de be voegdheid krijgt om vermeende wreedheden tegen separatisti sche opstandelingen door politie en para-militaire troepen te onderzoeken. Premier V.P. Narasimha Rao zei dat de commissie tot taak krijgt het vertrouwen van het publiek te vergroten, dege nen die zich schuldig maken aan wreedheden te straffen en val se beschuldigingen te weerleggen. 'Ex-premier collaboreerde met KGB' Vilnius» Het Litouwse Hooggerechtshof heeft ex-premier Kazi- miera Prunskiene gisteren schuldig bevonden aan collaboratie met de vroegere Sovjet-geheime dienst KGB. Het Hof onder schrijft daarmee de conclusie van een parlementscommissie die de banden tussen parlementsleden en de KGB onderzoekt. Als het parlement de uitspraak overneemt, verliest Prunskiene haar zetel. De ex-premier spreekt de beschuldigingen tegen en acht de uitspraak van de rechters „politiek gemotiveerd". Gevangenis in Cabinda bestormd luanda Opstandelingen van het Bevrijdingsfront van Cabinda (FLEC), die strijden voor de onafhankelijkheid van deze olierijke Angolese exclave, hebben gisteren de gevangenis in de hoofd stad van de exclave bestormd om zeven FLEC-soldaten te bevrij den. Vijftien van de 69 ontsnapte gevangenen zijn inmiddels weer in hechtenis genomen. Indonesië verwerpt vredesaanbod jakarta Indonesië heeft gisteren afwijzend gereageerd op een vredesaanbod van Xanana Gusmao, de leider van de Oosttimo- rese verzetsbeweging Fretilin. Gusmao had Jakarta voorgesteld vredesbesprekingen te houden over de toekomst van de voor malige Portugese kolonie die in 1975 door Indonesië werd ver overd. WASHINGTON-HARARE UPI-Rtr De hongerdood bedreigt bijna 60 miljoen Afrikanen. Het conti nent lijdt niet alleen onder de zwaarste droogte van de eeuw, maar wordt ook nog eens ge teisterd door burgeroorlogen in Somalia en Mozambique. Dat zei gisteren David Beckmann, de voorzitter van de organisatie Bread for the World. Hij sprak namens Interaction, een groep van 136 internationale humani taire organisaties die in Afrika hulp verlenen. Waarschuwende woorden kwamen ook van de Voedsel- en Buffels, geiten en duizenden r met bundeltjes kleren en soms een charpoi, oftewel bed, verstoppen de grote doorgangsweg van Lahore naar Islamabad. De weg is het enige stuk hoger gelegen grond in de omgeving en dit zijn slechts enkelen van de mil joenen mensen die zich in veiligheid proberen te brengen in de ergste over stroming van deze eeuw. Er zijn al 2.000 Pakistanen omgekomen, de helft van de oogst in de provincie Punjab is verloren gegaan en alle bruggen in de provincie Kashmir zijn weggeslagen. Vorige week is de regen in heel Punjab en het door Pakistan gecontroleerde deel van Kashmir 72 uur lang ononder broken met bakken uit de hemel ko men vallen. De vijf enorme rivieren in het gebied traden buiten hun oevers en zetten vele honderden kilometers vruchtbaar bouwland onder water. De Jhelum en de Chenab de twee ri vieren waarin het water van de bergen in Kashmir zich verzamelt produce ren hoge vloedgolven. Wanneer deze kolkende watermassa's de machtige ri vier de Indus bereiken, wat waarschijn lijk vandaag of morgen het geval zal zijn, zal de vernietigende kracht van het water worden verveelvoudigd en zullen de lager gelegen gebieden op nieuw worden geteisterd. De verwachting is dat het waterpeil in de Indus morgen en donderdag zijn hoogste punt zal bereiken. De Pakis taanse regering heeft daarom gisteren de evacuatie van zo'n half miljoen mensen in de zuidelijke provincie Sindh gelast. Het leger leidt de red dingsoperaties, die worden bemoeilijkt doordat elektriciteits- en telefoonver bindingen zijn verbroken en veel spoor- en autowegen zijn vernield. Het zal maanden, zo niet jaren duren voor dat deze schade zal zijn hersteld. Oppositieleidster Benazir Bhutto heeft de regering ten dele verantwoordelijk gesteld voor het verlies aan mensenle vens en de schade. Zii sprak van „mis dadige nalatigheid" door de regering. Velen vragen zich af of de overstromin gen zullen leiden tot de val van de re gering, waardoor