Communisten domineren ANC Leugens en bedrog centraal in proces tegen skinheads Feiten &Meningen India streeft China voorbij als dichtstbevolkte land Bakermat van etnische zuiveringen loopt leeg Sleutelposities in belangrijkste anti-apartheidsorganisatie Paniek tijdens de schietpartij bij de grens van het Zuidafrikaanse thuisland Ciskei. FOTO REUTER Vier jaar cel voor doodtrappen Angolees in ex-DDR DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 Alan Boesak heeft vorig jaar lang geaarzeld voordat hij lid werd van het ANC. Het ANC was voor hem, anti-apartheidsactivist sinds zijn schooljaren, de natuurlijke thuishaven. Maar zijn wantrouwen je gens de communisten bin nen de beweging weerhiel den hem er lang van om de stap te zetten. „Ik heb gro te moeite met de sterk sta linistische inslag van de communisten en ik vind dat hun positie binnen het ANC ter discussie moet worden gesteld", zei hij toen in een interview met deze krant. JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT De rest van het verhaal is be kend. Boesak liet zich door Nelson Mandela overhalen en is nu de leider van het ANC in de Kaapprovincie. Hij is nu een maal een politiek dier en kan bovendien de publiciteit slecht missen. De woorden van de voormalige dominee hebben dank zij de ac tualiteit een profetische lading gekregen. Als er nu, na de slach ting in Ciskei, één kwestie bin nen het ANC aan de orde moet worden gesteld, is het de in vloed van de communisten op het beleid van de beweging. De Zuidafrikaanse Communis tische Partij (SACP) is in 1921 opgericht en eigenlijk zolang ze bestaat een trouw bondgenoot van het ANC geweest. Het was de eerste partij die haar lid maatschap openstelde voor zwarten en van meet af aan stelling nam tegen de apartheid Communisten speelden ook een belangrijke rol binnen het ANC, al bleven het ANC en de SACP aparte organisaties. Toen het ANC in 1960 werd ver boden, veranderde deze situa tie. Het ANC kreeg geen steun van het Westen in zijn strijd te gen het apartheidsbewind en was aangewezen op de hulp die de SACP bij haar bondgenoten in het voormalige Oostblok los wist te peuteren. Structuur De prijs die het ANC daarvoor heeft betaald en nog betaalt, is groot. Communisten namen veel van de leidende functies over en het ANC kreeg de struc tuur van een communistische organisatie. De top besliste, het kader slikte en de achterban knikte. De SACP werd in die jaren als de meest stalinistische CP van het westelijke halfrond be schouwd. Terwijl de kameraden in Europa flirtten met het com munisme-met-een-rrienselijk- gezicht, hing het portret van massamoordenaar Stalin nog steeds bij menig Zuidafrikaanse communist aan de muur. De SACP rechtvaardigde routineus de Russische invallen in Honga rije, Tsjecho-Slowakije en Af ghanistan. De partij verlegde pas in 1989, vier jaar na het aantreden van Gorbatsjov, haar koers. Glasnost en perestroika, behoorden op eens tot de woordenschat van de leiders, maar menig kopstuk put nog steeds uit het tactische en strategische repertoire van het marxisme-leninisme. Gelegaliseerd Twee jaar geleden werden het ANC en de SACP door president De Klerk gelegaliseerd. De ver wachting was dat de rol van SACP binnen het ANC kleiner zou worden en dat hun wegen zich uiteindelijk zouden schei den. Nu het ANC in alle openheid mag opereren, kan worden vastgesteld dat de beweging drie hoofdstromingen kent. De gematigde die de regering 'uit de macht wil onderhandelen'; de radicale die het regime via 'massale actie' wil verdrijven; en het centrum dat beide elemen ten in zijn programma verenigt, maar voornamelijk de beweging bijeen moet zien te houden. De verschillen zitten niet in het BELGRADO MARCUS TANNER THE INDEPENDENT Een van de brandende vragen waarvoor de Verenigde Naties zich in het