'Verschillen in inkomens mogen niet groter zijn' Rutten: Kabinet te optimistisch Moorden op meisjes uit frustratie over verbroken relatie Binnenland Van der Stoel wordt Hoge Commissaris Minderheden Misdadigers moeten volle straf uitzitten Nederlands Blok naar Vlaams model Niet de troonrede Kosto: Nederland gaat nu dicht voor ex-Joegslaven Politie rijdt op stroom Terugvorderen bijstand gaat mogelijk niet door DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 GPO GemeerochappH«|ke Ptnd«n*t Blauw oog in strijd met goede smaak Amsterdam De billboardreclame van het automerk Mazda waarop een vrouw wordt afgebeeld met een blauw oog is kwet send voor slachtoffers van ernstige mishandeling en in strijd met de goede smaak. De Reclame Code Commissie heeft dat be paald na een klacht van de gemeente Rheden. Volgens de com missie zijn de grenzen van de goede smaak overschreden door dat toegebracht lichamelijk letsel (en daardoor ontstaan per soonlijk leed) wordt geëxploiteerd voor commerciële reclame doeleinden, aldus de commissie. Verdachte in moordzaak taxichauffeur boxtel De politie heeft gisteren een 21-jarige man uit Boxtel aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de moord afgelopen zaterdag op een 19-jarige taxichauffeur. Een woord voerder van de politie in Boxtel maakte gisteravond bekend dat het speciale onderzoeksteam de verdachte op het spoor kwam via getuigenverklaringen. Het is de politie nog niet duidelijk wat het motief is voor de moord. De werkgever van het slachtoffer is de afgelopen dagen overstelpt met blijken van medeleven van collega-taxichauffeurs. Monteur dood na gasontploffing Amsterdam Door een ongeval in de afvalverbrandingsinstallatie in Amsterdam is gisteren een 38-jarige monteur uit het Noord brabantse Den Dungen om het leven gekomen. Uit een onder zoek is inmiddels gebleken dat de monteur het slot van een ge reedschapskist wilde doorslijpen om bij de brander van een las apparaat te komen. Deze brander was via slangen, die door een uitgespaarde opening de kist in liepen, aangesloten op flessen lasgas. In de kist heeft zich een gasmengsel gevormd dat door vonken van de slijpmachine ontplofte. Seks in ruil voor bekentenis Amsterdam Een 30-jarige Hagenaar heeft gisteren bij de Am sterdamse rechtbank gezegd dat hij in ruil voor seks met zijn vriendin een valse bekentenis heeft afgelegd over zijn rol bij zes roofovervallen. Volgens officier van justitie mr. Dekking is de be kentenis echter vrijwillig afgelegd. Ze eiste een celstraf van twaalf jaar. Het openbaar ministerie bevestigt dat de verdachte in een verhoorkamer van het Amsterdamse politiebureau Meer en Vaart seksuele gemeenschap heeft gehad met zijn vriendin. Volgens een politieman kreeg de verdachte een VIP-behandeling om zo meer zaken boven water te krijgen. De rechtbank doet op 28 september uitspraak. den haag cpd-anp Oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel wordt binnenkort benoemd tot Hoge Commissaris voor de Minder heden van de CVSE, de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa. Dat maakte minister van buiten landse zaken Van den Broek vanmorgen bekend. „Voor zijn kandidaatstelling hebben we de steun van alle twaalf landen van de EG", aldus Van den Broek. De landen van de CVSE (alle Europese landen, de vijftien sta ten van de voormalige Sovjetu nie, Canada en de VS) moeten zich nog formeel uitspreken den haag gpd Misdadigers moeten in principe hun volledige straf uitzitten. Het automatisme dat eenderde van de opgelegde gevangenisstraf wordt kwijtgescholden, moet worden opgeheven. Wel moe ten gevangenen die zich voor beeldig hebben gedragen, de mogelijkheid krijgen in het laatste deel van hun bajestijd een alternatief strafproject te volgen, zoals een werk- of ar beidsproject buiten de gevange- Een kamermeerderheid be staande uit WD en CDA heeft zich hier gisteren bij motie voor uitgesproken. De PvdA is hier