Pakistan opnieuw in een politieke crisis zou raken. foto reuter muzammil pasha VERTALING: MARGREET HESUNGA Advocaat: Bewijsmateriaal onvoldoende De Peruaanse president Fuji mori heeft gisteren gezegd dat hij zal overwegen de doodstraf toe te passen voor de zaterdag gearresteerde leider van de re bellenbeweging Lichtend Pad, Abimael Guzman. „De wet be paalt dat levenslange gevange nisstraf in dit geval het maxi mum is. Maar we moeten ook luisteren naar wat het publiek eist", aldus de president. Op de vraag wat Fujimori zelf vindt, antwoordde de president dat Guzman de doodstraf verdient. Volgens Guzmans advocaat, Alfredo Crespo, beschikt justitie niet over voldoende bewijsma teriaal tegen de leider van Lich tend Pad. Crespo wil overigens eerst de behandeling van Guz man door de Peruaanse autori teiten aan de kaak stellen. „Guzman is vernederd toen hij werd gedwongen zich voor tv- camera's te ontkleden", aldus de raadsman. Landbouworganisatie (FAO). In Somalia, waar zeker twee mil joen mensen door de honger dood worden bedreigd, zal de tol in het komende jaar blijven stijgen tenzij er gecoördineerde internationale hulp op gang komt, aldus een FAO-rapport. Somalia weet zich nog maar verzekerd van de helft van de hoeveelheid voedselhulp die het in 1993 nodig heeft. De FAO voorziet voor het komende jaar een verdubbeling van de in- voerbehoefte aan graan in Afri ka vergeleken met dit jaar. Ten zuiden van de Sahara is zelfs drie keer zo veel graan nodig. De Britse premier John Major is binnen zijn kabinet op verzet gestuit tegen de benoeming van oud-Labourleider Neil Kinnock tot EG-commissaris. Een aantal ministers vreest dat daardoor de verdeeldheid binnen de Conservatieve Partij over het Verdag van Maastricht wordt aangewakkerd. Groot-Brittannië levert twee van de zeventien EG-commis- sarissen die per 1 januari 1993 moeten worden (her)benoemd. Het aanblijven van de Conser vatieve ex-minister sir Leon Vredesonderhandelingen 'Joegoslavië' onder zware druk De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties (VN) heeft afgelopen nacht ingestemd met een forse uitbreiding van het aantal VN-troepen in Bosnië-Hercegovina. De extra troepen moeten humanitaire operaties beschermen. Ze mogen geweld gebruiken wanneer een van de strijdende partijen de uitvoering van die taak onmogelijk maakt. NEW YORK-BELGRADO AFP-DPA-Rtr Met 12 stemmen voor, geen te gen en drie onthoudingen stemde de Raad in met het voorstel van Boutros Boutros Ghali, de VN-secretaris-gene raal. De onthoudingen kwamen van China, India en Zimbabwe. In de jongste resolutie noem de de Veiligheidsraad geen aan tallen. Boutros-Ghali heeft ech ter aanbevolen de 1.500 VN- troepen in Bosnië te versterken met 5.000 of 6.000 man. De nieuwe troepen worden gele verd door Westeuropese landen en Canada. De kosten zullen door de landen zelf worden ge dragen. De manschappen ko men onder het bevel van Un- profor, die ook al 14.000 man in Kroatië heeft. De Veiligheidsraad sprak zich ook uit over een vliegverbod bo ven Bosnië. Invoering daarvan zou de veiligheid van humani taire acties verhogen, aldus de Raad. De raad heeft echter nog geen beslissing genomen over de instelling ervan. Volgens di plomaten ligt het probleem in het afdwingen van een verbod. Europese landen willen liever geen gevechtsvliegtuigen inzet ten. Zij geven de voorkeur aan controle vanaf de grond. De vredesonderhandelingen over 'Joegoslavië' in Genève staat onder grote druk. Zware gevechten in grote delen van Bosnië en de weigerachtige houding van zowel de Bosni sche president Izetbegovic als de leider van de Bosnische Ser viërs, Karadzic, maken een suc cesvolle voortzetting van de be sprekingen onzeker. Kolonel Armil Davout, hoofd van het Franse VN-contingent in Sarajevo, zei gisteren dat alle strijdende partijen proberen voor het intreden van de winter zoveel mogelijk militair terrein te winnen. Bosnië-Hercegovina gaat in de richting van een tota le militaire oorlog, aldus ver woordde hij zijn pessimisme. Abimael