voormalige Joegosla vië geplaatst zagen wat te doen met de door Servië gecon troleerde regio Krajina in Kroa tië lijkt zichzelf op te lossen. Servische media melden een massale uittocht van Serviërs naar Belgrado, waardoor het bergachtige Krajina in een leeg te dreigt te veranderen. De ironie van het geval wil dat Krajina het eerste Joegoslavi sche gebied was waar etnische zuivering werd toegepast. Sinds gewapende Serviërs het gebied twee jaar geleden van Kroatië afpakten en Krajina tot een Ser vische republiek uitriepen, zijn 300.000 Kroaten verdreven. Nu verlaten de Serviërs die verant woordelijk waren voor deze volksverhuizing zelf het gebied. De regeringsgezinde Servische krant Politika zegi dat de uit tocht van Serviërs 'drastische vormen' heeft aangenomen en dat zich onder de mensen die wegtrekken een groot aantal ra dicale nationalistische leiders bevinden die in augustus 1990 de opstand tegen Kroatië waren begonnen. Volgens de krant dreigt dit oude Servische cen trum door de omvang van de emigratie ten prooi te vallen aan het zogenaamde 'Kosovo syndroom': de praktisch com plete verdwijning van de oor spronkelijke Servische bevol king. Als er één plaats is aan te wijzen waar de Joegoslavische burger oorlog is begonnen, dan moet dat de stad Knin in Krajina zijn. Twee jaar geleden grendelden plaatselijke Serviërs, gesteund door het Joegoslavische leger en de Servische regering, het ge bied af en begonnen een soort Blitzkrieg, die leidde tot de ver overing van eenderde van het Kroatische grondgebied. Krajina werd tot republiek uitgeroepen en ongeveer 300.000 Kroaten werden het land uitgeknikkerd. Toen Krajina begin dit jaar on der VN -bescherming werd ge plaatst, zetten Servische natio nalistische leiders van de harde lijn hun ogenschijnlijke triomf voort en ging de uitzetting van Kroaten onverminderd door, hoewel de VN er met de neus doel maar in de middelen. Hoewel regelmatig melding wordt gemaakt van een machts strijd tussen deze stromingen, is daar volgens ANC-kenners geen sprake van. De politieke om standigheden bepalen welke stroming de overhand heeft. Toen de onderhandelingen vrij vlot verliepen, trad een gema tigde figuur als Thabo Mbeki op de voorgrond. Nu de onderhan delingen finaal zijn vastgelopen, is hij volledig uit beeld verdwe nen en siert het gezicht van 'Ro de Ronnie' Kasrils de voorpagi na's. De centrumgroep met Mandela en secretaris-generaal Ramaphosa volgt meestal de op dat moment dominante stro ming, maar onderhoudt tevens het contact met de andere groep. Radicale vleugel De radicale vleugel wordt gedo mineerd door de communisten. Zij zijn waarschijnlijk niet meer in de meerderheid in de top van de beweging, maar bezetten nog steeds veel sleutelposities in de organisatie. Ze hebben bovendien het voor deel van een aansprekende stra tegie. Een normale sterveling, dus ook de gemiddelde ANC- aanhanger, kon geen touw vast knopen aan wat er tijdens de onderhandelingen werd bekok stoofd. De boodschap van Kas rils en consorten is duidelijk en opwindend. Het 'regime' moet door een golf van stakingen en demonstraties ten val worden gebracht. Dat daarbij doden kunnen vallen, is een risiso dat moet worden genomen. Het is een strategie die het land in een burgeroorlog kan storten. De liberale Democratische Par tij (DP) heeft het ANC eerder deze week opgeroepen de ban den met de SACP te verbreken. Er is geen schijn van kans dat gehoor zal worden gegeven aan de oproep van een buitenstaan der. De discussie zal door een prominente ANC'er moeten worden aangezwengeld. Mis schien een taak voor Alan Boe sak? bovenop stonden. Maar nu lijkt de Servische triomf meer een Pyrrhus-overwinning. Krajina is afgesneden van de Kroatische havens en wordt door Kroatië in een economische wurggreep gehouden. Het gebied