op tegen, net als staatssecretaris Kosto van justitie, die zich evenwel niet heftig tegen de motie zal verzetten. CDA en WD stelden de automatische kwijtschelding van straf ter dis cussie naar aanleiding van kabi- den haag anp Een voormalig fractiemedewer ker van het CD-kamerlid Jan maat, A. Vierling, heeft met twee geestverwanten de Vereni ging Het Nederlands Blok opge richt. Vierling is voorzitter van de nieuwe groepering, die hard bezig is als politieke partij door de Kiesraad te worden geregi streerd. Buiten de drie oprichters, die onderling de functies van voor zitter, secretaris en penning meester hebben verdeeld, zijn er nog geen andere leden. Zij willen leden gaan werven zodra de registratie door de Kiesraad als politieke partij is geregeld. De nauwe band met de sue cesvolle Vlaamse rechtsradicale Uiteenlopende reacties op Miljoenennota; FNV uiterst negatief den haag Alles was aanwezig: een koffertje, een statige vorstin en niet te vergeten een erewacht. Toch ging het gisteren niet om de troonrede en zelfs niet om een laatste oefening. Met een knipoog naar de derde dinsdag van sep tember demonstreerden leden van de soldatenvakbond WDM op het Binnenhof voor afschaffing van de dienstplicht. Daarvoor hadden ze een dubbelganger van koningin Beatrix ingehuurd. FOTO NIEUW ANEFO ROB C. CROES Het kabinet vergroot bewust de verschillen tussen de in komens en dat is onaanvaardbaar, te meer omdat de mi nima er in inkomen helemaal niet op vooruit gaan. Dat is de reactie van de FNV op de vandaag gepresenteerde Miljoenennota 1993. schermd moeten worden. De MHP vindt juist dat het kabinet blijk geeft van „een ge zond realisme", door niet lan ger prioriteit te geven aan „het verkleinen van de inkomensver schillen". De ambtenarenbonden vre zen dat de onderhandelingen over de CAO's volgend jaar „moeizaam en conflictrijk" zul len zijn. Ze zullen dan moeten proberen de loonstijging op te krikken tot het niveau in de marktsector. Die wordt door het Centraal Planbureau op 4,25 procent geschat terwijl het kabi net 3 procent beschikbaar heeft. De meningen van de werkge versorganisaties over het jaar lijkse werkstuk van het kabinet zijn ook verdeeld. De christelij- utbecht anp De Miljoenennota heeft bij de vakbeweging uiteenlopende re acties opgeroepen. De FNV, de grootste vakcentrale, is over het algemeen bijzonder negatief. De kleinste, de MHP (hoger per soneel), vindt dat het kabinet „op de goede weg" is en het CNV neemt een middenpositie De FNV vindt dat het kabinet het beleid „van gelijk delen in de welvaartsontwikkeling om zeep helpt". Het CNV bena drukt juist dat de minima er in ieder geval niet op achteruit gaan. Wel vindt het CNV het „verwerpelijk" dat het kabinet niet aangeeft hoe de sociaal zwakkeren in de toekomst be- ke werkgeversorganisatie NCW vindt het kabinet veel te opti mistisch over de economische ontwikkeling. Zij vindt dat de gegevens waarvan het kabinet is uitgegaan, niet altijd kloppen. „Het kabinet rekent zich rijk in de begroting", zegt het NCW. De organisatie verwacht dat het kabinet hoogstwaarschijnlijk al dit najaar de plannen zal moe ten aanpassen. Het NCW vindt dat het kabi net geen rekening heeft gehou den met het risico van tegenval lende ontwikkelingen in de so ciale zekerheid en de volksge zondheid en de ontwikkeling van de ambtenarensalarissen. De grootste werkgeversorga nisatie, VNO, vindt de Mil joenennota een „onzekere stap in de goede richting". De koers naar „Europa" lagere lasten, meer mensen aan de slag, ge zonde overheidsfinanciën, een even evenwichtig inkomensbe leid en betere verbindingen is juist. Maar er ontbreken nog duidelijke maatregelen. De werkgevers benadrukken dat de concurrentiepositie van de bedrijven moet worden ver beterd. De gemiddelde presta ties van ons land liggen welis waar boven het EG-gemiddelde, maar dat komt omdat de onder nemingen met minder winst genoegen nemen. Als Neder