Guzman, op een plaats waar een heleboel Peruanen hem graag zien: achter de tralies. foto ap Guzman zal 15 dagen door de anti-terrorismepolitie in hech tenis worden gehouden voor ondervraging. Daarna wordt de guerrillaleider overgedragen aan een militaire rechtbank die 30 dagen de tijd heeft om hem te berechten. Guzman zal te recht staan wegens verraad, waarop een maximumstraf staat van levenslang. Alleen in geval van oorlog staat op ver raad de doodstraf. Bij een bomaanslag op een snelweg ten noorden van de Peruaanse hoofdstad Lima zijn gisteren acht mensen gewond geraakt. De aanslag was kenne lijk het werk van Lichtend Pad, die zo wraak nam voor de arres tatie van haar leider. Buurland Bolivia heeft na de arrestatie van Guzman de grenscontrole verscherpt. De Boliviaanse politie wil voorko men dat leden van Lichtend Pad massaal de grens over vluchten. De mensenrechten in Egypte worden bedreigd door zowel ac ties van de politie als door isla mitische militanten. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van de Egyptische Organisatie voor de Mensenrechten (EOHR). In grote gebieden van Egypte hebben islamitische sociale en politieke organisaties het dage lijks bestuur overgenomen van de praktisch afwezige Egypti sche overheid. De islamitische vereniging el-Gama'a el-Isla- miyya heeft al diverse aanvallen op Koptische christenen uitge voerd. Volgens het rapport van de EOHR waren er 18 christenen onder de 27 slachtoffers die de vereniging van december 1991 tot juni dit jaar maakte. Onder de doden waren ook vier poli tieagenten en twee mensen van wie werd vermoed dat zij voor de politie werkten. De mensen rechtenorganisatie telde in de zelfde periode 14 militanten die door de politie zouden zijn ge dood. „De gewelddadigheid en bruut optreden van de politie zijn verergerd sinds het geweld van de fundamentalisten is geëscaleerd", aldus de mensen rechtenorganisatie. Over drie fundamentalisten die vorig jaar december in het dorp Bassarta het leven lieten, schrijft de EOHR dat er „misschien sprake was van opzettelijke liquidatie" door de politie. ANC-leider Nelson Mandela wil voorkomen dat Zuid-Afrika ver der in chaos wegzinkt en wil zo min mogelijk hindemissen op werpen voor het hervatten van de onderhandelingen met de blanke minderheidsregering. Mandela zegt dat in een vraag gesprek dat de krant The Star vandaag publiceerde. „We moeten Zuid-Afrika uit trekken", aldus de n het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). „We willen de patstelling doorbreken want als we dat niet doen vrees ik dat de economie zodanig wordt verwoest dat er voor een democratische regering weinig meer valt te redden." Mandela zei dat de regering moet zorgen voor omheining van arbeiderspensions, vrijla ting van politieke gevangenen en een verbod op wapens bij openbare bijeenkomsten. „In dien meneer De Klerk gewoon tegen me zeggen kan: U hebt uw drie zorgen uitgesproken, ik geef u de toezegging dat ik er werk van zal maken.' Dan zou ik naar mijn mensen kunnen gaan en kunnen zeggen: 'Kijk hij komt ons tegemoet. I^ten wij met hem praten", aldus de ANC-leider. Het ANC heeft een protestmars naar het zwarte thuisland Bop huthatswana afgelast. Waarne mers hadden gevreesd dat de mars zou uitlopen op een nietm bloedbad. Brittan, momenteel concurren- tie-commissaris, is al bijna ze ker. Maar over de benoeming van ICinnock bestaat volgens de krant Daily Telegraph echter Enkele ministers vrezen dat Kinnock samen met EG-com- missievoorzitter Jacques Delors, ook een socialist, een sociale politiek in de EG gaan opzetten. Kinnocks' benoeming zou daar door koren op de molen zijn van die Conservatieven die zeg gen dat het nieuwe EG-verdrag Groot-Brittannië met allerlei so ciale regelgeving vanuit Brussel zal opzadelen. In India grijpt de ziekte AIDS razendsnel om zich heen. Ze heeft een nieuwe klasse van 'onaanraakbaren' geschapen. Discrimi natie van lagere kasten, stamleden en me laatsen zit diep ingeworteld in de Indiase maatschappij. Ongewenste