begint langzaam te sterven. In Knin, de enige grote stad die Krajina rijk is, waren de spoorwegen de grootste werkgever. Maar er rij den al twee jaar geen treinen meer. In noord-Krajina, waar het nationale park Plitvice de grootste werkgever en bron van inkomsten was, zijn de draai- hekken al lang verroest. Zelfs de plaatselijke politici, die in augustus 1990 de rebellie te gen Kroatië leidden, pakken hun koffers en reizen af naar Servië. Volgens Politika is de premier van Krajina een van de vele plaatselijke kopstukken die in hoog tempo luxe woningen laten bouwen in Belgrado als een soort verzekering tegen de ongewisse toekomst. De uit tocht uit Krajina is grotendeels het gevolg van onzekerheid over de vraag of het gebied aan Kroatië zal worden teruggege ven of een door de VN be schermde zone blijft. Een belangrijke factor is ook de ineenstorting van het gezag in Krajina na de verbanning van de Kroatische autoriteiten. Vol gens Politika heerst er in het ge bied 'een soort primitieve anar chie' en ontbreekt iedere vorm van wettelijk of gerechtelijk ge zag. De oorlog in Bosnië heeft het isolement van Krajina alleen maar vergroot. Op een smalle corridor door noord-Bosnië na zijn alle landwegen naar Krajina door de gevechten afgesneden. Tegelijkertijd dreigen de radica le leiders van Krajina in een iso lement te raken door de op komst van een meer gematigd Servisch leiderschap in Belgra do onder Milan Panic. De nieu we Joegoslavische premier laat zich weinig gelegen liggen aan de fel nationalistische aanhan gers van de Servische president Milosevic en lijkt bereid te zijn de voor-oorlogse grenzen van Kroatië te erkennen. De toe komst ziet er slecht uit voor de eens in Belgrado gevierde Kn- indjas, de Servische strijders uit Knin. VERTAUNG MARGREET HESLINGA WIM STEVENHAGEN BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Vijf jonge Oostduitsers zijn gis termiddag veroordeeld tot ge vangenisstraffen van twee jaar voorwaardelijk tot vier jaar. Ze vielen in november 1990 drie buitenlanders aan waarbij de Angolees Amadeu Antonio werd doodgetrapt. De kinderrechter in Frankfurt veroordeelde twee 19-jarige skinheads en een 21-jarige neo nazi tot vier jaar onvoorwaarde lijk wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met de dood als gevolg. Een 20-jarige rechts-radicaal werd veroor deeld tot drie jaar en een 19-ja rige tot twee jaar voorwaarde lijk. Obscure gebaren makend en toegejuicht door sympathi santen werden ze afgevoerd naar de gevangenis. De 28-jarige Angolees Amadeu Antonio was het eerste dodelij ke slachtoffer van het geweld te gen buitenlanders na de Duitse hereniging. Dit jaar eiste het ra cistische geweld van rechts-ex- tremisten al tien slachtoffers. Er vielen meer dan 700 gewonden. Gelogen Wekenlang vocht de rechter in het skinhead-proces tegen de leugens en halve waarheden waarmee de jonge aangeklaag den en getuigen elkaar probeer den te dekken. Dreigementen met arrestatie wegens meineed legden ze gewoon naast zich neer. „Oh, heb ik vórige keer iets anders gezegd? Dan heb ik toen zeker gelogen", zei de vriendin van een van de hoofd aangeklaagden. De officier van justitie klaagde dat hij bij het hele onderzoek op een muur van stilzwijgen, on derlinge afspraken en gespeelde vergeetachtigheid was gestuit. Waarnemers vreesden aanvan kelijk zelfs dat het uiteindelijk op vrijspraak zou uitlopen we gens gebrek aan bewijs. Maar vlak voor het einde van het pro ces kwam de doorbraak. Toen werd een voortvluchtige 21-jarige neo-nazi gearresteerd. En hij pakte uit: „Ze wisten alle maal waarom het ging. We wil den negers aufklatschen (in el kaar rammen). Er was er niet een die niet geslagen of getrapt heeft." De jongeman gaf als motief voor zijn verklaring: „Ik zie niet in dat ik de bak in moet en alle anderen