land doorgaat op de huidige weg, dan wordt het draagvlak van de economie uitgehold, al dus de organisatie. Het Koninklijk Nederlands Ondememersverbond (KNOV) en het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) vinden dat het kabinet te weinig oog heeft voor de groeimoge lijkheden van het midden- en kleinbedrijf. Het kabinet kijkt veel te eenzijdig naar de grote bedrijven, zoals blijkt uit de maatrgelen voor technologische ontwikkeling, speur- en ontwik kelingswerk en de zorg voor het behoud van de grote industrie- over de kandidatuur van Van der Stoel, maar zij zullen naar verwachting de Nederlandse kandidatuur steunen. De CVSE heeft de nieuwe functie inge steld op voorstel van Van den Broek. De Hoge Commissaris voor de Minderheden krijgt als taak het vroegtijdig signaleren van problemen rond minderheden in de CVSE-landen. Daarmee moeten regionale conflicten en crisissituaties, zoals nu in het voormalige Joegoslavië, worden voorkomen. Het Hoge Commissariaat is een volledige baan. Daarom treedt Van der Stoel terug als lid van de Raad van State. den haag gpd eigen gelegenheid Nederland weten te bereiken, niet worden teruggestuurd. Het Rode Kruis weigert on dertussen vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië op te nemen in de legerplaats Crailo bij Bussum. Er worden naast het opvangcentrum namelijk schietoefeningen gehouden en de directeur vindt dat dat niet kan zo vlak bij mensen die net aan een oorlog zijn ontkomen. Het ministerie van defensie heeft laten weten dat het bereid is de schietoefeningen voor zes weken op te schorten. Nederland is niet van plan meer Joegoslavische vluchtelingen uit te nodigen dan de ongeveer 2.200 die de afgelopen weken toestemming hebben gekregen hierheen te komen. Door ge zinshereniging kan dit aantal nog oplopen tot ongeveer 3.000, maar daarna is het afgelopen. Dat heeft staatssecretaris Kosto van justitie vandaag gezegd bij de presentatie van de begroting van zijn departement. Overigens zullen niet-uitge- nodigde vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië, die op den haag anp Het kabinet gaat uit van een te rooskleurig beeld van de economie. Als niet snel een verbetering optreedt, is het verstandig extra bezuinigingen in de overheidsuitgaven voor te bereiden. Dat vindt de voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, prof.dr. W. Rutten. De voormalige top ambtenaar van Eco nomische Zaken onderschrijft in een artikel in de Staatscourant de verwachting van het Centraal Planbureau in de Macro Economi sche Verkenningen dat de som van collec tieve lastendruk (belastingen en premies) en van het financieringstekort drie miljard hoger zal uitkomen dan in de centrale pro jectie. Maar ook over de ontwikkelingen in ei gen land wordt te licht gedacht, vindt Rut ten. Voor 20 procent van de werknemers is in CAO's nu al een stijging van 5 procent overeengekomen voor volgend jaar. Niette min gaat het kabinet ervan uit dat de reste rende CAO's niet boven 4 procent zullen komen. De drie ouderenbonden Unie KBO, PCOB en ANBO zijn niet onder de indruk van de beleidsvoornemens van het kabinet, zeker wat betreft de inkomenspositie van ouderen. De AOW mag niet over één kam worden geschoren met andere uitkeringen, zo stelt de protestantse PCOB. De algemene ouderenbond ANBO spreekt van een „zeer scheef inkomensbeleid". Ook vorig jaar was koopkrachtbehoud voor AOW'ers toege zegd, maar een achteruitgang van 0,8 pro cent in 1992 was de praktijk. De katholieke Unie KBO is iets positiever gestemd en con stateert dat de voornemens ten aanzien van de gezondheidszorg en de inkomens enigszins de goede kant opgaan, maar zeker nog niet ver genoeg. De Nederlandse Vereniging van Zieken huizen is teleurgesteld over de aankondi ging van staatssecretaris Simons dat de budgetten van de ziekenhuizen in 1993 met 1 procent worden verlaagd. Dit moet 136 miljoen gulden opbrengen; het bedrag