personen en onderwerpen worden gemeden. Zelfs in een modem ziekenhuis als het In diase Instituut van Medische Wetenschap pen in New Delhi weigerden artsen AIDS- patiënten te behandelen. Sinds kort is een speciale verpleegafdeling in het leven ge roepen, maar die telt slechts twee bedden. Toen het hoofd van de afdeling, Dr. Mala- viya, voorstelde een nieuwe patiënt op een gewone afdeling te plaatsen werd hij door andere artsen ervan beschuldigd het hele ziekenhuis te willen infecteren. Elders in India zijh ergere versies te horen. In de afgelegen staat Manipur aan de grens met Myanmar (Burma) werden honderden heroïneverslaafden in cellen opgesloten, omdat zij wellicht met AIDS besmet waren. Eén verslaafde werd door een woedende menigte gelyncht. Deze houding maakt het voor de autoritei ten moeilijk de AlDS-epidemie aan te pak ken. Een eerdere campagne voor geboorte beperking mislukte om dezelfde redenen. Voorlichters stuitten op een muur van on begrip op het platteland, toen zij daar het nut van condooms wilden uitleggen. Net als in Afrika is besmetting via heterosexueel contact de voornaamste oor zaak van AIDS in India. Bombay, het Holly wood van India, heeft mede vanwege de prostitutie een grote aantrekkingskracht. Volgens een recente studie van de VN - We reldgezondheidsorganisatie (WHO) is 35 procent van de prostituées met het HlV-vi- rus besmet. De organisatie vreest dat de bordeelbezoekers, onder wie een groot aan tal seizoenarbeiders en vrachtwagenchauf feurs, het virus zullen verspreiden over het platteland. Daar bestaan nauwelijks voor zieningen voor zieken, laat staan voor AIDS-patiënten. Aangenomen wordt dat ongeveer een kwart tot 1 miljoen Indiërs drager zijn van het HIV-virus en dat reeds 2.700 mensen aan AIDS zijn overleden. De Indiase regering heeft daarom in allerijl een commissie ter bestrijding van AIDS op gericht. De organisatie richt zich met name op voorlichting en preventie. „India zal moeten vechten, en snel ook", aldus een WHO-afgevaardigde. „Als India niet in actie komt. zal het de grootste AJDS-epidemie ter wereld krijgen." De vier pro-democratische par tijen die de verkiezingen van zondag in Thailand nipt hebben gewonnen, willen samen een regering vormen. Dat heeft Ba- nyat Bantathan, een vooraan staand parlementslid van de Democratische Partij (DP), gis teren gezegd. De leider van de DP, Chuan Leekpai, wordt kabi netsformateur en maakt dus veel kans de nieuwe premier te worden. De DP kwam als winnaar uit de stembus. Ze behaalde 79 van de in totaal 360 parlementsze tels. Leekpai (54) sprak zich af gelopen voorjaar scherp uit te gen de toenmalige regering van Suchinda Kraprayoon. Deze ge neraal was na de verkiezingen van maart door het leger als premier naar voren geschoven, hoewel hij geen kandidaat was geweest. De benoeming van Suchinda leidde in mei tot mas sale protesten in de hoofdstad Bangkok, waartegen het leger gewapend optrad. Daarbij vie len veertig doden. Waarnemers stelden gisteren dat met de winst van de DP in Thailand een 'democratische lente' is begonnen. De Demo craten kunnen met drie andere anti-militaire partijen (de Nieu we Aspiratie Partij, de Palang Dharma en de Solidariteitspar- tij) in het parlement rekenen op een krappe meerderheid van 185 zetels. De vier partijen hadden voor de verkiezingen een stembusak koord gesloten. Bij de vorige verkiezingen, in maart, verover de de 'coalitie' 165 zetels. Thai se kranten en het bedrijfsleven reageerden positief op de ver kiezingsuitslag. Maar veel waar nemers wezen erop dat de pro- militaire partijen nog veel van hun kracht behouden. Boven dien krijgen de democratische partijen te maken met de se naat, die overwegend bestaat uit officieren die zijn benoemd door de militaire top. De democratische coalitie wil als eerste regeringsdaad de am nestie terugdraaien die Suchin da had afgekondigd voor mili tairen en betogers die tijdens de rellen van mei buitensporig ge weld gebruikten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5