vrij blijven." Te gen hem zal nog een apart pro ces worden gevoerd wegens een poging tot doodslag op twee an dere Afrikanen. Jagen Het was allemaal begonnen op 24 november 1990 toen skin heads, neo-nazi's en heavy-me- talfans onder het genot van veel drank hadden besloten 'negers te gaan jagen'. Een groep van ongeveer 40 jongeren trok naar het enige café waar zwarte gast arbeiders die in DDR-tijden het land binnen waren gehaald, nog welkom waren. De Afrikanen vluchtten in paniek alle kanten op. Drie van hen belandden in de groep rechts-extremisten. „De eerste neger nam de 21-ja- rige skinhead voor zijn reke ning. Hij heeft hem met zijn honkbalknuppel neergeslagen. De tweede werd door de heavy- metals gepakt en de derde was voor de broer van een van de skinheads", meldde de 21-jarige vriendin van de 21-jarige skin head. Het eerste en derde slachtoffer overleefden hun zware verwon dingen, de tweede was Amadeu Antonio. Voor hem kwam elke hulp te laat. De rechter heeft niet kunnen vaststellen wie de dodelijke slagen en trappen heeft toegebracht. De aange klaagden wisten alleen te mel den dat een van hen na een flin ke aanloop boven op het hoofd van Amadeu was gesprongen. Maar wie? Dat konden ze zich niet meer herinneren. Vast staat alleen dat ze er alle maal aan mee hebben gedaan en daarna alles in het werk heb ben gesteld om hun aandeel te bagatelliseren. Dat geldt ook voor tenminste drie politieman nen, die in burger zonder in te grijpen observeerden hoe de jongeren hun agressie op de zwarten afreageerden. Tegen hen loopt een vooronderzoek wegens 'het niet ingrijpen bij het toebrengen van lichamelijk letsel de dood ten gevolge heb bend'. Ook de rest van het plaatselijke politiekorps gaat niet vrijuit. Tientallen bewapende agenten traden pas op toen Amadeu An tonio stervend op straat lag. Het onderzoek begon pas maanden later. Doodgewoon In Eberswalde is vol onbegrip gereageerd op het vonnis. „Dat zijn toch doodgewone jongens uit nette gezinnen, die net als wij genoeg hebben van die zwarten", was een veel gehoor de opvatting. „Ik lig er niet wak ker van dat er een stierf. Er gaan elke dag zo veel mensen dood", zei een jongen. Een 18-jarige kapster: „Ik zag die neger liggen met een in elkaar getrapt hoofd. Toen ben ik verder gelopen, wat gaat mij dat aan?" Haar 20-jari ge vriendin: „Het moet toch verschrikkelijk zijn om in de rechtszaal te zitten en je kame raden te moeten verraden." Twee andere meisjes die in deze nacht in de buurt waren, ver klaarden uit angst voor repre sailles geen namen te hebben willen noemen. De verdediging omschreef haar cliënten als „vlijtige werkers, die gek zijn op muziek. Altijd vriendelijk en hoffelijk." Grote gezinnen India was een van de eerste landen die gingen proberen het geboortencijfer omlaag te brengen, maar in een cultuur waar aan grote gezinnen veel waarde wordt gehecht was dat niet eenvoudig. Veel Indiase paren beschouwen hun gezin pas als compleet als ze tenminste twee zonen hebben. Hoewel de overheid erin is geslaagd het aantal kinderen dat een vrouw krijgt terug te brengen van zes tot ongeveer vier, worden er in India nog altijd veel meer kinderen geboren dan in andere dichtbevolkte landen. In China ligt het gemiddel de op 2,5 kinderen per vrouw. De naar schatting 883 miljoen zielen tellende be- Optimistischer Over China toont het comité zich in een ander rapport optimistischer. In het 1,2 miljard inwo ners tellende China wordt het gezin met een kind gepropageerd als ideaal. Om mensen over te ha len slechts een kind te nemen wordt een systeem gehanteerd van beloning en straf. Als resultaat daarvan is de gemiddelde gezinsgrootte in twee decennia met 60 procent gedaald. „Als de huidige inspanningen worden voortgezet, dan lijkt de vraag te gaan luiden wanneer, en niet