de ziekenhuizen hun budget van ongeveer 14 miljard in 1991 hebben kan wel ra- als patiënten op de e behandeld", aldus r niet i schreden. „De mingen maken, ma; stoep staan worden een woordvoerder. Het kabinet slaagt er niet in een behoor lijk mobiliteitsbeleid te voeren, zo menen Bovag en RAJ in een gezamenlijke reactie op de Miljoenennota 1993 De organisaties vinden dat het kabinet de „auto te grazen neemt", omdat alle financiële aandacht uit gaat naar het openbaar vervoer. De Nationale Woning Raad (NWR) en Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) zijn ontevreden over de verlaging van het bouwprogramma. Staatssecretaris Heerma van volkshuisves ting kondigt in zijn begroting voor 1993 aan dat tot 1997 6.500 minder premie-A-koop- woningen worden gebouwd. NWR en NCIV hadden juist gerekend op een verhoging van de bouw en verbetering van sociale wo ningen in 1993. netsplannen om vaker alterna tieve straffen (ter vervanging van gevangenisstraf) mogeUjk te maken. Een van de voorstellen is om langgestraften in principe de mogelijkheid te bieden na een derde van de gevangenisstraf, deel te nemen aan alternatieve strafprojecten buiten de gevan genismuren. CDA-kamerlid Soutendijk-Van Appeldoorn: „Ik kan aan de samenleving niet verkopen dat iemand die is ver oordeeld tot negen jaar gevan genisstraf al na drie jaar de ge vangenis uitkomt voor een al ternatieve straf." Kosto bracht daar tegenin dat rechters in hun vonnissen reke ning houden met de automati sche strafkwijtschelding. Kosto: „Als een rechter vindt dat ie mand twaalf jaar moet zitten, dan houdt hij rekening met de automatische strafkwijtschel ding en geeft vijftien jaar." spukenisse Zeven jaar geleden haalde de politie van Spijkenisse een grap uit met de lokale bevol king door aan te kondigen dat voortaan met een elektrische wa gen zou worden gesurveilleerd in de gemeente. Bij een plaatselijk bedrijf werd een karretje geleend om het zo echt mogelijk te maken. Op de dag zelf stond het karretje inderdaad voor de deur van het bureau, maar dan wel met de ver melding '1 april' erop. De grap van toen is inmiddels werkelijk heid geworden. Sinds gisteren heeft het korps voor twee weken de beschikking over een elektrisch aangedreven wagentje, dat wordt ingezet bij de wijksurveillance en in de nachtelijke uren geluidloos inbrekers moet verrassen. De drie- wielige eenzitter wordt In Dene marken gebouwd. s VAN DER HOEVEN Het met terugwerkende kracht verhalen van een bijstandsuit kering op de ex-partner gaat mogelijk niet door. Staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) zal op korte termijn overleg voeren met de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, het ministe rie van justitie en sociale dien sten over de gerezen proble men. De maatregel om geld te rug te vorderen, stuit op juridi sche problemen en is boven dien moeilijk uit te voeren. Gemeentelijke sociale dien sten zijn sinds 1 augustus ver plicht de bijstandsuitkering, in dien mogelijk, te verhalen op de ex-onderhoudsplichtige (meestal de ex-man). De maat regel rept van een overgangster mijn tot 1 augustus 1993 waarin gemeenten een besluit moeten nemen over de hoogte van het terug te vorderen bedrag. De sociale diensten gingen ervan uit dat ook het verhaal pas na die datum van kracht zou wor den. Eind augustus maakte het mi nisterie duidelijk dat gemeen ten weliswaar een jaar de tijd hebben voor een besluit, maar dat het verhaal wel per 1 augus tus '92 geldt. De sociale dien sten zeggen echter over onvol doende personeel te beschikken om alle verhaalprocedures in gang te zetten. Van juridische zijde wordt betwist of verhaal met terugwerkende kracht wel mogelijk is. 4 dl yoghurt 2 eet- lepelt (olijf)olie en I eetlepel gehokte munt of dille. Schil en snijd een komkommer in stuk jet, bestrooien met zout en peper en 20 min. loten uit lekken in een zeef. Pers I ge pelde teen knoflook uit Schep alles goed door eikoor en ser veer deze Tzotzikl (Griekse komkommersolode) koel. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurx-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. Ztrid e«n brwfkurt mtt uw nun •fi id'tl nur H«t Neder lindt Zuiveiburcau. Poitbui 30. 22BO aa Ri|iwi|k. onder rermeldmj rtn yoghurt partij Vlaams Blok blijkt niet al leen uit de naam die is gekozen, maar ook uit de statuten. Een te benoemen College van Beraad krijgt verregaande bevoegdhe den bij vraagstukken van prak tisch politiek beleid, vragen om trent de rechtmatigheid van het lidmaatschap en interpretatiek westies rond de statuten. Ook in de doelstelling van de nieuwe groepering wordt gere fereerd aan de taalgemeen schap en de gezamenlijke cultu rele waarden van Nederland en Vlaanderen. De doelstelling van de partij, zoals opgenomen in de oprichtingsacte, behelst ook niet veel meer dan zinsneden over het beschermen van „de Nederlandstalige cultuurge meenschap" Twintig jaar cel en TBS geëist Wegens moord, ontvoering en ver krachting van twee Belgische meisjes heeft de openbare aanklager in Breda gisteren twintig jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de staat met dwangverpleging geëist tegen een 33-jarige man uit Woensdrecht. Mr. E. Kiepe liet een eis tot levenslange ge vangenisstraf achterwege, omdat de verdachte voor zijn daden niet volledig verantwoordelijk wordt geacht. De verdachte hoorde de eis uiterlijk onbewogen aan. Het openbaar minis terie baseerde zich op de uitslag van het onderzoek dat de man heeft onder gaan in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Psychiater A. de Kom zei dat de Woensdrechter de twee Belgische meisjes van 14 en 17 jaar heeft ver kracht en vermoord uit onvrede over het verbreken van zijn relatie met zijn stiefdochter. „Hij had een woedend verlangen om die weer terug te krijgen in de persoon van andere meisjes." Óe verdachte vocht tot ontsteltenis van de aanklager de kwalificatie van moord aan, al gaf hij het doden van de twee meisjes wel toe. „Ik heb van tevo ren nooit plannen gemaakt om die meisjes te doden. Dat ging vanzelf, die drang was sterker dan ik." Ook advo caat mr. Brits zei dat geen sprake was van een koelbloedig beraamde moord. „Op dat moment overheersten de emoties bij mijn cliënt." De Woensdrechter beschuldigde het politieteam ervan buiten zijn medewe ten verklaringen over moordplannen aan het dossier te hebben toegevoegd. Officier mr. Kiepe veegde die aantijgin gen van tafel. „De verdachte heeft bij de politie gedetailleerd verklaard hoe deze misdrijven in het werk zijn ge gaan. Het geeft aan hoe beredeneerd deze man is." De inwoner, van Woensdrecht toon de zich zeer onthutst over de verklarin gen die zijn stiefdochter bij de politie over hem heeft afgelegd. Hij zou haar onder bedreiging met geweld en moord hebben verkracht. Zelf hield hij gisteren vol dat het meisje op 15-jarige leeftijd vrijwillig een seksuele relatie met hem was aangegaan Anderhalf jaar later verbrak zij die weer. Dat leid de bij de verdachte tot grote spannin gen. Tijdens de rechtszaak bleek ook dat hij en zijn vrouw ongeveer honderd diefstallen en inbraken op onder meer bouwplaatsen op hun geweten heb ben. De stiefdochter stond daarbij op de uitkijk. Psychiater De Kom verklaarde dat de verdachte een stoornis heeft in zijn persoonlijkheidsstructuur die goed is te behandelen. Nu nog acht hij kans op herhaling aanwezig, maar na behande- ling zou de mogriilJHlrtri dat de Woensdrechter opnieuw zal verkrach ten en moorden uitermate Metal /iin. Volgens deze getuige-deskundigr heeft de inwoner van Woensdrecht zich na zijn arrestatie gestoorder voorgedaan dan hij in werkelijkheid is. De rechtszaak vond gisteren in Breda plaats onder grote publieke belangstel ling. Media uit binnen en buitenland woonden de zitting bij. Over veertien dagen is de uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3