of, China een in omvang stabiele bevolking zal verkrijgen", aldus het rapport. De politie arresteert een linkse jongere die gisteren protesteerde voor het gerechtsgebouw van Frankfurt. Daar vond op dat moment het proces plaats tegen vijf extreemrechtse jongeren die er van worden verdacht een Angolees te hebben doodgetrapt. foto reuter michael probst India is er niet in ge slaagd om door het pro pageren van sterilisatie de bevolkingsexplosie een halt toe te roepen en zal mogelijk begin volgende eeuw China voorbijstreven als dichtstbevolkte land ter wereld. Dat staat in een gisteren verschenen on derzoeksrapport. De bevolking van India neemt sneller in aantal toe dan die van enig an der land. Van elke vijf geboorten heeft er een plaats in India, zo staat in het onderzoek van het Bevolkingscrisisco- mité, een in Washing ton gevestigde organi satie. Hoewel deskundigen daar verandering in proberen te brengen, is in India sterilisatie nog altijd de meest gebruik te methode van geboor- tenbeperking. Deelstaatregeringen worden door middel van premies en straffen aangemoedigd sterilisatie te bevorderen en laten het daardoor in de meeste gevallen uit hun hoofd om het con doom- en pilgebruik te stimuleren. Het resultaat daarvan is, dat vooral onder jongere vrouwen ge- boortenbeperking nooit echt ingang heeft gevon den, zo staat in het onderzoeksrapport. Ongeveer 45 procent van de Indiase paren gebruikt volgens de onderzoekers voorbehoedmiddelen, tegen 72 procent in China. „Gezien uit demografisch oogpunt, is de situatie in India van alle landen ter wereld mogelijk het meest kritiek", aldus het rapport. „Het grote aan tal jonge mensen en het steeds maar toenemende aantal vrouwen in de vruchtbare leeftijd in aan merking genomen, kan het zijn dat het aantal in woners voor het zich stabiliseert de twee miljard overschrijdt." groeit jaarlijks met ongeveer twee pro cent, ofwel ruim 17 miljoen mensen, al dus de onderzoekers. „Als de huidige trend wordt voortgezet, zal India China begin vol gende eeuw voor bijstreven als dichtst bevolkte land", aldus het comité, dat sinds 27 jaar bevol kingstrends onder zoekt. India propageert sinds 17 jaar sterilisa tie als voorbehoed middel. De toenmali ge premier Indira Gandhi trof in 1975 een aantal noodmaat regelen om de bevol kingsgroei in te dam men. Haar zoon San- jay, een invloedrijk politiek figuur, moe digde de deelstaten aan om gedwongen sterilisaties uit te voe ren. In een jaar tijd verdrievoudigde het aantal sterilisaties tot 8,3 miljoen. De bevolking kwam echter in verzet tegen het bevolkingsbeleid en in 1977 verloor Gandhi de verkiezingen. In reactie daarop gingen veel politici het belang van gezins planning bagatelliseren. Nadat hij in 1984 premier was geworden pakte Gandhi's zoon Rajiv de draad van zijn moeder op. Door zijn toedoen werden ook andere voorbe hoedmiddelen beter beschikbaar. Nog altijd is het echter zo dat staten premies krijgen, waarvan de hoogte is gebaseerd op het aantal sterilisaties die er zijn uitgevoerd. Voor andere vormen van ge- boortenbeperking bestaat een dergelijk systeem van beloning niet. De huidige premier Narashima Rao heeft gezegd het gebruik van het spiraaltje, de anticonceptiepil en het condoom te willen be vorderen en het aantal sterilisaties te willen terug brengen. Als er niets verandert streeft India begin volgende eeuw China voorbij als dichtstbevolkte land. foto ARCHIEF r ru'»\4/ x 667ANKT AOjciX... K\Pfy IK NU MUM CtEtfOitlA SpülLtN K T^UC)"? j U worn" pos fcepMKTV -VAT 7AL VitLMS KStT 6>AAN -• ZIET u - IS NlöjWÊ W£TC)£\IWél WAAW5U HCT Uir COMlwALireir VQRKKECjEN W0&7T 6£U)Ufl$q[)Z£f&"'é CAT TC&meEL Of Z'N GEmi# pli*- £N VE &UIT <qE££Ul£ö0 WIJ W6Ö&. V0C2- CE cR'MiMAHTÊirS'- gesTÉuciue,-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2